XXII Qış Olimpiya Oyunları başlanmamış nələrlə yadda qaldı?
Nəhəng idman tədbirləri artıq çoxdandır ki, sadəcə, idman mərasimi deyil. Onlarda həm si-yasi, həm iqtisadi amillər birləşir. 2014-cü il Soçi Qış Olimpiadası da bu mənada hələ açılışından xeyli əvvəl rekordlara imza atıb.
Məsələn, diqqəti ən çox cəlb edən Olimpiadaya hazırlığa 51 milyard dolların xərclənməsidir. Yarışda rekord sayda olimpiya komitələri iştirak edir, onu dünyanın 200-dən artıq ölkəsində izləyirlər. "Olimpiada-2014" fevralın 23-dək davam edəcək. Orada 98 dəst medal oynanılır. Bu, 2010-cu ildə Vankuverdə keçirilmiş Olimpiada ilə müqayisədə 12 dəst artıqdır. Olimpiya məşəli də rekord məsafə qət edib - kosmosa uçuşdan, Baykalın dibinə enməyədək, Elbrusun zirvəsinə yüksəlməyədək...
Olimpiada ilə bağlı dedi-qodular, qalmaqallar da rekord həddə olub. Məsələn, təşkilinə Moskvanın məsul olduğu bu əhəmiyyətli turnirə qeyri-ənənəvi cinsi mənsubiyyəti olan insanların hüquqlarını müdafiə edənlərin buraxılmamasına qərar verilib. Onlar beynəlxalq sponsorların diqqətini Rusiyada seksual azlıqlara olan münasibətə cəlb etmək istəyirdilər. Rusiyada yetkinlik yaşına çatmamış insanlar arasında qeyri-ənənəvi seksual münasibətlərin təbliğini qadağan edən qanun ötən il qəbul olunub və böyük ajiotaj yaradıb. "LGBT" cəmiyyətinin müdafiəsi ilə məşğul olan All Out hərəkatının rəhbəri Mari Kempbell hesab edir ki, "gey təbliği"nin qadağan olunması Olimpiadanın ruhuna ziddir.
Avropa Parlamentinin xarici məsələlər komitəsinin rəhbəri Elmar Brok  həmkarlarını Rusiyada insan haqlarının pozulmasına diqqəti bir daha cəlb etmək üçün Soçi Olimpiadasına yollanmağa çağırıb. Rusiya hökuməti isə bütün bu tipli ittihamları rədd edir, ölkədə homoseksualların təqib olunmadığını, sözügedən qanunun isə "uşaqların, gələcək demoqrafik inkişafın müdafiəsi baxımından" vacib olduğunu bildirir.
Jurnalistlərin hiddəti isə tam fərqlidir. Hələ Olimpiada başlanmamış Soçiyə gələn jurnalistlər buradakı mehmanxanaların qonaqları qəbul etməyə hazır olmadığını görüblər (söhbət hələ "tikintisi başa çatdırılanlardan" gedir) - kranlardan gələn paslı su ilə yuyunmaq dəri üçün təhlükəlidir, dəhlizlərdə hər an sahibsiz itlə qarşılaşmaq mümkündür, inşaatçılar hələ də işlərin yekunlaşdırmayıblar, ən pisi isə İnternet yoxdur. "Washington Post" qəzeti "jurnalistlərin Soçi dəhşətləri haqda tvitləri"ndən ibarət məqalə dərc edib. "Qaldığım nömrədə istilik yoxdur, lift işləmir", - deyə "The Guardian" qəzetinin jurnalisti bildirir. "The Huffington Post"dan olan reportyor kompyuterinin Soçiyə gələn kimi sındırılmasından, onun "National Post"dan olan həmkarı isə isti suyun yoxluğundan şikayətlənir. Sosial şəbəkələr üçün əsl hit isə olimpiya obyektlərindəki "cüt tualet"in fotosu olub.
Bütün bunlara cavab olaraq, Olimpiya Oyunları Təşkilat Komitəsinin press-atteşesi Aleksandra Kosterina mətbuat üçün nəzərdə tutulmuş bəzi otellərdə "hələ müəyyən testlərin aparıldığını" bildirib. O, buna görə media nümayəndələrindən təşkilatçılar adından üzr istəyib. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin rəhbəri Tomas Bax isə yarışın başlanmasına 2 gün qalmış Soçinin Olimpiadaya tam hazır olduğunu bildirib.
Soçi Olimpiadası ilə bağlı ən qalmaqallı söz-söhbətlərdən biri idman tikintisi zamanı yol verilmiş fantastik korrupsiya halları ilə bağlıdır. Yeri gəlmişkən, son zamanlar iri idman tədbirləri insanlarda nədənsə daha çox narazılıq yaradır (məsələn, 2012-ci ildə Londonda keçirilmiş Yay Olimpiya Oyunları zamanı da belə idi). Bu cür tədbirlərin əleyhdarları belə yarışların təşkilinə xərclənən pulların daha vacib sahələrə yönəldilməsini məqsədəuyğun sayırlar.
