KÖHNƏ MƏŞQÇİ İLƏ YENİ MƏRHƏLƏ
Futbol üzrə Azərbaycan millisinə 2007-ci ildən rəhbərlik edən Berti Foqts daha iki il postunda qalacaq. Bu barədə qərar AFFA İcraiyyə Komitəsində qəbul edilib. İcrakom üzvləri ayrı-ayrılıqda fikirlərini bildirdikdən sonra, Berti Foqtsla yeni 2 illik müqavilə imzalanmasına qərar verilib. Komitə üzvləri onun köməkçilərini də təsdiqləyib. Millinin sabiq üzvləri Mahmud Qurbanov və Aslan Kərimov Foqtsun rəhbərlik etdiyi məşqçilər korpusunda yer alıb. Aslan Kərimov artıq bir müddətdir yığmada çalışır. Mahmud Qurbanov isə vaxtilə futbolçu kimi çıxış etdiyi komandada indi məşqçi kimi özünü sınayacaq.
Yeni anlaşmada almaniyalı mütəxəssisin Azərbaycanda daha çox vaxt keçirməsini təmin edən şərt də var. Belə ki, müqaviləyə əsasən, Foqts ayın, ən azı, 21 gününü ölkəmizdə keçirməlidir. Alman məşqçi klubdakı həmkarları ilə daha çox təmasda olmalı, komandaların təlim-məşq toplanışlarını izləməlidir. Foqts milli çempionatın oyunları ilə yanaşı, birinci diviziondakı matçlara da diqqət etməlidir. AFFA prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, Berti Foqts növbəti 2 ildə millinin səviyyəsini yüksəltməli, komanda isə seçmə mərhələdə yüksək hədəflər uğrunda mübarizə aparmalıdır: "Foqts son seçmə mərhələdəki nəticəmizdən narazıdır. 9 xal azdır." Daha çox xal toplamalı idik. Biz də istəyirik ki, komandamız hər oyunda daha çox xal toplasın. AFFA hazırda “AÇ-2020”-nin oyunlarının Bakıda keçirilməsinə çalışır. Çox istərdik ki, həmin oyunlar arasında Azərbaycan millisinin də matçları olsun. Çünki UEFA-nın yeni qaydalarına görə, AÇ-2020-yə ev sahibliyi hüququ qazanan ölkələr qitə birincili-yində iştirak edirsə, ilk oyununu evdə keçirməlidir. Eyni zamanda, Foqtsun köməkçilərinin sayını da artırmaq qərarına gəldik. Yeni mövsümdən Mahmud Qurbanovla Aslan Kərimov ona kömək edəcək. Biz komandamızın daha yaxşı oyun sərgiləyəcəyini, qrupda yüksək yerlər uğrunda mübarizə apara biləcəyini görmək istəyirik. Konkret hədəflər barədə danışmaq çətindir. Əsas məsələ komandanın 2020-ci ildə keçiriləcək qitə birinciliyinə vəsiqə qazanmasıdır."
Berti Foqtsun yeni müqavilə imzalaması, əslində, təəccüblü deyil. AFFA tərəfindən bir neçə namizəd müzakirə edilsə də, sonda məhz alman məşqçinin üzərində dayanması səbəbsiz deyil. Seçmə mərhələdən sonra yerli məşqçilərin əksəriyyəti mətbuata müsahibəsində ona dəstək oldu. Digər tərəfdən, hazırda heç bir azərbaycanlı mütəxəssis yığmada işləməyə risk etmək istəmir. Əldə etdiyimiz məlumata əsasən, iki ay əvvəl 10-dan artıq əcnəbi mütəxəssisin daxil olduğu namizədlər siyahısı hazırlanıb. Maksimum dərəcədə gizli saxlanılan siyahıda yerlilərdən yalnız Qurban Qurbanov yer almışdı. Siyahıda məşhur avropalı mütəxəssislərin də adı olub. Sadəcə, onların AFFA-dan böyük məbləğ tələb etməsi federasiyanı fikrindən daşındırıb. Yerli namizədə gəlincə, indiki halda "Qarabağ"ın baş məşqçisi Qurban Qurbanovu uğurlu karyerasından ayırıb milliyə gətirmək, bir növ, risk ola bilərdi. Çünki Ağdam təmsilçisi ilə avrokuboklarda üç dəfə pley-off həyəcanı yaşayan Qurbanovun millidəki işinin necə olacağını heç kim əvvəlcədən söyləyə bilməz.
