DÖYÜŞDƏ DOĞULMUŞ ORDU
Biz bu parada qədər uzun bir yol keçdik. Biz buna layiq idik. İyunun 26-da dünya "Azadlıq" meydanında ordunun və hərbi texnikanın təntənəli keçidinə şahid oldu. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 95 yaşı idi. Amma bu, yalnız bayram deyil. Parad ordunun ictimaiyyət qarşısında özünəməxsus hesabatıdır. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin çözülməmiş qalması bu günə xüsusi çalar qatırdı.
Suverenlik uğrunda savaş
Azərbaycan Demokratik Respublikasının hökuməti ayrıca korpusun - müstəqil Azərbaycan ordusunun ilk nizami hissəsinin yaradılması haqda qərarı 1918-ci il iyunun 26-da qəbul edib. 1998-ci il mayın 22-də Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyevin imzaladığı sərəncamla məhz həmin gün Azərbaycanda Silahlı Qüvvələr Günü elan olunub. Milli hərbi hissələrin yaradılması məsələsini Azərbaycanın görkəmli siyasətçiləri 1917-ci ilin oktyabr çevrilişindən dərhal sonra qaldırıblar. 1918-ci ilin mart hadisələri, Zaqafqaziya seyminin dağılması, Azərbaycanın müstəqilliyinin elan olunması isə milli hərbi hissələrin yaradılmasını əsas vəzifələrdən birinə çevirib.
Bu istiqamətdə işlər son dərəcə ağır şəraitdə gedirdi. Dünyanın aparıcı dövlətləri - ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa və digərləri Azərbaycanın suverenliyini tanımaq istəmirdilər. Onlar var qüvvələrilə Azərbaycanın müstəqilliyinə təhlükə yaradan, Rusiya İmperiyasının bərpasını qarşısına məqsəd qoymuş əksinqilabçıları dəstəkləyirdilər. Azərbaycana qarşı qonşu Ermənistan ərazi iddiaları ilə çıxış edir, onların təhrikilə bəzi qüvvələr süni şəkildə erməni əhali ilə doldurulmuş Zəngəzur və Qarabağın Azərbaycandan ayrılması tələblərini irəli sürürdülər.
Gürcüstanla da münasibətlərdə hər şey qaydasında deyildi. Geyim, qida, silah çatışmazlığı kimi problemləri də buraya əlavə etsək, Silahlı Qüvvələrin yaradılmasının hansı ağır şəraitdə hə-yata keçirildiyi aydın olar.
İlkin olaraq Azərbaycanın gələcək ordusunun əsasını daha çox Vəhşi diviziya kimi tanınan yerli Qafqaz atlı diviziyasının Tatar (yəni Azərbaycan) atlı alayının döyüşçüləri təşkil edirdilər. Sayı, təxminən, 600 nəfər olan könüllülərə ümumi komandanlığı general-leytenant A.Şıxlinski həyata keçirirdi. Azərbaycan milli hökumətinin Tiflisdən Gəncəyə köçməsindən sonra Bakıda hakimiyyəti ələ almış bolşevik-daşnak kommunası (Bakı soveti) bu şəhərə hücum etmək qərarına gəldi. Aydındır ki, Azərbaycan döyüşçülərindən ibarət kiçik kontingent bu qüvvələrə müqavimət göstərə bilməzdi. Bu vəziyyətdə Azərbaycana köməklik göstərə biləcək yeganə dövlət Türkiyə idi. Bu məqsədlə ADR Nazirlər Sovetinin rəhbəri Fətəli xan Xoyski Türkiyə hökumətinə müraciət etdi, onlardan hərbi yardım istədi. Türkiyə müraciəti dərhal müsbət cavablandırdı.
1918-ci il iyulun 10-da Nuru Paşanın rəhbərlik etdiyi Qafqaz İslam Ordusunun Azərbaycan və Türkiyədən olan döyüşçüləri Kürdəmirdə bolşeviklərlə döyüşə girdi və ilk qələbəsini əldə etdi. Ordunun cənubdakı qrupuna polkovnik Həbib bəy Səlimov rəhbərlik edirdi. Qələbə yürüşü ordunun sentyabrın 15-də Bakıya girməsilə nəticələndi. Şəhər bolşeviklərdən və daşnaklardan xilas edildi, həmin ərəfədə ermənilərin xahişilə köməyə gəlmiş ingilis hərbi dəstəsi isə Qafqaz İslam Ordusunun Bakını ələ keçirməsindən bir gün əvvəl geri çəkilmişdi. Müstəqil Azərbaycanın hökuməti Bakıya köçdü, milli silahlı qüvvələrin formalaşdırılmasının birinci mərhələsinə start verildi.
