AZƏRBAYCAN TEATRININ CÜLYETTASI
2 əmizadənin tarixi hər birimizə yaxşı məlumdur. Söhbət Qarabağ xanlığının hökmdarı İbrahim Xəlil xan ilə İran xanı Ağa Məhəmməd şah Qacardan gedir. Özünü İran xanından gələn təhlükədən qorumağa çalışan İbrahim Xəlil xan Qarabağ xanlığının Rusiyanın tabeliyinə keçməsinə dair danışıqlara başlayır. Bu ittifaqı möhkəmlətmək üçün o, acar knyaz qızı Abaşidze ilə ailə qurur. Knyaz qızı Şəki kəndi də daxil olmaqla, böyük ərazilərə sahib çıxır və soyadını də- yişərək Şəkinskaya edir. Sonradan onun nəticəsi, Azərbaycan teatr və kinosunun əfsanəvi aktrisası Barat xanım Şəkinskayanın soyadı məhz buradan gəlir.
Barat xanımın anası, Azərbaycan ədəbiyyatının klassiki Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin bacısı qızı Gövhərxanım 3 körpəsinin ölü doğulmasından sonra artıq nə vaxtsa ana olacağına ümidini itirmişdi. O, övlad sahibi olmaq üçün gecə-gündüz Allaha dua edirdi. Hətta bunun üçün Qarabağ şeyxi Əbdürrəhimin yazdığı, Həzrət Abbasa ünvanlanmış duanı müqəddəs hesab olunan Qara dənizə atmaq üçün Batumiyə adam da göndərmişdi.
Allah edilən duaları qəbul etdi və tezliklə "Allahın bəxşişi" olan qız uşağı dünyaya gəldi - Barat adı məhz belə tərcümə olunur. Gövhərxanım qızı doğulmazdan əvvəl əhd etmişdi ki, ona yalnız insanların bağışlayacağı paltarları geyindirəcək. Nəticədə, balaca Barat 4 il ərzində ən bahalı, dəbdə olan paltarlar geyinib. Onları dövrün zadəganlarından olan şəxslər hədiyyə edirdilər. Qızcığaz uşaq yaşlarından əla oxumağı bacarırdı. O, qiymətli bəxşiş kimi, valideynləri və ətrafdakı insanları sevindirirdi. Sonralar Barat xanım nəinki ailəsi, bütünlükdə xalqı və ölkəsi üçün Allahın hədiyyəsinə çevrildi.
"O, sevimli Cülyetta, sənin gözəlliyin mənim dəmir
iradəmi yumşaltdı..."
(U.Şekspir)
Barat xanım ilk təhsilini Şuşada alıb. Sonradan o, anası ilə birlikdə Gəncəyə köçüb və tale onu burada hələ uşaq yaşlarında teatrla bağlayıb. 10 yaşlı Barat Gəncə Seleksiya Stansiyasındakı ipəkqurdları üçün tut yarpağı toplayırdı. Kimsə anasına qızcığazın  özfəaliyyət teatrında rol oynamaq təklifini vermiş, ana isə təklifdən imtina edərək, bu işdə qızının sınanmasını istəmişdi. Gələcəyin xalq artistinin taleyi məhz həmin gün həll olundu. Amma elə alındı ki, gənc aktrisa həyatının ilk rolunu Vladimir İliç Leninin vəfatı günü 1 aktda 10 dəqiqəlik tamaşada oynadı. Barat xanım sonralar danışırdı ki, onu ilk dəfə məhz bu tamaşada Bakının fabrik və zavodlarında, həmçinin Əli Bayramov adına qadın klubunda çıxış edərkən görmək mümkün olub. Tamaşanı Ayna Sultanova, Gülarə Qədirbəyova (Köylü qızı), Ceyran Bayramova kimi məşhur bolşevik qadınlar da izləyiblər.
