"TANRININ MƏBƏDİNİ QORUMAQ LAZIMDIR"
Mehriban simalar, israrla nahara dəvət, yolda yeməyə isti təndir çörəyi... Dağıstanın Nüqdi kəndinin yerli azərbaycanlı ailəsi Müqəddəs Qriqoris kilsəsini ziyarət etmək üçün oraya getmiş alimləri bu cür qafqazlısayaq qonaqpərvərliklə qarşılayıb. Vaxtilə yəhudilərin yaşadığı yer olan Nüqdi kəndində hazırda, əsasən, azərbaycanlılar yaşayır. Onların müsəlman olmalarına rəğmən, bu xristian ziyarətgahını qoruyub-saxlayırlar. Azərbaycanlı ailələri tam səmimiyyətlə əmindirlər ki, "Tanrının məbədini qorumaq lazımdır". Onlar Dərbənddə "Qafqaz Albaniyasında dövlət dini kimi xristianlığın qəbulunun 1700 illiyi" mövzusunda ümumrusiya elmi-təcrübi konfransının qonaqlarına kilsənin açarını böyük lütfkarlıqla təqdim ediblər.
Alimlər xristian memarlığına məxsus abidənin həqiqətən kimə mənsub olduğunu yerində görmək istəyirdilər. Çünki konfransın erməni iştirakçıları ona iddialarını otraya qoymuşdular. Ermənilərin iddiasına görə, Dağıstanda xristianlığın tarixi qədim zamanlardan erməni kilsəsinin fəaliyyəti  ilə bağlıdır. Guya məhz erməni rəhbərlər bu ərazilərdə xristianlığın yayılmasında həlledici rol oynayıblar. Dağıstanda erməni kilsəsinin qədim ocağı kimi isə onlar məhz Nüqdi (Molla Xəlil) kəndindəki məbədi göstərirlər. Guya o, IV əsrdə Maarifpərvər Qriqorinin nəvəsi müqəddəs Qriqorisin öldürüldüyü yerdə tikilib.
Qeyd edək ki, IV əsrin 30-cu illərində Qriqoris alban hökmdarlarının xahişi  ilə İveriya və Albaniya yepiskopu elan edilib. Albaniyaya gələn yepiskop Qriqoris "insanları keşişliyə qəbul edir, onları müqəddəslərə xidmət etməyə inandırır... və apostol həqiqətinə sevgisinin atəşində yanırdı". 337-ci (yaxud 338-ci) ildə yepiskop Qriqoris hunların Maskut çarı Senesan (Sanatruk) tərəfindən qətlə yetirilib. Xəzər dənizinin qərb sahillərində – Dağıstandan Abşeronadək və daha cənubadək – yaşayan maskutlar (maşkutlar, massagetlər) döyüşkən xalq idi və antik dünyanı qorxu altında saxlayırdı. Bakı ətrafında yerləşən Maştağa kəndinin indiki adı da məhz maş(s)kutların qüdrətindən qalan xatirədir.
Qədim mənbələrdə maskutların hun xalqı olduğu xüsusi vurğalanır. Onların döyüşçüləri mükəmməl döyüş qabiliyyətinə malik əla atlı olublar. Yəni türk xalqı olan maskutlar qədimdən Qafqazda geniş əraziyə malik idilər. Onlar müqəddəs Qriqorisi atın quyruğuna bağla-yaraq, sürüdərək öldürüblər - bu, türklər arasında qədim zamanlarda geniş yayılmış edam vasitəsi idi.
Maraqlıdır ki, Qriqorisin ölümü ilə bağlı erməni tərəfi qədim erməni mənbələrinə istinad edərək ta qədimdən həmin regionda yaşamış hun-maskutların türkəsilli olduğunu nədənsə "görmürlər". Biz isə yenidən bilavasitə Müqəddəs Qriqoris məbədinə qayıdaq.
