Beynəlxalq Ağır Atletika Federasiyasının prezidenti Tomaş Ayanın "R+"a müsahibəsi
Beynəlxalq Ağır Atletika Federasiyası bu idman növünün ilk Avropa Oyunlarının proqramına daxil edilməsi ücün çalışır. Federasiyanın prezidenti Tomaş Ayanın Bakıya səfəri bununla bağlı idi. Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, eləcə də yerli federasiyanın rəhbər şəxsləri ilə görüşən qonaq bir sıra maraqlı açıqlama verdi. Tomaş Ayanın sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanda ağır atletika inkişaf dövrünü yaşayır. Məhz buna görə də beynəlxalq federasiya ölkəmizdə görülən işləri yüksək qiymətləndirir.
Bakını tərk etməzdən əvvəl Tomaş AYAN "R+"un suallarına cavab verib.
- Üçgünlüksəfərinizbaşa çatdı. Bakıdakeçiriləngörüşlərdənrazı qaldınızmı?
- Mənimlə birlikdə Avropa Ağır Atletika Federasiyasının prezidenti Antonio Urso da Bakıda oldu. Səfər zamanı ənənəvi Qran-pri turnirində iştirak etdik. Bakıda IWF Qran-prisini təşkil etdiyi üçün Azərbaycan Ağır Atletika Federasiyasının (AAAF) prezidenti Cahangir Əsgərova, gənclər və idman naziri Azad Rəhimova, Milli Olimpiya Komitəsinə minnətdarlıq edirəm. Bu, son 10 il ərzində ən yaxşı təşkil olunmuş ağırlıqqaldırma yarışıdır. Turnirin keçirildiyi gözəl kompleks sırf ağır atletika qurğusudur. Mən bir müddət öncə AAAF-la anlaşma memorandumu imzalamışam ki, burada ağır atletika kompleksi tikilsin. Bu, təkcə yunan amfiteatrına bənzəyən yer yox, yarışlar üçün də əlverişlidir. Burada idmançılar üçün hər cür şərait olacaq.
- Gələcəkdə ağır atletika üzrə hər hansı yarışı Bakıya həvalə etmək fikriniz varmı?
- Azərbaycan idman yarışları mərkəzini xatırladır. Böyük yarışları keçirmək üzrə zəngin təcrübəniz var. Ağır atletika üzrə istənilən yarışı yüksək səviyyədə təşkil edə bilərsiniz. 2017-ci ildə Avropa Çempionatının Bakıda keçiriləcəyi gözlənilir. Hazırda müzakirələr aparılır. Son qərar gələn il veriləcək.
- Ağır atletika Avropa Oyunlarının proqramına daxil ediləcək, yoxsa yox?
- Hazırda bu məsələ ilə bağlı Avropa Olimpiya Komitəsi (AOK) ilə danışıqlar gedir. Səfərimdə əsas məqsəd bu məsələni Azərbaycan tərəfi ilə müzakirə etmək idi. Azərbaycan Avropa Oyunlarını yüksək səviyyədə təşkil etmək imkanına malikdir. AOK-un prezidenti Patrik Hikki ilə, o cümlədən təşkilatın di-gər rəsmiləri ilə olduqca ciddi danışıqlar aparmışam. Yarışların proqramına 16 olimpiya, 3 qeyri-olimpiya növü salınıb. Bu, AOK-la Təşkilat Komitəsi arasında əldə olunmuş razılıqdır və maksimum proqramdır. Lakin sirr deyil ki, gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Milli Olimpiya Komitəsi ilə danışıqlar aparırıq. Şanslar az deyil. Düşünürəm ki, dekabrın sonlarınadək yekun qərar veriləcək.
- Sizcə, ağır atletika Avropa Oyunlarına nə verəcək?
- Ağır atletika həm maraqlı, həm də cəlbedici idman növüdür. Bu idman növü dünyada böyük auditori- yaya malikdir. Üstəlik, Azərbaycan atletlərinin güclü olduğunu unutmamalıyıq. Bakıda Avropa Oyunlarında ağır atletikanın olması turnirə marağı artıracaq.
- Bildiyiniz kimi, ölkəmiz nə vaxtsa Yay Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etmək istəyir. Sizcə, bu realdır?
- İndiki halda Azərbaycan güclü idman ölkəsinə çevrilib. Müəyyən zamandan sonra hər şey mümkün olacaq. Səbir etmək lazımdır. Axı, siz birdən-birə bu yarışların təşkilatçılığını qazanmadınız. Səfərim zamanı beynəlxalq Qran-pri turnirini izlədim və çox razı qaldım. Ölkədə zal və komplekslərlə bağlı demək olar ki, problem yoxdur. Bizim federasiya gələcəkdə sizə Dünya Kuboku və ya digər yarışı həvalə etmək barədə düşünür. Bir müddət sonra Dünya Çempionatı barədə də danışmaq olar. Fikrimcə, Azərbaycan Dünya Çempionatını problemsiz təşkil edə bilər. Avropa Oyunlarına gəlincə, bu yarış sizə böyük nüfuz, təcrübə qazandıracaq. Demək istəyirəm ki, istəyiniz uğrunda mübarizəni davam etdirmək lazımdır. Elə ölkə var ki, 20-30 il Olimpiada uğrunda yarışır və hələ istəyinə çatmayıb. İdmanda həvəsdən düşmək olmaz.
- Yarışın başlanmasına çox az vaxt qalır. Ağır atletikanın proqrama daxil olunması rəsmiləşsə, turnir harda olacaq?
