SİYASƏT – ŞEYTAN ƏMƏLİ
Almaniyanın şimalında yerləşən liman şəhəri Hamburqun əsas ra- yonları "yüksək təhlükəli zona" elan edilib. Bu, faktiki olaraq fövqəladə vəziyyət deməkdir. Total yoxlamalar aparılır. 200-dək xüsusi təyinatlı insanlara heç bir izah vermədən onların sənədlərini və şəxsi əşyalarını yoxlayırlar. Alton-Altştadt, Şternşantse, Aymsbyuttel, Sankt-Pauli rayonlarının bütün sakinləri "şübhəli şəxslər"dir. Federal daxili işlər naziri tərəfindən yanvarın 3-dən elan olunmuş "fövqəladə vəziyyət" şəhərdə onsuz da gərgin olan vəziyyəti bir qədər də gərginləşdirir.
Bu cür fövqəladə tədbirlərin görülməsinə səbəb qədim skvotlardan biririn köçürülməsi və uçurulması planıdır. Ötən ilin dekabrında Rote Flora sosial-mədəni mərkəzinin söküləcəyi xəbərinin yayılması yerli əhalinin etirazlarına və polislə nümayişçilər arasında toqquşmalara səbəb olmuşdu.
Rote Flora binası 1888-ci ildə inşa olunub və əvvəlcə orada teatr yerləşib. 60-cı illərdə binada univermaq fəaliyyət göstərib, 80-ci illərin sonlarında isə binanı solçu fəallar ələ keçirib və Rote Flora mədəniyyət mərkəzinə çevrilib. Şəhər rəhbərliyi ilə fəallar arasında binanın taleyi ilə bağlı mübahisə 20 ildir davam edir.
Rote Flora son illərdə həm Almaniyada, həm də bütünlükdə Avropada canlanmaqda olan nasizmlə mübarizənin rəmzi mərkəzlərindən biridir. Ultrasağçılarla yanaşı, bu mərkəzdə ziyalılar, qaçqınlar və immiqrantlar da bir araya gəlirlər.
Dekabrın 21-də keçirilən nümayişlər həm də hakimiyyətin Hamburqa İtaliyanın Lampeduza adasındakı acınacaqlı hadisələrdən sonra gəlmiş qaçqınların ölkədən çıxarılması planına etiraz idi.
Hakimiyyət dairələrinin məlumatına görə, 10 minlərlə insanın iştirak etdiyi nümayiş gözlənilmədən əvvəlcədən planlaşdırılmış marşrutunu dəyişib və yürüşçülər şəhərin mərkəzinə üz tutublar. Nəticədə polis kütləyə güc tətbiq etməli olub. Nümayişçilərin fikrincə, hüquq mühafizə orqanlarını biznesmenlərin və ticarət mərkəzlərinin maraqları daha çox narahat edib - həmin vaxt şəhərdə Milad yarmarkaları təşkil olunmuşdu.
Toqquşmalar nəticəsində 500-dən artıq insan yaralanıb, 200-dək nümayişçi həbs olunub. Nümayişçilərə qarşı su şırnaqlarından, rezin güllələrdən, dəyənəklərdən və gözyaşardıcı qazdan istifadə olunub.
Amma bu, hələ yalnız başlanğıc idi. Dekabrın 28-də Hamburqun polis bölməsi olan Davidwache ("David qvardiyası") 40-dək insanın hücumuna məruz qalıb. Taxtalarla silahlanmış kütlə 3 polis əməkdaşına xəsarət də yetirib. Şəhərdə görünməmiş təhlükəsizlik tədbirləri də məhz bu hadisədən sonra görülüb. Polis bölməsinə hücum etmiş şəxslərin ələ keçirilməsinə yardım edəcək şəxsə 10 000 avro mükafat vəd olunub.
