Rusiyada keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanı 5 idmançı təmsil edəcək
Yay Olimpiya Oyunları Azərbaycanda həmişə böyük maraqla izlənilib və daim böyük azarkeş kütləsi toplayıb. Son illər qış idman növlərinə olan maraq da artmaqdadır. Azərbaycanın isti iqlimi qış idman növlərinin inkişafı üçün əlverişli olmasa da, dörd ildən bir keçirilən "ağ Olimpiada" bizdə də çox sevilir. Son iki qış Olimpiadası bütövlüklə ölkə ərazisində canlı yayımlandı və azarkeş ordusu tərəfindən rəğbətlə qarşılandı.
Üstəlik, son illər Azərbaycanda qış turizminin inkişafı istiqamətində aparılan işlər əhalidə idmanın qış növlərinə marağı daha da artırıb. Yeni ilin ilk günlərində Qəbələdə "Tufan" Dağ-Xizək Yay-Qış İstirahət Kompleksinin birinci mərhələsinin açılışı oldu. Kompleksin tikintisinin birinci mərhələsi çərçivəsində dörd kanat xətti tam inşa olunaraq, on xizək yolundan beşində inşaat işləri başa çatdırılıb. Digər işlər isə mərhələli şəkildə həyata keçirilir. Bu qış mövsümündə kanat xətlərində gəzinti, xizəklə sürüşmək mümkün olacaq. Qusar rayonundakı "Şahdağ" Qış-Yay Turizm Kompleksinin isə artıq təqdimata ehtiyacı yoxdur. Əhalinin sevimli istirahət məkanında gənc idmançıların hazırlığı üçün də şərait yaradılıb.
İsti iqlim qurşağında yerləşməsinə baxmayaraq, Azərbaycanda qış idman növlərinin də sevilməsi və inkişaf etdirilməsi üçün kompleksli işlər aparılmaqdadır. Bu mənada ölkəmizin qış Olimpiadasında təmsil olunması başa düşüləndir. Dünyada idman ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanın bütün mötəbər yarışlarda təmsil olunması çoxlarına nümunə olub. Bu gün əminliklə söyləmək mümkündür ki, hər mötəbər çempionatda və ya oyunlarda Azərbaycan Bayrağı dalğalanır. Növbəti belə mötəbər yarış gələn ay Soçidə keçiriləcək qış Olimpiya Oyunlarıdır.
Tarixə nəzər saldıqda Azərbaycan idmançılarının qış oyunlarında ilk iştirakı 1998-ci ilə təsadüf edir. İdmançılarımızın qış Olimpiya Oyunlarında görünməsi perspektivə hesablanan qərar idi. O vaxt Azərbaycanın Naqanodakı Olimpiadada təmsil olunması Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə mümkün oldu. 1997-ci ildə Milli Olimpiya Komitəsinə prezident seçilən dövlət başçısı inanılmazı həyata keçirdi. Olimpiadaya bir neçə ay qaldığı halda, ölkəmizin adı iştirakçılar sırasına daxil edildi. Sürətlə aparılan təşkilati işlərdən sonra Azərbaycanın Yaponiyadakı turnirdə 5 idmançı ilə təmsil olunacağı rəsmiləşdi. Bunlar fiqurlu konkisürənlər Yuliya Vorobyova, İqor Paşkeviç, İnqa Rodionova-Aleksandr Onişşenko və dağ xizəkçisi Elbrus İsakov idi. Fiqurlu konkisürənlərin fərdi yarışlarında həm Yuliya, həm də İqor 16-cı nəticə göstərdi, Rodionova-Onişşenko cütlüyü isə 18-ci oldu. Yarış günü səhhətində yaranan problem səbəbindən E.İsakov Olimpiadada iştirak edə bilmədi.
2002-ci ildə keçirilən Solt Leyk Siti Olimpiadası bizim üçün ikinci "ağ Olimpiada" oldu. Bu dəfə konkisürmə və dağ xizəyi üzrə yarışlarda təmsil olunduq. Fiqurlu konkisürən Sergey Rılov 28 iştirakçının mübarizəsində yalnız 24-cü ola bildi. İdman rəqslərindəki təmsilçilərimiz Kristina Freyzer-İqor Lukanin cütlüyü qısa, məcburi və sərbəst proqramda maraqlı kompozisiyalar təqdim edərək, rəqiblərin (32), təxminən, yarısını geridə qoyaraq, 17-ci yeri tutdu. Dağ xizəyinin slalom növündə yarışan Elbrus isə birinci cəhddə ümumi məsafəni tam keçə bilməyərək, mübarizəni dayandırdı.
