QLOBAL MİQYASLI DƏHLİZ
-Bu yaxınlarda Bakıda "Şahdəniz-2" yatağının ikinci mərhələsinin reallaşdırılmasına və yeni həcmdə Azərbaycan qazının ixracına dair razılaşma imzalandı. Enerji resurslarının Avropa bazarlarına nəqli məsələsində Azərbaycanın əsas tərəfdaşlarından biri Gürcüstandır. Ölkənizdə bu razılaşmanın bütünlükdə regionumuz üçün əhəmiyyəti necə qiymətləndirilir?
- "Şahdəniz-2" layihəsi Cənubi Qafqaz regionunun inkişafı üçün böyük əhəmiyyətə malikdir. Tranzit ölkə olan Gürcüstan üçün bu layihə yeni böyük perspektivlər açır. Bu, yeni investisiyalar, yeni iş yerlərinin açılmasıdır. Tiflis üçün Gürcüstanın yalnız Azərbaycan neft və qazının deyil, Xəzərin şərq sahillərindən də enerji daşıyıcılarının nəqlində tranzit rolu oynamağa hazırlaşması strateji əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə enerji dəhlizi qlobal əhəmiyyət daşıyacaq. Artıq bu dəhliz vasitəsilə dünyanın bütün nöqtələrinə neft nəql olunur. İndi onun vasitəsilə Avropa ölkələrinə nəhəng həcmdə qaz da ixrac olunacaq. Gürcüstan Azərbaycanla layihələrin reallaşdırılması üçün ən optimal şərtlər ortaya qoymalıdır. Azərbaycanla əməkdaşlıq həyati əhəmiyyətə malikdir. Düşünürəm ki, bu layihənin reallaşdırılmasından gələcək gəlirlər ölkələrimizin və ümumilikdə, Qafqaz regionunun güclü inkişafına xidmət edəcək.
- Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunun Gürcüstan hissəsinin tikintisi hansı mərhələdədir?
- Biz bu layihəyə çox böyük önəm veririk. İşlər tam gücü ilə gedir və təxminən, 1 ildən sonra dəmir yolunun inşası tam başa çatdırılacaq. Yeni dəmir yolu ilə ilk sınaq qatarı təxminən, 2014-cü ilin oktyabrında hərəkət etməlidir. Azərbaycan və Türkiyə tərəfindən təftiş işləri aparılır. Odur ki, gələn ilin payızına Azərbaycandan qonaqlar gözləyirik.
- Azərbaycanlıların sıx yaşadıqları Kvemo-Kartli regionunda, Gürcüstan-Ermənistan sərhədi yaxınlığında tez-tez erməni sərhədçiləri ilə insidentlər yaşanır. Erməni sərhədçilər Gürcüstan ərazisində insanları saxlayır, mal-qaranı oğurlayırlar. Ermənistanla sərhədlərin delimitasiyası məsələsi nə zaman həll olunacaq?
- Bəli, belə problem var. Bu problemin həlli ilə Gürcüstan-Ermənistan birgə komissiyası məşğul olur. Komissiya tərəflərdəki xəritə əsasında sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyasını həyata keçirməlidir. Gürcüstanda yaşayan etnik azərbaycanlılar həllivacib problemlərlə qarşılaşırlar. Məsələ ondadır ki, SSRİ dönəmində yalnız ittifaqın xarici sərhədləri dəqiq müəyyən edilib. Məsələn, Türkiyə ilə delimitasiya məsələsində heç bir problem yoxdur. Respublikalar arasındakı daxili sərhədlər isə dəqiq müəyyənləşdirilməmişdi. Onilliklər ərzində sərhədləri dəyişir, yenidən müəyyənləşdirirdilər. Hazırda biz Ermənistanla, Azərbaycanla, Türkiyə ilə sərhədlərimizin mövcud xəritələr əsasında dəqiq müəyyənləşdirilməsi üzərində çalışırıq. Bu zaman qonşu ölkələrin hüquqlarının pozulmamasına da diqqət yetiririk. Düşünürəm ki, Ermənistanla sərhədlərin delimitasiyası çox tez zamanda həllini tapacaq.