Nümayişçilərin vəkili Andreas Boyt "müştəri"lərinin polis idarəsinə hücuma aidiyyətinin olmadığını bildirib və hakimiyyətin bu bəyanatını "hökumətin ictimai rəyə təsir cəhdi" kimi qiymətləndirib. Boyt hökumətin bu cür təxribatlar vasitəsilə nümayişçilərə qarşı həyata keçirilmiş sərt tədbirlərə haqq qazandırmağa çalışdığını da söyləyib.
Tezliklə hökumət həqiqətən polis idarəsinə hücum haqda məlumatı təkzib edib. Hamburq polisinin mətbuat katibi Mirko Streyber Spiegel jurnalına açıqlamasında "David qvardiyası"na heç bir hücumun olmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, insident küçədə baş verib və yaralanan polislərin həmin idarəyə aidiyyətləri yoxdur. Buna baxmayaraq, qeyd edilən təhlükəsizlik tədbirləri artıq görülüb və görünən odur ki, onlar hələ bir müddət qüvvədə qalacaq.
Baş verənlərə hökumətin və KİV-in reaksiyası isə kifayət qədər maraqlıdır. Məsələn, Hamburqun daxili işləri üzrə senatoru Mixael Noyman polisin əməllərinə haqq qazandıraraq bildirib ki, alman cəmiyyətində zorakılığa heç zaman yer olmayacaq. Onu hakim partiyadan olan deputatlar da dəstəkləyiblər. Parlamentarilər hesab edirlər ki, polis kütləvi etiraz aksiyalarını dağıdarkən daha sərt tədbirlərə əl atmalı, belə aksiyalarda iştirak edən şəxsləri üzə çıxarmalı, nümayişlərə qatılmış şagird və tələbələr isə təhsil ocaqlarından kənarlaşdırmalıdırlar.
Polislərin həmkarlar ittifaqı təşkilatının sədr müavini Börn Verminqhaus isə daha da irəli gedib. O, "Tvitter" mikrobloqundakı səhifəsində nümayişçiləri təhqir edərək "abschaum" (tör-töküntü) adlandırıb. Xatırladaq ki, bu söz nasist Almaniyasının dövründə yəhudilərə, evsiz-eşiksiz şəxslərə və yüngül əxlaqlı qadınlara aid edilirdi. Verminqhausun işlətdiyi bu söz sosial şəbəkələrdə ciddi etirazlara səbəb olub. Onlar Almaniyanın onsuz da "polis dövlətinə" çevrildiyini bildirirlər.
Maraqlıdır ki, Hamburqda elementar insan hüquqlarının pozulması olan bu hadisə yalnız sosial şəbəkələrdə işıqlandırılır. Demokratiya, insan haqları və liberal dəyərlərin carçısı adına iddia edən Almaniya KİV-i isə ya susur, ya da Hamburqda yaşananları "terrorçu dəstə"lərin törətdikləri iğtişaşlar adlandırır, polisi nümayişçilərlə mübarizəni gücləndirməyə çağırır. Bu yerdə siyasətçilərin və KİV-in mövqeyini məkr və riyakarlıqdan başqa hansısa sözlə ifadə etmək çətindir. Səbəb?
Gəlin Almaniya KİV-in Ukrayna, Türkiyə və Rusiyada aksiyaların dağıdılması zamanı yazdıqları başlıqları Hamburqda baş verənlərə dair yazdıqları ilə müqayisə edək.
Məsələn, Moskvada Xilaskar İsa kilsəsini təhqir etmiş "Pussy Riot" pank-qrupunun xuliqanlıqda ittiham olunaraq, qısa müddətə azadlıqdan məhrum edilmiş üzvləri alman mətbuatı tərəfindən müasir Janna d`Ark adlandırılırdılar. Bolotnaya meydanında yaşananlar da Almanyiai KİV-də uzun müddət ilk səhifələrdən düşməyib. İstanbulun Gezi parkında ötən il baş vermiş iğtişaşları Almaniya telekanalları canlı yayımlayır, Almaniya kansleri Angela Merkel isə Ankaranı Avropa İttifaqına üzvlüyə dair danışıqların da- yandırılacağı ilə hədələyirdi.
