Azərbaycan futbolunda yerli mütəxəssislərin potensialından necə istifadə olunur?
Hələ 1990-cı illərdə Azərbaycan futbolunda vəziyyət acınacaqlı olduğu vaxtlarda bütün klublarımızda yerli məşqçilər çalışırdı. Sonradan dövlətin futbola diqqəti sponsorların bu sahəyə sərmayə qoymasıyla nəticələndi. Azərbaycan klubları müasir bazalar tikməyə başladı, uğur qazanmaq üçün xaricdən futbolçular və məşqçilər dəvət olundu. Bundan sonra, azərbaycanlı futbol mütəxəssislərinin işsiz günləri başladı. Hazırda Azərbaycan çempionatında mübarizə aparan 10 komandanın dördündə yerli məşqçi çalışır. Digərlərində əcnəbi mütəxəssislərdir. Son günlər "Neftçi"nin baş məşqçisi Nazim Süleymanov, "Rəvan"ın çalışdırıcısı Şahin Diniyevin istefa verməsi mövzunu yenidən gündəmə gətirdi. Hər iki məşqçi rəhbərliyin komandanı gücləndirmək istəmədiyini əsas gətirərək klubdan ayrılıb. Süleymanovun əvəzinə hamımızın tanıdığı Böyükağa Hacıyev gətirilsə də, Şahin Diniyevi Türkiyədən gələn məşqçi əvəzlədi. Maraqlıdır ki, son illər bir neçə klub, mütəmadi olaraq, əcnəbilərə etibar edir. Legioner məşqçi uğursuzluğa düçar olanda rəhbərlik onun əvəzinə başqa əcnəbi məşqçi gətirir. Sanki azərbaycanlı mütəxəssislərə inam yetərincə deyil.
Etiraf edək ki, Azərbaycan məşqçilərinin ən böyük problemi komandanın komplektləşdirilməsində üzləşdiyi əngəllərdir. Bəziləri futbolçuları fiziki cəhətdən hazırlamaqda, digərləri isə intizam yaratmaqda çətinlik çəkir. Lakin bizim məşqçilərin müsbət cəhətləri daha çoxdur. Azərbaycan məşqçiləri legionerlərdən fərqli olaraq, klubun büdcəsinə uyğun hərəkət etməyi bacarır. Maddi və mənəvi problemləri qəbul edən məşqçilərimiz rəhbərliyin "kişi sözü"nə inanıb böyük təzminat tələb etmir. Sonda məşqçi işdən çıxarılanda ona heç bir pul ödənmir. Mütəxəssis ən yaxşı halda aylıq məvacibini ala bilər.
Əcnəbi məşqçilərin istəkləri tələb kimi təqdim olunur. Xarici məşqçilərin istəyi yerinə yetirilmədiyi halda o, artıq istefa barədə düşünməyə başlayır. Təcrübəlilər seleksiya işlərini qısa zamanda aparmağı bacarır. Əcnəbi məşqçilərin hamısı bizimkilərdən fərqli olaraq, Avropa səviyyəli müqavilə imzalayır. Yəni xarici məşqçi klubdan göndərildiyi böyük məbləğdə təzminat istəyir. Əcnəbilərin tələblərinə uyğunlaşmaqdansa yerli məşqçilərlə işləmək daha asandır.
Yerli məşqçilərə güvənən azsaylı klublarımız tez bir zamanda nəticə tələb edir. Qısa zamanda nəticə verməyən məşqçi isə qovulur. Avropa ölkələrində 3-5 il, hətta 25-28 il eyni klubda çalışan məşqçilər var. Rəhbərlik müəyyən problemlərə rəğmən yerli məşqçiyə dəstək olur. Azərbaycanda isə klublar yalnız özünü düşünür. Başa düşmək istəmirlər ki, yerli məşqçilərin tez-tez dəyişməsi futbolumuzun nüfuzuna zərbədir.
Uzun müddətdir işsiz qalan olimpiya çempionu İqor Ponomaryov "R+"a müsahibəsində yerli məşqçilərə inamsızlığını klub rəhbərlərinin düzgün qərar qəbul etməməsində  izah edir: "Futbolda çox şey görmüşəm. İşlədiyim və oynadığım vaxtlarda çox şey öyrənmişəm. Problemin kökü futbolda qeyri-futbol adamlarının işləməsidir. Hamıya elə gələ bilər ki, futbolu gözəl bilirlər. Amma futbolun içində olmaq tam başqadır. Klubların əksəriyyətinin futboldan kənar adamlar tərəfindən idarə olunması dediyiniz problemləri yaradır. Çünki onlar özləri bilmirlər nə istəyirlər. İstədiklərinə necə nail olacaqlar?" İqor Ponomaryovun dedikləri həqiqətdir. Azərbaycanda klub rəhbərliyi 2-3 ay ərzində nəticə tələb edir, amma qısa zamanda mükafatçılar sırasına düşmək və ya çempionluğa oynamaq mümkünsüzdür.
