Heydər Əliyev dühası Azərbaycan dövlətçiliyinin keşiyində durub və durmaqdadır
Şəxsiyyətləri tarix yaradır. Amma heç də hər bir şəxsiyyət tarix yarada bilmir. Həm də hələ uzun illər öyrəniləcək, bəlkə də, öyrənilib qurtarılması mümkün olmayan tarix. Şəxsiyyətin gerçək miqyası onu itirdikdən sonra, zaman keçdikcə bilinir. Necə ki, biz Heydər Əliyev şəxsiyyətinin, Heydər Əliyev fenomeninin əsl miqyasını illər keçdikcə daha dərindən anlayırıq.
Ümummilli liderin vəfatının 10-cu ildönümündə on minlərlə insan onun əziz xatirəsini yad etmək üçün Fəxri xiyabana axışmışdı. Yaşından və peşəsindən asılı olmayaraq, insanlar o soyuq, qarlı havada əllərində gül dəstələri səbirlə Heydər Əliyevin xatirəsini yad etmək üçün öz növbəsini gözləyirdi. İnsanlar Azərbaycanın bugünkü qüdrəti və şəxsən öz ailələrinin rifahını məhz onun adı ilə bağlayırlar.
Heydər Əliyev və onun gördüyü işlər barədə xatirələr hələ insanların yaddaşında təzədir. 1969-cu ildən 2003-cü ilədək olan dövrün Azərbaycan tarixinə Heydər Əliyev dövrü kimi düşməsi təsadüf deyil.
Ümummilli liderin vəfatının 10-cu ildönümü ilə əlaqədar təşkil olunmuş ehsan mərasimində Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, "Azərbaycan 1970-ci ilə qədər sovet məkanında ən geridəqalmış respublika idi. Heydər Əliyevin fəaliyyəti nəticəsində - 1980-ci illərin əvvəllərində sovet miqyasında ən qabaqcıl respublikaya çevrilmişdi".
Heydər Əliyev o dövrdən sonra da ən çətin məqamlarda xalqının yanında olub. 20 Yanvar faciəsindən sonra, hələ Sovet İttifaqının dağılmasından iki il əvvəl o, ittifaq rəhbərliyini cəsarətlə tənqid etmiş, uzun müddət rəhbərliyində yer aldığı Kommunist Partiyası sıralarından istefa vermişdi.
1993-cü ildə Azərbaycan real olaraq vətəndaş müharibəsi ilə üz-üzə qalarkən, ölkədə siyasi, iqtisadi böhran tüğyan edərkən, azərbaycanlılar yenə də kömək üçün Heydər Əliyevə müraciət etdilər. Dövləti parçalanmaq və kövrək müstəqilliyini itirmək təhlükəsindən xilas missiyası təsadüfən onun üzərinə qo- yulmadı. O, həm də Azərbaycan  Demokratik Respublikasının üçrəngli bayrağının müasir Azərbaycanın Milli Bayrağı elan edilməsinin təşəbbüskarı olmuş lider idi.
Heydər Əliyevi ictimai-siyasi sabitliyin qarantı adlandırırdılar. Ona bu qiymət, sadəcə, söz xətrinə deyil, tarixi reallıqlara əsasən verilmişdi.  1994-cü ildə ümummilli liderin bir çağırışı kifayət etdi ki, on minlərlə insan ölkənin müstəqilliyini qorumaqda liderə kömək etmək üçün gecə ilə küçəyə çıxdı. Nəticədə separatçıların bundan əvvəlki təxribatları kimi, dövlət çevrilişi cəhdlərinin də qarşısı alındı.
Ən başlıcası isə Heydər Əliyev Ermənistanın bizə sırıdığı müharibədə qan tökülməsinin, Azərbaycan torpaqlarının işğalının davam etməsinin qarşısını aldı.
