Şərqi Çin dənizindəki mübahisəli adalar Sakit okean regionundakı qarşıdurma aysberqinin yalnız görünən hissəsidir
Asiya-Sakit okean regionunda gərginliyin növbəti dalğası müşahidə olunmaqdadır. Pekinin Şərqi Çin dənizində yeni fərqləndirici HHM zonasını yaratması regionun aparıcı dövlətləri arasında ziddiyyəti yenidən üzə çıxarıb. Söhbət bir tərəfdən Çin, digər tərəfdən isə ABŞ və onun müttəfiqləri olan Yaponiya və Cənubi Koreyadan gedir.
Pekinin yaratdığı yeni HHM zonasına mübahisəli Dyaoyuydao (Senkaku) adası da daxildir. Hazırda bu ada Yaponiyanın nəzarətindədir. Yaponiya (600 mil) ilə müqayisədə Çinin materik hissəsinə daha yaxın olan (250 mil) ada insanların yaşamadığı bir ərazidir. Amma onu əhatə edən dənizlər balıqçılıq baxımından son dərəcə zəngindir. Dənizin dibində isə nəhəng həcmdə neft və qaz ehtiyatları var. Çin yaponların Senkaku adlandırdıqları Dyaoyuydao adasının yüzilliklər ərzində ona məxsus olduğunu bildirir. Pekinin iddiasına görə, Yaponiya 1895-ci ilin imperialist ekspanisyası zamanı adanı işğal edib. Tokio isə öz növbəsində arxipelağın tarixən ona məxsus olduğunu bildirir. Bu səbəbdən, Çinin son qərarının Yaponiyanın kəskin etirazı ilə qarşılanması heç də təəccüblü deyil.
Çinin Müdafiə Nazirliyi bu əraziyə daxil olan sorğulara cavab verməyəcək, əmrlərə tabe olmayacaq istənilən təyyarəyə qarşı müdafiə xarakterli addımların atılacağını bəyan edib. Zonaya xarici ölkələrə məxsus təyyarələrin daxil olması üçün Çin XİN-nə vaxtında uçuş planı göndərilməli, eyniləşdirmə suallarına cavab verilməli, təyyarələrin göyərtəsində aydın görünən tanıtma işarələri olmalıdır. Əks təqdirdə, Pekin hərbi xarakterli tədbirlərə əl atma hüququnu özündə saxlayır.
Çinin bu qərarı yalnız Yaponiya tərəfindən yox, həm də ABŞ, Cənubi Koreya və Avstraliya tərəfindən də mənfi qarşılanıb. Vaşinqton Çinin bu cür zona yaratmasını regionda status-kvonun pozulmasına yönəlmiş qanunsuz addım adlandırıb. Amerikalılar hesab edirlər ki, həmin ərazi beynəlxalq hava məkanı olduğundan, orada bu cür HHM zonasının yaradılması yolverilməzdir. Bununla yanaşı, Vaşinqton bu məsələdə regiondakı əsas müttəfiqi olan Yaponiyanı dəstəklədiyini də nümayiş etdirib. Hər halda, Amerikaya məxsus V-52 bombardmançıları sözügedən zonada nümayişkaranə uçuş keçirib və bunun üçün əvvəlcədən Pekinə heç bir xəbərdarlıq etməyib. Analoji addımları Yaponiya və Cənubi Koreya da atıb. Tokio, hətta Çinin iddia etdiyi hava məkanına 10 ədəd Amerika istehsalı olan F-15 qırıcısı göndərib. Pekin isə bu demarşları qəti şəkildə pisləyib, cavab olaraq Su-30 və J-10 hərbi təyyarələrini havaya qaldırıb.
Beləliklə, regiondan əməlli-başlı barıt qoxusu gəlir. Vəziyyətin daha da gərginləşməsini önləmək üçün geriyə ilk addımı Amerika atıb. Vaşinqton ölkəsinin mülki aviadaşıyıcılarını Çinin yaratdığı HHM zonasına etinasız yanaşmamağa, regionun hava məkanına daxil olacaq sərnişin təyyarələri haqda Pekini əvvəlcədən məlumatlandırmağa çağırıb. "The New York Times" qəzetinin yazdığına görə, Ağ Evin qərarı Amerika vətəndaşlarının "gözlənilməz insidentlər" üzündən təhlükə ilə üzləşmələrini önləmək məqsədi güdür. ABŞ Dövlət Departamentinin açıqlamasında isə deyilir: "Mülki aviaşirkətlərə müraciət Amerika hökumətinin Çinin HHM zonasını tanıması anlamına gəlmir".
