Dünya XX əsrin əsas fiqurlarından olan Nelson Mandela ilə vidalaşdı
Sizə desələr ki, 95 il yaşa-yacaqsınız (zəngin ömür sürəcək, yaxın insanların əhatəsində sakit şəkildə dünyanızı dəyişəcəksiniz), prezident və dünyada tanınmış şəxs olacaqsınız, amma 27 il həbsdə yatacaq və dəfələrlə çətin, həyati əhəmiyyətli qərarlar verməli olacaqsınız, buna necə reaksiya verərdiniz?
"Həyatda vacib olanı heç zaman yıxılmamaq yox, hər dəfə yıxılanda ayağa qalxmağı bacarmaqdır". Nelson Mandela nəinki belə düşünürdü, bunu həyatında dəfələrlə sübut da etmişdi.
O, başa çatmaqda olan (bəli, hələ də başa çatmaqda olan) XX əsrin ikinci yarısının əsas fiqurlarından biri idi. Onun adı Mahamata Qandi, Martin Lüter Kinq, Çe Gevara, Tereza ana, Andrey Saxarov və digər siyasi və ictimai xadimlərlə bir sırada çəkilir. Uzun sürən həyatı boyunca o, kim olmadı ki? Ona nə adlar verilmədi ki?... Tayfa başçısının oğlu, cənab prezident, kommunist, insan haqları uğrunda mübarizə aparan şəxs, liberal, terrorçu, azadlıq və irqçiliklə mübarizə rəmzi, təkadamlıq kameranın məhbusu, Nobel mükafatı laureatı, 50-dən artıq beynəlxalq universitetin fəxri üzvü, dünyanın bir sıra ölkələrinin dövlət mükafatları kavaleri, gözəl qadınlara qiymət verə bilən şəxs, ehtiraslı idman həvəskarı, sadiq dost, ata və ulu baba ...
Mandela sağlığında ona həsr edilmiş kitabları, bədii filmləri, abidələri  görüb, çoxsaylı araşdırmalar və tarixlərin qəhrəmanına  da  çevrilib. Bu insanın fəaliyyəti əfsanələrlə o dərəcədə doludur ki, onların real olanı ilə uydurulanını bir-birindən ayırmaq çətindir. Yəqin ki, buna ən bariz nümunə kimi sosial şəbəkə istifadəçilərindən birinin qeydini göstərmək olar: amerikalıların "Twitter" mikrobloqunda CAR-ın sabiq prezidentinin ölümü ilə bağlı çoxsaylı şərhlər  arasında... akytor Morqan Frimanın fotosuna da rast gəlinir. Friman 2009-cu ildə "Əyilməz" (Invictus) bioqrafik dramında Nelson Mandelanı canlandırıb.
Mandelanın dəfni də uzun müddət xəbər buraxılışlarının ilk səhifəsində yer alan hadisəyə çevrilib. Leysana baxmayaraq, Yohannesburqdakı stadiona minlərlə insan toplaşmışdı. Mərasim bütün dünyaya canlı yayımlanırdı. Aparteidə qalib gəlmiş insanı son mənzilə yola salmağa Amerika prezidenti Barak Obama ilə yanaşı, Birləşmiş Ştatların üç sabiq rəhbəri – Corc Buş, Bill Klinton və Cimmi Karter, Britaniyanın baş naziri Devid Kemeron və Birləşmiş Krallığın sabiq baş nazirləri Toni Bleyerlə Con Meycor, Fransanın hazırkı və sabiq prezidentləri Fransua Olland və Nikola Sarkozi, o cümlədən bir sıra digər liderlər gəlmişdilər. Rəsmi dəfn mərasimində, ümumilikdə, 91 ölkənin dövlət və hökumət başçıları iştirak edirdilər.
