İRƏVANDA "FLEŞ KART İNQİLABI"
İrəvan sakinlərini etiraz aksiyası ilə təəccübləndirmək olmaz. Ermənistanın Gömrük İttifaqına üzvlüyünə qarşı Şant Arutyunyanın rəhbərlik etdiyi yerli "Anonimuslar" etiraz etdikdə jurnalistlər Ermənistan paytaxtında müxalifətin nümayişlərinin küçə döyüşlərinə keçdiyini xəbər verirdilər.
Bu yaxınlarda isə İrəvanda İT sahəsində çalışanlar etiraza başlayıb. Onlar aksiyalarına "fleş kart inqilabı" adını veriblər. Etiraz kifayət qədər dinc şəkildə keçirilib: nə "Molotov kokteyli"ndən istifadə olunub, nə səs qumbaralarından, nə də əldəqayırma "cəhənnəm maşınları"ndan. Amma bir neçə hava şarı nümayişkaranə şəkildə "partlayıb". Bununla yanaşı, aksiya zamanı radikal şüarlar da eşidilməyib: insanlar icbari pensiya yığım sisteminə etiraz edirlər. Gözlənildiyi kimi, Ermənistanında onların etirazı da nəticəsiz bitib. Nazirlər Kabinetinin binası önündə təşkil olunmuş aksiya iştirakçılarının qarşısına heç kəs çıxmayıb. Onlar yazdıqları məktubu hökumətə təqdim edə biliblər. Lakin irəvanlı jurnalistlərin "tuta bildikləri" dövlət məmurlarının davranışları açıq şəkildə göstərib ki, bu məktubu kiminsə oxuyacağını da gözləməyə dəyməz.
Ermənistanda hökm sürən inzibati özbaşınalıq fonunda "fleş kart inqilabı"nın bu cür nəticələnməsi tamamilə qanunauyğundur. Bir məqam olmasaydı, baş verənlər diqqəti o qədər də cəlb etməzdi. Bir daha təkrar edirik ki, İrəvan küçələrinə İT sahəsində çalışanlar çıxmışdılar.
Halbuki Ermənistan hökuməti bu yaxınlarda İT sahəsini prioritet inkişaf istiqaməti elan etmiş, bu sahəni ölkə iqtisadiyyatının "lokomotiv"i adlandırmışdı. Sözdə hər şey cəlbedici görünürdü. "Blokada"da olan Ermənistan öz uğurlu inkişafını təmin etmək üçün yollar aramalıdır (İrəvanda bu "blokada"nın Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin nəticəsi olması haqda açıq danışmaq istəmirlər). Bu halda İT sahəsi məhz hökumətin axtardığı sahə idi. Birincisi, o, perspektivli, ikincisi, intellektual sahədir. Üçüncüsü isə cihazqayırma hələ sovet illərində Ermənistanda yaxşı inkişaf etmişdi.
Amma tezliklə məlum olub ki, Ermənistan dünyanın İT bazarına çıxmaq iqtidarında deyil. Kompyuter çiplərini artıq çoxdan Kaliforniyanın Silikon vadisində buraxırlar. Proqramların hazırlanması, kompyuterlərin yığımı da orada baş verir və oradan Cənub-Şərqi Asiyaya gəlir...
Yeri gəlmişkən, dünyanın İT sahəsində Ermənistan üçün bazar tapılmayıb. 2011-ci ildə beynəlxalq ekspertlər Azərbaycanda İT sahəsinin uğurla inkişaf etdiyini açıqladıqda Ermənistan, ümumiyyətlə, onların hazırladıqları reytinqdə yer almamış və bu, təbii ki, heç kimi təəccübləndirməmişdi də.
Əlbəttə ki, Ermənistanın, guya, bu sahəni inkişaf etdirməyə yeni başladığını düşünmək olar. Amma İrəvanda az qala "lokomotiv" adlandırılan İT sahəsində çalışanlar küçələrə "sosial" şüarlarla çıxırlarsa, bu, hətta prioritet sahə üçün də pulun olmadığını təsdiqləyir.