Alman siyasətçilərin və KİV-in mövqeyində bəzən absurd şəkil alan ikili standartların mövcudluğunu təsdiqləyən ən yeni və başlıca nümunə isə onların Ukraynada yaşananlara münasibətidir. Ağır cina-yətlərdə ittiham olunan sabiq baş nazir Yuliya Timoşenko Almaniya mətbuatı tərəfindən çoxdan "siyasi şəhid" elan edilib. Alman siyasətçilər Kiyevdən Timoşenkonun azadlığa buraxılmasını və onun Almaniyada müalicə almasına imkan yaradılmasını tələb edir. "Hüquq müdafiəçiləri" isə bildirirlər ki, Ukrayna hökuməti Timoşenkonun Almaniyada müalicəsinə barəsindəki həbs qərarı dəyişdirilmədən razılıq verərsə, bu halda Angela Merkel hökuməti sabiq baş nazirin müalicədən sonra ölkəsinə dönməsinə razılıq verməyəcək.
Gəlin bu vəziyyətin əksini təsəvvür edək: Almaniyada vəzifə səlahiyyətlərini aşmaqda və korrupsiyadan ittiham olunan şəxs (bu yerdə Almaniya prekzidenti Kritian Vulfun ünvanına oxşar ittihamların onun istefası ilə nəticələndiyini yada salmaq lazımdır) Ukrayna siyasətçiləri və mətbuatı tərəfindən "şəhid" elan edilir, Kiyev onun Ukrayna klinikalarında müalicəsini tələb edir, üstəlik, sonda onu Almaniyaya qaytarmır. Bunu təsəvvür belə etmək, çətindir. Amma Almaniya siyasətçiləri özlərinə bunu rəva görürlər.
Məsələn, Vestervelle hələ Almaniyanın xarici işlər naziri ola-ola Kiyevdəki Avromaydanda nümayişçilər qarşısında çıxış edir, onların hökumət əleyhinə şüarlarına açıq dəstək verirdi. Kiyev polisi nüma-yişi alman həmkarları ilə müqayisədə daha mülayim şəkildə dağıtmağa çalışdıqda isə alman siyasətçilər Ukraynaya qarşı sanksiyaların tətbiqinin mümkünlüyündən danışırdılar.
Amma biz Vestervellenin səfərinə qayıdaq. Almaniyanın XİN başçısı Kiyevdə müxalifət liderləri Arseni Yasenyuk, boks üzrə dünya çempionu Vitali Kliçko (Kliçkonun Almaniyanın "layihəsi" olduğu heç kimə sirr deyil), həmçinin "Azadlıq" partiyasının lideri, yaxın ətrafı tərəfindən... "fürer" adlandırılan ultramillətçi Oleq Tyaqnibokla görüşüb. Nazirin sonuncu siyasətçi ilə görüşünü gizlətməyə cəhdlər olsa da, Almaniyanın Ukraynadakı səfirliyinin mətbuat xidməti tərəfindən yayılan məlumatda Vestervellenin ultrasağçıların lideri ilə görüşdüyü qeyd olunub. Sonda onu da xatırladaq ki, Vestervellenin səyahətindən, təxminən, 1 ay sonra, Yeni il bayramı günü "Azadlıq" partiyasının təmsilçiləri Kiyevdə məşəl yürüşü keçiriblər. Yürüş rəsmi olaraq Stepan Banderinın anadan olmasının 105-ci ildönümünə həsr olunmuşdu. Amma aksiya 30-cu illərin Almaniyasını çox xatırladırdı.
Çoxları "siyasətin çirkin iş olduğunu" bildirir. Bu, həqiqətən belədirmi və belədirsə, günah kimdədir? Bəlkə, özlərinin yaşadıqları "büllur saray"ların tezdağılan olduğunu unudaraq, başqalarının bostanına daş atan siyasətçilərdə?