Müəyyən mənada Mandelanın tələbəsi və davamçısı sayılan ABŞ prezidenti Barak Obama xüsusi diqqət mərkəzində idi. Onların arasında, həqiqətən də, bənzərlik var - hər ikisi ölkələrinin ilk qaradərili prezidentidir, hər ikisi Nobel sülh mükafatına layiq görülüblər. "The Washington Post" yazır ki, "Mandelanın gördüyü işlər Obamanın siyasi oyanışına kömək edib". Mandela ilə vida mərasimində Obama hər kəsi yoxsulluq və irqçiliklə mübarizəni davam etdirməyə çağırıb, cənubi afrikalılara "XX əsrin dahi xilaskarı"nın irsini bütün planetlə "bölüşdüklərinə" görə minnətdarlıq edib.
Görünür, yaşananların təsirindəndir ki, Obama tribunada fəxri qonaqlar tribunasında dünyadan olan həmkarlarını salamlayan zaman Kuba lideri Raul Kastronun da əlini sıxıb və onunla qısa da olsa, söhbətləşib. ABŞ prezidentinin bu hərəkəti vətənində birmənalı qarşılanmayıb. Xüsusilə respublikaçılar dərhal Kubada insan haqlarının pozulması ilə bağlı faktları yada salıblar. Ağ Evin nümayəndələri isə Raul Kastronun əlinin sıxılmasının əvvəlcədən planlaşdırılmadığını və heç bir xüsusi əhəmiyyət daşımadığını bildirirlər.
Obama isə bu əl sıxma ilə yanaşı, həm də selfie – sosial şəbəkələr üçün öz şəklini (qadjetin kamerasına) çəkməsilə diqqət mərkəzinə düşüb. Düzü, son vaxtlar bu əyləncə nə ulduzlardan, nə də adi insanlardan yan keçib. Siyasətçilər də kənarda qalmayıb. Bu məsələdə yeganə "əmma" Obamanın  Yohannesburq stadionundakı matəm tədbiri zamanı gülə-gülə öz şəklini çəkməsi, üstəlik, bu "fotosessiya"ya Böyük Britaniyanın və Danimarkanın baş nazirləri Devid Kemeronla Helle Torninq-Şmidti də dəvət etməsi olub. Bu kompromat fotolar bütün dünya KİV-də yayılıb. Bəzi fotolarda ABŞ liderinin xanımının həyat yoldaşına necə hirslə baxdığı hiss olunur. "The Guardian" Obama, Kemeron və Torninq-Şmidtin fotosunu "bütün dövrlərin ən epik dəfn selfiesi" adlandırıb.
Yeri gəlmişkən, Nelson Mandelanın uzun illər ABŞ-la münasibətləri yaxşı olmayıb. Onun həbsində MKİ-nin fəal iştirak etdiyi də heç kəsə sirr deyil. Bundan başqa, 2008-ci ilədək Vaşinqton Mandelanın AMK-dəki (Afrika Milli Konqresi) qruplaşmasını terrorçu qruplaşma sayıb. Mandela və AMK üzvlərinin dövlət katibinin xüsusi icazəsi olmadan ABŞ-a səfər etmələri qadağan idi (BMT-nin Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahına səfərlər istisna olmaqla).
"Dünən məni terrorçu adlandırırdılar. Mən həbsxanadan çıxdıqda isə düşmənlərim də daxil olmaqla, bir çox insanlar məni qəbul etdilər. Mən, adətən, ölkələrində müstəqillik uğrunda mübarizə aparan insanları terrorçu adlandıranlara bunu deyirəm: kimin kimi terrorçuluqda ittiham etməsi tərəflərdən hansının qələbə qazanmasından asılıdır", – deyə Mandela bu haqda danışarkən bildirirdi.
Mandela üçün hər şey 1960-cı ildə Şappevildə baş vermiş məlum güllələnmədən sonra dəyişdi. AMK üzvlərinin nümunə götürdükləri  Mahmata Qandinin fəlsəfəsinə yenidən baxılmağa başladı və artıq bir il sonra Konqresin himayəsilə "Xalq nizəsi" qruplaşması yaradıldı. Qruplaşmanın üzvləri əvvəlcə hökumətə qarşı sabotaj aktına, daha sonra isə əməlli-başlı partizan müharibəsinə başladılar. Hər yerdə deyilir ki, Mandela bunun əleyhinə idi və baş verənlərdən ciddi narahatlıq keçirirdi. Amma o, məhkəmədə əməllərindən imtina etmədi. Sonradan da o, nə həbsxanada, nə də azadlığa çıx-dıqdan sonra hər hansı sövdələşməyə getdi. Hər halda, bunu təsdiq edəcək heç bir rəsmi dəlil yoxdur.
