Çərşənbə axşamı, 09:53
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində hərbi əməliyyatların "qaynar" mərhələsi məhz bu faciədən sonra başladı
Azər­baycan, Ru­siya və Qa­­za­xı­s­ta­nın yüksək rüt­bə­li mə­mur­lar, de­pu­tat­lar, hərbçi­lər və jur­na­list­lər­dən ibarət sülhmə­ram­lı qru­pu­nun er­mə­ni ter­ro­ru­nun qur­ba­nı ol­ma­sın­dan 22 il ke­çir.
20 noy­abr 1991-ci il­də Xoca­vənd ray­o­nu­nun (Mar­tu­ni) Qa­ra­kənd kən­di ya­xın­lığın­da er­mə­ni ter­ror­çu­la­rı ra­ket­lə "Mi-8" ver­tolyo­tu­nu vur­du­lar. Nə­ticə­də, ver­tolyot­da­kı 22 nə­fər hə­lak ol­du. On­la­rın ara­sın­da hey­ət üzvlə­ri ilə ya­na­şı, Azər­­bayca­nın ta­nın­mış döv­lət və hö­ku­mət xa­dim­lə­ri, Ru­siya və Qa­za­xı­s­tan­dan olan müşa­hi­də­çi­lər də var idi. Qrup DQMV-yə qı­zış­ma­q­da olan Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin sülh yo­lu ilə çözülmə­si niyyə­ti  ilə Qa­ra­bağ se­pa­rat­çı­la­rı və on­la­rın Er­mə­ni­s­tan­dan olan rəh­bər­lə­ri ilə görüşə ge­dir­di­lər. Tə­əssüf ki, Azər­baycan xal­­qı­nın lay­iq­li nümay­ən­də­lə­ri­nin, rus və qa­zax sülhmə­ram­lı­la­rı­nın ölü­mü ilə nə­ticə­lən­miş bu qan­lı ter­ror ak­tı­nı kon­kret han­sı er­mə­ni ci­nay­ət­ka­rı­nın tö­rət­diyi ay­dın­laş­dı­rıl­mayıb.
Hö­ku­mət ver­tolyo­tu­nun par­t­la­dıl­ma­sı yo­lu ilə tö­rə­dil­miş bu in­si­dent vax­ta­şı­rı in­di də mət­bu­a­tın gündə­mi­nə gə­lir. Biz isə bu mə­qa­lə­də çox­la­rı­nın bil­mə­diyi bə­zi fak­t­la­ra, hə­min ha­di­sə­nin şa­hid­lə­ri­nin söz­lə­ri­nə yer ayı­racağıq.
1990-cı il­lər­də özünümüda­fiə də­s­tə­si­nin ko­man­di­ri ol­muş Xoca­vənd ray­o­nu­nun icra baş­çı­sı Ey­vaz Hüsey­nov ha­di­sə ha­q­da ki­fay­ət qə­dər ma­raq­lı de­tal­lar açıq­layıb:
"1991-ci il oktya­b­rın 31-də er­mə­ni­lər Xoca­vənd ray­o­nu­nun Tuğ və Sa­la­kə­tin kən­d­lə­ri­ni işğ­al et­di­lər. Da­ha so­nra - noy­a­b­rın 19-da ke­ç­miş SSRİ-nin 366-cı mo­to­atıcı alayı­nın kö­mək­liyi  ilə er­mə­ni ci­nay­ət­kar­la­rı Mar­tu­ni (in­di­ki Xoca­vənd) ray­on mər­kə­zi­nin ya­xın­lığın­da yer­lə­şən ki­çik Xoca­vənd kən­di­ni də ələ ke­çir­di­lər. Bun­dan so­nra Xan­kən­diyə apa­ran əsas yo­lun üzə­rin­də yer­lə­şən Qa­ra­dağlı kən­di və Xoca­lı şə­hə­ri­nin 4 ay­lıq müha­si­rə­si baş­la­dı. Bir gün so­nra - noy­a­b­rın 20-si sə­hər Xoca­vənd və di­g­ər kən­d­lə­ri­mi­zin er­mə­ni­lər tə­rə­fin­dən qo­vul­muş əha­li­si Azər­baycan rəh­bər­liy­in­dən kö­mək is­tə­mək üçün rə­s­mi­lə­rin ya­nı­na nümay­ən­də hey­ə­ti gön­dər­di. Biz Ağda­ma  çat­dıq və öl­kə rəh­bər­liy­in­dən kö­mək tə­ləb et­məyə baş­la­dıq. Bir müddət so­nra Azər­bayca­nın mər­hum döv­lət ka­ti­bi To­fiq İs­mayı­lo­vun rəh­bər­lik et­diyi hö­ku­mət nümay­ən­də­lə­ri Ağda­ma gəl­di­lər. Biz on­lar­dan öl­kə rəh­bər­liy­i­nin müda­fi­ə­miz üçün təd­bir­lər gör­mə­si­ni tə­ləb et­dik. To­fiq İs­ma­yı­lov və­ziyyə­tin ay­dın­laş­dı­rıl­ma­sı və er­mə­ni tə­rə­fi  ilə da­nı­şıq­la­rın apa­rıl­ma­sı üçün Xoca­vənd kən­di­nə uç­mağa ha­zır­laş­dıq­la­rı­nı bil­dir­di. Ağsaq­qal­la­rı­mız onu bu fi­kir­dən da­şın­dır­mağa ça­lı­şır, er­mə­ni muz­d­lu­la­rı üçün kən­d­li­lə­rin və ya Azər­baycan rəh­bər­liy­in­də təm­sil olu­nan şəx­slə­rin öldürülmə­si­nin fərq et­mə­diy­i­ni bil­di­rir­di­lər. La­kin nümay­ən­də hey­ə­ti son ana­dək Qa­ra­bağda əsl müha­ri­bə get­diy­i­ni an­la­ma­dı­lar və Xoca­vən­də yo­la düşdülər. Nə­ticə­də, 1991-ci il noy­a­b­rın 20-də Dağ­lıq Qa­ra­bağ Mux­tar Vi­lay­ə­ti­nin Mar­­tu­ni (in­di­ki Xoca­vənd) ray­o­nu­nun Qa­ra­kənd kən­di ya­xın­lığın­da er­mə­ni ya­raq­lı­la­rı Azər­baycan hö­ku­mə­ti­nə məx­sus ver­tolyo­tu vur­du­lar. Ver­tolyot­da isə Azər­bayca­nın ən yax­şı oğul­la­rı, Ru­siya və Qa­za­xı­s­tan­dan olan sülhmə­ram­lı­lar var idi".
Qa­ra­bağ müha­ri­bə­sin­də bir ne­çə or­du his­sə­lə­ri­nə ko­man­dir­lik et­miş pol­kov­nik Məm­məd Qə­di­rov da baş ve­rən­lər­lə bağlı xa­ti­rə­lə­ri­ni "R+" jur­na­lı ilə bölüşüb. M. Qə­di­rov Qa­ra­bağ müna­qi­şə­si­nin ilk günlə­rin­dən Xoca­vənd is­ti­qa­mə­tin­də Azər­baycan tor­paq­la­rı­nın er­mə­ni işğ­al­çı­la­rın­dan müda­fi­ə­si­nin təş­ki­lin­də iş­ti­rak edib. O, ver­toy­lo­tun vu­rul­duğu əra­zi­lər­də çox olub. Pe­şə­kar so­vet za­bi­ti olan Qə­di­rov er­mə­ni muz­d­lu­la­rı­nı müşa­hi­də edib, on­la­rın hə­rə­kət­lə­ri  ilə bağlı in­for­ma­siya top­layıb: "1991-ci il av­qu­s­tun son­la­rı, sentya­b­rın əv­vəl­lə­rin­də mə­nə er­mə­ni sa­kin­lə­rə is­ti­na­dən re­g­i­o­na İrəvan­dan Avo ad­lı (bey­nəl­xalq er­mə­ni ter­ror­çu, ASALA-nın li­de­ri Mon­te