QLOBAL MİQYASLI DƏHLİZ
-Bu yaxınlarda Bakıda "Şahdəniz-2" yatağının ikinci mərhələsinin reallaşdırılmasına və yeni həcmdə Azərbaycan qazının ixracına dair razılaşma imzalandı. Enerji resurslarının Avropa bazarlarına nəqli məsələsində Azərbaycanın əsas tərəfdaşlarından biri Gürcüstandır. Ölkənizdə bu razılaşmanın bütünlükdə regionumuz üçün əhəmiyyəti necə qiymətləndirilir?
- "Şahdəniz-2" layihəsi Cənubi Qafqaz regionunun inkişafı üçün böyük əhəmiyyətə malikdir. Tranzit ölkə olan Gürcüstan üçün bu layihə yeni böyük perspektivlər açır. Bu, yeni investisiyalar, yeni iş yerlərinin açılmasıdır. Tiflis üçün Gürcüstanın yalnız Azərbaycan neft və qazının deyil, Xəzərin şərq sahillərindən də enerji daşıyıcılarının nəqlində tranzit rolu oynamağa hazırlaşması strateji əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə enerji dəhlizi qlobal əhəmiyyət daşıyacaq. Artıq bu dəhliz vasitəsilə dünyanın bütün nöqtələrinə neft nəql olunur. İndi onun vasitəsilə Avropa ölkələrinə nəhəng həcmdə qaz da ixrac olunacaq. Gürcüstan Azərbaycanla layihələrin reallaşdırılması üçün ən optimal şərtlər ortaya qoymalıdır. Azərbaycanla əməkdaşlıq həyati əhəmiyyətə malikdir. Düşünürəm ki, bu layihənin reallaşdırılmasından gələcək gəlirlər ölkələrimizin və ümumilikdə, Qafqaz regionunun güclü inkişafına xidmət edəcək.
- Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunun Gürcüstan hissəsinin tikintisi hansı mərhələdədir?
- Biz bu layihəyə çox böyük önəm veririk. İşlər tam gücü ilə gedir və təxminən, 1 ildən sonra dəmir yolunun inşası tam başa çatdırılacaq. Yeni dəmir yolu ilə ilk sınaq qatarı təxminən, 2014-cü ilin oktyabrında hərəkət etməlidir. Azərbaycan və Türkiyə tərəfindən təftiş işləri aparılır. Odur ki, gələn ilin payızına Azərbaycandan qonaqlar gözləyirik.
- Azərbaycanlıların sıx yaşadıqları Kvemo-Kartli regionunda, Gürcüstan-Ermənistan sərhədi yaxınlığında tez-tez erməni sərhədçiləri ilə insidentlər yaşanır. Erməni sərhədçilər Gürcüstan ərazisində insanları saxlayır, mal-qaranı oğurlayırlar. Ermənistanla sərhədlərin delimitasiyası məsələsi nə zaman həll olunacaq?
- Bəli, belə problem var. Bu problemin həlli ilə Gürcüstan-Ermənistan birgə komissiyası məşğul olur. Komissiya tərəflərdəki xəritə əsasında sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyasını həyata keçirməlidir. Gürcüstanda yaşayan etnik azərbaycanlılar həllivacib problemlərlə qarşılaşırlar. Məsələ ondadır ki, SSRİ dönəmində yalnız ittifaqın xarici sərhədləri dəqiq müəyyən edilib. Məsələn, Türkiyə ilə delimitasiya məsələsində heç bir problem yoxdur. Respublikalar arasındakı daxili sərhədlər isə dəqiq müəyyənləşdirilməmişdi. Onilliklər ərzində sərhədləri dəyişir, yenidən müəyyənləşdirirdilər. Hazırda biz Ermənistanla, Azərbaycanla, Türkiyə ilə sərhədlərimizin mövcud xəritələr əsasında dəqiq müəyyənləşdirilməsi üzərində çalışırıq. Bu zaman qonşu ölkələrin hüquqlarının pozulmamasına da diqqət yetiririk. Düşünürəm ki, Ermənistanla sərhədlərin delimitasiyası çox tez zamanda həllini tapacaq.
- Tiflisin Aİ ilə Assosiativ Sazişi paraflaması Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün bərpası prosesinə mənfi təsir göstərməyəcək ki? Bu paraflama nəticəsində Gürcüstanın bir, qiyamçı Abxaziya və Cənubi Osetiyanın başqa geosiyasi məkanda qalmaları mümkündürmü?
