"R+"un Türkiyənin enerji və enerji təhlükəsizliyi araşdırmaları mərkəzinin rəhbəri Tuğçe Varol Sevimlə müsahibəsi
“Şahdəniz” yatağının işlənməsi üzrə konsorsium bu yaxınlarda Azərbaycan qazının Avropaya nəql olunmasında əsas marşrut qismində Transadriatik boru kəməri layihəsi seçildi. Bu variant “Nabucco West” layihəsi ilə rəqabətdə seçilib. TAP,əsasən Yunanıstan,İtaliya və daha sonra Qərbi Avropa bazarlarına istiqamətlənib. Boru kəmərinin tikintisi 2015-ci ildə başlayacaq ki, 2019-cu ildən qaz nəql etmək mümkün olsun.
Yaxın vaxtlarda Yunanıstan, İtaliya və Bolqarıstandan olan alıcılarla uzunmüddətli (25 illik) razılaşmanın bağlanması gözlənilir. Hər üç ölkəyə nəql olunacaq qazın ümumi həcmi ildə 10 mlrd kubmetr qaz təşkil edəcək. TAP layihəsinin perspektivi və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında roluna dair fikirlərini “R+”a Türkiyənin enerji və enerji təhlükəsizliyi üzrə tədqiqatlar mərkəzinin rəhbəri, İstanbul “Aydın” universitetinin politologiya və beynəlxalq əlaqələr kafedrasının dosenti Tuğçe Varol Sevim bölüşüb.
- Siz Azərbaycanın seçimini Transadriatik qaz kəmərinin (TAP) xeyrinə necə qiymətləndirirsiniz?
- İlk növbədə qeyd etmək lazımdır ki, TAP layihəsi alternativ “Nabucco West” layihəsi ilə müqayisədə daha az ölüçüyə və maliyyətə malikdir. Bu faktorlar layihənin reallaşması üçün önəmli əhəmiyyətə malikdirlər. TAP-ın güclü iqtisadiyyatları olan ölkələrin cəmləşdiyi ərazidən- Yunanıstandan Qərbi Avropaya keçməsi də müsbət şərtlərdəndir ki, bu da qaza yüksək tələbatın olacağı anlamına gəlir. Bütün parametrlərə görə: kommersiya, siyasi, iqtisadi baxımdan TAP olduqca sərfəli layihədir. “Nabucco”da olduğu kimi, TAP layihəsi üçün Azərbaycanla birləşəcək daha bir boru kəməri olmalıdır. Digər tərəfdən Azərbaycan TAP-a üstünlük verməklə, son dərəcə nəzakətlə, Rusiya ilə gərginlik yaşamadan Avropa bazarlarını “Qazprom”la böldü. Məsələ burasındadır ki, TAP “Cənub axını”na alternativ deyil və bununla da Moskva ilə siyasi toqquşmalardan ötüb-keçmək mümkün oldu. Qara dənizin dibindən keçməklə “Cənub axını” qaz kəməri Bolqarıstandan Qərbivə Mərkəzi Avropaya uzadılacaq.
TAP və TANAP marşrutları isə Qərbi Avropa dövlətlərinə gedir. Bununla da hazırkı strateji layihələrin maraqları –Rusiya ilə, digər tərəfdən də, Azərbaycan, Türkiyə иля kəsişmir. Bu, Rusiyadan daha çox qaz almağı planlaşdıran istər Azərbaycan, istərsə də Türkiyə üçün olduqca sərfəlidir.
- Hesab etmək olarmı ki, “Nabucco”layihəsi reallaşmaq şanslarını qəti şəkildə itirdi?
-Mən həmişə hesab edirdim ki, “Nabucco”layihəsinin, “Nabucco West”kimi reallaşmaq üçün ümumiyyətlə, heç vaxt şansları olmayıb. Bu layihənin heç bir kommersiya, siyasi perspektivləri yox idi. İndi bu fikir öz təsdiqini tapdı.
