Azərbaycan futbolunda yerli mütəxəssislərin potensialından necə istifadə olunur?
Hələ 1990-cı illərdə Azərbaycan futbolunda vəziyyət acınacaqlı olduğu vaxtlarda bütün klublarımızda yerli məşqçilər çalışırdı. Sonradan dövlətin futbola diqqəti sponsorların bu sahəyə sərmayə qoymasıyla nəticələndi. Azərbaycan klubları müasir bazalar tikməyə başladı, uğur qazanmaq üçün xaricdən futbolçular və məşqçilər dəvət olundu. Bundan sonra, azərbaycanlı futbol mütəxəssislərinin işsiz günləri başladı. Hazırda Azərbaycan çempionatında mübarizə aparan 10 komandanın dördündə yerli məşqçi çalışır. Digərlərində əcnəbi mütəxəssislərdir. Son günlər "Neftçi"nin baş məşqçisi Nazim Süleymanov, "Rəvan"ın çalışdırıcısı Şahin Diniyevin istefa verməsi mövzunu yenidən gündəmə gətirdi. Hər iki məşqçi rəhbərliyin komandanı gücləndirmək istəmədiyini əsas gətirərək klubdan ayrılıb. Süleymanovun əvəzinə hamımızın tanıdığı Böyükağa Hacıyev gətirilsə də, Şahin Diniyevi Türkiyədən gələn məşqçi əvəzlədi. Maraqlıdır ki, son illər bir neçə klub, mütəmadi olaraq, əcnəbilərə etibar edir. Legioner məşqçi uğursuzluğa düçar olanda rəhbərlik onun əvəzinə başqa əcnəbi məşqçi gətirir. Sanki azərbaycanlı mütəxəssislərə inam yetərincə deyil.
Etiraf edək ki, Azərbaycan məşqçilərinin ən böyük problemi komandanın komplektləşdirilməsində üzləşdiyi əngəllərdir. Bəziləri futbolçuları fiziki cəhətdən hazırlamaqda, digərləri isə intizam yaratmaqda çətinlik çəkir. Lakin bizim məşqçilərin müsbət cəhətləri daha çoxdur. Azərbaycan məşqçiləri legionerlərdən fərqli olaraq, klubun büdcəsinə uyğun hərəkət etməyi bacarır. Maddi və mənəvi problemləri qəbul edən məşqçilərimiz rəhbərliyin "kişi sözü"nə inanıb böyük təzminat tələb etmir. Sonda məşqçi işdən çıxarılanda ona heç bir pul ödənmir. Mütəxəssis ən yaxşı halda aylıq məvacibini ala bilər.
Əcnəbi məşqçilərin istəkləri tələb kimi təqdim olunur. Xarici məşqçilərin istəyi yerinə yetirilmədiyi halda o, artıq istefa barədə düşünməyə başlayır. Təcrübəlilər seleksiya işlərini qısa zamanda aparmağı bacarır. Əcnəbi məşqçilərin hamısı bizimkilərdən fərqli olaraq, Avropa səviyyəli müqavilə imzalayır. Yəni xarici məşqçi klubdan göndərildiyi böyük məbləğdə təzminat istəyir. Əcnəbilərin tələblərinə uyğunlaşmaqdansa yerli məşqçilərlə işləmək daha asandır.
Yerli məşqçilərə güvənən azsaylı klublarımız tez bir zamanda nəticə tələb edir. Qısa zamanda nəticə verməyən məşqçi isə qovulur. Avropa ölkələrində 3-5 il, hətta 25-28 il eyni klubda çalışan məşqçilər var. Rəhbərlik müəyyən problemlərə rəğmən yerli məşqçiyə dəstək olur. Azərbaycanda isə klublar yalnız özünü düşünür. Başa düşmək istəmirlər ki, yerli məşqçilərin tez-tez dəyişməsi futbolumuzun nüfuzuna zərbədir.
