Ermənilər yeni bir "Ararat" gözləyirlər. Bu türk əsilli məşhur rejissorun filmi ola bilərmi?
"Erməni soyqırımı"nın dünyanın diqqətinə çatdırılmasının ən yaxşı yolu film yaradıcılığıdır". Bu fikir qondarma "Erməni soyqırımı"nın 100-cü illliyinə hazırlıqla bağlı Ermənistan prezidentinin sədri olduğu Dövlət Komissi- yasının toplantılarından birində səsləndirilmişdi. Bütün toplantılarının gizli saxlanmasını qərara alan bu komissiyanın iclaslarından birində türk əsilli alman rejissoru Fatih Akının bu mövzuda film çəkməsi məsələsi müzakirə edilmişdi və necə olmuşdusa, bu məsələ mətbuata sızmışdı. İndi Fatih Akın özü də "erməni soyqırımı"ndan bəhs edən "The Cut" ("Qırılmışlar") filminin istehsalı ilə məşğul olduğunu gizlətmir.
Ermənilər artıq 15-20 ildir ki, bədii filmlərlə Türkiyəyə təzyiq edirlər. Onların bu mövzudakı ən uğurlu lahiyələrindən biri 2002-ci ildə çəkilən "Ararat" bədii filmi olmuşdu. Onun rejissoru Atom Yeqoyan, Kanadada doğulmuş bir ermənidir, Fatih Akın isə Almaniyada anadan olmuş türkdür. Hər ikisi dünyada məşhur rejissor sayılırlar. İkisinin də adı son zamanlarda mətbuatın gündəmindədir. Onların "erməni soyqırımı"na müraciət etmələri təbiidirmi? Əlbəttə, bunları eyniləşdirmək olmaz.
Atom Yeqoyanı başa düşmək olar. O, milli mənsubiyyətini təsdiqləyərək, erməniliyə yaxşı xidmət edən "Ararat" filmini çəkdi. Erməni diasporu bu filmin Oskar alması üçün çox çalışdı. Filmi bütün festivallarda gəzdirərək çoxlu mükafatlar almasını təmin etdilər. Müdhiş satışlar oldu. Film hələ çəkilməmiş Fransa, Böyük Britaniya, Almaniya və İspaniya tərəfindən alınmışdı. Hələ film istehsal olunmamış bu ölkələrdə nə bilirdilər ki, bu filmdə nə var? Tək bildikləri o idi ki, bu filmlə Türkiyəni küncə sıxışdırmaq mümkün olacaqdı. Və sonra da bu ölkələrin diplomatik qurumları filmin həm də Türkiyədə göstərilməsinə var gücləri ilə çalışdılar. Nədən bu filmə belə əhəmiyyət verilirdi? Axı, bu film bu mövzuda ortaya qoyulan ilk "əsər" deyildi.
Buna qədər də erməni ideoloqlarının bir çox əsərləri və kitabları ortaya qoyulsa da, bu filmin xüsusiyyəti, Qərbin ermənilərə məqsədlərinə çatmaq üçün açıq şəkildə dəstəkləməsi idi. Məmur rolunda olan avropalı da, 1915-ci ildə Şərqi Anadoluda həkim işləyən amerikalı da erməni ideoloji maşınının təkərcikləri idilər, ən azından onun rolunda idilər.
Atom Yeqoyanın "Ararat" filminə 15 milyon dollar xərclənmişdi. Pulu isə Avropanın və Amerikanın xristian fondları vermişdi.
İndi Yeqoyan yeni film üzərində işləyir. 2013-cü ilin iyul ayında İrəvana "Qızıl ərik" festivalına gələn Yeqoyan 100-cü ilədək mütləq bir yeni film çəkəcəyini deyir.
"Ararat"la birlikdə erməni mənşəli fransız rejissor Aşot Malakyanın "Mayrik" ("Ana") adlı filminin ilk on dəqiqəsində "soyqırımı" hekayəsi işlənir, sonrasında köç əsnasında Fransaya gələn bir erməni ailəsinin Fransada həyatlarını davam etdirə bilmək üçün verdikləri mübarizədən bəhs edilirdi.
