SİYASƏT – ŞEYTAN ƏMƏLİ
Almaniyanın şimalında yerləşən liman şəhəri Hamburqun əsas ra- yonları "yüksək təhlükəli zona" elan edilib. Bu, faktiki olaraq fövqəladə vəziyyət deməkdir. Total yoxlamalar aparılır. 200-dək xüsusi təyinatlı insanlara heç bir izah vermədən onların sənədlərini və şəxsi əşyalarını yoxlayırlar. Alton-Altştadt, Şternşantse, Aymsbyuttel, Sankt-Pauli rayonlarının bütün sakinləri "şübhəli şəxslər"dir. Federal daxili işlər naziri tərəfindən yanvarın 3-dən elan olunmuş "fövqəladə vəziyyət" şəhərdə onsuz da gərgin olan vəziyyəti bir qədər də gərginləşdirir.
Bu cür fövqəladə tədbirlərin görülməsinə səbəb qədim skvotlardan biririn köçürülməsi və uçurulması planıdır. Ötən ilin dekabrında Rote Flora sosial-mədəni mərkəzinin söküləcəyi xəbərinin yayılması yerli əhalinin etirazlarına və polislə nümayişçilər arasında toqquşmalara səbəb olmuşdu.
Rote Flora binası 1888-ci ildə inşa olunub və əvvəlcə orada teatr yerləşib. 60-cı illərdə binada univermaq fəaliyyət göstərib, 80-ci illərin sonlarında isə binanı solçu fəallar ələ keçirib və Rote Flora mədəniyyət mərkəzinə çevrilib. Şəhər rəhbərliyi ilə fəallar arasında binanın taleyi ilə bağlı mübahisə 20 ildir davam edir.
Rote Flora son illərdə həm Almaniyada, həm də bütünlükdə Avropada canlanmaqda olan nasizmlə mübarizənin rəmzi mərkəzlərindən biridir. Ultrasağçılarla yanaşı, bu mərkəzdə ziyalılar, qaçqınlar və immiqrantlar da bir araya gəlirlər.
Dekabrın 21-də keçirilən nümayişlər həm də hakimiyyətin Hamburqa İtaliyanın Lampeduza adasındakı acınacaqlı hadisələrdən sonra gəlmiş qaçqınların ölkədən çıxarılması planına etiraz idi.
Hakimiyyət dairələrinin məlumatına görə, 10 minlərlə insanın iştirak etdiyi nümayiş gözlənilmədən əvvəlcədən planlaşdırılmış marşrutunu dəyişib və yürüşçülər şəhərin mərkəzinə üz tutublar. Nəticədə polis kütləyə güc tətbiq etməli olub. Nümayişçilərin fikrincə, hüquq mühafizə orqanlarını biznesmenlərin və ticarət mərkəzlərinin maraqları daha çox narahat edib - həmin vaxt şəhərdə Milad yarmarkaları təşkil olunmuşdu.
Toqquşmalar nəticəsində 500-dən artıq insan yaralanıb, 200-dək nümayişçi həbs olunub. Nümayişçilərə qarşı su şırnaqlarından, rezin güllələrdən, dəyənəklərdən və gözyaşardıcı qazdan istifadə olunub.
Amma bu, hələ yalnız başlanğıc idi. Dekabrın 28-də Hamburqun polis bölməsi olan Davidwache ("David qvardiyası") 40-dək insanın hücumuna məruz qalıb. Taxtalarla silahlanmış kütlə 3 polis əməkdaşına xəsarət də yetirib. Şəhərdə görünməmiş təhlükəsizlik tədbirləri də məhz bu hadisədən sonra görülüb. Polis bölməsinə hücum etmiş şəxslərin ələ keçirilməsinə yardım edəcək şəxsə 10 000 avro mükafat vəd olunub.
Nümayişçilərin vəkili Andreas Boyt "müştəri"lərinin polis idarəsinə hücuma aidiyyətinin olmadığını bildirib və hakimiyyətin bu bəyanatını "hökumətin ictimai rəyə təsir cəhdi" kimi qiymətləndirib. Boyt hökumətin bu cür təxribatlar vasitəsilə nümayişçilərə qarşı həyata keçirilmiş sərt tədbirlərə haqq qazandırmağa çalışdığını da söyləyib.
Tezliklə hökumət həqiqətən polis idarəsinə hücum haqda məlumatı təkzib edib. Hamburq polisinin mətbuat katibi Mirko Streyber Spiegel jurnalına açıqlamasında "David qvardiyası"na heç bir hücumun olmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, insident küçədə baş verib və yaralanan polislərin həmin idarəyə aidiyyətləri yoxdur. Buna baxmayaraq, qeyd edilən təhlükəsizlik tədbirləri artıq görülüb və görünən odur ki, onlar hələ bir müddət qüvvədə qalacaq.