1935-ci ildə Barat Şəkinskaya 21 yaşında olarkən ilk dəfə Azərbaycan Akademik Dram Teatrının səhnəsinə çıxıb. O, elə ilk baş rolu ilə böyük populyarlıq qazanıb. Bu, Şekspirin sevdiyi şəxslə xoşbəxt yaşamaq üçün hər şeyə hazır olan gənc qəhrəmanı - Cülyetta idi. Onun bu roldakı portreti Londondakı Şekspir Muzeyində saxlanılır. Aktrisa Şekspirin Kordeliya və Dezdemonasını da oynayıb. Barat xanımın özünün ən bəyəndiyi rolu isə "On ikinci gecə" pyesindəki Viola roludur. Məşhur şekspirşünas, azərbaycanlı aktrisanın ifasında bu rolu görmüş M.Morozov yazırdı: "Sizin Violanız əladır. Mən çox, lap çox Viola görmüşəm. Sizin teatrın Violası onların ən yaxşılarındandır".
1952-ci ildə Barat Şəkinskaya Azərbaycanın "ilk Mirandolina"sı oldu. Məhz həmin il Azdramanın səhnəsində ilk dəfə Karlo Koldoninin "Mehmanxana sahibəsi" pyesi səhnələşdirilmişdi.
Barat Şəkinskaya parlaq qadın rolları ilə yanaşı, Azərbaycan səhnəsinin ilk travest aktrisası olub. Onun yaratdığı hər bir kişi və uşaq rolu qüsursuz idi. Aktrisa Gəncə Teatrında Kostya rolunu canlandırarkən tamaşaçıları təbiiliyi, bacarığı ilə valeh edib. 1934-cü ildə Napoleonu oynayan Barat xanım bununla aktyorluq istedadının çoxşaxəli olduğunu nümayiş etdirib. Onun oynadığı uşaq rollarına gəlincə, aktrisa bu rolların öhdəsindən də əla gəlib. ifa etdiyi son uşaq rolu Rza Təhmasibin "Çiçəklənən arzular" pyesindəki 7-ci sinif şagirdi Nazlı olub. Şəkinskaya bu rolu 37 yaşında olarkən oynayıb!
1935-ci ildə Barat Şəkinskaya Azərbaycanın xalq artisti Mustafa Mərdanovun təşəbbüsü ilə radioverilişlərə qatılmağa başlayıb.
Bir müddət sonra o, kinolara çəkilib. Aktrisanın repertuarında əla ifa edilmiş bir çox rollar  var. Tamaşaçılar aktrisanın Üzeyir Hacıbəyovun eyniadlı musiqili komediyası əsasında çəkilmiş "O olmasın, bu olsun" filmindəki Sənəm rolunu dərhal seviblər. Barat xanım bundan başqa, Azərbaycan tamaşaçılarına çox yaxşı tanış olan "Görüş" və "Telefonçu qız" kimi filmlərdə də çəkilib. Onun istedadı Aleksandr Tuqanov, Adil İsgəndərov, Mehdi Məmmədov kimi tanınmış incəsənət xadimləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Yeri gəlmişkən, Mehdi Məmmədov həm də Barat xanımın həyat yoldaşı idi. Məşhur rejissor aktrisanın istedadını və rola girmək bacarığını tez-tez Mirzəağa Əli-yevin istedadı ilə müqayisə edirdi. 1949-cu ildə Barat Şəkinskayaya Azərbaycan SSR-in xalq artisti adı verilib.
"Gözəlliyə aşiq olmaq
mümkün olsa da, yalnız
ruhu sevmək olur!"
Bu parlaq, görkəmli aktrisanın yaradıcılığı haqqında çoxlu sayda kitab və əsər yazılıb. "Barat Şəkinskaya ən müxtəlif rolları istedadına tabe etmiş aktrisadır. Onun iştirakı ilə keçən tamaşalar həmişə mədəni həyatda hadisəyə çevrilir, teatr həvəskarları üçün bayram olurdu. Çünki o, son dərəcə ehtirasla, səmimi oynayırdı", - deyə teatrşünas, sənətşünaslıq doktoru, "Barat Şəkinskaya" kitabının müəllifi İlham Rəhimli "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib.