Sanki taleyin acı ironiyasıdır ki, İrəvanda "fleş kart inqilabı" KİV-də Ermənistan iqtisadiyyatının az qala əsas ümidi olan zərgərlik sahəsinin iflasa uğradığına dair xəbərlər yayıldıqdan dərhal sonraya təsadüf edib. Ermənistanda İT-nin inkişafı ilə yanaşı, ölkənin "ikinci Sinqapur" olacağı, onun regional mərkəzə çevriləcyi də bildirilirdi... Ölkədə almaz cilalanmasına da böyük ümidlər bəslənilirdi. Bu sahədən gözləntilər xeyli böyük idi. Çünki erməni diasporunun zərgərlik məmulatları biznesində kifayət qədər güclü mövqeləri var. Almazlar ölkəyə sözün birbaşa və dolayı mənasında çamadanlarla gətirilməli, nəqliyyat xərcləri minimuma endirilməli idi. Ermənistanda yeni "almaz müəssisələri" açılmış, İsveçrənin Bazel şəhərində isə "Erməni zərgərlər ittifaqı" toplanmışdı.
Bundan başqa, İrəvanda "İrəvan-şou" adlı zərgərlik sərgisi də təşkil olunmuşu. Bu, Ermənistan hökumətinin "zərgərlik strategiyası"nın bir hissəsi idi. Tədbir son dərəcə təntənəli şəkildə başlamışdı. KİV orada dünyanın 20 ölkəsindən yüzlərlə şirkətin iştirakı haqda yazırdı. Sərgiyə Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan öz xanımı ilə qatılmışdı.
Lakin "şou" başa çatdıqdan sonra İrəvan KİV-nin onun nəticələri haqda yazdıqları isə heç də sevindirici olmadı: gözlənilən "qızıl yağışı" müşahidə olunmur, dünyanın zərgərlik brendləri və potensial investorlar Ermənistan bazarına can atmır. Artıq Ermənistanın geniş şəkildə reklam etdiyi "almaz sahəsi"nin də digər sahələrin aqibətini yaşadığı heç kimə sirr deyil. Ekspertlər bu vəziyyətin yaranmasında bir önəmli məqamın nəzərə alınmamasının səbəb olduğunu düşünürlər. Doğrudur, xaricdə yaşayan etnik ermənilər arasında, həqiqətən də, tanınmış almaz cilalayan ustaları var. Amma leqal almaz biznesi daha güclü və inkişaf etmiş qeyri-leqal biznesin kölgəsində qalır. Bu, qızıl və qiymətli daşların, ilk növbədə, brilyant qaçaqmalçılığıdır. Bu qaçaqmalçılığın isə ən gözlənilməz ünvanları üzə çıxır. "Almaz biznesi" Ermənistan şəraitində inkişaf etməyə başladıqda, bunun kriminal tərəfi daha qabarıq şəkildə görünməyə başladı. Birincisi, beş terrorçunun birbaşa parlamentin iclas zalında qətliam törətdiyi yoxsul və qeyri-sabit ölkədə "böyük almaz biznesi" qurmaq elə də asan deyildi. İkincisi, Ermənistan hakimiyyəti "Qarabağ klanı"nın əlindədir. O isə ilkin kapitalı heç kəs tərəfindən tanınmayan, ən yaxşı halda separatçı, ən pis halda isə işğalçı adlanan rejim şəraitində toplayıb. Leqal yolları və əlaqələri olmayan "Qarabağ klanı" "qeyri-leqallar"la əlaqələri kifayət qədər uğurlu şəkildə inkişaf etdirib. İndi erməni mənbələrinin özləri də etiraf edirlər ki, ermənilərin almaz cilalayan müəssisələrinin əksəriyyəti sadəcə kağız üzərində mövcud olub. Yəni orada, əslində, almazların təraşlanması yox, mənbəyi şübhəli olan daşların "yuyulması" həyata keçirilib. Nəhayət, bu məsələdə Ermənistanın beynəlxalq terrorla əlaqələri də öz rolunu oynayıb. Xatırladaq ki, 2011-ci ilin 11 sentyabrından sonra maliyyə dünyasında qaydalar son dərəcə sərtləşdirilib. Məqsəd terrorçu təşkilatların maliyyə axınlarına daha ciddi nəzarət olunmasıdır. Nəticədə, bu təşkilatlar öz maliyyə aktivlərini daha az yer tutan, "cingildəməyən" və metal detektorları tərəfindən tutulmayan brilyanta çevirməyə başlayıblar. Bəzi ekspertlərin dediyinə görə, Ermənistanı əksər perspektivli investorların tərk etməsi, məhz, bu ölkədəki zərgərlik biznesi rəhbərlərinin "qara daşların" yuyulması, yəni almaz qaçaqmalçılığı ilə məşğul olmaları ilə bağlıdır. Bundan sonra, ölkədə almaz biznesi artıq birdəfəlik "köl- gəyə" çəkildi.
