QARA İLAN İLİNDƏN UĞUR ZOLAĞI
2013-cü il Azərbaycan iqtisadiyyatının neft-qaz faktorundan asılılığının azalmasına real şəkildə səbəb olan hadisələr ili oldu. Bununla belə, məhz bu dövrdə Azərbaycan qazının Avropaya nəql olunması sahəsində mühüm müqavilələr imzalandı. Belə ki, Azərbaycanda (bu rəqəmlər 2013-cü ilin yanvar-no-yabr aylarını əhatə edir), təxminən, 6%-lik ümumi iqtisadi artımın fonunda, qeyri-neft sektoru 10% artdı. Ötən il qeyri-neft sektorunda mühüm layihələrə başlanıldı. Onlar artıq dövlət xəzinəsinə gəlir gətirməyə başlayıblar, gələcəkdə isə tərəddüdsüz iqtisadi balansı davam etdirəcək.
İKT İli: Azərbaycan kosmik dövlətə çevrildi
Məlum olduğu kimi, 2013-cü il Azərbaycan Prezidenti İlham Əli- yev tərəfindən "İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları İli" elan edildi. Ona görə də təsadüfi deyil ki, ötən il  iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunda ən gözəçarpan nailiyyət məhz bu sahənin payına düşüb. Bu sahə üzrə ümumi artım səviyyəsi 20% təşkil edib.
Əlbəttə, əsas olay fevralın 8-də Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peyki "Azerspace/Africasat-1a"nın Fransa Qvianasının "Kuru" kosmodromundan buraxılması oldu. Peykin xidmət zonasına Şərqi Avropa, Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Şimali Afrika ölkələri daxildir.
Azərbaycanın peykin kommutasiya imkanlarının istifadə olunmasında tələbat 20%-ı ötməyəcək, kosmik aparatın qalan resursları icarəyə veriləcək. Bugünkü gündə onların əsas icarıçısı Malayziyanın "Measat Satellite Systems" operatorudur. O, peykin təxminin 42% resusrlarına malikdir.
İlkin hesablamalara görə, peyk layihəsinə qoyulan investisiyaların xərci 5-7 il istimardan sonra çıxacaq. "AzerSpace"in istismar prosesi zamanı gəlirlərin həcmi 495 mln. manat təşkil edəcək, xalis gəlir isə 176 mln. manat hədinddə proqnozlaşdırılır. Eyni zamanda, Azərbaycanın ilk peyk proqramının icrasından əldə olunan gəlirlər 2013-cü ildə artıq 10 mln. dollar təşkil edib. Peyk vasitəsilə, təxminən, 70 tele-radiokanal yayımlanır ki, onlardan 19-u yerlidir.
Yaxın üç ildə Azərbaycan kosmosa, ən azı, iki peyk də göndərəcək: 2015-ci ildə Yerin səthinin tədqiqi üçün aşağıorbitli peyk, 2016-cı ildə isə ikinci telekommunikasiya aparatı buraxılacaq.
Peykin buraxılması - ötən il Azərbaycanın telekommunikasiya sahəsində heç də yeganə böyük hadisə deyildi. Hər şeydən savayı, keçən il İnformasiya Texnologiyaları Universitetinə ilk abituriyent qəbulu da keçirildi. O cümlədən Azərbaycan İnformasiya Texnolo-giyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun Əsasnaməsi təsdiq olundu. Bu qurum İKT sahəsində fəaliyyətin stimullaşdırılması üçün qrant və güzəştli kreditlər təqdim edəcək.
Bakıda, həmçinin Yüksək Texnologiyalar Parkının biznes-inkubasiya mərkəzi yaradıldı. İKT sahəsi üzrə layihələrin qəbulu elə bu günlərdə başlayacaq. Parkın özünün tikintisi isə Bakının Pirallahı rayonunda nəzərdə tutulub.
