KÖHNƏ MƏŞQÇİ İLƏ YENİ MƏRHƏLƏ
Futbol üzrə Azərbaycan millisinə 2007-ci ildən rəhbərlik edən Berti Foqts daha iki il postunda qalacaq. Bu barədə qərar AFFA İcraiyyə Komitəsində qəbul edilib. İcrakom üzvləri ayrı-ayrılıqda fikirlərini bildirdikdən sonra, Berti Foqtsla yeni 2 illik müqavilə imzalanmasına qərar verilib. Komitə üzvləri onun köməkçilərini də təsdiqləyib. Millinin sabiq üzvləri Mahmud Qurbanov və Aslan Kərimov Foqtsun rəhbərlik etdiyi məşqçilər korpusunda yer alıb. Aslan Kərimov artıq bir müddətdir yığmada çalışır. Mahmud Qurbanov isə vaxtilə futbolçu kimi çıxış etdiyi komandada indi məşqçi kimi özünü sınayacaq.
Yeni anlaşmada almaniyalı mütəxəssisin Azərbaycanda daha çox vaxt keçirməsini təmin edən şərt də var. Belə ki, müqaviləyə əsasən, Foqts ayın, ən azı, 21 gününü ölkəmizdə keçirməlidir. Alman məşqçi klubdakı həmkarları ilə daha çox təmasda olmalı, komandaların təlim-məşq toplanışlarını izləməlidir. Foqts milli çempionatın oyunları ilə yanaşı, birinci diviziondakı matçlara da diqqət etməlidir. AFFA prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, Berti Foqts növbəti 2 ildə millinin səviyyəsini yüksəltməli, komanda isə seçmə mərhələdə yüksək hədəflər uğrunda mübarizə aparmalıdır: "Foqts son seçmə mərhələdəki nəticəmizdən narazıdır. 9 xal azdır." Daha çox xal toplamalı idik. Biz də istəyirik ki, komandamız hər oyunda daha çox xal toplasın. AFFA hazırda “AÇ-2020”-nin oyunlarının Bakıda keçirilməsinə çalışır. Çox istərdik ki, həmin oyunlar arasında Azərbaycan millisinin də matçları olsun. Çünki UEFA-nın yeni qaydalarına görə, AÇ-2020-yə ev sahibliyi hüququ qazanan ölkələr qitə birincili-yində iştirak edirsə, ilk oyununu evdə keçirməlidir. Eyni zamanda, Foqtsun köməkçilərinin sayını da artırmaq qərarına gəldik. Yeni mövsümdən Mahmud Qurbanovla Aslan Kərimov ona kömək edəcək. Biz komandamızın daha yaxşı oyun sərgiləyəcəyini, qrupda yüksək yerlər uğrunda mübarizə apara biləcəyini görmək istəyirik. Konkret hədəflər barədə danışmaq çətindir. Əsas məsələ komandanın 2020-ci ildə keçiriləcək qitə birinciliyinə vəsiqə qazanmasıdır."
Berti Foqtsun yeni müqavilə imzalaması, əslində, təəccüblü deyil. AFFA tərəfindən bir neçə namizəd müzakirə edilsə də, sonda məhz alman məşqçinin üzərində dayanması səbəbsiz deyil. Seçmə mərhələdən sonra yerli məşqçilərin əksəriyyəti mətbuata müsahibəsində ona dəstək oldu. Digər tərəfdən, hazırda heç bir azərbaycanlı mütəxəssis yığmada işləməyə risk etmək istəmir. Əldə etdiyimiz məlumata əsasən, iki ay əvvəl 10-dan artıq əcnəbi mütəxəssisin daxil olduğu namizədlər siyahısı hazırlanıb. Maksimum dərəcədə gizli saxlanılan siyahıda yerlilərdən yalnız Qurban Qurbanov yer almışdı. Siyahıda məşhur avropalı mütəxəssislərin də adı olub. Sadəcə, onların AFFA-dan böyük məbləğ tələb etməsi federasiyanı fikrindən daşındırıb. Yerli namizədə gəlincə, indiki halda "Qarabağ"ın baş məşqçisi Qurban Qurbanovu uğurlu karyerasından ayırıb milliyə gətirmək, bir növ, risk ola bilərdi. Çünki Ağdam təmsilçisi ilə avrokuboklarda üç dəfə pley-off həyəcanı yaşayan Qurbanovun millidəki işinin necə olacağını heç kim əvvəlcədən söyləyə bilməz.