Uzun müddətdir işsiz qalan olimpiya çempionu İqor Ponomaryov "R+"a müsahibəsində yerli məşqçilərə inamsızlığını klub rəhbərlərinin düzgün qərar qəbul etməməsində  izah edir: "Futbolda çox şey görmüşəm. İşlədiyim və oynadığım vaxtlarda çox şey öyrənmişəm. Problemin kökü futbolda qeyri-futbol adamlarının işləməsidir. Hamıya elə gələ bilər ki, futbolu gözəl bilirlər. Amma futbolun içində olmaq tam başqadır. Klubların əksəriyyətinin futboldan kənar adamlar tərəfindən idarə olunması dediyiniz problemləri yaradır. Çünki onlar özləri bilmirlər nə istəyirlər. İstədiklərinə necə nail olacaqlar?" İqor Ponomaryovun dedikləri həqiqətdir. Azərbaycanda klub rəhbərliyi 2-3 ay ərzində nəticə tələb edir, amma qısa zamanda mükafatçılar sırasına düşmək və ya çempionluğa oynamaq mümkünsüzdür.
Azərbaycan yığmasının sabiq futbolçusu Yunis Hüseynov isə məşqçiləri klubla qeyri-peşəkar müqavilə imzalamaqda günahlandırdı: "Azərbaycan məşqçiləri "kişi sözü"nə inanır. Heç vaxt Avropa müqaviləsi tələb etmirik. Elə mən özüm də. Lakin bundan sonra Avropa müqaviləsi imzalayacam. Çünki orada işdən gedəcəyi halda təzminat verilir. Klub rəhbərliyi məşqçini dəyişmək istədiyi halda təzminat barədə düşünərək fikrini dəyişir. Ona görə klublar əcnəbi məşqçilərdən çəkinir, bizimkiləri isə istədikləri vaxt istefaya göndərirlər". Yunis Hüseynovun sözlərini təsdiqləmək üçün "Xəzər-Lənkəran"la Con Benjamen Toşakı yada salın. Toşak böyük təzminat istədiyi üçün klub rəhbərliyi onu istefaya göndərməkdən imtina etdi. Belə də cənublular Toşakın özünün nə vaxt istefa verəcəyini gözləməyə başladı.
Azərbaycan məşqçilərinə xarici ölkələrdə təcrübə keçmək vacibdir. Karyerasını başa vuran kimi, hər hansı klubda baş məşqçi olmağa tələsmək lazım deyil. Təcrübə toplamaq sonra sözünü demək gərəkdir. Ən vacib amil isə məşqçilərimizin hamısının uğurlu və işinibilən olmasını isbatlamaqdır. Qurban Qurbanovla Böyükağa Hacıyevin timsalında yerli məşqçilər Azərbaycanda böyük hörmət qazanıb. Qurbanovun komandası stabil oyun nümayiş etdirir, dəfələrlə Avropa Liqasının pley-off mərhələsində çıxış edib. Böyükağa Hacıyev isə ən yaddaqalan nəticəyə nail olub. Onun rəhbərlik etdiyi "Neftçi" ilk dəfə Avropa Liqasında qrup mərhələsinə vəsiqə qazanıb. Yerli məşqçilər uğur qazanmaqla nüfuzlarını geri qaytara bilər. İndiki halda hamı onlara inanmır və komandanı yerli məşqçilərə etibar etmək istəmir.
Sirr deyil ki, klub rəhbərləri əcnəbi məşqçilərə daha yaxşı şərait yaradırlar. Heç kim həmin şəraiti bizim məşqçilərə yaratmaq istəmir. Əcnəbilər ümidləri doğrultmayanda isə yerinə yeni əcnəbi gəlir.Yerli məşqçilərin işləməsi məşqçilik məktəbinin inkişafına kömək edir. Əks halda bundan sonra da yalnız əcnəbilər işləyəcək. Əgər öz klublarımızda yerli məşqçilər işləməyəcəksə, deməli, bu sahə dirilməyəcək.

How is the potential of local specialists being used in Azerbaijani football?