Baş verənlərə hökumətin və KİV-in reaksiyası isə kifayət qədər maraqlıdır. Məsələn, Hamburqun daxili işləri üzrə senatoru Mixael Noyman polisin əməllərinə haqq qazandıraraq bildirib ki, alman cəmiyyətində zorakılığa heç zaman yer olmayacaq. Onu hakim partiyadan olan deputatlar da dəstəkləyiblər. Parlamentarilər hesab edirlər ki, polis kütləvi etiraz aksiyalarını dağıdarkən daha sərt tədbirlərə əl atmalı, belə aksiyalarda iştirak edən şəxsləri üzə çıxarmalı, nümayişlərə qatılmış şagird və tələbələr isə təhsil ocaqlarından kənarlaşdırmalıdırlar.
Polislərin həmkarlar ittifaqı təşkilatının sədr müavini Börn Verminqhaus isə daha da irəli gedib. O, "Tvitter" mikrobloqundakı səhifəsində nümayişçiləri təhqir edərək "abschaum" (tör-töküntü) adlandırıb. Xatırladaq ki, bu söz nasist Almaniyasının dövründə yəhudilərə, evsiz-eşiksiz şəxslərə və yüngül əxlaqlı qadınlara aid edilirdi. Verminqhausun işlətdiyi bu söz sosial şəbəkələrdə ciddi etirazlara səbəb olub. Onlar Almaniyanın onsuz da "polis dövlətinə" çevrildiyini bildirirlər.
Maraqlıdır ki, Hamburqda elementar insan hüquqlarının pozulması olan bu hadisə yalnız sosial şəbəkələrdə işıqlandırılır. Demokratiya, insan haqları və liberal dəyərlərin carçısı adına iddia edən Almaniya KİV-i isə ya susur, ya da Hamburqda yaşananları "terrorçu dəstə"lərin törətdikləri iğtişaşlar adlandırır, polisi nümayişçilərlə mübarizəni gücləndirməyə çağırır. Bu yerdə siyasətçilərin və KİV-in mövqeyini məkr və riyakarlıqdan başqa hansısa sözlə ifadə etmək çətindir. Səbəb?
Gəlin Almaniya KİV-in Ukrayna, Türkiyə və Rusiyada aksiyaların dağıdılması zamanı yazdıqları başlıqları Hamburqda baş verənlərə dair yazdıqları ilə müqayisə edək.
Məsələn, Moskvada Xilaskar İsa kilsəsini təhqir etmiş "Pussy Riot" pank-qrupunun xuliqanlıqda ittiham olunaraq, qısa müddətə azadlıqdan məhrum edilmiş üzvləri alman mətbuatı tərəfindən müasir Janna d`Ark adlandırılırdılar. Bolotnaya meydanında yaşananlar da Almanyiai KİV-də uzun müddət ilk səhifələrdən düşməyib. İstanbulun Gezi parkında ötən il baş vermiş iğtişaşları Almaniya telekanalları canlı yayımlayır, Almaniya kansleri Angela Merkel isə Ankaranı Avropa İttifaqına üzvlüyə dair danışıqların da- yandırılacağı ilə hədələyirdi.
Alman siyasətçilərin və KİV-in mövqeyində bəzən absurd şəkil alan ikili standartların mövcudluğunu təsdiqləyən ən yeni və başlıca nümunə isə onların Ukraynada yaşananlara münasibətidir. Ağır cina-yətlərdə ittiham olunan sabiq baş nazir Yuliya Timoşenko Almaniya mətbuatı tərəfindən çoxdan "siyasi şəhid" elan edilib. Alman siyasətçilər Kiyevdən Timoşenkonun azadlığa buraxılmasını və onun Almaniyada müalicə almasına imkan yaradılmasını tələb edir. "Hüquq müdafiəçiləri" isə bildirirlər ki, Ukrayna hökuməti Timoşenkonun Almaniyada müalicəsinə barəsindəki həbs qərarı dəyişdirilmədən razılıq verərsə, bu halda Angela Merkel hökuməti sabiq baş nazirin müalicədən sonra ölkəsinə dönməsinə razılıq verməyəcək.
