Köhnə Dünya Azərbaycan alovunda qızınacaq
Azərbaycan Avropaya iri qaz ixracatçısı statusu əldə etmək yolunda daha bir mühüm mərhələni geridə qoyub: sent-yabrın 19-da Bakıda "Şahdəniz-2" yatağının istismarı layihəsinin 2-ci Mərhələsi çərçivəsində "mavi yanacağın" alıcıları ilə 9 uzunmüddətli iri müqavilələr imzalanıb.
Bu müqavilələr ölkə tarixində ilk dəfə olaraq Azərbaycan qazının birbaşa Avropa bazarlarına çatdırılmasına imkan verəcək.
Bu hadisənin Neftçilər günü ərəfəsində baş verməsi son dərəcə rəmzi məna kəsb edir, belə ki, 19 il müddətində düşünülərək həyata keçirilən, ölkənin neft və qaz strategiyasının başlanğıcını qoymuş "Əsrin müqaviləsi"nin müasir Azərbaycanın tarixi üçün taleyüklü əhəmiyyətə malik olması bir daha sübut olundu. Diqqətəlayiqdir ki, Azərbaycan bütün dünyada nefti yerin altından və dənizdən sənaye üsulu ilə çıxaran ilk ölkə kimi tanınır, öz paytaxtı üçün şəhər üzərində ucalan əzəmətli qüllələr ideyasında təcəssüm olunan "qaz" alovunun dillərini simvol qismində seçib.
"İndi isə bu alov, təkcə simvol deyil - bu, Azərbaycanla Avropanı mühüm layihə ilə birləşdirən yeni bağlardır. Məhz bu layihə sayəsində Köhnə Dünya yeni mühüm qaz tədarükçüsü əldə edəcək", - deyə imzalanma mərasimində "BP"nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qordon Birrel bildirib.
Yeni dövr
SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, Azərbaycanın "qaz tarixində" yeni dövr açılıb. "Azərbaycan Avropa bazarları ilə birbaşa əlaqələr yaradır, bu regiona enerjidaşıyıcılarının tədarükü diversifikasiya məsələsində mühüm rol oynamağa başlayır. Digər tərəfdən "Cənub dəhlizi"nin potensialının tam reallaşdırılmasına başlanılır ki, bu da respublikada qaz hasilatının inkişafı üzrə yeni planların həyata keçməsi üçün imkan verir ", - deyə o, imzalanma mərasimində çıxışı zamanı bildirib.
Q. Birrelin sözlərinə görə, cümə axşamı imzalanmış "Şahdəniz" Azərbaycan qaz kondensat yatağının istismarının ikinci mərhələsindən qazın alınmasına dair müqavilələr qaz və neft sənayesində ən iri qaz razılaşmalarındandır.
Beləliklə, Azərbaycan qazının "Şahdəniz" Mərhələ-2-dən nəzərdə tutulandan 2 dəfə çox qaz almağa ərizə təqdim edən 15 şirkətin sıralarında - "Gas Natural Fenosa", "DEPA", "E-On", "GDF-Suez", "HERA Trading", "AXPO", "Enel" (Ente Nazionale per l`Energia eLettrica), "Shell" və "Bul-gargaz" var.
"İmzalanmış razılaşmalar - bizim uzunmüddətli öhdəliklərimizin bir hissəsidir, çünki sənədlərin ömrü 25 il nəzərdə tutulub. İkinci Mərhələ çərçivəsində ilk qaz 2018-ci ildə Türkiyəyə göndəriləcək, Avropaya isə 2019-cu ildə çatacaq", - deyə R. Abdullayev qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, "Şahdəniz" yatağının istismarı üzrə müqavilənin fəaliyyət müddəti 2012-ci ildə daha 5 il uzadıldı - 2031-ci ildən 2036-cı ilə qədər və müqavilənin 2036-cı ildən sonra da uzadılması mümkündür. Yəni 2036-cı ilə qədər qazın tədarükü üzrə öhdəliklərə "Şahdəniz" konsorsiumu təminat verə bilər, bundan sonra isə bu cür təminatları artıq SOCAR verəcək.
