İMPROVİZƏ və AZADLIQ
Şahin Növrəsli böyük musiqi potensialı olan pianoçudur. Qısa müddətdə o, bütün dünyada ən zərif bilicilərin və peşəkarların rəğbətini qazanıb. Şahin - bir çox kompozisiya və milli mahnıların caz üslubunda interpretasiyasının müəllifidir. Olduqca az vaxt ərzində o, bir neçə albom çıxarmağı və konsertləri ilə bütün Avropa və ABŞ-ı gəzib-dolanmağı bacarıb. Şahin Növrəsli son illər bütün Bakı caz festivallarının iştirakçısıdır.
- Siz lap erkən yaşlarınızdan musiqi ilə məşğulsunuz. Uşaqlıqda bütün bu sonsuz qamma və etüdləri atıb, yaşıdlarınızla futbolun dalınca qaçmaq istəmisinizmi?
- Bəli, belə olub. Qonşu oğlanların topu necə qovduqlarını pəncərədən müşahidə edirdim, təbii ki, mən də onlara qoşulmaq istərdim. Lakin hər dəfə mən piano və notlara qayıdırdım. Hətta uşaqlıqda belə musiqi mənim üçün daha mühüm idi. Alətin arxasına keçirdim, tapşırılmış ev tapşırığını səylə yerinə yetirirdim, sonra isə təmiz vicdanla dostlarımın yanına qaçırdım.
- Valideynləriniz musiqiçi deyillər. Zəhmət olmasa, musiqini necə və kimin təşəbbüsü ilə öyrənməyə başladığınızdan danışın...
- Uşaqlıqdan bilirdim ki, musiqiçi olacağam. Sizin qeyd etdiyiniz kimi, bütün bu sonsuz qamma və etüdlər mənim şəxsi seçimim olub. Valideynlərim heç vaxt məni musiqi məktəbinə getməyə məcbur etməyiblər. 5 yaşım olanda onlar duyumum olduğunu seziblər. Musiqiyə qulaq asmaq üçün ürəyim gedirdi, hərdən özüm də nəsə zümzümə edirdim. Onda valideynlərim məni musiqi məktəbinə apardılar. Bir il sonra sadə melodiyalar yazmağa başladım, 11 yaşımda isə Faiq Mustafayevin rəhbərliyi altında simfonik orkestrlə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında Azər Rzayevin "Konsert c-dur" proqramı ilə çıxış etdim. Sonra Bülbül adına Musiqi Məktəbinə köçürüldüm. Çox gözəl pedaqoq Gülü Namazova mənə dərs deyirdi. Bu dövrdə mən "Gənc pianoçu" müsabiqəsinin qalibi oldum və Bax, Bethoven, Mosart, Şopen, Rahmaninin əsərlərini ifa edərək bir çox konsert və festivallarda uğurla solo çıxış edirdim. Valideynlərimə gəldikdə isə onlar musiqiçi olmasalar da, inanılmaz dərəcədə musiqi qabiliyyətləri var. Atam Plexanov adına Rusya İqtisad Universitetini bitirib, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dərs deyib, sonra uzun müddət Təhsil Nazirliyində işləyib. Anam bütün həyatı boyu aqrar sənayedə çalışıb. O, oxumağı çox sevir. Anamın çox gözəl səsi var! Atam isə pis tar çalmır. Valideynlərim hər zaman istəyiblər ki, mən musiqiçi olub, böyük səhnələrdə çıxış edim və ölkəmi tanıdım. Çalışıram, onların ümidlərini doğruldam.
- Şahin, nə üçün məhz caz?
- Mənim üçün caz improvizasiyadır, azadlıqdır. Özünü ifadə etməyə imkan verən musiqidir. Hər şey ilk dəfə Vaqif Mustafazadənin yazıları olan kaseti dinləməyimdən sonra başladı. Bundan sonra improvizasiya və caza böyük marağım yarandı. Lakin caza gəlməmişdən öncə, klassik musiqinin peşəkar məktəbini keçmişəm - Bülbül adına Musiqi Məktəbini və Bakı Musiqi Akademiyasını bitirmişəm. Gücümə və vaxtıma heyfsilənməyərək gündə 10-12 saat çalırdım. Akademiyanı bitirərək, anladım ki, mənim janrım və yerim cazdır. Cazla klassikanı da, xalq melodiyalarını da, öz bəstələrini də sintez etmək mümkündür.
- Son vaxtlar caz və muğamın sintezi musiqi dünyasında aktuallaşıb. Sizcə, yeni musiqi istiqamətinin populyarlığının sirri nədədir?