ПОЛИТИКА - ИСКУССТВО ОТ ЛУКАВОГО
Основные районы портового города Гамбурга, который находится на севере Германии, объявлены "зоной повышенной опасности". Фактически это означает чрезвычайное положение. Идет тотальная проверка, и 200 сотрудников спецназа проверяют документы и личные вещи прохожих, не предоставляя никаких объяснений. Все жители районов Альтона-Альтштадт, Штерншанце, Аймсбюттель, Санкт-Паули являются "подозреваемыми". "Чрезвычайное положение", объявленное федеральным министерством внутренних дел с 3 января, нагнетает и без того напряженную ситуацию в городе.
Поводом для таких чрезвычайных мер послужили массовые протесты и стычки демонстрантов с полицией, вызванные планами выселения и сноса одного из старейших сквотов - социально-культурного центра Rote Flora 21 декабря прошлого года.
Здание Rote Flora было построено в 1888 году, и первоначально в нем размещался театр. С 60-х гг. располагался универмаг, а в конце 80-х  оно было занято левыми активистами и превращено в культурный центр. Споры между городскими властями и активистами по поводу судьбы здания продолжаются уже 20 лет.
Rote Flora является неким символическим центром борьбы против нацизма, который в последние годы воскрешается как в Германии, так и во всей Европе. Помимо ультралевых в этом центре встречаются представители интеллигенции, беженцев и иммигрантов.
Протесты 21 декабря также были реакцией на попытки властей выслать из страны беженцев, прибывших в Гамбург с итальянского острова Лампедуза после печальных событий.
Десятитысячная акция протеста, по заявлениям властей, неожиданно изменила намеченный маршрут шествия и начала двигаться в центр города. В ответ полиция применила силу. По мнению протестующих, представителей правоохранительных органов больше всего беспокоили интересы бизнесменов и торговых центров, так как в это время проходили рождественские ярмарки.
В результате столкновений между полицейскими и протестующими были ранены более 500 человек и арестованы около 200 митингующих. Против манифестантов были использованы водометы, резиновые пули, дубинки и слезоточивый газ.
Но это было только начало. 28 декабря была распространена информация о нападении на полицейский участок в Гамбурге - Davidwache ("Гвардия Давида") 40 людей, вооруженных палками, которые нанесли телесные повреждения троим полицейским. Беспрецедентные меры предосторожности были предприняты именно после этого заявления. Была объявлена награда в 10 000 евро за помощь в поимке нападавших.
Адвокат протестующих Андреас Бойт отрицал причастность своих подзащитных к нападению на полицейский участок, назвав подобные заявления "намеренными попытками властей ангажировать общественное мнение". Также, по словам Бойта, такими провокациями власти пытаются оправдать введение жестких мер против протестующих.
В скором времени появилось опровержение от самих правоохранительных органов. Как заявил журналу Spiegel пресс-секретарь полиции Гамбурга Мирко Стрейбер, никакого нападения на полицейский участок "Гвардия Давида" не было.
По словам Стрейбера, конфликт имел место на улице, и раненые полицейские не имеют отношения к данному участку. Несмотря на это, меры, описанные выше, уже введены и, похоже, в скором времени отменяться не будут.
Весьма примечательна реакция властей и СМИ на происходящее. Так, сенатор по внутренним делам Гамбурга Михаэль Нойманн, защищая действия полиции, отметил, что насилие никогда не будет иметь место в немецком обществе. Его поддержали депутаты от правящей партии, заявив, что полиция должна прибегать к более жестким мерам во время разгона массовых беспорядков, выявлять участников подобных акций, а студентов средних школ и вузов исключать из учебных заведений.
Но дальше всех, пожалуй, пошел заместитель профсоюза полицейских Бьерн Вермингхаус, который в своем Twitter счел возможным назвать протестующих унизительным словом аbschaum (отребье), которое широко использовалось во времена нацистской Германии по отношению к евреям, бездомным и женщинам легкого поведения. Слова Вермингхауса вызвали недовольство среди пользователей социальных сетей, которые и так считают, что после последних мер страна превращается в "полицейское государство".