1918-ci il noyabrın 1-də hərbi nazirlik yaradıldı. Nazir portfeli hökumətin başçısı Fətəli xan Xoyskiyə verildi. General-leytenant Səməd bəy Mehmandarov isə onun müavini vəzifəsini tutdu. Hökumətdə ikinci vəzifə olan hərbi nazir postunu doktor Xosrov bəy Sultanov tutdu. Sonradan o, Qarabağın general-qubernatoru oldu. 1918-ci il dekabrın 25-də isə Səməd bəy Mehmandarov üçüncü Nazirlər Kabinetində hərbi nazir postuna təyin edildi. Onun müavini general-leytenant Əliağa Şıxlinski idi. ADR ordusunun Baş Qərargahının rəisi general-mayor Həbib bəy Səlimov təyin olundu.
1918-1920-ci illərdə Silahlı Qüvvələrin piyada və süvari hissələri, artilleriya briqadaları və divizionları, həmçinin digər hərbi-texniki hissələr yaradıldı. ADR ordusunun əsasının bir süvari və iki piyada diviziyası təşkil edirdi. 1918-ci ilin dekabrında Tatar atlı alayından iki atlı alayı yaradıldı - 1-ci Tatar və 2-ci Qarabağ. Sonradan diviziyaya 3-cü Şəki alayı da daxil edildi. Qərargahı Gəncədə yerləşən atlı süvari diviziyasının komandiri general Teymur bəy Novruzov təyin olundu. 1920-ci ilin əvvəllərində Azərbaycan ordusunun sayı 40 min nəfərə çatdırıldı. Bu dövrdə Xəzər donanması da yaradıldı. Onun bolşeviklərin Bakıdan qaçan zaman özlərilə aparmağa çalışdıqları 2 kanoner qayığı - "Ardağan" və "Qars" və bir neçə yardımçı gəmisi var idi.
Milli Silahlı Qüvvələrin təşəkkülü daşnaklarla mübarizə şəraitində keçib. Bəzən onlar Zəngəzur, Qarabağ, Gəncə qəzalarının ermənilərin yaşadığı kəndlərini ADR hökumətinə qarşı qaldırmağa da nail olurdular. Zaqafqaziyada general Tomsonun başçılıq etdiyi Britaniya hərbi missiyasının mövcudluğu isə separatçılarla mübarizəni çətinləşdirirdi. Respublikanın cənub-qərbində ADR-in hakimiyyətinin təsdiqlənməsinə ciddi əhəmiyyət verən Azərbaycan hökuməti 1919-cu il yanvarın 15-də Zəngəzur, Şuşa, Cəbrayıl və Cavanşir qəzalarında Qarabağ general-qubernatorluğunu yaratdı. Xosrov bəy Sultanov bu qəzanın general-qubernatoru təyin olundu.
Şuşa
Xosrov bəy Sultanovun vaxtaşırı Bakıya yazdığı teleqramlar bu regionun hansı vəziyyətdə yaşadığını açıq şəkildə göstərirdi. Ermənilər Azərbaycan ərazilərinə iddialarından əl çəkmək niyyətində deyildilər. Ermənistan ordusunun və silahlı birləşmələrinin bir hissəsi general Dro və digərlərinin ümumi rəhbərliyi altında dinc azərbaycanlıları qətlə yetirir, onları qarət edir, kəndlərə od vururdular.
1919-cu il oktyabrın əvvəllərində general Cavad bəy Şıxlinskinin rəhbərlik etdiyi dəstə Zəngəzura göndərildi. Orada, təxminən, iki ay müddətində hərbi əməliyyatlar davam etdirildi. Məlum oldu ki, erməni əhali kifayət qədər yaxşı silahlandırılıb, öyrədilib və döyüşməyə hazırdır. Şıxlinskinin dəstəsinə Şuşa tərəfdən də yardım göndərildi. Nəticədə ermənilər təşvişə düşdülər və İngiltərəyə, Rusiyaya müraciət etdilər. Onlar bu dövlətlərdən ADR ordusunun dayandırılmasını istəyirdilər. Hərbi nazirin əmrilə hücum dayandırıldı və ordu hissələri dislokasiya yerlərinə qaytarıldı.
İlk parad və generalların aqibəti
1920-ci il martın 20-də Bakıda ADR ordusunun ilk hərbi paradı keçirildi. Həmin gün gecəyarı bayram əhval-ruhiyyəsindən, Şuşa və Xankəndi qarnizonlarının azsaylı olmasından istifadə edən erməni qiyamçılar onlara hücum etdi, Qarabağı Azərbaycanın digər hissəsilə birləşdirən Əskəran yolunu ələ keçirdilər. Qiyamçıların rəhbəri general Dro idi. Vəziyyət ciddi idi və təxirəsalınmaz tədbirlər tələb olunurdu. İlk olaraq Cəmşid xan Naxçıvanski 2-ci Qarabağ atlı alayının komandiri təyin olundu. Yeni komandir Xankəndiyə gəldi və ordunun Qarabağa hücumunu hazırlamağa başladı.