- Bu cür tendensiya bu gün dünyanın bir çox ölkələrində müşahidə olunur. İnsanlar eyni şeyi dinləməkdən beziblər. Onlar yeknəsəq pop musiqinin nüfuzundan yorulublar. İnsanlar fərqlilik və yeni səslənmələr istəyirlər. Cazlaqarışıq etnika və milli motivlər - Şərq və Qərbin ənənənlərinin uğurla özündə birləşdirdiyi hibriddir. Bu, qeyri-adidir. Mənim amerikalı musiqiçi yoldaşlarım ilk dəfə muğam-cazı eşidəndə, onlar dərhal dedilər ki, bu musiqi mütləq Qərbdə məşhurlaşacaq. Belə də oldu. "Xaricdə bizim muğam-cazımızı "ura" deyərək qəbul edirlər. Xaricilər qarşısında çıxış edəndə, onların bu musiqiyə təbii marağını görürəm.
- Royaldan başqa hansı musiqi alətlərində çalırsınız?
- Bir neçə il bundan öncə qərara aldım ki, mütləq muğam ifa etməyi öyrənəcəm. İki il səsim üzərində işlədim, sənətin əlifbasını Əbülfəz Daryagi ilə öyrəndim. Vokal sənəti ilə bağlı peşəkar məsləhətləri ilə mənə xanımım, Azərbaycanın Əməkdar artisti Natəvan Növrəsli kömək etdi. Və təbii ki, xanəndə ağsaqqalarımızı da dinləyirdim. Alim Qasımovla konsertdən sonra isə güclü təsir altında idim, uzun müddət fikirləşirdim, məhz həmin vaxt özümdən başqa heç kimin həyata keçirməyəcəyi ideya yarandı. Bu gün hər bir konsertimdə muğama 15-20 dəqiqə yer ayırıram və özüm oxuyuram. Bu mənə qeyri-adi zövq verir! Öyrənmək istədiyimi musiqi aləti haqda sizin sualınıza gəldikdə isə bir ideya var. Onların birində ifa etməyi çox istəyirəm. Hansı olduğu haqda danışmayacağam. Qoy, bu hamı üçün sürpriz olsun. Cazla ahəngdar səslənəcək yeni musiqi istəyirəm. İdeyalar çoxdur və mümkün qədər çox etmək və çatdırmaq istəyirsən.
- Bu yaxınlarda Nino Katamadze ilə eyni səhnədə çıxış etdiniz. Dünya tanınmışlarından başqa kimlə birgə çıxış etmək istərdiniz?
- Məşhur amerikalı caz musiqiçisi Keyt Carret ilə. Lakin onun tezliklə 70 yaşı olacaq və düşünmürəm ki, kiminləsə tandemdə çalar. Bir də istedadlı musiqiçi Bred Medlau var. Bu yaxınlarda onunla ünsiyyətdə olmuşam. O, mənim musiqim və ifam haqda yaxşı rəy bildirdi. Onunla duet təşkil etmək mümkün olardı. Belə ideyam var. Ümid edirəm ki, bu bizdə alınacaq.
- Sizin təsəvvürünüzdə müasir caz nə deməkdir?
- Düşünürəm ki, müasir caz - bu tam improvizasiya, azadlıq və individuallıqdır. Bir daha qeyd edim ki, bu kommersiya və kütlə musiqisi deyil. Lakin eyni zamanda dünyada caz-konsertlərin yaxşı sistemi mövcuddur və özünü bu dünyanın bir hissəsi hesab edirsən. Dövlətimiz Azərbaycan incəsənətinə böyük dəstək olur. Hər il müxtəlif musiqi festivalları, o cümlədən caz festivalları keçirilir. Bizə ən parlaq musiqiçi və ifaçılar gəlirlər. Azərbaycan musiqisi fəal şəkildə bütün dünyada təbliğ olunur. Bu da məni çox sevindirir.
- Maraqlıdır, Şahin Növrəsli istirahət dəqiqələrində hansı musiqiyə qulaq asır?
- İstirahət edərkən sakitliyi dinləyirəm. Bəzən sükan arxasında olanda Keyt Carretə, ya da öz kompozisiyalarıma qulaq asıram. Çünki musiqiçi özünü də mütləq dinləməlidir. Öz ifasında çatışmazlıqlar və səhvləri tapmaq üçün. Bilirsiniz, yaxşı, keyfiyyətli musiqini sevirəm. Estrada xoşuma gəlmir.
- Bəs qardaşınız Nurlan necə? O da estrada oxuyur...
