AZƏRBAYCAN TEATRININ CÜLYETTASI
2 əmizadənin tarixi hər birimizə yaxşı məlumdur. Söhbət Qarabağ xanlığının hökmdarı İbrahim Xəlil xan ilə İran xanı Ağa Məhəmməd şah Qacardan gedir. Özünü İran xanından gələn təhlükədən qorumağa çalışan İbrahim Xəlil xan Qarabağ xanlığının Rusiyanın tabeliyinə keçməsinə dair danışıqlara başlayır. Bu ittifaqı möhkəmlətmək üçün o, acar knyaz qızı Abaşidze ilə ailə qurur. Knyaz qızı Şəki kəndi də daxil olmaqla, böyük ərazilərə sahib çıxır və soyadını də- yişərək Şəkinskaya edir. Sonradan onun nəticəsi, Azərbaycan teatr və kinosunun əfsanəvi aktrisası Barat xanım Şəkinskayanın soyadı məhz buradan gəlir.
Barat xanımın anası, Azərbaycan ədəbiyyatının klassiki Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin bacısı qızı Gövhərxanım 3 körpəsinin ölü doğulmasından sonra artıq nə vaxtsa ana olacağına ümidini itirmişdi. O, övlad sahibi olmaq üçün gecə-gündüz Allaha dua edirdi. Hətta bunun üçün Qarabağ şeyxi Əbdürrəhimin yazdığı, Həzrət Abbasa ünvanlanmış duanı müqəddəs hesab olunan Qara dənizə atmaq üçün Batumiyə adam da göndərmişdi.
Allah edilən duaları qəbul etdi və tezliklə "Allahın bəxşişi" olan qız uşağı dünyaya gəldi - Barat adı məhz belə tərcümə olunur. Gövhərxanım qızı doğulmazdan əvvəl əhd etmişdi ki, ona yalnız insanların bağışlayacağı paltarları geyindirəcək. Nəticədə, balaca Barat 4 il ərzində ən bahalı, dəbdə olan paltarlar geyinib. Onları dövrün zadəganlarından olan şəxslər hədiyyə edirdilər. Qızcığaz uşaq yaşlarından əla oxumağı bacarırdı. O, qiymətli bəxşiş kimi, valideynləri və ətrafdakı insanları sevindirirdi. Sonralar Barat xanım nəinki ailəsi, bütünlükdə xalqı və ölkəsi üçün Allahın hədiyyəsinə çevrildi.
"O, sevimli Cülyetta, sənin gözəlliyin mənim dəmir
iradəmi yumşaltdı..."
(U.Şekspir)
Barat xanım ilk təhsilini Şuşada alıb. Sonradan o, anası ilə birlikdə Gəncəyə köçüb və tale onu burada hələ uşaq yaşlarında teatrla bağlayıb. 10 yaşlı Barat Gəncə Seleksiya Stansiyasındakı ipəkqurdları üçün tut yarpağı toplayırdı. Kimsə anasına qızcığazın  özfəaliyyət teatrında rol oynamaq təklifini vermiş, ana isə təklifdən imtina edərək, bu işdə qızının sınanmasını istəmişdi. Gələcəyin xalq artistinin taleyi məhz həmin gün həll olundu. Amma elə alındı ki, gənc aktrisa həyatının ilk rolunu Vladimir İliç Leninin vəfatı günü 1 aktda 10 dəqiqəlik tamaşada oynadı. Barat xanım sonralar danışırdı ki, onu ilk dəfə məhz bu tamaşada Bakının fabrik və zavodlarında, həmçinin Əli Bayramov adına qadın klubunda çıxış edərkən görmək mümkün olub. Tamaşanı Ayna Sultanova, Gülarə Qədirbəyova (Köylü qızı), Ceyran Bayramova kimi məşhur bolşevik qadınlar da izləyiblər.