ABŞ-ın qərarı Yaponiya hökuməti üçün tam gözlənilməz olub. Tokio bu qərarı faktiki olaraq Birləşmiş Ştatların Çinin HHM zonasını tanıması kimi qəbul edib. Yaponiya, öz növbəsində, bu zonanı tanımaqdan qəti şəkildə imtina edib və öz aviaşirkətlərini Çin tərəfinin tələblərinə məhəl qoymamağa çağırıb.
Çinlə ABŞ, Yaponiya və Cənubi Koreyadan ibarət "üçbucaq" arasında gərginliyin artması həm də sonuncunun özünün HHM tanınma zonasını genişləndirmək istəyilə bağlıdır. Sualtı İodo qayası da daxil olmaqla, böyük bir məkanın bu zonaya əlavə edilməsi nəzərdə tutulur. Bu qaya Koreyanın ən cənub adası olan Maradonun 150 kilometr cənub-qərbində yerləşir. İodo həm Yaponiyanın, həm də Çinin yeni elan etdiyi HHM zonasına daxil olduğu üçün bütünlükdə regionun ciddi başağrısına çevrilə bilər.
Öz növbəsində rəsmi Seul da qonşu ölkələrin Koreya Respublikasının "ərazisinə" əl uzatmasına imkan verməyəcəyini bəyan edib.
Bütün bu çətinliklərə rəğmən, regionda münaqişənin nə qədər dərinləşə biləcəyi sualına daha çox nikbin cavab vermək mümkündür. Asiya-Sakit okeanı regionunun aparıcı oyunçuları arasında geniş hərbi qarşıdurmanın yaşanması ehtimalı yoxdur. Bunun bir neçə səbəbi var.
Əvvəla, nəzərə almaq lazımdır ki, bu regiondakı münaqişələrin kökü heç də tərəflərin bu və ya digər ərazi iddialarında deyil. Üstəlik, ziddiyyətlərin əsasını sadəcə Çinin mübahisəli ərazidə yeni HHM zonası yaratmaq istəyi təşkil etmir. Pekinin yeni HHM zonasını elan etməsi sadəcə ada uğrunda mübarizə deyil. Bu, strateji miqyaslı iddianın ortaya qoyulmasıdır. Məqsəd isə Çinin regionun bir nömrəli fövqəldövləti statusuna daha bir addım yaxınlaşmasıdır. Odur ki, Pekinin yeni zonadan imtina edəcəyini gözləmək olmaz.
Digər tərəfdən Amerika-Yaponiya müttəfiqliyi münaqişənin səbəbləri sırasındadır. Qeyd edək ki, bu əməkdaşlıq nəticəsində təhlükəsizlik də daxil olmaqla, bütün məsələlərdə, o cümlədən Yaponiyanın bütünlükdə xarici siyasətində Vaşinqtonun maraqları üstünlük təşkil edir (Cənubi Koreyada olduğu kimi). Məhz bu amil Çinin regiondakı hegemonluğunun qarşısını kəsir. ABŞ-la Çinin nüvə silahına malik olmaları da Sakit okean regionunda tərəflərin ciddi silahlı qarşıdurmaya getməyəcəyini göstərən daha bir amildir. Odur ki, tərəflər, güman ki, danışıqlar masasına əyləşəcəklər. Bu danışıqların kompleks problemləri çözüb-çözməyəcəyisə başqa məsələdir.
Sırf iqtisadi məqamlar da nəzərə alınmalıdır. Çünki bütün bu yaşananlarda, məhz, iqtisadi məqamlar ilk baxışda göründüyündən daha vacib rola malikdir. Çin-Yaponiya qarşıdurmasında bu iki ölkə arasında sıx iqtisadi əlaqələrin olduğunu da nəzərə almaq vacibdir. Yaponiya Çinin ticarət tərəfdaşları arasında Aİ, ABŞ və CŞADA-dan sonra dördüncü yerdədir. Çin isə Yaponiyanın ən nəhəng ticarət tərəfdaşıdır. Odur ki, Pekinlə Tokio arasında münasibətlərin gərginləşməsi onların hər ikisi üçün iqtisadi itkilərə səbəb ola bilər. Yaponiyanın gəlirli Çin bazarını itirmək riski varsa, Çin də Yaponiya investisiyaları və texnologiyalarından məhrum ola bilər.
ABŞ-la Çin arasında dünyanın biznes məkanındakı münasibətləri nəzərə aldıqda ortaya daha maraqlı iqtisadi konfiqurasiya çıxır. Amerikanın “İnformation Clearing House” nəşri bu haqda yazır: "Vaşinqtonla Pekin arasında Şərqi Çin dənizində hərbi gərginliyin artması ilk baxışdan Çinin təkbaşına hava hücumundan müdafiə zonası yaratması ilə bağlıdır. Amma Vaşinqtonu qıcıqlandıran Çinin bu yaxınlarda Amerika dolları ilə olan ehtiyatının həcmini azaldacağına dair bəyanatıdır".
