Siyavuş Aslan ölümündən iki gün əvvəl "Şərəf" ordeni ilə təltif olunmuşdu
İyulun 27-nə keçən gecə Siyavuş Aslan dünyasını dəyişdi. Dahi aktyorla vida mərasimi Azərbaycan Akademik Dram Teatrının səhnəsində keçirildi. "Yerinin doldurulması mümkün olmayan itki", bəzən, şablon səslənir, amma başqa söz tapmaq da olmur. Onu tanıyanlar, eləcə də onun haqda az məlumatlı insanlar, sadəcə filmlərilə, tamaşaları ilə tanış olanlar üçün Siyavuş Aslan, sanki, ailə üzvü, son dərəcə doğma bir insan idi.
"O, hər zaman ürəyimizdə yaşayacaq. Rolları onu ölümsüzləşdirib. Bu, Azərbaycan mədəniyyəti üçün yerinin doldurulması mümkün olmayan itkidir", - deyə aktrisa Zərnigar Atakişi-yeva bildirib.
Dahi aktyorla bağlı həmkarı Həmidə Ömərovanın fikirlərisə belədir: "Əlbəttə, ki, Siyavuş Aslanın ölümü teatrımız və kino sənətimiz üçün böyük itkidir. Həm teatrımız itirdi, həm kinomuz. Həyat yoldaşı Ofeliya Əfqanın vəfatından sonra Siyavuş Aslanın səhhətində problemlər yaranmışdı. Çünki xanımına, sevgisinə çox bağlı idi. Mən "Yol əhvalatı" filmində Siyavuş Aslanla birlikdə çəkilmişəm və orada o, mənim atamı oynayıb. "Hicran"ın böyük üçlüyü getdi. Allah rəhmət eləsin! O, dahi incəsənət xadimi idi. Yaxınlarına, pərəstişkarlarına başsağlığı verirəm".
"Ömrünün sonunadək teatra qayıtmaq arzusunda idi. Arzulayır və ümid edirdi", - deyə Azərbaycan Akademik Dram Teatrının direktoru İsrafil İsrafilov xatırlayır: "Bu, bizim üçün, Siyavuş Aslanı tanıyanlar üçün, onun milyonlarla pərəstişkarı üçün böyük itkidir".
Ağır xəstəlik və dostlar
Son illərdə aktyor xəstə idi. O, çəkilişlərə qatılmırdı və teatr üçün çox darıxırdı. 2009-cu ildə teatrda qızğın mübahisədən sonra (mübahisəsiz teatr mümkün deyil) Siyavuş Aslan insult keçirdi. O vaxtdan, demək olar ki, heç bir rol oynamırdı. Sonradan aktyor bir qədər özünə gəlmişdi. Elə həmin 2009-cu ildə o, Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının səhnəsində Jan Anuyun "Antiqon" tamaşasında oynamaq istəyirdi. Lakin 2011-ci ilin avqustunda Siyavuş Aslan daha bir insult keçirdi. Bu dəfə o, xəstəxanaya yerləşdirildi. Üstəlik, aktyor şəkərli diabet və hipertoniyadan da əziyyət çəkirdi. Son ayları o, evində keçirirdi. Siyavuş Aslanın oğlu Eldarın bildirdiyinə görə, aktyor vaxtını televizora baxmaqla keçirir, dünyada baş verənlərlə maraqlanır, teatr üçün isə çox darıxırdı. Bu dövrdə ona dostları Firəngiz Mütəllimova, Mehriban Xanlarova, Arif Quliyev, Bəhram Osmanov, Mərahim Fərzəlibəyov kimi dostları, qardaşı Rəsul tez-tez zəng vururdu. Təbii ki, onun üçün öz tamaşaçıları çatışmırdı.
"Dostum Yaşarın səsi üçün darıxıram", - deyə Aslan ötən il bildirmişdi: "Amma bilirəm ki, ağır xəstədir və buna görə mənə zəng eləmir". Bu sözlərin üzərindən, təxminən, 2 ay keçdi, onun dostu, digər dahi aktyor Yaşar Nuri dünyasını dəyişdi.