1935-ci ildə Barat Şəkinskaya 21 yaşında olarkən ilk dəfə Azərbaycan Akademik Dram Teatrının səhnəsinə çıxıb. O, elə ilk baş rolu ilə böyük populyarlıq qazanıb. Bu, Şekspirin sevdiyi şəxslə xoşbəxt yaşamaq üçün hər şeyə hazır olan gənc qəhrəmanı - Cülyetta idi. Onun bu roldakı portreti Londondakı Şekspir Muzeyində saxlanılır. Aktrisa Şekspirin Kordeliya və Dezdemonasını da oynayıb. Barat xanımın özünün ən bəyəndiyi rolu isə "On ikinci gecə" pyesindəki Viola roludur. Məşhur şekspirşünas, azərbaycanlı aktrisanın ifasında bu rolu görmüş M.Morozov yazırdı: "Sizin Violanız əladır. Mən çox, lap çox Viola görmüşəm. Sizin teatrın Violası onların ən yaxşılarındandır".
1952-ci ildə Barat Şəkinskaya Azərbaycanın "ilk Mirandolina"sı oldu. Məhz həmin il Azdramanın səhnəsində ilk dəfə Karlo Koldoninin "Mehmanxana sahibəsi" pyesi səhnələşdirilmişdi.
Barat Şəkinskaya parlaq qadın rolları ilə yanaşı, Azərbaycan səhnəsinin ilk travest aktrisası olub. Onun yaratdığı hər bir kişi və uşaq rolu qüsursuz idi. Aktrisa Gəncə Teatrında Kostya rolunu canlandırarkən tamaşaçıları təbiiliyi, bacarığı ilə valeh edib. 1934-cü ildə Napoleonu oynayan Barat xanım bununla aktyorluq istedadının çoxşaxəli olduğunu nümayiş etdirib. Onun oynadığı uşaq rollarına gəlincə, aktrisa bu rolların öhdəsindən də əla gəlib. ifa etdiyi son uşaq rolu Rza Təhmasibin "Çiçəklənən arzular" pyesindəki 7-ci sinif şagirdi Nazlı olub. Şəkinskaya bu rolu 37 yaşında olarkən oynayıb!
1935-ci ildə Barat Şəkinskaya Azərbaycanın xalq artisti Mustafa Mərdanovun təşəbbüsü ilə radioverilişlərə qatılmağa başlayıb.
Bir müddət sonra o, kinolara çəkilib. Aktrisanın repertuarında əla ifa edilmiş bir çox rollar  var. Tamaşaçılar aktrisanın Üzeyir Hacıbəyovun eyniadlı musiqili komediyası əsasında çəkilmiş "O olmasın, bu olsun" filmindəki Sənəm rolunu dərhal seviblər. Barat xanım bundan başqa, Azərbaycan tamaşaçılarına çox yaxşı tanış olan "Görüş" və "Telefonçu qız" kimi filmlərdə də çəkilib. Onun istedadı Aleksandr Tuqanov, Adil İsgəndərov, Mehdi Məmmədov kimi tanınmış incəsənət xadimləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Yeri gəlmişkən, Mehdi Məmmədov həm də Barat xanımın həyat yoldaşı idi. Məşhur rejissor aktrisanın istedadını və rola girmək bacarığını tez-tez Mirzəağa Əli-yevin istedadı ilə müqayisə edirdi. 1949-cu ildə Barat Şəkinskayaya Azərbaycan SSR-in xalq artisti adı verilib.
"Gözəlliyə aşiq olmaq
mümkün olsa da, yalnız
ruhu sevmək olur!"
Bu parlaq, görkəmli aktrisanın yaradıcılığı haqqında çoxlu sayda kitab və əsər yazılıb. "Barat Şəkinskaya ən müxtəlif rolları istedadına tabe etmiş aktrisadır. Onun iştirakı ilə keçən tamaşalar həmişə mədəni həyatda hadisəyə çevrilir, teatr həvəskarları üçün bayram olurdu. Çünki o, son dərəcə ehtirasla, səmimi oynayırdı", - deyə teatrşünas, sənətşünaslıq doktoru, "Barat Şəkinskaya" kitabının müəllifi İlham Rəhimli "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib.
Barat Şəkinskayanın həmkarları bu qeyri-adi, istedadlı qadının iradəsi haqda çox yüksək fikirdə idilər. "Barat Şəkinskaya Azərbaycan teatr və kino tarixində qızıla bərabər addır. Barat Şəkinskaya teatr və kino sənəti qarşısındakı xidmətlərinin qiyməti olmayan qadındır. Kino və teatr tariximizdə qadınların səhnəyə çıxmasına icazə verilməyən dönəmlər olub.
