"Crystal Hall"da artıq bir neçə onillikdir kurort şəhəri olan San-Remoda keçirilən italyan mahnı müsabiqəsinin iştirakçıları və qaliblərinin konserti olub. Müsabiqə mövcud olduğu illər ərzində bir çox istedadları üzə çıxarıb. Onların bir çoxu Azərbaycanda da böyük populyarlığa malikdirlər. Bu cür ifaçılardan Al Bano, Toto Kutunyo, Pupo, "Matia Bazar",  Rikkardo Foli, "Rikki e Poveri", Umberto Tossi, Toni Espozito və Fiordoliso bakılı pərəstişkarların görüşünə gəlmişdilər. "Sovet nəslindən" və 70-80-ci illərə aid insanlar üçün bu, əsl bayram idi.
Tədbiri Tural Əsədov və italiyalı aktrisa Ornella Muti aparırdılar. Bu, Ornellanın Bakıya ilk səfəri deyil. Aktrisa bir neçə il əvvəl də Azərbaycan paytaxtında olmuş, şəhəri və onun sakinlərini çox bəyənmişdi. "San-Remonun ulduzları" konsertindən bir gün əvvəl italiyalı aktrisa Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva ilə görüşmüşdü. Birinci xanım qonağa Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılması istiqamətində gördüyü işlərdən danışmış, Ornella Muti isə öz növbəsində, Mehriban Əliyeva ilə İtaliyada keçirdiyi ilk görüşünü məmnunluqla xatırlamış, Fondun Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği sahəsində gördüyü işlərin əhəmiyyətini vurğulamışdı.
"Nə qədər qoca olsaq da..."
"San-Remonun ulduzları" konsert proqramını Umberto Tossi açdı. Onun ifa etdiyi hitləri arasında məşhur Ti Amo mahnısı da var idi. Tossiyə dünya şöhrətini uzaq 1977-ci ildə 7 ay ərzində İtaliyanın hit-paradında birinci pilləni tutmuş məhz bu mahnı gətirib. Hələ də həm İtaliyada, həm də ölkəsindən kənarda ən populyar ifaçılardan olan Umberto Tossi karyerası boyunca 45 milyondan artıq disk satıb.
Ad gününü Bakıda qeyd edən İvana Spanya səhnədə Bakının gözəlli-yindən danışıb. O, Heydər Əliyev aeroportundan paytaxtın mərkəzinə çatanadək Bakının nə qədər gözəl olduğunu gördüyünü bildirib. "Buranın insanları çox xeyirxahdırlar!" - deyə ifaçı qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Veronadan olan cazibədar İvana Spanya musiqi karyerasına heç də "italyansayaq" başlamayıb: İvana əvvəllər ingilis dilində oxuyurmuş. Öz ana dillərinə son dərəcə həyəcan və qısqanclıqla yanaşan italiyalılar bu üzdən əvvəlcə İvananı "soyuq" qarşılamışdılar. 1994-cü ildə ildə isə San-Remo festivalında ilk dəfə italyanca oxuyan ifaçı dərhal populyarlaşmağa başlayıb. Bundan sonra İvananın vokal imkanları və istedadının fərqli olduğu da qəbul edilib. "Karyeram "San-Remo"dan sonra yüksəlməyə başlayıb. Bu festival bizi əsl ulduza çevirdi. Biz Bakıda da tanındığımız, sevildiyimiz üçün şadıq. Sizin inanılmaz şəhəriniz və çox səmimi insanlarınız var!".
Bakıya sevgisini Fiordaliso da ifadə edib. O, tezliklə mütləq Bakıya qayıdacağına söz verib.
Ondan heç də az məşhur olmayan Pupo isə hitlərini zala toplaşmış tamaşaçılarla birlikdə ifa edib. "Siz məni o qədər əla təkrarlayırsınız ki, düşünürəm, bəlkə burada San-Remo üçün Azərbaycan xoru yığım?" - deyə Pupo səhnədən tamaşaçılara üz tutaraq sual edib.
Pərəstişkarlarını romantik mahnıları ilə valeh edən Rikkardo Foli Bakıda "Storie di tutti i giorni" mahnısını da oxuyub. Xatırladaq ki, o, "San-Remo-1982" festivalında məhz bu mahnı ilə qalib olmuş, yarışda İtaliya estradasının superulduzları Al Bano və Romina Paueri üstələmişdi. Uzun illərdir ifaçının vizit vərəqəsi olan, ona dünya şöhrəti gətirən mahnı məhz budur. Yeri gəlmişkən, Foli futbolu sevdiyini də bildirib. O, karyerasının əvvəlindən indiyədək digər məşhur ifaçı Canni Morandi ilə birlikdə italiyalı ifaçıların komandasında çıxış edir.
