İRƏVANDA "FLEŞ KART İNQİLABI"
İrəvan sakinlərini etiraz aksiyası ilə təəccübləndirmək olmaz. Ermənistanın Gömrük İttifaqına üzvlüyünə qarşı Şant Arutyunyanın rəhbərlik etdiyi yerli "Anonimuslar" etiraz etdikdə jurnalistlər Ermənistan paytaxtında müxalifətin nümayişlərinin küçə döyüşlərinə keçdiyini xəbər verirdilər.
Bu yaxınlarda isə İrəvanda İT sahəsində çalışanlar etiraza başlayıb. Onlar aksiyalarına "fleş kart inqilabı" adını veriblər. Etiraz kifayət qədər dinc şəkildə keçirilib: nə "Molotov kokteyli"ndən istifadə olunub, nə səs qumbaralarından, nə də əldəqayırma "cəhənnəm maşınları"ndan. Amma bir neçə hava şarı nümayişkaranə şəkildə "partlayıb". Bununla yanaşı, aksiya zamanı radikal şüarlar da eşidilməyib: insanlar icbari pensiya yığım sisteminə etiraz edirlər. Gözlənildiyi kimi, Ermənistanında onların etirazı da nəticəsiz bitib. Nazirlər Kabinetinin binası önündə təşkil olunmuş aksiya iştirakçılarının qarşısına heç kəs çıxmayıb. Onlar yazdıqları məktubu hökumətə təqdim edə biliblər. Lakin irəvanlı jurnalistlərin "tuta bildikləri" dövlət məmurlarının davranışları açıq şəkildə göstərib ki, bu məktubu kiminsə oxuyacağını da gözləməyə dəyməz.
Ermənistanda hökm sürən inzibati özbaşınalıq fonunda "fleş kart inqilabı"nın bu cür nəticələnməsi tamamilə qanunauyğundur. Bir məqam olmasaydı, baş verənlər diqqəti o qədər də cəlb etməzdi. Bir daha təkrar edirik ki, İrəvan küçələrinə İT sahəsində çalışanlar çıxmışdılar.
Halbuki Ermənistan hökuməti bu yaxınlarda İT sahəsini prioritet inkişaf istiqaməti elan etmiş, bu sahəni ölkə iqtisadiyyatının "lokomotiv"i adlandırmışdı. Sözdə hər şey cəlbedici görünürdü. "Blokada"da olan Ermənistan öz uğurlu inkişafını təmin etmək üçün yollar aramalıdır (İrəvanda bu "blokada"nın Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin nəticəsi olması haqda açıq danışmaq istəmirlər). Bu halda İT sahəsi məhz hökumətin axtardığı sahə idi. Birincisi, o, perspektivli, ikincisi, intellektual sahədir. Üçüncüsü isə cihazqayırma hələ sovet illərində Ermənistanda yaxşı inkişaf etmişdi.
Amma tezliklə məlum olub ki, Ermənistan dünyanın İT bazarına çıxmaq iqtidarında deyil. Kompyuter çiplərini artıq çoxdan Kaliforniyanın Silikon vadisində buraxırlar. Proqramların hazırlanması, kompyuterlərin yığımı da orada baş verir və oradan Cənub-Şərqi Asiyaya gəlir...
Yeri gəlmişkən, dünyanın İT sahəsində Ermənistan üçün bazar tapılmayıb. 2011-ci ildə beynəlxalq ekspertlər Azərbaycanda İT sahəsinin uğurla inkişaf etdiyini açıqladıqda Ermənistan, ümumiyyətlə, onların hazırladıqları reytinqdə yer almamış və bu, təbii ki, heç kimi təəccübləndirməmişdi də.
Əlbəttə ki, Ermənistanın, guya, bu sahəni inkişaf etdirməyə yeni başladığını düşünmək olar. Amma İrəvanda az qala "lokomotiv" adlandırılan İT sahəsində çalışanlar küçələrə "sosial" şüarlarla çıxırlarsa, bu, hətta prioritet sahə üçün də pulun olmadığını təsdiqləyir.
Sanki taleyin acı ironiyasıdır ki, İrəvanda "fleş kart inqilabı" KİV-də Ermənistan iqtisadiyyatının az qala əsas ümidi olan zərgərlik sahəsinin iflasa uğradığına dair xəbərlər yayıldıqdan dərhal sonraya təsadüf edib. Ermənistanda İT-nin inkişafı ilə yanaşı, ölkənin "ikinci Sinqapur" olacağı, onun regional mərkəzə çevriləcyi də bildirilirdi... Ölkədə almaz cilalanmasına da böyük ümidlər bəslənilirdi. Bu sahədən gözləntilər xeyli böyük idi. Çünki erməni diasporunun zərgərlik məmulatları biznesində kifayət qədər güclü mövqeləri var. Almazlar ölkəyə sözün birbaşa və dolayı mənasında çamadanlarla gətirilməli, nəqliyyat xərcləri minimuma endirilməli idi. Ermənistanda yeni "almaz müəssisələri" açılmış, İsveçrənin Bazel şəhərində isə "Erməni zərgərlər ittifaqı" toplanmışdı.