2006-cı ildə Turində təşkil edilən XX Qış Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın iki idmançısı mübarizə aparıb - fiqurlu konkisürənlər Kristin Freyzer və İqor Lukanindən ibarət duet. Turində məcburi proqramdan sonra 20-ci, qısa proqramdan sonra 19-cu, sərbəst proqramdan sonra, yəni yekunda 77,14 balla 24 iştirakçı arasında 17-ci nəticə göstərdik. 2010-cu ildə Vankuverdə keçirilən Qış Olimpiya Oyunlarında ölkəmiz iki idmançı ilə təmsil olundu. Bunlar Azərbaycan atletləri - dağ xizəkçiləri Sedrik Nots və Qeya Bassani Antivarini idi.
Fevralda Rusiyanın Soçi şəhərində keçiriləcək XXII Qış Olimpiya Oyunlarına start veriləcək.  Azərbaycan növbəti mötəbər yarışdan kənarda qalma- yacaq. Müstəqil idmanımızın tarixində beşinci "ağ Olimpiada"da 5 idmançımız yarışacaq. Bunlar fiqurlu konkisürənlər Yuliya Zlobina və Aleksey Sitnikov, eləcə də dağ xizəkçiləri Patrik Braxner, həmçinin Sedrik Nots və Geya Bassani Antivaridir. Artıq Milli Olimpiya Komitəsi təşkilati işləri yekunlaşdırmaq üzrədir. Azərbaycan nümayəndə heyətinin parad geyimlərini İtaliyanın məşhur Larusmiani moda evi hazırlayıb. Brend yüksək keyfiyyətli paltarların sifarişlə tikilməsində ixtisaslaşıb. Turnirdə Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Milli Olimpiya Komitəsinin Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi Könül Nurullayevadır. Olimpiadaya yola düşəcək dövlət nümayəndələri arasında gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti, Qış İdman Növləri Federasiyasının prezidenti İsgəndər Xəlilov və idman sahəsində tanınmış digər nümayəndələrin iştirakı da nəzərdə tutulub.
Yaxın keçmişdə bəziləri Azərbaycanın Qış Olimpiya Oyunlarında iştirakını anlamaq istəmirdi. Onlar arasında bu yarışda iştirakın mənasız olduğunu düşünənlər də az deyildi. Zaman göstərdi ki, Milli Olimpiya Komitəsi düzgün istiqamət seçib. Bütün idman növlərinə eyni dərəcədə diqqət göstərən Azərbaycan hökuməti dünya ölkələrinin maraqla izlədiyi Qış Olimpiya Oyunlarından da kənarda qalmamaqla idman imicimizə zərbə vurmadı. Çünki Qış Olimpiya növlərində iştirak edən ölkələrin hamısı medal qazanmır. Bu yarışda iştirak etməklə dövlətlər dünya Olimpiya ailəsinin üzvü olduğunu təsdiqləyir. Bütün dünyada canlı yayımlanan açılış və bağlanış mərasimində dövlətin bayrağı nümayiş etdirilir. Ekran qarşısında əyləşən tamaşaçılar ölkə haqqında məlumatlanır.
XXII "ağ Olimpiada" 2014-cü il fevralın 7-də başlanacaq, 23-də başa çatacaq: 16 gün ərzində 98 dəst medal uğrunda 85 ölkədən 3 minə yaxın idmançı yarışacaq.
Onsuz da Azərbaycanda qış idman növlərinin inkişafı iqlim baxımından mümkünsüzdür. Bununla belə, bizim böyük idman bayramında iştirakımız qürurverici amildir. Olimpiya Oyunlarının məşhur devizi də fikrimizi təsdiqləyir: "Olimpiadada əsas iştirakdır. Çünki hamı qalib ola bilməz".

SOCHI ABOUT TO START
In Azerbaijan the summer Olympic Games have always evoked great interest, with huge numbers of fans being glued to their TV screens. In the last few years interest in winter sports has been growing too. Although the climate in our country is not very suitable for this type of sport, the four-yearly Winter Olympics are becoming increasingly popular. During the last two Winter Olympics there have been direct transmissions of the Games in Azerbaijan and viewers were enthralled by the exciting contests.