Ermənistanın zərgərlik sahəsinin ən parlaq "nailiyyəti" isə yəqin ki, "offşor qalmaqalı" olacaq. İrəvan KİV-də artıq bir neçə həftədir ki, bu məsələ müzakirə olunur. Hələ yayda yayılan xəbərlərdə bildirilirdi ki, irəvanlı biznesmen Aşot Sukiasyan "Ayastan" univermağının sahibi Paylak Ayrapetyan vasitəsilə Kiprdəki offşor şirkətlərdən birini ələ keçirib. Şirkətin həmtəsisçiləri arasında... Ermənistanın baş naziri Tiqran Sarqsyanın və Erməni Apostol Kilsəsinin Ararat yeparxiyasının başçısı Navasard Kçoyan da var. Paylak Ayrapetyanın iddiasına görə, 2009-cu ildə o, Ermənistanda almaz və zərgərlik sahəsinin inkişafına dair proqramın iştirakçısı kimi, baş nazirin yanında keçirilmiş iclasda iştirak edib. Toplantıda Navasard Kçoyan, biznesmen Aşot Sukiasyan və 20-dək "almaz sahibkarı" da olub. Tiqran Sarqsyan əvvəlcə Rusiyadan "kredit vasitəsilə" almaz xammalının gətirilməsindən danışıb və gözlənilmədən sözü Aşot Sukiasyana verib. O, "Afrikanın Syerra-Leone ölkəsində qızıl və almaz mədənlərinə malik olduğunu, Ermənistana yüksək keyfiyyətə malik xammal tədarük edə biləcə-yini, bu xammalın qiymətinin Rusiyanın təklif etdiyi qiymətdən 15% ucuz olacağını" bildirib. Perspektiv çox cəlbedici idi. Amma onu gerçəkləşdirmək üçün yalnız lazımi texnikanın alınmasına 12 milyon dollar tələb olunurdu. Paylak Ayrapetyan bu investisiya üçün öz mülkiyyətini kredit götürülməsi məqsədilə girov qoyub. Bundan bir qədər sonra isə hiyləgər gediş edilib və Ayrapetyanın mülkiyyəti VIP təsisçiləri olan Kipr şirkətinə keçib. İndi Tiqran Sarqsyan onun heç bir offşor şirkətinin olmadığını, Aşot Sukiasyan isə Tiqran Sarqsyan və Navasard Kçoyanın imzalarının ekspertiziya göndərildiyini iddia edir. Amma VIP-korrupsionerlərin real məsuliyyətə cəlb edilmələrinin mümkün olub-olmayacağı, təəssüf ki, ritorik sualdır. Kriminal biznesə çevrilmiş Ermənistan "zərgərliyi"nin böyük perspektivləri haqda danışmağa isə dəyməz. Bu gün Ermənistanda ağlamalı durumda olan yalnız iqtisadiyyatın SSRİ-dən qalmış və "blokada"dan əziyyət çəkən sahələri deyil. İndi Ermənistanda "prioritet" elan edilmiş və böyük ümidlərin bağlandığı sahələri də böhran bürüyüb. Bu isə yerli iqtisadiyyatda müsbət dəyişikliklərə ümidlərin, demək olar ki, qalmadığı anlamına gəlir. Odur ki, bugünkü Ermənistanda aparılan "çamadan islahatları"na təəccüblənməyə dəyməz: yerli mütəxəssislərin hesablamalarına görə, indi Ermənistanı hər iyirmi dəqiqədə bir vətəndaş tərk edir.

"РЕВОЛЮЦИЯ ФЛЕШЕК" В ЕРЕВАНЕ
Жителей Еревана акциями протеста не удивишь. Когда против вступления Армении в Таможенный союз протестовали местные "Анонимусы" во главе с Шантом Арутюняном, журналисты сообщали: в столице Армении манифестация оппозиции перешла в уличные бои.