Barat Şəkinskayanın həmkarları bu qeyri-adi, istedadlı qadının iradəsi haqda çox yüksək fikirdə idilər. "Barat Şəkinskaya Azərbaycan teatr və kino tarixində qızıla bərabər addır. Barat Şəkinskaya teatr və kino sənəti qarşısındakı xidmətlərinin qiyməti olmayan qadındır. Kino və teatr tariximizdə qadınların səhnəyə çıxmasına icazə verilməyən dönəmlər olub.
...Barat xanım bu qadağalara baxmayaraq, səhnəyə çıxırdı", - deyə Gəncə Dövlət Teatrının aktyoru Elşad Əhmədov "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib.
Onun yumşaq xasiyyətli olduğu hamıya yaxşı məlum idi. Barat xanımın qızı, uzun illər Azərbaycan Televiziyasının "Gənclik" redaksiyasında çalışmış Solmaz Həmzəyeva deyir: "Teatrda hər zaman qeybət, intriqa olur. Bundan qaçmaq çox çətindir. Amma anam elə insan idi ki, bu hallardan uzaq dayana bilirdi. O, heç zaman bu cür işlərin içərisində olmayıb və hətta bu haqda danışmaqdan belə qaçıb".
Barat xanım 1999-cu ildə, 85 yaşında vəfat edib. O, bu dünyanı Azərbaycan incəsənətinə misilsiz töhfələr verdikdən sonra tərk edib. Aktrisa xalqın ürəyində və yaddaşında daim yaşayacaq. Özü haqda, istedadı haqda xatirələr qoyub-getməyi yalnız dahi artistlər bacarır. Nə qədər ki, bu xatirəni yaşadacağıq, Azərbaycanın ən yaxşı Cülyettası bizimlə olacaq.

The centenary of the birth of the actress Barat Sakinskaya
We know the story of two second cousins very well: the ruler of the Karabakh Khanate, Ibrahim Xalil Khan, and Shah of Persia Agha Mohammad Qajar. Trying to reliably protect himself from the threats of the Persian shah, Ibrahim Khan negotiated the incorporation of the Karabakh Khanate into Russia. To strengthen this alliance, Princess Abashidze of Ajaria became the khan's wife, taking possession of vast lands, including the village of Saki and changed her name to Sakinskaya. It was this name that was glorified by her great-great-granddaughter, the legendary actress of the Azerbaijani theatre and cinema, Barat Sakinskaya.
Desperate after three stillborn babies, Barat's mother Govhar, a niece of the classic of Azerbaijani literature Abdulrahim-bay Haqverdiyev, long prayed to God to grant her a child. A special person was sent to Batumi in order to throw the prayer to Hazrat Abbas, written by Karabakh Sheikh Abdulrahimaga, into the Black Sea, which was considered holy.
Her prayers were heard, and soon a girl named "Gift of God" - that is what the name Barat means - was born. In gratitude, before the birth of her daughter, Govhar vowed to dress the girl only in clothes donated by people. And for four years little Barat dressed in the most expensive and elegant dresses donated by representatives of the then aristocracy. The girl was able to sing and dance well from childhood and was a welcome guest in all homes and weddings of friends and family. Like a precious gift, she pleased the eyes and hearts of her parents and people around her. Subsequently, Barat became a gift of God not only for the family but also for her people and country.
"Oh, sweet Juliet, your beauty has made me weak like a woman..."
(William Shakespeare)
Barat received her first education in Susa, but later she and her mother moved to Ganca where fate tied her to the theater in childhood. Then 10-year-old Barat picked mulberry leaves for silkworm at the Ganca breeding station. Someone suggested that her mother play in an amateur theatre, but she refused and suggested giving a chance to her little daughter. From that day the fate of the future people's artist was determined. However, it so happened that the young actress played her first role in life on the day of the death of Vladimir Lenin in a ten-minute one-act play. Barat herself said that it was in this play that she could be seen for the first time performing at factories and plants in Baku, as well as in the Ali Bayramov women's club where the performance was watched by Bolshevik women Ayna Sultanova, Gulara Qadirbayova (Koylu qizi) and Ceyran Bayramova.