Erməni mənbələrinə, o cümlədən "Hayazq" fonudunun ensiklopediyasına inansaq, əvvəllər bu yerdə "337-ci ildə tikilmiş Müqəddəs Qriqoris kiçik kilsəsi olub və rəvayətə görə, o, gənc Qriqorisin öldürüldüyü yerdə ucaldılıb". Dərbənddə keçirilən konfransın erməni iştirakçılarının versiyasına əsasən, sonralar – XIX-XX əsrlərdə həmin kilsə dəfələrlə bərpa olunub. Amma bu gün Nüqdi kəndindəki Müqəddəs Qriqoris kiçik kilsəsi ilə bağlı ilk yazılı məlumatlar erməni publisist Rostob bəy Yerzinkyanın onu ziyarətə gəldiyi 1857-ci ilə təsadüf edir. Bu məkan həmişə həm xristianlar, həm də müsəlmanlar üçün müqəddəs yer sayılıb. Onun yerində nə vaxtsa erməni kilsəsinin olduğuna dair heç bir informasiya yoxdur.
Dərbənd konfransının sırasında bu sətirlərin müəllifinin də olduğu iştirakçıları da kilsədə heç bir qədim izlər və ya onun deyiləndən daha əvvəl inşa olunduğunu göstərən əlamətlər aşkarlaya bilməyiblər. Bununla yanaşı, məlum olub ki, mərhum azərbaycanlı Kamil Qüdrətovun sayəsində kilsənin XIX əsrin sonlarında bərpa olunduğuna dair məlumatın yazıldığı xatirə daşı indiyədək qorunub-saxlanılıb. İndi isə ermənilər bu kilsəni yenidən tikərək, onu VI əsr tikilisi kimi qələmə verməyə çalışırlar. Qeyd edək ki, XX əsrin əvvəllərində bu kilsə ya yenidən bərpa edilib, ya da ermənilər onu tikib-qurtarmağa cəhd göstəriblər. Bir neçə il əvvəl isə Müqəddəs Qriqoris kilsəsinin növbəti dəfə bərpasına və tikintisinə başlanılıb və o, bu gün də davam etdirilir.
XIX əsrdən alban kilsələrinin kütləvi şəkildə erməniləşdirilməsi prosesinə başlanılıb. Bu proses hazırda Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərində də aparılır. Alban sivilizasiyasının abidəsi olan Qandzasar monastır kompleksi Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağdakı çoxsaylı digər məbədlər kimi, dəyişikliklərə məruz qalıb, həmin abidələrdə yenidənqurma və "bərpa işləri" aparılıb. Məqsəd isə yalnız onların erməniləşdirilməsidir. Xoşbəxtlikdən qədim əlyazmalar, tədqiqat nəticələri və kitablar bu gün də qalmaqdadır. Onların hamısı müasir araşdırmaçıların Qandzasarın ilkin durumunu və təyinatını üzə çıxarmağa imkan verir. Məsələn, akademik İ.Orbelinin elmi araşdırmalarında (1887-1961) yepiskop Makar Barxudaryansın əsərlərində (1887-1961) çoxlu sayda faktoloji material toplanıb. Bu mənbələr məbədlərdə, kitabələrdə və qəbirüstü epitafiyalarında erməniləşdirilmə aparılanadək olan vəziyyəti dəqiqliklə göstərir. Bu, Dərbənddə keçirilən konfransın azərbaycanlı iştirakçılarının çıxışlarında da vurğulanıb.
Xatırladaq ki, Qafqaz Albaniyasının dövlət dini kimi xristianlığın qəbulunun 1700 illiyi ilk dəfə bu ilin avqustunda Azərbaycanda - Qəbələ rayonunun Nic kəndində qeyd olunub. Bu tarixin seçilməsi heç də təsadüf deyil. Bəzi mənbələrə görə, alban çarı Urnayr alban knyazları və ordusu ilə birlikdə məhz 313-cü ildə Müqəddəs Qriqori tərəfindən xaç suyuna salınıblar. Bütün Qafqaz Albaniyasında olduğu kimi, Dərbənddə də xristianlaşma I əsrin ortalarında yayılıb. V-VII əsrlərdə isə Dərbənd Şərqi Qafqazın əsas xristianlıq mərkəzlərindən biri kimi çıxış edib. Orta əsrlərin alban müəllifi Moisey Kalankatuyskinin məlumatına görə, Alban kilsəsi patriarxlarının iqamətgahı məhz burada yerləşib.