Gəlin bu vəziyyətin əksini təsəvvür edək: Almaniyada vəzifə səlahiyyətlərini aşmaqda və korrupsiyadan ittiham olunan şəxs (bu yerdə Almaniya prekzidenti Kritian Vulfun ünvanına oxşar ittihamların onun istefası ilə nəticələndiyini yada salmaq lazımdır) Ukrayna siyasətçiləri və mətbuatı tərəfindən "şəhid" elan edilir, Kiyev onun Ukrayna klinikalarında müalicəsini tələb edir, üstəlik, sonda onu Almaniyaya qaytarmır. Bunu təsəvvür belə etmək, çətindir. Amma Almaniya siyasətçiləri özlərinə bunu rəva görürlər.
Məsələn, Vestervelle hələ Almaniyanın xarici işlər naziri ola-ola Kiyevdəki Avromaydanda nümayişçilər qarşısında çıxış edir, onların hökumət əleyhinə şüarlarına açıq dəstək verirdi. Kiyev polisi nüma-yişi alman həmkarları ilə müqayisədə daha mülayim şəkildə dağıtmağa çalışdıqda isə alman siyasətçilər Ukraynaya qarşı sanksiyaların tətbiqinin mümkünlüyündən danışırdılar.
Amma biz Vestervellenin səfərinə qayıdaq. Almaniyanın XİN başçısı Kiyevdə müxalifət liderləri Arseni Yasenyuk, boks üzrə dünya çempionu Vitali Kliçko (Kliçkonun Almaniyanın "layihəsi" olduğu heç kimə sirr deyil), həmçinin "Azadlıq" partiyasının lideri, yaxın ətrafı tərəfindən... "fürer" adlandırılan ultramillətçi Oleq Tyaqnibokla görüşüb. Nazirin sonuncu siyasətçi ilə görüşünü gizlətməyə cəhdlər olsa da, Almaniyanın Ukraynadakı səfirliyinin mətbuat xidməti tərəfindən yayılan məlumatda Vestervellenin ultrasağçıların lideri ilə görüşdüyü qeyd olunub. Sonda onu da xatırladaq ki, Vestervellenin səyahətindən, təxminən, 1 ay sonra, Yeni il bayramı günü "Azadlıq" partiyasının təmsilçiləri Kiyevdə məşəl yürüşü keçiriblər. Yürüş rəsmi olaraq Stepan Banderinın anadan olmasının 105-ci ildönümünə həsr olunmuşdu. Amma aksiya 30-cu illərin Almaniyasını çox xatırladırdı.
Çoxları "siyasətin çirkin iş olduğunu" bildirir. Bu, həqiqətən belədirmi və belədirsə, günah kimdədir? Bəlkə, özlərinin yaşadıqları "büllur saray"ların tezdağılan olduğunu unudaraq, başqalarının bostanına daş atan siyasətçilərdə?

POLITICS IS AN ART FROM THE DEVIL
Main areas in the port city of Hamburg, which is in northern Germany, have been declared "danger zones". Effectively, this means a state of emergency. There is an all-out check under way, and 200 riot police officers are checking the documents and personal belongings of passers-by without giving any explanations. All residents of the districts of Altona-Altstadt, Sternschanze, Eimsbuttel and St Pauli are "suspects". The "state of emergency", introduced by the federal Ministry of Interior on 3 January, worsens the situation in the city which is tense anyway.
The reason for these kinds of extreme measures were mass protests and clashes between demonstrators and police on 21 December 2013, which were caused by plans to evict the social and cultural centre Rote Flora from one of the oldest buildings and to demolish the building.
The Rote Flora building was erected in 1888 and initially it housed a theatre. From the 1960s, it housed a department store, and in the late 1980s it was occupied by leftist activists and was turned into a culture centre. Disputes between the city authorities and activists about the fate of the building have lasted for 20 years now.
The Rote Flora is some kind of a symbolic centre of the fight against Nazism which has been resurrected in the past few years both in Germany and across Europe. In addition to the far left, intellectuals, refugees and immigrants meet at this centre.
The protests of 21 December were also a response to attempts by the authorities to exile from the country refugees who had arrived in Hamburg from the Italian island of Lampeduza after the sad events.
According to the authorities, the 10,000-strong protest suddenly changed its planned marching route and started to move towards the city centre. In response, police used force. According to the protesters, the law-enforcement officers were most of all concerned about the interests of business people and shopping malls because Christmas fairs were under way at the time.
As result of the clashes between police and protesters, over 500 people were injured and about 200 demonstrators were arrested. Water cannon, rubber bullets, batons and tear gas were used against the demonstrators.
But that was just the beginning. On 28 December, it was reported that 40 people armed with sticks had assaulted a police station in Hamburg - Davidwache ("David's Guard") - and inflicted bodily injuries on three police officers. It was after a statement to this effect that unprecedented security measures were taken. A reward of 10,000 euros was announced for help with the capture of the assailants.
