Azərbaycan Ermənistanı sülhə məcbur etmək kursu götürüb
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 95-ci ildönümü ötən həftənin çərşənbə günü Bakının baş meydanı olan "Azadlıq" meydanında miqyaslı hərbi paradla qeyd edildi. Paradda bütün növ qoşunlara, hərbi birləşmələrə, xüsusi təyinatlı təlim idarələrinə və qanunla nəzərdə tutulmuş digər silahlı birləşmələrə aid, təxminən, 5 min hərbçi iştirak edib. Paradda 300-dək hərbi texnika və silah sistemi, 100-dən artıq hərbi təyyarə və vertolyot, 40-dək gəmi də nümayiş etdirilib.
Paraddan əvvəl çıxış edən dövlət başçısı, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev bunun Azərbaycan ordusunun sahib olduğu silah-sursatın kiçik bir hissəsi olduğunu bildirib. Ordu quruculuğunun Azərbaycan üçün ən vacib məsələ olduğunu deyən prezident bunu ölkənin qonşu Ermənistanla müharibə şəraitində yaşaması, uzun illərdir aparılan sülh danışıqlarının hələ də heç bir nəticə verməməsilə izah edib. Azərbaycan ordusunun texniki təchizatı və nizam-intizamı artıq bu gün Silahlı Qüvvələrə Ali Baş Komandanın ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpası əmrini yerinə yetirməsi imkanı verir. Lakin Azərbaycan sülhsevər ölkə olaraq, münaqişənin sülh yolu ilə həlli potensialından sonadək yararlanmaq niyyətindədir. Qarşı tərəfə ciddi təzyiq vasitələri əldə etmədən isə buna nail olmaq çətindir.
Azərbaycan bunu bacarıb. Dövlət başçısının da dediyi kimi, bu gün Azərbaycan iqtisadi inkişaf və hərbi sahədə quruculuq miqyasına görə, region ölkələrilə yox, dünyanın aparıcı ölkələrilə bir cərgədə dayanır. Sırf hərbi sahədən danışsaq, müdafiə xərcləri həcminə görə dövlət büdcəsində ilk yerdədir. Həqiqətən də, hərbi quruculuq sahəsində inkişaf templəri o həddə çatıb ki, onu hələ ki, Azərbaycan torpaqlarını sülh yolu ilə işğaldan azad etmək istəməyən Ermənistandakı analoji vəziyyətlə müqayisə etmək mümkün deyil. Son 10 ildə Azərbaycanın hərbi xərcləri dəfələrlə artıb. Statistikaya fikir verin: 2003-cü ildə 163 milyon dollar, 2013-cü ildə 3,7 milyard dollar. Artım 22,6 dəfədən çoxdur. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu il üçün Ermənistanın hərbi büdcəsi cəmi 451 milyon dollardır. Əgər bu ölkənin ümumilikdə dövlət büdcəsi 2 milyard dollardırsa, artıq sözə ehtiyac yoxdur.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı çıxışında Azərbaycanın bu vəsaitləri hara xərclədiyini qismən açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, son illər ərzində yüzə yaxın hərbi və nəqliyyat vertolyotu, onlarla döyüş təyyarəsi, müasir hava hücumundan müdafiə qurğuları, tanklar və di- gər zirehli texnikalar, artilleriya qurğuları alınıb və bunlar "istənilən düşmən hədəfini vurmağa qadirdir". "Bu proses davam etdirilir. Növbəti illərdə də hərbi xərclər ümumi büdcəmizdə üstünlük təşkil edəcək", - deyə prezident bildirib.
