DAHA ÇEVİK, DAHA YÜKSƏK, DAHA GÜCLÜ
İnsan idman aləmindən nə qədər uzaq olsa da, milli komandanın meydanda mübarizəsinə biganə qala bilməz. Bu mənada 2013-cü il azərbaycanlıların yaddaşına daha çox sevincli dəqiqələrlə düşdü. Ötən il ölkəmiz şahmat, futbol, cüdo, boksda mühüm uğurlar qazandı. Sözsüz ki, 2013-cü il həm də Avropa Oyunlarına hazırlıqla yadda qalacaq. Ötən il mötəbər yarışın rəsmi loqosu təqdim olundu və Avropa Oyunlarının proqramı açıqlandı. 2013-cü il həm yeniyetmələr, həm gənclər, həm də böyüklərdən ibarət komandalarımız Vətənə çoxlu sayda qələbə bəxş etdi.
"R+" ilin yekunlarına nəzər salaraq, Azərbaycan idmanının ən böyük qələbələrini yenidən xatırlatmaq qərarına gəlib.
Rəsmi məlumatlara əsasən, 2013-cü ildə Azərbaycan idmançıları beynəlxalq yarışlarda 782 medal qazanıb. Bu  medallardan 280-i qızıl, 233-ü gümüş, 269-u bürünc olub. Olimpiya növlərində isə 296 medal (101 qızıl, 74 gümüş, 121 bürünc) əldə edilib.
Qeyd edək ki, 2012-ci ildə idmançılarımızın medal sayı cəmi 735, Olimpiya növlərində isə 273 olub.
İndoneziyanın Palembanq şəhərində keçirilən 3-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarında Azərbaycan nüma-yəndə heyəti 53 idmançı ilə təmsil olundu və 24 medalla (6 qızıl, 9 gümüş və 9 bürünc) komanda hesabında 7-ci yeri tutdu. 3 dəfə təxirə salınan İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təşkilatçılığı bir o qədər də qənaətbəxş olmadı. İndoneziyanın qədim Palembanq şəhərində keçirilən yarış bir sıra nöqsanlarla yadda qaldı. Palembanqda altı dəfə Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirildi - İslam Oyunlarının qalibi adını karateçilər Ayxan Mamayev (84 kq), Rəfael Ağayev (75 kq) və əlbəyaxa döyüşçülərdən ibarət komanda, həmçinin 200 metr məsafəyə arxasıüstə üzmədə Boris Kirillov, üçtəkanla uzunluğa tullanmada Yekaterina Sarıyeva və 5000 metr məsafəyə qaçışda Hayle İbrahimov qazandılar.
Tatarıstanın paytaxtı Kazanda təşkil edilən tələbələrin 27-ci Ümumdünya Universiadası gərgin mübarizə və maraqlı anlarla yadda qaldı. 150-dən çox ölkənin iştirak etdiyi ənənəvi mübarizədə Azərbaycan 75 idmançıyla təmsil olundu. 10 günlük yarışın yekununda idmançılarımız 4 qızıl, 5 gümüş və 7 bürünc medal qazandılar. Güləş, ağır atletika üstəlik, yüngül atletika növlərində uğurlarımız çox oldu. Yunan-Roma güləşində Rəsul Çunayev fenomenal qələbə qazandı. Ardıcıl qələbələrdən sonra finala adlayan təmsilçimiz həlledici görüşdə rusiyalı Olimpiya çempionunun kürəyini yerə vurdu. 59 kq-da yarışan Yuliya Ratkeviç bütün rəqiblərinə asanlıqla qalib gələrək, fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Ağır atletikada Firudin Quliyev layiqli olaraq perspektivli idmançı sayıldığını təsdiqlədi. Həmyerlimiz 69 kq-da universiadanın qızıl medalını qazandı. Yüngül atletikada Xayle İbrahimov 5000 metr məsafəyə qaçışda yüksək fədakarlıq nümayiş etdirməklə əsas rəqiblərini arxada qoydu. Final mərhələsində də finişə birinci çatan atlet komandamız üçün qızıl medal qazandı.
