DAHA ÇEVİK, DAHA YÜKSƏK, DAHA GÜCLÜ
İnsan idman aləmindən nə qədər uzaq olsa da, milli komandanın meydanda mübarizəsinə biganə qala bilməz. Bu mənada 2013-cü il azərbaycanlıların yaddaşına daha çox sevincli dəqiqələrlə düşdü. Ötən il ölkəmiz şahmat, futbol, cüdo, boksda mühüm uğurlar qazandı. Sözsüz ki, 2013-cü il həm də Avropa Oyunlarına hazırlıqla yadda qalacaq. Ötən il mötəbər yarışın rəsmi loqosu təqdim olundu və Avropa Oyunlarının proqramı açıqlandı. 2013-cü il həm yeniyetmələr, həm gənclər, həm də böyüklərdən ibarət komandalarımız Vətənə çoxlu sayda qələbə bəxş etdi.
"R+" ilin yekunlarına nəzər salaraq, Azərbaycan idmanının ən böyük qələbələrini yenidən xatırlatmaq qərarına gəlib.
Rəsmi məlumatlara əsasən, 2013-cü ildə Azərbaycan idmançıları beynəlxalq yarışlarda 782 medal qazanıb. Bu  medallardan 280-i qızıl, 233-ü gümüş, 269-u bürünc olub. Olimpiya növlərində isə 296 medal (101 qızıl, 74 gümüş, 121 bürünc) əldə edilib.
Qeyd edək ki, 2012-ci ildə idmançılarımızın medal sayı cəmi 735, Olimpiya növlərində isə 273 olub.
İndoneziyanın Palembanq şəhərində keçirilən 3-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarında Azərbaycan nüma-yəndə heyəti 53 idmançı ilə təmsil olundu və 24 medalla (6 qızıl, 9 gümüş və 9 bürünc) komanda hesabında 7-ci yeri tutdu. 3 dəfə təxirə salınan İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təşkilatçılığı bir o qədər də qənaətbəxş olmadı. İndoneziyanın qədim Palembanq şəhərində keçirilən yarış bir sıra nöqsanlarla yadda qaldı. Palembanqda altı dəfə Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirildi - İslam Oyunlarının qalibi adını karateçilər Ayxan Mamayev (84 kq), Rəfael Ağayev (75 kq) və əlbəyaxa döyüşçülərdən ibarət komanda, həmçinin 200 metr məsafəyə arxasıüstə üzmədə Boris Kirillov, üçtəkanla uzunluğa tullanmada Yekaterina Sarıyeva və 5000 metr məsafəyə qaçışda Hayle İbrahimov qazandılar.
Tatarıstanın paytaxtı Kazanda təşkil edilən tələbələrin 27-ci Ümumdünya Universiadası gərgin mübarizə və maraqlı anlarla yadda qaldı. 150-dən çox ölkənin iştirak etdiyi ənənəvi mübarizədə Azərbaycan 75 idmançıyla təmsil olundu. 10 günlük yarışın yekununda idmançılarımız 4 qızıl, 5 gümüş və 7 bürünc medal qazandılar. Güləş, ağır atletika üstəlik, yüngül atletika növlərində uğurlarımız çox oldu. Yunan-Roma güləşində Rəsul Çunayev fenomenal qələbə qazandı. Ardıcıl qələbələrdən sonra finala adlayan təmsilçimiz həlledici görüşdə rusiyalı Olimpiya çempionunun kürəyini yerə vurdu. 59 kq-da yarışan Yuliya Ratkeviç bütün rəqiblərinə asanlıqla qalib gələrək, fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Ağır atletikada Firudin Quliyev layiqli olaraq perspektivli idmançı sayıldığını təsdiqlədi. Həmyerlimiz 69 kq-da universiadanın qızıl medalını qazandı. Yüngül atletikada Xayle İbrahimov 5000 metr məsafəyə qaçışda yüksək fədakarlıq nümayiş etdirməklə əsas rəqiblərini arxada qoydu. Final mərhələsində də finişə birinci çatan atlet komandamız üçün qızıl medal qazandı.