"Bu məsələnin iki həll yolu var idi: birincisi, müharibəni davam etdirmək, Azərbaycanın bütün resurslarını tükəndirmək, ölkəni acınacaqlı vəziyyətə salmaq, ikincisi, barışığa, daha doğrusu, atəşkəsə nail olmaq, qan tökülməsinin qarşısını almaq və vaxt udmaq. Düşünürəm ki, ən doğru olan yol seçildi. Atəşkəsə nail olunmasından sonra ölkənin başqa işləri ilə məşğul olmaq imkanı yarandı. Daxili sabitlik əldə olundu, iqtisadi inkişaf başladı, quruculuq işlərinə start verildi", - deyə sonralar Türkiyənin 9-cu prezidenti Süleyman Dəmirəl bildirirdi.
Beləliklə, ümummilli liderin səyləri nəticəsidə qanlı müharibə dayandırıldı, daxili çəkişmələr aradan qalxdı, siyasi sabitlik yaradıldı  və islahatlara start verildi.
Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatına böyük həcmdə xarici investisiyalar cəlb olundu, iri neft və qaz yataqlarının işlənməsinə başlanıldı və bütün bunlar bugünkü inkişafın əsasını qoydu.
Heydər Əliyev ölkə iqtisadiyyatının çiçəklənməsinə, milli özünüdərkin, mədəniyyətin, elmin inkişafına inanılmaz töhfələr verdi. "Onun dövründə  dövlətçiliyin əsasları qoyuldu, müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyası qəbul edildi, ciddi islahatlara start verildi. Azərbaycan beynəlxalq  aləmdə öz möhkəm yerini tuta bildi. Azərbaycan dövləti çox dərin milli köklər, milli dəyərlər üzərində qurulub. 1993-2003-cü illərdə Azərbaycanın sürətli inkişafı bugünkü reallıqları da təmin edib", - deyə ümummilli liderin ən yaxın silahdaşı, ideyalarının davamçısı İlham Əliyev bildirib.
2003-2013-cü illərdə məhz ümummilli liderin siyasətinin davam etdirilməsi Azərbaycanı dünyanın ən sürətlə inkişaf edən ölkəsinə çevirib. "Bütün istiqamətlər üzrə nəticələr göz qabağındadır. Bakı dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilib. Regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramları uğurla icra edilib. Biz kosmik dövlətə çevrilmişik. Artıq Azərbaycan peyki fəzaya qaldırılıb. Biz energetika, nəqliyyat sahələrində ölkəmiz üçün, dünya üçün vacib olan layihələri icra etmişik ki, bu layihələr də xalqımızın, ölkəmizin uğurlu yaşaması üçün bundan sonra onilliklər ərzində xidmət göstərəcək", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Bundan başqa, Azərbaycan böyük beynəlxalq dəstəklə BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü seçilib, bununla da, ölkənin dünya siyasətindəki önəmi bir daha öz təsdiqini tapıb. Və prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, bu uğurlara nail olunmasının əsas şərti Heydər Əliyev siyasətinə sadiqlik olub.
Bu gün Heydər Əliyev şəxsiyyətinin əhəmiyyətini qiymətləndirmək üçün dünyanın tanınmış dövlət xadimlərinin, siyasət, mədəniyyət adamlarının fikirlərinə nəzər saldıqda, "fenomen", "qarant", "dünya miqyaslı siyasətçi", "siyasət qayası" kimi ifadələrə rast gəlinir. O, istər adi insanların, istərsə də tariximizi yazan böyük şəxsiyyətlərin yaddaşında məhz belə qalıb. Demək, elə tarix də onu öz yaddaşına elə bu cür həkk edib.
İLK MƏNBƏLƏRDƏN
"Bu siyasətçinin miqyası Azərbaycan çərçivəsini aşır. O, fövqəladə insan, maraqlı həmsöhbət idi. Heydər Əliyev Rusiyanın böyük dostu, eyni zamanda vətəni Azərbaycanın böyük vətənpərvəri idi… O, nəhəng dövlət xadimi idi. Onu şişirtməyə yol vermədən siyasət qayası adlandırmaq olar".
Vladimir PUTİN, Rusiya Federasiyasının prezidenti
"Prezident Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərində onun inkişafı üçün gördüyü işlərlə həmişə yaddaşlarda qalacaq. Bundan başqa, onun səyləri nəticəsində biz ölkələrimiz arasında möhkəm iqtisadi və diplomatik münasibətlər qura bilmişik".