The country's efforts to promote a winter tourist trade over the last few years has boosted the population's interest in winter sports. In the first few days of 2014 the first stage of the "Tufan" year-round alpine ski sports complex at Qabala was opened, within the context of which four cable-cars were commissioned and work was completed on laying out five of the 10 pistes.  The rest of the work is to be carried out in stages. In this winter season holiday-makers will already be able to avail themselves of the cable cars and go skiing. There is no need to tell you about the  "Sahdag" year-round tourist complex in Qusar district. The conditions have already been created for young sportsmen to train in this popular leisure location.
In spite of the fact that it is located in a warm climatic zone, comprehensive efforts are being made in Azerbaijan to develop and promote winter sports as well. This is why it is quite understandable that the country wants to enter its sportsmen in the Winter Olympics.
Azerbaijan first took part in the Winter Olympics in 1998. The decision was taken then with the future in mind. At that time, Azerbaijan's participation in the Olympics in [the Japanese town of] Nagano was made possible thanks to the initiative of President Ilham Aliyev, who was head of the country's National Olympic Committee. Elected president of the National Olympic Committee in 1997, Ilham Aliyev set about doing something which appeared to be unrealistic at the time. Just a few months before the Olympics, the country was included in the list of competitors. After a hasty effort to organise things, Azerbaijan was represented by five sportsmen at the contest in Japan. These were figure skaters Yuliya Vorobyeva and Igor Pashkevich, the pair skaters Inga Rodionova and Alexander Onishchenko and the alpine skier Elbrus Isakov. Yuliya and Igor took 16th place, the Rodionova-Onishchenko pair skaters took 18th place, but Elbrus Isakov was unable to enter the competition on the day owing to health problems.
At the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City Azerbaijan only entered figure skaters and skiers. The figure skater Sergey Rylov took 24th place out of 28, and the pair skaters Kristina Fraser and Igor Lukanin, who presented interesting entries in the short, compulsory and free skating programmes, took 17th place out of 32. Elbrus Isakov did not manage to finish the course at the first attempt at the slalom.
In the 2006 Winter Olympics in Turin two sportsmen, the figure skaters Kristina Fraser and Igor Lukanin, defended Azerbaijan's honour. They finished the compulsory programme in 20th place out of 24, gained 19th place in the short programme and 17th place in the free skating, collecting a total of 77.14 points.
The alpine skiers Cedric Nots and Geya Bassini Antivarini represented the country at the 2010 Olympics in Vancouver.
The XXII Winter Olympics are to start in Sochi in February this year. The five sportsmen representing Azerbaijan are the figure skaters Yuliya Zlobina and Aleksey Sitnikov, the skiers Patrick Brahner, Cedric Nots and Geya Bassini Antivarini. Azerbaijan's National Olympic Committee is already completing the preparations. The well-known Italian fashion house Larusmiani has designed the costumes for Azerbaijan's delegation. This fashion house specialises in individual top-quality garments to order. Azerbaijan's delegation is led by Konul Nurullayeva, the head of the International Contacts Department of the National Olympic Committee. Youth and Sports Minister Azad Rahimov, the National Olympic Committee vice-president, and the president of the Winter Sports Federation, Iskandar Xallilov are expected to be members of the delegation among others.
In the not so distant past many thought that it was pointless to take part in the Winter Olympics. But time has proved that the National Olympic Committee has taken the right decision. In displaying equal interest in developing all types of sport and ensuring the country's participation in the Winter Olympics, Azerbaijan's leaders have displayed their adherence to upholding the country's sporting image.
Although not every country manages to win medals at the Olympics, their participation in them confirms their membership of the world Olympic family. The state flag and information about the participating countries is presented during the world-wide direct transmission of the opening and closing ceremonies of the Olympic Games.
The XXII Winter Olympics are to start on 7th February 2014 and to end on 23rd February. During the 16 days almost 3,000 sportsmen from 85 countries will battle for 98 sets of medals.
Although it is not possible to promote all types of winter sports in the country for climatic reasons, it is really gratifying for Azerbaijan to take part in such a magnificent festival of sport. The Olympic slogan says that "it is not the winning, but the taking part that counts."