Erməni məruzəçilərin Dağıstanın qədim xristianlıq irsinin erməni kilsəsinə məxsusluğu haqda iddiaları isə konfrans iştirakçıları arasında qızğın müzakirələrə səbəb olub. Dağıstan elm ictimaiyyətinin nümayəndələri erməni tərəfinin bu iddialarını birmənalı şəkildə rədd edərək, Dağıstanda və bütün Qafqazda xristianlıq tarixinin Alban kilsəsi ilə, Qafqaz Albaniyası və qədimdən orada yaşayan xalqlarla birbaşa bağlı olduğunu göstəriblər.
Diskussiyalar zamanı Azərbaycandan olan nümayəndə heyətinin üzvləri Qafqaz Albaniyası irsinin Qafqazın bütün xalqlarının ümumi mədəni-tarixi xəzinəsi olduğunu bildirib, onu "millətlər arasında bölməyin", bununla da, xalqlar arasında münaqişələrə yol açmağın mənasız olduğunu qeyd ediblər. Sonda Azərbaycan tərəfinin bu mövqeyi konfrans təşkilatçıları və diskussiya iştirakçıları tərəfindən də dəstəklənib. Onlar Qafqaz Albaniyası irsinin hər hansı bir ölkə tərəfindən "milliləşdirilməsi" cəhdlərinin faydasızlığını və təhlükəli olduğunu etiraf ediblər.

"GOD'S TEMPLE MUST BE PROTECTED"
Welcoming faces, persistent requests to stay for dinner, giving guests little parcels with [traditional Azeri] hot tandir bread - that was how a family of local Azeris warmly greeted the scientists who had come to see the Church of St. Grigoris in the Dagestani village of Nugdi. It is mainly Azeris who now live in the once Jewish village and it is they who are protecting this Christian shrine, even though they worship Islam. "God's temple must be protected" - is the sincere belief of this Azeri family who kindly agreed to offer their key to the church to the visitors to the All-Russian scientific-practical conference "The 1700th anniversary of the adoption of Christianity in Derbent as the state religion of Caucasian Albania".
The scientists wanted to find out for themselves who actually owns this memorial to Christian architecture to which the Armenians at the conference were laying claim. They maintain that the history of Christianity in Dagestan has been since ancient times linked with the work of the Armenian Church and that Armenian rulers played a key role in the spread of Christianity in this region. And they point to the temple at Nugdi (Mola-Khalil), allegedly built on the site of the murder of St. Grigoris, the grandson of Grigoriy the Illuminator, in the 4th century as an ancient seat of the Armenian Church in Dagestan.
In the 30s of the fourth century Grigoris, at the request of the Albanian rulers, was ordained as Bishop of Iberia and Albania. Arriving in Albania, Bishop Grigoris "…ordained priests and persuaded them to be sanctified…and eagerly absorbed the apostolic truth". In 337 (or 338) Bishop Grigoris achieved martyrdom at the hands of the Maskut czar of the Huns of Senesan (Sanatruk). The maskuts (mashkuts, massagets), who lived on the western coast of the Caspian Sea - from Dagestan to Abseron [peninsula in Azerbaijan] and further south - were a bellicose people and held the ancient world in fear. The village of Mastaga, which lies in the outskirts of Baku, now carried in its name memories of the former might of the Mashkuts (Maskuts). Ancient sources particularly note that the Maskuts were a Hun people, whose warriors mastered the skills of fighting and were excellent horsemen. In other words, the Maskuts, being a Turkic people, have since ancient times owned vast territories in the Caucasus. They executed St. Grigoris after bringing down his horse to whose tail the martyr was tied - this was a method of execution that was once widespread among the Turkic peoples.