Berti Foqtsun İcraiyyə Komitəsi üzvlərinin dəstəyini qazanmasına bir neçə vacib səbəb var. Birincisi, son üç seçmə mərhələdə milli komandamıza rəhbərlik edən Berti Foqtsun kollektivi yaxından tanıması ona növbəti dəfə şans verilməsinə zəmin yaradırdı. Əgər Foqts başqa çalışdırıcı ilə əvəzlənsə, yeni çalışdırıcının oyun üslubuna uyğunlaşmaq üçün milli komanda üzvlərinə vaxt verilməli idi ki, bu da "Avro-2016"ya vəsiqə qazanmağa çalışan milli komandamız üçün yaxşı heç nə vəd etmirdi. Ən azı ona görə ki, Foqts getsə, onu əvəzləyəcək ya yerli, ya da əcnəbi mütəxəssis öz komandasını, heyətini formalaşdırmağa çalışacaq, eksperimentlərə əl atacaqdı. Bunun üçün də bizə, ən azı, iki tsikli qurban vermək lazım gələcəkdi.
İkincisi, yığmamızın tarixində heç bir məşqçi final mərhələsinə vəsiqə söz vermək iddiasında olmayıb. Foqts isə hələ son seçmə tsiklin gedişində "Avro-2016"ya vəsiqə qazanmaq iddiasını ortaya qoymuşdu. Almaniyalı mütəxəssisin bunu nə dərəcədə bacaracağını görmək üçün müqaviləni uzatmaq məqsədəuyğun idi.
Üçüncüsü, son beş ildə milli komandamıza rəhbərlik edən mütəxəssis "DÇ-2010"un seçmə mərhələsində 5 xal toplamaqla rekorda imza atdı. Düzdür, bundan əvvəlki rekord 5-ə bərabər idi. Lakin həmin vaxt 12 görüşdə bu qədər xal sevinci yaşanmışdı. Növbəti 2 seçmə tsikldə isə Foqts rekordunu yaxşılaşdırıb əvvəl 7-yə, sonra 9-a çatdı ki, bu da Berti Foqtsla müqavilə imzalamağın vacibliyini düşünənlərin sırasını genişləndirdi.
Digər tərəfdən, Berti Foqts dönəminə qədər mübarizə apardığı seçmə mərhələlərin yalnız birində sondan ikinci olan Azərbaycan yığması alman məşqçinin baş məşqçi olduğu seçmə mərhələlərdə isə qrup sonuncusu olmayıb. 2010-cu ildəki dünya və 2012-ci ildəki Avropa çempionatının seçmə tsiklində 5-ci olan Foqtsun heyəti son seçmə mərhələdə tarixində ilk dəfə qrup mərhələsini dördüncü sırada tamamladı.
Başqa bir səbəb onunla bağlı idi ki, milli komandamızın Foqts dönəmində qrup mərhələsində iki qələbə qazanması da, bir seçmə mərhələdə cəmi üç dəfə məğlub olması da, rəqib qapılarına əvvəlkindən çox top vurması da, öz qapısında daha az qol görməsi də, ardıcıl dörd rəsmi oyunda xal qazanması da almaniyalı məşqçiyə etimad göstərməyi şərtləndirirdi.
Üstəlik, milli komandamızın məhz Berti Foqtsun dönəmində intizamlı kollektivə çevrilməsi də göz qabağındadır. Bunu da almaniyalı üçün əlavə üstünlük saymaq olar. Millinin qaydalarına əsasən, intizamı pozan futbolçu maddi baxımdan cərimələnir. Üstəlik, Foqts həmin futbolçunu növbəti oyun meydana buraxmır.
Milli üzvlərinin özləri yığmada baş məşqçi dəyişikliyinin əleyhinədirsə, AFFA-nın onu yola salması birmənalı qarşılanmayacaqdı. Məhz bu üzdən Berti Foqtsla yeni müqavilənin imzalanması daha məntiqli görünürdü.
Sadaladığımız səbəblərə Azərbaycan yığması üçün indiki məqamda baş məşqçi dəyişikliyi nə məqsədəuyğun idi, nə də gözlənilən. Di- gər tərəfdən, AFFA yerli məşqçiyə etibar etməklə maddi baxımdan xeyli qənaət edə bilərdi. Başqa xarici mütəxəssisin dəvət olunması isə əksinə, federasiyanı bir qədər də xərcə salacaqdı. Sözsüz ki, həm media, həm də azarkeşlər arasında Berti Foqtsu sevməyənlər çoxdur. Lakin yeni gələn məşqçinin bizdən yenə vaxt istəyəcəyi dəqiq olduğu üçün Foqtsun postunda qalması düzgün qərar sayıla bilər.
Digər tərəfdən, biz alman məşqçinin vədini unutmamışıq. Artıq dördüncü seçmə mərhələdə yığmanın sükanı arxasında olacaq Berti Foqts hər zaman millini "Avro-2016"ya çıxaracağını deyirdi. İndi onun dediyinə əməl etməsi üçün imkanı var. Yığmaya yaradılan ideal şəraitin müqabilində toplanan xallarla və ya seçmə mərhələdə 1 qələbəylə fəxr etmək olmaz. Həmin dövr artıq arxada qaldı. Nəticə vermək və bununla tarixə düşmək lazımdır. "Avro-2016"da 24 yığmanın iştirak etdiyini nəzərə alsaq, Foqtsun dediyini etməyə gücü çatmalıdır.