Azərbaycanın futbol yığması 2014-cü ildə Braziliyada keçiriləcək Dünya Çempionatına seçmə mərhələsində iştirakını başa vurdu. Futbolçularımız uğursuz başladığı mərhələni rekord nəticələrlə başa vurdu. Milli tarixində ilk dəfə 9 xal topladı, FİFA reytinqində 19 pillə irəliləyərək 88-ci pilləyə yüksəldi. Sözsüz ki, komandamız Şimali İrlandiya ilə oyunda əsl fədakarlıq nümayiş etdirdi. Rüfət Dadaşov və Mahir Şükürovun qolları sayəsində 2:0 hesablı qələbə qazanan yığma azarkeşlərə hədsiz sevinc bəxş etdi. Rusiya ilə prinsipial oyunda isə Vaqif Cavadovun son dəqiqələrdə vurduğu qol hesabımıza 9-cu xalı yazdı. Son 2 oyunda 4 xal yığmamıza ilk dəfə qrupda 4-cü pillədə qərarlaşmaq imkanı verdi. Avrokuboklarda klublarımızdan yalnız "Qarabağ" fərqləndi. Ardıcıl üç mərhələ keçən Ağdam təmsilçisi pley-offda "Ayntraxt"a məğlub oldu. Digər klublar isə Avrokubokların ilkin mərhələlərində çıxışlarını dayandırıb.
Minskdə keçirilmiş boks üzrə 40-cı Avropa Çempionatı Azərbaycan yığması üçün əsl sınaq oldu. Yekunda dəri əlcək ustaları onlara bəslənilən ümidləri doğrultdu. Turnirə 10 boksçu ilə yollanan Azərbaycan milli komandası 4 medal qazandı: Məhəmmədrəsul Məcidov (+91 kq) Vətənə çempion kimi, Teymur Məmmədov (91 kq) gümüş, Salman Əlizadə (49 kq) və Elvin Məmişzadə (52 kq) isə bürünc medalla döndü.
Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən boks üzrə XVII Dünya Çempionatında Azərbaycan millisi üçüncü yeri tutub. İlk dəfə Azərbaycan yığmasının iki təmsilçisi fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı, biri isə bürünc medalla kifa- yətləndi. Mötəbər yarışda Məhəmmədrəsul Məcidov (+91 kq) və Cavid Çələbiyev (56 kq) dünya çempionu adını qazanıb, Teymur Məmmədov (91 kq) üçüncü olub. Nəzərinizə çatdıraq ki, Azərbaycan boksçuları hələ heç vaxt mundialda belə yüksək nəticə göstərməyib.
Sankt-Peterburqda start verilən qarışıq döyüş növləri üzrə 1-ci rəsmi Dünya Çempionatı Azərbaycan idmançılarının uğurlu nəticələri ilə yadda qaldı. 38 ölkənin iştirak etdiyi yarışda Azərbaycan MMA Liqasını təmsil edən döyüşçülər 1 qızıl və 1 gümüş medal qazandı. 70 kq-a qədər kateqoriyada çıxış edən Etiqad Atakişiyev ardıcıl 5 görüşdə qələbə qazanmaqla ölkəmizə idmanın bu növündən ilk qızıl medalı gətirdi. 93 kq çəki dərəcəsində yarışan Zaur Hacıbabayev isə yalnız finalda uduzmaqla gümüş medalla kifayətləndi.
Azərbaycan bədii gimnastları Vyanada keçirilən Avropa çempionatında gümüş medal qazandılar. Dünya Kubokunda layiqincə çıxış edən zərif cinsin nümayəndələrinin ardınca Avropa Çempionatında qrup hərəkətləri üzrə millimiz fəxrü kürsünün ikinci pilləsinə yüksəldi. Qitə birinciliyində həm rəqabət, həm də favoritlərin sayı digər turnirlərdən fərqlənir. Bu mənada gimnastlarımızın çətin sınaqdan qalib ayrıldığını söyləmək olar.
Braziliyada keçirilən cüdo üzrə Dünya Çempionatında qazanılan nəticə Azərbaycan idman tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Mundialda 8 idmançıyla çıxış edən millimiz 1 qızıl və 1 bürünc medal qazanmaqla yüksək nəticə göstərdi. Tatami ustalarımız komanda hesabında 7-ci olmaqla cüdoda yeni səhifənin açılmasına səbəb oldu. Turnirin ilk günündə Orxan Səfərovun bürünc medal qazanması böyük əksəriyyət üçün gözlənilməz oldu. İnamlı çıxış edən Orxan bir il əvvəl gənclər arasında əldə etdiyi nailiyyəti böyüklərlə mübarizədə də təkrarladı. Bütün Azərbaycanı sevindirən qələbə yarışın son günü qazanıldı. Elxan Məmmədov qarşılaşdığı bütün rəqiblərinə qalib gələrək, kürsünün qızıl pilləsinə yüksəldi və cüdoda dünya çempionu adını qazanan ilk azərbaycanlı kimi idman tarixinə düşdü.