...Barat xanım bu qadağalara baxmayaraq, səhnəyə çıxırdı", - deyə Gəncə Dövlət Teatrının aktyoru Elşad Əhmədov "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib.
Onun yumşaq xasiyyətli olduğu hamıya yaxşı məlum idi. Barat xanımın qızı, uzun illər Azərbaycan Televiziyasının "Gənclik" redaksiyasında çalışmış Solmaz Həmzəyeva deyir: "Teatrda hər zaman qeybət, intriqa olur. Bundan qaçmaq çox çətindir. Amma anam elə insan idi ki, bu hallardan uzaq dayana bilirdi. O, heç zaman bu cür işlərin içərisində olmayıb və hətta bu haqda danışmaqdan belə qaçıb".
Barat xanım 1999-cu ildə, 85 yaşında vəfat edib. O, bu dünyanı Azərbaycan incəsənətinə misilsiz töhfələr verdikdən sonra tərk edib. Aktrisa xalqın ürəyində və yaddaşında daim yaşayacaq. Özü haqda, istedadı haqda xatirələr qoyub-getməyi yalnız dahi artistlər bacarır. Nə qədər ki, bu xatirəni yaşadacağıq, Azərbaycanın ən yaxşı Cülyettası bizimlə olacaq.

К столетию величайшей актрисы Барат Шекинской
Нам хорошо известна история двух троюродных братьев: правителя Карабахского ханства Ибрагим Халил хана и шаха Персии Ага Мохаммеда Гаджара. Стараясь обезопасить себя от угроз персидского шаха, Ибрагим хан вел переговоры о принятии Карабахского ханства в российское подданство. Для укрепления такого союза женой хана стала аджарская княжна Абашидзе, которая, получив во владение обширные земли, в том числе село Шеки, сменила фамилию на Шекинская. Именно эту фамилию прославила впоследствии ее праправнучка, легендарная актриса азербайджанского театра и кино Барат ханым Шекинская.
Отчаявшись после трех мертворожденных младенцев, мать Барат ханым, племянница классика азербайджанской литературы Абдулpагимбека Ахвеpдиева Гевхарханым, долго молила Бога, чтобы он даровал ей дитя. Специальный человек был послан в Батуми, чтобы молитва хазрату Аббасу, написанная рукой карабахского шейха Абдулpагимага, была брошена в Черное море, считавшееся святым.
Ее молитвы были услышаны, и вскоре на свет появилась девочка. "Дар божий" - именно так переводится имя Барат. В благодарность еще до рождения дочери Гевхарханым дала обет одевать ребенка только в ту одежду, которая будет пожертвована людьми. И четыре года маленькая Барат одевалась в самые дорогие и нарядные платья, подаренные представительницами тогдашней аристократии. Девочка с детства умела превосходно петь, танцевать, была желанной гостьей во всех домах и на свадьбах друзей семьи и родственников. Она, как драгоценный дар, радовала глаза и сердца своих родителей и окружающих людей. Впоследствии даром божиим Барат ханым стала не только для семьи, но и своего народа и страны.
"О милая Джульетта,
красота твоя мой  нрав
железный умягчила…"
(У.Шекспир)
Первое свое образование Барат ханым получила в Шуше, однако позже переехала с матерью в Гянджу, где судьба и связала ее с театром еще в детском возрасте. Тогда 10-летняя Барат ханым собирала тутовые листья для шелкопряда на Гянджинской селекционной станции. Кто-то предложил ее матери сыграть в самодеятельном театре, но та, отказавшись, предложила дать шанс ее маленькой дочери. С этого дня определилась судьба будущей народной артистки. Однако так получилось, что свою первую в жизни роль молодая актриса сыграла в день смерти Владимира Ильича Ленина в десятиминутном спектакле в один акт. Сама Барат ханым рассказывала, что именно в этом спектакле ее впервые можно было увидеть выступающей на фабриках и заводах Баку, а также  в Женском клубе имени Али Байрамова, где спектакль смотрели известные женщины-большевички Айна Султанова, Гюляpа Кадыpбекова (Кейлю гызы), Джейран Байрамова.
