"Crystal Hall"da artıq bir neçə onillikdir kurort şəhəri olan San-Remoda keçirilən italyan mahnı müsabiqəsinin iştirakçıları və qaliblərinin konserti olub. Müsabiqə mövcud olduğu illər ərzində bir çox istedadları üzə çıxarıb. Onların bir çoxu Azərbaycanda da böyük populyarlığa malikdirlər. Bu cür ifaçılardan Al Bano, Toto Kutunyo, Pupo, "Matia Bazar",  Rikkardo Foli, "Rikki e Poveri", Umberto Tossi, Toni Espozito və Fiordoliso bakılı pərəstişkarların görüşünə gəlmişdilər. "Sovet nəslindən" və 70-80-ci illərə aid insanlar üçün bu, əsl bayram idi.
Tədbiri Tural Əsədov və italiyalı aktrisa Ornella Muti aparırdılar. Bu, Ornellanın Bakıya ilk səfəri deyil. Aktrisa bir neçə il əvvəl də Azərbaycan paytaxtında olmuş, şəhəri və onun sakinlərini çox bəyənmişdi. "San-Remonun ulduzları" konsertindən bir gün əvvəl italiyalı aktrisa Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva ilə görüşmüşdü. Birinci xanım qonağa Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılması istiqamətində gördüyü işlərdən danışmış, Ornella Muti isə öz növbəsində, Mehriban Əliyeva ilə İtaliyada keçirdiyi ilk görüşünü məmnunluqla xatırlamış, Fondun Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği sahəsində gördüyü işlərin əhəmiyyətini vurğulamışdı.
"Nə qədər qoca olsaq da..."
"San-Remonun ulduzları" konsert proqramını Umberto Tossi açdı. Onun ifa etdiyi hitləri arasında məşhur Ti Amo mahnısı da var idi. Tossiyə dünya şöhrətini uzaq 1977-ci ildə 7 ay ərzində İtaliyanın hit-paradında birinci pilləni tutmuş məhz bu mahnı gətirib. Hələ də həm İtaliyada, həm də ölkəsindən kənarda ən populyar ifaçılardan olan Umberto Tossi karyerası boyunca 45 milyondan artıq disk satıb.
Ad gününü Bakıda qeyd edən İvana Spanya səhnədə Bakının gözəlli-yindən danışıb. O, Heydər Əliyev aeroportundan paytaxtın mərkəzinə çatanadək Bakının nə qədər gözəl olduğunu gördüyünü bildirib. "Buranın insanları çox xeyirxahdırlar!" - deyə ifaçı qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Veronadan olan cazibədar İvana Spanya musiqi karyerasına heç də "italyansayaq" başlamayıb: İvana əvvəllər ingilis dilində oxuyurmuş. Öz ana dillərinə son dərəcə həyəcan və qısqanclıqla yanaşan italiyalılar bu üzdən əvvəlcə İvananı "soyuq" qarşılamışdılar. 1994-cü ildə ildə isə San-Remo festivalında ilk dəfə italyanca oxuyan ifaçı dərhal populyarlaşmağa başlayıb. Bundan sonra İvananın vokal imkanları və istedadının fərqli olduğu da qəbul edilib. "Karyeram "San-Remo"dan sonra yüksəlməyə başlayıb. Bu festival bizi əsl ulduza çevirdi. Biz Bakıda da tanındığımız, sevildiyimiz üçün şadıq. Sizin inanılmaz şəhəriniz və çox səmimi insanlarınız var!".
Bakıya sevgisini Fiordaliso da ifadə edib. O, tezliklə mütləq Bakıya qayıdacağına söz verib.
Ondan heç də az məşhur olmayan Pupo isə hitlərini zala toplaşmış tamaşaçılarla birlikdə ifa edib. "Siz məni o qədər əla təkrarlayırsınız ki, düşünürəm, bəlkə burada San-Remo üçün Azərbaycan xoru yığım?" - deyə Pupo səhnədən tamaşaçılara üz tutaraq sual edib.
Pərəstişkarlarını romantik mahnıları ilə valeh edən Rikkardo Foli Bakıda "Storie di tutti i giorni" mahnısını da oxuyub. Xatırladaq ki, o, "San-Remo-1982" festivalında məhz bu mahnı ilə qalib olmuş, yarışda İtaliya estradasının superulduzları Al Bano və Romina Paueri üstələmişdi. Uzun illərdir ifaçının vizit vərəqəsi olan, ona dünya şöhrəti gətirən mahnı məhz budur. Yeri gəlmişkən, Foli futbolu sevdiyini də bildirib. O, karyerasının əvvəlindən indiyədək digər məşhur ifaçı Canni Morandi ilə birlikdə italiyalı ifaçıların komandasında çıxış edir.