Berti Foqtsun İcraiyyə Komitəsi üzvlərinin dəstəyini qazanmasına bir neçə vacib səbəb var. Birincisi, son üç seçmə mərhələdə milli komandamıza rəhbərlik edən Berti Foqtsun kollektivi yaxından tanıması ona növbəti dəfə şans verilməsinə zəmin yaradırdı. Əgər Foqts başqa çalışdırıcı ilə əvəzlənsə, yeni çalışdırıcının oyun üslubuna uyğunlaşmaq üçün milli komanda üzvlərinə vaxt verilməli idi ki, bu da "Avro-2016"ya vəsiqə qazanmağa çalışan milli komandamız üçün yaxşı heç nə vəd etmirdi. Ən azı ona görə ki, Foqts getsə, onu əvəzləyəcək ya yerli, ya da əcnəbi mütəxəssis öz komandasını, heyətini formalaşdırmağa çalışacaq, eksperimentlərə əl atacaqdı. Bunun üçün də bizə, ən azı, iki tsikli qurban vermək lazım gələcəkdi.
İkincisi, yığmamızın tarixində heç bir məşqçi final mərhələsinə vəsiqə söz vermək iddiasında olmayıb. Foqts isə hələ son seçmə tsiklin gedişində "Avro-2016"ya vəsiqə qazanmaq iddiasını ortaya qoymuşdu. Almaniyalı mütəxəssisin bunu nə dərəcədə bacaracağını görmək üçün müqaviləni uzatmaq məqsədəuyğun idi.
Üçüncüsü, son beş ildə milli komandamıza rəhbərlik edən mütəxəssis "DÇ-2010"un seçmə mərhələsində 5 xal toplamaqla rekorda imza atdı. Düzdür, bundan əvvəlki rekord 5-ə bərabər idi. Lakin həmin vaxt 12 görüşdə bu qədər xal sevinci yaşanmışdı. Növbəti 2 seçmə tsikldə isə Foqts rekordunu yaxşılaşdırıb əvvəl 7-yə, sonra 9-a çatdı ki, bu da Berti Foqtsla müqavilə imzalamağın vacibliyini düşünənlərin sırasını genişləndirdi.
Digər tərəfdən, Berti Foqts dönəminə qədər mübarizə apardığı seçmə mərhələlərin yalnız birində sondan ikinci olan Azərbaycan yığması alman məşqçinin baş məşqçi olduğu seçmə mərhələlərdə isə qrup sonuncusu olmayıb. 2010-cu ildəki dünya və 2012-ci ildəki Avropa çempionatının seçmə tsiklində 5-ci olan Foqtsun heyəti son seçmə mərhələdə tarixində ilk dəfə qrup mərhələsini dördüncü sırada tamamladı.
Başqa bir səbəb onunla bağlı idi ki, milli komandamızın Foqts dönəmində qrup mərhələsində iki qələbə qazanması da, bir seçmə mərhələdə cəmi üç dəfə məğlub olması da, rəqib qapılarına əvvəlkindən çox top vurması da, öz qapısında daha az qol görməsi də, ardıcıl dörd rəsmi oyunda xal qazanması da almaniyalı məşqçiyə etimad göstərməyi şərtləndirirdi.
Üstəlik, milli komandamızın məhz Berti Foqtsun dönəmində intizamlı kollektivə çevrilməsi də göz qabağındadır. Bunu da almaniyalı üçün əlavə üstünlük saymaq olar. Millinin qaydalarına əsasən, intizamı pozan futbolçu maddi baxımdan cərimələnir. Üstəlik, Foqts həmin futbolçunu növbəti oyun meydana buraxmır.
