"QIZIL OĞLANLAR"ın ZƏFƏRİ
Azərbaycan idmanında növbəti qələbə xəbəri şahmatçılardan gəldi. Kişi şahmatçılarımızdan ibarət millimiz Polşanın paytaxtı Varşavada keçirilən Avropa Çempionatında qızıl medal qazandı. Bu ardıcıl dörd qitə birinciliyində medal qazanan komandamızın layiqli qələbəsi oldu. Qeyd edək ki, Avropada ardıcıl 4 çempionatda medal qazanan ikinci komanda yoxdur. Yalnız Azərbaycan şahmatçıları bu uğura nail olub.
Cari çempionata komandamız yığmanın liderlərindən sayılan Vüqar Həşimovsuz yollandı. Səhhətində ciddi problem olan Həşimovsuz qələbə qazanmaq çox çətin görünürdü. Reytinqə görə altıncı komanda sayılan Azərbaycan millisinin mükafatçılar sırasına düşməsi belə sürpriz nəticə sayılacaqdı.
Hər şey son turda məlum oldu. 9-cu turda ən yaxşı göstəriciyə malik Azərbaycan prinsipial görüşdə Ermənistanla üz-üzə gəldi. Paralel keçən görüşdə isə Rusiya Fransayla mübarizə apardı. Şimal qonşularımızın fransızları məğlub edəcəyi halda, bizə ermənilərlə matçda bərabərlik də kifa-yət edirdi. Uduzacağımız təqdirdə isə hətta ilk üçlükdən kənarda qala bilərdik.
Lakin hadisələr bizim xeyrimizə cərəyan etdi: paralel görüşdə Rusiya şahmatçıları Fransa komandasına qalib gəldi, Ermənistan kollektivi ilə heç-heçə oynayaraq xalların sayını 14-ə yüksəldən Azərbaycan milli komandası isə digərləri üçün əlçatmaz olub və yenidən Avropa çempionu adını qazandı. Bu məqamda qeyd edək ki, Teymur Rəcəbovun lövhəsində kiçik də olsa üstünlüyü var idi. Yəni, Ermənistanla görüşdə qələbə lazım olacağı təqdirdə, millimiz prinsipial rəqibini məğlub etməyi bacaracaqdı.
Polşadakı uğur həm də şahmatçılarımızın vahid komanda olduğunu göstərdi. Qələbədən sonra Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov, Eltac Səfərli, Rauf Məmmədov və Qədir Hüseynov sosial şəbəkələrdə Həşimova dəstək olduqlarını yazdılar. Bu mənada Varşavada sevinc içində olan şahmatçılar 4 il əvvəlki qələbəni unutmayıb. 2009-cu il Serbiyanın Novi Sad şəhərində tarix yazan Azərbaycan millisinin şahmatçılarından biri Vüqar idi. O zaman son turda bizə qələbə lazım idi. Həmin qələbə xalını da 5 saatdan artıq mübarizə aparan Vüqar qazandı.
Heç kimə sirr deyil ki, kişi şahmatçılarımız, sözün əsl mənasında, böyük potensiala malikdir. Gənc komandamız hər bir yarışın favoriti sayılır. Şəhriyarla Teymur istənilən komandanın liderinə çevrilə bilər. Dünyanın güclü qrossmeysterləri sırasına aid bu duetdən daha böyük uğur gözləmək haqqımızdır. Qədir və Raufa son lövhələrdə hər zaman ümid etmək olar. Eltac artıq komandada yerini tutub və lazımi anda köməyə gəlməyə qadirdir. şahmatçılara debüt seçimində kömək edən yeni kapitanımız Aleksandr Xalifman ən vacibi birlik yaratmağa nail oldu. İkinci çempionluq artıq dünya çempionatlarında, Olimpiadada qızıl medal uğrunda yarışmağın vaxtı çatdığını göstərdi. Əsas hədəf isə, təbii ki, şahmat tacının Bakıya qaytarılmasıdır. "Qızıl oğlanlar"dan biri bunu mütləq bacarmalıdır.
Vətənə qayıdan Avropa çempionlarını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev qəbul edib. İnamlı qələbə münasibətilə şahmatçıları təbrik edən Prezident İlham Əli-yev bu uğurun Avropa şahmat tarixində öz yerini tutacağını vurğulayıb. Dövlət başçısı həmin qələbənin Azərbaycan xalqının istedadı və dərin intellektual potensialına dəlalət etdi-yini bildirib. Prezident İlham Əliyev ulu öndər Heydər Əliyevin ötən əsrin 70-ci illərində Azərbaycanda güclü şahmat ənənələrinin bünövrəsini qoyduğunu və Ümummilli Liderin ölkəmizin bütün bölgələrində şahmatın inkişafına təkan verdiyini deyib. Dövlət başçısı müstəqillik illərində bu ənənənin bərpa olunaraq daha da inkişaf etdirildiyini, regionlarda ən müasir tələblərə cavab verən şahmat məktəblərinin tikilib istifadəyə verildiyini və bu intellektual oyunun kütləviliyinə nail olmaq üçün dövlətin məqsədyönlü və ardıcıl iş apardığını bildirib.