Corc Herbert Uoker BUŞ, ABŞ-ın 41-ci prezidenti
"Möhtərəm Heydər Əliyev siyasi meydana Azərbaycanın ən ağır dönəmində çıxdı. 1960-80-ci illərdə o, Azərbaycan üçün çox işlər gördü. Bir çox insanlar, siyasi xadimlər öz ölkələrinə xidmət edirlər, lakin elə anlar olur ki, məhz belə şəxsiyyətlərə böyük ehtiyac yaranır. Yəni belə şəxsiyyət yoxdursa, ortaya "Bu ölkəni nə gözləyir?" sualı çıxır. Məsələn, Çörçill 1939-cu ildə İngiltərəyə rəhbərlik etməsəydi, nələr baş verə bilərdi? Çörçillin 65 yaşı var idi. Üstəlik, o dövrdə İngiltərədə siyasətçilərin sayı çox idi. Amma məhz ona ehtiyac var idi".
Süleyman DƏMİRƏL, Türkiyə Cümhuriyyətinin 9-cu prezidenti
"Azərbaycan elə vəziyyətlə üzləşmişdi ki, həmin şəraitdə dövlət qurmaq çox çətin idi - bunu yalnız qeyri-adi lider bacarardı. Açığı, tez-tez düşünürəm ki, Gürcüstandan fərqli olaraq, Azərbaycanın bəxti çox gətirib. Yəni bizim liderlər özlərindən sonra yalnız xaos və qarışıqlıq qoyublar. Gürcüstanda möhkəm idarəçilik sistemi, dəqiq inkişaf yolu qurmuş şəxs olmayıb. Sizin isə belə lideriniz olub. Bu mənada, əlbəttə ki, Azərbaycanın bəxti gətirib. Nəticədə, Azərbaycan bu gün regionun ən inkişaf etmiş ölkəsidir".
Mixail SAAKAŞVİLİ, Gürcüstanın 3-cü prezidenti
ONUN HAQQINDA
Heydər Əlirza oğlu Əliyev 10 may 1923-cü ildə Azərbaycan SSR Naxçıvan Muxtar Respublikasında doğulub. Yerli Pedaqoji Texnikumu bitirdikdən sonra, Bakı Dövlət Universitetinin tarix fakültəsində təhsil alıb. 1938-1941-ci illərdə M. Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunda oxuyub. 1941-1944-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Xalq Komissarları Sovetində şöbə müdiri vəzifəsində çalışıb. 1944-cü ildən isə Azərbaycanın dövlət təhlükəsizliyi orqanlarında işləyib. Burada Heydər Əliyev sıravi işçidən general rütbəsinədək ucalıb, respublika DTK-nın rəhbəri postunu tutub. 1969-1982-ci illərdə Azərbaycan KP MK-ya rəhbərlik edib. 1976-1982-ci illərdə Sov.İKP MK Siyasi Bürosu üzvlüyünə namizəd, 1982-1986-cı illərdə Siyasi Büro üzvü, SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini olub. 1990-cı ildə Sov.İKP-dən istefa verərək vətənə dönüb. 1990-1993-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri, eyni zamanda Azərbaycan Ali Soveti sədrinin müavini postlarını tutub.
15 iyun 1993-cü ildə Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçilib. 1993-cü il iyunun 24-dən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətlərini icra edib. Həmin ilin oktyabrında Azərbaycan Prezidenti seçilib. 1998-ci ilin oktyabrında isə bu vəzifəyə ikinci dəfə seçilib.
1999-cu ilin aprelində Klivlenddə (ABŞ, Ohayo ştatı) Heydər Əliyevin ürə- yində aorta-koronar şuntlama əməliyyatı aparılıb. 2003-cü ilin avqustunda o, kəskin ürəktutmasından sonra, Türkiyənin "Gülhanə" hospitalından yenidən Klivlendə aparılıb və orada müalicə kursu keçib. 12 dekabr 2003-cü ildə, həyatının 81-ci ilində vəfat edib.

