Azərbaycanın qadınlardan ibarət voleybol yığması üçüncü dəfə Dünya Çempionatına vəsiqə qazanıb
2014-cü ilin ilk günlərində Azərbaycanın qadınlardan ibarət voleybol yığması bu ilin payızında İtaliyada keçiriləcək Dünya Çempionatına vəsiqə qazanıb. Bakıda təşkil olunan 3-cü seçmə mərhələ oyunlarını qələbə ilə başa vuran milli 3-cü dəfə mundial həyəcanı yaşamaq imkanı qazandı.
Təsnifat mərhələsinin püşkü atılanda millinin baş məşqçisi Faiq Qarayevin yetirmələrinin müəyyən mənada bəxtinin gətirdiyi söylənilirdi. Çünki Azərbaycan millisi üçün İsrail və Estoniyanı məğlub etmək problem olmamalı idi. Qrupda birinci yer uğrunda mübarizə isə sözsüz, Avropanın elit komandalarından sayılan Serbiya ilə olmalı idi. Voleybolçularımız dediklərimizi təsdiqlədi. İsraillə Estoniya üzərində qələbə qazanan komandamız sonda Serbiya ilə üz-üzə gəldi. Faiq Qarayevin komandası bu dueldə favorit sayılmasa da, sensassiya etmək mümkün oldu. Balkanlar üzərindəki zəfərlə J qrupunu lider kimi başa vuran yığma Avropa Çempionatındakı fiaskodan sonra bəraət qazandı. Azərbaycan-Serbiya görüşündə hər şey tay-brekdə həll olundu. Hesab 2:2 olduğu halda, həlledici hissədə daha yaxşı oynayan voleybolçularımız görüşü qələbə ilə başa vurdu.
Komandamızın oyununda müsbət dəyişikliklərin olması məşqçilərin doğru yolda olduğunu göstərdi. Əvvəlki illərdə vacib yarışlarda Faiq Qarayev daim 6-7 oyunçunun ümidinə qalır, belədə əsas heyət üzvləri erkən yorulurdu. Üstəlik, hücum planında da standart zərbələr görürdük. Natalya Məmmədovanın komandanı arxasınca daşımasına adət etmişdik. Ancaq bu dəfə Anastasiya Qurbanova, Yana Ağayeva, Kseniya Kovalenko və Ayşən Abduləzimova da sözünü dedi. Gənc Ceyran Əliyevanın uğurlu debütünü və Oksana Kiselyovanın əlindən gəldiyi qədər Valeriya Korotenkonun yoxluğunu unutdurmağa çalışdığını da sevinclə söyləməliyik. Xüsusən, Serbiya kimi prinsipial rəqiblə matçda bütün oyunçulara oynamaq şansı yaradan Qarayevin bu addımını alqışlamağa dəyər. Heyətdə ən az yer alan voleybolçu komandanın ən yaşlı oyunçusu - bu il 32 yaşını qeyd edəcək Yelena Parxomenko oldu.
Qarşıda 8 ay vaxt var. Bu müddət ərzində heyətə yeni voleybolçuların cəlb olunacağı inandırıcı görünmür. Legioner limiti tətbiq olunmadığından, superliqanın qarşıdakı mərhələlərində hansısa yerli oyunçunun milli səviyyəsində yetişməsi mümkünsüzdür. Ancaq ən azı, yığmanın oyun üslubunu daha da təkmilləşdirmək olar.
Azərbaycan yığmasının Dünya Çempionatına vəsiqə qazanması və mötəbər yarışdakı şansları barədə fikirləri ilə millinin baş məşqçisi, Azərbaycan Voleybol Federasiyasının vitse-prezidenti Faiq Qarayev "R+"a müsahibəsində bölüşüb.
- Millimizin Dünya Çempionatına vəsiqə qazanacağını gözləyirdinizmi?
- Baş məşqçi kimi hər zaman komandama inanmışam. Bizim mundiala vəsiqə qazanmağımız təsadüfi deyil, gərgin zəhmətin bəhrəsidir. Maydan başlayaraq yığma təlim-məşq toplanışlarında iştirak edir. Əsas hədəf Dünya Çempionatında iştirak etmək idi. Bu gün fəxrlə söyləyə bilərik ki, Azərbaycan mundiala vəsiqəyə layiq idi. Bu uğurda federasiyanın və komandanın hər bir üzvünün böyük əməyi var. Sözsüz ki, bu qələbədə böyük rolu olan, voleybolçularımıza gözəl şərait yaradan dövlət başçısı İlham Əliyevin qayğısını da qeyd etməliyəm.