Azərbaycanın futbol yığması 2014-cü ildə Braziliyada keçiriləcək Dünya Çempionatına seçmə mərhələsində iştirakını başa vurdu. Futbolçularımız uğursuz başladığı mərhələni rekord nəticələrlə başa vurdu. Milli tarixində ilk dəfə 9 xal topladı, FİFA reytinqində 19 pillə irəliləyərək 88-ci pilləyə yüksəldi. Sözsüz ki, komandamız Şimali İrlandiya ilə oyunda əsl fədakarlıq nümayiş etdirdi. Rüfət Dadaşov və Mahir Şükürovun qolları sayəsində 2:0 hesablı qələbə qazanan yığma azarkeşlərə hədsiz sevinc bəxş etdi. Rusiya ilə prinsipial oyunda isə Vaqif Cavadovun son dəqiqələrdə vurduğu qol hesabımıza 9-cu xalı yazdı. Son 2 oyunda 4 xal yığmamıza ilk dəfə qrupda 4-cü pillədə qərarlaşmaq imkanı verdi. Avrokuboklarda klublarımızdan yalnız "Qarabağ" fərqləndi. Ardıcıl üç mərhələ keçən Ağdam təmsilçisi pley-offda "Ayntraxt"a məğlub oldu. Digər klublar isə Avrokubokların ilkin mərhələlərində çıxışlarını dayandırıb.
Minskdə keçirilmiş boks üzrə 40-cı Avropa Çempionatı Azərbaycan yığması üçün əsl sınaq oldu. Yekunda dəri əlcək ustaları onlara bəslənilən ümidləri doğrultdu. Turnirə 10 boksçu ilə yollanan Azərbaycan milli komandası 4 medal qazandı: Məhəmmədrəsul Məcidov (+91 kq) Vətənə çempion kimi, Teymur Məmmədov (91 kq) gümüş, Salman Əlizadə (49 kq) və Elvin Məmişzadə (52 kq) isə bürünc medalla döndü.
Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən boks üzrə XVII Dünya Çempionatında Azərbaycan millisi üçüncü yeri tutub. İlk dəfə Azərbaycan yığmasının iki təmsilçisi fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı, biri isə bürünc medalla kifa- yətləndi. Mötəbər yarışda Məhəmmədrəsul Məcidov (+91 kq) və Cavid Çələbiyev (56 kq) dünya çempionu adını qazanıb, Teymur Məmmədov (91 kq) üçüncü olub. Nəzərinizə çatdıraq ki, Azərbaycan boksçuları hələ heç vaxt mundialda belə yüksək nəticə göstərməyib.
Sankt-Peterburqda start verilən qarışıq döyüş növləri üzrə 1-ci rəsmi Dünya Çempionatı Azərbaycan idmançılarının uğurlu nəticələri ilə yadda qaldı. 38 ölkənin iştirak etdiyi yarışda Azərbaycan MMA Liqasını təmsil edən döyüşçülər 1 qızıl və 1 gümüş medal qazandı. 70 kq-a qədər kateqoriyada çıxış edən Etiqad Atakişiyev ardıcıl 5 görüşdə qələbə qazanmaqla ölkəmizə idmanın bu növündən ilk qızıl medalı gətirdi. 93 kq çəki dərəcəsində yarışan Zaur Hacıbabayev isə yalnız finalda uduzmaqla gümüş medalla kifayətləndi.
Azərbaycan bədii gimnastları Vyanada keçirilən Avropa çempionatında gümüş medal qazandılar. Dünya Kubokunda layiqincə çıxış edən zərif cinsin nümayəndələrinin ardınca Avropa Çempionatında qrup hərəkətləri üzrə millimiz fəxrü kürsünün ikinci pilləsinə yüksəldi. Qitə birinciliyində həm rəqabət, həm də favoritlərin sayı digər turnirlərdən fərqlənir. Bu mənada gimnastlarımızın çətin sınaqdan qalib ayrıldığını söyləmək olar.