Mel­konyan - red.) səh­ra ko­man­di­ri­nin gəl­diyi ha­q­da in­for­ma­siya ver­di­lər. So­nra­dan bil­dik ki, xa­ricdən gə­lən Avo re­g­i­on­da sil­si­lə ter­ror ak­t­la­rı tö­rə­dir və heç nə ol­ma­mış ki­mi ye­ni­dən İrəva­na qayı­dır. Avo Azər­baycan tə­rə­fin­də baş ve­rən­lər ha­q­da ope­ra­tiv mə­lu­mat­lar alır, onun də­s­tə­si DQMV-yə han­sı uçuş­la­rın və ya sə­fər­lə­rin ha­zır­lan­dığı­nı əv­vəlcə­dən bi­lir­di. Bu iş­də ona DQMV-nin er­mə­ni mə­mur­la­rı kö­mək edir­di­lər. "Mi-8" hö­ku­mət ver­tolyo­tu­nun vu­rul­duğu noy­abr ayın­da da biz­də Avo­nun "saq­qal­lı­lar"la re­g­i­on­da ol­duğu­na da­ir mə­lu­mat var idi.  Məq­səd ye­nə də kon­kret əmə­liyya­tın həy­a­ta ke­çi­ril­mə­si idi. He­sab edi­rəm ki, 1991-ci il noy­a­b­rın 20-də Azər­baycan hö­ku­mə­ti­nə məx­sus ver­tolyo­tun vu­rul­ma­sı Avo­nun həy­a­ta ke­çir­diyi ilk miqyas­lı ter­ror ak­tı­dır. Ver­tolyo­tun vu­rul­ma­sı üçün cid­di tak­ti­ki ha­zır­laq apa­rıl­mış, in­diy­ə­dək re­g­i­on­da ol­­may­an ra­ket növündən is­ti­fa­də olun­muş­du".
Qeyd edək ki, 1991-ci ilin noy­a­b­­rın­da hö­ku­mət ver­tolyo­tu­nun vu­rul­ma­sı Azər­baycan­da yüzlər­lə ter­ror ak­tı həy­a­ta ke­çi­rə­rək min­lər­lə in­sa­nın həy­a­tı­na son qoy­muş er­mə­ni muz­d­lu­la­rı­nın ter­ror­çu­luq fə­a­liy­yə­ti­nin, sa­dəcə, bir bən­di idi. Dün­ya bir­liyi ter­ror, qa­dın­la­rın, uşaq­­la­rın, qoca­la­rın məh­vi­ni təb­liğ edən er­mə­ni mil­lətçi­liy­i­nin əsl si­ma­sı­nı ta­nı­ma­lı­dır. Azər­baycan əra­zi­lə­rin­də ter­ror ak­t­la­rı təş­kil et­miş, et­nik tə­miz­lə­mə apar­mış in­san­lar ha­zır­da Er­mə­ni­s­tan rəh­bər­liy­in­də təm­sil olu­nur­lar - Er­mə­ni­s­tan pre­zi­den­ti, müda­fiə na­zi­ri və di­g­ər yük­sək rütbə­li mə­mur­lar ha­ki­miyyə­tə məhz gü­nah­sız in­san­la­rın qa­nı­nı axı­da­raq  yiy­ə­lə­nib­lər.

QARAKAND: THE BURIAL OF HOPES FOR PEACE
It was after this tragedy that the Armenia-Azerbaijan conflict irreversibly entered the "hot" phase of warfare
Author: Rizvan HUSEYNOV Baku
Twenty-two years have passed since the tragic deaths of the members of the peacekeeping group of Azerbaijan, Russia and Kazakhstan, including prominent officials, deputies, military servicemen and journalists, who became victims of Armenian terrorism.