В 1935 году Барат Шекинская в возрасте 21 года впервые попала на сцену Азербайджанского академического драматического театра, где слава пришла к ней сразу, с первой же главной ролью. И ролью этой оказалась Джульетта - юная героиня Шекспира, готовая на все ради счастья с возлюбленным. Барат ханым по праву стала считаться лучшей азербайджанской Джульеттой. Ее портрет в этой роли хранится в шекспировском музее в Лондоне. Актриса играла также шекспировских Корделию и Дездемону. Однако самой Барат ханым больше импонировала роль Виолы из пьесы "Двенадцатая  ночь". Известный шекспиpовед  М.Моpозов, которому довелось увидеть пьесу в исполнении азербайджанских актеров, писал: "У вас замечательная Виола. Мне пpишлось видеть много, очень много Виол, но Виола вашего театpа - одна из лучших".
В 1952 году Барат Шекинская стала "первой азербайджанской Мирандолиной", сыграв роль одноименной героини. Именно в том году впервые на сцене Аздрамтеатра была осуществлена постановка пьесы Карло Гольдони "Хозяйка гостиницы".
Помимо блестяще сыгранных женских ролей Барат Шекинская стала первой азербайджанской актрисой травести. Она играла и мужские, и детские роли, и в каждой из них была безупречна. В роли Кости в гянджинском театре актриса поразила зрителей своей естественностью и умением правильно расставлять акценты. Сыграв в 1934 году Наполеона, Барат ханым показала многогранность своего актерского таланта. А если говорить о детских ролях Барат Шекинской, то актриса блестяще справлялась и с ними. Последней ее детской ролью стал образ семиклассницы Назлы из пьесы Рзы Тахмасиба "Цветущие мечты". Эту роль она сыграла в 37 лет!
В 1935 году Барат ханым по инициативе народного артиста Азербайджана Мустафы Марданова начала участвовать в радиопередачах. Позже стала сниматься в кино. В ее репертуаре много превосходно сыгранных ролей. Зритель сразу полюбил актрису в роли Сенем  в музыкальном фильме "Не так, так эта", снятом по мотивам одноименной музыкальной комедии Узеира Гаджибекова. Барат ханым также играла в таких известных азербайджанскому зрителю фильмах, как "Встреча" и "Телефонистка". Мастерство актрисы высоко ценили такие известные деятели искусства, как Александр Туганов, Адиль Искендеpов, Мехти Мамедов, который являлся еще и мужем Барат ханым. Ее талант и умение перевоплощаться известный режиссер нередко сравнивал с талантом перевоплощения Мирзааги Алиева. В 1949 году Барат Шекинская получила звание народной артистки Азербайджанской ССР.
"Влюбиться можно в красоту,
но полюбить -
лишь только душу!".
О творчестве этой яркой, выдающейся актрисы написано много книг и трудов. "Барат Шекинская - актриса, таланту которой были подвластны самые разные роли. Спектакли с ее участием всегда становились событием в культурной жизни, праздником для театралов - настолько она вдохновенно и искренне играла" - так в беседе с R+ о ней отозвался театровед, доктор искусствоведения и автор книги "Барат Шекинская" Ильхам Рагимли.
Ее коллеги высоко отзывались о силе воли и характере этой необычной и талантливой женщины. "Барат Шекинская - это имя подобно золотому слитку в истории азербайджанского театра и кино. Барат Шекинская - женщина, заслуги которой перед театральным и киноискусством неоценимы. В истории театра и кино были такие времена, когда женщинам запрещалось выходить на сцену.  …Барат ханым выходила на сцену, несмотря на все запреты" - делится своими воспоминаниями с R+ Эльшад Ахмедов, актер Гянджинского государственного театра.
О ее мягком и кротком нраве также было хорошо известно. Дочь Барат ханым - Солмаз ханым Гамзаева, долгие годы проработавшая в редакции "Гянджлик" Азербайджанского телевидения, расказывает: "В театре всегда есть место сплетням и интригам, от этого очень трудно уйти. Но моя мать была таким человеком, которому это удалось. Она никогда не участвовала в подобных нелицеприятных делах и всегда избегала даже говорить о них".
Барат ханым ушла от нас в возрасте 85 лет в 1999 году, оставив после себя бесценный вклад в искусство своей страны и неувядающую память в сердце своего народа. А память  о себе и своем таланте - это самое важное и ценное, что только может оставить после себя великий артист. Пока мы храним эту память, лучшая азербайджанская Джульетта будет с нами.