Tamamilə "azadlıq mübarizləri"nin tərəfinə keçən Mandela artıq haqqın dərgahındadır, Mhatma Qandi və onun qeyri-zorakı fəlsəfəsi də artıq çoxdan yoxdur, Nazaretdən olan İsanın  moizələrindən isə artıq 2 min il keçir. Amma insanların ürəyində və beynində hələ də bir sual var: azadlıq və ləyaqət uğrunda mübarizədə yumruqlar da işə salınmalıdırmı və belə olarsa, onda "zülmkar"la "məzlum" arasında bütün fərq aradan götürülmürmü?
Nelson Mandelanın prezidentlik dövrü ilə bağlı da fikirlər birmənalı deyil. Əksər tarixçilər onun 1994-cü il mayın 10-dan 1999-cu il iyunun 14-dək tutduğu prezidentlik postunda bir sıra vacib sosial-iqtisadi islahatlar həyata keçirdiyini bildirir. Onların fikrincə, CAR-ın ilk qaradərili prezidentinin bu qərarlarında məqsəd sosial və iqtisadi bərabərsizliyin aradan qaldırılması idi. Mandelanın prezidentliyi dövründə CAR-da pulsuz tibbi xidmətin əsası qoyuldu, uşaqlara baxılması üçün pul müavinətləri ayrıldı, işə düzəlmədə bərabərlik bərqərar olundu və bir sıra digər işlər görüldü. Amma tənqidçilər hər şeyin o qədər də yaxşı olmadığı qənaətindədirlər. Onların iddiasına görə, Mandelanın dövründə CAR-ın qaradərili sakinləri siyasəti öz əllərinə almışdılar. İqtisadiyyatda isə bu, belə deyildi – aparıcı şirkətlərin başında hələ də ağdərililərdir. CAR-da hələ də yoxsulluq hökm sürür, əhalinin təhsil səviyyəsi son dərəcə aşağıdır, üstəlik, son illərdə ölkədə cinayətkarlığın səviyyəsi durmadan artır.
Amma tarix artıq yaşanıb. Mandela məqsədinə nail olub: CAR nə qədər yüksək səviyyədə inkişaf etməsə də, aparteid məğlub edilib və artıq biabırçı seqreqasiya geri qayıda bilməz.
Məktəbdə müəllimə Mandelaya ingilis adı olan "Nelson" adını verdikdə o, bununla tarixə keçəcəyini bilməzdi. Onun adını tarixə həyatda ən başlıca hədəfə nail olan - əqidəsinə, ideyalarına sadiq qalmağa nail olacaq qaradərili gənc yazacaqdı. Onu nə uzun illər təkadamlıq kamerada sürdüyü məhbus həyatı sındırdı, nə uzun illərin xalq sevgisi və populyarlığı.
"Mən qəti şəkildə anladım ki, cəsarət qorxunun olmaması yox, qorxuya qalib gəlinməsidir. Cəsur insan qorxmayan yox, qorxu ilə mübarizə aparandır. Bir çox şeylər hə-yata keçirilənədək mümkünsüz görünür. Çətinliklər və iztirablar bəzi insanları məhv edir, amma başqalarını yaradır", – deyə Nelson Mandela bildirirdi.
Bu sualı cavablandırmasa da, heç olmasa, bu sualları öz-özünə vermək cəsarətində olan hər kəsin bu sözləri unutmaması lazımdır.

Мир простился с Нельсоном Манделой - одной из ключевых фигур XX века
Как бы вы отреагировали на предсказание, что проживете 95 лет (а когда придет время, тихо скончаетесь в достатке и окружении близких людей), будете президентом и всемирно известной, практически культовой личностью, но 27 лет просидите в тюрьме и вам не раз придется принимать трудные, судьбоносные решения?