Ermənilər filmlərə ağlasığmaz pullar xərcləyirlər. Erməni mənşəli italyan yazar olan Antonio Arslanın "Tarlaquşu yuvası" adlı kitabın ekranlaşdırılmasını, erməni mətbuatı müvəffəqiyyətli nümunələrdən biri kimi xarakterizə edirdi. Bu filmlərdə həyasız bir soyqırımın təbliğatı vardı. Erməni mətbuatı "Musa dağında qırx gün" kitabının film halına çevrilməsindən də bəhs edir.
Avstriya yəhudisi Frans Verfelin "Musa dağında qırx gün" romanı 1915-ci il deportasiyasından əvvəl Hataydaki Musa dağının ətəyində bir erməni kəndində olub-keçən hadisələrdir. Deportasiya üçün gəlmiş jandarmlara ermənilərin müqaviməti idi. Başqa bir şey deyildi. Bu əsəri oxuyandan sonra adamda burada elə bir ciddi insan faciəsinin, daha doğrusu, "soyqırımı"nın olması qənaəti yaranmır. Amma mətbuatda bu hadisə bir erməni qəhrəmanlığı olaraq təqdim edilirdi.
Vaxtilə Yeqoyanın filminin dünyanın bir çox ölkələrində nümayişinə ona görə yaşıl işıq yandırılmışdı ki, həmin filmdə ermənilərin əsas məqsədi ilə onların yürütdükləri antitürk siyasət üst-üstə düşəcəkdi və bunlar ikisi bir-birini tamamlayacaqdı. Baxın, bu filmin rolu nə oldu: 2002-ci ildən sonra Avropa ölkələrində "erməni soyqırımı"nı əməlli-başlı dövlət siyasətinin tərkib hissəsinə çevirdilər. Belə ölkələrdən olan Fransa gələcəkdə "erməni soyqırımı" olmayıb deyənləri cəzaya məhkum etmək kimi insan haqlarını pozan bir qanuna start verəcəkdi, İs-veçrə isə bunu həyata keçirəcəkdi və bir konfransda "erməni soyqırımı" yalanlar üzərində qurulub", - deyən Doğu Perincək 90 gün həbsə məhkum olunacaqdı (nəhayət, haqq yerini aldı və Avropa Məhkəməsi bu qərarı ləğv etdi).
Qeyd olunan filmlər bu məqsədlərə xidmət edir. Odur ki, ideyanın müəllifinin yalnız erməni diasporu olduğunu düşünmək doğru olmazdı.
1915-ci il hadisələrini ermənilərə qarşı törədilən bir soyqırımı olaraq göstərilməsi və mümkün olduğu qədər bunun dünyanın daha çox ölkələrində yayılması Türkiyəni küncə sıxmaq məqsədi güdür. Bəs, "rollarda" kimlərdir? Atom Yeqoyan bir Kanada ermənisidir. Baş rol oyunçusu isə Fransa ermənisi Şarl Aznavurdur. Digər oyunçular isə Ermənistandan olanlardır. Səhnələr də Vanda, Ağrı dağının ətəklərində baş verir. Baş "aktyor" isə Qərbdir. Türkiyəni olmayan bir "cinayətə" məhkum etmək istəyən Qərb. Bu filmdə ermənilərin terroruna bəraət verilir, çünki onlar türk düşmənidirlər. Filmə "Ararat" adı da təsadüfən seçilməyib. Araratı, yəni Ağrı dağını milli simvol halına çevirən ermənilər SSRİ tərkibində olduğu dövrlərdə də Ararat xəyalı ilə yaşamağı təlqin etməklə, hər bir erməni üçün bu dağı "müqəddəsləşdirmişdilər". Təsadüfi deyil ki, indi Ermənistanın dövlət gerbində də Ağrı dağı təsvir olunub.
