Azərbaycanın qadınlardan ibarət voleybol yığması üçüncü dəfə Dünya Çempionatına vəsiqə qazanıb
2014-cü ilin ilk günlərində Azərbaycanın qadınlardan ibarət voleybol yığması bu ilin payızında İtaliyada keçiriləcək Dünya Çempionatına vəsiqə qazanıb. Bakıda təşkil olunan 3-cü seçmə mərhələ oyunlarını qələbə ilə başa vuran milli 3-cü dəfə mundial həyəcanı yaşamaq imkanı qazandı.
Təsnifat mərhələsinin püşkü atılanda millinin baş məşqçisi Faiq Qarayevin yetirmələrinin müəyyən mənada bəxtinin gətirdiyi söylənilirdi. Çünki Azərbaycan millisi üçün İsrail və Estoniyanı məğlub etmək problem olmamalı idi. Qrupda birinci yer uğrunda mübarizə isə sözsüz, Avropanın elit komandalarından sayılan Serbiya ilə olmalı idi. Voleybolçularımız dediklərimizi təsdiqlədi. İsraillə Estoniya üzərində qələbə qazanan komandamız sonda Serbiya ilə üz-üzə gəldi. Faiq Qarayevin komandası bu dueldə favorit sayılmasa da, sensassiya etmək mümkün oldu. Balkanlar üzərindəki zəfərlə J qrupunu lider kimi başa vuran yığma Avropa Çempionatındakı fiaskodan sonra bəraət qazandı. Azərbaycan-Serbiya görüşündə hər şey tay-brekdə həll olundu. Hesab 2:2 olduğu halda, həlledici hissədə daha yaxşı oynayan voleybolçularımız görüşü qələbə ilə başa vurdu.
Komandamızın oyununda müsbət dəyişikliklərin olması məşqçilərin doğru yolda olduğunu göstərdi. Əvvəlki illərdə vacib yarışlarda Faiq Qarayev daim 6-7 oyunçunun ümidinə qalır, belədə əsas heyət üzvləri erkən yorulurdu. Üstəlik, hücum planında da standart zərbələr görürdük. Natalya Məmmədovanın komandanı arxasınca daşımasına adət etmişdik. Ancaq bu dəfə Anastasiya Qurbanova, Yana Ağayeva, Kseniya Kovalenko və Ayşən Abduləzimova da sözünü dedi. Gənc Ceyran Əliyevanın uğurlu debütünü və Oksana Kiselyovanın əlindən gəldiyi qədər Valeriya Korotenkonun yoxluğunu unutdurmağa çalışdığını da sevinclə söyləməliyik. Xüsusən, Serbiya kimi prinsipial rəqiblə matçda bütün oyunçulara oynamaq şansı yaradan Qarayevin bu addımını alqışlamağa dəyər. Heyətdə ən az yer alan voleybolçu komandanın ən yaşlı oyunçusu - bu il 32 yaşını qeyd edəcək Yelena Parxomenko oldu.
Qarşıda 8 ay vaxt var. Bu müddət ərzində heyətə yeni voleybolçuların cəlb olunacağı inandırıcı görünmür. Legioner limiti tətbiq olunmadığından, superliqanın qarşıdakı mərhələlərində hansısa yerli oyunçunun milli səviyyəsində yetişməsi mümkünsüzdür. Ancaq ən azı, yığmanın oyun üslubunu daha da təkmilləşdirmək olar.
Azərbaycan yığmasının Dünya Çempionatına vəsiqə qazanması və mötəbər yarışdakı şansları barədə fikirləri ilə millinin baş məşqçisi, Azərbaycan Voleybol Federasiyasının vitse-prezidenti Faiq Qarayev "R+"a müsahibəsində bölüşüb.
- Millimizin Dünya Çempionatına vəsiqə qazanacağını gözləyirdinizmi?