Bununla yanaşı, dövlət başçısı Azərbaycanın yalnız xaricdən müasir silahlar almaqla kifayətlənmədiyini, öz müdafiə istehsalatına da böyük diqqət ayırdığını söyləyib. Ölkədə onlarla hərbi zavod fəaliyyət göstərir. Onlar 750 adda hərbi təyinatlı məhsul, o cümlədən atıcı silahlar, qumbaraatanlar, minamyotlar, aviasiya bombaları, zirehli texnika, pilotsuz uçuş aparatları istehsal edir. Üstəlik, artıq müdafiə sənayesi sahəsində yeniliklərin nümayiş olunduğu müxtəlif beynəlxalq sərgilərdə mütəmadi olaraq yer alan Azərbaycan silahlarına xaricdə də ciddi tələbat var.
Ermənistanda bəziləri hesab edir ki, Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində zaman onların xeyrinə işləyir. Lakin inkişaf göstəriciləri bunun əksini göstərir. Azərbaycan Prezidenti də çıxışında bu məqama diqqət çəkib. "Sirr deyil ki, Azərbaycan gündən-günə güclənir, Ermənistan gündən-günə zəifləyir. Bizim iqtisadi gücümüz müqayisəedilməz dərəcədə artıb. Düş- məni istənilən istiqamət üzrə bir neçə dəfə, bəzi istiqamətlər üzrə 10 dəfədən çox üstələyirik və bu fərq getdikcə böyüyəcək", - deyə İlham Əliyev Dağlıq Qarabağda status-kvonun əbədi olaraq qorunub saxlanacağına ümid bəsləyənlərə xəbərdarlıq edib.
Prezident Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin ədalətli həllində tarixi və siyasi amillərin, beynəlxalq hüquq normalarının, hərbi-iqtisadi gücün öz sözünü deyəcəyinə əminliyini ifadə edib: "Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa edəcək. Dağlıq Qarabağda, digər işğal edilmiş torpaqlarda, Xankəndində, Şuşada Azərbaycan bayrağı dalğalanacaq". İlham Əliyev Azərbaycan ərazisində ikinci erməni dövlətinin yaradılmasına heç zaman imkan verməyəcəyini, Bakının bu mövqeyinin güclü hərbi potensialla daha da möhkəmləndiyini qeyd edib.
Daha sonra paradda nümayiş edilən yerli və xarici istehsal olan hərbi texnika Ali Baş Komandanın sözlərinin tam təsdiqi sayıla bilər. Paradda Azərbaycan istehsalı olan pilotsuz uçuş aparatları, zirehli texnika, ZRK raket qurğuları, HHM sistemləri nümayiş etdirilib. S-300 "Favorit" qurğuları, T-90S tankları, həmçinin aviasiya - müasirləşdirilmiş MiQ-29, Su-25, Mi-17, Mi-24, Ka-32 vertolyotları və sair də nümayiş olunub. Həmin gün bəzi texnika nümunələri Azərbaycanda ilk dəfə nümayiş etdirilirdi.
Şübhəsiz ki, hərbi texnika nümayişi heç də yalnız Azərbaycanda diqqətlə izlənilmirdi. Ermənistan rəhbərliyi Azərbaycanın hərbi gücünün artmasından narahatlığını gizlətmir. "Azərbaycanın silahlanması Ermənistanı narahat etməyə bilməz", - deyə Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan İrəvanda, demək olar ki, Bakıdakı paradla eyni vaxtda keçirilən "KTBT-nin siyasi-təhlükəsizlik oriyentirlərinin formalaşdırılması"na dair  ikinci forumunda açıq şəkildə bildirib.