Əslində, bu, Türkiyəyə qarşı ərazi iddiası idi və buna da Türkiyədən heç bir etiraz bildirilmədi. Ermənilər gördülər ki, onların bu iddialarına heç bir reaksiya yoxdur, daha da irəli gedərək, prezident səviyyəsində Araratı da almaq fikrini dilə gətirdilər. Yadınızdadırsa, bir müddət öncə Ermənistanda təşkil edilən erməni dili və ədəbiyyatı yarışmasında şagirdlərdən birinin, "Qərbi Ermənistan (Türkiyənin Şərqi Anadolu vilayətləri nəzərdə tutulurdu) torpaqlarımızı Ağrı dağıyla birlikdə geri ala bilərikmi?" sualına cavab verən Ermənistanın prezidenti Serj Sarqsyan belə demişdi: "Qarabağı biz aldıq, Ağrının geri qaytarılmasını isə sizə həvalə edirik". Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan, Türkiyənin şərqində olan və ermənilər tərəfindən "Qərbi Ermənistan torpaqları" olaraq adlandırılan Ağrı dağı bölgəsinin geri alınmasını yeni nəsillərə bir vəzifə olaraq göstərməsi üçün Atom Yeqoyanın "Ararat" filmi lazım idi. Bəli, o təsadüfən çəkilməmişdi.
Baxın, belə təcavüzkar bəyanat verən şəxsə dünyada (Azərbaycan və Türkiyə KİV-lərindən başqa) heç bir etiraz bildirilmədi. Əksinə, Türkiyədə elə adamlar tapıldı ki, onun beynəlxalq hüquqa zidd olan bu fikirlərinə dəstək verdilər. Türkiyədə belələri çoxdur.
Ermənilər 100-cü ilə hazırlıq mərhələsində türk mənşəli tədqiqatçılardan da yararlanmaq istəyirlər. Bunun ən yaxşı örnəyi neçə illərdir ermənilərə işləyən Taner Akçamdır. Erməni dostu olan bəzi "türk ziyalıları"nı Ermənistana dəvət edir, onları bu işdə özlərinə köməklik göstərməyə təşviq edirlər. Bunların içərisində jurnalistlər, yazarlar, araşdırmaçılar da var. Həsən Camal, Ali Bayramoğlu, Fatiyə Çətin, Orhan Pamuk... sayları az deyil. Onlardan bəziləri erməni diasporunun və Ermənistan dövlətinin təşkil etdiyi konfranslara həvəslə qatılaraq ermənilərin əsassız iddialarını müdafiə edirlər. Bunlar da Ermənistan mətbuatında geniş yer almaqdadır. ABŞ-dakı Clark Universitetinin müəllimi, tarixçi prof. Dr. Taner Akçam son zamanlar çox fəaldır. Onun yazdığı kitablar dünyanın müxtəlif ölkələrində yayılmaqla birlikdə bu kitabların təqdimatı ermənilər üçün həm də təbliğat metodudur. Onun "Gənc türklərin insanlıq cinayətləri: "erməni soyqırımı" və Osmanlı İmperatorluğunda etnik təmizləmə" adlı kitabının təqdimatı İrəvanda da keçirilib.
Bu insanların nəyin hesabına və naminə belə xəyanət yolu tutduqlarını da ictimaiyyət yaxşı bilir. Onların adını bir daha çəkmək istəməzdim. Amma onlardan birindən - Fatih Akından mütləq bəhs etmək lazımdır.
Özünün türk mənşəyinə baxma-yaraq, o nəinki Yeqoyanın filmini kölgədə qoyan, hətta əvvəllər bu mövzuda çəkilmiş bütün filmləri geridə buraxan bir film çəkmək istə- yir. Ermənilər onun "The Cut" filmini səbirsizliklə gözləyirlər. Nə barədə olacağı onları maraqlandırmır. Bu layihədə əsas olan - türk müəllifin adıdır - Fatih Akın.