- Baş məşqçi kimi hər zaman komandama inanmışam. Bizim mundiala vəsiqə qazanmağımız təsadüfi deyil, gərgin zəhmətin bəhrəsidir. Maydan başlayaraq yığma təlim-məşq toplanışlarında iştirak edir. Əsas hədəf Dünya Çempionatında iştirak etmək idi. Bu gün fəxrlə söyləyə bilərik ki, Azərbaycan mundiala vəsiqəyə layiq idi. Bu uğurda federasiyanın və komandanın hər bir üzvünün böyük əməyi var. Sözsüz ki, bu qələbədə böyük rolu olan, voleybolçularımıza gözəl şərait yaradan dövlət başçısı İlham Əliyevin qayğısını da qeyd etməliyəm.
- Serbiya ilə oyunda komandamız əzmkar oynadı. Bu mənada bəxtin də bizim tərəfimizdə olması fikriylə razısınız?
- Peşəkar idmanda təsadüf olmur. Bir neçə komandanı məğlub edərək çempion olmaq təsadüf deyil. Hər şey məşqlərdən və özünəinamdan asılıdır. Serbiya ilə tay-brekdə 4 xal fərqi ilə geridə olmağımıza baxmayaraq, hissəni uğurla bitirdik. Biz başa düşürdük ki, Serbiyanı məğlub edə bilərik və bunu etməliyik. Doğma azarkeşlər önündə başqa nəticə bizim üçün qəbulolunmaz idi.
- Demək olar ki, Serbiya ilə görüşdə rəqibi yaxşı öyrənməyiniz onlara qarşı daha yaxşı hazırlaşmağa kömək oldu...
- Serbiyanın heyətini çoxdan tanıyırıq. Onların bir neçə voleybolçusu bizim çempionatda çıxış edir. Həmçinin Türkiyə klublarında oynayan simaları var. Qrup mərhələsinin ilk 2 turunda da rəqibi yaxşı təhlil edə bildik. Belə oyunlarda böyük gərginlik olur. Sonuncu görüş idi və hər iki komanda qələbəyə iddialıydı. Artıq 2 seti qazananda bilirdik ki, Dünya Çempionatına 99 faiz vəsiqə əldə etmişik. Çünki digər qruplarda da xalların və setlərin bərabər olacağı real görünmürdü. Qarşılaşmadan öncə komandanın qarşısında məqsəd qoymuşduq ki, ən azı, 2 seti almalıyıq. Belədə tay-brekdə qızlar rahat və təzyiqsiz oynamağa başladılar.
- 5-ci setdə 4 xal geridə idik. Hesabda 8:12 geri düşdük və rəqibi qələbədən cəmi 3 xal ayırırdı. Bu zaman, yəqin, qələbəyə inam azalmışdı?
- Həmin dəqiqələr çox həyəcanlı idi. Lakin biz inanırdıq. Voleybolda 4 xal o qədər böyük fərq deyil. Voleybolçularımız sona qədər mübarizə apardı və rəqibin yaxşı oynamasına imkan vermədi. Çətinliklə əldə olunan qələbə daha şirin olur.
- Dünya Çempionatında şanslarımız necədir?
- Mundial sentyabr-oktyabr aylarında İtaliyada keçiriləcək. Hazırlıq üçün müəyyən vaxtımız var. Komandaya yeni adların cəlb olunacağı gözlənilmir. Kifayət qədər ehtiyat qüvvəmiz var və onlarla işləmək lazımdır. Mundialda planetin ən güclü 24 komandası mübarizə aparacaq. Hələ kiminlə qarşılaşacağımızı bilmirik. Püşkdən əvvəl şanslar barədə danışmaq düzgün deyil. Güclü rəqiblərlə yoldaşlıq görüşü keçirməyi planlaşdırırıq. Yaxşı hazırlıq uğurun yarısı deməkdir. Eyni zamanda, heyətdəki voleybolçularımızı qorumalıyıq. Onların zədələnməsi bizə problem yarada bilər.
- Bəzən deyirlər ki, qadınların komandasına rəhbərlik etmək çətindir. Doğrudan da xanımlarla işləmək çətinlik yaradır?