А совсем недавно здесь протестовали работники IT-сферы. Сами они назвали свою акцию "революцией флешек". Протестовали, впрочем, вполне мирно: без "коктейлей Молотова", дымовых шашек и самодельных "адских машин". Разве что демонстративно "лопнули" несколько воздушных шариков. Излишне радикальных лозунгов тоже не было - протестовали против обязательного введения накопительной пенсионной системы. Как того и следовало ожидать, в сегодняшней Армении их протест закончился ничем. К участникам манифестации у стен здания Кабинета министров никто из влиятельных персон не вышел. Письмо, правда, передать удалось, но госчиновники, которых удалось "перехватить" ереванским журналистам, весьма прозрачно давали понять: вряд ли это письмо кто-нибудь вообще прочитает.
На фоне царящего в Армении административного произвола, помноженного на "диктатуру шпаны", такой результат "революции флешек" можно считать вполне закономерным. И вся эта история вряд ли заслуживала особого внимания, если бы не одно обстоятельство. На улицы Еревана, напомним еще раз, вышли работники IT-сферы.
А ведь еще недавно власти Армении называли IT-сферу приоритетным направлением развития, провозгласив этот сектор этаким "экономическим локомотивом" страны. На словах все выглядело весьма привлекательно. Армения, находясь "в блокаде", должна изыскать пути для своего успешного развития (о том, что пресловутая "блокада" - логичный и прямой результат агрессивной политики Армении, в Ереване говорить вслух не принято), и IT-сфера - это именно то, что нужно. Во-первых, перспективно, во-вторых, интеллектуально, и, в-третьих, еще в советские времена в Армении успешно развивалось приборостроение. Но очень скоро выяснилось, что "прорваться" на мировой IT-рынок Армения не в состоянии. Компьютерные чипы уже давно придумывают в калифорнийской Силиконовой долине, там же составляют программы, сборка компьютеров идет в Юго-Восточной Азии… Словом, для Армении в мировой сфере IT-технологий ниши не нашлось. И когда в 2011 году международные эксперты отмечали успешное развитие IT-сферы в Азербайджане, Армения вообще не попала в составленный ими рейтинг. И такой результат никого не удивил.
Можно, конечно, порассуждать, что Армения, мол, только начала развивать свою IT-сферу. Но если в Ереване работники отрасли, которую называли едва ли не "локомотивом", выходят на улицы под "социальными" лозунгами, то это означает, что денег нет даже на приоритетные отрасли.
И словно по какой-то жестокой иронии судьбы, "революция флешек" в Ереване произошла вскоре после того, как в СМИ заговорили о крушении едва ли не главной надежды армянской экономики - ювелирной.
Наряду с ростом IT-технологий Армению обещали сделать "вторым Сингапуром", превратив ее в финансовый центр всего региона, где будут развиваться также и "наукоемкие производства". Немалые надежды возлагались также и на огранку алмазов в Армении. Здесь тоже ожидания были весьма радужными. Ведь у армянской диаспоры в ювелирном бизнесе достаточно сильные позиции. А алмазы можно и в прямом, и в переносном смысле провезти в чемодане, снизив до минимума транспортные "накрутки". В Армении открывались новые "алмазные" предприятия, а в швейцарском Базеле собирался даже "Союз армянских ювелиров".
Более того, в Ереване прошла ювелирная выставка под претенциозным названием "Ереван-шоу" - часть "ювелирной стратегии" властей Армении. Стартовало мероприятие весьма помпезно. СМИ сообщали об участии более сотни компаний из 20 стран мира, выставку посетили и президент Армении Серж Саргсян с супругой.
Но "шоу" закончилось, и ереванские СМИ подвели невеселые итоги: ожидаемого "золотого дождя" не наблюдается. Мировые ювелирные бренды и потенциальные инвесторы на армянский рынок не спешат.