Back in the 1990s, when Azerbaijani football was in a financially deplorable situation, only local coaches worked with all clubs. Later, the state's attention to football helped to attract capital into this area. Azerbaijani clubs began to build modern bases and invite players and coaches from abroad, which, in turn, led to unemployment among Azerbaijani football specialists. Now only 4 out of the 10 clubs involved in the Azerbaijani championship employ local coaches. Other clubs are headed by foreign specialists. Recently the head coaches of Neftci and Ravan, Nazim Suleymanov and Sahin Diniyev, were fired, which raised this issue again. Both coaches left due to the reluctance of the club managements to reinforce the teams. Although Suleymanov was replaced by well-known Boyukaga Haciyev, Ravan invited a Turkish coach to Sahin Diniyev's position.
Interestingly, recent years have seen a trend when a number of clubs prefer only foreigners. After the fiasco of one foreign coach, they invite another one. However, there are both objective and subjective reasons for that.
The biggest problem of Azerbaijani coaches is manning their teams. Some find it difficult to provide physical training for the team, while others have discipline problems. But local coaches have quite a few positive qualities. For example, unlike legionaries, Azerbaijani coaches are able to operate within the budget of the club. Given the material and moral aspects and relying on "the word of honour" from the club management, local coaches do not demand large compensation. As a result, a local coach gets a monthly salary at dismissal at best.
Any desire of a foreign coach is perceived as a demand, and coaches begin to think about resignation if their demands are not met. Experienced coaches are able to conduct selection work in the shortest possible time. All foreign coaches sign contracts by European standards and stipulate a large amount of compensation in the event of early resignation from the club. So it turns out that working with local coaches is much easier than meeting the demands of foreigners.
But the few clubs relying on local coaches demand results in the shortest possible time. Coaches who fail to fulfill this demand are fired. And in European countries, coaches work with one team for 3-5 and sometimes even 25-38 years. Despite problems, the management of European clubs supports local specialists.
In Azerbaijan, clubs consider only their local interests without caring that frequent resignations of local coaches damage the image of Azerbaijani football.
In an interview with R+, Olympic champion Igor Ponomarev, who remained jobless for a long time, explains such frequent changes of local coaches by the wrong decisions of club managers. "In football, I've seen a lot. I learned a lot when I played and worked. The root of the problem is that amateurs work in football. Everyone thinks that they are well-versed in football. But living in football and being inside it is quite another matter. The problems you specify are generated by the fact that most clubs are managed by people who are far from football. They themselves don't know what they want. How can they achieve their desires?" says Ponomarev. And he's right. Typically, club managements in Azerbaijan demand results within 2-3 months. But it is not possible to win or start playing for the championship in such a short time.
A former player of the Azerbaijani national team, Yunis Huseynov, in turn, accused coaches of signing unprofessional contracts with clubs. "Azerbaijani coaches believe in 'man's word'. They never demand a European contract, including me. But in the future I will only sign such contracts, because they envisage compensation in case of dismissal. Planning to fire a coach, the club management will think about large compensation and may change its mind. Therefore, clubs respect foreign coaches, but treat ours without ceremony," Huseynov told us.
To confirm the words of Yunis Huseynov, remember the epic of Xazar-Lankaran with John Toshack. The club's management refused to fire Toshack after he requested solid compensation. The "Southerners" simply waited for Toshack to leave himself.
Azerbaijani coaches need to practice in foreign countries. There is no need to hurry to become a coach immediately after completing your football career. Experience is required to have your say. Qurban Qurbanov and Boyukaga Haciyev increased the authority of local coaches in Azerbaijan. Qurbanov's team (Karabakh) demonstrates stable performance and has played in the Euroleague playoffs several times. Boyukaga Haciyev has achieved the most memorable result - under his leadership, Neftci made it to the group stage of the Euroleague for the first time. It is precisely after scoring success that local coaches can recover the credibility they have lost. Now not everyone believes local coaches and wants to entrust their teams to them.
It is no secret that club managers create for foreign coaches favourable conditions, which local specialists do not see. When dismissing a foreign coach, they replace him by another foreign specialist. Meanwhile, employing local coaches contributes to the development of the national coaching school, otherwise we will have to rely solely on foreigners in the future. Also, if local specialists do not work in domestic clubs, it means a recovery in this area should not be expected either.