Lütfəli Abdullayev özünün misilsiz yaradıcı irsi ilə ürəklərdə yaşayır
1973-cü ilin dekabrıydı. Aktisa Nəsibə Zeynalova ilə dəvət olunduğu Politexnik İnstitutunda (indiki Azərbaycan Texniki Universiteti - Z.F.) keçirilən görüşdən qayıtmışdı Lütfəli Abdullayev. Şam yeməyindən sonra bir-bir dost-tanışlarına zəng vurmağa başlamışdı. Telefonda ən son danışdığı şair Bəxtiyar Vahabzadə oldu: "Bəxtiyar, Mahmudun yanına gedəcəm, sözün varsa, de çatdırım", - söylədi. Deyəsən, onun sözlərindən bir şey anlamadı Bəxtiyar Vahabzadə. Lütfəli Abdullayev dəqiqləşdirməli oldu: "Atan Mahmudu deyirəm də".
Onların ikisi də şəkiliydi. Duzlu-məzəli zarafatları var idi. Yəqin, o gün şair də aktyor dostunun, həmyerlisinin sözlərini ciddi qəbul eləmədi. Bir az da söhbət edib, sağollaşdılar.
...O gecə son dəfə ömür kitabını vərəqləyirdi Lütfəli Abdullayev. 1914-cü ilin 22 martında Nuxa (indiki Şəki) şəhərində başlanan ömür yolu onu hardan haralara gətirmişdi... Ata ocağı düşmüşdü yadına. Ailədə 3 qardaş, 3 bacı idilər. Atası Əmir İrana gedib-gəlir, xalça alveri eləyirdi. Anası evdar qadın idi. Lütfəli Şəkidə yeddillik məktəbi bitirdi. Bir neçə ay Şəki fəhlə klubunda həvəskar aktyor kimi müxtəlif tamaşalarda iştirak etdi.
Bakıya üz tutanda 14 yaşındaydı. 1928-ci ilin sentyabrı idi. Xəyalında bir dünya qurub gəlirdi Bakıya. Hələ də bir neçə ay öncə bu şəhərdən Şəkiyə gedən aktyor truppasının göstərdiyi tamaşanın təsiri altındaydı. Aktyorlar Hüseynqulu Sarabski, Sürəyya Qacar, Həqiqət Rzayeva, Əhməd Anatollu o unudulmaz yay axşamında şəkili teatrsevərlərin qarşısına Üzeyir Hacıbəylinin məşhur "Arşın mal alan" operettası ilə çıxdılar. Aktyorların peşəkarlığı, musiqinin mükəmməlliyi 14 yaşlı Lütfəlini heyran etdi. Tamaşa bitdi. Lütfəli səhnə arxasına keçmək, artistlərlə görüşmək istəyirdi. Küçəyə çıxan Əhməd Anatollunu görəndə sanki ona dünyanı bağışladılar. Aktyor Lütfəlini yanına çağırdı, onunla danışdı. Lütfəli Əhməd Anatollunu evlərinə dəvət elədi.
Oaxşamkı söhbətləri təkcə "Arşın mal alan" tamaşasından olmadı. Gənc, həvəskar aktyor təcrübəli aktyora fəhlələrlə birlikdə tamaşalarda iştirak etdiyindən fərəhlə danışdı. Əhməd Anatollu onun teatr sənətinə olan böyük məhəbbətini duydu. Bir az sınaqdan da keçirtdi. İstedadına əmin olduqdan sonra, Lütfəli Abdullayevə məsləhət gördü ki, Bakıya gəlib burada musiqi təhsili alsın, görkəmli sənətkarlardan bu sənətin incəliklərini öyrənsin.
...Bakıda dayısı oğlunun evində qalırdı. 1928-ci ilin payızından Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının nəzdində fəaliyyət göstərən valtorna sinfinin məşğələlərində iştirak etməyə və professor Berolskinin sinfində vokal sənəti ilə məşğul olmağa başladı. Müsabiqə ilə Opera və Balet Teatrının xor truppasına qəbul edildi. Çox keçmədi ki, yardımçı aktyor kimi sözsüz və epizodik rollarda oynamağa başladı.