- TANAP layihəsinin reallaşması üçün Azərbaycan və Türkiyənin bütün lazımi resursları var. Buna baxmayaraq, bu layihədə üçüncü oyunçu iştirak edə bilərmi?
- Faktiki olaraq, üçüncü oyunçu “Şahdəniz” layihəsinin iki səhmdarını hesab etmək olar – britaniyanın bp və Norveçin “Statoil”şirkətləri. Həm də Norveç şirkəti 42,5% payla artıq TAP layihəsinin səhmdarıdır. Daha doğrusu, “Statoil!Bakı və Yunanıstan ərazisindən qazın hasilatı və nəqlinə cəlb olunub. Azərbaycan və Türkiyə hökumətləri ilə bərabər bu iri enerji şirkətlərini Xəzər qazının nəqlinin hazırkı marşrutunda üçüncü oyunçu hesab etmək olar.
- Türkiyə öz ərazisində Avropaya enerji resurslarının ixrac xətlərini daha da çox toplayır. Bu faktor Türkiyənin AB-yə daxil olması məsələsinin həllində rol oynaya bilərmi?
- Bu istiqamətdə Türkiyə böyük işlər görür. Xüsusən, hökumət Avropanın enerji təhlükəsizliyinin Türkiyədən asılı olmasını qeyd edən “enerji dosyesi” hazırlayıb. Bütün bunlar tamamilə mümkündür, lakin ilk növbədə, Türkiyə yaxın 5-10 il müddətə özünün qaza olan tələbatını təmin etməlidir. TANAP qaz boru kəməri ilə nəql olunacaq qaz Türkiyəyə öz iqtisadiyyatını enerji daşıyıcıları ilə əhəmiyyətli dərəcədə təmin etməyə imkan verəcək. Gözlənilir ki, Türkiyənin qaza olan əlavə tələbatı ildə 16 mlrd kubmetrə çatacaq. Ona görə də Türkiyə indi öz enerji təhlükəsizliyi məsələsini həll etməlidir.
- Hazırda Türkiyənin qaza olan tələbatı necədir?
- Bu il Türkiyənin “mavi yanacaq”a olan tələbatı 42-46 mlrd kubmetr qaz təşkil edəcək. Keçən il biz Azərbaycandan 3,9 mlrd kubmetr qaz aldıq. Bu, çox azdır. Azərbaycanla olan müqaviləyə əsasən, Türkiyə ildə 6,6 mlrd kubmetr qaz almağı öhdəsinə götürüb. Təəssüflər olsun ki, texniki problemlərə görə, Türkiyə qeyd edilən həmcdə qaz idxal edə bilmir, lakin bu problem artıq həllini tapır.
Türkiyə ilk növbədə, Azərbaycan qazının alınmasında maraqlıdır, lakin hər şey Ankara və Bakının iradəsindən asılıdır. Bizim ölkələrimiz enerji siyasətini Qərb tərəfdaşları ilə razılaşdırmalı olurlar. Xarici şirkətlər “bp”, “Statoil” və s.üçün prioritet istiqamət Qərbi Avropa bazarlarına çıxışdır.

У NABUCCO НЕ БЫЛО ШАНСОВ
Интервью R+ с главой Центра исследований энергетики и энергетической безопасности Турции Тугдже Варол Севим
Консорциум по разработке месторождения "Шахдениз" недавно выбрал проект Трансадриатического трубопровода (TAP) в качестве основного маршрута экспорта азербайджанского газа в Европу. Данный вариант был выбран в конкуренции с проектом Nabucco West. TAP в основном нацелен на рынки Греции и Италии и далее Западной Европы. Строительство трубопровода начнется в 2015 году, чтобы с 2019 года можно было поставлять газ.
В ближайшее время ожидается также заключение долгосрочных соглашений (на 25 лет) с покупателями газа из Греции, Италии и Болгарии. Общий объем поставок во все три страны составит 10 млрд кубометров газа в год.