Macarıstanın Budapeşt şəhərində keçirilən cüdo üzrə Avropa çempionatının finalında paralimpiya yığmamız Ukrayna komandasına qalib gələrək (3:2) birinci yerə çıxdı. Fərdi yarışlarda 5 qızıl, 1 gümüş və 4 bürünc medal qazanan idmançılarımız həm də Avropanın ən güclü komandası oldu. Qeyd edək ki, bütün rəqiblərinə qalib gələn İlham Zəkiyev (100 kq-dən artıq çəkidə) bu yarışda 5 qat (2005, 2007, 2009, 2011, 2013) Avropa çempionu oldu. Cüdoçu ikiqat paralimpiya (2004, 2008) və ikiqat dünya (2007, 2010) çempionudur.
Rusiyanın Xantı-Mansiysk şəhərində keçirilən sürətli şahmat üzrə Dünya Çempionatı azərbaycanlı qrossmeyster Şəhriyar Məmmədyarovun qələbəsi ilə başa çatdı. İsveçrə sistemi ilə 15 turdan ibarət çempionatın sonunda həmyerlimiz 11.5 xalla bütün rəqiblərini qabaqladı. Sürətli şahmat üzrə Dünya Çempionatında qızıl medal qazanan həmyerlimizin növbəti uğuru Çində qeydə alındı. Şəhriyar Çinin paytaxtı Pekində keçirilən kişilər arasında Qran-pri silsiləsinin beşinci mərhələsini qalib kimi başa vurdu. Şahmatçımız dünyanın 12 güclü beynəlxalq qrossmeysterinin iştirak etdiyi turnirdə 7 xal toplamaqla həmkarlarını arxada qoydu. Pekindəki qələbə sayəsində Şəhriyar 170 xal qazandı. Bununla da həmyerlimiz karyerasında ikinci dəfə dünya çempionluğuna iddiaçıların turnirində iştirakını rəsmiləşdirdi.
Kişi şahmatçılarımızdan ibarət millimiz Polşanın paytaxtı Varşavada keçirilən Avropa Çempionatın-da qızıl medal qazandı. Bu ardıcıl dörd qitə birinciliyində medal qazanan komandamızın layiqli qələbəsi oldu. Qeyd edək ki, Avropada ardıcıl 4 çempionatda medal qazanan ikinci komanda yoxdur. Yalnız Azərbaycan şahmatçıları bu uğura nail olub.
Fransanın paytaxtı Parisdə karate üzrə 21-ci Dünya Çempionatı keçirildi. Azərbaycan karateçiləri yarışda 2 gümüş və 1 bürünc medal qazandı. Ümumi komanda hesabında yığmamız 113 ölkə arasında 8-ci yeri tutub. Dəfələrlə Avropa və dünya çempionatlarında müvəffəqiyyətlə çıxış edən Rəfael Ağayev, eləcə də Şahin Atamov gümüş medala layiq görüldü. Ayxan Mamayev bürünc qazandı. Macarıstanda keçirilən 48-ci Avropa Çempionatında rəqiblərinə şans verməyən karateçimiz Rəfael Ağayev WKF növü üzrə növbəti Avropa çempionluğunu qazandı.
Polşanın Vrotslav şəhərində ağırlıqqaldıranlar arasında Dünya Çempionatı baş tutub.
69 kq-da çıxış edən gənc atlet Firudin Quliyev ümumi hərəkətin cəmində 337 kq-ın (143+194) öhdəsindən gələrək bürünc mükafat qazandı. Birdənqaldırmada son cəhddə 194 kq sifarişi yerinə yetirən təmsilçimiz "kiçik qızıl"la yeni dünya rekordunu müəyyənləşdirdi. Digər idmançılarımızdan Kristina Yovu (53 kq) gümüş medala yiyələndi, Valentin Xristov (62 kq) 4-cü yer tutdu.