Andreas Beuth, the defence lawyer for the protesters, denied that his clients were involved in the assault on the police station. He described statements about their involvement as "deliberate attempts by the authorities to influence public opinion". Also, Beuth said, through those kinds of provocations, the authorities are trying to justify the introduction of the strict measures against the protesters.
Soon afterwards, a denial came from the law-enforcement agencies. Mirko Streiber, the press secretary of the Hamburg police, told Spiegel magazine that there was no assault on the "David's Guard" police station.
According to Streiber, the conflict took place in the street, and the injured police officers have nothing to do with that police station. In spite of this, the measures described above have already been put in place and are apparently not going to be lifted in the near future.
Very noteworthy is the reaction of the authorities and the media to the happenings. Thus, Michael Neumann, Hamburg senator for interior affairs, defended the actions of the police. He said that violence will never take place in German society. He had the backing of members of parliament from the governing party who said that police should apply stricter measures when dispersing mass riots and reveal participants in those protests, while secondary school and university students should be expelled from their educational institutions.
However, the deputy chair of the Trade Union of the Police, Biern Werminghaus, perhaps went even further than everyone else. On his Twitter page he found it possible to call the protesters the derogatory word "аbschaum" (dregs), which was widely used in Nazi Germany about Jews, homeless people and loose women. Werminghaus's words caused discontent among users of social networking websites who believe that following the latest measures the country is turning into "a police state".
However, the developments in Hamburg, which violated elementary human rights, were actually only covered on social networking websites. The heralds of democracy, human rights and liberal values - the role that German media claim to perform - are either silent or are with increasing frequency calling the riots that broke out in Hamburg the work of "gangs of terrorists" and call on the police to step up the fight against the protesters. Here, the only name that the position of politicians and media can be called is slyness or hypocrisy. Why?
Let us recall headlines in reports in German media about the dispersal of protests in Ukraine, Turkey and Russia and compare them to their current position on the protests in Hamburg.
Thus, for example, German media dubbed as the Joan of Arc of modern time the members of the Pussy Riot punk band who defiled the Christ the Saviour temple in Moscow and only got two years in prison for their hooliganism. The events in Bolotnaya Square also occupied their first pages for a long time. German channels aired last year's riots in Istanbul's Gezi park online, while German Chancellor Merkel threatened to stop talks with Turkey about the latter's accession to the EU.
But, perhaps, the freshest and the main confirmation that there are double standards is the sometimes absurd position of German politicians and media towards Ukraine. Former Prime Minister Yuliya Tymoshenko, who is charged with serious crimes, has long been declared by German media "a political martyr". Cultivating Tymoshenko's personality, German politicians demanded that the Ukrainian authorities release her and make it possible for her to receive medical treatment in Germany. Without particular embarrassment, "rights activists" argued that should the Ukrainian authorities allow Yuliya Tymoshenko to receive treatment in Germany, Angela Merkel's government will not agree with the former prime minister's return home, after giving her medical assistance, unless she is pardoned. Let us imagine this situation the other way round: politicians and journalists in Ukraine announce a person accused of abuse of office and corruption in Germany (here, we should recall the accusations against German President Christian Wulff? which resulted in his resignation) a martyr, demand that he be handed over to them for "medical treatment" in Kiev clinics and later do not give him back. That is right. It is hard to imagine something like this. Nevertheless, politicians in Germany do allow themselves to act like that.
For example, back when he was Germany's foreign minister, Westerwelle spoke to protesters in Kiev's Euromaidan, openly baking their anti-government slogans. And when Kiev police tried to disperse the protests, acting in a much more moderate manner than their German counterparts in Hamburg, German politicians started talking about the possibility of introducing sanctions against Ukraine. But let us go back to Westerwelle's visit. In Kiev, the German foreign minister met opposition leaders Arseniy Yatsenyuk, boxing champion Vitaliy Klitschko (it is not a secret that Klitschko is a protege of Germany), and also the Freedom party leader, ultra-nationalist Oleh Tyahnybok, whom his retinue call nothing other than... "fuhrer". And no matter what efforts were made to conceal the meeting with the latter, a statement by the press service of the German embassy in Kiev mentions the meeting between the German foreign minister and the leader of the far right.
In conclusion, it is worth recalling that less than a month after the completion of Westerwelle's voyage, on the night leading to the first day of the new year, representatives of the Freedom party staged a torchlight procession in Kiev. The official reason was Stepan Bandera's 105th birthday anniversary, but this demonstration very much resembled Germany of the 1930s.
"Politics is a dirty thing," many argue. Is this really so and who is to blame for this? Maybe politicians who make very snide remarks about others but forget that their own "crystal castles" are frail.