In 1935, Barat Sakinskaya aged 21 first appeared on the stage of the Azerbaijan Drama Theatre where fame came to her immediately from the first leading role. And this role was Juliet - Shakespeare's young heroine, who is ready to do anything for her happiness with her beloved. Barat was rightfully considered the best Azerbaijani Juliet. Her portrait in this role is kept at Shakespeare's Museum in London. The actress also played Shakespearean Cordelia and Desdemona. However, the role of Viola from the play "Twelfth Night" was more appealing to Barat. The well-known Shakespeare expert M. Morozov, who happened to see the play performed by Azerbaijani actors, wrote: "You have a wonderful Viola. I have seen lots and lots of Violas, but the Viola of your theatre is one of the best."
In 1952, Barat Sakinskaya became "the first Azerbaijani Mirandolina", who played the role of the eponymous character. It was in that year that Carlo Goldoni's play "The Mistress of the Inn" was first produced on the stage of the Azerbaijan Drama Theatre.
Besides brilliantly played female roles, Barat Sakinskaya became the first Azerbaijani travesty actress. She played men's and children's roles, and was flawless in each of them. In the role of Kostya in the Ganja theatre, the actress impressed the audience with her naturalness and ability to properly set accents. Having played Napoleon in 1934, Barat showed the versatility of her acting talent. And if we talk about the children's roles of Barat Sakinskaya, the actress brilliantly coped with them. Her last children's role was seventh grade pupil Nazli from Rza Tahmasib's play "Blossoming Dreams". She played this role at 37!
In 1935, on the initiative of People's Artist of Azerbaijan Mustafa Mardanov, Barat began participating in radio broadcasts. Later he started to star in movies. Her repertoire includes many excellently played roles. The viewer immediately fell in love with the actress in the role of Sanam in the musical film "O Olmasin, Bu Olsun" shot on basis of the eponymous musical comedy by Uzeyir Hacibayov. Barat also played in such famous Azerbaijani films as "Meeting" and "The Telephone Operator". The craftsmanship of the actress has been praised by such famous artists as Aleksandr Tuganov, Adil Isgandarov, and Mehdi Mammadov, who was also Barat's husband. The famous director often compared her talent and ability to transform with Mirza Aga Aliyev's talent of transformation. In 1949, Barat Sakinskaya received the title of People's Artist of the Azerbaijan SSR.
"You can fall in love with beauty, but you can only love the soul!"
Many books and articles have been written on the career of this bright, outstanding actress." Barat Sakinskaya is an actress, whose talents could manage a variety of roles. Performances with her participation always became an event in cultural life and a grand occasion for theatregoers - so enthusiastically and sincerely she acted," theatre expert, doctor of arts and author of the book "Barat Sakinskaya", Ilham Rahimli, said about her in an interview with R+.
Her colleagues spoke highly of the willpower and character of this unique and talented woman. "Barat Sakinskaya - this name is like gold bullion in the history of the Azerbaijani theatre and cinema. Barat Sakinskaya is a woman whose contribution to theatre and cinema is invaluable. The history of theatre and cinema has seen times when women were forbidden to go on stage. … Barat appeared on stage despite all prohibitions," Elsad Ahmadov, an actor of the Ganja State Theatre, shared his memories with R+.
Her soft and gentle character was also well-known. Barat's daughter Solmaz Hamzayeva, who has worked in the Ganjlik department of Azerbaijani State Television for many years, says: "In the theatre, there is always a place for gossip and intrigue, and it is very hard to get away from this. But my mother was the kind of person who did it. She never participated in such unpleasant matters and always avoided even talking about them."
Barat passed away at age 85 in 1999, leaving behind an invaluable contribution to the art of her country and unfading memory in the heart of her people. And memory of himself and his talent is the most important and valuable thing a great artist can leave behind. As long as we keep this memory, the best Azerbaijani Juliet will be with us.