"Görünür, Rusiya Olimpiadaya inanılmaz məbləğin xərclənməsindən narahat deyil. Amma olmalı idi... Bu xərclər ölkənin ümumi daxili məhsulunun 2,5%-nə bərabərdir", - deyə "The Independent" yazır. Ekspertlər isə yarışa hazırlıq zamanı ətraf mühitə xeyli zərər dəydiyini bildirirlər.
Rusiya isə deyəsən, həqiqətən narahat deyil. Ölkə başçısı Vladimir Putin beynəlxalq televiziya kanallarına müsahibəsində bu idman bayramının əsl qiymətinin 214 milyard rubl (təxminən, 4 milyard funt) olduğunu, qalan xərclərin nəqliyyat infrastrukturunun yaradılmasına xərcləndiyini bildirib - dağlarda, demək olar ki, sıfırdan "yüz kilometrlərlə yeni yollar, onlarca körpü və tunel inşa olunub".
"Kimdəsə korrupsiya haqda məlumat varsa, bizimlə bölüşsün", - deyə "The Guardian" qəzetinin məlumatına görə, Putin jurnalistlərə bildirib. Onun sözlərinə görə, Soçi Olimpiadası nəhəng milli layihə olmaqla yanaşı, "dünyanın ən böyük tikintisi"nə çevrilib və o, "bundan sonrakı onilliklər boyunca insanlara xidmət edəcək". Bundan başqa, 2008-2010-cu illərin böhranlı dövrlərində Olimpiadaya hazırlıq "bir neçə min iş yerinin açılmasına imkan verib".
Putin idmanın, sağlam həyat tərzinin təbliğinin vacibliyini də vurğulayıb.
"Soçi-2014" ərəfəsində daha bir və güman ki, ən vacib rekord mövzusu təhlükəsizliyin təmini ilə bağlıdır. Bu məsələnin son dərəcə aktuallıq qazanmasına Soçiyə kifayət qədər yaxın yerləşən Volqoqradda bu yaxınlarda törədilmiş terror aktları səbəb olub. Təəssüf ki, idman tədbirləri zamanı terror aktlarının törədilməsi heç də nadir hadisə deyil. Buna ən səs-küylü misal ötən ilin aprelində Bostondakı (ABŞ) beynəlxalq marafon zamanı törədilmiş terror aktlarıdır. Tarixin ən dəhşətli terrorlarından biri isə 1972-ci ilin Münhen Olimpiadası zamanı həyata keçirilib. O zaman Fələstinin "Qara sentyabr" terror təşkilatının üzvləri İsrail yığmasının yuxuda olan üzvlərini girov götürmüşdülər.
Soçi Olimpiadasının başlanmasına bir neçə gün qalmış Rusiya xarici ölkələrin xüsusi xidmət orqanları üçün operativ qərargahın yaradıldığını bəyan edib. Bundan başqa, Amerikaya məxsus hərbi gəmilər Qara dəniz hövzəsində peyda olub. Olimpiadada təhlükəsizliyin təmininə ümumilikdə 40 minədək polis və hərbçi cəlb olunub. Ekspertlərin sözlərinə görə, bu gün təhlükəsizliyə əsas təhdid kiçik qruplaşmalar şəbəkəsindən gəlir. Onların fəaliyyətləri bir-biri ilə əlaqəli olmadığından, ifşa edilmələri çətindir.
Olimpiada ərəfəsində açılış mərasimində Rusiyanın üzləşə biləcəyi "siyasi boykot" da geniş müzakirə olunub. Məsələn, bir sıra xarici liderlər Olimpiadanın açılışına qatılmaqdan imtina ediblər. Almaniya prezidenti Yoahim Qauk, Fransanın dövlət başçısı və xarici işlər naziri Fransua Olland ilə Loran Fabius belələrindəndirlər. Daha sonra onlara ABŞ prezidenti Barak Obama, Litvanın dövlət başçısı Dalya Qribauskayte, Böyük Britaniyanın baş naziri Devid Kemeron, İsrail hökumətinin başçısı Benyamin Netanyahu da qoşulublar. Bütün bunların fonunda, şübhəsiz ki, "soyuq müharibə" dövründə - 1980-ci ildə Moskvada keçirilmiş Olimpiada yada düşür.
Kreml boykot qərarlarını şərh etməsə də, Fransa prezidenti Ollanda dəvətin göndərilmədiyini bəyan edib. BOK-un prezidenti Tomas Bax isə idman tədbirlərinin siyasətçilər arasında münasibətlərin aydınlaşdırılması meydanına çevrilməsinin yolverilməz olduğunu bildirib.