Keçən il RİTN (Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi) geniş miqyaslı və kapitaltutumlu "fiber to home" layihəsinin reallaşdırılmasına başlayıb. Bu layihə İP-kanalların ölkənin bütün regionlarında paylayıcı sistemlərin əsaslı şəkildə təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutur. 2015-ci ilə qədər layihəyə cəmi 400-450 mln. manat investisiya yatırılması nəzərdə tutulur. Üç ildən sonra rabitə qurumu Naxçıvan MR də daxil olmaqla, ölkənin bütün yaşayış məntəqələrini, eləcə də  çətinliklə gedilə bilən ucqar kəndlərdə "Hər evə optika" prinsipi üzrə genişzolaqlı internet xidmətlərini verən optik şəbəkənin qurulmasını planlaşdırır.
Ötən ilin sonuna yaxın "BakuTel" böyük telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sərgisi çərçivəsində Trans-Avrasiya Super-İnformasiya Magistralı (TASİM) layihəsi üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu layihə Avropa və Asiyanın 20-dən artıq ölkəsinin yüksəksürətli informasiya şəbəkəsi ilə birləşdirilməsini nəzərdə tutur. Layihə BMT Baş Assambleyasında üç dəfə yekdilliklə dəstəklənib. Hər üç qətnamədə qeyd edilir ki, layihə "Eurasian Link Alliance" çərçivəsində beynəlxalq əməkdaşlığın sadələşdirilməsi üçün ideal platformadır: "O, telekommunikasiya kanallarının müasirləşdirilməsi və diversifikasiyasına töhfə verəcəyi, İKT sahəsinin dayanıqlı inkişafına, o cümlədən geniş Avrasiya məkanında "rəqəmsal bərabərsizliyin" aradan qaldırılmasına kömək edəcək". Bu layihənin reallaşdırılması həm Cənubi Qafqazda, həm də bütünlükdə geniş Avrasiya regionunda rəqəmsal boşluq probleminin həllinə imkan verəcək.
ASAN sahəsi: Azərbaycan brendi
Özünə görə dünya miqyasında misilsiz və unikal hadisə, keçən ilin 15 yanvar tarixindən etibarən əhaliyə "ASAN xidmət" mərkəzinin xidmət göstərməsi oldu. Bu mərkəz Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin şəxsi təşəbbüsü əsasında təsis edilib. "ASAN xidmət" mərkəzində 9 dövlət orqanı - Ədliyyə, Daxili İşlər, Vergilər nazirlikləri, Dövlət Gömrük Komitəsi, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu və Milli Arxiv İdarəsi tərəfindən 25 hüquqi xidmət həyata keçirilir. Mərkəzlərin xidmətlərindən artıq 900 mindən artıq respublika vətəndaşı yararlanıb. Bu günə qədər Bakıda cəmi 3, regionlarda isə 2 "ASAN xidmət" mərkəzi açılıb; 2013-cu ildə iritutumlu avtobuslar sayəsində "ASAN xidmət"in səyyar xidmətlərindən təxminən ölkənin 40 rayonunun 60 mindən artıq vətəndaşı istifadə edib.