Braziliyada keçirilən cüdo üzrə Dünya Çempionatında qazanılan nəticə Azərbaycan idman tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Mundialda 8 idmançıyla çıxış edən millimiz 1 qızıl və 1 bürünc medal qazanmaqla yüksək nəticə göstərdi. Tatami ustalarımız komanda hesabında 7-ci olmaqla cüdoda yeni səhifənin açılmasına səbəb oldu. Turnirin ilk günündə Orxan Səfərovun bürünc medal qazanması böyük əksəriyyət üçün gözlənilməz oldu. İnamlı çıxış edən Orxan bir il əvvəl gənclər arasında əldə etdiyi nailiyyəti böyüklərlə mübarizədə də təkrarladı. Bütün Azərbaycanı sevindirən qələbə yarışın son günü qazanıldı. Elxan Məmmədov qarşılaşdığı bütün rəqiblərinə qalib gələrək, kürsünün qızıl pilləsinə yüksəldi və cüdoda dünya çempionu adını qazanan ilk azərbaycanlı kimi idman tarixinə düşdü.
Macarıstanın Budapeşt şəhərində keçirilən cüdo üzrə Avropa çempionatının finalında paralimpiya yığmamız Ukrayna komandasına qalib gələrək (3:2) birinci yerə çıxdı. Fərdi yarışlarda 5 qızıl, 1 gümüş və 4 bürünc medal qazanan idmançılarımız həm də Avropanın ən güclü komandası oldu. Qeyd edək ki, bütün rəqiblərinə qalib gələn İlham Zəkiyev (100 kq-dən artıq çəkidə) bu yarışda 5 qat (2005, 2007, 2009, 2011, 2013) Avropa çempionu oldu. Cüdoçu ikiqat paralimpiya (2004, 2008) və ikiqat dünya (2007, 2010) çempionudur.
Rusiyanın Xantı-Mansiysk şəhərində keçirilən sürətli şahmat üzrə Dünya Çempionatı azərbaycanlı qrossmeyster Şəhriyar Məmmədyarovun qələbəsi ilə başa çatdı. İsveçrə sistemi ilə 15 turdan ibarət çempionatın sonunda həmyerlimiz 11.5 xalla bütün rəqiblərini qabaqladı. Sürətli şahmat üzrə Dünya Çempionatında qızıl medal qazanan həmyerlimizin növbəti uğuru Çində qeydə alındı. Şəhriyar Çinin paytaxtı Pekində keçirilən kişilər arasında Qran-pri silsiləsinin beşinci mərhələsini qalib kimi başa vurdu. Şahmatçımız dünyanın 12 güclü beynəlxalq qrossmeysterinin iştirak etdiyi turnirdə 7 xal toplamaqla həmkarlarını arxada qoydu. Pekindəki qələbə sayəsində Şəhriyar 170 xal qazandı. Bununla da həmyerlimiz karyerasında ikinci dəfə dünya çempionluğuna iddiaçıların turnirində iştirakını rəsmiləşdirdi.
Kişi şahmatçılarımızdan ibarət millimiz Polşanın paytaxtı Varşavada keçirilən Avropa Çempionatın-da qızıl medal qazandı. Bu ardıcıl dörd qitə birinciliyində medal qazanan komandamızın layiqli qələbəsi oldu. Qeyd edək ki, Avropada ardıcıl 4 çempionatda medal qazanan ikinci komanda yoxdur. Yalnız Azərbaycan şahmatçıları bu uğura nail olub.
Fransanın paytaxtı Parisdə karate üzrə 21-ci Dünya Çempionatı keçirildi. Azərbaycan karateçiləri yarışda 2 gümüş və 1 bürünc medal qazandı. Ümumi komanda hesabında yığmamız 113 ölkə arasında 8-ci yeri tutub. Dəfələrlə Avropa və dünya çempionatlarında müvəffəqiyyətlə çıxış edən Rəfael Ağayev, eləcə də Şahin Atamov gümüş medala layiq görüldü. Ayxan Mamayev bürünc qazandı. Macarıstanda keçirilən 48-ci Avropa Çempionatında rəqiblərinə şans verməyən karateçimiz Rəfael Ağayev WKF növü üzrə növbəti Avropa çempionluğunu qazandı.