Yeri gəlmişkən, KTMT haqqında. Erməni nazirin təlaşını başa düşmək olar. Yerli mətbuatın yazdığına görə, Ermənistan "müttəfiq Rusiyanın düşmən Azərbaycana", təxminən, 1 milyard dəyərində yeni tanklar və digər texnika satması haqda xəbərdən düşdüyü şokdan hələ də ayılmayıb. Deyəsən, İrəvan strateji tərəfdaşı olan Rusiyadan bu "satqınlığı", həqiqətən də, gözləmirdi. Ermənistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair aparılan danışıqlarda güzəştə getməməsi böyük ölçüdə KTMT və Rusiyanın münaqişədə status-kvonun qorunub saxlanılmasının qarantı kimi çıxış edəcəyinə əminlikdən irəli gəlir. Ermənistanın KTMT-də iştirakında əsas məqsəd də təşkilatdan belə zəmanətin alınmasıdır. Amma son illərdə Azərbaycan KTMT-nin Mərkəzi Asiyadan olan üzvlərilə, eyni zamanda Belarusla münasibətlərini kifayət qədər möhkəmləndirib və strateji tərəfdaş səviyyəsinə çatdırıb. Bu, öz-özlüyündə o deməkdir ki, həmin ölkələr sıx siyasi və iqtisadi münasibətlər qurduqları Azərbaycanla Ermənistanın üzündən silahlı münaqişəyə getmək istəməyəcəklər. Belə olan şəraitdə Ermənistan son dayağı olaraq Rusiyanı görürdü. Lakin sən demə Rusiya Azərbaycana böyük həcmdə silah-sursat satır. Bu silah-sursatın təyinatı isə heç kimdə şübhə doğurmur.
Ermənistan rəhbərliyinin bütün bunlardan çıxarmalı olduğu nəticə aydındır. Ermənistan Azərbaycanla nə hərbi, nə də iqtisadi baxımdan çəkişmək iqtidarındadır. Müharibənin bərpa olunacağı təqdirdə, Ermənistan işğal etdiyi Dağlıq Qarabağa və digər Azərbaycan torpaqlarına görə təkbaşına cavab verməli olacaq. Kənar dəstək olmadan baş verəcək müharibədə isə Ermənistanın hansı aqibəti yaşayacağı bəllidir. Belə olan təqdirdə, erməni xalqının və ümumilikdə Ermənistan dövlətinin gələcəyini bəzi qeyri-real millətçi ideyalar uğrunda qurban verməyə dəyərmi? Sual ritorikdir.
Paradların keçirilməsinin məqsədəuyğunluğu haqda nə desələr də, onlar kifayət qədər nümunəvidir. Bakıda və İrəvanda keçirilən paradlar yalnız iki ölkənin hərbi potensialının müqayisəolunmazlığını göstərmir. O, iki ölkənin müstəqillik dərəcəsini də nümayiş etdirir. Azərbaycan yalnız öz imkanlarına arxalanır, paraddan parada daha ciddi hərbi güc nümayiş etdirirsə, Ermənistan ictimaiyyətə göstəriləcək insanları və texnikanı güclə tapır. Bu ölkədə vəziyyət o qədər kritikdir ki, son zamanlar İrəvanda keçirilən paradlarda Ermənistan ordusu ilə yanaşı, bir qayda olaraq, Gümrüdəki 102-ci hərbi bazanın rus hərbçiləri və texnikası da nümayiş etdirilir.
Müstəqil Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrinin ilk paradı 1919-cu ildə keçirilib. Növbəti paradlar uzun illər sonraya, respublikanın yenidən müstəqillik qazandığı dövrə təsadüf edir: 1992-ci il, 2008-ci il, 2011 və nəha-yət, sayca beşinci paradın keçirildiyi 2013-cü il. Silahlı Qüvvələrin yaradılmasının 95-ci ildönümü günü Azərbaycanda səsləndirilən əsas arzu isə bir idi : növbəti paradın işğaldan azad edilmiş Qarabağda keçirilməsi...

Азербайджан взял курс на принуждение Армении к миру
Юбилейная, 95-я годовщина создания Вооруженных сил Азербайджанской Республики была отмечена в минувшую среду масштабным военным парадом на площади Азадлыг - главной площади Баку.
В параде приняли участие около 5 тысяч военнослужащих личного состава всех родов войск, соединений и формирований, учебных заведений специального назначения, а также других предусмотренных законодательством вооруженных формирований, до 300 единиц военной техники и систем вооружения, более 100 боевых самолетов и вертолетов, около 40 кораблей.