"Düşünürük ki, əsasını bu razılaşmalar təşkil edən tərəfdaşlıq qazın iri ehtiyatları olan Azərbaycanla Avropanın digər bazarları ilə əlaqələri qaydasına salmaq üçün unikal imkan verəcək. Mən "Şahdəniz" və "Azəri-Çıraq-Günəşli"də istismarı planlaşdırılan dərin qatlarda yatan qaz laylarını, "Abşeron" və "Ümid" yataqlarının potensialını, olduqca perspektivli "Şəfəq-Asiman" və "Babək" strukturlarını nəzərdə tuturam. Bütün bunlar bizə ümid etməyə əsas verir ki, biz Bolqarıstan, Yunanıstan və İtaliyanın sərhədlərini adlayıb keçəcəyik ", - deyə R. Abdullayev qeyd edib.
Təxmini gəlir - 200 milyard dollardır
Proqnozlara əsasən, Mərhələ-2 çərçivəsində ümumilikdə 16 mlrd. kub metr qaz hasil ediləcək ki, 6 mlrd.-ı Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstanda bölünəcək, qalan 10 mlrd. isə Transanadolu (TANAP) və Transadriatik (TAP) boru kəməri vasitəsilə Avropaya nəql olunacaq.
Konkret desək, Bolqarıstan və Yunanıstan hərəsi 1 mlrd. kub metr qaz, qalan 8 mlrd.-ı isə İtaliyaya çatacaq. Eyni zamanda Bolqarıstana qazın nəql olunması marşrutu dəqiqləşmə mərhələsindədir. SOCAR-ın vitse-prezidenti Elşad Nəsirovun sözlərinə görə, bu gün iki variant mövcuddur - Yunanıstan ərazisini keçməklə və ya TANAP boru kəmərindən şaxələnmiş şəbəkə vasitəsilə.
"Şirkətlərin seçimi qazın TAP üzrə nəql olunmasının effektivliyi nöqteyi-nəzərindən kommersiya əlverişliliyinə əsaslanıb", - deyə Q.Birrel bildirib. "BP" şirkətinin "Şahdəniz"in istismarı üzrə vitse-prezidenti Alister Kuk məlumat verib ki, imzalanmış müqavilələr çərçivəsində bu doqquz şirkət arasında bölünmüş qazın həcmi açıqlanmır, çünki bu, kommersiya sirridir. Onun sözlərinə görə, gələcəkdə İtaliyaya nəql olunacaq qazın bir hissəsi digər Mərkəzi Avropa ölkələrinə də nəql oluna bilər. "Ümid edirik ki, Mərkəzi Avropada başqa qaz istehlakçıları da bundan yararlana bilərlər", - deyə A. Kuk qeyd edib.
Xatırladaq ki, TAP layihəsi Mərhələ-2 çərçivəsində qazın "Şahdəniz"dən Albaniya və Yunanıstandan keçməklə, Qərbi Avropaya nəql üçün nəzərdə tutulub. Boru kəmərinin gücü ildə 10 mlrd. kub metr təşkil edir, lakin tələbat və təklifdən asılı olaraq 20 mlrd. kubmetrə qədər böyümək imkanı var. "Albaniyanın Azərbaycan qazını almaq istəyinə gəldikdə isə məlum olduğu kimi bu ölkədə heç bir qazpaylayıcı şəbəkə yoxdur və qazlaşdırma səviyyəsi sıfra bərabərdir. Lakin ölkə özü bizim bazarımız olmaq üçün "Şahdəniz"dən Albaniyadan keçməklə qazın tədarük anı üçün zəruri infrastrukturu yaratmaqda maraqlıdır. Biz də bunda maraqlıyıq, çünki bazar yaxın olduğu qədər, layihənin bütün iştirakçıları üçün xalis gəlir də bir o qədər yüksək olur", - deyə E. Nəsirov qeyd edib. O, əlavə edib ki, SOCAR-ın Albaniya hökuməti ilə danışıqlarının nəticələrinə görə, onların Azərbaycan qazına olan maraqları təsdiqlənib və artıq müvafiq işlər görülür. "İmzalanmış razılaşmalarda Albaniya bazarı hələlik dəqiqləşdirilməyib, lakin bu, qazın əlavə həcmi ola bilər", - deyə o, bildirib.