Polşanın Vrotslav şəhərində ağırlıqqaldıranlar arasında Dünya Çempionatı baş tutub.
69 kq-da çıxış edən gənc atlet Firudin Quliyev ümumi hərəkətin cəmində 337 kq-ın (143+194) öhdəsindən gələrək bürünc mükafat qazandı. Birdənqaldırmada son cəhddə 194 kq sifarişi yerinə yetirən təmsilçimiz "kiçik qızıl"la yeni dünya rekordunu müəyyənləşdirdi. Digər idmançılarımızdan Kristina Yovu (53 kq) gümüş medala yiyələndi, Valentin Xristov (62 kq) 4-cü yer tutdu.
Taekvondoçularımız Meksikada keçirilən Dünya Çempionatında iştirak etdi. Fəridə Əzizova və Radik İsayev bürünc medal qazandılar. Gənclərin Avropa Çempionatında Məhəmməd Abdullayev qızıl, Ayxan Tağızadə gümüş, Yusif Hüseynli ilə Elnur Məhərrəmov bürünc medala layiq görüldü.
Macarıstanda keçirilən güləş üzrə Dünya Çempionatı pəhləvanlarımız üçün uğurlu olmadı. Ardıcıl bir neçə il Vətənə yeni çempionlarla qayıdan komanda bu dəfə qızıl medala həsrət qaldı. Sərbəst, yunan-Roma və qadın güləşi yığmalarımız, ümumilikdə, 4 medal - 2 gümüş və 2 bürünc medal qazandı. Bunlardan iki medalı yunan-Roma güləşində Saman Təhmasibi (gümüş medal) və Şalva Qadabadze (bürünc medal) qazandı, bir gümüş medalı sərbəst güləşçimiz Xetaq Qazyumov, bir "bürüncü" isə qadın güləşçimiz Yuliya Radkeviç əldə etdi.
2013-cü ildə Azərbaycanın idman mənzərəsini bu nailiyyətlər formalaşdırdı. Qarşıda isə bizi daha məsuliyyətli 2014-cü il gözləyir. Bu il Soçidə keçiriləcək Qış Olimpiadası və Braziliyada keçiriləcək futbol üzrə Dünya Çempionatı ilə əlamətdar olacaq. Doğrudur, obyektiv səbəblərdən Qış Olimpiadasında azərbaycanlı idmançılardan ciddi uğur gözləmirik, futbol üzrə Dünya Çempionatında isə hələlik əvvəlki kimi başqa komandalara azarkeşlik etməli olacağıq. Bununla belə, Azərbaycan idmanının pərəstişkarları idmançılarımızın maraqlı mübarizə anlarını müşahidə edə biləcəklər. Axı yeni mövsümdə Avropa Oyunlarına lisenziya xarakterli yarışlar başlayır və onlardan bəzilərinə Bakı ev sahibliyi edəcək.
GƏNCLƏR və İDMAN NAZİRLİYİNİN VERSİYASINA GÖRƏ, AZƏRBAYCANIN İLİN YEKUNLARINA GÖRƏ 10 ƏN YAXŞI İDMANÇISI

"FASTER, HIGHER, STRONGER"
No matter how little they care about sport, hardly anyone remains indifferent when Azerbaijan's national team is competing. In this respect, 2013 has brought the Azeris much more excitement than disappointment.
In 2013 Azerbaijan's sportsmen have achieved major victories in chess, football, judo and boxing. This year will undoubtedly be remembered for the preparations for the first European Games - the presentation of the official logo and the announcement of the programme of prestigious tournaments.
In 2013, many of our homeland's victories were produced by the junior, youth and national teams.
Regionplus would like to remind its readers of the major and most memorable victories achieved by Azerbaijan's sportsmen over the past year.
According to official statistics, in 2013 Azeri sportsmen won 782 medals in international competitions: 280 gold, 233 silver and 269 bronze . In Olympic sports they won 296 medals (101 gold, 74 silver and 121 bronze). It is noteworthy that in 2012 a total of 735 medals were won, in which 273 were in Olympic categories of sport.