Personalities are born by history, but not every personality can make history, moreover, history that will be studied for a long time thereafter, if it can be studied entirely at all. The real magnitude of a personality is realised only as time has gone by after its loss. The same way, we are realising better and better as years go by the magnitude of Heydar Aliyev's personality, a phenomenon which is linked to a quite complicated period in the history of the contemporary Azerbaijan.
Ten years after his death, tens of thousands of people gathered at the Alley of Honour to pay tribute to the bright memory of the country's national leader. Despite the bad weather, people of different ages and professions queued patiently with flowers in their hands to pay tribute to the memory of the man whose name is connected to the present-day might of Azerbaijan and well-being of every family. The reminiscences about Heydar Aliyev and his deeds are still vivid in the memory of the people. And it is not accidental that the period between 1969 and 2003 went down in Azerbaijan's history as Heydar Aliyev's epoch. President Ilham Aliyev said at the commemoration ceremony held to mark the 10th anniversary since the death of the national leader: "Prior to 1970, Azerbaijan was the most backward republic in the Soviet space. But thanks to the activity of Heydar Aliyev, Azerbaijan became the most progressive republic on the Soviet scale in the early 1980s."
Thereafter, Heydar Aliyev always stood by the people at the most challenging moments. After the 20 January tragedy in 1990, two years prior to the Soviet Union's collapse, he condemned the Soviet government with his inherent courage and quit the Communist Party where he had served as a senior official for a long time.
In 1993, when Azerbaijan faced the looming threat of a civil war, political and economic crises, the Azerbaijanis sought help from Heydar Aliyev again. The mission of saving the state from a collapse and loss of independence was not vested in him by mere chance. Now he was also a leader who set the example and initiated declaring the tricolour flag of the Azerbaijan Democratic Republic as the national flag of the present-day Azerbaijan.
Heydar Aliyev was called the guarantor of socio-political stability. This was not just a fashion of speech, but the definition based on historical reality. His call alone made in 1994 was enough for tens of thousands of people to take to the streets at night to help the leader avert the threat of the loss of independence. The coup attempt failed, just like the previous provocations of separatists.
But first and foremost, Heydar Aliyev succeeded in preventing further occupation of lands and bloodshed in the war unleashed by Armenia.
"There were two ways of solving this issue: the first one was to continue waging the war, deplete all the resources of Azerbaijan, lead the country to a deplorable plight. The second one was to prevent bloodshed and gain time, by reaching truce, more precisely, a ceasefire. I think the most proper path was chosen. An opportunity emerged by achieving a ceasefire to engage in other affairs of the country. Internal stability was established, economic development and constructive work began," Suleyman Demirel, the 9th President of Turkey, recalled later.
Thus, thanks to the national leader, it was possible to stop the bloody war, to put an end to internal strife, establish political stability and carry out the necessary reforms.
During the tenure of Heydar Aliyev hefty foreign investment was drawn to the Azerbaijani economy. The development of major oil and gas fields was launched. All this created the basis for the current development of the country. Heydar Aliyev like no other person facilitated economic prosperity, the development of the national self-consciousness, culture and science.
"In his time, the foundations of statehood were laid, the Constitution of the independent Azerbaijan was adopted, and serious reforms were started. Azerbaijan managed to take its firm place in the international arena. The reforms carried out within the country provided for its development. The Azerbaijani state was built upon very deep national roots, national values. The rampant development of Azerbaijan in 1993-2003 also ensured our realities of the present day," said President Ilham Aliyev, a companion-in-arms and successor of the nationwide leader's ideas.
Mainly thanks to the very consistency of the political course, in 2003-2013 Azerbaijan became the fastest-growing country in the world.
"The results are evident in all spheres. Baku has turned into one of the world's most beautiful cities. The modernization programme has been implemented successfully in our regions. The state programmes of socio-economic development of the regions have been implemented successfully. We have become a space power. An Azerbaijani satellite has been launched into the orbit. We have carried out projects in the energy and transport sectors that are important for our country and for the world, and which will ensure a prosperous life of our nation, our country, over the decades to come," President Aliyev said.
