Rusiyada keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanı 5 idmançı təmsil edəcək
Yay Olimpiya Oyunları Azərbaycanda həmişə böyük maraqla izlənilib və daim böyük azarkeş kütləsi toplayıb. Son illər qış idman növlərinə olan maraq da artmaqdadır. Azərbaycanın isti iqlimi qış idman növlərinin inkişafı üçün əlverişli olmasa da, dörd ildən bir keçirilən "ağ Olimpiada" bizdə də çox sevilir. Son iki qış Olimpiadası bütövlüklə ölkə ərazisində canlı yayımlandı və azarkeş ordusu tərəfindən rəğbətlə qarşılandı.
Üstəlik, son illər Azərbaycanda qış turizminin inkişafı istiqamətində aparılan işlər əhalidə idmanın qış növlərinə marağı daha da artırıb. Yeni ilin ilk günlərində Qəbələdə "Tufan" Dağ-Xizək Yay-Qış İstirahət Kompleksinin birinci mərhələsinin açılışı oldu. Kompleksin tikintisinin birinci mərhələsi çərçivəsində dörd kanat xətti tam inşa olunaraq, on xizək yolundan beşində inşaat işləri başa çatdırılıb. Digər işlər isə mərhələli şəkildə həyata keçirilir. Bu qış mövsümündə kanat xətlərində gəzinti, xizəklə sürüşmək mümkün olacaq. Qusar rayonundakı "Şahdağ" Qış-Yay Turizm Kompleksinin isə artıq təqdimata ehtiyacı yoxdur. Əhalinin sevimli istirahət məkanında gənc idmançıların hazırlığı üçün də şərait yaradılıb.
İsti iqlim qurşağında yerləşməsinə baxmayaraq, Azərbaycanda qış idman növlərinin də sevilməsi və inkişaf etdirilməsi üçün kompleksli işlər aparılmaqdadır. Bu mənada ölkəmizin qış Olimpiadasında təmsil olunması başa düşüləndir. Dünyada idman ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanın bütün mötəbər yarışlarda təmsil olunması çoxlarına nümunə olub. Bu gün əminliklə söyləmək mümkündür ki, hər mötəbər çempionatda və ya oyunlarda Azərbaycan Bayrağı dalğalanır. Növbəti belə mötəbər yarış gələn ay Soçidə keçiriləcək qış Olimpiya Oyunlarıdır.
Tarixə nəzər saldıqda Azərbaycan idmançılarının qış oyunlarında ilk iştirakı 1998-ci ilə təsadüf edir. İdmançılarımızın qış Olimpiya Oyunlarında görünməsi perspektivə hesablanan qərar idi. O vaxt Azərbaycanın Naqanodakı Olimpiadada təmsil olunması Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə mümkün oldu. 1997-ci ildə Milli Olimpiya Komitəsinə prezident seçilən dövlət başçısı inanılmazı həyata keçirdi. Olimpiadaya bir neçə ay qaldığı halda, ölkəmizin adı iştirakçılar sırasına daxil edildi. Sürətlə aparılan təşkilati işlərdən sonra Azərbaycanın Yaponiyadakı turnirdə 5 idmançı ilə təmsil olunacağı rəsmiləşdi. Bunlar fiqurlu konkisürənlər Yuliya Vorobyova, İqor Paşkeviç, İnqa Rodionova-Aleksandr Onişşenko və dağ xizəkçisi Elbrus İsakov idi. Fiqurlu konkisürənlərin fərdi yarışlarında həm Yuliya, həm də İqor 16-cı nəticə göstərdi, Rodionova-Onişşenko cütlüyü isə 18-ci oldu. Yarış günü səhhətində yaranan problem səbəbindən E.İsakov Olimpiadada iştirak edə bilmədi.
2002-ci ildə keçirilən Solt Leyk Siti Olimpiadası bizim üçün ikinci "ağ Olimpiada" oldu. Bu dəfə konkisürmə və dağ xizəyi üzrə yarışlarda təmsil olunduq. Fiqurlu konkisürən Sergey Rılov 28 iştirakçının mübarizəsində yalnız 24-cü ola bildi. İdman rəqslərindəki təmsilçilərimiz Kristina Freyzer-İqor Lukanin cütlüyü qısa, məcburi və sərbəst proqramda maraqlı kompozisiyalar təqdim edərək, rəqiblərin (32), təxminən, yarısını geridə qoyaraq, 17-ci yeri tutdu. Dağ xizəyinin slalom növündə yarışan Elbrus isə birinci cəhddə ümumi məsafəni tam keçə bilməyərək, mübarizəni dayandırdı.