1938-ci ildə Moskvada Azərbaycan incəsənəti ongünlüyü keçirildi. Lütfəli Abdullayev də Opera və Balet Teatrının aktyorları ilə birlikdə həmin tədbirdə iştirak etdi.
Həmin ildə - 1938-ci ildə Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrı yarananda Lütfəli Abdullayev truppaya qəbul olundu. 1949-cu ilin yazında maliyyə çətinliyi üzündən teatr fəaliyyətini dayandırdı. Lütfəli Abdullayev Milli Dram Teatrında işləməyə başladı. Bu teatrın səhnəsində "Kimdir müqəssir?"də Rəşid, "Köhnə dudman"da Tağı, "Çiçəklənən arzular"da Nadir oldu. İki ildən sonra Azərbaycan Dövlət Filarmoni-yasının nəzdində estrada ansamblı kimi çıxış edən muskomediya truppasına keçdi.
Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrının Azərbaycan və rus bölmələri 1956-cı ildə yenidən fəaliyyətə başladı. Teatrın bədii rəhbəri Şəmsi Bədəlbəyli idi. Lütfəli Abdullayev Musiqili Komediya Teatrının çox sevilən aktyorlarından biri oldu. O, Vəli ("Arşın mal alan"), Kəblə Heydər ("Evliykən subay"), Qulu ("Əlli yaşında cavan"), Kərim ("Lənkəran xanının vəziri", Qulaməli ("Dərviş Məstəli şah"), Qoşun ("Toy kimindir?"), Qəhrəman ("Gözün aydın"), Dilavərzadə ("Rəisin arvadı"), Hacı Kərim ("Hacı Kərimin Aya sə-yahəti"), Səbrəli ("Bizə bircə xal lazımdır"), Məmmədəli ("Məmmədəli kurorta gedir"), Mitoş ("Hicran") Trufaldino ("İki ağanın bir nökəri", Hacı Qara ("Hacı Qara"), Avo ("Şirin arzular"), Çako ("Keto və Kote") və başqa rolları ilə Azərbaycan teatr sənətində əbədi izlər qoydu.
Lütfəli Abdullayev istedadlı aktyor idi. Teatr səhnəsinə çıxdığı andan tamaşaçıların diqqət mərkəzində olurdu. Aktyorluq məharəti ilə ifa etdiyi hər bir rola öz möhürünü vururdu. Kinoaktyorluq fəaliyyəti də beləcə, çox uğurlu alındı. İlk dəfə 1945-ci ildə "Arşın mal alan" filmində Vəli roluna çəkildi. Elə birinci addımdaca ona şöhrət gətirən bu rola görə 1946-cı ildə "SSRİ Dövlət mükafatı"na (o vaxtlar Stalin mükafatı adlanırdı - Z.F.) layiq görüldü. 1956-cı ildə "O olmasın, bu olsun"da Baloğlan, 1960-cı ildə "Qəribə əhvalat"da Kefcilov, 1962-ci ildə "Payız konserti"ndə konsert təşkilatçısı, 1963-cü ildə "Əhməd haradadır"da Zülümov, 1964-cü ildə "Ulduz"da Məhəmməd kimi ölməz obrazlar yaratdı. O, öz oyunu ilə bir daha təsdiq etdi ki, rolun böyüyü, kiçiyi yoxdur, aktyorun istedadlısı, istedadsızı var.
Lütfəli Abdullayev cəmi altı filmə çəkildi. Teatr tamaşaçı ilə aktyor arasında olan canlı ünsiyyət baxımından onun üçün daha cəlbedici idi. Elə buna görə də "Mən tamaşaçını görmə-yəndə, hiss etməyəndə özümü aktyor saya bilmirəm", - deyirdi.