- Bəli, o, istedadlı və bacarıqlıdır və onun oxumağı xoşuma gəlir. Lakin ümumilikdə estrada məni qane etmir. O, lazimi istiqamətdə inkişaf etmir. Hamı pul və öz reklamını düşünür. Hətta ən istedadlılar belə zamanla digərlərinin sırasına keçir və individuallıqlarını itirirlər.
- Keçən il Heydər Əliyev Sarayında üç qardaşın iştirak etdiyi "Növrəsli-4" konserti uğurla baş tutdu. Bu layihə hələ də mövcuddur?
- Konsert müvəffəqiyyətlə keçdi! Muğam-caz üslubunda improvizə edirdim. Arslan həmişəki kimi, tarda "Xaç atası" filmindən "mandolina"nın səsləri ilə tamaşaçıları təəccübləndirdi. Nurlan klassik mahnılarla yanaşı, bizim milli mahnılarımızı da ifa etdi və kamançada çaldı, Tərlan isə Pantomim Teatrının səhnə tamaşalarının müşayiəti ilə "Ümid", "Şükür" və "Azərbaycan" şeirləri ilə tamaşaçıları məftun etdi. Hər şey elə həmahəng və gözəl keçdi ki, biz bu layihəni davam etdirmək qərarına gəldik.
- Niyə də Növrəsli qardaşları öz qruplarını yaratmasın və bir səhnədə daim çıxış etməsinlər?
- Bu yaxınlarda qardaşlarım ilə yerli jurnalların birində maraqlı fotosessiyada iştirak etdik. Bizi Bitlz qrupundakı kimi geyindirdilər və elə o cür də saç düzümü etdilər. Əla şəkillər alındı... Ümumiyyətlə, qardaşlarımla işləmək mənim üçün rahatdır. Lakin hesab edirəm ki, hər birimiz öz işimizlə məşğul olmalıyıq. Bəli, öz layihəmiz var, lakin biz pop axınının altına düşmək istəmirik. Biz layihənin maliyyə hissəsi haqda düşünmürük. Bizim üçün birinci yerdə peşəkarlıq və yaxşı keyfiyyətli musiqidir.
- Ailənizdən danışın. Məlum olduğu qədər xanımınızın sənəti də musiqi ilə bağlıdır?
- Biz Musiqi Akademiyasının birinci kursunda tanış olmuşuq və 15 ildən çoxdur birlikdəyik. Xoşbəxtəm ki, məhz Natəvana rast gəldim. Bizim həyata baxışlarımız birdir, həyatda məqsədlərimiz eynidir. Bir də o, çox səbirlidir. Heç də hər kəs mənim həyat ritmimə dözə bilməz. Mən yaradıcı insanam və əhval-ruhiyyəm tez-tez dəyişir. Natəvan həmişə mənə dəstək olur və ruhlandırır. O, özü musiqiçidir. Musiqini anlayır. Bizim gözəl ailəmiz var və mən çox xoşbəxtəm! Həmişə demişəm və deyəcəyəm ki, ailə mənim üçün birinci yerdədir. Gözəl oğlumuz böyüyür. Mirsəmədin beş yaşı var və artıq mənim müəllimim Gülü Namazovadan dərs alır. Onun çox gözəl duyumu var. Həm də klassika, caz və muğama qulaq asır. Popu elə də sevmir. O, hələ balacadır, hərdən musiqi üzrə ev tapşırıqlarından qaçır. Onu saatlarla məşğul olmağa məcbur etmirəm. Çünki onun yaşında özümü xatırlayıram. İstəyirəm, oğlumun normal uşaqlığı olsun. Musiqi ilə məşğul olmağı sevir və qoy həvəsi olanda da məşğul olsun. Əlbəttə, istərdim ki, oğlum işimi davam etdirsin. Hələ ki onun musiqiyə marağı böyükdür. Sonra nə olacaq... Yaşayarıq-görərik...

ИМПРОВИЗАЦИЯ И СВОБОДА
Заслуженный артист Азербайджана Шаин Новрасли считает, что пределов творчеству нет, и постигает в нем новые стороны
Шаин Новрасли - пианист с большим музыкальным потенциалом. За короткое время он покорил самых тонких знатоков и профессионалов во всем мире. Шаин - автор множества композиций и интерпретаций народных песен в джазовом стиле. За довольно короткое время он успел выпустить несколько альбомов и объездить с концертами всю Европу и США. Шаин Новрасли является участником всех бакинских джазовых фестивалей последних лет.