- Tiflisin Aİ ilə Assosiativ Sazişi paraflaması Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün bərpası prosesinə mənfi təsir göstərməyəcək ki? Bu paraflama nəticəsində Gürcüstanın bir, qiyamçı Abxaziya və Cənubi Osetiyanın başqa geosiyasi məkanda qalmaları mümkündürmü?
- Əksinə, Aİ ilə razılaşma Gürcüstan ərazilərinin işğaldan azad olunmasına müsbət təsir göstərəcək. Gürcüstan üçün Avropaya inteqrasi-yanın alternativi yoxdur. Aİ ilə yaxınlaşma Gürcüstanın iqtisadi inkişafına kömək edəcək, sosial-iqtisadi islahatlara ciddi impuls verəcək, gürcü və Avropa xalqlarını yaxınlaşdıracaq. Gürcüstan heç bir halda Gömrük İttifaqına qoşulmayacaq. Ölkədə aparılan sosioloji sorğular da göstərir ki, əhalinin 85%-i Aİ ilə sıx əməkdaşlığın tərəfdarıdır. Gürcüstanın işğal altındakı əraziləri olan Abxaziya və Cənubi Osetiyaya gəlincə, bu bölgələrdə yaşayan əhali bizimlə düşmənçilikdən, orada işğalçı ölkənin hərbi bazalarının yerləşdirilməsindən, gürcü əhalinin qovulmasından və s. nə qədər çox şey itirdiklərini görməlidir. Müasir dünyada insanlar inteqrasiya halında yaşamalı, dostluq, əməkdaşlıq etməlidirlər. Gürcüstan hər kəsə nümayiş etdirməlidir ki, bizdə insanlar milliyyətindən və dinindən asılı olmayaraq, işğal altındakı ərazilərdəkindən dəfələrlə yaxşı yaşayır. Abxaziyada və Cənubi Osetiyada insanlar Gürcüstanın heç kimlə döyüşmək fikrində olmadığını, gürcülərin sülh şəraitində vahid dövlətdə yaşamaq istədiklərini gördükdə, onlar da fərqli düşünməyə başlayacaqlar. Heç kəs rəhbərliyi, iqtisadi vəziyyəti pis olan ölkədə yaşamaq istəmir. Bizim üçün Avropaya istiqamətlənmək böyük üstünlüklər verir. Məsələ ondadır ki, Abxaziya və Cənubi Osetiyanın işğalçı hökumətləri hər şeyi dağıdıblar, bütün infrastrukturu məhv ediblər, kənd təsərrüfatı, təhsil yox edilib. Bu regionlar "qara dəlik"ə çevrilib. İndi bu "dəlik"dən "çirkli pullar", narkotik, silah alveri axır.
- NATO-ya üzvlük Gürcüstanın yeni hökuməti üçün də gündəmdə qalacaqmı?
- NATO-ya üzvlük birmənalı olaraq gündəmdə qalır. Gürcüstan artıq illərdir ki, NATO-nun İraq və Əfqanıstandakı sülhməramlı əməliyyatlarında fəal iştirakçıdır. NATO tərəfindən güclü Gürcüstan ordusunun yaradılması üçün vəsaitlər gəlir. NATO ilə sıx əməkdaşlığı davam etdiririk və bu quruma üzv olmaq niyyətimizi gizlətmirik. Xatırladım ki, 4 il əvvəl keçirilmiş referendumda Gürcüstan əhalisinin 80%-i NATO-ya üzvlüyün lehinə səs verib.

CORRIDOR OF GLOBAL SCALE
R+'s interview with Giorgi TSAGARESHVILI, a member of the Georgian parliament and a member of the Georgian Dream ruling parliamentary coalition
- An agreement on the implementation of Phase 2 of the development of the Sah Daniz [Shah Deniz] 2 gas field and exports of fresh volumes of Azerbaijani gas was signed in Baku very recently. Georgia is one of Azerbaijan's main partners in the transportation of energy resources to European markets. How does your country assess the significance of this agreement for our region as a whole?