İstər teatrın səhnəsində, istərsə də filmlərdə tərəf-müqabilləri çox oldu. Ancaq onların arasında Nəsibə Zeynalovanın yeri başqaydı. Lütfəli Abdullayev tamaşalar zamanı improvizələr etməyi sevirdi. Tərəf-müqabili Nəsibə Zeynalova olanda bilirdi ki, aktrisa onu bircə baxışdan, bircə kəlmədən anlayacaq. Lütfəli Abdullayev deyirdi: "Mən ən çox Nəsibə ilə yaxşı tərəf-müqabili ola bilirəm. Çünki bir söz atan kimi, o, sözümü dərhal tutur. Bunu başqa heç kim edə bilmir". Nəsibə xanım da danışırdı ki, bəzən səhnədə elə vəziyyət yaranırdı, biz tamaşadan kənara çıxmalı olurduq. Amma tamaşaçı bunu heç vaxt hiss etmirdi. Bəzən eyni tamaşanı günlərlə oynayırdıq, yorulmaq bilmirdik. Nəsibə xanım onu da deyirdi ki, rayonlara qastrol səfərinə gedəndə Lütfəlini qabağa salırdıq. Çünki onu hər yerdə böyük hörmət və ehtiramla qarşılayırdılar.
Lütfəli Abdullayev 1943-cü ilin 17 iyununda yaradıcılığındakı uğurlara və Musiqili Komediya Teatrının inkişafındakı xidmətlərinə görə Əməkdar artist, 1960-cı ilin 24 mayında isə Xalq artisti fəxri adlarına layiq görüldüı.
Onu Azərbaycanın Çarli Çaplini adlandırırdılar. Sənətdə hər gün yeni-yeni uğurlar qazanır, məşhurlaşır, sevilirdi. Ancaq yaşı ötsə də, evlənmirdi. Səbəbi maddi imkansızlıq deyildi. 1948-ci ildə ona teatrdan ev də vermişdilər. Qazancı da pis deyildi. Könlünə sonunadək söz keçirə də bimirdi Lütfəli Abdullayev. Bir sevdaya tutulmuşdu. Alman dili mütəxəssisi Sevda xanıma aşiq idi. Sevda Pepinova ilə 1943-cü ildə tanış olmuşdu. Müharibənin ağır illəriydi. Musiqili Komediya Teatrının yaxınlığındakı yeməkxanada incəsənət adamlarına xüsusi vəsiqə ilə yemək payı verirdilər. Aktyor Lütfəli Abdullayev özünün, Sevda xanım isə Azərbaycanın ilk musiqişünas qadını, əməkdar incəsənət xadimi olan anası Xurşid Ağayevanın vəsiqəsi ilə bura gəlirdilər. Bir gün Lütfəli Abdullayev onu "Ürəkaçanlar" tamaşasının premyerasına dəvət etdi.
Bir neçə ay gizli görüşdülər. Şa-yiələr qızın evinə qədər ayaq açdı. Lütfəli Abdullayev elçilərini Sevda xanımgilə göndərdi. Sevda xanımın babası Həsən bəy Ağayev Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti parlamentinin sədri, atası Əhməd bəy Pepinov Azərbaycanın ilk əmək naziri olmuşdu. Tanınmış publisist, ictimai xadim Ömər Faiq Nemanzadə dayısı oğluydu. Böyük türkçü olduqlarına, doğma milləti azad görmək istədiklərinə görə, Sovet hakimiyyəti onların həyatını məhv etmişdi. Sevda xanım nənəsi Xədicə xanımın ümidinə qalmışdı. Bu əsilli-nəcabətli, məğrur xanım sadə bir ailədən çıxmış aktyorun onu nəvəsinə elçi düşməsindən hiddətləndi. Onun "yox" cavabı Lütfəli Abdullayevin ümidini qıra bilmədi. Ancaq elçiləri hər dəfə əliboş qayıdırdı. Bundan sonra da beş il görüşdülər. Lütfəli Abdullayevin qoşulub-qaçmaq təklifini Sevda xanım qəbul etmədi, əziyyətlərinə qatlaşan nənəsinin üzünə ağ ola bilmədi. Ayrıldılar. Sevda xanım Hacımurad İbrahimbəyli adlı bir generalla ailə qurdu.
Musiqili Komediya Teatrının müvəqqəti bağlandığı, Lütfəli Abdulla-yevin Milli Dram Teatrında çalışdığı günlər idi. O, bu teatrın bufetində işləyən qadınla qeyri-rəsmi evləndi. Turqut adlı oğlanları oldu. Amma onlar bir-birlərindən ayrı xoşbəxt ola bilmədilər. Sevda Pepinovanın ailə həyatı uğursuz oldu, 4 ay sonra nənəsinin evinə döndü.