O, erməni məqsədini reallaşdırmağa yardım etdiyinin də fərqindədir. O, bilir ki, bu məqsədlər istiqamətində ermənilər təbliğat işində vizual mediaya üstünlük verirlər. Erməni dövləti buna həvəslə pul ayırır. Dövlət səviyyəsində qarşıya daha bir neçə "soyqırımı" filminin çəkilməsi məqsədi qoyulub. Bunlardan biri, çox güman ki, Akının filmi olacaq. Qondarma "erməni soyqırımı"nın 100-cü ilində, yəni 2015-ci ildə yeni bir filmlə bir daha dünyaya "səs salmaq" planlaşdırılıb, elə bu məqsədlə də "Oscar" mükafatını almış məşhur rejissor Stiven Spielberqə müraciət olunub.
Diaspor və Ermənistan dövlətinin vizuallıq sahəsində etdikləri la-yihələr kinofilmlərlə məhdudlaşmır. Bir başqa əhəmiyyətli layihə də "Bir daha, əsla!" adı altında təşkil edilmiş konsert seriallarıdır. Tanınmış musiqiçi Stevie Wonderlə birlikdə bir çox məşhur musiqiçinin də qatıldığı layihə ilə "soyqırımı"nın təbliği işini daha da irəli aparmaq nəzərdə tutulub.
Atom Yeqoyanla Fatih Akını bir-birinə bağlayan tellərin nələr olduğunu aydınlaşdırmağa çalışsaq, qəribə bir paralelliklə üzləşə bilərik. Biri erməni, digəri türk olan bu iki rejissor, təbii ki, pula işləyirlər. Film çəkilişinə isə çox pul lazımdır. Dedik ki, "Ararat" filminə 15 milyon pul xərclənib. Fatihin filminə isə bundan daha çox ayrılmalıdır. Bəs, bu pulu kim ayıracaq?
Baxın, sponsor olmağa kimlər razılıq verib. Erməni diasporunun ən irəlidə olan şəxsləri, konkret olaraq İstanbul və Livan erməni icmaları, eləcə də Ermənistanda "erməni soyqırımı"nın 100-cü ilinə hazırlıq üzrə dövlət komissiyasının film çəkilişindəki məsul üzvləri... Ermənilər bu filmin 2014-cü ildə hazır olması üçün artıq Fatih Akını tələsdirirlər.
Bununla da, onlar yeni bir "Ararat" əldə etmək niyyətindədirlər.
Ancaq bir türk tərəfindən çəkilmiş "erməni soyqırımı"ndan bəhs edən "The Cut" ("Qırılmışlar") adlı əsərin verəcəyi effektlə "Ararat"ın effekti eyni olmayacaq...

Армяне жаждут нового "Арарата". Станет ли им фильм известного режиссера турецкого происхождения?
"Создание фильмов - наилучший путь для привлечения внимания мира к геноциду армян". Эта мысль прозвучала на одном из заседаний Государственной комиссии по координации мероприятий к 100-летию вымышленного "геноцида", председателем которой является глава Армении Серж Саргсян. Хотя все обсуждения на заседаниях комиссии держатся в тайне, в прессу все же просочилась информация о планах создания фильма на данную тему немецким режиссером турецкого происхождения Фатихом Акыном. Сначала этот факт отрицался, но потом… Теперь и сам Фатих Акын подтверждает, что занят производством фильма The сut ("Вырезанные"), повествующего о "геноциде армян".
Армяне уже 15-20 лет используют художественные фильмы для организации давления на Турцию. Одним из самых успешных проектов стал снятый в 2002 году "Арарат". Режиссером фильма является рожденный в Канаде армянин Атом Эгоян. А Фатих Акын - родившийся в Германии турок. Оба считаются знаменитыми на весь мир режиссерами. И в последнее время их имена находятся в центре внимания прессы. Естественно ли их обращение к теме "геноцида армян"?
Отождествлять их, конечно, нельзя. Понять Атома Эгояна можно. В  подтверждение своей национальной принадлежности он снял фильм "Арарат", хорошо послуживший армянству. Армянская диаспора приложила много усилий, чтобы этот фильм получил "Оскар". Его таскали по всем фестивалям, добились наград. Фильм разошелся огромными тиражами. Еще до съемок его закупили Франция, Великобритания, Германия и Испания. Откуда в этих странах знали, о чем будет фильм? Единственное, что было ясно, - при помощи этого фильма можно будет попытаться загнать Турцию в угол. Позднее дипломатические структуры этих стран приложили огромные усилия для того, чтобы фильм был продемонстрирован и в самой Турции. Почему этому фильму придавалось такое большое значение? Ведь он не был  первым "произведением" на эту тему.