- Serbiya ilə oyunda komandamız əzmkar oynadı. Bu mənada bəxtin də bizim tərəfimizdə olması fikriylə razısınız?
- Peşəkar idmanda təsadüf olmur. Bir neçə komandanı məğlub edərək çempion olmaq təsadüf deyil. Hər şey məşqlərdən və özünəinamdan asılıdır. Serbiya ilə tay-brekdə 4 xal fərqi ilə geridə olmağımıza baxmayaraq, hissəni uğurla bitirdik. Biz başa düşürdük ki, Serbiyanı məğlub edə bilərik və bunu etməliyik. Doğma azarkeşlər önündə başqa nəticə bizim üçün qəbulolunmaz idi.
- Demək olar ki, Serbiya ilə görüşdə rəqibi yaxşı öyrənməyiniz onlara qarşı daha yaxşı hazırlaşmağa kömək oldu...
- Serbiyanın heyətini çoxdan tanıyırıq. Onların bir neçə voleybolçusu bizim çempionatda çıxış edir. Həmçinin Türkiyə klublarında oynayan simaları var. Qrup mərhələsinin ilk 2 turunda da rəqibi yaxşı təhlil edə bildik. Belə oyunlarda böyük gərginlik olur. Sonuncu görüş idi və hər iki komanda qələbəyə iddialıydı. Artıq 2 seti qazananda bilirdik ki, Dünya Çempionatına 99 faiz vəsiqə əldə etmişik. Çünki digər qruplarda da xalların və setlərin bərabər olacağı real görünmürdü. Qarşılaşmadan öncə komandanın qarşısında məqsəd qoymuşduq ki, ən azı, 2 seti almalıyıq. Belədə tay-brekdə qızlar rahat və təzyiqsiz oynamağa başladılar.
- 5-ci setdə 4 xal geridə idik. Hesabda 8:12 geri düşdük və rəqibi qələbədən cəmi 3 xal ayırırdı. Bu zaman, yəqin, qələbəyə inam azalmışdı?
- Həmin dəqiqələr çox həyəcanlı idi. Lakin biz inanırdıq. Voleybolda 4 xal o qədər böyük fərq deyil. Voleybolçularımız sona qədər mübarizə apardı və rəqibin yaxşı oynamasına imkan vermədi. Çətinliklə əldə olunan qələbə daha şirin olur.
- Dünya Çempionatında şanslarımız necədir?
- Mundial sentyabr-oktyabr aylarında İtaliyada keçiriləcək. Hazırlıq üçün müəyyən vaxtımız var. Komandaya yeni adların cəlb olunacağı gözlənilmir. Kifayət qədər ehtiyat qüvvəmiz var və onlarla işləmək lazımdır. Mundialda planetin ən güclü 24 komandası mübarizə aparacaq. Hələ kiminlə qarşılaşacağımızı bilmirik. Püşkdən əvvəl şanslar barədə danışmaq düzgün deyil. Güclü rəqiblərlə yoldaşlıq görüşü keçirməyi planlaşdırırıq. Yaxşı hazırlıq uğurun yarısı deməkdir. Eyni zamanda, heyətdəki voleybolçularımızı qorumalıyıq. Onların zədələnməsi bizə problem yarada bilər.
- Bəzən deyirlər ki, qadınların komandasına rəhbərlik etmək çətindir. Doğrudan da xanımlarla işləmək çətinlik yaradır?
- Kişilərlə çalışmaq qadınlarla işləməkdən asandır. Xanımlar hissiyyatlıdır, emosionaldır. Xanımlar daim ev qayğıları ilə yaşayır. Əgər evdə problem varsa, bu, mütləq onun oyununa təsir edəcək. Ona görə biz çalışırıq ki, voleybolçularımızın heç bir problemi olmasın.
- Yığmada yeni yerli voleybolçuların olması yaxşı haldır. Amma superliqada legioner limitinin tətbiq olunması vacibdir. Çünki belədə yalnız əcnəbi voleybolçular meydana çıxır. Azərbaycanlı voleybolçular oynamasa, bu, gələcəkdə yığmanın güclənməsinə problem yaradacaq...