Söhbət Pekinin, təxminən, 3,5 trilyon dollarlıq ehtiyatdan imtinaya hazırlaşmasından gedir. Bu, Çinin artan qlobal neft ticarətini milli valyuta ilə həyata keçirməsilə birlikdə Amerika dollarına və bütünlükdə iqtisadiyyatına məhvedici təhlükə yaradır. "Vaşinqtonun Çinin öz sahilindən Şərqi-Çin dənizinə qədər 400 mil ərazini əhatə edən yeni fərqləndirici HHM-ə bu qədər sərt reaksiya verməsi, rekord həddə borcu yığılmış, sosial pozğunluğun hökm sürdüyü, müflisliyin astanasında olan ABŞ-ın iqtisadi rəqabət qabiliyyətinə yaranan təhlükədən xəbər verir", - deyə yazıda bildirilir.
Amma iqtisadi səbəblər də Uzaq Şərqdə HHM zonası və zəngin təbii resurslara malik adalar ətrafındakı hazırkı qarşıdurmanın hərbi yolla həll olunacağını göstərmir. ABŞ-la Çin yalnız rəqib deyillər. Onlar iqtisadi sahədə yaxın tərəfdaşdırlar.

СТРАСТИ ПО АРХИПЕЛАГУ
Спорные острова в Восточно-Китайском море - лишь верхушка айсберга конфронтации в Тихоокеанском регионе
В Азиатско-Тихоокеанском регионе наблюдается очередной виток напряженности. Создание Китаем новой опознавательной зоны ПВО в Восточно-Китайском море вновь вскрыло противоречия между ведущими государствами региона - самой КНР, с одной стороны, и США и их союзниками - Японией и Южной Кореей - с другой.
В созданную Пекином новую опознавательную зону ПВО включены спорные острова Дяоюйдао (Сенкаку), которые в настоящее время находятся под контролем Японии. Острова, находящиеся намного ближе к материковой части Китая (250 миль), чем к Японии (600 миль), являются необитаемыми, но зато окружающее их море - богатый район рыбного промысла, а само морское дно содержит огромные запасы нефти и газа. Китай заявляет, что Дяоюйдао, называемые японцами Сенкаку, являлись частью его территорий в течение столетий, пока Япония не аннексировала их в 1895 году во время империалистической экспансии. Токио, в свою очередь, отстаивает собственные исторические права на обладание архипелагом. И не удивительно, что решение КНР вызвало резкий протест со стороны Японии.
Министерство обороны Китая предупредило, что вооруженные силы страны будут применять меры оборонительного характера в отношении любых воздушных судов, не отвечающих на запросы и не подчиняющихся приказам при нахождении в данной зоне. Для прохождения зоны иностранные воздушные суда должны заблаговременно направлять в китайский МИД полетный план, отвечать на идентификационные запросы, иметь на борту четкие опознавательные знаки. В противном случае Пекин оставляет за собой право задействовать меры военного характера.
Решение Китая не признали не только Япония, но и США, Южная Корея и Австралия. Вашингтон заявил, что создание новой опознавательной зоны ПВО Китая является незаконной попыткой изменить статус-кво в регионе, поскольку этот участок является международным воздушным пространством. Тем самым США дали понять, что выступают в поддержку Японии как своего ключевого союзника в регионе. В знак этой поддержки, равно как и самого выражения великодержавной позиции США, американские бомбардировщики В-52 намеренно проследовали через зону опознавания ПВО Китая, не уведомив об этом Пекин заранее. Аналогичные шаги предприняли Япония и Южная Корея, причем первая отправила в претендуемое Китаем воздушное пространство 10 истребителей F-15 американского производства. Пекин, со своей стороны, решительно отреагировал на эти демарши, подняв в воздух военные самолеты Су-30 и J-10.
Таким образом, в регионе всерьез запахло порохом. Во избежание дальнейших осложнений первыми шаг назад сделали американцы. Вашингтон рекомендовал гражданским перевозчикам своей страны не игнорировать введенную Китаем зону опознавания ПВО и заранее уведомлять Пекин о гражданских самолетах, следующих через воздушное пространство в этом регионе. Как сообщила газета The New York Times, решение Белого дома вызвано тем, что пассажиры американских воздушных судов могут подвергнуться опасности "из-за непредвиденных инцидентов". Госдепартамент США вместе с тем пояснил: "Требования к гражданским авиакомпаниям не означают того, что американское правительство признало зону ПВО Китая".