"ASAN xidmət", Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan bredinə çevrilib. Onun tətbiqi sayəsində ölkədə korrupsiya ilə mübarizə daha səmərəli şəkil alıb, sənədlərin rəsmiləşdirilməsi və s. zamanı bürokratiya və məmur özbaşınalığının səviyyəsi azalıb. Bu cür xidmətin yaradılmasını, demək olar, bütün beynəlxalq təşkilatlar alqışladılar. Bu, iqtisadi siyasətin şəffaflığının tərəfdarı kimi ölkənin nüfuzunun yüksəldilməsi işində mühüm faktora çevrildi. Əbəs yerə ötən ilin dekabr ayında Azərbaycan, həmçinin Beynəlxalq Antikorrupsiya Akademiyasının təsis olunması haqqında Müqaviləyə tərəf dövlətlərin Assambleyasının Büro üzvü seçilib. Bununla yanaşı, "ASAN xidmət"in əsas məqsədi - əhalinin dövlət orqanlarının xidmətlərindən istifadə etməyi sadələşdirməkdir. Bunun üçün 2013-cü ilin əvvəlində RİTN-in Məlumat-Hesablayıcı Mərkəzi tərəfindən daha mühüm bir layihə təqdim olundu: mobil qurğulardan istifadə etməklə, "Elektron hökumət" portalına giriş üçün identifikasiya sistemi. Söhbət m-government ("mobil hökumət") platformasının tətbiqindən gedir. Yəni məqsəd operativliyə yeni keyfiyyət səviyyəsinin gətirilməsi, vətəndaşlara və təşkilatlara göstərilən xidmətlərdə və dövlət orqanlarının fəaliyyətinə dair informasiya əldə etməsində rahatlığın təmin olunmasıdır. Məlum olduğu kimi, elektron xidmətlərdən istifadə edilməsi üçün elektron-rəqəmsal imzaya (ERİ) ehtiyac var. Vergilər Nazirliyi və "ASAN xidmət"in birgə layihəsi mobil rəqəmsal imzaların verilməsi xidmətini nəzərdə tutur. Qeyd edək ki, yeni mobil imza mərkəzi platforması (ASAN-imza) Azərbaycanda fəaliyyət göstərən hər 3 mobil rabitə operatoru ilə inteqrasiya olunub.
Sənayeləşmə və strateji layihələr
Keçən il irimiqyaslı strateji mühüm layihələrin sənayeləşməsi və reallaşması ilə bağlı olduqca ciddi addımlar atıldı. Belə ki, Taxtakörpü su anbarı və Vəlvələçay-Taxtakörpü, Taxtakörpü-Ceyranbatan su kanalı istifadəyə verildi. Onlar suvarma, meliorasiya sisteminin yaxşılaşdırılması, kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi, vətəndaşların içməli su ilə təmin olunmasına xidmət edir. Sentyabrın 20-də Bakıda gəmiqayırma zavodu istismara verildi. Gəmiqayırma zavodunun birinci fazasının dəyəri 405 mln. dollar, ikincisi isə 60 mln. dollar təşkil edir. Tərsanə ilə kompleksdə  Xəzər dənizində ən böyük üzən quru dok tikildi. Bu, gəmilərin tikintisi və təmiri üçün olduqca vacib idi. İkinci üzən dok, o cümlədən yeni istehsal məntəqələri və körpülərin tikintisi gəmiqayırma zavodunun növbəti fazasının reallaşması çərçivəsində planlaşdırılır. Artıq 2014-cü ilin sonundan tərsanədə hər il 15 min ton yükqaldırma qabiliyyəti olan dörd tanker istehsalı mümkün olacaq.
Həmçinin ikinci mərhələdə isə bu gün Xəzərdə ən çox tələbatın hiss olunduğu yükgötürmə qabiliyyəti 70 min tonadək olan neftdaşıma gəmilərinin istehsalına başlanılacaq. Zavodun gücü yeni gəmilərin istehsalı ilə paralel olaraq, ildə müxtəlif tonnajlı və təyinatlı 80-100 gəminin təmirinə və servis xidmətlərinin göstərilməsinə imkan verəcək. Tankerlərlə yanaşı, zavodun digər stapellərində hər il dəniz neft donanmalarının işində istifadə edilən 4 ədəd təchizat-yedəkləmə gəmisi tikmək də mümkün olacaq.
Həmçinin ötən ilin payızında Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının təməlqoyma mərasimi keçirildi. Sahəsi, təqribən, 200 ha ərazidə 40-a yaxın müəssisənin yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu sırada qonşu ölkələrdə baş vermiş, lakin Azərbaycanda iqtisadi layihələrin reallaşması üçün böyük əhəmiyyətə malik daha iki mühüm hadisəni qeyd etmək istərdim. Məhz 2013-cü ilin 29 oktyabrında Türkiyənin İstanbul şəhərində "Marmaray" tunelinin istismara verilməsi baş tutdu. Bu, Avropa ilə Mərkəzi Asiyanı birləşdirəcək minlərlə kilometr uzunluğunda nəqliyyat sisteminin yaradılmasında sonuncu və mühüm daşdır. Ona artıq bədii ad da tapıblar - dəmir İpək yolu. Bu dəmir yolu London ilə Pekini birləşdirəcək və zaman keçdikcə Transsibir magistralına alternativ olacaq. Bu, bu il Bakı-Tiflis-Qars (BTQ) dəmir yolunun istismara verilməsindən sonra mümkün olacaq.