Bundan başqa, İrəvanda "İrəvan-şou" adlı zərgərlik sərgisi də təşkil olunmuşu. Bu, Ermənistan hökumətinin "zərgərlik strategiyası"nın bir hissəsi idi. Tədbir son dərəcə təntənəli şəkildə başlamışdı. KİV orada dünyanın 20 ölkəsindən yüzlərlə şirkətin iştirakı haqda yazırdı. Sərgiyə Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan öz xanımı ilə qatılmışdı.
Lakin "şou" başa çatdıqdan sonra İrəvan KİV-nin onun nəticələri haqda yazdıqları isə heç də sevindirici olmadı: gözlənilən "qızıl yağışı" müşahidə olunmur, dünyanın zərgərlik brendləri və potensial investorlar Ermənistan bazarına can atmır. Artıq Ermənistanın geniş şəkildə reklam etdiyi "almaz sahəsi"nin də digər sahələrin aqibətini yaşadığı heç kimə sirr deyil. Ekspertlər bu vəziyyətin yaranmasında bir önəmli məqamın nəzərə alınmamasının səbəb olduğunu düşünürlər. Doğrudur, xaricdə yaşayan etnik ermənilər arasında, həqiqətən də, tanınmış almaz cilalayan ustaları var. Amma leqal almaz biznesi daha güclü və inkişaf etmiş qeyri-leqal biznesin kölgəsində qalır. Bu, qızıl və qiymətli daşların, ilk növbədə, brilyant qaçaqmalçılığıdır. Bu qaçaqmalçılığın isə ən gözlənilməz ünvanları üzə çıxır. "Almaz biznesi" Ermənistan şəraitində inkişaf etməyə başladıqda, bunun kriminal tərəfi daha qabarıq şəkildə görünməyə başladı. Birincisi, beş terrorçunun birbaşa parlamentin iclas zalında qətliam törətdiyi yoxsul və qeyri-sabit ölkədə "böyük almaz biznesi" qurmaq elə də asan deyildi. İkincisi, Ermənistan hakimiyyəti "Qarabağ klanı"nın əlindədir. O isə ilkin kapitalı heç kəs tərəfindən tanınmayan, ən yaxşı halda separatçı, ən pis halda isə işğalçı adlanan rejim şəraitində toplayıb. Leqal yolları və əlaqələri olmayan "Qarabağ klanı" "qeyri-leqallar"la əlaqələri kifayət qədər uğurlu şəkildə inkişaf etdirib. İndi erməni mənbələrinin özləri də etiraf edirlər ki, ermənilərin almaz cilalayan müəssisələrinin əksəriyyəti sadəcə kağız üzərində mövcud olub. Yəni orada, əslində, almazların təraşlanması yox, mənbəyi şübhəli olan daşların "yuyulması" həyata keçirilib. Nəhayət, bu məsələdə Ermənistanın beynəlxalq terrorla əlaqələri də öz rolunu oynayıb. Xatırladaq ki, 2011-ci ilin 11 sentyabrından sonra maliyyə dünyasında qaydalar son dərəcə sərtləşdirilib. Məqsəd terrorçu təşkilatların maliyyə axınlarına daha ciddi nəzarət olunmasıdır. Nəticədə, bu təşkilatlar öz maliyyə aktivlərini daha az yer tutan, "cingildəməyən" və metal detektorları tərəfindən tutulmayan brilyanta çevirməyə başlayıblar. Bəzi ekspertlərin dediyinə görə, Ermənistanı əksər perspektivli investorların tərk etməsi, məhz, bu ölkədəki zərgərlik biznesi rəhbərlərinin "qara daşların" yuyulması, yəni almaz qaçaqmalçılığı ilə məşğul olmaları ilə bağlıdır. Bundan sonra, ölkədə almaz biznesi artıq birdəfəlik "köl- gəyə" çəkildi.