И это только малая часть того, что находится на вооружении азербайджанской армии, заявил глава государства, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев, выступая перед началом парада. По словам главы государства, строительство армии является для Азербайджана самым важным вопросом, принимая во внимание тот факт, что республика находится в состоянии войны с соседней Арменией, а долгие годы переговоров по мирному решению проблемы до сих пор не дали результата. Уровень технического оснащения и дисциплины уже сейчас позволяет азербайджанской армии в любой момент исполнить приказ Верховного Главнокомандующего - восстановить территориальную целостность страны. Тем не менее Азербайджан как миролюбивое государство намерен до конца использовать потенциал мирного урегулирования. А этого без внушительных средств воздействия на противоположную сторону достичь невозможно.
И в этом Азербайджан преуспел. Как отметил глава государства, сегодня страну по масштабам экономического развития и военного строительства следует сопоставлять даже не со странами региона, а передовыми странами мира. Если говорить о военном аспекте, расходы на оборону занимают первое место в госбюджете страны. И вправду, темпы развития оборонного строительства достигли такого масштаба, который не идет ни в какое сравнение с аналогичной ситуацией в той же Армении, которая пока не собирается миром отказываться от территориальных претензий. Военные расходы Азербайджана за последние 10 лет возросли многократно. Статистика впечатляет: $163 млн. в 2003 году, $3,7 млрд. - в нынешнем, 2013-м. Рост в 22,6 раза. Для сравнения отметим, что военный бюджет Армении на текущий год составляет всего около $451 млн. Да что там говорить, если в целом госбюджет этой страны не достигает даже $2 млрд.
Верховный Главнокомандующий Азербайджана в своем выступлении частично рассказал, куда Азербайджан тратит эти средства. За последние годы приобретены около ста боевых и транспортных вертолетов, десятки боевых самолетов, новейшие противовоздушные установки, танки и прочая бронетехника, артиллерийские устройства, "которые в состоянии поразить любую вражескую цель". "И этот процесс продолжается, и в последующие годы военные расходы будут представлять главное место в общем бюджете Азербайджана", - обещал президент.
При этом, заметил глава государства, Азербайджан не только закупает новейшие образцы вооружений за рубежом, но и уделяет большое внимание наращиванию собственного оборонного производства. В стране действуют десятки военных заводов, на которых производится 750 наименований продукции военного назначения, в том числе стрелковое оружие, гранатометы, минометы, авиационные бомбы, бронетехника, беспилотные аппараты. Причем вооружение азербайджанского производства, образцы которого стали традиционными участниками различных международных выставок новинок оборонной промышленности, уже пользуется устойчивым спросом у зарубежных покупателей.
Некоторые в Армении считают, что время в карабахском урегулировании работает на них. Но результаты развития говорят об обратном, о чем открыто заявил президент Азербайджана. "Не секрет, что Азербайджан с каждым днем усиливается, а Армения становится слабее. Наша экономическая мощь выросла в несопоставимом масштабе. Мы опережаем врага в несколько раз в любом направлении, а в некоторых направлениях - более чем в десять раз. И эта разница будет расти", - предупредил он тех, кто надеется на вечное сохранение статус-кво в Нагорном Карабахе.
Президент выразил уверенность, что исторические и политические факторы, нормы международного права и военно-экономическая мощь скажут свое слово в справедливом разрешении армяно-азербайджанского конфликта. "Азербайджан восстановит свою территориальную целостность в Нагорном Карабахе, на других оккупированных землях. В Ханкенди, Шуше будет развеваться азербайджанский флаг", - заявил он.
И.Алиев подчеркнул, что Азербайджан никогда не позволит, чтобы на его территории было создано второе армянское государство, и мощный военный потенциал еще больше укрепляет эту позицию Баку.