Bu arada Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə də enerji körpüsü yaradırlar. Bu, "Qara dəniz ötürücü şəbəkəsi" layihəsinin əsası olacaq. Dekabrın 11-də Gürcüstanda Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin enerji sistemlərini birləşdirən 500 kilovoltluq elektrikötürücü xəttinin açılışı olub. Ümumilikdə, "Qara dəniz ötürücü şəbəkəsi" layihəsi elektrik enerjisini Türkiyə bazarına və daha sonra Cənubi Qafqaza ixrac etməyi nəzərdə tutur.
İmic reytinqləri
Azərbaycan iqtisadiyyatında bütün müsbət tendensiyalar nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların hesabatları, rəyləri və reytinqlərində öz əksini tapıb. Ötən ilin ortalarında Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) prezidenti Suma Çakrabarti Azərbaycana səfəri zamanı bildirmişdi ki, Azərbaycan ciddi keçid dövrünü keçib. Bunun nəticəsi olaraq, 2001-ci ildə ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi 50%-dən hazırda 6%-ə qədər düşüb. "Yoxsulluğun azaldılmasının bu cür böyük tempi - bəşəriyyət tarixində ən nadir nümunələrdən biridir", - deyə S. Çakrabarti bildirib.
Ən mühüm fakt isə onu hesab etmək olar ki, Azərbaycan artıq beş il ardıcıl olaraq dünya iqtisadiyyatının rəqabət qabiliyyəti reytinqində MDB ölkələri arasında lider mövqeyi tutur.  Ümumdünya İqtisadi Forumu (ÜİF) tərəfindən hazırlanan 2013-2014-cü illərdə dünya iqtisadiyyatlarının rəqabətə davamlılıq reytinqində Azərbaycan əvvəlki göstəricilərlə müqayisədə öz mövqeyini 7 bənd yaxşılaşdıraraq, dünya iqtisadiyyatının daha rəqabətə davamlı ölkələri sırasında 148 ölkə arasında 39-cu olub. Bununla belə, Şərqi Avropa ölkələri arasında və keçmiş sovet məkanında Azərbaycan ancaq Estoniyadan (32-ci yer) geri qalır. 2005-ci ildən MDB ölkələri arasında Azərbaycandan savayı, ancaq Qazaxıstan, Rusiya, Gürcüstan və Tacikistan mövqelərini yaxşılaşdıra bilib. Xüsusən, Azərbaycan 2005-ci ildə 69-cu yerdən başlayaraq, 30, Qazaxıstan 11 və Rusiya da 11 pillə qalxıb. Bəzi əlavə göstəricilərə əsasən Azərbaycan ölkələrin ilk iyirmiliyinə daxil olub. İllik inflyasiyanın səviyyəsinə görə ölkə birinci, ümumimilli gəlirin ÜDM nisbətində 10-cu, ümumi xarici borcun ÜDM nisbətdə 13-cü, dövlət tərəfindən qabaqcıl texnologiya məhsullarının alınmasına görə 14-cü yeri tutub. ÜİF-in reytinqində Azərbaycan makroiqtisadi sabitlik üzrə ilk onluqda (səkkizinci yer) yerləşir. Ölkəmiz mövqeyini 10 pillə yaxşılaşdırıb ki, bu da olduqca böyük nailiyyətdir.