Ermənistanın zərgərlik sahəsinin ən parlaq "nailiyyəti" isə yəqin ki, "offşor qalmaqalı" olacaq. İrəvan KİV-də artıq bir neçə həftədir ki, bu məsələ müzakirə olunur. Hələ yayda yayılan xəbərlərdə bildirilirdi ki, irəvanlı biznesmen Aşot Sukiasyan "Ayastan" univermağının sahibi Paylak Ayrapetyan vasitəsilə Kiprdəki offşor şirkətlərdən birini ələ keçirib. Şirkətin həmtəsisçiləri arasında... Ermənistanın baş naziri Tiqran Sarqsyanın və Erməni Apostol Kilsəsinin Ararat yeparxiyasının başçısı Navasard Kçoyan da var. Paylak Ayrapetyanın iddiasına görə, 2009-cu ildə o, Ermənistanda almaz və zərgərlik sahəsinin inkişafına dair proqramın iştirakçısı kimi, baş nazirin yanında keçirilmiş iclasda iştirak edib. Toplantıda Navasard Kçoyan, biznesmen Aşot Sukiasyan və 20-dək "almaz sahibkarı" da olub. Tiqran Sarqsyan əvvəlcə Rusiyadan "kredit vasitəsilə" almaz xammalının gətirilməsindən danışıb və gözlənilmədən sözü Aşot Sukiasyana verib. O, "Afrikanın Syerra-Leone ölkəsində qızıl və almaz mədənlərinə malik olduğunu, Ermənistana yüksək keyfiyyətə malik xammal tədarük edə biləcə-yini, bu xammalın qiymətinin Rusiyanın təklif etdiyi qiymətdən 15% ucuz olacağını" bildirib. Perspektiv çox cəlbedici idi. Amma onu gerçəkləşdirmək üçün yalnız lazımi texnikanın alınmasına 12 milyon dollar tələb olunurdu. Paylak Ayrapetyan bu investisiya üçün öz mülkiyyətini kredit götürülməsi məqsədilə girov qoyub. Bundan bir qədər sonra isə hiyləgər gediş edilib və Ayrapetyanın mülkiyyəti VIP təsisçiləri olan Kipr şirkətinə keçib. İndi Tiqran Sarqsyan onun heç bir offşor şirkətinin olmadığını, Aşot Sukiasyan isə Tiqran Sarqsyan və Navasard Kçoyanın imzalarının ekspertiziya göndərildiyini iddia edir. Amma VIP-korrupsionerlərin real məsuliyyətə cəlb edilmələrinin mümkün olub-olmayacağı, təəssüf ki, ritorik sualdır. Kriminal biznesə çevrilmiş Ermənistan "zərgərliyi"nin böyük perspektivləri haqda danışmağa isə dəyməz. Bu gün Ermənistanda ağlamalı durumda olan yalnız iqtisadiyyatın SSRİ-dən qalmış və "blokada"dan əziyyət çəkən sahələri deyil. İndi Ermənistanda "prioritet" elan edilmiş və böyük ümidlərin bağlandığı sahələri də böhran bürüyüb. Bu isə yerli iqtisadiyyatda müsbət dəyişikliklərə ümidlərin, demək olar ki, qalmadığı anlamına gəlir. Odur ki, bugünkü Ermənistanda aparılan "çamadan islahatları"na təəccüblənməyə dəyməz: yerli mütəxəssislərin hesablamalarına görə, indi Ermənistanı hər iyirmi dəqiqədə bir vətəndaş tərk edir.

MEMORY STICK REVOLUTION IN YEREVAN
Yerevan residents are used to seeing protests. When local people led by Shant Arutyunyan started protesting against Armenia's entry into the Customs Union, journalists said: the opposition's manifestations in the capital have grown into street fighting.
Quite recently, IT workers started protesting. They themselves termed their protests as a memory stick revolution. Their protests proceeded peacefully, without any Molotov's cocktails, smoke bombs or self-made infernal machines. All there was were a few air balloons that descended on the scene for the occasion. Nor were there any radical slogans to be heard: they protested against the obligatory introduction of the defined contribution pension system. As was to be expected, their protest did not bear any fruit in today's Armenia. Nobody from the influential persons from the government building came out to meet them. While they managed to hand over a letter [listing their demands], government officials who were interviewed by Yerevan journalists made it clear that it was unlikely that anybody would read that letter.
Given the administrative arbitrariness reigning in Armenia, coupled with the dictatorship of hooligans, it was to be expected that the memory stick revolution would end in this. This would hardly be worth reporting at all, except for one aspect. IT workers took to the streets in Yerevan despite the fact that the Armenian government had declared the IT sphere a priority for the country's economic development, saying that the sector was an "economic locomotive" for Armenia. On the face of it, it all looked extremely attractive. Armenia, which is experiencing a blockade, needs to find ways for successful development (nobody in Yerevan is happy to speak openly about the notorious blockade which is the logical and direct result of Armenia's aggressive policy), and the IT sphere is what is needed. First of all, it is promising; second, it is intelligent and third, back in the Soviet times instrument engineering developed successfully in Armenia.
However, it soon transpired that Armenia is in no position to make a breakthrough in the global IT market. California's Silicon Valley has long been developing computer chips. They also design programmes. Computers are assembled in south-eastern Asia... In short, the global IT market has no room for Armenia. When in 2011, international experts noted successful development of the IT industry in Azerbaijan, Armenia was not included in their rating at all. Nobody was surprised by such results.