"Ни разу не упасть - не самая большая заслуга в жизни. Главное -  каждый раз подниматься" - именно так не только считал, но и последовательно, раз за разом доказывал своим жизненным примером Нельсон Мандела.
Он стал ключевой фигурой второй половины уходящего (да-да, все еще уходящего) XX века наравне с такими политическими и общественными фигурами, как Махатма Ганди, Мартин Лютер Кинг, Че Гевара, мать Тереза, Андрей Сахаров и др. Кем только он не был за свою долгую жизнь, как только его не называли… Сын вождя племени, господин президент, коммунист, борец за права человека, либерал, террорист, символ свободы и борьбы с расизмом, заключенный одиночной камеры, лауреат Нобелевской премии, почетный член более 50 международных университетов, кавалер государственных наград ряда стран мира, ценитель красивых женщин, страстный почитатель спорта, верный друг, отец и прадедушка…
Еще при жизни Мандела увидел посвященные ему книги, художественные фильмы и памятники, стал героем многочисленных исследований и историй. Деятельность этого человека так переплетена с мифами, что иногда уже трудно отличить выдуманное от настоящего. Пожалуй, самым ярким примером этого является то, что, как заметил один из пользователей социальных сетей, очень многие траурные комментарии американцев в Twitter по поводу смерти бывшего президента ЮАР сопровождались... фотографией актера Моргана Фримана, который в 2009 году сыграл Нельсона Манделу в биографической драме "Непокоренный" (Invictus).
Даже похороны Манделы стали событием, которое долго не сходило с первых строчек новостных выпусков. Несмотря на проливной дождь, тысячи людей собрались на стадионе в Йоханнесбурге на мемориальную службу, церемония транслировалась по всему миру. Проводить в последний путь человека, победившего апартеид, приехали американский президент Барак Обама и три бывших президента - Джордж Буш, Билл Клинтон и Джимми Картер, британский премьер-министр Дэвид Кэмерон и бывшие британские премьер-министры Гордон Браун, Тони Блэр и Джон Мейджор, бывший и нынешний президенты Франции Николя Саркози и Франсуа Олланд и многие другие лидеры. Всего на официальной панихиде присутствовали главы государств и правительств 91 страны.
Однако особое внимание было привлечено к президенту США Бараку Обаме, которого считают в каком-то смысле учеником и последователем Манделы. Действительно, между ними много схожего - оба первые темнокожие президенты своих стран, оба лауреаты Нобелевской премии мира. Как написала The Washington Post, "дело Манделы способствовало политическому пробуждению Обамы". На церемонии прощания с Манделой Обама призвал продолжать борьбу с бедностью и расизмом, а также выразил благодарность южноафриканцам за то, что они "делятся" наследием "великого освободителя XX века" со всей планетой.
Видимо, под впечатлением от происходящего Обама, приветствуя на трибуне почетных гостей своих коллег со всего мира, пожал руку и перебросился парой фраз с кубинским лидером Раулем Кастро. На родине этот поступок главы США вызвал не совсем однозначную реакцию, особенно со стороны республиканцев, которые тут же напомнили об ущемлении прав человека на Кубе. Представители Белого дома ответили, что рукопожатие было незапланированным и ничего не значило.
Между тем кроме рукопожатия Обама также отличился selfie - фотографией-самострелом (на фронтальную камеру гаджета) для социальных сетей. Это увлечение в последнее время не обошло ни звезд, ни простых людей. Как оказалось, подвержены ему и политики. Единственное, что в этом "не так", - Обама с улыбкой самосфотографировался (да еще позвал присоединиться к своему "фотолуку" премьеров Великобритании Дэвида Кэмерона и Дании Хелле Торнинг-Шмидт) именно во время траурной церемонии на стадионе Йоханнесбурга. Компрометирующие фотографии облетели все СМИ мира, причем на некоторых снимках видно, как супруга лидера США негодующе смотрит на мужа. The Guardian фотографию Обамы, Кэмерона и Торнинг-Шмидт назвала "самым эпичным похоронным selfie всех времен".