Bakıya tez-tez qonaq gələn "Rikki e Poveri" qrupu isə tamaşaçıları rəqs hitləri  ilə məftun etdi. Onun məşhur "Mamma Maria" və "Cosa Sei" kompozisiyalarını "sakit" dinləmək sadəcə mümkün deyildi.
Romantik Al Bano səhnəyə öz Rominası olmadan, amma üç "femin"in əhatəsində çıxıb. İfaçı unudulmaz ifaları ilə hər kəsi keçmişə qaytardı. Onun bu gün də məşhur olan "Felicita" mahnısını isə zal ayaq üstündə oxudu. "Burada çox xeyirxah insanlar yaşayır. Bakıya gəldiyim, şəhərinizi gördüyüm üçün çox şadam. Bu şəhərdə keçmişlə indinin uğurlu ahəngini xüsusilə bəyəndim. Bakıda tarix və müasirlik yanaşı yaşayır və onların arasında heç bir münaqişə baş vermir", - deyə məşhur ifaçı qeyd edib.
Toto Kutunyodan "Sarı gəlin"
Konserti əfsanəvi Toto Kutunyo yekunlaşdırıb. Yeri gəlmişkən, San-Remo mahnı müsabiqəsini o, uzaq 1980-ci ildə "Solo noi" mahnısı ilə qazanmışdı. O, yalnız öz mahnılarını ifa etmklə kifayətlənməyib, Co Dassen, Adriano Çelentano, Dalida Rey Çarlz və bir çox digər ulduzlar üçün mahnılar da bəstələyib. Toto Kutunyo Bakı konsertinin proqramına həm öz repertuarından, həm də Co Dassen və Adriano Çelentano üçün bəstələdiyi mahnılarını salmışdı. O, məxsusi olaraq "Höcətin ram edilməsi" filmi üçün yazdığı "Innamorata Incavolata A Vita" mahnısını isə Ornella Mutiyə həsr etmişdi. Aktrisa isə öz növbəsində səhnədə Kutunyo ilə yanaşı dayanaraq, fotoqraflara məmnuniyyətlə poz verirdi. Ulduz ifaçı həyatdan vaxtsız getmiş unudulmaz fransız ifaçı Dasseni onunla virtual duet şəklində "L'ete indien" (Africa) mahnısını oxumaqla xatırlayıb. Bu, italiyalı bəstəkarın daha bir məşhur mahnısıdır. Onu Kutunyo 1970-ci illərin ortalarında bəstəkar Vito Pallaviçini ilə birgə bəstələyib. O zaman Toto indiki qədər məşhur deyildi. Elə oldu ki, "Africa" mahnısı Co Dassenin bədii rəhbəri olan Jak Plenin diqqətini çəkdi. Fransız dilinə tərcümə edilən mahnıya "L'et? Indien" adı verildi. Mahnı Co Dasenin ifasında dərhal hitə çevrildi və nəinki Fransada, bütünlükdə dünyada tanındı. Co Dassenlə Toto Kutunyonun məhsuldar əməkdaşlığının əsasını məhz həmin mahnı qoydu. Sonralar Kutunyo fransalı ifaçı üçün xeyli mahnı bəstələdi və onların hər biri populyarlıq qazandı.
Bakıda keçirilən konsertdə Toto Kutunyo tamaşaçıların qarşısına gözəl ağ kostyumda çıxmışdı. O, Bakı və bakılılar haqqında uzun-uzadı danışır, Azərbaycan paytaxtı haqda təəssüratlarını dilə gətirirdi: "Sizin xanımlarınız çox gözəldirlər! Onlar mənə italyan xanımlarını xatırladırlar".
Konsertin kulminasiyası isə Kutunyonun sürprizi oldu. Məşhur ifaçı Azərbaycanın xalq mahnısı olan "Sarı gəlin"i elə Azərbaycan dilində oxudu. Kutunyo etiraf etdi ki, bunu öyrənmək üçün onun 3 gün vaxtı gedib: "Diliniz çox çətin və inanılmaz dərəcədə melodikdir. Mən nəhayət, bu gözəl mahnını öyrəndim və indi onu sizin ?çün ifa etmək istəyirəm". Zal həqiqətən qiymətli olan bu hədiyyəni, sözün əsl mənasında, coşqu ilə qarşıladı. Sonda isə Kutunyo əsas hiti, onun "vizit vərəqəsi" olan "L`italiano" mahnısını səsləndirdi. O, 1983-cü ildə bu mahnı ilə San-Remo festivalında iştirak etmiş və rəsmi olaraq 5-ci yeri tutmuşdu. Festivaldan dərhal sonra keçirilən Totip "xalq səsverməsi"ndə isə "L'italiano" 1-ci yerə layiq görülmüşdü. "L'italiano" mahnısı "Lasciatemi cantare" sözləri ilə başlayır. Bu, "imkan verin oxuyum" deməkdir. İtalyanlar üçün ənənəvi olaraq, bu mahnıda da hər şeydən danışılır - "al dente spagettisindən", tünd kofedən, məşhur rəssamlardan və sevgi haqda mahnıdan. Şübhəsiz ki, belə mahnını yalnız əsl italyan bəstələyə bilərdi. Amma o, yalnız İtaliyanı deyil, bütün dünyanı fəth etdi.