Əskəran yolu və ona bitişik şərq yüksəkliklərinə aprelin 3-də hücum başlandı və əməliyyat axşamadək davam etdi. Ordunun həmləsinə tab gətirə bilməyən düşmən qaçmağa başladı. Aprelin 4-ü sübhdən düşmənin təqibinə başlanıldı. Axşam saatlarında Xankəndi döyüşsüz azad olundu. Hücum Şuşayadək davam etdirildi və bu şəhər də ələ keçirildi. Tezliklə 1-ci Cavanşir piyada və 2-ci Qarabağ atlı alayları yardım üçün bu şəhərə gətirildi. Qısa fasilədən sonra Keşişkəndə hücum edildi. Əməliyyatı həyata keçirən dəstəyə general Səlimov başçılıq edirdi. Günortayadək qiyamçılar məğlub oldular.
Bu arada bolşeviklər Bakının ələ keçirilməsi üçün yeni plan üzərində işləyirdilər. Onlar planlarını 1920-ci il aprelin 28-də həyata keçirdilər.
Təxminən, 2 il müddətində Vətənin müstəqilliyini qoruya bilmiş azərbaycanlı sərkərdələrin taleyi müxtəlif oldu. Nəriman Nərimanov Səməd bəy Mehmandarovu, Əliağa Şıxlinskini həbsxanadan çıxararaq Moskvaya göndərə bildi. Onlar Moskvada yeni hökumətə xidmət göstərməyə başladılar. Bəziləri xaricə qaçdı. Amma əksəriyyət sovet hökuməti tərəfindən güllələndi.
Hər kəsi, hətta generalı da öldürmək, güllələmək olar. Amma xalqın ənənələrini, yaddaşını öldürmək, güllələmək mümkün deyil. Bu gün on minlərlə gənc ADR-in görkəmli sərkərdələrinin şərəfli əməllərini yaddan çıxarmayaraq yenidən müstəqillik qazanmış Azərbaycanın ordusunda xidmət edir. Onlar əcdadlarının yolunu sonadək getməyə - Vətəni düşməndən azad etməyə hazırdırlar.

AN ARMY BORN IN COMBAT
We went a long way to this parade, and we deserved it. On 26 June, the world witnessed the ceremonial passage of troops and military equipment through Freedom Square. The armed forces of Azerbaijan turned 95. But this is not just a festivity. A parade is a kind of army report to the public. The unresolved status of the Karabakh conflict imposes a special meaning on this day.
The battle for sovereignty
The government of the Azerbaijan Democratic Republic decided to create a separate corps - the first regular army unit of independent Azerbaijan on 26 June 1918. This day was declared the Day of the Armed Forces of Azerbaijan by President Heydar Aliyev's decree of 22 May 1998.
The issue of creating national military forces was raised by prominent Azerbaijani politicians immediately after the October Revolution of 1917. And the events of March 1918, the breakup of the Transcaucasian Sejm and the proclamation of the independence of Azerbaijan made the issue of forming national military units a priority.
The work was conducted under extremely difficult conditions. The leading countries of the world - the USA, Britain, France and others - refused to recognize the sovereignty of Azerbaijan. They strongly supported White Guard units that threatened the independence of Azerbaijan and aimed to recreate the Russian empire. Territorial claims were put forward by neighbouring Armenia, at the instigation of which certain forces demanded that Zangazur and Karabakh, artificially populated by Armenians, be separated from Azerbaijan. Relations with Georgia were uneasy at first. If we add difficulties of domestic nature to these problems - the lack of clothing and weapons and poor diet - it becomes clear in what kind of difficult atmosphere the national armed forces were being created.
Originally, the basis of the future Azerbaijani army was formed by soldiers who served in the Tatar (i.e. Azeri) cavalry regiment of the Caucasian Native Cavalry Division, better known as the Wild Division. The overall command of the volunteers, who numbered about 600 people, was carried out by Lt-Gen Sixlinski. After the national government of Azerbaijan moved from Tbilisi to Ganca, the Bolshevik-Dashnak commune (Baku Council), which had seized power in Baku, decided to attack the city. It is clear that a small contingent of Azerbaijani soldiers could not resist this force. The only country that could help Azerbaijan in this situation was Turkey. To this end, the chairman of the ADR Council of Ministers, Fatali Khan Xoyski, appealed to the government of Turkey for military assistance, which was immediately granted.