Dövlət başçısı növbəti şahmat olimpiadası kimi mötəbər yarışın Azərbaycanda keçirilməsi barədə qərarın da ölkəmizin bu sahədə qazandığı ardıcıl uğurların məntiqi nəticəsi olduğunu qeyd edib.
Bu uğurdan sonra Azərbaycan Şahmat Federasiyası Şəhriyar Məmmədyarovla Teymur Rəcəbova istirahət verərək, bu həftə Türkiyənin Antalya şəhərində başlanan komandalararası IX Dünya Çempionatına gənclərdən ibarət heyəti göndərmək qərarına gəlib. Ölkəmiz mötəbər turnirə FIDE-nin dəvəti ilə wild-card əsasında qatılır.
Teymur Rəcəbovla Şəhriyar Məmmədyarov dekabrda Pekində Ümumdünya İntellektual Oyunlarında da mübarizə aparacaq. Üstəlik, Məmmədyarov artıq indidən martda keçirləcək dünya çempionluğuna iddiaçıların turnirinə hazırlaşması vacibdir. Şəhriyarın mötəbər yarışa hazırlıq proqramına müdaxilə edilməməsi üçün onun yarışa aparılmaması məqsədəuyğun sayılıb.
Təəssüf ki, xanım şahmatçılarımız bizi sevindirə bilmir. Dörd görüşdə qalib gəlib, beşində məğlub olan xanım şahmatçılardan ibarət Azərbaycan komandası 8 xalla 20-ci olub. Qitə çempionu adına isə 15 xal toplamış Ukrayna şahmatçıları sahib çıxıblar. Hərəyə 14 xal yığmış Rusiya və Polşa kollektivləri ilk üçlükdə qərarlaşıb.

TRIUMPH OF "GOLDEN GUYS"
The Azerbaijani national chess team for the second time has won the gold medal at the European championship, which was held in Warsaw. This team can well be called a "golden" one, as it has succeeded in claiming medals at the latest four continental tournaments -- an achievement no other European national team can boast.
The Azerbaijani chess team headed to the current championship without Vugar Hashimov, who is facing serious health problems. It was believed that the team, which was ranked sixth among the tournament participants, would have a hard time becoming a prize-winner. Everything was decided in the last, ninth round, during which the Azerbaijani team, which had secured the highest indicators, faced the Armenian team. In the other match, Russia competed with France - the main rivals of the Azerbaijani team in the competition for the triumphal gold medals.
If the French team had lost the game, it would be enough for the Azerbaijani team to draw with the Armenian team, while a defeat would have prevented Azerbaijan from claiming any award. But we were fortunate: the Russian chess players defeated the French team, while the Azerbaijani team, having tied with Armenia, gained 14 points and secured the European champion title.
It should be said, however, that as the game progressed, Azerbaijan's Teymur Rajabov had an advantage over his Armenian opponent, and could have sealed a win, if necessary.
This success showed the cohesion of the Azerbaijani team. After the victory S. Mammadyarov, T. Rajabov, E. Safarli, R. Mammadov, and G. Huseynov expressed their support for V. Hashimov on social networking websites, demonstrating that they have not forgotten the ailing chess player's contribution to the team's championship in 2009. It was Hashimov who secured the victory for the national team in the last leg of the tournament, after playing a tense five-hour match.
The young age of the national team's members indicates their high potential, and the Azerbaijani team is considered a front-runner at any tournament. Mammadyarov and Rajabov could lead any team, and we can expect even greater results from this duo, which has put their names on the list of the world's best grandmasters. Stable performance by Mammadov and Huseynov is of great importance for the national team. E. Safarli has already taken his place in the team and can provide assistance at the right moment.
Certainly, the national team's new captain, Alexander Khalifman, who was helping to choose a successful chess opening, and, most importantly, managed to secure unity in the team, also played a great role in the latest championship win.
Now it's time to vie for gold at world championships and the Chess Olympiad. And, of course, the main goal is to bring the "chess crown" back to Baku. One of the "golden guys" has to make that happen.
President Ilham Aliyev said at a meeting with members of the Azerbaijani team that this victory reflects the profound intellectual potential of the Azerbaijani people. President Aliyev noted that the basis of the chess traditions was laid by the national leader Heydar Aliyev in the 1970s, and currently work is underway to popularise this sport and chess schools are being built in the Azerbaijani regions.
This victory, the president said, is also of great importance from the viewpoint of strengthening the country's international image. According to him, the decision to conduct the Chess Olympiad in Azerbaijan was a logical result of our chess players' success.
After this win the Chess Federation allowed the national team's leaders Teymur Rajabov and Saxriyar Mammadyarov to rest and made a decision to send the young chess players to the 9th team world championship to be held in Antalya, Turkey this week. Azerbaijan was included at the last moment in the final bid of the tournament by a wild-card invitation extended by FIDE.
T. Rajabov and S. Mammadyarov will take part in the World Mind Sports Games in Beijing in December. Besides, Mammadyarov should now begin training for the qualifying tournament, which will kick off in March.
Unfortunately, the advances of the Azerbaijani men's national team could not be supported by the female chess players. The women's national team, having won four matches, lost five other games, and ranked 20th after gaining 8 points. The women's competition was won by Ukraine, which gained 15 points. Ukraine was followed by the Russian and Polish teams which scooped 14 points each and ranked second and third, respectively.