1957-ci il idi. Son görüşlərindən xeyli vaxt keçirdi. Bir gün ürəyi Lütfəli Abdullayevi bir an belə unutmadığı Sevdasının yanına, onun işlədiyi Xarici Dillər İnstitutuna apardı...
Bu sevdanın yolunda onlar çox əziyyət çəkdilər, 13 il ayrılıq əzabına dözdülər və nəhayət, tale üzlərinə güldü. Xədicə xanımın xeyir-duası ilə evləndilər. Xurşid və Gülnarə adlı iki qızları oldu.
Ailədə çox xoşbəxt idi Lütfəli Abdullayev. Onu sevən, anlayan həyat yoldaşı, iki mehriban qızı var idi. Səhnədə komik rolların ifaçısı kimi tanınan aktyor evdə ciddi ailə başçısı və tələbkar ata idi. Amma onun ailəcanlığını, qayğıkeşliyini görən Xədicə xanım son günlərində etiraf etdi: "Mənim həyatda bir səhvim var ki, Lütfəlini vaxtında tanımamışam".
Lütfəli Abdullayev bacardığı qədər hər kəsə kömək əlini uzadar, yardım edərdi. Bir xasiyyəti də var idi: istəyirdi ki, evi qonaqlı olsun. Müdrikliyi, hazırcavablığı, şirin söhbətləri, zarafatları Lütfəli Abdullayevə dostlar qazandırmışdı. Dostlarının arasında Azərbaycanın məşhur sənət adamları da çox idi.
Həyat sevgisi güclü olan, bu üzügülər insanın canındakı ağrılardan çoxunun xəbəri yox idi. Qanında şəkər xəstəliyi tapılanda həkim ona pəhriz saxlamağı məsləhət gördü. Aktyor soruşdu: "Deyirsən, mən ölməyəcə-yəm?". Özü də öz sualına cavab verdi: "Onsuz da öləcəyəm, qoy, heç olmasa tox ölüm".
...O, gecə saat 1-ə işləmiş ürək ağrısından şikayət edəndə də əvvəl elə bildilər şəkər xəstəliyindəndir. "Təcili yardım" çağırdılar. Şəmsi Bədəlbəyli Moskvaya zəng etdi. Təyyarə ilə Kreml xəstəxanasına aparacaqdılar. Amma bu dəfə gələn ağrılar nə ürəyindən, nə də şəkər xəstəliyindən imiş. Beyninə qan sızıbmış. Bunu həkimlər də sonradan dərk elədilər...
Lütfəli Abdullayev 1973-cü il dekabrın 9-da dünyasını dəyişdi. O günü həyatının ən gözəl günlərindən biri kimi gözləyirdi. Çünki həmin gün çox sevdiyi Sevdasının növbəti doğum gününü qeyd edəcəkdilər... Sevda xanım ondan sonra 30 il yaşadı. Və heç bir zaman həyat yoldaşının yoxluğuna alışa bilmədi. Ömrünün sonunadək ona yas saxladı.

THE KING OF IMPROVISATION
It was December 1973. Lutvali Abdullayev had returned from a meeting at the Polytechnical Institute (now the Azerbaijani Technical University - author.) where he had been invited, together with the actress Nasiba Zeynalova. After dinner they called friends and acquaintances. The last person he spoke to was the poet Baxtiyar Vahabzada. "Baxtiyar, I'm going to see Mahmud. Do you want me to pass on anything?" Baxtiyar Vahabzada didn't get the joke. He had to be specific: "Mahmud - your father." Both of them were from Saki. They loved to joke. Most probably, on that particular day the poet did not take what his actor friend said seriously. They spoke for a little longer and then said their farewells.
The magic of "Arshin Mal Alan"
…That night Lutvali Abdullayev turned "the pages of his book of life" for the last time. His life, which began on 22 March 1914 in the town of Nuxa (now Saki), had taken him to many places…One recalled his family home. There were three brothers and three sisters. His father Amir sold carpets and often visited Iran. His mother looked after the house. Lutfali completed seven-year school in Saki. It was there that he spent several months as an amateur actor at the workers' club.