One can certainly argue that Armenia has just started developing its IT sphere. However, if IT workers in Yerevan take to the streets with social slogans this means that there is no money even for priority directions.
And as though through some tough irony of fate, the memory stick revolution in Yerevan took place soon after the media started talking about the demise of perhaps the greatest hope for Armenia - jewellery.
With booming IT technologies Armenia was looking to become the second Singapore, which would turn it into the financial centre of the entire region which would develop technologies. They also pinned great hopes on diamonds cutting in Armenia. The expectations here too were extremely high. Armenian diaspora have strong positions in the jewellery business. Diamonds can be transported in suitcases, something that reduces transportation costs to a minimum. New diamond enterprises were opening in Armenia and the Union of Armenian Jewellers gathered in Basel in Switzerland.
Moreover, there was a jewellery exhibition in Yerevan called Yerevan Show - part of the Armenian government's jewellery strategy. The event started in a rather lavish manner. The media reported that participants from over hundreds of companies from 20 countries participated. Armenian President Serzh Sargsyan visited the exhibition together with his wife. However, the show ended and the Yerevan media were left with sad results: the expected rain of gold did not fall. Global jewellery brands and potential investors did not rush to the Armenian market.
It is now no secret for anybody that the much-hyped diamond sector met the same fate as all others in Armenia. Experts say that this happened due to the fact that one factor was overlooked. While there are indeed recognized diamond-cutters among ethnic Armenians living abroad, legal diamond business is overshadowed by far more powerful and wide-spanning illegal business. This includes smuggling of gold and precious stones - first of all, of diamonds, to the most unexpected addresses. When diamond business started developing in Armenia, the criminal component took over. First of all, in the impoverished and unstable country where a few terrorists could publicly open fire at parliament members point blank, it was difficult to wind up a big diamond business. Second, Armenia was governed by the Karabakh clan which accumulated its initial capital under an unrecognized regime which can be called separatist at best or occupation regime at worst. The Karabakh clan, which did not have any legal means or contacts, successfully developed illegal contacts.
Currently, even Armenian sources have to admit that the majority of Armenian jewellery enterprises existed only on paper, that is, what really happened was that they laundered dubious stones, rather than cut diamonds. Lastly, Armenia's links in the black international of international terrorism also played a part in this. After the 9/11 terrorist acts, rules were significantly toughened in the financial world to ensure more reliable tracking of financial flows to terrorist organizations. These organizations began to transfer their financial assets into diamonds which occupy little room, and are not tracked by metallic detectors. Experts say that many promising investors left Armenia because tycoons of Armenian jewellery business were involved in diamond smuggling. After this, the diamond business finally receded in the shadows. The offshore scandal which has been discussed by the Armenian media for a few weeks already has become the most impressive achievement of the Armenian jewellery. In summer it was reported that Yerevan businessman, Ashot Sukiasyan appropriated funds of the owner of the Hayastan department store, Paylak Ayrapetyan, through an offshore company in Cyprus which was founded by Prime Minister Tigran Sargsyan and the head of the Ararat eparchy of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Navasard Kchoyan. Ayrapetyan said that as a participant of the programme of the development of the diamond industry in Armenia in 2009, he took part in a session with the prime minister in which Navasard Kchoyan, businessman Ashot Sukiasyan and 20 diamond entrepreneurs took part. Sargsyan initially spoke about raw diamond supplies from Russia by way of credit and then unexpectedly turned the floor over to Sukiasyan. The latter said that "in Sierra Leone, he has gold and diamond mines and that he is prepared to supply high quality raw materials which will cost 15 per cent less than the price offered by Russia."
This opened up very attractive opportunities - but the whole affair required investments worth 12 million dollars to purchase necessary equipment. Ayrapetyan pawned his property under credit for these investments which then resulted into a cunning machination as a result of which his property went to the Cypriot company. Tigran Sargsyan now claims that he does not have any offshore company and Sukiasyan says that Sargsyan's and Kchoyan's signatures have now been sent for inspection. It is unlikely that the VIP corrupt officials will be brought to account and the prospects for the Armenian jewellery sector, which has now turned into a criminal business, are grim.
The post-Soviet Armenian economy, which has gone through a certain developmental disease or, as they say in Yerevan, is suffering from a blockade, is currently in a deplorable state. The crisis encompassed all spheres that were declared as priorities in Armenia and with which great hopes were linked. This means that the local economy has practically no hopes left for a change for the better. Therefore, it is no wonder that the country is currently going through a so-called "suitcase referendum" as, according to local statistics, one resident permanently leaves Armenia every 20 minutes.