Однако события в Гамбурге, нарушающие элементарные права человека, были освещены разве что только в социальных сетях. Глашатаи же демократии, прав человека и либеральных ценностей, на роль которых претендуют немецкие СМИ, либо молчат, либо все чаще называют вспыхнувшие в Гамбурге беспорядки делом рук "банд террористов" и призывают полицию усилить борьбу с протестующими. И вот тут позицию политиков и СМИ иначе как лукавством или же лицемерием не назовешь. Почему? Вспомним заголовки немецких СМИ в репортажах о разгоне акций протеста в Украине, Турции, России и сравним их с нынешней позицией в отношении протестов в Гамбурге.
Так, например, участниц панк-группы Pussy Riot, которые осквернили храм Христа Спасителя в Москве и за хулиганство получили всего пару лет заключения, немецкие СМИ окрестили Жаннами д`Арк современности. События на Болотной площади также долгое время занимали их первые полосы.  Прошлогодние беспорядки в стамбульском парке Гези немецкие каналы транслировали в онлайн-режиме, а канцлер Германии Меркель грозилась свернуть переговоры с Турцией о вступлении последней в ЕС.
Но, пожалуй, самым свежим и главным подтверждением наличия двойных стандартов является доходящая порой до абсурда позиция немецких политиков и СМИ к Украине. Обвиняемая в тяжких преступлениях экс-премьер-министр Юлия Тимошенко уже давно объявлена СМИ Германии "политической мученицей". Культивируя личность Тимошенко, немецкие политики требовали от украинских властей ее освобождения и предоставления возможности проведения лечения в Германии. При этом "правозащитники" без особого смущения утверждали, что правительство Ангелы Меркель в случае принятия украинскими властями решения о лечении Юлии Тимошенко в Германии без помилования не согласится на возвращение экс-премьера на родину после оказания ей медицинской помощи.
Давайте представим данную ситуацию наоборот: человека, обвиняемого в превышении полномочий и коррупции в Германии (тут стоит вспомнить об обвинениях в адрес президента Германии Кристиана Вульфа, которые закончились его отставкой), политики и журналисты Украины объявляют мучеником, требуют выдать для "лечения" в клиниках Киева, а позднее не возвращают его. Все верно. Такое представить трудно.  Тем не менее политики в Германии себе такое позволяют.
Например, еще будучи главой МИД Германии, Вестервелле выступил перед протестующими на киевском Евромайдане, открыто поддержав их антиправительственные лозунги. А когда киевская милиция попыталась разогнать протесты, действуя куда более умеренно, чем их немецкие коллеги в Гамбурге, германские политики заговорили о возможности введения санкций против Украины. Но вернемся к визиту Вестервелле. Глава МИД Германии встретился в Киеве с лидерами оппозиции Арсением Яценюком, чемпионом по боксу Виталием Кличко (то, что Кличко "протеже" Германии, не является тайной), а также с лидером партии "Свобода", ультранационалистом Олегом Тягнибоком, которого приближенные называют не иначе как… "фюрером". И как бы ни пытались скрывать встречу с последним, в заявлении пресс-службы посольства Германии в Киеве упоминается встреча главы МИД Германии с лидером ультраправых. В завершение стоит напомнить, что менее чем через месяц после завершения вояжа Вестервелле, в ночь на первый день нового года, представители партии "Свобода" провели факельное шествие по Киеву. Официальным поводом послужила 105-я годовщина со дня рождения Степана Бандеры, однако данная акция очень напоминала 30-е годы в Германии.
"Политика - вещь грязная", - утверждают многие. Так ли это на самом деле и чья в этом вина? Быть может, политиков, бросающих булыжники в чужие огороды, забывая при этом о непрочности своих "хрустальных замков".