- Sizinlə tam razıyam. Artıq federasiya da legioner limitinin tətbiq olunması üçün iş aparır. Hər bir klubda yerli voleybolçulara daha çox şans verilməlidir. Əgər onlar çempionatda oynamırsa, onda haradan təcrübə toplayacaqlar? Klublar milli komandanı da düşünməlidir. Limit olsa, yerli voleybolçuların inkişafına təkan olacaq.
AZƏRBAYCANIN VOLEYBOL ÜZRƏ DÜNYA ÇEMPİONATLARINDA İŞTİRAKI
Yığmamız ilk dəfə 1994-cü ildə Dünya Çempionatında çıxış edib. Debütdə yalnız Peruya qalib gələn milli, sonradan çempionluq sevinci yaşayan Kubaya və Hollandiyaya uduzub. Nəticədə B qrupunda 4 xalla (o vaxt məğlub olan komanda 1, qalib gələn isə 2 xal qazanırdı) üçüncü yeri tutub. Braziliyadakı mundialda Faiq Qarayevin yetirmələri 16 komanda arasında 10-cu olub.
Növbəti DÇ həyəcanını 12 il sonra Yaponiyada yaşamışıq. Bu dəfə 24 komandanın qatıldığı turnirdə yığma B qrupunda yer alıb. Rusiya, Almaniya və Çinlə bacarmayan voleybolçularımız Dominikan Respublikası və Meksikanı yenib. Qrupda 4-cü pillədə qərarlaşan yığma növbəti qrupda mübarizəni davam etdirib. F qrupunda milli Braziliya və Hollandiyaya yenilib, ABŞ-la Puerto-Rikonu məğlub edib. Nəticədə, komandamız Koreya ilə 13-14-cü yerləri bölüşüb. İtaliya səfəri millinin 3-cü cəhdidir.

Женская сборная Азербайджана по волейболу в третий раз завоевала путевку в финальную часть чемпионата мира, который пройдет осенью в Италии. Такое достижение стало возможным после победы во всех встречах третьего этапа отборочных игр, проведенных в первые дни 2014 года в Баку.
На отборочном этапе подопечным главного тренера сборной Фаика Гараева повезло с жеребьевкой. Сборные Эстонии и Израиля не должны были создать проблемы для азербайджанских волейболисток. Основная же борьба за первое место в группе, как и предсказывалось изначально, развернулась с одной из элитных команд Европы - сборной Сербии. Победив Израиль и Эстонию, отечественные волейболистки сошлись в решающем матче с Сербией. Хотя подопечные Ф.Гараева и не считались фаворитами в этом матче, им удалось сделать сенсацию.
Все решилось на тай-бреке, когда при счете 2:2 азербайджанские волейболистки одержали победу в решающем сете и завоевали первое место в отборочной группе. Это позволяет национальной команде участвовать в чемпионате мира, реабилитировавшись после фиаско на чемпионате Европы.
При этом на отборочном турнире бросались в глаза позитивные изменения в команде. В прошлом Ф.Гараев в основном вынужден был полагаться лишь на 6-7 игроков основного состава, которые довольно быстро выдыхались. При этом в нападении мы были свидетелями стандартных атак, привыкли к решающей роли Натальи Мамедовой. Но на данном турнире удачно выступили Анастасия Гурбанова, Яна Агаева, Ксения Коваленко и Айшан Абдулазимова. Нельзя не отметить удачный дебют Джейран Алиевой и старания Оксаны Кисилевой, стремящейся достойно заменить отсутствующую Валерию Коротенко. Ф.Гараев дал возможность всем игрокам проявить себя в принципиальном матче со сборной Сербии, что достойно похвалы. Меньше всего же времени на площадке провела самый возрастной игрок команды - Елена Пархоменко, отмечающая в этом году 32-летие.
До старта чемпионата мира остается 8 месяцев, за этот период вряд ли мы увидим новые лица в составе сборной. При отсутствии лимита легионеров в азербайджанской волейбольной Суперлиге невозможно поднять какого-либо игрока на уровень сборной. Но этот срок можно использовать на совершенствование игры команды.
Своими мыслями по поводу шансов сборной Азербайджана на этом чемпионате поделился с R+ главный тренер, вице-президент Федерации волейбола Азербайджана Фаиг Гараев.
- Вы ждали, что сборная завоюет путевку на чемпионат мира?
- Как главный тренер я всегда верил в нашу команду. Эта путевка на мундиаль не случайна, а результат упорного труда. Сборная команда с мая участвует в тренировочных сборах, и основная цель была участие в ЧМ. И сегодня мы можем с гордостью сказать, что сборная Азербайджана была достойна этой путевки. В этом достижении есть большая заслуга каждого члена федерации и команды. И, конечно, я должен отметить заботу президента Ильхама Алиева за прекрасные условия для наших волейболисток.