- Kişilərlə çalışmaq qadınlarla işləməkdən asandır. Xanımlar hissiyyatlıdır, emosionaldır. Xanımlar daim ev qayğıları ilə yaşayır. Əgər evdə problem varsa, bu, mütləq onun oyununa təsir edəcək. Ona görə biz çalışırıq ki, voleybolçularımızın heç bir problemi olmasın.
- Yığmada yeni yerli voleybolçuların olması yaxşı haldır. Amma superliqada legioner limitinin tətbiq olunması vacibdir. Çünki belədə yalnız əcnəbi voleybolçular meydana çıxır. Azərbaycanlı voleybolçular oynamasa, bu, gələcəkdə yığmanın güclənməsinə problem yaradacaq...
- Sizinlə tam razıyam. Artıq federasiya da legioner limitinin tətbiq olunması üçün iş aparır. Hər bir klubda yerli voleybolçulara daha çox şans verilməlidir. Əgər onlar çempionatda oynamırsa, onda haradan təcrübə toplayacaqlar? Klublar milli komandanı da düşünməlidir. Limit olsa, yerli voleybolçuların inkişafına təkan olacaq.
AZƏRBAYCANIN VOLEYBOL ÜZRƏ DÜNYA ÇEMPİONATLARINDA İŞTİRAKI
Yığmamız ilk dəfə 1994-cü ildə Dünya Çempionatında çıxış edib. Debütdə yalnız Peruya qalib gələn milli, sonradan çempionluq sevinci yaşayan Kubaya və Hollandiyaya uduzub. Nəticədə B qrupunda 4 xalla (o vaxt məğlub olan komanda 1, qalib gələn isə 2 xal qazanırdı) üçüncü yeri tutub. Braziliyadakı mundialda Faiq Qarayevin yetirmələri 16 komanda arasında 10-cu olub.
Növbəti DÇ həyəcanını 12 il sonra Yaponiyada yaşamışıq. Bu dəfə 24 komandanın qatıldığı turnirdə yığma B qrupunda yer alıb. Rusiya, Almaniya və Çinlə bacarmayan voleybolçularımız Dominikan Respublikası və Meksikanı yenib. Qrupda 4-cü pillədə qərarlaşan yığma növbəti qrupda mübarizəni davam etdirib. F qrupunda milli Braziliya və Hollandiyaya yenilib, ABŞ-la Puerto-Rikonu məğlub edib. Nəticədə, komandamız Koreya ilə 13-14-cü yerləri bölüşüb. İtaliya səfəri millinin 3-cü cəhdidir.

Azerbaijani women's volleyball team has qualified for the World Championship for third time
Azerbaijan's women's volleyball team has for the third time qualified for the final stages of the World Championship which will be held in Italy in the autumn. They achieved this after winning all their matches in the third qualifying stage at the start of this year in Baku.
Coach Faiq Qarayev's girls were lucky with the draw in the qualifying stage. Estonia and Israel should not have caused any problems for the Azerbaijani team. The main battle for first place in the group, as originally predicted, was with one of Europe's top teams, Serbia. After beating Israel and Estonia, we clashed with Serbia in the decisive match. Although Qarayev's team was not the favourites they were able to cause a sensation.
Everything was decided in the tie-break, when with the score at 2-2 Azerbaijan triumphed in the final set and took first place in the qualifying group. This means the national team can now take part in the World Championship, having recovered from the fiasco at the European Championship.
That said, the changes in the team were evident during the qualifying tournament. In the past Qarayev mainly had to rely on just 6-7 players from the main squad who tired rather quickly, and we have become used to attacking in an orthodox manner and to Natalya Mammadova playing a key role. But in this tournament Anastasia Qurbanova, Yana Agayeva, Kseniya Kovalenko and Aysan Abdulazimova all played well. Ceyran Aliyeva's successful debut and the efforts of Oksana Kisileva, who was a worthy replacement for the missing Valeriya Korotenko, should also be mentioned. Qarayev gave everyone a chance to show what they could do in the key match against Serbia, and he deserves praise for that. The oldest player in the team, Yelena Parxomenko, who is 32 this year, spent the least time on the court.