Своим видением перспектив проекта TAP и его роли в обеспечении энергобезопасности Европы поделилась с R+ глава Центра исследований энергетики и энергетической безопасности Турции, доцент кафедры политологии и международных отношений стамбульского университета "Айдын" Тугдже Варол СЕВИМ.
- Как вы оцениваете выбор Азербайджана в пользу Трансадриатического газопровода?
- Прежде всего надо отметить, что проект TAP по сравнению с альтернативным проектом Nabucco West имеет меньшую протяженность и стоимость. Эти факторы имеют особое значение для реализации данного проекта. Положительным условием также является прохождение TAP через территорию Греции в Западную Европу, где сосредоточены страны с сильной экономикой, а значит, с высокими потребностями в газе. По всем параметрам: коммерческим, политическим, экономическим TAP очень выгодный проект. Как в случае с Nabucco, так и для проекта TAP необходим еще один трубопровод, соединяющий с Азербайджаном. С другой стороны, Азербайджан, отдав предпочтение проекту TAP, предельно корректно, без напряженности с Россией, поделил с "Газпромом" газовые рынки Европы. Дело в том, что TAP не является альтернативой "Южному потоку", и тем самым удалось обойти политические трения с Москвой. Газопровод "Южный поток", пройдя по дну Черного моря, будет проложен через Болгарию в страны Восточной и Центральной Европы. А маршруты TAP и TANAP пролегают в государства Западной Европы. Тем самым интересы этих стратегических проектов - России, с одной стороны, и Азербайджана, Турции - с другой, не пересекаются. Это очень выгодно как Азербайджану, так и Турции, которая планирует еще больше закупать газа у России.
- Можно ли считать, что проект Nabucco окончательно потерял шансы на осуществление?
- Лично я всегда придерживалась мнения, что у проекта Nabucco, как и у Nabucco West, вообще никогда не было шансов на реализацию. Никаких коммерческих, политических перспектив у этого проекта не было. Сейчас эта позиция получила свое подтверждение.
- Для реализации проекта TANAP у Азербайджана и Турции есть все необходимые ресурсы. Тем не менее, может ли в этом проекте появиться третий игрок?
- Фактически третьим игроком можно считать двух акционеров проекта "Шахдениз" - британскую BP и норвежскую Statoil. Причем норвежская компания уже является акционером проекта TAP с долей в 42,5%. То есть Statoil задействована в добыче и транспортировке газа от Баку и территории Греции. Наряду с правительствами Азербайджана и Турции эти крупнейшие энергетические компании можно считать третьим игроком на данном маршруте экспорта каспийского газа.
- Турция все больше концентрирует на своей территории экспортные линии энергоресурсов в Европу. Может ли этот фактор сыграть свою роль в решении вопроса о вступлении Турции в ЕС?
- В этом направлении Турция ведет большую работу. В частности, правительство подготовило "энергетическое досье", в котором отмечено, что энергетическая безопасность Европы должна зависеть от Турции. Все это вполне возможно, но в первую очередь Турции надо на ближайшие 5-10 лет обеспечить собственные потребности в газе. Газ, который будет поставляться по газопроводу TANAP, позволит Турции в значительной мере обеспечить энергоносителями собственную экономику. Ожидается, что дополнительные потребности Турции достигнут 16 млрд кубометров газа в год. Поэтому сейчас Турции предстоит решить вопрос собственной энергетической безопасности.
- Каковы потребности Турции в газе на данный момент?
- В этом году потребности Турции в "голубом топливе" составят 42-46 млрд. кубометров. В прошлом году мы закупили у Азербайджана 3,9 млрд. кубометров газа. Это очень мало. По контракту с Азербайджаном Турция обязалась покупать 6,6 млрд. кубометров газа в год. К сожалению, по техническим причинам Турция не может импортировать заявленные объемы, но эта проблема уже решается.
Турция прежде всего заинтересована в закупке азербайджанского газа, но не все зависит от воли Анкары и Баку. Нашим странам приходится согласовывать свою энергетическую политику с западными партнерами. А для иностранных компаний - BP, Statoil и др. приоритетным направлением является выход на западноевропейские рынки.