Azerbaijan entered 53 sportsmen in the 3rd Islamic Solidarity Games; they won 24 medals (six gold, nine silver and nine bronze), its team taking 7th place. True, the organisation of those games which had been postponed three times and were ultimately held in the Indonesian city of Palembang, left much to be desired and were memorable for a number of shortcomings.
In Palembang Azerbaijan's national anthem was played six times for karate competitors Ayxan Mammadov (84 kg) and Rafayel Agayev (75 kg), for the wrestling team, for the 200-metre back-stroke swimmer Boris Kirillov, for the winner in the triple jump Yekaterina Sariyeva, and for the 5,000-metre runner Hayle Ibrahimov.
The 27th World Students' Universiade, which was held in the Tatarstan capital Kazan, will be remembered for thrilling bouts and considerable excitement. Azerbaijan entered 75 sportsmen, who won four gold, five silver and seven bronze medals, in the games, in which sportsmen from 150 countries took part.
Azerbaijan's sportsmen achieved the greatest success in wrestling, heavy and light athletics. Rasul Cunayev [Junayev] achieved a phenomenal victory in Greco-Roman wrestling, when he pinned Russia's Olympic champion down to the canvas in a decisive fight. Fighting in the 59-kg category, Yuliya Ratkevich easily beat all her rivals. In heavy athletics, Firudin Quliyev, who won the gold medal in the 69-kg category, showed that it is not without reason that he is considered a promising sportsman. Once again we enjoyed the performance of Hayle Ibrahimov, who won the final 5,000-metre race.
Azerbaijan's footballers have completed their participation in the two-year-long qualifiers for the World Cup, which is to be held in [the Brazilian capital] Brazil in 2014. After some failures in the early games, Azerbaijan's players completed it with record results. For the first time in its history the country's top team gained nine points and rose to 88th position in its FIFA rating, going up 19 places in one go. This undoubtedly helped them to put their all into the match against Northern Ireland, in which the goals scored by Rufat Dadasev and Mahir Sukurov brought them a two-nil victory. The goal scored by Vaqif Cavadov [Javadov] gave our team another point in the final minutes of the main game against Russia. After winning four points in the previous two games, and nine points altogether, for the first time in its history Azerbaijan's team occupied fourth place in the group.
In spite of this, the football teams' performances at the European Cup left much to be desired; almost all the clubs went out during the early rounds. Only the "Karabakh" team did relatively well. After getting through three rounds, the Agdam team only lost to the "Eintracht" [Frankfurt] club in the play-off.
Azerbaijan's boxers were especially successful in 2013, achieving phenomenal results at the European and World Championships. At the 40th European Boxing Championship in Minsk four boxers won medals: Mahammadrasul Macidov ( 91 kg plus) returned to his homeland a champion; Teymur Mammadov (91 kg) won the silver, and Salman Alizada (49 kg) and Elvin Mamiszada (52 kg) took the bronze.
At the 17th World Boxing Championship held in [the Kazakh city of] Alma-Ata, Azerbaijan's boxing team rose to third place in the overall team rating. This outcome was made possible thanks to the two gold medals won by Mahammadrasul Macidov ( 91 kg plus) and Cavid Calabiyev (56 kg). Teymur Mammadov (91 kg) took third place. These are the best results that Azerbaijan's boxers have ever achieved at a world championship.
The first world championship in mixed martial arts has been a lucky one for Azerbaijan's sportsmen. At the championship attended by martial arts contestants from 38 countries, members of Azerbaijan's Martial Arts League won one gold and one silver medal. Etiqad Atakisiyev was our country's first gold medallist in this type of sport, when he won five bouts in a row in the 70-kg weight category. Zaur Hacibabayev [Gajibabayev] (93 kg) came second in the finals.