Taekvondoçularımız Meksikada keçirilən Dünya Çempionatında iştirak etdi. Fəridə Əzizova və Radik İsayev bürünc medal qazandılar. Gənclərin Avropa Çempionatında Məhəmməd Abdullayev qızıl, Ayxan Tağızadə gümüş, Yusif Hüseynli ilə Elnur Məhərrəmov bürünc medala layiq görüldü.
Macarıstanda keçirilən güləş üzrə Dünya Çempionatı pəhləvanlarımız üçün uğurlu olmadı. Ardıcıl bir neçə il Vətənə yeni çempionlarla qayıdan komanda bu dəfə qızıl medala həsrət qaldı. Sərbəst, yunan-Roma və qadın güləşi yığmalarımız, ümumilikdə, 4 medal - 2 gümüş və 2 bürünc medal qazandı. Bunlardan iki medalı yunan-Roma güləşində Saman Təhmasibi (gümüş medal) və Şalva Qadabadze (bürünc medal) qazandı, bir gümüş medalı sərbəst güləşçimiz Xetaq Qazyumov, bir "bürüncü" isə qadın güləşçimiz Yuliya Radkeviç əldə etdi.
2013-cü ildə Azərbaycanın idman mənzərəsini bu nailiyyətlər formalaşdırdı. Qarşıda isə bizi daha məsuliyyətli 2014-cü il gözləyir. Bu il Soçidə keçiriləcək Qış Olimpiadası və Braziliyada keçiriləcək futbol üzrə Dünya Çempionatı ilə əlamətdar olacaq. Doğrudur, obyektiv səbəblərdən Qış Olimpiadasında azərbaycanlı idmançılardan ciddi uğur gözləmirik, futbol üzrə Dünya Çempionatında isə hələlik əvvəlki kimi başqa komandalara azarkeşlik etməli olacağıq. Bununla belə, Azərbaycan idmanının pərəstişkarları idmançılarımızın maraqlı mübarizə anlarını müşahidə edə biləcəklər. Axı yeni mövsümdə Avropa Oyunlarına lisenziya xarakterli yarışlar başlayır və onlardan bəzilərinə Bakı ev sahibliyi edəcək.
GƏNCLƏR və İDMAN NAZİRLİYİNİN VERSİYASINA GÖRƏ, AZƏRBAYCANIN İLİN YEKUNLARINA GÖRƏ 10 ƏN YAXŞI İDMANÇISI

"БЫСТРЕЕ, ВЫШЕ, СИЛЬНЕЕ"
Как бы вы ни были далеки от спорта, редко кто сможет остаться равнодушным, когда на площадке национальная команда. В этом отношении 2013 год принес азербайджанцам больше радостных мгновений, чем разочарований.
В завершившемся году азербайджанские спортсмены добились важных побед в шахматах, футболе, дзюдо, боксе. Несомненно, прошлый год запомнится и подготовкой к первым Европейским играм - представлено официальное  лого и обнародована программа этих авторитетнейших соревнований.
В 2013 году много побед своей родине подарили юношеская, молодежная и  национальная сборные.
R+ напоминает своим читателям самые крупные и яркие победы азербайджанских спортсменов в прошедшем году.
Согласно официальной статистике, в 2013 году азербайджанские спортсмены завоевали на международных соревнованиях 782 медали - 280 золотых, 233 серебряные и 269 бронзовых. В олимпийских видах спорта были завоеваны 296  медалей (101 золотая, 74 серебряные и 121 бронзовая). Отметим, что в 2012 году было завоевано всего 735 медалей, из которых на олимпийские виды спорта пришлись 273.
На III Исламских играх солидарности Азербайджан представляли 53 спортсмена, которые, завоевав 24 медали (6 золотых, 9 серебряных и 9 бронзовых), заняли в командном зачете 7-е место. Правда, организация откладывавшихся три раза и состоявшихся, наконец, в индонезийском городе Палембанг Исламских игр оставляла желать лучшего и запомнилась рядом недостатков.
В Палембанге гимн Азербайджана прозвучал шесть раз в честь каратистов Айхана Мамедова (84 кг) и Рафаэля Агаева (75 кг), сборной команды по рукопашному бою, пловца на спине на 200 м Бориса Кириллова, победительницы в тройном прыжке Екатерины Сарыевой  и бегуна на 5000 м Хайле Ибрагимова.