Rusiyanın prezidenti isə deyəsən, siyasətdən tam imtina etməyi düşünmür. O, hətta Soçi Olimpiadasının "böyük siyasi forum" olacağına ümid edir.
Bəs idman? Olimpiada ərəfəsində jurnalistlərin turnirə, idmançılara aid reportajlarının, həqiqətən də, çox olmadığı diqqətdən yayınmayıb. Jurnalistlər nədənsə daha çox tualetlərə və İnternetə diqqət ayırıblar. Yaxud bu materiallar sosial şəbəkələrdə daha çox müzakirə olunub ki, bu da az əhəmiyyət kəsb etmir...
Olimpiadanın texniki tərəfləri ilə bağlı informasiyalar azdır. Məsələn, aparılmış kiçik sorğu göstərib ki, Olimpiada tamaşaçıları arasında süni və təbii qar arasında fərqi bilənlər çox azdır. Sən demə, peşəkar yarışlar üçün süni qar daha yaxşıdır (xüsusi kimyəvi qarışıqdan alınır). O, daha çox qalır, buzu xatırladır və hətta havanın müsbət hərarətinə də dözür. Müasir texnologiyalar ötən ilin qarının uğurla "konservləşdirilmə"sinə də imkan verir - onun üstə, sadəcə, istiliyi keçirməyən materiallarla örtülür.
Olimpiada daha çox idman bayramı, bütün planetdə barışıq dövrü adlandırılır. Onu barışıq zamanı adlandırmaq o qədər də alınmır və elə olub ki, hərbi əməliyyatlar məhz Olimpiadanın keçirildiyi dövrdə başlayıb. Amma 2 həftə ərzində idman bayramını hiss etmək, yaşamaq, güman ki, elə də çətin deyil. Əsas odur ki, Olimpiada atletlərin, onların şəxsi cəsarətinin, iradəsinin, istedadının, öz üzərlərində işləmələrinin, gözəl idmançı bədənlərinin, qələbə sevinci və rekordlarının yarışı olaraq qalsın, ölkələr arasında siyasi yarışa çevrilməsin.
Rusiyaya və onun Olimpiadaya xərclədiyi vəsaitlərə gəlincə, ölkənin Soçidə hansı nəticələr əldə etdiyini, güman ki, yaxın illər, bəlkə də qarşıdakı onillik göstərəcək. Hələliksə bu, ruslar üçün özlərinə kənardan baxmaq imkanıdır.

What will the 2014 Winter Olympics best be remembered for before they opened?
Major sporting events have long since ceased to be of a purely sporting nature and are liberally implicated in political and economic factors. In this respect the 2014 Winter Olympics became a record holder long before they even opened.
For example, most attention was drawn to the fact that a record 51bn dollars have been spent on the Olympics. A record number of Olympic committees are taking part in the Games and viewers from over 200 countries are watching the events. The 2014 Games will end on 23 February and 98 sets of medals are up for grabs, which is 12 sets more than in Vancouver, Canada, in 2010. And the Olympic torch has travelled a record journey - from outer space to the depths of Lake Baykal and to the top of Mount Elbrus.
The rumours and scandals surrounding the Olympics were also something of a record. For example, it was decided not to allow people championing the rights of those with unconventional sexual orientation who were striving to draw the attention of international sponsors to the treatment of sexual minorities in Russia to attend this important sporting event for which Moscow is responsible. The law banning the propaganda of unconventional sexual relations among adolescents was adopted in the Russian Federation last year and has caused quite a stir. Now, Marie Campbell, leader of All Out, the movement for the rights of lesbian, gay, bisexual and transgender people, believes, the law banning "gay propaganda" is contrary to the spirit of the Olympics. Elmar Brok, head of the European Parliament Foreign Affairs Committee, has urged his colleagues to take advantage of the visit to Sochi to again draw attention to human rights violations in Russia. The Russian authorities reject the criticism and say that no-one in Russia is being persecuted for homosexuality, but the law is necessary to "protect children and protect our future demographic development".
Journalists have expressed a different kind of indignation. Arriving in Sochi well before the start of the Olympics, they could see that hotels in the town were not ready to receive guests (those where work was being "finished off") - washing in a sink with rusty water is dangerous for the skin; walking in the corridors you could easily bump into a wandering dog or a builder; curtains come away when you draw them, and, of course, there is no connection to the Internet. Washington Post published a selection of "journalists' twitters about the horrors in Sochi": "There is no heating or Internet in my room, the lift is out of order and the fire exit is blocked," a Guardian journalist complained. A reporter from the Huffington Post admitted that his computer stopped working as soon as he arrived in Sochi, and his colleague from the National Post was dying for some hot water. But the real hit on the social networks were the photographs of "twin toilets" at the Olympic sites.