Для японского правительства решение США стало полной неожиданностью. Токио воспринял его как фактическое признание Соединенными Штатами объявленной Китаем зоны ПВО. Сама Япония категорически отказалась признавать новую идентификационную зону, выпустив для своих авиакомпаний памятку, в которой рекомендовала игнорировать требования китайской стороны.
Эскалация напряженности и клубок противоречий между Китаем и противостоящим ему "треугольником" - США, Японией и Южной Кореей - усиливаются в связи с тем, что последняя также намерена расширить свою зону опознавания ПВО. В нее планируется включить, в частности, воздушное пространство над подводной скалой Иодо, что в 150 километрах к юго-западу от самого южного корейского острова Марадо. Иодо может превратиться в серьезную головную боль для всего региона, поскольку входит как в японскую, так и в заявленную Китаем зону ПВО. Официальный Сеул дал понять, что не допустит посягательств соседних стран на "пространство" Республики Корея.
Несмотря на все эти осложнения, вопрос о том, насколько далеко может зайти конфронтация в регионе, скорее требует оптимистичного ответа. Большого военного противостояния между ведущими игроками Азиатско-Тихоокеанского региона уж точно не произойдет. И тому есть веские сопутствующие причины.
Прежде всего следует иметь в виду, что корень конфликтных проблем в данном регионе вовсе не в тех или иных территориальных притязаниях сторон. И тем более в основе противоречий не лежит одно лишь желание Китая установить новую зону ПВО над спорными территориями. Объявление Пекином зоны ПВО - это не просто борьба за острова, это демонстрация амбиций стратегического масштаба, призванная еще на один шаг приблизить Китай к статусу региональной державы номер один. Исходя из этого, можно быть уверенным в том, что Китай не отменит провозглашенную им воздушную зону.
С другой стороны, краеугольной составляющей конфликтной ситуации является американо-японское союзничество, обеспечивающее верховенство интересов Вашингтона во всех процессах, касающихся безопасности и, по большому счету, всейвнешней политики Японии (равно как и Южной Кореи). Именно этот фактор, собственно, и стоит на пути Китая к региональной гегемонии. Ну и, разумеется, о серьезном вооруженном противостоянии между тихоокеанскими державами-соперниками не может идти и речи по той причине, что США и Китай обладают ядерным оружием. Так что стороны, скорее всего, сядут за стол переговоров. Другой вопрос, решится ли в ходе этих переговоров весь комплекс проблем.
Вместе с тем следует учитывать и чисто экономические факторы, которые играют во всей этой истории гораздо более важную роль, чем это может показаться на первый взгляд. Относительно китайско-японской разборки важно иметь  в виду, что обе страны поддерживают тесные экономические связи. Япония - четвертый торговый партнер Китая (после ЕС, США и АСЕАН). Китай же и вовсе является самым крупным торговым партнером Японии. Поэтому обострение отношений между Пекином и Токио может грозить экономическими потерями для них обоих. Япония рискует потерять прибыльный китайский рынок. А Китай лишится японских инвестиций и технологий.
Еще более интересна экономическая конфигурация в регионе с учетом взаимоотношений между США и КНР на мировом бизнес-пространстве. Обратимся в этой связи к американскому изданию Information Clearing House: "Эскалация военной напряженности между Вашингтоном и Пекином в Восточно-Китайском море на первый взгляд связана с односторонним объявлением Китаем зоны противовоздушной обороны. Но настоящая причина раздражения Вашингтона - это недавнее заявление Китая, что он планирует сократить свои запасы американских долларов".
Речь идет о том, что Пекин решил избавиться от примерно 3,5 триллиона долларовых резервов, что в сочетании с растущей глобальной торговлей Китаем нефтью за национальные валюты создает смертельную угрозу американскому доллару и всей американской экономике.  "Угроза жизнеспособности США, и так уже находящимся на грани банкротства, с рекордной задолженностью и социальной разрухой, объясняет то, почему Вашингтон отреагировал с такой воинственностью на установление Китаем опознавательной зоны ПВО, простирающейся на 400 миль от его побережья и далее в Восточно-Китайское море", - утверждает издание.
Впрочем, даже экономическая подоплека наблюдаемого ныне противостояния на Дальнем Востоке не указывает на вероятность военного разрешения споров вокруг зон ПВО и богатых природными ресурсами островов. Те же США и Китай - не только конкуренты, но и тесные партнеры в экономической сфере. А значит, договариваться противостоящим сторонам все равно придется.