- Avropa Oyunları ilə bağlı təşkilati işlərlə qismən tanışam. Ağır atletika üzrə gözəl kompleks var. Daha bir mərkəzin inşası gözlənilir. Bakıda zal və kompleks tapmaq çətin deyil. Bu mənada, Avropa Oyunlarını sizdən sonra keçirəcək ölkə üçün çətin olacaq. Azərbaycanın təşkilatçılığından sonra növbəti ölkə, ən azı, işləri bu səviyyədə təkrarlamalı olacaq. Bu isə asan deyil.
- Ağır atletikada olan idmançılar tez-tez dopinq qalmaqalına düşür. Bunu nə ilə izah edərdiniz?..
- Dopinq testlərin sayını artırmışıq. İdmançıları diqqətli olmağa çağırırıq. Testlərin sayını çoxaltmaqla nəzarət güclənib. Biz tərəfdən idmançıları qadağan olunan preparatdan uzaq tutmağa çalışırıq. Lakin istəyimizlə heç nə həll olunmur. Bəzən idmançı və ya məşqçisi səhlənkarlığa yol verir. İstənilən halda bu məsələ bizi də narahat edir.
- Müsahibəyə görə təşəkkür. Ümid edirik ki, ağır atletika Avropa Oyunlarının proqramına daxil ediləcək.
- Siz də çox sağ olun. Bu işdə mətbuat böyük gücə malikdir. Sizin dəstəyinizə hər zaman ehtiyacımız var.

R+ interviews the President of the International Weightlifting Federation Tamas Ayan
The International Weightlifting Federation is trying hard to include weightlifting in the programme of the first European Games of 2015. This was the purpose of the visit to Baku by the head of the federation, Tamas Ayan. As part of his visit Ayan met with [Azerbaijani] Minister of Youth and Sport Azad Rahimov and the heads of the local federation and came out with a whole number of interesting comments. According to Ayan, weightlifting in Azerbaijan is currently experiencing a boon and the international federation praised highly the work done in the country. Before leaving Baku Tamas Ayan answered questions from R+.
- Your three-day visit has come to an end. Were you satisfied with the meetings you had in Baku?
- The President of the European Weightlifting Federation Antonio Urso was with me in Baku. During our visit we attended the traditional Grand Prix tournament. I would like to thank the President of the Azerbaijani Weightlifting Federation (FTAA), Cahangir Asgarov, and the National Olympic Committee for organizing the IWF Grand Prix in Baku. This was the best organized weightlifting competition in the past 10 years. Earlier, I had signed with the FTAA a memorandum on building a weightlifting complex here. This will not only be a structure similar to a Greek amphitheatre but a convenient venue for holding competitions. All conditions for the athletes will be created here.
- Are there any plans to invite Baku to host weightlifting competitions in the future?
- We recall Azerbaijan as a centre for sporting competition, which you have had a wealth of experience in organizing. You are capable of hosting any weightlifting competition at a high level. The 2017 European Championships are in the offing for Baku to be the hosts. This question is currently under discussion and a final decision will be made next year.
- Will weightlifting be included in the programme for the European Games?
- At this moment in time negotiations are underway with the European Olympic Committee (EOC). The main purpose of my visit was to discuss this question with the Azerbaijanis. Azerbaijan has every opportunity for organizing the European Games at a high level. I have had very serious negotiations with the President of the EOC, Patrick Hickey, and other officials of this organization. The competition programme includes 16 Olympic and three non-Olympic sports. This is the maximum programme agreed between the EOC and the Games' organizing committee. But it is no secret that we are having talks with Minister for Youth and Sport Azad Rahimov and the Azerbaijani National Olympic Committee. The chances are quite high. I think a final decision will be made by the end of December.
- What do you think weightlifting will give to the European Games?
- Weightlifting is an interesting and attractive sport which has a large audience worldwide. Nor should one forget that Azerbaijani's athletes are very strong. If weightlifting is included in the programme of the European Games this will add interest to the tournament.
- As you know, our country is staking a claim to organize the summer Olympic Games in the future. How realistic do you think this is?
- Azerbaijan has already become a strong sporting power. Everything will be possible given time. You must be patient. After all, you have not automatically won the right to host such tournaments. During my visit I attended the Grand Prix international tournament and I was extremely pleased with the way it was organized. You have no problems with sports centres and complexes in your country. Our federation plans to invite Azerbaijan to host the World Cup and other competitions in the future. And then we can start talking about the World Championships. I believe that Azerbaijan is capable of organizing it without any problems. As far as the European Games are concerned, this competition will bring you great prestige and experience. I would like to say that you must continue to fight for this dream. There are countries that have been striving for the right to host the Olympics for 20-30 years but have still not achieved their aim. You must never lose heart in sport.
- It won't be long before the competition starts. If weightlifting is included in the programme for the European Games where will the tournament be held?
- I know a little about the organization for the European Games. There is also a splendid complex for the weightlifting and another centre is expected to be built. There is no problem finding centres and complexes in Baku. In this sense, it will be difficult for the country that hosts the European Games after you. After Azerbaijan it will have to at least repeat the level already achieved. And that won't be easy.
- Weightlifters have often been involved in doping scandals. Why do you think this is?
- We have increased the number of doping tests. Controls have also been stepped up. We urge athletes to be extremely careful. We are trying to prevent athletes taking drugs but our wishes won't solve everything. Sometimes an athlete or a coach is careless. In any event this question worries us, too.
- Thank you for the interview. We hope that weightlifting is included in the programme of the European Games.