Azerbaijan's sportswomen returned from the European Artistic Gymnastics Championships in Vienna with a silver medal. These graceful Azeri women followed up this worthy performance at the World Cup by taking second place in the group exercises at the European Championship. The European Championships differ from other tournaments in the high standard of the competitors and numerous extremely popular sportswomen entering it. In this sense, it can be said that Azerbaijan's gymnasts had to work really hard to come out on top.
The World Judo Championship in Brazil, which had eight contestants from Azerbaijan taking part, was another gold-medal page in the history of Azerbaijan's sport. These judokas masters, who won a gold and a bronze medal, took seventh place in the team line-up. Many people were extremely surprised by Orxan Safarov's gold-medal win on the first day of the contest. Orxan's confident performance in the junior competitions last year were later repeated in this year's adults contests. On the last day of the tournament, after beating two rivals, Elxan Mammadov won the gold, becoming the first Azerbaijani in the history of judo to win the title of world champion.
Azerbaijan's paralympian team gave a worthy performance at the World Judo Championships in Budapest, taking first place in the team category as well as winning five gold medals, one silver and four bronze in the individual contests. After beating all his rivals, Ilham Zakiyev (100 kg plus) became the five-time European champion (2005, 2007, 2009, 2011, 2013). He as also been twice champion of the Paralympian Games (2004, 2008) and has twice been champion of the world games.
Azerbaijan's grand-master Sahriyar Mammadyarov won at the World Speed Chess Championship in the Russian town of Khanti-Mansiysk. After 15 rounds of Swedish-style competition, he had won 11.5 points, overtaking all his rivals. Mammadyarov continued his run of success in Beijing where he won the five-round Grand-prix, in which 12 major international grand-masters took part. After his victory in Beijing, he had gained 170 points in the ratings, which allowed him to enter the tournament for the chess crown.
Sahriyar Mammadyarov also helped the country's male chess team to win at the European Championships in Warsaw. This was already the fourth championship in a row, at which Azerbaijan's team was among the prize-winners. Azerbaijan's team was the only one to attain such consistent success at the European Chess Championships.
The 21st World Karate Championship was held in Paris. Azerbaijan's karate contestants took eighth place out of 113 countries, after winning two silver and one bronze medal. The silver medal-winners were Rafael Agaev, who has been successful many times at the European and World Karate Championships, and Sahin Atamov. The bronze-medal winner was Ayxan Mamayev. At the European Championships in Hungary , according to the World Karate Federation (WKF), Rafayel Agayev's opponents did not stand a chance, so he became the European champion yet again.
The world championship in heavy athletics was held in the Polish town of Wroclaw. After lifting a total of 337 kg (143 kg plus 194 kg), the young weightlifter Firudin Quliyev won the bronze medal. The 194-kg weight he lifted in a single effort allowed him to set a new world record and brought him the "small gold". Azerbaijan's sportswoman Kristina Iova (53 kg) won a silver medal, while Valentin Kristov (62 kg) took fourth place.
Farida Azizova and Radik Isayev took bronze at the World Taekwondo Championship in Mexico. Mahammad Abdullayev won a gold medal at the European Junior Championship. Ayxan Tagizada also became a gold medallist there, while Yusif Huseynli and Elnur Maharramov took bronze.
The main disappointment of the year for Azerbaijan was the performance by its contestants at the World Wrestling Championship in Hungary. The team, which had produced champions for several years in a row, did not win any gold medals this time round. The contestants only won four medals, two silver and two bronze, which is regarded as unsatisfactory for such a team. Silver and bronze were taken in the Greco-Roman wrestling by Saman Tahmasibi and Shalva Gadabadze respectively. The free-style wrestler Xetag Qazumov [Khetag Gazyumov] took second place. Yuli Radkevich won another bronze.
The coming year 2014 is to be packed with sports events, which include the Winter Olympics in [the Russian town of] Sochi and the World Football Championships in Brazilia. Unfortunately, we cannot expect any particular successes from Azerbaijan's sportspeople in Sochi, and we shall only be able to support other teams in the 2014 World Cup.
Nevertheless, there will be plenty of excitement coming up for Azerbaijan's sports fans, since the official qualifying rounds for the first European Games in 2015 are starting, some of which are to be held in Baku.