Продемонстрированная на параде военная техника местного и зарубежного производства стала подтверждением этих слов. В частности, в параде приняли участие беспилотники азербайджанского производства, бронетехника, ракетные установки, ЗРК, системы ПВО. Были продемонстрированы установки С-300 "Фаворит", танки        Т-90С, а также авиация - модернизированные Миг-29, а также Су-25, вертолеты Ми-17, Ми-24, Ка-32 и пр. Некоторые образцы техники были показаны  Азербайджаном впервые.
Можно не сомневаться, что за демонстрацией военной техники внимательно следили не только в Азербайджане. Руководство Армении не скрывает своего беспокойства ростом военной мощи Азербайджана. "Вооружение Азербайджана не может не беспокоить Армению", - открыто признал армянский министр обороны Сейран Оганян на проходящем в Ереване практически в одно время с парадом в Баку втором форуме "Политико-безопасностные ориентиры формирования военной составляющей ОДКБ".
Кстати, об ОДКБ. Озабоченность армянского министра нетрудно понять. Армения, судя по публикациям тамошних СМИ, все еще не отошла от шока, в который ее повергло обнародование на днях информации о поставках "союзнической Россией во вражеский Азербайджан" новейших танков и прочей техники на сумму около $1 млрд. Похоже, такого "предательства" со стороны стратегического партнера - России в Ереване действительно не ждали. Неуступчивость Армении на переговорах по Нагорному Карабаху во многом была обусловлена уверенностью в том, что ОДКБ, и Россия в частности, станет гарантом сохранения статус-кво в конфликте. В общем-то получение таких гарантий от ОДКБ и является главной целью участия Армении в этой организации. Однако за последние годы Азербайджан значительно укрепил и вывел до уровня стратегического партнерства свои отношения с центральноазиатскими членами ОДКБ, а также с Беларусью, тоже входящей в этот блок. Это само по себе означает, что эти страны явно не захотят из-за Армении ввязываться в вооруженный конфликт с Азербайджаном, с которым их связывают тесные политические и экономические отношения. В этих условиях последним своим оплотом в Армении считали Россию. И тут вдруг оказывается, что Россия осуществляет в Азербайджан крупную поставку вооружений, назначение которых мало у кого вызывает сомнения.
Вывод, к которому должно прийти армянское руководство в результате всего этого, очевиден. Тягаться с Азербайджаном ни в военном, ни в экономическом плане Армения не в состоянии. Отвечать за оккупацию чужих земель, в случае возобновления войны за Нагорный Карабах и другие азербайджанские земли, Армении придется одной, без посторонней помощи, и исход такого противостояния ясен. Стоит ли в таком случае жертвовать будущим армянского народа и армянского государства вообще ради неких призрачных националистических идей? Вопрос, как нам кажется, риторический.
Что бы ни говорили о целесообразности проведения парадов, они весьма показательны. В частности, парады в Баку и Ереване демонстрируют не только несопоставимость военного потенциала, но и степень независимости двух стран. В то время как Азербайджан, полагаясь исключительно на свои возможности, от парада к параду демонстрирует все более крепнущую военную мощь, в Армении едва находят людей и технику, чтобы было что показать общественности. Ситуация в этой стране настолько критическая, что традиционными участниками проводимых в последнее время в Ереване парадов наряду со служащими армянской армии почему-то являются российские военнослужащие и их техника со 102-й военной базы в Гюмри.
Первый парад Вооруженных сил независимого Азербайджана состоялся в 1919 году. Последующие парады проводились уже много лет спустя, когда республика вновь обрела свою независимость: в 1992-м, 2008-м, 2011-м и, наконец, пятый парад - в 2013 годах. Главным же пожеланием, которое звучало в Азербайджане в день 95-летия Вооруженных сил, было то, чтобы следующий парад состоялся в освобожденном Карабахе…