Azərbaycan yığmasının sabiq futbolçusu Yunis Hüseynov isə məşqçiləri klubla qeyri-peşəkar müqavilə imzalamaqda günahlandırdı: "Azərbaycan məşqçiləri "kişi sözü"nə inanır. Heç vaxt Avropa müqaviləsi tələb etmirik. Elə mən özüm də. Lakin bundan sonra Avropa müqaviləsi imzalayacam. Çünki orada işdən gedəcəyi halda təzminat verilir. Klub rəhbərliyi məşqçini dəyişmək istədiyi halda təzminat barədə düşünərək fikrini dəyişir. Ona görə klublar əcnəbi məşqçilərdən çəkinir, bizimkiləri isə istədikləri vaxt istefaya göndərirlər". Yunis Hüseynovun sözlərini təsdiqləmək üçün "Xəzər-Lənkəran"la Con Benjamen Toşakı yada salın. Toşak böyük təzminat istədiyi üçün klub rəhbərliyi onu istefaya göndərməkdən imtina etdi. Belə də cənublular Toşakın özünün nə vaxt istefa verəcəyini gözləməyə başladı.
Azərbaycan məşqçilərinə xarici ölkələrdə təcrübə keçmək vacibdir. Karyerasını başa vuran kimi, hər hansı klubda baş məşqçi olmağa tələsmək lazım deyil. Təcrübə toplamaq sonra sözünü demək gərəkdir. Ən vacib amil isə məşqçilərimizin hamısının uğurlu və işinibilən olmasını isbatlamaqdır. Qurban Qurbanovla Böyükağa Hacıyevin timsalında yerli məşqçilər Azərbaycanda böyük hörmət qazanıb. Qurbanovun komandası stabil oyun nümayiş etdirir, dəfələrlə Avropa Liqasının pley-off mərhələsində çıxış edib. Böyükağa Hacıyev isə ən yaddaqalan nəticəyə nail olub. Onun rəhbərlik etdiyi "Neftçi" ilk dəfə Avropa Liqasında qrup mərhələsinə vəsiqə qazanıb. Yerli məşqçilər uğur qazanmaqla nüfuzlarını geri qaytara bilər. İndiki halda hamı onlara inanmır və komandanı yerli məşqçilərə etibar etmək istəmir.
Sirr deyil ki, klub rəhbərləri əcnəbi məşqçilərə daha yaxşı şərait yaradırlar. Heç kim həmin şəraiti bizim məşqçilərə yaratmaq istəmir. Əcnəbilər ümidləri doğrultmayanda isə yerinə yeni əcnəbi gəlir.Yerli məşqçilərin işləməsi məşqçilik məktəbinin inkişafına kömək edir. Əks halda bundan sonra da yalnız əcnəbilər işləyəcək. Əgər öz klublarımızda yerli məşqçilər işləməyəcəksə, deməli, bu sahə dirilməyəcək.

Как в азербайджанском футболе используется потенциал местных специалистов?
Еще в 1990-е годы, когда азербайджанский футбол был финансово в плачевном состоянии, со всеми клубами работали лишь местные тренеры. Позднее внимание государства к футболу способствовало привлечению капитала в эту область. Азербайджанские клубы стали строить современные базы, приглашать футболистов и тренеров из-за рубежа, что в свою очередь обусловило безработицу азербайджанских футбольных специалистов. Сейчас только в 4 клубах из 10, ведущих борьбу в чемпионате Азербайджана, работают местные тренеры. Остальные клубы возглавляют иностранные специалисты. Недавно в отставку были отправлены главные тренеры "Нефтчи" и "Равана" Назим Сулейманов и Шахин Диниев, что вновь актуализировало эту тему. Оба тренера ушли, ссылаясь на нежелание руководства клубов усилить команды. Хотя Сулейманова заменил всем нам хорошо известный Беюкага Гаджиев, на место Шахина Диниева "Раван" пригласил турецкого тренера.