- Вы занимаетесь музыкой с самого раннего возраста. В детстве не хотелось забросить все эти бесконечные гаммы и этюды и погонять со сверстниками в футбол?
- Да, бывало такое. Я наблюдал в окно, как соседские мальчишки гоняют мяч, и мне, конечно, хотелось присоединиться к ним. Но каждый раз я возвращался к пианино и нотам. Даже в детстве музыка была для меня важнее. Садился за инструмент, старательно отыгрывал положенное домашнее задание, а потом с чистой совестью бежал к друзьям.
- Ваши родители не музыканты. Расскажите, пожалуйста, как и по чьей инициативе вы стали учиться музыке?
- Я с детства знал, что буду музыкантом, и все эти, как вы отметили, бесконечные гаммы и этюды были моим собственным выбором. Родители никогда не заставляли меня ходить в музыкальную школу. Когда мне было лет пять, они заметили, что у меня есть слух. Я обожал слушать музыку, иногда и сам что-то напевал. Тогда они отвели меня в музыкальную школу. Через год я стал сочинять незатейливые мелодии, а в одиннадцать лет выступил с симфоническим оркестром под управлением Фаика Мустафаева в Азербайджанской государственной филармонии с "Концертом c-dur" Азера Рзаева. Потом перевелся в музыкальную школу имени Бюльбюля. Учился у замечательного педагога Гюли Намазовой. В этот период я стал победителем конкурса "Юный пианист" и успешно солировал на многих конкурсах и фестивалях, исполняя произведения Баха, Бетховена, Моцарта, Шопена, Рахманинова. Что касается родителей, хоть они у меня не музыканты, но невероятно музыкальные. Папа закончил Российский экономический университет имени Плеханова, преподавал в Азербайджанском государственном экономическом университете, потом долгое время работал в Министерстве образования. Мама всю жизнь работала в аграрной промышленности. Она очень любит петь. У нее потрясающий голос! А папа неплохо играет на таре. Мои родители всегда хотели, чтобы я был музыкантом, выступал на больших сценах и прославлял свою страну. Я стараюсь оправдывать их надежды.
- Шаин, почему именно джаз?
- Для меня джаз - это импровизация, свобода. Музыка, которая дает возможность выразить себя. Все началось после того, как я впервые услышал кассету с записями Вагифа Мустафазаде. После этого у меня появился большой интерес к импровизации и джазу. Но перед тем как прийти к джазу, я прошел профессиональную школу классической музыки - окончил музыкальную школу имени Бюльбюля и Бакинскую музыкальную академию, играл по 10-12 часов в день, не жалея сил и времени. Окончив академию, я понял, что мой жанр и мое место - это джаз. С джазом можно синтезировать и классику, и народные мелодии, и собственные сочинения.
- В последнее время синтез джаза и мугама стал актуальным в мире музыки. В чем, по-вашему, секрет популярности нового музыкального направления?
- Подобная тенденция наблюдается сегодня во многих странах. Людям надоело слушать одно и то же. Они устали от засилья однообразной попсы. Им хочется разнообразия и нового звучания. Этника и национальные мотивы, смешанные с джазом, - уникальный гибрид, который успешно совмещает в себе традиции Востока и Запада. Это вкусно и необычно. Когда мои американские друзья-музыканты впервые услышали мугам-джаз, они сразу сказали, что эта музыка обязательно станет популярной на Западе. Так и случилось. За рубежом на "ура" принимают наш мугам-джаз. Когда я выступаю перед иностранцами, вижу их неподдельный интерес к этой музыке.
- На каких музыкальных инструментах вы играете помимо рояля?
- Несколько лет назад я решил, что обязательно научусь исполнять мугам. Два года работал над голосом, азы мастерства ханенде изучил с Абульфазом Дарьяги. Более профессиональными советами вокального искусства мне помогала моя супруга Натаван Новрасли, заслуженная артистка Азербайджана. И, конечно же, я слушал наших ханенде-аксакалов. А после концерта с Алимом Гасымовым я был под сильным впечатлением, долго размышлял, именно тогда у меня появились идеи, которые кроме меня самого никто не воплотит. Сегодня на каждом своем концерте я выделяю мугаму 15-20 минут и пою сам. Мне это доставляет невероятное удовольствие! Что касается вашего вопроса о музыкальном инструменте, который я хотел бы освоить, есть одна идея. Очень хочется научиться играть на одном из них. Каком именно, говорить не буду. Пусть это будет сюрпризом для всех. Мне очень хочется нового звука, который будет гармонично звучать в джазе. Очень много идей и хочется как можно больше сделать и успеть.