Həmçinin R. Abdullayevin sözlərindən məlum olub ki, Mərhələ-2 "Şahdəniz" çərçivəsində ildə 10 mlrd. kub metr qazın satışından əldə olunacaq ümumi təxmini gəlir 25 il müddətində 200 mlrd. dollar həcmində proqnozlaşdırılır. Əlbəttə, bu rəqəm qazın qiyməti nəzərə alınmaqla dəyişə bilər", - deyə E. Nəsirov dəqiqləşdirib.
Beləliklə, razılaşmalar imzalanandan sonra daha bir mərhələni adlamaq qaldı - bu ilin sonuna qədər "Şahdəniz-2" layihəsi üzrə yekun investisiya qərarı qəbul olunacaq. Ondan bir ay əvvəl tikintisi 2015-ci ildə başlayacaq TAP layihəsi üzrə yekun sərmayə qərarı veriləcək. Borunun sonunda işıq artıq görünür.

Старый Свет будет греться у азербайджанского огня
Азербайджан преодолел еще один важнейший этап на пути обретения статуса крупного экспортера газа в Европу: 19 сентября в Баку были подписаны девять крупных долгосрочных контрактов с основными покупателями "голубого топлива" в рамках Стадии-2 проекта разработки месторождения "Шахдениз". Эти контракты позволят впервые в истории страны доставить азербайджанский газ напрямую на европейские рынки.
То, что это событие состоялось в канун Дня нефтяника, весьма символично, как еще одно подтверждение судьбоносного значения для истории современного Азербайджана "Контракта века", заложившего начало нефтегазовой стратегии страны, продуманно реализуемой на протяжении 19 лет. Примечательно, что Азербайджан, известный во всем мире как первая страна, добывающая нефть из недр земли и моря промышленным способом, выбрала в качестве символа для своей столицы языки "газового" пламени, воплощенные в идее величественных башен, возвышающихся над городом.
"Сейчас же это пламя не только символ - это новые узы, которые соединят Азербайджан с Европой путем важного проекта, благодаря которому Старый Свет получит нового значимого поставщика газа", - заявил на церемонии подписания региональный президент ВР в Азербайджане, Грузии и Турции Гордон Биррел.
По словам президента SOCAR Ровнага Абдуллаева, в "газовой истории" Азербайджана началась новая эра. "Азербайджан создает прямые связи с рынками Европы, начинает играть важную роль в вопросе диверсификации поставок энергоресурсов в этот регион. С другой стороны, начинается полная реализация потенциала Южного газового коридора, что дает возможность для осуществления новых планов по развитию газодобычи в республике", - отметил он в своем выступлении на церемонии подписания.
По словам Г.Биррела, контракты на покупку газа со второй стадии разработки азербайджанского газоконденсатного месторождения "Шахдениз", подписанные в четверг, являются одними из крупнейших газовых соглашений в нефтяной и газовой промышленности.
Итак, покупателями азербайджанского газа со Стадии-2 "Шахдениз" стали Gas Natural Fenosa, DEPA, E-On, GDF-Suez, HERA Trading, AXPO, Enel (Ente Nazionale per l`Energia eLettrica), Shell и BULGARGAZ, отобранные из числа 15 компаний, подавших заявки на приобретение газа объемом почти в 2 раза больше озвученного предложения. "Подписанные соглашения - это часть наших долгосрочных обязательств, так как они заключаются на 25 лет", - отметил Р.Абдуллаев, добавив, что первый газ в рамках Стадии-2 будет отправлен в Турцию в 2018 году, а до Европы он дойдет в 2019 году.