Bakı konserti çox uğurlu alındı. Hətta ulduz qonaqların monoloqunun ən qızğın vaxtında tərcüməçinin hər dəfə "yoxa çıxması" belə, axşamın möhtəşəmliyinə kölgə sala bilmədi. Əslində, italyanların səhnədə nə danışdıqlarını tərcüməçisiz də anlamaq mümkün idi. İtaliya mahnılarının sədaları ilə böyümüş azərbaycanlı tamaşaçıların əksəriyyəti "amore", "cantare", "bellissimo" və "canzone" kimi sözlərin mənasını anlayırlar.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi  ilə təşkil olunmuş konsert xeyriyyə xarakteri daşıyırdı. Şounun aparıcısı Ornella Mutinin də dediyi kimi, italiyalı artistlər alacaqları qonorarın bir hissəsini məhz bu məqsədlə Heydər Əliyev Fondunun hesabına köçürəcəklər.

В Баку с большим успехом прошел концерт звезд "Сан-Ремо"
В Crystal Hall выступили участники и победители главного фестиваля итальянской песни, который уже не одно десятилетие проходит в курортном городе Сан-Ремо. За годы своего существования фестиваль открыл талантливых исполнителей, многие из которых приобрели огромную популярность и в Азербайджане. В их числе Аль Бано, Тото Кутуньо, Пупо, "Матиа Базар", Риккардо Фольи, "Рикки э Повери", Умберто Тоцци, Тони Эспозито и Фиордолисо, приехавшие на встречу с бакинскими поклонниками. Для людей "советского поколения" и светлых 70-80-х это событие стало настоящим праздником. Ведущими вечера были наш Турал Асадов и итальянская актриса и красавица Орнелла Мути. Для Орнеллы это не первый визит в Баку. Пару лет назад она уже приезжала в столицу Азербайджана, и ей очень понравились Баку и его жители. За день до концерта "Звезды Сан-Ремо" итальянская актриса встретилась с первой леди Азербайджана, президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой. Первая леди рассказала знаменитой гостье о работе, проделанной Фондом Гейдара Алиева по пропаганде азербайджанской культуры в мире. Орнелла Мути, в свою очередь, с удовлетворением вспомнила встречи с первой леди Азербайджана в Италии и подчеркнула значение работы, проделанной фондом по пропаганде культуры Азербайджана.
"Порох в пороховницах"
Концертную программу "Звезды Сан-Ремо" открыл Убмерто Тоцци, исполнивший несколько своих хитов, среди которых была и знаменитая композиция Ti Amo. Эта песня в далеком 1977 году возглавляла первую строку хит-парада Италии на протяжении семи месяцев, и именно она принесла Умберто Тоцци мировую славу. Он остается одним из самых популярных певцов Италии за ее пределами и за свою карьеру продал более 45 миллионов записей.
Ивана Спанья, которая отпраздновала свой день рождения в Баку, заявила со сцены, что по дороге из аэропорта Гейдара Алиева в центр успела заметить, как прекрасен Баку. "Здесь живут очень доброжелательные люди!" - призналась певица. Кстати, уроженка Вероны, очаровательная Ивана Спанья начинала свою музыкальную карьеру "не по-итальянски": Она пела на английском языке. Итальянцы очень трепетно и ревностно относятся к своему родному языку, поэтому сначала приняли Ивану незаслуженно прохладно. Но когда певица впервые спела по-итальянски на фестивале Сан-Ремо в 1994 году, о ней сразу же заговорили, признавая исключительными ее вокальные данные и талант. "Моя карьера пошла в гору после "Сан-Ремо", - призналась певица. - Этот фестиваль сделал из нас настоящих звезд, и мы рады, что нас знают и любят в Баку. У вас невероятный город и самые искренние люди!". В любви к Баку призналась и Фиордолисо, пообещав, что в скором времени обязательно вернется сюда. А не менее популярный Пупо исполнил свои хиты вместе с залом. "Вы так здорово подпеваете мне, что я даже задумываюсь о том, а не собрать ли здесь азербайджанский хор для Сан-Ремо?" - обратился к зрителям со сцены Пупо. Риккардо Фольи покорил своих поклонников романтическими композициями, среди которых была и песня Storie di tutti i giorni, с которой певец стал первым на фестивале в "Сан-Ремо-1982", "вырвав" победу у суперзвезд итальянской эстрады Аль Бано и Ромины Пауэр. Именно эта песня на долгие годы становится "визитной карточкой" артиста и приносит ему мировую славу. Кстати, как признался Фольи, он всегда увлекался футболом. С начала своей карьеры и до сих пор он вместе с другим известным исполнителем Джанни Моранди играет в команде итальянских певцов.