- Əksinə, Aİ ilə razılaşma Gürcüstan ərazilərinin işğaldan azad olunmasına müsbət təsir göstərəcək. Gürcüstan üçün Avropaya inteqrasi-yanın alternativi yoxdur. Aİ ilə yaxınlaşma Gürcüstanın iqtisadi inkişafına kömək edəcək, sosial-iqtisadi islahatlara ciddi impuls verəcək, gürcü və Avropa xalqlarını yaxınlaşdıracaq. Gürcüstan heç bir halda Gömrük İttifaqına qoşulmayacaq. Ölkədə aparılan sosioloji sorğular da göstərir ki, əhalinin 85%-i Aİ ilə sıx əməkdaşlığın tərəfdarıdır. Gürcüstanın işğal altındakı əraziləri olan Abxaziya və Cənubi Osetiyaya gəlincə, bu bölgələrdə yaşayan əhali bizimlə düşmənçilikdən, orada işğalçı ölkənin hərbi bazalarının yerləşdirilməsindən, gürcü əhalinin qovulmasından və s. nə qədər çox şey itirdiklərini görməlidir. Müasir dünyada insanlar inteqrasiya halında yaşamalı, dostluq, əməkdaşlıq etməlidirlər. Gürcüstan hər kəsə nümayiş etdirməlidir ki, bizdə insanlar milliyyətindən və dinindən asılı olmayaraq, işğal altındakı ərazilərdəkindən dəfələrlə yaxşı yaşayır. Abxaziyada və Cənubi Osetiyada insanlar Gürcüstanın heç kimlə döyüşmək fikrində olmadığını, gürcülərin sülh şəraitində vahid dövlətdə yaşamaq istədiklərini gördükdə, onlar da fərqli düşünməyə başlayacaqlar. Heç kəs rəhbərliyi, iqtisadi vəziyyəti pis olan ölkədə yaşamaq istəmir. Bizim üçün Avropaya istiqamətlənmək böyük üstünlüklər verir. Məsələ ondadır ki, Abxaziya və Cənubi Osetiyanın işğalçı hökumətləri hər şeyi dağıdıblar, bütün infrastrukturu məhv ediblər, kənd təsərrüfatı, təhsil yox edilib. Bu regionlar "qara dəlik"ə çevrilib. İndi bu "dəlik"dən "çirkli pullar", narkotik, silah alveri axır.
- NATO-ya üzvlük Gürcüstanın yeni hökuməti üçün də gündəmdə qalacaqmı?
- NATO-ya üzvlük birmənalı olaraq gündəmdə qalır. Gürcüstan artıq illərdir ki, NATO-nun İraq və Əfqanıstandakı sülhməramlı əməliyyatlarında fəal iştirakçıdır. NATO tərəfindən güclü Gürcüstan ordusunun yaradılması üçün vəsaitlər gəlir. NATO ilə sıx əməkdaşlığı davam etdiririk və bu quruma üzv olmaq niyyətimizi gizlətmirik. Xatırladım ki, 4 il əvvəl keçirilmiş referendumda Gürcüstan əhalisinin 80%-i NATO-ya üzvlüyün lehinə səs verib.

КОРИДОР ГЛОБАЛЬНОГО МАСШТАБА
Интервью R+ с депутатом парламента Грузии, членом правящей парламентской коалиции "Грузинская мечта" Георгием ЦАГАРЕШВИЛИ
07.01.2014
- Не­дав­но в Ба­ку бы­ло под­пи­са­но со­гла­ше­ние о ре­а­ли­за­ции вто­рой ста­дии раз­ра­бот­ки га­зо­во­го ме­с­то­рож­де­ния "Шах­де­низ-2" и экс­пор­те но­вых объ­емов азер­бай­джан­ско­го га­за. Од­ним из глав­ных парт­не­ров Азер­бай­джа­на в во­про­се транс­пор­ти­ров­ки энер­го­ре­сур­сов на ев­ро­пей­ские рын­ки яв­ля­ет­ся Гру­зия. Как в ва­шей стра­не оце­ни­ва­ют зна­чи­мость дан­но­го со­гла­ше­ния для на­ше­го ре­ги­о­на в це­лом?