Прошедшая в столице Татарстана Казани 27-я Всемирная универсиада студентов запомнилась напряженной борьбой и рядом интересных моментов. На соревнованиях с участием представителей более чем 150 стран Азербайджан представляли 75 спортсменов, которые завоевали 4 золотые, 5 серебряных и     7 бронзовых медалей. Наибольших успехов азербайджанские спортсмены добились в борьбе, тяжелой и легкой атлетике. Феноменальную победу в греко-римской борьбе одержал Расул Джунаев, положивший на лопатки в решающей встрече олимпийского чемпиона из России. Боровшаяся в категории 59 кг Юлия Раткевич поднялась на высшую ступень пьедестала почета, легко победив всех соперниц. В тяжелой атлетике Фирудин Гулиев, завоевав золотую медаль в категории 69 кг, доказал, что не зря считается перспективным спортсменом. Еще раз порадовал Хайле Ибрагимов, выигравший финальный забег на 5000 м.
Сборная Азербайджана завершила свое участие в двухгодичном отборочном цикле к чемпионату мира по футболу 2014 года, который состоится в Бразилии. Начав этот цикл неудачно, футболисты сборной завершили его с рекордными результатами. Впервые в своей истории главная команда страны набрала 9 очков и поднялась в рейтинге ФИФА на 88-е место, перешагнув сразу 19 ступеней. Этому способствовала, несомненно, самоотверженная игра в матче со сборной Северной Ирландии, в которой голы Руфата Дадашева и Махира Шукюрова принесли победу со счетом 2:0. Еще одно очко нашей сборной принес гол Вагифа Джавадова на последних минутах принципиальной встречи со сборной России. Набрав 4 очка в последних двух играх, а в общей сложности 9 очков, сборная Азербайджана впервые в своей истории заняла 4-е место в группе.
При этом выступление футбольных команд в еврокубках оставляло желать лучшего - практически все клубы вылетели из этого марафона на начальных этапах. Относительно удачно выступил лишь "Карабах". Преодолев три этапа, агдамский клуб только в плей-офф  уступил "Айнтрахту".
Особо успешным 2013 год стал для азербайджанских боксеров - они добились феноменальных результатов на чемпионатах Европы и мира.
На 40-м чемпионате Европы по боксу в Минске четыре боксера завоевали медали. Магомедрасул Маджидов (+91 кг) вернулся на родину чемпионом, Теймур Мамедов (91 кг) завоевал серебряную, а Салман Ализаде (49 кг) и Эльвин Мямишзаде (52 кг) - бронзовые медали.
На 17-м же чемпионате мира, прошедшем в Алматы, азербайджанская сборная по боксу поднялась на третье место в общекомандном зачете. Такой результат стал возможен благодаря двум золотым медалям, завоеванным Магомедрасулом Маджидовым (+91 кг) и Джавидом Челябиевым (56 кг). Теймур Мамедов (91 кг) занял третье место. До сих пор на мундиале азербайджанские боксеры никогда не добивались таких высоких результатов.
Удачным для азербайджанских спортсменов стал также первый чемпионат мира по смешанным боям. На чемпионате с участием бойцов из 38 стран представители азербайджанской Лиги ММА завоевали 1 золотую и 1 серебряную медали. Первую золотую медаль нашей стране в этом виде спорта принес Этигад Атакишиев, выигравший     5 встреч подряд в весовой категории 70 кг. Уступивший только в финале Заур Гаджибабаев (93 кг) довольствовался вторым местом.
С проходившего в Вене чемпионата Европы по художественной гимнастике азербайджанские спортсменки вернулись с серебряными медалями. Достойное выступление на Кубке мира азербайджанские грации продолжили и на чемпионате континента, став вторыми в групповых упражнениях. Чемпионаты Европы отличаются от других турниров высочайшим уровнем конкуренции и многочисленностью фаворитов. В этом смысле можно с уверенностью сказать, что азербайджанские гимнастки вышли победительницами из тяжелого испытания.
