“MÜNAQİŞƏ ÇOX UZANDI”
Devid Merkel beynəlxalq siyasət sahəsində böyük xidmət dəftərçəsinə malikdir. O, ABŞ-ın Nümayəndələr Palatası və Senatında beynəlxalq məsələlər üzrə məsləhətçi olub, Birləşmiş Ştatların maliyyə naziri köməkçisinin beynəlxalq əlaqələr üzrə müavini postunu tutub. Bundan başqa, Merkel ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasında Avropa və Avrasiya üzrə direktor, ABŞ dövlət katibi köməkçisinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə müavini də işləyib. Hazırda Devid Merkel Amerikanın Con Hopkins Mərkəzinin transatlantik münasibətlər üzrə ekspertidir.
- Azərbaycan iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə ciddi şəkildə məş-ğul olur. Bununla yanaşı, enerji sahəsi Azərbaycan iqtisadiyyatının lokomotivi olaraq qalır. Bu gün Qərb ictimaiyyəti Bakıdan Xəzər hövzəsindən Avropaya qaz nəqli üçün yeni marşrutun açılmasında vacib qərarlar gözləyir. Siz Azərbaycanın enerji siyasətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Azərbaycan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında regionun lideri olduğunu nümayiş etdirir. Bu, enerji sahəsinə də aiddir. Respublika Avropaya qaz nəqlilə bağlı strateji qərar qəbul edib. Azərbaycan enerji resursları mənbələrinin şaxələndirilməsi işində əsas oyunçudur. Onun enerji siyasəti azərbaycanlıların sosial rifahlarının çiçəklənməsinə nəzərəçarpacaq təsirlər göstərir. Ümumilikdə isə ölkənin və onun lideri İlham Əliyevin Avropada, həmçinin qlobal enerji meydanında rolu getdikcə artır.
- Enerji siyasəti Azərbaycanın Avropa və Avroatlantik strukturlara inteqrasiyası ilə bağlı strateji kursunun göstəricisidir. Azərbaycanın indiyədək sadiq qaldığı bu kursu dəyişə biləcəyini düşünmək üçün əsaslar varmı?
- Azərbaycan dünyanın müxtəlif regionlarının kəsişməsində yerləşir: Yaxın Şərq, Avropa, Asiya. Bu istiqamətlərdən hər birilə əlaqələrin inkişafı öz bəhrəsini verir.
Doğrudur, Azərbaycan Qərblə, Avroatlantik məkanla sıx əməkdaşlıq qurmaq öhdəliyi götürüb. Bununla yanaşı, Şərq və Cənubdakı ölkələrlə müsbət münasibətlərin qurulması da onun maraqlarına uyğundur.
Bakı məsələlərə öz təhlükəsizliyi və çiçəklənməsinin təmin olunması nöqteyi-nəzərindən yanaşır. Bu, kiminləsə münasibətlərin inkişafında ən yaxşı yoldur.
- İranda yeni prezident seçildi. Bunun Tehranla dünya ictimaiyyəti arasında münasibətlərin yaxşılaşmasına imkan verəcəyini düşünürsünüzmü?
- Ümid hər zaman var. Amma real olaraq ciddi dəyişikliklər gözləmirəm. Fikrimcə, İran üçün Əhmədinejaddan sonrakı dövr digər dövlətlərlə münasibətlərə sıfırdan başlamaq, Azərbaycanla və əksər dünya ölkələrilə münasibətləri normallaşdırmaq üçün yaxşı imkan olacaq. "5+1" formatında danışıqlar prosesində irəliləyişlərin olacağına da ümid etmək istərdim.
- ABŞ-ın İran siyasətində Azərbaycanın yeri nədən ibarətdir?
- Hər şeydən öncə düşünürəm ki, əksəriyyət İran probleminin diplomatik yolla həllinə ümid edir. Bu, daha çox ehtimal olunan ssenaridir. Mən Obama administrasiyasının fəaliyyətində hərbi ssenari üçün zəmin görmürəm. Fikrimcə, ABŞ Azərbaycandan ümumilikdə region və konkret olaraq İran haqqında çox şey öyrənə bilər. Azərbaycan regional problemlərdən çox məlumatlıdır. Bu baxımdan da, Azərbaycan-Amerika məsləhətləşmələrinin vacib olduğunu düşünürəm.
- Siz ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə daha ciddi cəlb olunmasına tərəfdarsınız. Amma görünən odur ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə bağlı problemin həlli hələ ki, Obama administrasiyasının prioritetləri sırasına daxil deyil. Vaşinqton münaqişənin həlli üçün danışıqlar prosesində irəliləyişlərə hansı yolla nail ola bilər?