Bundan başqa, Azərbaycan ÜİF-in "Turizm sahəsində rəqabət-2013" (The Travel & Tourism Competitiveness Report 2013) adlı hesabatına görə turizm sahəsində öz rəqabətə davamlılığını artırıb. İki ildən bir nəşr olunan hesabatda Azərbaycan 83-cü pillədən 78-ci pilləyə yüksəlib. Bundan başqa, ÜİF-in məlumatına görə, Azərbaycan turizm sahəsində qanunvericilik bazası üzrə dünyada 46-cı, biznes mühiti və infrastruktura görə 87-ci, turizm sahəsində insan, mədəniyyət və təbiət ehtiyatlarına görə isə 96-cı pillədə qərarlaşıb.
Sözgəlişi, məhz keçən il ilk növbədə Qəbələdə "Tufan" Dağ-Xizək Yay-Qış İstirahət Kompleksinin tikintisi də yekunlaşıb. Bu məkanın açılışı elə bu il yanvarın 3-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə baş tutub. Qeyd edək ki, dağ-xizək kompleksi gün ərzində 3 min insana xidmət etmək imkanına malikdir. Bu layihənin Qusar rayonunda "Şahdağ" yay-qış turizm kompleksi ilə birgə reallaşdırılması respublikada dağ-xizək və idmanın digər qış növlərinin inkişafı üçün imkanlar açır.
Nəticə olaraq...
Göründüyü kimi, keçən il Azərbaycan iqtisadiyyatının məhz qeyri-neft sektorunun inkişafına yardım edən hadisələrlə zəngin olub. Bu və ya digər şəkildə büdcənin cari ilə olan əsas dəyişikliyi onun neft faktorundan asılılığının azalması oldu. Lakin hökumətin planlarına əsasən, Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun illik artım tempi ən azı 7% təşkil etməlidir. Məqsəd 2021-ci ilə qədər onun xüsusi çəkisini ÜDM-in 80%-ə çatdırmaqdır.
Həmçinin ölkədə iqtisadi proseslərə təsir edən bir sıra hadisələri da xatırlamaq olar. Onların arasında Mərkəzi Bankın kapitallaşma üzrə banklara normaların yerinə yetirilmə müddətinin uzadılmasını, keçmiş SSRİ Əmanət Bankında əmanətlər üzrə kompensasiyaların verilməsi prosesinin yekunlaşması, əmək haqqı, pensiya, sosial müavinətlərin artırılması, bir sıra mühüm qanunvericilik aktlarının hazırlanması və s. yer alıb. Bütün bunlar ümumilikdə ölkədə əhval-ruhiyyəyə və istehlak proseslərinə təsir edib. Bununla yanaşı, ötən ildə ölkədə makroiqtisadi stabilliyi saxlamaq üçün kifayət qədər səy göstərilib. Bu tendensiyanın bu il də davam edəcəyini güman etmək üçün bütün əsaslar mövcuddur.

ПОЛОСА УДАЧ ОТ ГОДА ЧЕРНОЙ ЗМЕИ
2013-й стал годом событий, способствующих реальному снижению зависимости экономики Азербайджана от нефтегазового фактора, хотя именно в этот период были заключены важнейшие соглашения в сфере доставки азербайджанского газа в Европу. Так, на фоне почти 6-процентного общего экономического роста в Азербайджане (данные за январь-ноябрь 2013 года) ненефтяной сектор вырос на 10%. В прошлом году стартовали важнейшие проекты в ненефтяном секторе. Они уже начали приносить доходы в госказну, а в будущем будут уверенно поддерживать экономический баланс.
Год ИКТ: Азербайджан стал космической державой
Как известно, 2013 год был объявлен президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым Годом информационно-коммуникационных технологий. Поэтому не случайно, что самые заметные достижения в ненефтяном секторе экономики в прошлом году пришлись именно на эту сферу, общий уровень роста которой составил 20%.
Конечно, главным событием стал успешный запуск 8 февраля первого телекоммуникационного спутника Азербайджана Azer-space/Africasat-1a с космодрома "Куру" во Французской Гвиане. В зону обслуживания спутника входят страны Восточной Европы, Кавказа, Центральной Азии и Северной Африки.