Already on 10 July 1918, the Azerbaijani and Turkish soldiers of the Caucasian Islamic Army under the command of Nuri Pasha clashed with Bolshevik troops in Kurdamir and gained their first victory. The southern group of army troops was led by Colonel Habib bay Salimov. The triumphal procession ended with the entry of troops into Baku on 15 September. The city was liberated from the Bolsheviks and Dashnaks, and the British military detachment, which had arrived to help the day before at the request of the Armenians, hastily withdrew the day before the capture of Baku by the Caucasus Islamic Army. The government of independent Azerbaijan moved to Baku, and a new stage began in the formation of the national armed forces.
On 1 November 1918, the War Ministry was established. The portfolio of the minister was given to Fatali Khan Xoyski, and his deputy was Lt-Gen Samadbay Mehmandarov. The post of war minister in the second government was entrusted to Dr Xosrov bay Sultanov, who later became governor-general of Karabakh. On 25 December 1918, Samadbay Mehmandarov became defence minister in the third cabinet, while Lt-Gen Ali Aga Sixlinski was appointed his deputy. The post of army chief of staff was taken by Maj-Gen Habib bay Salimov.
During 1918-1920, infantry and cavalry units, artillery brigades and divisions and other military-technical units were formed. The basis of the ADR army was one cavalry and two infantry divisions. The Tatar cavalry regiment was deployed in two cavalry regiments - the 1st Tatar and 2nd Karabakh regiments - in December 1918. Later, the 3rd Saki regiment was included in the division. The commander of the Cavalry Division headquartered in Ganca was General Teymur bay Novruzov. By early 1920, the Azerbaijani army had 40,000 personnel members. By that time, the Caspian fleet was formed as well, which had two gunboats Ardahan and Kars, which the Bolsheviks tried to hijack while fleeing Baku, and several support vessels.
The formation of the national armed forces took place in the fight against Dashnaks, who often managed to set the Armenian populated villages of Zangazur, Karabakh and Ganca County against the ADR authorities. The active fight against separatists was hampered by the presence in the Caucasus of a British military mission headed by General Thomson. Attaching great importance to the establishment of ADR power in the south-west of the country, the government of Azerbaijan established the Karabakh Governor-General's Office in the Zangazur, Susa, Cabrayil and Cavansir counties on 15 January 1919 and appointed Xosrov bay Sultanov governor-general of Karabakh.
Susa
The situation in the region is clearly shown by the telegrams that Xosrov Sultanov periodically sent to Baku. The Armenians did not intend to give up their claims to the territory of Azerbaijan. Units of the Armenian army and militia under the command of General Dro and others killed and robbed Azerbaijani civilians and set fire to their villages.
In early October 1919, a detachment under the command of General Cavad bay Sixlinski was sent to Zangazur. The campaign lasted for about two months. It turned out that the Armenian population was well-armed, trained and ready to fight. Reinforcements from Susa were sent for Sixlinski's detachment. The Armenians panicked and urged Britain and Russia to stop the movement of ADR troops. The war minister issued an order to stop the offensive. The detachment returned to its places of deployment.
The first parade and the fate of the generals
On 20 March 1920, ADR troops staged a military parade for the first time in Baku. On the same night, taking advantage of the festive atmosphere and the small size of the Susa and Xankandi garrisons, the Armenian rebels attacked them and seized the Asgaran passage connecting Karabakh with the rest of Azerbaijan. The rebels were led by General Dro. The situation was alarming and required urgent action. The first measure was the appointment of Lt-Col Camsid Khan Naxcivani as commander of the 2nd Karabakh Cavalry Regiment. The new commander arrived in Xankandi and began preparing troops for an offensive on Karabakh.
The storming of the Asgaran passage and the adjacent eastern height began on the morning of 3 April and lasted until the evening. Unable to withstand the onslaught of the troops, the enemy took flight. At dawn on 4 April, the pursuit of the enemy began. Xankandi was occupied without a fight in the evening. The attack continued as far as Susa. The city was taken. Soon reinforcements arrived here - the 1st Cavansir Infantry and 2nd Karabakh Cavalry Regiments. After a short respite, an attack was launched on the village of Kesiskand. The detachment was led by Gen Salimov. By noon, the rebels were defeated.
Meanwhile, the Bolsheviks diligently worked on a new plan to capture Baku. And they implemented it on 28 April 1920.
Azerbaijani military leaders, who managed to defend the country's independence for almost two years, had different fates. Nariman Narimanov managed to rescue Samad bay Mehmandarov and Ali Aga Sixlinski from prison and send them to Moscow, where they began to serve the new government. Some were able to flee abroad. But the majority was executed by the Soviets.
You can kill and shoot anyone, even a general. But you cannot kill and shoot the traditions of a people and its memory. Today, tens of thousands of young men are serving in the army of Azerbaijan, which once again became an independent, and they remember the glorious deeds and human dignity of outstanding ADR commanders. They are ready to go the path of their ancestors to the very end - to free their homeland from enemy attacks.