Интересно, что в последние годы наметилась тенденция, когда ряд клубов отдают предпочтение лишь иностранцам. После фиаско одного тренера-легионера приглашают другого. Правда, тому есть как объективные, так и субъективные причины.
Самой большой проблемой азербайджанских тренеров является комплектация команды. Некоторым трудно обеспечить физическую подготовку команды, у других проблемы с дисциплиной. Но и положительных качеств у отечественных тренеров немало. Так, в отличие от легионеров, азербайджанские тренеры умеют действовать в пределах бюджета клуба. Учитывая материальные и нравственные стороны и полагаясь на "честное слово" руководства клубов, местные тренеры не требуют крупных компенсаций при расчетах. В результате отечественный тренер в лучшем случае получает месячную зарплату при увольнении.
Любые же пожелания тренеров-иностранцев воспринимаются как требование, при невыполнении которых наставники начинают задумываться об отставке. Опытные тренеры умеют проводить селекционную работу в кратчайшие сроки. Все тренеры-иностранцы подписывают договоры по европейским стандартам, оговаривают крупную сумму компенсации в случае досрочного расставания с клубом. То есть получается, что работать с местными тренерами намного легче, чем подлаживаться к требованиям иностранцев.
Но полагающиеся на местных тренеров немногочисленные клубы требуют результатов в кратчайшие сроки. Не выполнивших это требование тренеров увольняют. А в европейских странах тренеры работают с одной командой по 3-5, а порой даже 25-38 лет. Невзирая на проблемы, руководство европейских клубов поддерживает местных специалистов.
В Азербайджане же клубы учитывают только свои локальные интересы, не заботясь о том, что частая отставка местных тренеров наносит удар по имиджу азербайджанского футбола.
В интервью R+ долгое время остающийся без работы олимпийский чемпион Игорь Пономарев объясняет такую частую смену местных тренеров ошибочными решениями руководителей клубов. "В футболе я повидал многое. Многому научился, когда играл и работал. Корень проблемы в том, что в футболе работают непрофессионалы. Всем кажется, что они прекрасно разбираются в футболе. Но жить футболом, быть внутри него - это совсем другое. Указанные вами проблемы порождаются тем, что большинство клубов управляются далекими от футбола людьми. Они и сами не знают, чего хотят. Как же они могут достичь своих желаний?" - говорит Пономарев. И он прав. Как правило, в Азербайджане руководство клубов требует результатов за 2-3 месяца. Но войти в число призеров либо начать играть на чемпионство за такой короткий срок не представляется возможным.
Бывший игрок сборной Азербайджана Юнис Гусейнов, в свою очередь, обвинил тренеров в подписании с клубами непрофессиональных договоров. "Азербайджанские тренеры верят "мужскому слову". Никогда не требуют европейского договора. В том числе и я. Но в будущем я буду подписывать только такие договоры. Потому что по ним при увольнении выплачивается компенсация. Надумав уволить тренера, руководство клуба задумается о крупной компенсации и может передумать. Поэтому с иностранными тренерами клубы считаются, а с нашими не церемонятся", - утверждает Гусейнов в беседе с нами.
Чтобы увериться в словах Юниса Гусейнова, вспомните эпопею "Хазар-Лянкярана" с Джоном Тошаком. Руководство клуба отказалось от намерения отправить Тошака в отставку, после того как он запросил солидную компенсацию. "Южане" просто дождались момента, когда Тошак сам ушел. Азербайджанским тренерам необходимо проходить практику в зарубежных странах. Не надо спешить стать тренером сразу после завершения карьеры футболиста. Необходим опыт, чтобы сказать свое слово. Гурбан Гурбанов и Беюкага Гаджиев повысили в Азербайджане авторитет местных тренеров. Команда Гурбанова ("Карабах") демонстрирует стабильную игру, несколько раз выступала в plаy off Евролиги. А Беюкага Гаджиев добился наиболее запомнившегося всем результата - под его руководством "Нефтчи" впервые вышел в групповой этап Евролиги. Именно добившись успеха, местные тренеры могут вернуть утраченный авторитет. Сейчас же не все верят местным тренерам и доверять команды им не хотят.
Не секрет, что руководители клубов создают тренерам-иностранцам благоприятные условия, каких не видят местные специалисты. При увольнении же иностранного тренера его заменяют другим зарубежным специалистом. Между тем обеспечение местных наставников работой способствует развитию отечественной тренерской школы, в противном случае в будущем придется надеяться исключительно на иностранцев. И потом, если в отечественных клубах не будут работать местные специалисты, значит, оживления в этой области тоже не следует ожидать.