Частый гость в Баку, энергичная группа "Рикки э Повери" раззадорила зрителей танцевальными хитами. Усидеть под знаменитые композиции Mamma Maria и Cosa Sei было просто невозможно.
Романтик Аль Бано появился на сцене без своей Ромины, но в окружении трех "фемин". Певец вернул всех в прошлое своими незабываемыми хитами, а его популярной до сих пор Felicita зал подпевал стоя. Аль Бано признался, что полюбил Баку с первого взгляда. "Здесь живут очень доброжелательные люди, - отметил он. - Я рад, что побывал в Баку и увидел ваш город. Особенно мне понравилось удачное сочетание в этом городе прошлого и настоящего. История и современность живут в Баку рядом и не конфликтуют".
"Сары гялин" от Тото Кутуньо
Завершил бакинский концерт легендарный Тото Кутуньо. Кстати, песенный конкурс в Сан-Ремо певец выиграл в далеком 1980 году с песней Solo noi. Он не только исполнял свои песни, но и писал их для Джо Дассена, Адриано Челентано, Далиды, Рэя Чарльза и других звезд. Тото Кутуньо включил в программу бакинского концерта как песни из своего репертуара, так и композиции, созданные им для Джо Дассена и Адриано Челентано. А песню Innamorata Incavolata A Vita, написанную специально для кинофильма "Укрощение строптивого", он посвятил Орнелле Мути. Актриса с удовольствием позировала фотографам, стоя с Тото Кутуньо на сцене. Свою дань памяти незабываемому французскому певцу, который ушел из жизни так рано, он продемонстрировал в виде виртуального дуэта Кутуньо и Дассен, исполнившего песню L'ete indien (Africa). Это еще одна известнейшая песня итальянского композитора. Она была написана Кутуньо совместно с композитором Вито Паллавичини в середине 1970-х. Тогда Тото еще не был так широко известен. Однако вышло так, что на песню Africa обратил внимание Жак Пле, художественный руководитель Джо Дассена. Песня была переведена на французский и получила название L'ete Indien, что значит "бабье лето". В исполнении Джо Дассена она сразу же стала хитом не только во Франции, но и во всем мире. Именно она положила начало плодотворному сотрудничеству Джо Дассена и Тото Кутуньо, который написал для французского певца еще немало известных песен.
На бакинском концерте Тото Кутуньо предстал перед зрителями в элегантном белоснежном костюме. Он долго и тепло говорил о бакинцах и Баку, делился впечатлениями о городе. "У вас такие красивые женщины! - заметил Кутуньо. - Они напоминают мне итальянок".
Но кульминационным моментом концерта стал сюрприз, который Кутуньо приготовил азербайджанским поклонникам его таланта. Знаменитый итальянец спел азербайджанскую народную песню "Sarы gяlin" на азербайджанском языке. Как признался Кутуньо, он учил ее на протяжении трех дней. "У вас очень сложный язык, - заметил певец. - И невероятно мелодичный. Я все-таки выучил слова этой прекрасной песни и теперь хочу подарить ее вам". И зал принял этот поистине дорогой подарок с восторгом. Под занавес Кутуньо исполнил свой главный хит - L`italiano - "визитная карточка" певца. С этой песней в 1983 году Тото Кутуньо участвовал в фестивале в Сан-Ремо. Тогда официально песня заняла 5-е место, однако по результатам народного голосования Totip, проведенного сразу после фестиваля, L'italiano взяла 1-е место. L'italiano начинается словами Lasciatemi cantare, что значит "позвольте мне спеть". Это песня обо всем, что так привычно для итальянцев, - спагетти al dente, крепком кофе, знаменитых художниках и песнях о любви. Написать такую песню, без сомнения, мог только настоящий итальянец, но покорила она не только Италию, но и весь мир.
Бакинский концерт прошел с большим успехом. И даже частое "исчезновение" переводчицы в самый разгар монологов звездных гостей не смогло омрачить вечер. Впрочем, о чем именно говорили итальянцы со сцены, было понятно и без переводчика. Большей части азербайджанских зрителей, выросших на итальянских песнях, известно значение таких слов, как amore, cantare, bellissimo и canzone.
Выступление звезд Сан-Ремо, организованное при поддержке Фонда Гейдара Алиева, носило благотворительный характер. Как отметила ведущая шоу Орнелла Мути, часть гонорара итальянские артисты намерены перечислить в Фонд Гейдара Алиева именно на эти цели.