Потребности Азербайджана в использовании коммутационных возможностей спутника не превысят 20%, остальные ресурсы космического аппарата будут сданы в аренду. На сегодня их главным арендатором выступает малайзийский оператор Measat Satellite Systems, приобретший порядка 42% ресурсов спутника.
По предварительным расчетам, спутниковый проект окупит вложенные инвестиции после 5-7 лет эксплуатации. Объем доходов в процессе эксплуатации AzerSpace составит 495 млн. манатов, а чистая прибыль прогнозируется на уровне 176 млн. манатов. При этом доходы Азербайджана от реализации первой спутниковой программы в 2013 году уже составили $10 млн. При помощи спутника транслируется около 70 теле- и радиоканалов, 19 из которых являются локальными.
А в ближайшие три года Азербайджан отправит в космос как минимум еще два спутника: в 2015-м будет запущен низкоорбитальный спутник для зондирования поверхности Земли, а в 2016-м - второй телекоммуникационный аппарат.
Запуск спутника - самое, но далеко не единственное крупное событие в телекоммуникационной сфере Азербайджана в прошлом году. Помимо всего прочего, в прошлом году прошел первый набор абитуриентов в Университет информационных технологий, а также утверждено положение о Государственном фонде развития информационных технологий Азербайджана, который будет предоствлять гранты и льготные кредиты для стимулирования деятельности в сфере ИКТ.
В Баку также создан бизнес-инкубационный центр Парка высоких технологий. Прием проектов в области ИКТ начнется буквально на днях. А строительство самого парка предусмотрено в Пираллахинском районе Баку.
В прошлом году МСИТ приступило к реализации масштабного и капиталоемкого проекта fiber to home, предусматривающего коренную модернизацию распределительных систем IP-каналов во всех регионах страны. Всего до 2015 года в проект предполагается инвестировать 400-450 млн. манатов. Через три года ведомство связи планирует охватить все населенные пункты страны, включая территорию Нахчыванской АР, а также расположенные в труднодоступных регионах села, широкополосным доступом в Интернет по принципу "оптика в дом".
В рамках прошедшей под конец года крупной выставки BakuTel был подписан Бакинский меморандум о взаимопонимании по реализации проекта Трансъевразийской информационной супермагистрали - TASIM, предусматривающего объединение более 20 стран Европы и Азии высокоскоростной информационной сетью. Проект был трижды единогласно одобрен Генеральной Ассамблеей ООН. Во всех трех резолюциях отмечается, что он является идеальной платформой для упрощения международного сотрудничества в рамках Eurasian Link Alliance и способствует модернизации и диверсификации телекоммуникационных каналов, устойчивому развитию сферы ИКТ, а также ликвидации "цифрового неравенства" на обширном евразийском пространстве. Реализация этого проекта позволит решить проблемы цифрового разрыва как на Южном Кавказе, так и в целом в обширном регионе Евразии.
Пространство ASAN: азербайджанский бренд
Своего рода беспрецедентным и уникальным событием в мировом масштабе стало начало оказания услуг населению 15 января прошлого года центром ASAN хidmяt, учрежденным по личной инициативе президента Азербайджана Ильхама Алиева. Посредством таких центров ASAN девять госорганов - Минюст, МВД, Минналогов, Госкомитет по вопросам имущества, Государственный таможенный комитет, Миграционная служба, Госкомитет по земле и картографии, Госфонд соцзащиты и Национальное архивное управление - оказывают населению 23 вида юридических услуг. Услугами центров уже воспользовались более 900 тыс. граждан республики. Всего на сегодня в Баку открыты 3, а в регионах - 2 центра ASAN xidmяt; в 2013 году посредством выездных автобусов услугами ASAN xidmяt воспользовались более 60 тыс. граждан почти в 40 районах страны.
Служба ASAN, как отметил президент Азербайджана Ильхам Алиев, уже превратилась в азербайджанский бренд. Благодаря его внедрению борьба с коррупцией в стране стала более эффективной, снизился уровень чиновничьего произвола и бюрократии при оформлении документов и т.д. Создание данной службы приветствовали практически все международные организации, это стало важным фактором в деле повышения имиджа страны как сторонницы прозрачности экономической политики. Недаром в декабре прошлого года Азербайджан также вошел в состав бюро Ассамблеи стран - участниц договора об учреждении Международной антикоррупционной академии.