Qohumları Siyavuş Aslanın səhhətinin normallaşdığını bildirirdilər. Lakin mayın sonlarında o, yenidən ağırlaşdı və aktyor xəstəxanaya yerləşdirildi. İyunun ortalarında S. Aslan xəstəxanadan evə buraxıldıqda həkimlər onun səhhətinin "orta ağır" olduğunu bildirirdilər. Artıq xəstəlik xroniki xarakter almışdı.
...Həmin gecə "təcili yardım" stansiyasına zəng daxil oldu. Aktyorun oğlu Çingiz Aslanovun sözlərinə görə, həkimlər özlərini çatdıra bilmədilər...
Siyavuş Aslan 1935-ci il sentyabrın 5-də doğulub. Yaradıcılığa həvəskar dramatik dərnəkdə başlayıb. 1954-cü ildə 19 yaşlı həvəskar aktyor Musiqili Komediya Teatrının estrada truppasına qəbul edildi, daha sonra Quba Dram Teatrında çalışmağa başladı. Komediya sahəsində bacarığı və estrada aktyoru təcrübəsi Siyavuş Aslanın köməyinə yetdi və o, Dövlət Musiqili Komediya Teatrının aparıcı aktyoruna çevrildi.
Orada aktyor bir çox unudulmaz teatr obrazları yaratdı və zamanla layiq olduğu pilləyə ucaldı - teatrın bədii rəhbəri oldu. Bir çox aktyorlar ona komik Lütfəli Abdullayev məktəbinin təsirinin olduğunu düşünürdü. Onlar kino və teatrda birlikdə çalışıblar.
1984-cü ildən Siyavuş Aslan Akademik Dram Teatrında çalışmağa başlayıb. Eyni zamanda o, televiziya tamaşalarında da çəkilir, əsasən, komik, daha dəqiqi, tragikomik rollar oynayırdı. Aslanın oynadığı belə tamaşaların sayı yüzdən çoxdur.
Siyavuş Aslan teatr və kinoda uzun illər ərzində saysız-hesabsız obrazlar yaradıb. Zaman keçdikcə o, daha müxtəlif planlı rollar canlandırmağa başlayıb, onun işlərində personajların fərqliliyi, komik aktyorlardan fərqlənən dərinlik hiss olunurdu. Bu rollara görə onun mükafatı isə ümumxalq sevgisidir.
Aslanın çəkildiyi işləri, şübhəsiz ki, gələcək nəsillər də sevəcək. "Əhməd haradadır?", "Bəyin oğurlanması", "Romeo mənim qonşumdur", "Yay gününün xəzan yarpaqları", "Arzu", "Burda səni cənnət gözləmir" filmləri, "Hicran", "Hamlet", "Ah, Paris, Paris!", "Hökmdarın qızı", "Mənim sevimli dəlim", "Varlı qadın" və s. kimi tamaşalar belə işlərdəndir.
Siyavuş Aslan 1974-cü ildə Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, 1982-ci ildə xalq artisti adlarını alıb. İyunun 25-də - ölümündən 2 gün əvvəl o, "Şərəf" ordeni ilə də təltif edilib.

За два дня до своей смерти Сиявуш Аслан был награжден орденом "Шараф"
В ночь на 27 июля ушел из жизни Сиявуш Аслан. Церемония прощания с великим актером состоялась на сцене Азербайджанского академического драматического театра. "Невосполнимая утрата" - истертый временем оборот, но других слов не находится. Для тех, кто его знал, кто даже едва был знаком с ним, и для тех, кто просто видел его фильмы и спектакли, для всех Сиявуш Аслан был как член семьи, человеком, глубоко родным.
"Он всегда будет жить в наших сердцах. Исполненные им роли принесли ему бессмертие. Это невосполнимая утрата для азербайджанской культуры", - отметила актриса Зярнигар Атакишиева.
"Кончина Сиявуша Аслана является большой утратой для нашего театра и киноискусства. Потеряли наши и театр, и кино. После кончины его супруги Офелии Афган у Сиявуша Аслана возникли проблемы со здоровьем. Потому что он был очень привязан к своей любви, к своей супруге. Я снималась с ним в фильме "Дорожное приключение", где он играл роль моего отца. Великая тройка в спектакле "Хиджран" сомкнулась. Аллах ряхмет элясин. Он был великим деятелем искусства. Выражаю свои соболезнования его близким и поклонникам" - так отзывается о великом актере его коллега Гамида Омарова.