2006-cı ildə Turində təşkil edilən XX Qış Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın iki idmançısı mübarizə aparıb - fiqurlu konkisürənlər Kristin Freyzer və İqor Lukanindən ibarət duet. Turində məcburi proqramdan sonra 20-ci, qısa proqramdan sonra 19-cu, sərbəst proqramdan sonra, yəni yekunda 77,14 balla 24 iştirakçı arasında 17-ci nəticə göstərdik. 2010-cu ildə Vankuverdə keçirilən Qış Olimpiya Oyunlarında ölkəmiz iki idmançı ilə təmsil olundu. Bunlar Azərbaycan atletləri - dağ xizəkçiləri Sedrik Nots və Qeya Bassani Antivarini idi.
Fevralda Rusiyanın Soçi şəhərində keçiriləcək XXII Qış Olimpiya Oyunlarına start veriləcək.  Azərbaycan növbəti mötəbər yarışdan kənarda qalma- yacaq. Müstəqil idmanımızın tarixində beşinci "ağ Olimpiada"da 5 idmançımız yarışacaq. Bunlar fiqurlu konkisürənlər Yuliya Zlobina və Aleksey Sitnikov, eləcə də dağ xizəkçiləri Patrik Braxner, həmçinin Sedrik Nots və Geya Bassani Antivaridir. Artıq Milli Olimpiya Komitəsi təşkilati işləri yekunlaşdırmaq üzrədir. Azərbaycan nümayəndə heyətinin parad geyimlərini İtaliyanın məşhur Larusmiani moda evi hazırlayıb. Brend yüksək keyfiyyətli paltarların sifarişlə tikilməsində ixtisaslaşıb. Turnirdə Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Milli Olimpiya Komitəsinin Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi Könül Nurullayevadır. Olimpiadaya yola düşəcək dövlət nümayəndələri arasında gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti, Qış İdman Növləri Federasiyasının prezidenti İsgəndər Xəlilov və idman sahəsində tanınmış digər nümayəndələrin iştirakı da nəzərdə tutulub.
Yaxın keçmişdə bəziləri Azərbaycanın Qış Olimpiya Oyunlarında iştirakını anlamaq istəmirdi. Onlar arasında bu yarışda iştirakın mənasız olduğunu düşünənlər də az deyildi. Zaman göstərdi ki, Milli Olimpiya Komitəsi düzgün istiqamət seçib. Bütün idman növlərinə eyni dərəcədə diqqət göstərən Azərbaycan hökuməti dünya ölkələrinin maraqla izlədiyi Qış Olimpiya Oyunlarından da kənarda qalmamaqla idman imicimizə zərbə vurmadı. Çünki Qış Olimpiya növlərində iştirak edən ölkələrin hamısı medal qazanmır. Bu yarışda iştirak etməklə dövlətlər dünya Olimpiya ailəsinin üzvü olduğunu təsdiqləyir. Bütün dünyada canlı yayımlanan açılış və bağlanış mərasimində dövlətin bayrağı nümayiş etdirilir. Ekran qarşısında əyləşən tamaşaçılar ölkə haqqında məlumatlanır.
XXII "ağ Olimpiada" 2014-cü il fevralın 7-də başlanacaq, 23-də başa çatacaq: 16 gün ərzində 98 dəst medal uğrunda 85 ölkədən 3 minə yaxın idmançı yarışacaq.
Onsuz da Azərbaycanda qış idman növlərinin inkişafı iqlim baxımından mümkünsüzdür. Bununla belə, bizim böyük idman bayramında iştirakımız qürurverici amildir. Olimpiya Oyunlarının məşhur devizi də fikrimizi təsdiqləyir: "Olimpiadada əsas iştirakdır. Çünki hamı qalib ola bilməz".

На зимних Олимпийских играх в РФ Азербайджан представят пять спортсменов
В Азербайджане летние Олимпийские игры всегда вызывали большой интерес, неизменно привлекая к экранам телевизоров огромную аудиторию болельщиков. В последние же годы растет интерес и к зимним видам спорта. Хотя климат в стране и не способствует развитию этих видов, популярность проводимой каждые четыре года Белой Олимпиады растет. Последние две зимние Олимпиады напрямую транслировались в Азербайджан, и зрители с интересом следили за перипетиями борьбы.