Milli üzvlərinin özləri yığmada baş məşqçi dəyişikliyinin əleyhinədirsə, AFFA-nın onu yola salması birmənalı qarşılanmayacaqdı. Məhz bu üzdən Berti Foqtsla yeni müqavilənin imzalanması daha məntiqli görünürdü.
Sadaladığımız səbəblərə Azərbaycan yığması üçün indiki məqamda baş məşqçi dəyişikliyi nə məqsədəuyğun idi, nə də gözlənilən. Di- gər tərəfdən, AFFA yerli məşqçiyə etibar etməklə maddi baxımdan xeyli qənaət edə bilərdi. Başqa xarici mütəxəssisin dəvət olunması isə əksinə, federasiyanı bir qədər də xərcə salacaqdı. Sözsüz ki, həm media, həm də azarkeşlər arasında Berti Foqtsu sevməyənlər çoxdur. Lakin yeni gələn məşqçinin bizdən yenə vaxt istəyəcəyi dəqiq olduğu üçün Foqtsun postunda qalması düzgün qərar sayıla bilər.
Digər tərəfdən, biz alman məşqçinin vədini unutmamışıq. Artıq dördüncü seçmə mərhələdə yığmanın sükanı arxasında olacaq Berti Foqts hər zaman millini "Avro-2016"ya çıxaracağını deyirdi. İndi onun dediyinə əməl etməsi üçün imkanı var. Yığmaya yaradılan ideal şəraitin müqabilində toplanan xallarla və ya seçmə mərhələdə 1 qələbəylə fəxr etmək olmaz. Həmin dövr artıq arxada qaldı. Nəticə vermək və bununla tarixə düşmək lazımdır. "Avro-2016"da 24 yığmanın iştirak etdiyini nəzərə alsaq, Foqtsun dediyini etməyə gücü çatmalıdır.

НОВЫЙ ЦИКЛ СО СТАРЫМ ТРЕНЕРОМ
Исполнительный комитет Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА) оставил немецкого специалиста Берти Фогтса на посту главного тренера национальной сборной Азербайджана по футболу на предстоящие два года.
Исполком АФФА также утвердил двух помощников Б.Фогтса - ими стали бывшие члены сборной Махмуд Гурбанов и Аслан Керимов. Для М.Гурбанова это первый опыт в качестве тренера сборной, А.Керимов же ранее занимал уже пост помощника.
При этом АФФА выдвинула ряд условий перед Б.Фогтсом - он должен проводить в Азербайджане минимум 21 день в месяц, наладить сотрудничество с клубными тренерами, следить за сборами клубов. Наряду с матчами премьер-лиги Азербайджана Фогтс также должен следить за играми первого дивизиона.
По словам президента АФФА Ровнага Абдуллаева, Б.Фогтс должен за два предстоящих года повысить уровень игры сборной, бороться за высокие цели на отборочном турнире к чемпионату Европы 2016 года. "Фогтс сам был недоволен результатами последнего отборочного турнира (к чемпионату мира 2014 года) и говорил, что 9 очков мало, мы должны были завоевать больше", - сказал Р.Абдуллаев.
Он отметил, что АФФА прилагает усилия для проведения игр финального этапа чемпионата Европы 2020 года в Баку. "Очень хотели бы, чтобы среди игр были и матчи сборной Азербайджана. Ведь по правилам УЕФА страны, принимающие игры ЧЕ-2020 и участвующие в финальном этапе, первые матчи проведут у себя дома", - сказал глава федерации.
"Мы также решили увеличить количество помощников Фогтса. Ему будут помогать Махмуд Гурбанов и Аслан Керимов. Мы хотим видеть, что команда борется за высокие места в группе. Говорить о конкретных целях довольно сложно. Но главная задача - это завоевать путевку на чемпионат Европы 2020 года", - отметил Р.Абдуллаев.
В принципе подписание нового соглашения с Фогтсом не вызывает удивления. Хотя АФФА и обсуждала другие кандидатуры, конечный выбор в пользу немецкого тренера не случаен. После отборочного этапа большинство местных тренеров выразили поддержку Фогтсу. С другой стороны, азербайджанские специалисты не хотят рисковать, взявшись за сборную.