- Düşünürəm ki, bu münaqişə çox uzandı. Onu əbədi olaraq dondurulmuş hesab etməməliyik. Azərbaycanda güclü sabitlik müşahidə olunmaqdadır. Onu əsas götürərək növbəti addımlar atılmalıdır. Hesab edirəm ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin real olaraq irəli aparılması üçün yeganə imkan ABŞ-ın bu məsələ ilə ciddi şəkildə məşğul olmasıdır. Vaşinqton bunu ən yüksək səviyyədə həyata keçirməlidir. Fikrimcə, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya da bunu gözləyir. Şübhəsiz ki, dövlət katibi Kerri Suriya, İran və Şimali Koreya problemlərilə ciddi şəkildə məşğul olacaq. Bu səbəbdən də, mən və bir sıra digər ekspertlər ABŞ-ın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesini irəli aparmaq üçün yüksək rütbəli diplomat təyin etməsinə tərəfdarıq.

"КОНФЛИКТ ЧРЕЗМЕРНО ЗАТЯНУЛСЯ"
Дэвид Меркель имеет большой послужной список в сфере международной политики. Был советником по международным делам в Палате представителей и Сенате США, заместителем помощника министра финансов США по международным связям, директором по делам Европы и Евразии в Совете национальной безопасности США, а также заместителем помощника госсекретаря по делам Европы и Евразии. В настоящее время Д.МЕРКЕЛЬ является экспертом американского Центра Джона Хопкинса по трансатлантическим отношениям.
- Азербайджан усиленно работает над диверсификацией экономики, развитием ненефтяного сектора. Между тем энергетика продолжает оставаться локомотивом азербайджанской экономики, и сегодня западное сообщество ждет от республики важных решений относительно нового маршрута транспортировки газа из Каспийского бассейна в Европу. Как бы вы оценили энергетическую политику страны?
- Азербайджан под руководством президента Ильхама Алиева демонстрирует, что он является лидером в регионе, в том числе в сфере энергетики. Республика приняла стратегическое решение о транспортировке газа в Европу. Азербайджан является ключевым игроком в диверсификации источников поставок энергоресурсов. Энергетическая политика заметно сказывается на процветании азербайджанцев. В целом республика и ее лидер Ильхам Алиев играют все большую роль в Европе и на глобальной энергетической арене.
- Энергетическая политика является отражением стратегического курса Азербайджана на интеграцию с европейскими и евроатлантическими структурами. Есть ли основания предполагать кардинальные изменения в курсе, которого до сих пор придерживался Азербайджан?
- Азербайджан находится на перекрестке многих различных регионов мира: Ближний Восток, Европа, Азия. Развитие связей по каждому из этих направлений приносит свои плоды.
Верно, Азербайджан взял на себя обязательство строить тесное сотрудничество с Западом, евроатлантическим сообществом. Наряду с этим в интересах республики также построение позитивных отношений со странами, расположенными на Востоке и Юге. Баку поступает так, исходя из соображений собственной безопасности и процветания, что является лучшим путем в развитии отношений с кем-либо.
- В Иране избран новый президент. Ожидаете ли вы улучшения отношений с мировым сообществом с приходом во власть нового руководителя Ирана?
- Надежда есть всегда, но я в реальности не жду больших изменений. На мой взгляд, для Ирана период после Ахмадинежада станет хорошей возможностью для начала отношений с чистого листа с другими странами, нормализации отношений с Азербайджаном и большинством стран мирового сообщества. Хотел бы надеяться на продвижение переговоров в формате "5+1".
- Какое место занимает Азербайджан в иранском направлении политики США?
- Прежде всего, думаю, что большинство надеется на дипломатическое решение вопросов, связанных с Ираном. Это наиболее вероятный сценарий. Я не вижу в действиях администрации Обамы предпосылок к военному сценарию. Мне кажется, что США могут очень многое узнать от Азербайджана насчет региона в целом и Ирана в частности. Должен отметить, что Азербайджан прекрасно разбирается в региональной проблематике.
Исходя из этого, я считаю очень важными азербайджано-американские консультации.
- Вы являетесь сторонником более активного вовлечения США в процесс карабахского урегулирования. Однако пока решение проблемы оккупации части азербайджанских территорий, как видно, не входит в список приоритетов администрации Обамы. Каким образом Вашингтон может добиться продвижения переговоров по решению проблемы?
- Мне кажется, что конфликт чрезмерно затянулся. Мы не должны считать его замороженным навечно. В Азербайджане наблюдается прочная стабильность. Ее нужно взять за основу и строить дальнейшие шаги на этой базе. Мне кажется, единственной возможностью для реального прогресса в урегулировании нагорно-карабахской проблемы является путь, при котором США всерьез занялись этим вопросом, причем на самом высоком уровне. На мой взгляд, этого же ожидают люди в Азербайджане, Армении и России. Очевидно, что госсекретарь Керри будет очень сильно занят проблемами Сирии, Ирана, КНДР. По этой причине я и ряд других экспертов выступают за то, чтобы США назначили высокопоставленного дипломата, который поможет сдвинуть этот вопрос.