По его словам, срок действия контракта по разработке месторождения "Шахдениз" в 2012 году был продлен еще на 5 лет - с 2031 по 2036 год, и возможно продление контракта также после 2036 года. То есть до 2036 года гарантировать обязательства по поставкам газа будет консорциум "Шахдениз", а после такие гарантии будет предоставлять уже SOCAR.
"Думаем, что партнерство, основу которого заложили данные соглашения, даст нам уникальную возможность для других рынков Европы наладить связи с Азербайджаном, где имеются крупные запасы газа. Я имею в виду глубокозалегающие газовые пласты, которые планируется разрабатывать на "Шахдениз" и "Азери - Чираг - Гюнешли", потенциал месторождений "Абшерон" и "Умид", очень перспективные структуры "Шафаг-Асиман" и "Бабек". Все это дает нам основание надеяться, что мы перешагнем границы Болгарии, Греции и Италии", - отметил Р.Абдуллаев.
Приблизительный доход - $200 миллиардов
Согласно прогнозам, в рамках Стадии-2 в целом будут добываться 16 млрд. кубометров газа, 6 млрд. из которых будут распределены в Азербайджане, Грузии и Турции, а остальные 10 млрд. - экспортированы в Европу посредством Трансанатолийского (TANAP) и Трансадриатического трубопроводов (ТАР).
Если говорить конкретно, то по 1 млрд. кубометров газа получат Болгария и Греция, остальные 8 млрд. достанутся Италии. При этом маршрут доставки газа в Болгарию пока на стадии уточнения. По словам вице-президента SOCAR Эльшада Насирова, на сегодня имеются два варианта - через территорию Греции или же посредством ответвленной сети от трубопровода TANAP.
"Выбор компаний опирался на коммерческую целесообразность с точки зрения эффективности транспортировки газа по ТАР", - отметил в свою очередь Г.Биррел. Вице-президент компании BP по разработке "Шахдениз" Алистер Кук сообщил, что объем распределенного газа между этими девятью компаниями в рамках подписанных соглашений не оглашается, так как это является коммерческой тайной. По его словам, в перспективе часть газа, поставляемого в Италию, может перенаправляться и в другие страны Центральной Европы. "Мы надеемся, что и другие потребители газа в Центральной Европе смогут им воспользоваться", - отметил А.Кук.
Напомним, что проект TAP предназначен для транспортировки газа с "Шахдениз" в рамках Стадии-2 через Грецию и Албанию в Западную Европу. Мощность трубопровода составляет 10 млрд. кубометров в год, но с возможностью расширения до 20 млрд. кубометров, в зависимости от спроса и предложения. "Что касается желания Албании стать покупателем азербайджанского газа, то, как известно, в этой стране нет какой-либо газораспределительной сети и уровень газификации равен нулю. Но сама страна заинтересована в том, чтобы построить необходимую инфраструктуру к моменту поставки газа с "Шахдениз" через Албанию, чтобы стать также нашим рынком. Мы тоже в этом заинтересованы, так как чем ближе рынок, тем выше нетто-прибыль для всех участников проекта", - отметил Э.Насиров, добавив, что, согласно итогам переговоров SOCAR c правительством Албании, их интерес к азербайджанскому газу подтвержден и уже ведется соответствующая работа. "В подписанных соглашениях рынок Албании пока не учтен, но это могут быть дополнительные объемы газа", - сказал он.
Также со слов Р.Абдуллаева стало известно, что совокупный приблизительный доход от продажи газа объемом 10 млрд. кубометров в год в рамках Стадии-2 "Шахдениз" прогнозируется в размере $200 млрд. за 25 лет. "Конечно, эта цифра может меняться с учетом цен на газ", - уточнил Э.Насиров.
Итак, после подписания соглашений осталось преодолеть еще один этап - до конца этого года будет принято финальное инвестиционное решение по проекту "Шахдениз-2". За месяц до него будет принято окончательное инвестиционное решение по проекту ТАР, строительство которого начнется в 2015 году. Свет в конце трубы уже виден.