Кстати, с США у Нельсона Манделы очень долгое время отношения не складывались. Да и арестовали его, как всем известно, не без активного содействия ЦРУ. Более того, до 2008 года Вашингтон считал группировку Манделы в АНК (Африканский национальный конгресс) террористической. Манделе и членам АНК был запрещен въезд в США (за исключением права на посещение штаб-квартиры ООН в Нью-Йорке) без специального разрешения государственного секретаря.
"Вчера меня звали террористом, а когда я вышел из тюрьмы, многие люди, включая врагов, признали меня. Так я обычно говорю тем, кто рассказывает, что люди, борющиеся за независимость в их странах, - террористы. Вот что я скажу: кто и кого обвиняет в терроризме, зависит от того, чья сторона побеждает", - вот что сам говорил по этому поводу Мандела.
Для него все изменилось после печально известного расстрела в Шарпевиле в 1960 году. Философия Махатмы Ганди, которой следовали члены АНК, стала пересматриваться и уже через год под эгидой Конгресса была создана военизированная группировка "Копье нации". Члены ее сначала устраивали акты саботажа против правительства, а затем и вовсе начали вести партизанскую войну, в ходе которой пострадали и мирные жители. Везде подчеркивается, что Мандела был против этого и очень сильно переживал. Но на суде от своих деяний отказываться не стал. И далее никогда не шел ни на какие сделки - ни в тюрьме, ни после нее. По крайней мере, никаких официальных свидетельств этому нет.
Мандела, окончательно перейдя в стан "борцов за свободу", теперь упокоился с миром в своей родной деревне, давно нет Махатмы Ганди с его философией ненасилия, а со времени проповедей Иисуса из Назарета прошло уже две тысячи лет, но все тот же неразрешимый вопрос продолжает нависать над людским разумом и сердцем:  должна ли быть борьба за свободу и достоинство с кулаками или же в таком случае между "угнетателем" и "угнетенным" уже не остается никакой разницы - границы стираются и один уподобляется другому?
Неоднозначные отзывы вызывает и президентское наследие Нельсона Манделы. В большинстве источников отмечается, что за время своего пребывания на посту главы государства с 10 мая 1994 года по  14 июня 1999 года первый темнокожий лидер ЮАР предпринял ряд важных социально-экономических реформ, преследовавших цель преодоления социального и экономического неравенства. При Нельсоне Манделе в ЮАР появились бесплатное медицинское обслуживание, денежное пособие на содержание детей, равенство при трудоустройстве и многое другое. Однако критики говорят, что далеко не все так просто, поскольку темнокожие жители страны взяли в свои руки политику, но далеко не экономику - белые южноафриканцы до сих пор составляют большинство в управленческой элите ведущих компаний. ЮАР все так же терзают бедность и недостаточный уровень образования среди населения, кроме того, за последние годы значительно вырос уровень преступности.
Тем не менее, история свершена. Мандела добился своего - как бы дальше ни развивалась ЮАР, апартеид побежден и постыдной практике сегрегации там уже никогда не быть.
Когда в школе учительница дала Манделе английское имя "Нельсон", она не знала, что тем самым тоже входит в историю. И потянет ее туда за руку темнокожий пацаненок, который сумеет в этой жизни самое главное - остаться верным своим убеждениям и идеям. Кажется, что его не сломили ни долгие годы в одиночной камере, ни долгие годы всеобщей любви и огромной популярности.
"Я твердо усвоил, что отвага - это не отсутствие страха, а победа над ним. Отважный человек - это не тот, кто не испытывает страха, а тот, кто с ним борется. И многие вещи кажутся невыполнимыми до тех пор, пока их не сделаешь. Ведь сложности и невзгоды разрушают одних людей, но создают других", - говорил Нельсон Мандела.
И к этим словам, безусловно, стоит прислушаться всем, кто если не отвечает на вопросы, то хотя бы не боится задавать их самому себе.