Curiously, the Armenians, alluding to ancient - including Armenian - sources on the death of Grigoris, "fail to note" the Turkic origin of the Maskut-Huns, who lived in the region from time immemorial. But let us return to the Temple of St. Grigoris.
If one is to believe the Armenian sources, including the encyclopaedia of the "Hayazg" Foundation, here there used to be "the chapel of St. Grigoris, erected in 337, as the story goes, on the site of the death of the young Grigoris". According to the version of the Armenian participants in the conference in Derbent, this church was built in ancient times by the Armenians, and then in the 19th-20th centuries was restored on a number of occasions. However, the earliest known written record of the chapel of St. Grigoris in Nugdi only relates to 1857 when it was visited by the Armenian publicist, Rostom-bay Erzinkyan. This has always been regarded as a holy place for both Muslims and Christians and there is no record of there ever having been an Armenian church here.
The participants in the Derbent conference, who included the author of this article, could find no trace of antiquity or earlier building in the church. At the same time, it was revealed that thanks to the now late Azerbaijani Kamil Qudratov, a stone was preserved with a commemorative inscription about the restoration of the church at the end of the 19th century, on the basis of which the Armenians have rebuilt the church and are now trying to date it as the 4th century. At the beginning of the 20th century this church was again either restored or the Armenians tried to rebuild it. And a few years ago further restoration and rebuilding of the Church of St. Grigoris was begun and continues to this day.
The process of the total Armenization of the Albanian Church began from the 19th century and continues today in the occupied territories of Azerbaijan. A memorial to the Albanian civilization, the Gandzasar Monastery complex, like many other temples situated in Armenian-seized Nagornyy Karabakh, has been subjected to numerous alterations, rebuilding and "restorations", with but one aim - its Armenization. Fortunately, ancient manuscripts, as well as old findings and books, which help modern researchers to make judgements on the state and significance of Gandzasar, have been preserved. In particular, a rich seam of factual material has been collected in the scientific research of academician I. Orbeli (1887-1961) and the works of Bishop Makar Barkhudaryants (1834-1906), which contain data and details about the state of the temples, inscriptions and sepulchral epitaphs until they started to be completely Armenized. This was noted in the speeches by the Armenian participants in the Derbent conference.
The 1,700th anniversary of the adoption of Christianity as the state religion of Caucasian Albania was solemnly marked for the first time in August this year in the Udi village of Nij in Azerbaijan's Qabala District. This date was not chosen at random because, according to some sources, it was in 313 that the Albanian Czar Urnayir (the Blessed), together with Albanian princes and his warriors, received baptism from St. Grigoriy the Apostle. Christianity in Derbent, as in all Caucasian Albania, spread from the middle of the first century. But in the V-VII centuries Darband was one of the main Christian centres in the Eastern Caucasus. Here, according to a report of the early Mediaeval Albanian author Moisey Kalankatuyskiy, was situated the residence of the patriarchs of the Albanian church.
Meanwhile, the claims of the Armenian contributors about Dagestan's early Christian heritage belonging to the Armenian Church provoked serious dispute between the participants in the conference. Representatives of the Dagestani academic public rejected the Armenians' arguments, showing that the history of Christianity in Dagestan and throughout the Caucasus is indelibly linked with the Albanian Church, Caucasian Albania and the peoples who settled there since ancient times.
The Azerbaijani delegation at the discussions on this question noted that the legacy of Caucasian Albania is the general cultural and historic treasure of all the peoples of the Caucasus and there is no point in "dividing it according to ethnic units", thereby provoking a conflict between peoples. The Azerbaijani side's position was eventually supported by the organizers of the conference and all the participants in the debate who described the attempts to "nationalize" the heritage of Caucasian Albania from any side as unproductive and dangerous.