A NEW CYCLE WITH AN OLD COACH
The Executive Committee of the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) has retained the German Berti Vogts as the chief coach of the Azerbaijani national soccer team for the next two years.
The AFFA Executive Committee has also confirmed Vogts' two assistants - former members of the national side Mahmud Qurbanov and Aslan Karimov. This will be Qurbanov's first experience as a coach to the national side, whereas Karimov has had the job of assistant in the past.
The AFFA has also supplied Vogts with a number of conditions - he must spend at least 21 days a month in Azerbaijan, work together with club coaches and attend league matches. As well as Azerbaijani Premier League matches Vogts must also attend matches in the First Division.
According to AFFA President Rovnaq Abdullayev, Vogts must in the next two years raise the standard of the national team and aim high in the qualifying rounds of the Euro-2016 Championship. "Vogts himself was not satisfied with the results of the last qualifying tournament (for the 2014 World Cup) and said that 9 points was not enough, and we must do better than that," Abdullayev said.
He said that the AFFA is striving to host the final stage of the 2020 European Championship in Baku. "We would very much hope that Azerbaijan will have matches at the games. After all, according to UEFA rules, countries hosting matches in Euro-2020 and taking part in the final stages will play their first matches at home," the head of the federation said.
"We have also decided to increase the number of Vogts' assistants. He will be helped by Mahmud Qurbanov and Aslan Karimov. We want to see the team fighting for top places in the group. It's hard to talk about specific objectives, but the main job is to get to Euro-2020," Abdullayev noted.
Basically, the signing of a new contract with Vogts came as no surprise. Although the AFFA did discuss other candidates, the final choice in favour of the German coach was not a casual one. After the qualifying stage most local coaches expressed their support for Vogts. On the other hand, Azerbaijani experts do not want to take a risk with the national side.
R+ has heard that a list of candidates for the post of chief coach to the national side, including more than 10 foreigners, was prepared two months ago. At the same time, only Qurban Qurbanov among local coaches was included in the list. However, the top foreign coaches were asking for a very high figure, so the federation had to turn them down. For Qurban Qurbanov moving to the national side involved a great risk. And although he has taken his Qarabaq side to the European cup play-off stages on three occasions, we still don't know how he would work with the national side.
The members of the AFFA executive committee supported Vogts for several reasons. First, he has led the national team in three preliminary tournaments in succession and knows his players very well. A new coach would need time to get used to the playing style of the new boss and this would not bode well for a team striving to make it through to the final stage of the 2016 European Championship. Whoever led the national team, a local man or a foreigner, he would want to juggle and experiment with the side in trying to select his best eleven. In that case the side would have had to sacrifice two qualifying rounds.
Up to now not a single coach has mentioned the possibility of reaching the final stage of the European Championship or the World Cup. But Vogts, even during the qualifying rounds, said that he could get Azerbaijan through to the final stage of Euro-2016. And to back up these ambitions Vogts had to be allowed to work with the national team and that was by extending his contract.
Under Vogts the national team has improved on its record for points won in qualifying rounds. First, in the qualifying tournament for the 2010 World Cup, Azerbaijan got five points, repeating their previous record. But in the next two cycles Vogts' team got 7 and 9 points respectively. These results increased the number of supporters of the German coach.
That said, in the three cycles that Vogts has been coach Azerbaijan has not once dropped to last place in its qualifying group, whereas before in only one qualifying cycle was it able to finish the tournament one off the bottom. Under Vogts the team finished fifth (one from bottom) in the group in the qualifying tournaments for the 2010 World Cup and Euro-2012, and in the last cycle lifted themselves to fourth place.
The national team under Vogts has achieved two victories in the qualifying tournament and lost only three matches. And under Vogts they have scored more goals and conceded fewer in one cycle compared with other coaches. Also, under other coaches, the team failed to gain any points in four matches in a row, but they were more successful under Vogts.
Vogts' team is more disciplined and this is down to the coach. According to the rules of the national team, if a player commits a disciplinary offence he is fined and misses the next game.
And finally, the players in the senior side were against replacing the chief coach. That being the case, sacking him would have been a controversial move. Having said all that, the choice in favour of the German coach seems logical.
As we can see, all these factors make replacing Berti Vogts unadvisable. If they had selected a local coach AFFA would, of course, have saved money, but another foreign coach would have meant more expense. That said, whatever we may think of Vogts, a new coach would have demanded time to achieve results.
The German has ideal conditions to carry out his promise to take Azerbaijan to the final stage of Euro-2016. The time has passed when we were pleased with a single victory in the qualifying tournament or won points. Now is the time for real results. Bearing in mind that there will be 24 teams in Euro-2016 (before that 16 teams took part in the final stage of the continental championship, which means that qualifying will be easier), Vogts has the chance to fulfil his promise.