По данным R+, два месяца назад был подготовлен список кандидатов на пост главного тренера сборной, включающий более 10 иностранных специалистов. При этом из местных тренеров в список был включен только Гурбан Гурбанов. Однако именитые иностранные тренеры запросили очень высокую сумму, что вынудило федерацию отказаться от их привлечения. Для Г.Гурбанова же переход в сборную был сопряжен с большим риском. И хотя он трижды выводил свой "Карабах" в стадию play-off еврокубков, еще неизвестно, как сложилась бы работа в сборной.
Члены Исполкома АФФА поддержали Фогтса по нескольким причинам. В первую очередь Фогтс возглавляет сборную уже три отборочных турнира подряд и прекрасно знает своих подопечных. При новом тренере потребовалось бы время, чтобы привыкнуть к стилю игры нового наставника, а это не сулит ничего хорошего для сборной, стремящейся завоевать путевку в финальную часть чемпионата Европы 2016 года. Кто бы ни возглавил сборную, будь то местный или иностранный специалист, он бы тасовал состав, экспериментировал бы, стремясь подобрать оптимальную команду. В таком случае сборная пожертвовала бы двумя отборочными циклами.
До сих пор еще ни один тренер не заявлял о возможности выхода в финальную часть чемпионатов Европы или мира. Но Фогтс еще в ходе завершившегося отборочного цикла заявил, что может вывести сборную Азербайджана в финальный этап ЧЕ-2016. А для подтверждения этих амбиций Фогтсу надо дать поработать со сборной, продлив его контракт.
Сборная во главе с Фогтсом обновила свои рекорды по набранным очкам в отборочных циклах. Сначала на отборочном турнире к чемпионату мира 2010 года "националка" набрала пять очков, повторив предыдущий рекорд. А в последующих двух циклах подопечные Фогтса набрали 7 и 9 очков соответственно. Эти результаты увеличили число сторонников немецкого специалиста.
При этом в период трех циклов тренерства Фогтса сборная Азербайджана ни разу не опускалась на последнее место в своей отборочной группе, тогда как до этого лишь в одном отборочном цикле смогла завершить турнир на предпоследнем месте. С Фогтсом же сборная на отборочных турнирах к чемпионату миру 2010 года и чемпионату Европы 2012 года занимала предпоследнее пятое место в группе, а в последнем цикле и вовсе поднялась на четвертое.
Национальная сборная только при Фогтсе сумела одержать две победы на отборочном турнире, проиграв при этом лишь 3 встречи. Причем с Фогтсом сборная забила больше всего голов и пропустила меньше всего за один цикл в сравнении с другими тренерами. Да и очков в четырех играх подряд сборная при других тренерах не набирала, а сделала это с Фогтсом.
Во главе с Фогтсом команда предстает перед нами в качестве дисциплинированного коллектива, и это плюс для тренера. По правилам сборной игрок, допустивший дисциплинарные нарушения, штрафуется и не выходит на следующую игру.
И, наконец, сами игроки первой команды страны были против смены главного тренера. В этих условиях прощание с Фогтсом было бы воспринято неоднозначно. С учетом всего вышесказанного выбор в пользу немецкого тренера выглядит логичным.
Все эти факторы, как видим, делают нецелесообразным замену Берти Фогтса. При местном тренере АФФА, конечно же, могла сэкономить средства, однако другой зарубежный специалист потребовал бы еще больших расходов. При этом, как бы мы ни относились к Фогтсу, новый тренер потребовал бы время для достижения результатов.
У немецкого же специалиста есть идеальные условия для выполнения своего обещания вывести сборную Азербайджана в финальную часть чемпионата Европы 2016 года. Уже прошло время, когда мы радовались одной победе на отборочном турнире или же набранным очкам. Сейчас пора уже давать реальные результаты. С учетом того, что в Евро-2016 примут участие 24 команды (до сих пор в финальной части континентального первенства принимали участие 16 команд, а значит, отбор будет более легким), у Фогтса есть возможность выполнить обещание.