Bakıya tez-tez qonaq gələn "Rikki e Poveri" qrupu isə tamaşaçıları rəqs hitləri  ilə məftun etdi. Onun məşhur "Mamma Maria" və "Cosa Sei" kompozisiyalarını "sakit" dinləmək sadəcə mümkün deyildi.
Romantik Al Bano səhnəyə öz Rominası olmadan, amma üç "femin"in əhatəsində çıxıb. İfaçı unudulmaz ifaları ilə hər kəsi keçmişə qaytardı. Onun bu gün də məşhur olan "Felicita" mahnısını isə zal ayaq üstündə oxudu. "Burada çox xeyirxah insanlar yaşayır. Bakıya gəldiyim, şəhərinizi gördüyüm üçün çox şadam. Bu şəhərdə keçmişlə indinin uğurlu ahəngini xüsusilə bəyəndim. Bakıda tarix və müasirlik yanaşı yaşayır və onların arasında heç bir münaqişə baş vermir", - deyə məşhur ifaçı qeyd edib.
Toto Kutunyodan "Sarı gəlin"
Konserti əfsanəvi Toto Kutunyo yekunlaşdırıb. Yeri gəlmişkən, San-Remo mahnı müsabiqəsini o, uzaq 1980-ci ildə "Solo noi" mahnısı ilə qazanmışdı. O, yalnız öz mahnılarını ifa etmklə kifayətlənməyib, Co Dassen, Adriano Çelentano, Dalida Rey Çarlz və bir çox digər ulduzlar üçün mahnılar da bəstələyib. Toto Kutunyo Bakı konsertinin proqramına həm öz repertuarından, həm də Co Dassen və Adriano Çelentano üçün bəstələdiyi mahnılarını salmışdı. O, məxsusi olaraq "Höcətin ram edilməsi" filmi üçün yazdığı "Innamorata Incavolata A Vita" mahnısını isə Ornella Mutiyə həsr etmişdi. Aktrisa isə öz növbəsində səhnədə Kutunyo ilə yanaşı dayanaraq, fotoqraflara məmnuniyyətlə poz verirdi. Ulduz ifaçı həyatdan vaxtsız getmiş unudulmaz fransız ifaçı Dasseni onunla virtual duet şəklində "L'ete indien" (Africa) mahnısını oxumaqla xatırlayıb. Bu, italiyalı bəstəkarın daha bir məşhur mahnısıdır. Onu Kutunyo 1970-ci illərin ortalarında bəstəkar Vito Pallaviçini ilə birgə bəstələyib. O zaman Toto indiki qədər məşhur deyildi. Elə oldu ki, "Africa" mahnısı Co Dassenin bədii rəhbəri olan Jak Plenin diqqətini çəkdi. Fransız dilinə tərcümə edilən mahnıya "L'et? Indien" adı verildi. Mahnı Co Dasenin ifasında dərhal hitə çevrildi və nəinki Fransada, bütünlükdə dünyada tanındı. Co Dassenlə Toto Kutunyonun məhsuldar əməkdaşlığının əsasını məhz həmin mahnı qoydu. Sonralar Kutunyo fransalı ifaçı üçün xeyli mahnı bəstələdi və onların hər biri populyarlıq qazandı.
Bakıda keçirilən konsertdə Toto Kutunyo tamaşaçıların qarşısına gözəl ağ kostyumda çıxmışdı. O, Bakı və bakılılar haqqında uzun-uzadı danışır, Azərbaycan paytaxtı haqda təəssüratlarını dilə gətirirdi: "Sizin xanımlarınız çox gözəldirlər! Onlar mənə italyan xanımlarını xatırladırlar".