- Про­ект "Шах­де­низ-2" име­ет ог­ром­ное зна­че­ние для раз­ви­тия Юж­но-Кав­каз­ско­го ре­ги­о­на. В ча­ст­но­с­ти, для Гру­зии как тран­зит­ной стра­ны это со­гла­ше­ние от­кры­ва­ет но­вые боль­шие пер­спек­ти­вы. Это ка­са­ет­ся но­вых ин­ве­с­ти­ций, от­кры­тия ра­бо­чих мест. Для Тби­ли­си важ­ное стра­те­ги­че­с­кое зна­че­ние име­ет тот факт, что Гру­зия бе­рет­ся обес­пе­чить тран­зит не толь­ко азер­бай­джан­ских неф­ти и га­за, но и энер­го­но­си­те­лей с во­с­точ­но­го бе­ре­га Ка­с­пия. Со­зда­ва­е­мый энер­ге­ти­че­с­кий ко­ри­дор Азер­бай­джан - Гру­зия - Тур­ция бу­дет иметь гло­баль­ное зна­че­ние. Че­рез этот ко­ри­дор уже идет нефть во все угол­ки ми­ра, а те­перь пой­дут круп­ные объ­емы га­за в ев­ро­пей­ские стра­ны. Гру­зия долж­на со­здать са­мые оп­ти­маль­ные ус­ло­вия для ре­а­ли­за­ции про­ек­тов с Азер­бай­джа­ном. Со­труд­ни­че­с­т­во с Азер­бай­джа­ном име­ет жиз­нен­но важ­ное зна­че­ние. Ду­маю, что те до­хо­ды, ко­то­рые по­сту­пят от ре­а­ли­за­ции это­го про­ек­та, по­слу­жат мощ­но­му раз­ви­тию на­ших стран и Кав­каз­ско­го ре­ги­о­на.
- На ка­кой ста­дии на­хо­дит­ся стро­и­тель­ст­во гру­зин­ско­го участ­ка же­лез­ной до­ро­ги Ба­ку - Тби­ли­си - Карс?
- Мы при­да­ем очень боль­шое зна­че­ние это­му про­ек­ту. Ра­бо­та идет пол­ным хо­дом, и пример­но че­рез год за­вер­шит­ся стро­и­тель­ст­во же­лез­ной до­ро­ги. Пер­вый экс­пе­ри­мен­таль­ный по­езд дол­жен пой­ти при­бли­зи­тель­но в ок­тя­б­ре этого го­да. С азер­бай­джан­ской и ту­рец­кой сто­рон про­во­дит­ся ин­спек­ция. Так что осе­нью мы ждем гос­тей из Азер­бай­джа­на.
- В ре­ги­о­не ком­пакт­но­го про­жи­ва­ния азер­бай­джан­цев Кве­мо-Кар­т­ли, вбли­зи гру­зи­но-ар­мян­ской гра­ни­цы, пе­ри­оди­че­с­ки про­ис­хо­дят ин­ци­ден­ты с ар­мян­ски­ми по­гра­нич­ни­ка­ми. Ар­мян­ская сто­ро­на до­воль­но про­из­воль­но трак­ту­ет ли­нию про­хож­де­ния гра­ни­цы с Гру­зи­ей. Ча­с­то на гру­зин­ской сто­ро­не ар­мян­ские по­гра­нич­ни­ки за­дер­жи­ва­ют лю­дей, уго­ня­ют их скот. Ко­г­да бу­дет ре­шен во­прос де­ли­ми­та­ции гра­ни­цы с Ар­ме­ни­ей?
- Да, та­кая проб­ле­ма су­ще­с­т­ву­ет. Ре­ше­ни­ем это­го во­про­са за­ни­ма­ет­ся со­вме­ст­ная гру­зи­но-ар­мян­ская ко­мис­сия, ко­то­рая долж­на про­ве­с­ти де­ли­ми­та­цию и де­мар­ка­цию гра­ни­цы по су­ще­с­т­ву­ю­щим у Гру­зии и Ар­ме­нии кар­там. Эт­ни­че­с­кие азер­бай­джан­цы в Гру­зии стал­ки­ва­ют­ся с проб­ле­ма­ми, ко­то­рые долж­ны быть ре­ше­ны. Де­ло в том, что во вре­ме­на СССР бы­ли яс­но обоз­на­че­ны толь­ко внеш­ние гра­ни­цы Со­юза. К при­ме­ру, в пла­не де­ли­ми­та­ции нет проб­лем с Тур­ци­ей. Чет­ких обоз­на­че­ний вну­т­рен­них гра­ниц меж­ду ре­с­пуб­ли­ка­ми не бы­ло. Гра­ни­цы де­ся­ти­ле­ти­я­ми пе­ре­кра­и­ва­ли, ме­ня­ли. Мы сей­час ак­тив­но ра­бо­та­ем над тем, что­бы гра­ни­цы с Ар­ме­ни­ей, Азер­бай­джа­ном, Тур­ци­ей бы­ли чет­ко обоз­на­че­ны по су­ще­с­т­ву­ю­щим кар­там. При этом не бы­ли бы ущем­ле­ны пра­ва на­ших со­сед­них стран. Ду­маю, что во­прос де­ли­ми­та­ции с Ар­ме­ни­ей очень ско­ро ре­шит­ся.