- В матче с Сербией команда продемонстрировала характер. А вы согласны с мнением, что нам повезло в этой игре?
- В профессиональном спорте случайностей не бывает. Победить несколько команд и стать чемпионом - это не воля случая. Все зависит от тренировок и веры в свои силы. На тай-брейке мы уступали Сербии 4 очка, но смогли победить в сете. Мы понимали, что нам по силам победить Сербию и сделали это. Перед родными болельщиками другой результат был неприемлем.
- То, что вы достаточно хорошо знали команду Сербии, помогло вам в подготовке к игре?
- Сербскую команду мы знаем давно. Ряд их волейболисток выступают на нашем чемпионате, а также в Турции. В первых двух играх группового турнира мы смогли еще лучше проанализировать игру соперников. Но все равно было большое волнение и напряжение - обе команды претендовали на победу. После того как мы взяли два сета, уже на 99% знали, что получим путевку на чемпионат мира. Потому что вряд ли в других группах могло быть одинаковое количество очков и выигранных сетов. Перед встречей основная задача была выиграть два сета. А уже на тай-бреке девушки стали играть спокойно и без напряжения.
- В пятом сете мы уступали 4 очка. При счете 8:12 соперников от победы отделяли лишь три точных удара. В тот момент, наверное, уже уменьшилась вера в победу?
- Те минуты были очень напряженными. Но мы все равно верили. В волейболе 4 очка не такая уж и большая разница. Волейболистки боролись до конца и не позволили соперницам показать хорошую игру. Победа с такими трудностями еще более желанна.
- Как вы оцените шансы на чемпионате мира?
- Мундиаль пройдет в сентябре-октябре в Италии. Для подготовки у нас достаточно времени. Не думаю, что в команду будут привлечены новые игроки. У нас достаточно резервов и с ними надо работать. На мундиале будут бороться 24 сильнейшие сборные планеты. Мы еще не знаем, с кем будем встречаться. До жеребьевки говорить о шансах неверно. Планируем провести товарищеские встречи с сильными соперниками. Хорошая подготовка - это половина успеха. С другой стороны, нужно беречь волейболисток основного состава, травмы создадут для нас проблемы.
- Порой говорят, что возглавлять женскую команду достаточно сложно. Так ли это?
- Работать с мужчинами легче, чем с женщинами. Дамы более чувствительны, эмоциональны, живут заботами о доме. Если дома у них есть проблемы, это обязательно отражается на игре. Поэтому мы стараемся, чтобы у наших волейболисток не было проблем дома.
- Появление новых игроков в сборной очень хороший результат. Но необходимо применять лимит для легионеров в Суперлиге Азербайджана. Ведь при нынешнем положении на площадку выходят только иностранные игроки. А ведь если не будут играть азербайджанские волейболистки, это создаст проблемы для усиления сборной.
- Полностью с вами согласен. Федерация уже ведет работу по внедрению лимита легионеров. Каждый клуб должен давать больше шансов местным волейболисткам. Если они не играют на чемпионате страны, то где им набраться опыта. Клубы должны думать о сборной. Применение лимита даст толчок развитию местных волейболисток.
УЧАСТИЕ АЗЕРБАЙДЖАНА В ПРЕДЫДУЩИХ ЧМ ПО ВОЛЕЙБОЛУ
Впервые сборная Азербайджана по женскому волейболу приняла участие в чемпионате мира 1994 года в Бразилии. Победив на старте сборную Перу, команда затем проиграла Кубе и Голландии, заняв третье место в группе с 4 очками. На том чемпионате сборная заняла 10-е место среди 16 команд.
Следующего участия в ЧМ пришлось ждать 12 лет - сборная Азербайджана отобралась в числе 24 сборных на мундиаль 2006 года в Японии. На первом групповом этапе отечественные волейболистки оказались сильнее визави из Доминиканской Республики и Мексики, но уступили сборным России, Германии и Китая. При этом, заняв четвертое место в группе, сборная Азербайджана прошла в следующий этап. На втором групповом этапе команда проиграла Бразилии и Голландии, победив при этом сборные США и Пуэрто-Рико. В итоге Азербайджан разделил 13-14-е места со сборной Южной Кореи. Итальянский вояж на ЧМ будет для сборной третьим.