Responding to this, Aleksandra Kosterina, the press attach? of the Olympic Games Organizing Committee, admitted that "small tests", for which the organizers apologize, were "still going on" in some hotels for the press. At the same time, two days before the start of the Games, Thomas Bach, the head of the International Olympic Committee, confirmed that Sochi was fully prepared to host the competitions.
One of the most scandalous rumours surrounding the Sochi Olympics were the accusations of a record scale of corruption accompanying the construction work.  Incidentally, for some reason major sporting events in recent times have indeed been causing more and more disquiet among people (as, for example, happened during the summer Olympics in London in 2012) - the opponents of "big-time sport" say that the money would be better spent on other things, something more useful.
"Russia doesn't seem to care that it is spending stupid money on the Olympics - but it should…Expenditure is 2.5 per cent of the country's GDP," The Independent warns. Experts also believe that considerable damage was done to the environment during preparations for the sporting events.
Meanwhile, it seems that Russia is indeed not bothered. In an interview for international television companies, Russian President Vladimir Putin explained that the real cost of the sports festival was 214bn roubles (about 4bn pounds), and the rest of the expenditure went towards building the transport infrastructure. "Hundreds of kilometres of new roads and dozens of bridges and tunnels were built virtually from scratch in the mountains. "If anyone knows anything about corruption, share it with us," The Guardian says, quoting Putin's address to journalists. According to the Russian leader, the Olympics have become a national project, "the biggest building site in the world", which will "serve people for dozens of years to come". Besides this, during the crisis period of 2008-2010, preparations for the Olympics created several thousand new jobs. Putin also spoke about the importance of the propaganda of sport and a healthy way of life.
A separate - and arguably the most important - "record" subject in the run-up to Sochi-2014 was security. This question became more urgent after the recent terrorist acts in Volgograd, which is fairly close to Sochi. Unfortunately, terrorist acts are not such a rarity during sports events. The most notorious case, which happened recently, were the explosions during the international marathon in Boston (USA) last April. One of the worst terrorist acts occurred during the Munich Olympics in 1972 when members of the Israeli team were taken hostage while they slept by members of the Palestinian terrorist organization "Black September". A few days before the opening of the Games in Sochi Russia announced the setting up of an operational headquarters for members of the foreign special services. In addition, American warships were declared to be present in the Black Sea. In all, about 40,000 police and troops will be brought in to ensure security at the Olympics. Experts say that the main threat today comes from the network of small groups which are not inter-linked and therefore their activities are harder to predict.
A "political boycott" against Russia during the opening ceremony was also broadly discussed in the run-up to the Olympics. A number of foreign leaders refused to go to the Olympics, such as German President Joachim Gauck and French President and Foreign Minister Francois Hollande and Laurent Fabius. They were later joined by US leader Barack Obama, Lithuanian President Dalia Grybauskaite, British Prime Minister David Cameron and Israeli Prime Minister Binyamin Netanyahu. In this context, of course, comparisons with the 1980 Olympics in Moscow during the "cold" war involuntarily come to mind. However, the Kremlin itself made no particular comment on this, but as far as the French president is concerned, they explained that they had not in fact sent Francois Hollande an invitation. For his part, IOC President Thomas Bach recalled that sports competitions should not become an arena for identifying relationships between politicians.
However, it seems that the Russian president himself has no intention of avoiding politics and hopes that the Sochi Olympics will also become a "broad political forum".
But what about sport itself? Before the Olympics started one could, indeed, not fail to notice that there were not too many reports about the Games and the athletes themselves - for some reason the journalists spent more time in their rooms or on the Internet. Either that, or the latest reports were being shaped more carefully on social networks, which in itself is of some importance…
And now for a little information about the technical aspect of the Games. As a small poll revealed, few of the spectators at the Olympics are aware, for example, of the difference between artificial and natural snow. Apparently, artificial snow (essentially, a special chemical mixture) is more suitable for professional competitions, as it is more hardy, resembles ice and even withstands above-zero temperatures.  Modern technology also allows last year's snow to be "conserved" - it is simply covered by thermal insulation materials.
The Olympics are often described as a festival of sport and a time for a truce throughout the world. If things have been somewhat tricky as regards the latter, and there have been cases where fighting has actually started during an Olympics, then mankind is surely capable of trying to maintain a feeling of a sporting festival for two weeks. The most important thing is that the Games remain a competition between athletes of their personal courage, strength of will, self-development, the beauty of their trained body and a feeling of joy from triumphs and records, and not a political competition between countries.
As far as Russia and its spending on the Olympics is concerned, then probably only the next few years, or perhaps decades, will really show what kind of result the country achieved at Sochi. Now, perhaps, is a great chance for the Russians to look at themselves from the outside.