Moreover, Azerbaijan was elected a member of the U.N. Security Council with great international support, which once again highlighted the country's significance in world politics. As the President noted, the main condition for all these successes is the commitment to the policy of Heydar Aliyev.
Today, such definitions as "phenomenon", "guarantor", "a politician of a global scale", and "a political giant" are encountered when you look for the words suitable to evaluate the significance of Heydar Aliyev's personality, and in the statements and recollections of well-known world leaders, statesmen and men of culture. So, that's how he was remembered by both ordinary people and personalities who make our history. And that means this is how he was embedded by history itself.
"The scale of this politician goes beyond Azerbaijan. He was an amazing person, an interesting interlocutor. Heydar Aliyev was a big friend of Russia, and at the same time, a big patriot of Azerbaijan, his homeland. Azerbaijan was very lucky… This was a major statesman. Without exaggeration, a political giant."
Vladimir PUTIN, President of the Russian Federation
"President Heydar Aliyev will always be remembered for the important role that he played in the evolvement of Azerbaijan in the early years of its independence. Moreover, with the aid of his efforts we have managed to establish firm economic and diplomatic relations between our countries. It was thanks to his endeavours that an economic basis of Azerbaijan was built."
George Herbert Walker BUSH, the 41st President of the United States
"Honourable Heydar Aliyev appeared on the political stage during the most challenging time for Azerbaijan. He did great services to Azerbaijan in the 1960-80s. Some people, political leaders serve their countries, but a day comes when there is a great need for such personalities, i.e. if it wasn't for that personality, the question arises 'What is in store for this country?' For example, if Churchill had not headed England from 1939, what would have been the course of history? Churchill was 65 years old, besides, there were many political leaders in England at the time. However, it was him who was needed."
Suleyman DEMIREL, the 9th President of the Republic of Turkey
"In the situation Azerbaijan ended up in, it was very difficult to establish a state, it was up to only outstanding leaders. Frankly speaking, I often think that unlike Georgia, Azerbaijan was very fortunate. I mean that we had a leader who left behind only chaos and disorder. In Georgia, there has not been a man who left behind an already steadfast system of governance and a clear path for the development of the state. But you did have such a leader. And in this sense, Azerbaijan was certainly lucky. As a result, Azerbaijan is currently the most developed country in the region."
Mikheil SAAKASHVILI, 3rd President of Georgia
ABOUT HIM
Heydar Alirza oglu Aliyev was born on 10 May, 1923 in the Nakhchivan Autonomous Republic of the Azerbaijan SSR. He graduated from the local teacher training vocational school and then from the department of history at Baku State University. In 1938-1941, he attended the Azerbaijan Industrial Institute named after M. Azizbayov. In 1941-1944, he worked as the head of a department at the Council of People's Commissars of the Nakhchivan Autonomous Republic, and from 1944 he worked at the national security bodies of Azerbaijan, he started as a private and was promoted to the rank of general and the post of the chairman of the republican KGB (Committee for State Security). In 1969-1982, Heydar Aliyev headed the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan. In 1976-1982, he was a candidate member of the Political Bureau of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union (CPSU), and in 1982-1986, he was a member of the Political Bureau and first deputy chairman of the USSR Council of Ministers. In 1990, he seceded from the CPSU and returned to his homeland from Moscow. In 1990-1993, he was chairman of the Nakhchivan Autonomous Republic's Supreme Council and simultaneously was deputy chairman of the Azerbaijan Supreme Council. On 15 June 1993, he was elected chairman of the Azerbaijan Supreme Council. From 24 June 1993, he was acting president of the Azerbaijan Republic. He was elected president of Azerbaijan in October 1993 and re-elected for the post in October 1998.  In April 1999, Heydar Aliyev underwent a coronary artery bypass surgery in Cleveland (Ohio, USA). He was also taken there in August 2003 from the Turkish Gulkhane hospital where he had been under treatment following a severe heart attack. Heydar Aliyev passed away on 12 December, 2003 at the age of 80.