Konsertin kulminasiyası isə Kutunyonun sürprizi oldu. Məşhur ifaçı Azərbaycanın xalq mahnısı olan "Sarı gəlin"i elə Azərbaycan dilində oxudu. Kutunyo etiraf etdi ki, bunu öyrənmək üçün onun 3 gün vaxtı gedib: "Diliniz çox çətin və inanılmaz dərəcədə melodikdir. Mən nəhayət, bu gözəl mahnını öyrəndim və indi onu sizin ?çün ifa etmək istəyirəm". Zal həqiqətən qiymətli olan bu hədiyyəni, sözün əsl mənasında, coşqu ilə qarşıladı. Sonda isə Kutunyo əsas hiti, onun "vizit vərəqəsi" olan "L`italiano" mahnısını səsləndirdi. O, 1983-cü ildə bu mahnı ilə San-Remo festivalında iştirak etmiş və rəsmi olaraq 5-ci yeri tutmuşdu. Festivaldan dərhal sonra keçirilən Totip "xalq səsverməsi"ndə isə "L'italiano" 1-ci yerə layiq görülmüşdü. "L'italiano" mahnısı "Lasciatemi cantare" sözləri ilə başlayır. Bu, "imkan verin oxuyum" deməkdir. İtalyanlar üçün ənənəvi olaraq, bu mahnıda da hər şeydən danışılır - "al dente spagettisindən", tünd kofedən, məşhur rəssamlardan və sevgi haqda mahnıdan. Şübhəsiz ki, belə mahnını yalnız əsl italyan bəstələyə bilərdi. Amma o, yalnız İtaliyanı deyil, bütün dünyanı fəth etdi.
Bakı konserti çox uğurlu alındı. Hətta ulduz qonaqların monoloqunun ən qızğın vaxtında tərcüməçinin hər dəfə "yoxa çıxması" belə, axşamın möhtəşəmliyinə kölgə sala bilmədi. Əslində, italyanların səhnədə nə danışdıqlarını tərcüməçisiz də anlamaq mümkün idi. İtaliya mahnılarının sədaları ilə böyümüş azərbaycanlı tamaşaçıların əksəriyyəti "amore", "cantare", "bellissimo" və "canzone" kimi sözlərin mənasını anlayırlar.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi  ilə təşkil olunmuş konsert xeyriyyə xarakteri daşıyırdı. Şounun aparıcısı Ornella Mutinin də dediyi kimi, italiyalı artistlər alacaqları qonorarın bir hissəsini məhz bu məqsədlə Heydər Əliyev Fondunun hesabına köçürəcəklər.

The Stars of San Remo concert was a great success in Baku
The participants and winners of the main festival of Italian song, which has been held in the resort town of San Remo for several decades now, have been performing at the Crystal Hall. In the years it has been running the festival has discovered many gifted performers, many of whom have won huge popularity in Azerbaijan, too. They include Al Bano, Toto Cutugno, Pupo, "Matia Bazar", Riccardo Fogli, "Rikki e Poveri", Umberto Tozzi, Tony Esposito and Fiordalizo, who arrived for the meeting with their Baku fans. For people of the "Soviet generation" and the dazzling 1970s and 1980s this event was a real holiday.
Our Tural Asadov and the beautiful Italian actress Ornella Muti fronted the evening show. This was not Ornella's fist visit to Baku. She came to the Azerbaijani capital a couple of years ago and she liked Baku and its people very much. The day before the "Stars of San Remo" concert the Italian actress met with Azerbaijan's First Lady and President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. The First Lady told her eminent guest about the work done by the Heydar Aliyev Foundation to publicize Azerbaijani culture in the world. Ornella Muti, for her part, recalled with pleasure her meetings with Azerbaijan's First Lady in Italy and stressed the importance of the work done by the foundation to promote Azerbaijani culture.
"Still going strong"
The "Stars of San Remo" concert programme was opened by Umberto Tozzi who sung several of his hits, including the famous piece "Ti Amo". Back in 1977 this song was top of the Italian hit parade for seven months and it brought Umberto Tozzi world fame. He remains one of Italy's most popular singers abroad and in his career he has sold over 45 million records.
Ivana Spagna, who celebrated her birthday in Baku, said from the stage that on the way from Heydar Aliyev airport to the centre she was able to see how beautiful Baku is. "There are some very friendly people here!" the singer said. Incidentally, the charming Ivana Spagna, who is from Verona, did not begin her music career "in Italian". Ivana sang in English. The Italians have a very reverent and zealous attitude to their native language, and so at first Ivana was received in an unjustly "cool" manner. But when the singer first sang in Italian at the San Remo festival in 1994 they straightaway started talking about her, recognizing that her vocal attributes and talent were exceptional. "My career took off after San Remo," she admitted. "This festival made real stars of us and we are pleased that people in Baku know us and love us. You have an amazing city and the most sincere people!"