- The Sah Daniz project is of great importance for the development of the South Caucasus region. In particular, for Georgia as a transit country this agreement opens up new great prospects, namely new investments and opening of jobs. For Tbilisi, of great strategic importance is the fact that Georgia undertakes to ensure the transit of not only Azerbaijani oil and gas but also of energy resources from the eastern coast of the Caspian. The Azerbaijan-Georgia-Turkey energy corridor being created will be of global significance. Oil already goes via this corridor to all parts of the world and now large volumes of gas will go to European countries. Georgia should create the most optimal conditions for the implementation of projects with Azerbaijan. Cooperation with Azerbaijan is of vital importance. I think that revenue that will come out of the implementation of this project will serve towards a powerful development of our countries and the Caucasus region.
- What is the progress with the construction of the Georgian part of the Baku-Tbilisi-Kars railway?
- We attach very great importance to this project. Work is in full swing, and the construction of the railway will be completed in about a year. The first experimental train is to run approximately in October 2014. Azerbaijan and Turkey are carrying out an inspection. So, we expect visitors from Azerbaijan next autumn.
- Incidents involving Armenian border guards take place from time to time near the Georgian-Armenian border, in the Azeri-populated region of Kvemo-Kartli. Armenia interprets the borderline with Georgia in a fairly arbitrary manner. Armenian border guards often detain people on the Georgian side [of the border] or drive their cattle away. When will the issue of delimitation of the border with Armenia be resolved?
- Yes, there is that problem. A joint Georgian-Armenian commission is working towards resolving this issue. It is to delimitate and demarcate the border in accordance with maps available to Georgia and Armenia. Ethnic Azeris in Georgia face problems that should be resolved. The thing is that in the times of the USSR only external borders of the Soviet Union were clearly identified. For example, there is no problem with Turkey about delimitation. There was no clear identification of internal borders between republics. The borders were redrawn and changed for decades. We are actively working so that the borders with Armenia, Azerbaijan and Turkey are clearly identified in accordance with existing maps and so that the rights of our neighbouring countries are not infringed upon. I think the issue of delimitation with Armenia will very soon be resolved.
- Will the initialling by Tbilisi of the association agreement with the EU have a negative impact on the process of restoration of Georgia's territorial integrity? May it happen that Georgia will be in one geopolitical space while the rebel Abkhazia and South Ossetia will be in another?
- Quite the contrary. The agreement with the EU will have a positive impact on the process of de-occupation of the Georgian territories. Georgia has no alternative to European integration. Convergence with the EU will serve towards Georgia's economic development, give a powerful impetus to socio-economic reforms and draw the Georgian and European peoples together. In no circumstances will Georgia join the [Russian-led] Customs Union. According to the results of a public opinion poll, 85 per cent of Georgia's population support close cooperation with the EU. As for Georgia's occupied territories - Abkhazia and South Ossetia, their population should see how much they have lost as a result of hostility to us, the deployment there of the occupying country's military bases, the banishment of Georgian population, etc. In the modern world, people should live in an integrated manner and should be friends and should cooperate. Georgia should show that on our side [of the de facto border] people, regardless of their ethnicity and faith, live a lot better than in the occupied territories. When Abkhazia and South Ossetia get convinced that Georgia is not going to fight anyone and that Georgians want to live in peace in a united state, then both Abkhaz and Ossetians will think differently about everything. Nobody will want to live in a state that has a bad leadership and dead economy. For us, movement towards Europe promises a great advantage. The thing is that the occupying authorities in Abkhazia and South Ossetia have ruined everything, ruined the entire infrastructure, the agriculture, and education. These regions have turned into "black holes" into which dirty money, drug dealing and arms trade flow.
- Does the issue of joining NATO remain on the agenda for the new Georgian government?
- The issue of joining NATO definitely remains on the agenda. For many years now Georgia has actively participated in NATO's peacekeeping operations in Iraq and Afghanistan. NATO provides money for the creation of a strong Georgian army. We continue to closely cooperate with NATO and do not hide our intention to join that organization. I should recall that in a referendum four years ago 80 per cent of Georgia's population voted for membership of NATO.