Хотя ранее и было написано множество книг и трудов армянских идеологов, своеобразие этого фильма заключалось в том, что Запад в лице персонажа открыто выступал в роли покровителя армян для достижения успеха их дела. И выступавший в роли чиновника европеец, и работавший в 1915 году врачом в Восточной Анатолии американец были винтиками армянской идеологической машины. По крайней мере выступали в этой роли.
На фильм "Арарат" Атома Эгояна было потрачено $15 миллионов. Деньги выделили христианские фонды Европы и Америки.
Теперь Эгоян работает над новым фильмом. На проходившем в июле 2013 года в Ереване фестивале "Золотой абрикос" он заявил, что до 100-летия "геноцида" обязательно снимет новый фильм.
Наряду с "Араратом" о "геноциде" повествуют также первые 10 минут снятого французским режиссером армянского происхождения Ашотом Малакяном фильма "Mayrik" ("Мать"). Далее фильм рассказывает о борьбе за жизнь армянской семьи, приехавшей во Францию.
Армяне тратят на съемки фильмов бешеные деньги. Как одну из удач характеризует армянская пресса и экранизацию книги итальянской писательницы армянского происхождения Антонио Арслан "Ферма жаворонков". В фильмах подобного рода имеет место оголтелая пропаганда "геноцида". Говорит армянская пресса и об экранизации книги "Сорок дней Муса-дага". Этот роман австрийского еврея Франца Верфеля посвящен событиям в расположенной на склонах горы Муса-даг в Хатае армянской деревне в 1915 году накануне переселения. В нем говорится о сопротивлении армян прибывшим для их переселения жандармам. И только. После прочтения произведения вовсе не возникает впечатления о сколь-нибудь серьезной человеческой трагедии, точнее о "геноциде". А в армянской прессе все это преподносится как героизм армян.
В свое время на демонстрацию фильма Эгояна во многих странах было дано добро по той причине, что главная цель армян в этом фильме дополняла их антитурецкую политику, составляя единое целое. Какую же роль сыграл этот фильм? После 2002 года в европейских странах "геноцид армян" превратили в составную часть государственной политики. Одна из таких стран - Франция даже издала нарушающий права человека закон о запрещении отрицания "геноцида армян". Поддержала эту инициативу Швейцария. Как результат, Догу Перинджек, заявивший на одной из конференций, что "геноцид армян" основан на лжи", был приговорен к трехмесячному тюремному заключению (правда, истина восторжествовала - Европейский суд отменил этот приговор).
Именно этим целям и служили упомянутые фильмы. Автором же идеи является не только армянская диаспора. Представляя в фильмах события 1915 года как "геноцид армян", добиваясь распространения этой лживой пропаганды во многих странах мира, преследуется цель загнать Турцию в угол. Кто же исполняет "роли"? Атом Эгоян - армянин из Канады. В главной роли - армянин из Франции Шарль Азнавур. Остальные игроки - из Армении. События происходят в турецком Ване, на склонах горы Агры-даг. Главныйже актер - Запад. Именно он стремится приписать Турции "преступление", которое она не совершала. В фильме оправдывают террористические действия армян. Ведь они враги турок. Название "Арарат" дано фильму не случайно. Превратив находящуюся на территории Турции гору Агры-даг (по-армянски Арарат) в национальный символ, армяне еще со времен советской власти жили грезами о нем, прививая всем и каждому мысль о ее "святости" для каждого армянина. Агры-даг даже изображен на гербе Армении…
По сути это является территориальной претензией к Турции, которая никак не среагировала на данный факт. Убедившись в отсутствии реакции на свои претензии, армяне пошли еще дальше, озвучив желание вернуть себе гору Арарат уже устами президента. Если помните, отвечая не так давно на вопрос одного учащегося - участника соревнований по армянскому языку и литературе: "Можем ли мы вернуть себе земли Западной Армении (имеются в виду области Турции в Восточной Анатолии. - Г.Ч.) вместе с горой Арарат?", президент Армении Серж Саргсян ответил: "Мы взяли Карабах, а возвращение Арарата остается за вами". И фильм Атома Эгояна "Арарат" был нужен именно для того, чтобы президент Серж Саргсян указал в качестве задачи для будущих поколений территории вокруг горы Агры-даг, именуемые "землями Западной Армении".