Fiordalizo also professed his love for Baku, promising that he would have to come back here soon. And the no less popular Pupo sang his hit songs along with the audience. "You sang along with me so well that I am even thinking about getting together an Azerbaijani choir for San Remo!" Pupo told the audience from the stage.
Riccardo Fogli won over his fans with romantic numbers including "Storie di tutti i giorni" which the singer sang first at the San Remo-1982 festival, "wresting" victory from the superstars of the Italian stage, Al Bano and Romina Power. This song has been the artist's "visiting card" for many years and has brought him world fame. Incidentally, as Fogli admitted, he has always loved football. Since the start of his career he and another well-known performer, Gianni Morandi, have played in the Italian singers team.
The lively group "Rikki e Poveri", who are frequent visitors to Baku, kept the audience enthralled with their dance hits. You couldn't sit still as you watched the famous numbers Mamma Maria and Cosa Sei.
The romantic singer Al Bano appeared on stage without his Romina, but surrounded by three "females". The singer brought back the past with his unforgettable hits and the audience rose to accompany his still popular "Felicita". Al Bano admitted that he fell in love with Baku at first sight. "There are some very nice people here," he said, "and I am glad I visited Baku and saw your city. I particularly liked the successful blend of the past and present in this city. History and modernity live side-by-side in Baku and don't conflict."
"Sari Galin" from Toto Cutugno
The concert was brought to an end by the legendary Toto Cutugno. Incidentally, the singer won the song contest in San Remo way back in 1980 with his song "Solo noi". He not only sang his own songs but also wrote them for Joe Dassin, Adriano Celentano, Dalida, Ray Charles and other stars. Toto Cutugno included in the Baku concert programme both songs from his own repertoire and compositions he created for Joe Dassin and Adriano Celentano. And he devoted the song "Innamorata Incavolata A Vita", written especially for the film "The Taming of the Shrew", to Ornella Muti. The actress was happy to pose for the photographers, standing with Toto Cutugno on stage. He demonstrated his tribute to the memory of the unforgettable French singer who passed away so early in the form of a virtual duet of Cutugno and Dassin, singing the song "L'ete Indien (Africa)". This is another very well known song by the Italian composer. It was written by Cutugno together with the composer Vito Pallavicini in the mid-1970s. At the time Toto was not so widely known. However, it so happened that the song "Africa" attracted the attention of Jacques Plait, Joe Dassin's artistic director. The song was translated into French and given the title "L'ete Indien", which means "Indian summer". Sung by Joe Dassin, it immediately became a hit not only in France but all over the world. It paved the way for the fruitful cooperation between Joe Dassin and Toto Cutugno who wrote several more well-known songs for the French singer.
Toto Cutugno performed at the Baku concert wearing an elegant show-white suit. He spoke warmly and at length about the city and its people and shared his impressions of it. "You have such beautiful women!" Cutugno remarked. "They remind me of Italian girls."
But the high point of the concert was the surprise which Cutugno had prepared for his Azerbaijani fans. The celebrated Italian sang the Azerbaijani folk song "Sari Galin" in the Azeri language. Cutugno admitted that he took three days to learn it. "You have a difficult language," the singer remarked. "And it is amazingly melodic. Still I managed to learn the words of this beautiful song and now I would like to present it to you." And the audience received this truly dear gift with delight. Towards the end Cutugno sang his main hit "L'italiano", the singer's "visiting card". Toto Cutugno sang this song in 1983 at the festival in San Remo. The song came officially fifth, but according to the results of the "popular" Totip ballot, which was carried out immediately after the festival, "L'italiano" took first place. "L'italiano" begins with the words "Lasciatemi cantare", which means "let me sing". This is a song about everything that the Italians are accustomed to - al dente cigarettes, strong coffee, famous artists and songs about love. Only a true Italian could have written such a song, of course, but it has conquered not only Italy but the whole world.
The Baku concert was a great success. And even the frequent "disappearance" of the interpreter at the height of the monologues of the star guests could not dampen the evening. However, one could understand what the Italians were saying from the stage even without an interpreter. Most of the Azerbaijanis in the audience, who have grown up on Italian songs, knew the meaning of such words as amore, cantare, bellissimo and canzone.
The Stars of San Remo concert, which was organized with the support of the Heydar Aliyev Foundation, was a charity event. As the presenter Ornella Muti noted, the Italian artists intend to denote part of their fee to the Heydar Aliyev Foundation for precisely this purpose.