Еще одной золотой страницей в истории азербайджанского спорта стал чемпионат мира по дзюдо в Бразилии, куда отправились 8 спортсменов. Мастера татами, выиграв золотую и бронзовую медали, заняли 7-е место в командном зачете. Завоеванная Орханом Сафаровым в первый же день турнира "бронза" стала неожиданностью для многих. Уверенным выступлением Орхан повторил на соревнованиях взрослых свой прошлогодний результат среди юниоров. А в последний день соревнований, победив всех соперников, Эльхан Мамедов поднялся на высшую ступень пьедестала почета, став первым в истории дзюдо азербайджанцем, завоевавшим титул чемпиона мира.
Достойно выступила на чемпионате Европы по дзюдо в Будапеште азербайджанская сборная паралимпийцев, став первой на командных соревнованиях. Кроме того, на индивидуальных соревнованиях азербайджанские паралимпийцы завоевали пять золотых, одну серебряную и четыре бронзовые медали. Победив всех соперников, Ильхам Закиев (более 100 кг) стал пятикратным чемпионом Европы (2005, 2007, 2009, 2011, 2013). Он также двукратный чемпион Паралимпийских игр (2004, 2008), двукратный чемпион мира (2007, 2010).
Чемпионат мира по быстрым шахматам в российском городе Ханты-Мансийске завершился победой азербайджанского гроссмейстера Шахрияра Мамедъярова. После 15 туров соревнований по швейцарской системе он набрал 11,5 очка, опередив всех соперников. Свой успех Ш.Мамедъяров продолжил в Пекине, где выиграл пятый этап Гран-при с участием 12 сильнейших международных грос-смейстеров. Победа в Пекине принесла ему 170 рейтинговых очков и позволила во второй раз участвовать в турнире претендентов на шахматную корону.
Ш.Мамедъяров также помог мужской сборной страны по шахматам стать первой на чемпионате Европы в Варшаве. Это уже четвертый подряд чемпионат континента, на котором азербайджанская команда входит в число призеров. Сборная Азербайджана - единственная команда, которая добилась такого последовательного успеха на чемпионатах Европы.
В Париже прошел 21-й чемпионат мира по каратэ. Завоевав две серебряные и одну бронзовую медали, в общем зачете азербайджанские каратисты заняли
8-е место среди 113 стран мира. Серебряными призерами стали Рафаэль Агаев, многократно и успешно выступавший на чемпионатах Европы и мира, а также Шахин Атамов. "Бронза" досталась Айхану Мамаеву. А на прошедшем в Венгрии 48-м чемпионате Европы по версии WKF Рафаэль Агаев не оставил соперникам никаких шансов, став в очередной раз чемпионом континента.
Чемпионат мира по тяжелой атлетике проходил в польском городе Вроцлаве. Подняв в сумме 337 кг (143+194), молодой атлет Фирудин Гулиев стал бронзовым призером. Штанга весом в 194 кг, поднятая им в рывке, позволила установить новый мировой рекорд и принесла ему "малое золото". Азербайджанская спортсменка Кристина Йову (53 кг) выиграла серебряную медаль, а Валентин Христов (62 кг) занял 4-е место.
На чемпионате мира по таэквондо в Мексике Фарида Азизова и Радик Исаев стали бронзовыми призерами. Золотую медаль молодежного чемпионата Европы выиграл Магомед Абдуллаев. Там же Айхан Тагизаде стал серебряным призером, а Юсиф Гусейнли и Эльнур Магеррамов завоевали "бронзу".
Основной же неудачей года стало выступление азербайджанских борцов на чемпионате мира в Венгрии. Команда, несколько лет подряд штампующая чемпионов, на этот раз осталась без золотых медалей. Борцы завоевали всего четыре медали - две серебряные и 2 бронзовые, что считается неудовлетворительным результатом для такой команды. "Серебро" и "бронзу" в греко-римской борьбе выиграли, соответственно, Саман Тахмасиби и Шалва Гадабадзе. Вторым местом довольствовался также борец вольного стиля Хетаг Газюмов. Еще одна бронзовая медаль досталась Юлии Радкевич.
2014 год еще более насыщен спортивными мероприятиями. Тут и зимняя Олимпиада в Сочи, и чемпионат мира по футболу в Бразилии. Увы, ждать особых успехов от азербайджанских спортсменов в Сочи не приходится, да и на ЧМ-2014 мы будем только болеть за другие команды.
Тем не менее для ярых болельщиков азербайджанских спортсменов найдется много мгновений острой борьбы и переживаний - ведь начинаются лицензионные турниры к первым Европейским играм 2015 года. И некоторые из них пройдут в Баку.