- Недавно вы выступали на одной сцене с Нино Катамадзе. С кем еще из мировых знаменитостей хотели бы сыграть вместе?
- Известнейший американский джазовый музыкант Кейт Джаррет. Но ему скоро 70 лет, и я не думаю, что он будет играть с кем-то в тандеме. Еще есть талантливейший музыкант Брэд Медлау. Общался недавно с ним. Он хорошо высказался о моей музыке и исполнении. Можно было бы организовать с ним дуэт. Есть у меня такая идея. И, надеюсь, у нас это получится.
- Что такое в вашем представлении современный джаз?
- Думаю, современный джаз - это полная импровизация, свобода и индивидуальность. Еще раз отмечу, что это не коммерческая музыка и не массовая. Но в то же время в мире существует хорошая система джазовых концертов, и ты ощущаешь себя частью этого мира. Наше государство оказывает огромную поддержку азербайджанскому искусству. Ежегодно проводятся различные международные музыкальные фестивали, в том числе и джазовые. К нам приезжают самые яркие музыканты и исполнители. Азербайджанская музыка активно пропагандируется во всем мире. И это меня очень радует.
- Интересно, какую музыку слушает Шаин Новрасли в минуты отдыха?
- Когда я отдыхаю, слушаю тишину. Иногда за рулем включаю Кейта Джаррета или что-то из своих композиций. Потому что музыкант обязательно должен слушать и себя тоже. Чтобы находить ошибки и недочеты в своей игре. Знаете, я люблю хорошую, качественную музыку. Эстрада не нравится.
- А как же ваш брат Нурлан? Он тоже поет эстраду.
- Да, он талантливый и способный, и мне нравится, как он поет, но в целом наша эстрада меня не устраивает. Не в том направлении она развивается. Все зациклены исключительно на деньгах и собственной рекламе. Даже самые талантливые со временем подстраиваются под остальных и теряют индивидуальность.
- В прошлом году во Дворце Гейдара Алиева с большим успехом прошел концерт "Новрасли-4", в котором приняли участие и трое ваших братьев. Этот проект еще существует?
- Концерт прошел блестяще! Я импровизировал в стиле мугам-джаза. Арслан, как всегда, удивил публику своими звуками "мандолины" из фильма "Крестный отец", исполненными на таре, Нурлан пел как классические, так и наши национальные песни и играл на кяманче, а Тарлан покорил публику своими стихами "Умид", "Шукюр" и "Азербайджан" в сопровождении сценических постановок Театра пантомимы. Получилось все так гармонично и красиво, что мы решили продлить этот проект.
- Так почему бы братьям Новрасли не организовать собственную группу и не выступать на одной сцене постоянно?
- Недавно я с братьями участвовал в интересной фотосессии для одного из отечественных журналов. Нас облачили в такую же одежду, как у битлов, сделали такие же прически. Получились отличные фотографии… Вообще мне очень легко работать с братьями. Но я считаю, что каждый из нас должен заниматься своим делом. Да, у нас есть совместный проект, но мы не хотим подпадать под попсовое течение. Мы не думаем о финансовой стороне проекта. Для нас на первом месте профессионализм и хорошая, качественная музыка.
- Расскажите о своей семье. Насколько нам известно, профессия вашей супруги тоже связана с музыкой?
- Мы познакомились на первом курсе Музыкальной академии и уже более 15 лет вместе. Я счастлив, что встретил именно Натаван. У нас одинаковое восприятие жизни, одинаковые цели в жизни. А еще она очень терпеливая. Не каждая выдержит мой ритм жизни. Я - человек творческий, и у меня частенько случаются перепады настроения. Натаван всегда меня поддерживает и вдохновляет. Она сама музыкант. Понимает музыку. У нас прекрасная семья, и я очень счастлив! Я всегда говорю и буду говорить, что семья для меня на первом месте. У нас растет замечательный сын. Мирсамеду пять лет, и он уже занимается у моего педагога Гюли Намазовой. У него отличный слух. Обожает слушать музыку. Причем слушает классику, джаз и мугам. Как и я, не очень любит попсу. Пока он маленький, иногда отлынивает от домашних занятий по музыке. А я не заставляю его заниматься часами. Потому что вспоминаю себя в его возрасте. Хочу, чтобы у сына было нормальное детство. Ему нравится заниматься музыкой, и пусть он занимается ею, когда у него будет желание. Конечно, я очень хотел бы, чтобы мой сын продолжил мое дело. Пока у него интерес к музыке огромный. А что будет потом… Поживем - увидим…