He was 14 when he left for Baku. It was September 1928. In his dreams he had set out his whole world. Lutvali was impressed by the play put on by the company of actors who had arrived in Baku several months before. On that unforgettable summer's evening the actors Huseynqulu Sarabskiy, Surayya Qacar, Haqiqat Rzayeva and Ahmad Anatollu brought to the theatre-goers of Saki Uzeyir Hacibayov's celebrated opera "Arshin Mal Alan" ["The Cloth Peddler"]. The professionalism of the actors and the excellence of the music charmed the young Lutvali. After the show he wanted to go backstage and meet the actors. When he saw Ahmad Anatollu leaving the building, it was as if the whole world was Lutvali's oyster. The actor called him up, chatted with him and invited Lutvali to visit his home. That evening they talked not only about "Arshin Mal Alan". The young amateur actor spoke enthusiastically to his experienced colleague about his part in the shows along with the workers. Ahmed Anatollu sensed his immense love for the theatre, and he even tested him a little.  Convinced of Lutvali Abdullayev's talent, he advised him to go to Baku, take a musical education there and learn the intricacies of this art from the top masters.
In Baku he lived with his cousin. From the autumn of 1928 he started attending lessons in the French horn at the Azerbaijani State Conservatoire and also to learn the art of vocalism with Professor Berolskiy. After a successful competition he was included in the choir of the Opera and Ballet Theatre. Soon he began to get work as an extra or walk-on parts.  In 1938, when Ten Days of Azerbaijani Art were on show in Moscow, Lutvali Abdullayev became part of the group of actors of the Opera and Ballet Theatre. That same year the Azerbaijani State Theatre of Musical Comedy was created and Lutvali became part of the company. The theatre closed in 1949 because of financial problems and Lutfali started working at the National Drama Theatre where he played the parts of Rashid in "Who is Guilty?", Tagi in "Old Dudman" and Nadir in "Cicaklanan Arzular". Two years later he moved to the company of the Theatre of Musical Comedy which was a variety ensemble at the Azerbaijani State Philharmonic.
The Azerbaijani and Russian sections of the Theatre of Musical Comedy again started working in 1956. Lutvali Abdullayev became one of its favourite actors. He embodied on the musical comedy stage the images of Vali ("Arshin Mal Alan"). Kabla Heydar ("The Married Bachelor"), Qulu ("100 Years Young", Karim ("The Vazir of the Lankaran Khanate"), Qulamali ("Dervish Mastali Shah"), Qosun ("Whose Wedding?", Sabrali ("We Need Only One Point"), Qahraman ("Gozun Aydin"), Dilavarzada ("The Chief's Wife"), Haci Karim ("Haci Karim's Trip to the Moon"), Mammadali ("Mammadali is Going to the Seaside"), Mitos ("Hicran"), Truffaldino ("Servant of Two Masters"), Haci Qara ("Haci Qara"), Avo ("Sweet Dreams"), Jaco ("Keto and Kote") and others, his acting leaving an indelible mark in the history of the Azerbaijani theatre.
The Azerbaijani Charlie Chaplin
This gifted actor was the centre of the audience's attention from the moment he went on stage. All the parts he has played with such extraordinary skill bear the actor's individual stamp. His career in the cinema was also a successful one. Lutvali Abdullayev's first film was in 1945 when he played the part of Vali in "Arshin Mal Alan". And he became famous straightaway.  He won a USSR State (Stalin) Prize for this part in 1946. There then followed two unforgettable roles in the cinema - Balogdan (1956, "O olmasin, bu olsun", Kefcilov (1950, "Strange Story"), the concert organizer (1962, "Autumn Concert"), Zulumov (1963, "Where's Ahmad?") and Muhammad (1964, "Ulduz"). By his performance he once again confirmed that there are no big parts and small parts, there are gifted actors and mediocre actors.