Усилила интерес населения к зимним видам спорта и работа, проводимая в стране за последние годы по развитию зимнего туризма. В первые дни 2014 года состоялось открытие первой очереди горнолыжного летне-зимнего комплекса отдыха "Туфан" в Габале, здесь сданы в эксплуатацию четыре канатные линии, завершена прокладка пяти из десяти лыжных спусков. Остальные работы будут проводиться поэтапно. Уже в этом зимнем сезоне отдыхающие смогут пользоваться канатными линиями и кататься на лыжах. А летне-зимний туристический комплекс "Шахдаг" в Гусарском районе в представлении вовсе не нуждается. В этом любимом населением месте отдыха созданы все условия и для подготовки юных спортсменов.
Несмотря на расположение в теплом климатическом поясе, в Азербайджане продолжаются комплексные работы по развитию и пропаганде также зимних видов спорта. В этом плане представительство страны на зимней Олимпиаде вполне понятно.
Первое участие Азербайджана в зимних Олимпийских играх приходится на 1998 год. Принятое тогда решение было рассчитано на перспективу. В то время участие Азербайджана в Олимпиаде в Нагано стало возможным благодаря инициативе президента Ильхама Алиева, занимавшего в то время пост главы Национального олимпийского комитета страны. Избранный в 1997 году президентом НОК, И.Алиев взялся за реализацию, казалось бы, неосуществимого. Всего за несколько месяцев до Олимпиады страна была включена в число ее участников. После ускоренных организационных работ Азербайджан  был представлен на турнире в Японии пятью спортсменами. Это были фигуристы Юлия Воробьева,  Игорь Пашкевич, пара Инга Родионова - Александр Онищенко и горнолыжник Эльбрус Исаков. И Юлия, и Игорь заняли        16-е место, пара Родионова - Онищенко стала 18-й. А Э.Исаков не смог выйти на старт из-за проблем со здоровьем в день соревнований.
На зимней Олимпиаде 2002 года в Солт-Лейк-Сити Азербайджан был представлен только на соревнованиях фигуристов и горнолыжников. Фигурист Сергей Рылов стал 24-м среди 28 фигуристов. Пара фигуристов Кристина Фрейзер - Игорь Луканин, представившая интересные композиции в короткой, обязательной и произвольной программах, заняла 17-е место среди 32 соискателей. В горном слаломе Э.Исаков выбыл из соревнований, не сумев пройти дистанцию в первой попытке.
В зимних Олимпийских играх 2006 года в Турине спортивную честь Азербайджана защищали два спортсмена - фигуристы Кристина Фрейзер - Игорь Луканин. Среди 24 пар после обязательной программы они были на 20-м месте, после короткой программы - на 19-м, а после произвольной - на 17-м месте, набрав в сумме 77,14 балла.
Двумя спортсменами страна была представлена и на зимней Олимпиаде 2010 года в Ванкувере - горнолыжниками Седриком Нотсом и Гея Бассини Антиварини.
В феврале нынешнего года стартуют XXII зимние Олимпийские игры в Сочи, пятые для Азербайджана, в которых страну будут представлять пять спортсменов - фигуристы Юлия Злобина и Алексей Ситников, горнолыжники Патрик Брахнер, Седрик Нотс и Гея Бассини Антиварини. НОК Азербайджана уже завершает подготовительные работы. Парадную одежду для азербайджанской делегации разработал знаменитый итальянский Дом моды Ларусмиани. Этот бренд специализирован на индивидуальном пошиве одежды высочайшего качества по заказу. Руководителем азербайджанской делегации является заведующая Управлением международных связей НОК Кёнуль Нуруллаева. Предполагается, что в состав делегации войдут министр молодежи и спорта Азад Рагимов, вице-президент НОК, президент Федерации зимних видов спорта Искандер Халилов и другие.
В недалеком прошлом многие считали участие в зимних Олимпийских играх бессмысленным шагом. Но время показало, что НОК избрал верное направление. Проявляющее одинаковую заботу о развитии всех видов спорта, руководство Азербайджана, обеспечив участие страны в зимних Олимпийских играх, показало приверженность к поддержанию спортивного имиджа. Хотя медали Олимпиады увозят к себе не все страны, своим участием они подтверждают свое членство в мировой олимпийской семье. Во время прямой трансляции церемоний открытия и закрытия Олимпийских игр на весь мир демонстрируются государственные флаги стран-участниц, предоставляется информация о них.
XXII зимняя Олимпиада начнется 7 февраля 2014 года и закончится 23 февраля. В течение 16 дней почти 3000 спортсменов из 85 стран будут бороться за 98 комплектов медалей.
Хотя развитие всех зимних видов спорта в стране невозможно по климатическим причинам, участие Азербайджана в таком величественном празднике спорта является отрадным фактом. Ведь и девиз олимпиад гласит: "Главное в Олимпиаде - участие. Ведь не все могут стать победителями".