On 20 November 1991, as a result of a terrorist act committed by Armenian terrorists, a Mi-8 helicopter was shot down by a heat-seeking missile near the village of Qarakand, Xocavand (Martuni) District of Karabakh. Twenty-two people were killed: the helicopter crew and passengers, including prominent Azerbaijani state and government figures and observers from Russia and Kazakhstan who had flown to the NKAO [Nagornyy Karabakh Autonomy Region of Azerbaijan] for a meeting with Karabakh separatist leaders and their chiefs from Armenia to try to reach a peaceful settlement in the escalating Karabakh conflict. Unfortunately, it has still not been specifically revealed as to which of the Armenian bandits committed this bloody act which led to the deaths of worthy representatives of the Azerbaijani people and leading Russian and Kazakh peacekeepers.
The incident of the blowing up of the government helicopter has been raised in the press from time to time and in this article we would like to present a few little-known facts and the reminiscences of witnesses to these events.
Eyvaz Huseynov, who in the 1990s was the commander of a self-defence detachment and head of local government in Xocavand District: "On 31 October 1991 the Armenians occupied the villages of Tug and Salaketin in Xocavand District. Then, on 19 November 1991, with the aid of the 366th motor-rifle regiment of the former USSR, Armenian bandits captured the small Azerbaijani village of Xocavand, next to the district centre of Martuni (now Xocavand). There followed a four-month siege of the village of Qaradagli and the town of Xocali [Khojaly], which were situated on the main roads to Xankandi [Khankandi]. The next day, in the morning of 20 November, the people of Xocavand and other villages, who had been banished by the Armenians, sent a delegation to request help from the Azerbaijani leadership. We gathered in Agdam and began demanding that the republican leadership help us. A government delegation, headed by Azerbaijani state secretary, now the late Tofiq Ismayilov, arrived by helicopter. We demanded that the republican leadership take measures to protect us. Ismayilov told us they would fly to the Armenian-occupied village of Xocavand to clarify the situation and have talks with the Armenians. Our agsaqqals [male elders] tried to dissuade Ismayilov from taking this flight, pointing out that the Armenian mercenaries didn't care who they killed, villagers or members of the Azerbaijani leadership.
However, the members of the government delegation had no idea there was a real war going on in Karabakh and so they flew there. Then, on 20 November, near the village of Qarakand in Martuni (Xocavand) District of the NKAO Armenian militants shot down the government helicopter carrying the best sons of Azerbaijan and peacekeepers from Russia and Kazakhstan."
The commander of a number of special troop units in the Karabakh war, Air Force Colonel Mammad Qadirov, also shared his memories with R+. From the very outset of the Karabakh conflict Qadirov played an active part in organizing the defence of Azerbaijani territory from the Armenian occupation forces in Xocavand, in particular the area where the government helicopter was shot down. As a regular Soviet officer, he was able to organize surveillance and obtain information about the movements of Armenian mercenaries. Qadirov recalls: "At the end of August - beginning of September 1991 I was told that, according to the information of Armenian residents, a field commander - one Avo (an international Armenian terrorist, the leader of ASALA [Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia], Monte Melkonyan - editor's note) had arrived in the region from Yerevan. Then we found out that Avo had arrived in the region from abroad to carry out a series of terrorist acts before returning to Yerevan. Avo had received urgent information about Azerbaijani movements and his detachment knew in advance which flights or journeys were being prepared in the NKAO. He was helped in this by Armenian officials in the NKAO. The Mi-8 government helicopter was blown up in November when, according to our information, Avo, with a small detachment of "bearded men" was in the region to carry out, as usual, a specific operation. I believe that the blowing up of the Azerbaijani government helicopter on 20 November 1991 was the first major terrorist act that Avo committed. Serious tactical training was carried out and heat-seeking missiles, up to then unknown in the region, were used to destroy the helicopter."
In summing up, we should point out that the blowing up of the government helicopter in November 1991 was just one tragic episode in the chain of bloody terrorist activity of the Armenian mercenaries who committed hundreds of terrorist acts, taking thousands of lives, in Azerbaijan. The world community should know the truth about the true face of Armenian nationalism which preaches terror and the annihilation of women, children and the elderly. The people who were involved in terrorist acts and ethnic cleansing on Azerbaijani territory are now in power in Armenia - they are the president of Armenia, the defence minister and other now prominent officials who came to power having shed the blood of innocent people.