Вместе с тем основная цель ASAN xidmяt - облегчение доступа населения к услугам правительственных органов. Для этого в начале 2013 года Информационно-вычислительным центром МСИТ Азербайджана был представлен еще один важный проект: система аутентификации для доступа к порталу "Электронное правительство" с использованием мобильных устройств. Речь идет о внедрении так называемой платформы m-government (мобильное правительство), которая призвана обеспечить качественно новый уровень оперативности и удобство получения гражданами и организациями услуг, а также информации о результатах деятельности госорганов.
Как известно, для использования электронных услуг требуется наличие электронно-цифровой подписи (ЭЦП), на что и нацелен совместный проект Министерства налогов Азербайджана и ASAN xidmяt, предусматривающий организацию услуги выдачи мобильной цифровой подписи. Отметим, что новая платформа центра мобильной подписи (ASAN imza) интегрирована с платформами всех трех операторов мобильной связи Азербайджана.
Индустриализация и стратегические проекты
В прошлом году были предприняты очень серьезные шаги, связанные с индустриализацией и реализацией крупномасштабных стратегически важных проектов. Так, были сданы в эксплуатацию водохранилище Тахтакерпю и водоканалы Вельвелечай - Тахтакерпю, Тахтакерпю - Джейранбатан, которые призваны улучшить орошение, мелиорацию, развитие сельского хозяйства, обеспечение граждан питьевой водой.
20 сентября в Баку был сдан в эксплуатацию судостроительный завод. Стоимость первой фазы возведения судостроительного завода определена в $405 млн., второй - в $60 млн. В комплексе с судоверфью построен самый большой в Каспийском регионе сухой плавучий док, наличие которого крайне необходимо для строительства и ремонта судов. Второй плавучий док сопоставимых размеров, а также новые производственные участки и причалы планируется возвести в ходе реализации следующей фазы строительства завода. Уже с конца 2014 года на судоверфи ежегодно можно будет строить четыре танкера дедвейтом 15 тыс. тонн. Причем на втором этапе предусматривается сборка наиболее востребованных сегодня на Каспии нефтеперевозчиков грузоподъемностью до 70 тыс. тонн. Мощности завода позволят производить параллельно со строительством новых ежегодный ремонт и сервисное обслуживание 80-100 судов различного тоннажа и назначения. Одновременно с танкерами на других стапелях завода можно будет ежегодно строить до четырех снабженческо-буксировочных судов, предназначенных для нужд морского нефтяного флота.
Также осенью прошлого года в Сумгайыте состоялась закладка фундамента Химического промышленного парка, который будет создан на территории площадью примерно 200 гектаров и включит около сорока крупных предприятий.
В этом ряду хотелось бы отметить еще два важных события, произошедших в соседних странах, но имеющих большое значение для реализации экономических проектов в Азербайджане. А именно: 29 октября 2013 года в турецком Стамбуле состоялась сдача в эксплуатацию туннеля "Мармарай". Это последний и краеугольный камень в создании транспортной системы протяженностью на многие тысячи километров, которая соединит Европу с Центральной Азией. Ей уже придумали и не лишенное поэтичности название - Железный Шелковый путь. Эта железная дорога свяжет Лондон с Пекином и со временем станет альтернативой Транссибирской магистрали. Такое станет возможным после ввода в этом году в эксплуатацию железной дороги Баку - Тбилиси - Карс.
Между тем, Азербайджан, Грузия и Турция начали также формирование энергетического моста, который станет основой проекта "Черноморская передающая сеть". 11 декабря в Грузии состоялся ввод в строй 500-киловольтной ЛЭП, объединившей энергосистемы Азербайджана, Грузии и Турции. В целом проект "Черноморская передающая сеть" предназначен для экспорта электроэнергии на турецкий рынок и далее в Южную Европу.