There are eight months to go before the World Championship and we are unlikely to see any new faces in the national squad in that time. With no limit on the number of foreign players in the Azerbaijani Volleyball Super League, there is no possibility of any new player being elevated to the level of the national squad. But this period can be used to improve the team's performance.
Faiq Qarayev, the chief coach and vice-president of the Azerbaijani Volleyball Federation, shared his thoughts about Azerbaijan's chances in this championship with R+.
- Did you expect the team to qualify for the World Championship?
- As chief coach I have always believed in our team. It was no fluke that we qualified but the result of hard work. Since May the team has been playing warm-up matches and the main aim was to take part in the World Championship. And we can proudly say that Azerbaijan deserves to qualify. This is down to each and very member of the federation and the team, and, of course, we must mention President Ilham Aliyev for taking time out to praise our volleyballers.
- The team showed character in the match against Serbia. Do you agree that we were lucky in that match?
- Flukes don't happen in professional sport. To beat several teams and become champion is not down to luck. Everything depends on training and self-belief. In the tie-break we were four points behind Serbia but we managed to win the set. We knew we could beat Serbia and we did. No other result would have been acceptable for our supporters.
- Did the fact that you knew the Serbian team quite well help you prepare for this match?
- We have known the Serbian team for a long time. Some of them play in our championship, and in Turkey, too. In the first two games in the group stage we were able to study our opponents even more. Still, there was great excitement and tension as both teams had a chance of winning. After we had taken two sets we were 99 per cent certain we would qualify for the World Championship, because there was hardly likely to be the same number of points and sets won in the other groups. Before the match the main job was to win two sets, and in the tie-break the girls began to play confidently and without tension.
- We were four points behind in the fifth set and with the score at 8-12 only three accurate strikes separated our rivals from victory. Surely your belief in victory must have waned at that moment?
- Those few minutes were very tense, but still we were confident. Four points is not such a big margin in volleyball. The players fought to the end and stopped their opponents playing. Victory under such difficulties is all the more desirable.
- How do you see our chances at the World Championship?
- The World Championship will be held in Italy in September-October so we have plenty of time to prepare. I don't think we'll be bringing any new players into the team. We have plenty of reserves and we need to work with them. There will be 24 of the world's strongest teams competing in the championship. We still don't know who our opponents will be. It wouldn't be right to talk about the draw. We are planning to hold friendly matches against strong opponents. Good training is half way to success. On the other hand, we need to protect the top players in the squad and any injuries could cause problems.
- At times people say that being in charge of a women's team must be quite difficult? Is that the case?
- It is easier to work with men than women. Girls are more sensitive and emotional and they worry about what's happening at home. If they have problems at home this clearly affects their game. So we try and make sure our girls have no problems at home.
- Having new players in the national team has been a good thing. But there must be a limit on the number of foreign players in the Azerbaijani Super League. The way things are at the moment only foreign players are picked, but if Azerbaijanis are not getting a game this will make it difficult to strengthen the national team.
- I fully agree with you. The federation is already working on imposing a limit on foreign players. Each club must give more chances to local players. If they aren't playing in the league, where are they going to get experience? Clubs must think about the national team. Imposing a limit will give a boost to the development of local players.
AZERBAIJAN AT PREVIOUS WORLD VOLLEYBALL CHAMPIONSHIPS
The Azerbaijani women's volleyball team first took part in the World Championship in 1994 in Brazil. After beating Peru, they then lost to Cuba and Netherlands, finishing third in the group with four points. The team finished 10th out of 16 teams in that championship.
It was another 12 years before we next took part in the World Championship and Azerbaijan was among the 24 countries that qualified for the 2006 championship in Japan. At the first group stage we defeated the Dominican Republic and Mexico but lost to Russia, Germany and China. But by finishing fourth in the group we qualified for the next stage. In the second group we lost to Brazil and Netherlands, but defeated USA and Puerto Rico. Azerbaijan eventually shared 13-14th place with South Korea. The trip to Italy will be our third World Championship.