- Не ока­жет ли па­ра­фи­ро­ва­ние Тби­ли­си со­гла­ше­ния об ас­со­ци­а­тив­ном член­стве в ЕС не­га­тив­ное вли­я­ние на про­цесс вос­ста­нов­ле­ния тер­ри­то­ри­аль­ной це­ло­ст­но­с­ти Гру­зии? Не по­лу­чит­ся ли так, что Гру­зия бу­дет в од­ном гео­по­ли­ти­че­с­ком про­стран­стве, а мя­теж­ные Аб­ха­зия и Юж­ная Осе­тия - в дру­гом?
- На­обо­рот, со­гла­ше­ние с ЕС ока­жет по­зи­тив­ное вли­я­ние на про­цесс де­ок­ку­па­ции гру­зин­ских тер­ри­то­рий. У Гру­зии нет аль­тер­на­ти­вы ев­ро­ин­те­г­ра­ции. Сбли­же­ние с ЕС по­слу­жит эко­но­ми­че­с­ко­му раз­ви­тию Гру­зии, при­даст мощ­ный им­пульс со­ци­аль­но-эко­но­ми­че­с­ким ре­фор­мам, сбли­зит гру­зин­ский и ев­ро­пей­ские на­ро­ды. Ни на ка­ких ус­ло­ви­ях Гру­зия не всту­пит в Та­мо­жен­ный со­юз. По дан­ным со­цо­п­ро­са, 85% на­се­ле­ния Гру­зии вы­сту­па­ет за тес­ное со­труд­ни­че­с­т­во с ЕС. Что ка­са­ет­ся ок­ку­пи­ро­ван­ных тер­ри­то­рий Гру­зии - Аб­ха­зии и Юж­ной Осе­тии, то их на­се­ле­ние долж­но уви­деть, как мно­го оно по­те­ря­ло в ре­зуль­та­те враж­ды с на­ми, раз­ме­ще­ни­я там во­ен­ных баз стра­ны-ок­ку­пан­та, из­гна­ния гру­зин­ско­го на­се­ле­ния и пр. В со­вре­мен­ном ми­ре лю­ди долж­ны жить ин­те­г­ри­ро­ван­но, дру­жить, со­труд­ни­чать. Гру­зия долж­на по­ка­зать, что на на­шей сто­ро­не лю­ди, не­за­ви­си­мо от на­ци­о­наль­но­с­ти и ве­ро­и­с­по­ве­да­ния, жи­вут на­мно­го луч­ше, чем на ок­ку­пи­ро­ван­ных тер­ри­то­ри­ях. Ко­г­да в Аб­ха­зии и Юж­ной Осе­тии убе­дят­ся, что Гру­зия не со­би­ра­ет­ся ни с кем во­е­вать, а гру­зи­ны хо­тят мир­но жить в еди­ном го­су­дар­стве, то­г­да и аб­ха­зы, и осе­ти­ны по-дру­го­му все ос­мыс­лят. Ник­то не за­хо­чет жить в го­су­дар­стве с пло­хим ру­ко­вод­ством и до­хлой эко­но­ми­кой. Для нас дви­же­ние к Ев­ро­пе су­лит ог­ром­ное пре­иму­ще­с­т­во. Де­ло в том, что ок­ку­па­ци­он­ные вла­с­ти Аб­ха­зии и Юж­ной Осе­тии все раз­ру­ши­ли, раз­ва­ли­ли всю ин­фра­струк­ту­ру, сель­ское хо­зяй­ство, об­ра­зо­ва­ние. Эти ре­ги­о­ны пре­вра­ти­лись в "чер­ные ды­ры", ку­да сте­ка­ют­ся гряз­ные день­ги, тор­гов­ля нар­ко­ти­ка­ми, ору­жи­ем.
- Ос­та­ет­ся ли в по­вест­ке дня но­во­го гру­зин­ско­го пра­ви­тель­ст­ва во­прос о вступ­ле­нии в НАТО?
- Во­прос вступ­ле­ния в НАТО од­но­знач­но ос­та­ет­ся в по­вест­ке дня. Уже мно­гие го­ды Гру­зия ак­тив­но уча­с­т­ву­ет в ми­ро­твор­че­с­ких опе­ра­ци­ях НАТО в Ира­ке и Аф­га­ни­с­та­не. Со сто­ро­ны НАТО по­сту­па­ют сред­ства на со­зда­ние силь­ной гру­зин­ской ар­мии. Мы про­дол­жа­ем тес­но со­труд­ни­чать с НАТО и не скры­ва­ем на­ме­ре­ния всту­пить в эту ор­га­ни­за­цию. На­по­мню, что на со­сто­яв­шем­ся че­ты­ре го­да на­зад ре­фе­рен­ду­ме 80% на­се­ле­ния Гру­зии про­го­ло­со­ва­ло за член­ство в НАТО.