Имиджевые рейтинги
Все положительные тенденции в азербайджанской экономике нашли свое отражение в отчетах, мнениях и рейтингах влиятельных международных организаций. В середине прошлого года в ходе своего визита в Азербайджан президент Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Сума Чакрабарти заявил, что экономика Азербайджана пережила серьезный переходный процесс, результатом которого стало значительное снижение уровня бедности в стране - с 50% в 2001 году до 6% в настоящее время. "Такой внушительный темп снижения бедности - один из редчайших примеров в истории человечества", - сказал С.Чакрабарти.
Самым же важным можно считать тот факт, что уже пятый год подряд Азербайджан занимает лидирующие позиции среди стран СНГ в рейтинге конкурентоспособности мировых экономик, составляемом ежегодно Всемирным экономическим форумом (ВЭФ). В отчете на 2013/2014 год страна вошла в число наиболее конкурентоспособных экономик мира и стала 39-й среди 148 стран, улучшив свои позиции на 7 пунктов по сравнению с предыдущими данными. Причем среди стран Восточной Европы и постсоветского пространства Азербайджан уступил только Эстонии (32-е место). С 2005 года среди стран СНГ, кроме Азербайджана, улучшили свои позиции лишь Казахстан, Россия, Грузия и Таджикистан. В частности, Азербайджан поднялся на 30 позиций, стартовав в 2005 году с 69-го места, Казахстан - на 11, Россия - на 11. По некоторым дополнительным показателям Азербайджан вошел в первую двадцатку. По ежегодному уровню инфляции страна заняла первое место, по отношению общего национального дохода к ВВП - 10-е, по отношению совокупного внешнего долга к ВВП - 13-е, по государственным закупкам передовой технологической продукции - 14-е места. По показателю макроэкономической стабильности в рейтинге ВЭФ Азербайджан находится в первой десятке (на восьмом месте), улучшив позиции на 10 пунктов, что является довольно внушительным достижением.
Кроме того, Азербайджан повысил свою конкурентоспособность в сфере туризма согласно отчету ВЭФ "Конкурентоспособность в сфере туризма-2013". В рейтинге, публикующемся раз в два года, Азербайджан поднялся с 83-й на 78-ю позицию. Кроме того, по оценкам ВЭФ, по состоянию законодательной базы в сфере туризма Азербайджан находится на 46-м месте в мире, бизнес-среды и инфраструктуры - на 87-м, человеческих, культурных и природных ресурсов для туризма - на 96-м. К слову, именно в прошлом году завершилось и строительство первой очереди горнолыжного комплекса летне-зимнего отдыха "Туфан" в Габале, открытие которого состоялось уже 3 января этого года при участии президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой. Отметим, что горнолыжный комплекс способен обслужить в течение дня 3 тыс. человек. Реализация этого проекта вкупе с комплексом зимне-летнего туризма "Шахдаг" в Гусарском районе открывает возможности для развития в республике горнолыжного и других зимних видов спорта.
Как результат…
Как видим, прошлый год был богат на события, способствующие развитию именно ненефтяного сектора экономики Азербайджана. Так или иначе, основным изменением бюджета на текущий год стало снижение его зависимости от нефтяного фактора. Впрочем, согласно планам правительства, ежегодные темпы роста ненефтяного сектора Азербайджана должны составлять минимум 7%, чтобы к 2021 году его удельный вес достиг 80% ВВП.
Можно вспомнить еще ряд событий, повлиявших на экономические процессы в стране. Среди них продление Центробанком срока выполнения банками нормативов по капитализации, завершение процесса выдачи компенсации по вкладам в бывшем Сбербанке СССР, повышение зарплат, пенсий, социальных выплат, подготовка ряда важных законодательных актов и т.д. Все это вкупе повлияло на настроения и потребительские процессы в стране. Вместе с тем в минувшем году было приложено достаточно усилий для удержания макроэкономической стабильности в стране, и есть все основания полагать, что эта тенденция продолжится и в году наступившем.