Lutvali Abdullayev made only six films altogether. The theatre had more appeal for him because of its contact with the audience. That was why he said: "Unless I can see and feel the audience I don't consider myself an actor." And he had a whole host of partners in the theatre and in films. Special among these was Nasiba Zeynalova. Lutvali loved to improvise during shows. When Nasiba Zeynalova was his partner he knew that she could seize his meaning straightaway. Lutvali would say: My partnership with Nasiba was the best of all because she could pick my cue instantly. No-one else could do that." Nasiba also said that sometimes a situation would arise on stage when one needed to improvise. But the audience never noticed. She said that when touring the regions they always pushed forward Lutvali Abdullayev who was always treated with great honour and respect everywhere.
In recognition of his work and services in 1943 Lutvali was awarded the title of Merited, and in 1960 People's Artiste. He was called the Azerbaijani Charlie Chaplin. It could be said that his fame and the people's love for him increased every day. Although he was getting on in years, Abdullayev was still a bachelor. He fell in love with Sevda Pepinova, a German language expert. They met in 1943 during the tough years of the war. In a canteen near the Theatre of Musical Comedy the actors received special ration coupons. Lutfali received such a coupon. It was here that he met Sevda who used the coupon of her mother, Xursid Agayeva, the first female music critic in Azerbaijan and a Merited Artiste. Lutvali once invited her to the premiere of the show "Urakacanlar". After several months of their secret meetings Lutvali sent matchmakers to her.
The pain of love
Sevda's grandfather - Hasan bay Agayev - was speaker of the parliament of the Azerbaijani Democratic Republic, and her father - Ahmad bay Pepinov - first Labour Minister of Azerbaijan. The well-known publicist and public figure, Omar Faiq Nemanzada, happened to be his maternal uncle. They were all true patriots of their people and dreamt of the day when it would be independent. That is precisely why Soviet power persecuted and destroyed them. Sevda remained in the care of her grandmother Xadica. This aristocratic woman was angry about the marriage proposal of this simple lad to her granddaughter. But her refusal did not break Lutfali and he continued to send matchmakers to her. However, each time they returned with nothing. That went on for five years. Sevda turned down Lutvali's proposal to elope with him - she could not disobey her grandmother who had done so much for her. And then Sevda married General Hacimurad Ibrahimbayli. This was a time when the Theatre of Musical Comedy was temporarily closed and Lutvali was working at the National Drama Theatre. After this Lutvali began dating a woman who was working in the theatre buffet. They had a son, Turqut. But Sevda and Lutfali could not be happy apart. Sevda Pepinova's family life did not work out and within four months she had returned to her grandmother. It was now 1957. Quite a long time had passed since their last meeting when Lutvali's heart took him to the Foreign Languages Institute where Sevda, whom he had never forgotten for an instant, was working…
They suffered a great deal for their love. They were apart for a whole 13 years. Finally fate smiled on them. Xadica gave her blessing to their marriage. They had two little girls - Xursid and Gulnara. Lutvali was very happy in marriage. He had a loving wife and two lovely daughters. The celebrated performer of comic roles was a serious and demanding head of the family. Convinced of his solicitude and love for his family, Xadica admitted in the last days of her life: "I made a big mistake not getting to know Lutvali in time."
Lutvali Abdullayev tried to help and support everyone the best he could. He loved to have visitors to his home. He had many friends and he won them over with his wisdom, intelligence, interesting conversation and jokes. Among his friends were many famous people of the art world. But few knew about the illness of this hedonistic, industrious man. When he was found to have sugar diabetes, the doctor advised him to diet. The actor asked: "Are you saying I'm not going to die?" Then he himself answered: "If I'm going to die anyway, I might as well die on a full stomach."
On that day when, at the start of the first night he complained of a pain in his heart, at first everyone thought it was a sign of sugar diabetes. They called an ambulance. Samsi Badalbayli called Moscow. He had to be taken by plane to the Kremlin hospital. However, this time the cause of the pain was not the heart, and not diabetes. He had had a brain haemorrhage. Unfortunately, the doctors realized this too late…
Lutvali Abdullayev died on 9 December 1973 at the age of 59. He considered that day to be the most beautiful day of his life and he had always looked forward to it, because it was on that day that they celebrated the birthday of his beloved Sevda… She survived him by 30 years. But she was unable to come to terms with the loss of her Lutvali and mourned him until the last days of her life.