"До конца жизни он мечтал, что вернется в театр, мечтал и не надеялся, - вспоминает директор Азербайджанского академического драматического театра Исрафил Исрафилов. - Это огромная потеря для всех нас, для тех, кто знал Сиявуша Аслана, для миллионов его поклонников".
Тяжелая болезнь и друзья
В последние годы актер много болел, не снимался и очень скучал по театру. В 2009 году после бурного спора в театре (а театр не может существовать без споров) у Сиявуша Аслана случился инсульт. С тех пор он почти не играл. Позже, пойдя ненадолго на поправку, в том же 2009 году Сиявуш Аслан хотел сыграть в спектакле "Антигона" Жана Ануя на сцене  Азербайджанского государственного национального драмтеатра. Но в августе 2011 года у Сиявуша Аслана случился еще один инсульт. На этот раз актера пришлось госпитализировать. Плюс к этому он страдал еще сахарным диабетом и гипертонией. Последние месяцы Аслан провел дома. Как говорит его сын Эльдар, отец смотрел телевизор, интересовался происходящим и очень скучал по театру. Ему часто звонили друзья - Фирангиз Муталлимова, Мехрибан Ханларова, Ариф Гулиев, Бахрам Османов, Марахим Фарзалибеков, брат Расул. Внуки часто оставались с ним. Несомненно, ему недоставало своих зрителей.
"Мне не хватает голоса моего друга Яшара, - говорил Аслан в прошлом году. - Но я знаю, что он сильно болеет и потому не может позвонить". Прошли два месяца, и его друг, другой великий комический актер Яшар Нури скончался.
Родственники положительно отзывались о состоянии здоровья Сиявуша Аслана, однако в конце мая оно вновь ухудшилось и актер был снова госпитализирован. Когда в середине июня Сиявуша Аслана выписали из больницы, врачи определили его состояние как "среднетяжелое". Болезнь приобрела хронический характер.
…В ту ночь на станцию "скорой помощи" поступил вызов. Однако, по словам Чингиза Асланова, сына актера, врачи не успели…
Сиявуш Аслан родился 5 сентября 1935 года. Его творческая жизнь началась в любительском драматическом кружке. В 1954 году 19-летний актер-любитель был принят в эстрадную труппу Театра музкомедии, затем перешел работать в Губинский драматический театр. Комедийный дар и опыт актера эстрады помогали ему и в жизни, и тогда, когда Сиявуш Аслан стал ведущим актером Государственного театра музкомедии.
Там он создал много незабываемых театральных образов и уже позже заслуженно стал художественным руководителем театра. Многие коллеги отмечали в нем влияние школы комика Лютфели Абдуллаева, с которым они вместе работали в кино и театре.
С 1984 года Сиявуш Аслан работает в Академическом драматическом театре. В то же время снимается в телевизионных спектаклях, исполняя в основном комические роли, а точнее - трагикомические. Всего этих спектаклей насчитывается на сегодня более ста.
За свою долгую творческую жизнь в театре и кино Сиявуш Аслан сыграл множество ролей. Со временем они становились все более разноплановыми, в работах чувствовались некая неоднозначность персонажей, особая правдивая глубина, отличающая неординарного, пусть и комического, актера. И наградой за эти роли была всенародная любовь.
Работы с его участием, без сомнения, будут любимы не одним поколением отечественного зрителя. Это фильмы "Где Ахмед?", "Украли жениха", "Ромео - мой сосед", "Листопад в летнюю пору", "Похититель поневоле", "Мечта", "Здесь тебя не встретит рай", спектакли "Хиджран", "Гамлет", "Ах, Париж, Париж!", "Дочь правителя", "Мой любимый сумасшедший", "Богатая женщина" и др.
В 1974 году Сиявуш Аслан был удостоен звания заслуженного артиста Азербайджанской Республики, в           1982-м получил звание народного артиста. А 25 июня, за два дня до своей смерти, Сиявуш Аслан был награжден орденом "Шараф".