Да, этот фильм был снят вовсе не случайно. Обратите внимание, никто в мире (за исключением турецких и азербайджанских СМИ) не осудил подобное оккупантское заявление главы армянского государства. Наоборот, в Турции даже нашлись и такие, кто поддержал это высказывание, противоречащее всем нормам международного права. И таких в Турции довольно много.
В преддверии подготовки к 100-летию "геноцида" армяне стремятся использовать и исследователей тюркского происхождения. Самым ярким примером является Танер Акчам, уже долгие годы работающий на армян. Некоторых представителей "турецкой интеллигенции", испытывающих "дружеские чувства" к армянам, приглашают в Армению, агитируя содействовать им в деле достижения своих целей. Среди них есть журналисты, писатели, ученые. Гасан Джамал, Али Байрамоглу, Фатия Четин, Орхан Памук… их не так уж мало. Некоторые из них, охотно участвуя в организованных армянской диаспорой и государством Армения конференциях, поддерживают необоснованные претензии армян. Это широко освещается армянской прессой. В последнее время очень активен преподаватель Университета Кларк в США, историк, профессор Танер Акчам. Написанные им книги распространяются в различных странах мира, служа армянам также в качестве пропагандистского средства. Презентация его книги "Геноцид армян и этническая чистка в Оттоманской империи" прошла и в Ереване.
Не секрет, зачем и во имя чего эти люди избрали данный путь. Не хотелось бы перечислять их имена. Но об одном из них необходимо сказать. Это Фатих Акын.
Несмотря на свое турецкое происхождение, он намерен снять фильм, способный не только затмить фильмы Эгояна, но и оставить далеко позади все ранее снятые фильмы на эту тему. Армяне с нетерпением ждут его фильм The cut. Их не волнует, о чем он будет. Главное в этом проекте - турецкое имя автора фильма - Фатих Акын.
Он прекрасно осознает, что способствует армянам в реализации их цели. Знает также, что в пропагандистской работе в этом направлении армяне отдают предпочтение визуальной пропаганде. Армянское государство охотно выделяет средства на это. На уровне государства поставлена цель снять еще несколько фильмов о "геноциде". Одним из них, скорее всего, станет фильм Акына. Намечено, что еще один фильм потрясет весь мир в год         100-летия "геноцида армян" - в 2015 году. Предложение снять такой фильм направлено всемирно известному режиссеру, лауреату премии "Оскар" Стивену Спилбергу.
Проекты армянской диаспоры и армянского государства в области визуальной пропаганды не ограничиваются снятием кинофильмов. Еще одним важным проектом является организация серии концертов под названием "Никогда больше". Посредством этого проекта, с участием Стива Уандера и других знаменитых музыкантов, планируется еще более продвинуть дело пропаганды "геноцида".
Поиск того, что объединяет Атома Эгояна и Фатиха Акына, выявил интересную параллель. Оба режиссера - и армянин, и турок  работают, естественно, за деньги. Снимать кино дорогое удовольствие. Как уже было отмечено, фильм "Арарат" обошелся в $15 миллионов. А для фильма Фатиха потребуется еще больше денег. Кто же выделит их? В качестве спонсора пожелали выступить ведущие лица армянской диаспоры. Конкретно - общины в Стамбуле и Ливане, члены созданной в Армении комиссии по подготовке к 100-летию "геноцида армян", ответственные за съемку картин. Теперь армяне торопят Фатиха Акына, желая, чтобы фильм был готов уже в 2014 году.
Тем самым они стремятся заполучить еще один "Арарат". Но эффект снятого турком и повествующего о "геноциде армян" фильма под названием The cut будет уже иным…