Впрочем, сегодня уже ни для кого не новость, что некогда широко разрекламированную в Армении "алмазную" отрасль постигла та же судьба, что и все остальные. И как теперь констатируют эксперты, в немалой степени потому, что здесь старательно не обращали внимания на одно обстоятельство. Да, среди зарубежных этнических армян действительно есть признанные мастера-гранильщики, только вот легальный "алмазный" бизнес остается в тени куда более мощного и разветвленного бизнеса нелегального. Это контрабанда золота и драгоценных камней, прежде всего бриллиантов, со своими "выходами" на самые неожиданные адреса. И когда "алмазный" бизнес начал развиваться в условиях Армении, "перевесила" именно криминальная составляющая. Во-первых, в нищую и нестабильную страну, где пятерка террористов могла устроить публичный расстрел прямо в зале заседаний парламента, зазвать "большой алмазный бизнес" оказалось непросто. А во-вторых, у власти в Армении находился "карабахский клан", сформировавшийся и "нагулявший жирок", то есть первоначальный капитал, в условиях никем не признанного режима, который в лучшем случае можно назвать сепаратистским, а в худшем - оккупационным. Не располагая легальными путями и контактами, "карабахский клан" с успехом развивал контакты "нелегальные". Сейчас уже сами армянские источники вынуждены признать, что большинство армянских гранильных предприятий существовало только на бумаге. То есть происходила не огранка алмазов, а "отмывание" камней сомнительного происхождения. Наконец, свою роль сыграли и связи Армении в "черном интернационале" международного терроризма. Напомним, что после терактов 11 сентября 2001 года в финансовом мире были значительно ужесточены "правила игры", чтобы надежнее отслеживать финансовые потоки террористических организаций. И эти организации начали переводить свои финансовые активы в бриллианты, которые занимают мало места, не "звенят" и металлодетекторами не обнаруживаются. Как теперь утверждают многие эксперты, именно из-за участия воротил армянского ювелирного бизнеса в отмывании "черных камней", то есть контрабандных алмазов, Армению покинули многие перспективные инвесторы. После этого алмазный бизнес окончательно ушел "на темную сторону".
Самым впечатляющим "достижением" армянской ювелирной отрасли обещает стать "оффшорный скандал", который уже не одну неделю обсуждают ереванские СМИ. Как сообщалось еще летом, ереванский бизнесмен Ашот Сукиасян присвоил средства владельца универмага "Айастан" Пайлака Айрапетяна посредством одной оффшорной кипрской компании, учредителями которой также являются... премьер-министр Армении Тигран Саркисян и глава Араратской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Навасард Кчоян. Как утверждал Пайлак Айрапетян, в 2009 году он как участник программы развития в Армении алмазного и ювелирного дела участвовал в совещании у премьер-министра, где также присутствовали Навасард Кчоян, бизнесмен Ашот Сукиасян и еще два десятка "алмазных" предпринимателей. Тигран Саркисян сначала рассказывал о поставках из России алмазного сырья "в счет кредита", а затем неожиданно передал слово Ашоту Сукиасяну. Последний сообщил, что "в африканском государстве Сьерра-Леоне у него есть золотые и алмазные прииски и что он готов поставлять высококачественное сырье, стоимость которого будет на 15% ниже предлагаемой Россией цены". Перспективы открывались самые заманчивые - только вот понадобились инвестиции в размере $12 млн. для приобретения необходимой техники. Свое имущество под кредит для этих инвестиций заложил уже Пайлак Айрапетян. После чего и была разыграна хитрая многоходовая комбинация, в результате чего имущество Пайлака Айрапетяна "уплыло" в кипрскую компанию с VIP-учредителями. Теперь Тигран Саркисян уверяет, что никакой оффшорной компании у него нет, а Ашот Сукиасян утверждает, что подписи Тиграна Саркисяна и Навасарда Кчояна направлены на экспертизу. Но удастся ли привлечь к реальной ответственности VIP-коррупционеров - вопрос, увы, риторический. И тем более не приходится говорить о грядущих перспективах армянской "ювелирки", превратившейся в криминальный бизнес.
Сегодня в Армении в плачевном состоянии находятся не только "унаследованные" от СССР отрасли экономики, переживающие затянувшиеся сверх меры "болезни роста" или же, как любят говорить в Ереване, "страдающие от блокады". Кризис охватил и те сферы, которые в Армении объявляли "приоритетными" и с которыми связывались огромные надежды. А это означает, что надежд на перемены к лучшему в местной экономике практически не осталось. И поэтому вряд ли стоит удивляться тому самому "чемоданному референдуму" в сегодняшней Армении, которую, по подсчетам местных специалистов, каждые двадцать минут навсегда покидает один ее гражданин.