Azərbaycan Ermənistanı sülhə məcbur etmək kursu götürüb
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 95-ci ildönümü ötən həftənin çərşənbə günü Bakının baş meydanı olan "Azadlıq" meydanında miqyaslı hərbi paradla qeyd edildi. Paradda bütün növ qoşunlara, hərbi birləşmələrə, xüsusi təyinatlı təlim idarələrinə və qanunla nəzərdə tutulmuş digər silahlı birləşmələrə aid, təxminən, 5 min hərbçi iştirak edib. Paradda 300-dək hərbi texnika və silah sistemi, 100-dən artıq hərbi təyyarə və vertolyot, 40-dək gəmi də nümayiş etdirilib.
Paraddan əvvəl çıxış edən dövlət başçısı, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev bunun Azərbaycan ordusunun sahib olduğu silah-sursatın kiçik bir hissəsi olduğunu bildirib. Ordu quruculuğunun Azərbaycan üçün ən vacib məsələ olduğunu deyən prezident bunu ölkənin qonşu Ermənistanla müharibə şəraitində yaşaması, uzun illərdir aparılan sülh danışıqlarının hələ də heç bir nəticə verməməsilə izah edib. Azərbaycan ordusunun texniki təchizatı və nizam-intizamı artıq bu gün Silahlı Qüvvələrə Ali Baş Komandanın ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpası əmrini yerinə yetirməsi imkanı verir. Lakin Azərbaycan sülhsevər ölkə olaraq, münaqişənin sülh yolu ilə həlli potensialından sonadək yararlanmaq niyyətindədir. Qarşı tərəfə ciddi təzyiq vasitələri əldə etmədən isə buna nail olmaq çətindir.
Azərbaycan bunu bacarıb. Dövlət başçısının da dediyi kimi, bu gün Azərbaycan iqtisadi inkişaf və hərbi sahədə quruculuq miqyasına görə, region ölkələrilə yox, dünyanın aparıcı ölkələrilə bir cərgədə dayanır. Sırf hərbi sahədən danışsaq, müdafiə xərcləri həcminə görə dövlət büdcəsində ilk yerdədir. Həqiqətən də, hərbi quruculuq sahəsində inkişaf templəri o həddə çatıb ki, onu hələ ki, Azərbaycan torpaqlarını sülh yolu ilə işğaldan azad etmək istəməyən Ermənistandakı analoji vəziyyətlə müqayisə etmək mümkün deyil. Son 10 ildə Azərbaycanın hərbi xərcləri dəfələrlə artıb. Statistikaya fikir verin: 2003-cü ildə 163 milyon dollar, 2013-cü ildə 3,7 milyard dollar. Artım 22,6 dəfədən çoxdur. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu il üçün Ermənistanın hərbi büdcəsi cəmi 451 milyon dollardır. Əgər bu ölkənin ümumilikdə dövlət büdcəsi 2 milyard dollardırsa, artıq sözə ehtiyac yoxdur.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı çıxışında Azərbaycanın bu vəsaitləri hara xərclədiyini qismən açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, son illər ərzində yüzə yaxın hərbi və nəqliyyat vertolyotu, onlarla döyüş təyyarəsi, müasir hava hücumundan müdafiə qurğuları, tanklar və di- gər zirehli texnikalar, artilleriya qurğuları alınıb və bunlar "istənilən düşmən hədəfini vurmağa qadirdir". "Bu proses davam etdirilir. Növbəti illərdə də hərbi xərclər ümumi büdcəmizdə üstünlük təşkil edəcək", - deyə prezident bildirib.
Bununla yanaşı, dövlət başçısı Azərbaycanın yalnız xaricdən müasir silahlar almaqla kifayətlənmədiyini, öz müdafiə istehsalatına da böyük diqqət ayırdığını söyləyib. Ölkədə onlarla hərbi zavod fəaliyyət göstərir. Onlar 750 adda hərbi təyinatlı məhsul, o cümlədən atıcı silahlar, qumbaraatanlar, minamyotlar, aviasiya bombaları, zirehli texnika, pilotsuz uçuş aparatları istehsal edir. Üstəlik, artıq müdafiə sənayesi sahəsində yeniliklərin nümayiş olunduğu müxtəlif beynəlxalq sərgilərdə mütəmadi olaraq yer alan Azərbaycan silahlarına xaricdə də ciddi tələbat var.
Ermənistanda bəziləri hesab edir ki, Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində zaman onların xeyrinə işləyir. Lakin inkişaf göstəriciləri bunun əksini göstərir. Azərbaycan Prezidenti də çıxışında bu məqama diqqət çəkib. "Sirr deyil ki, Azərbaycan gündən-günə güclənir, Ermənistan gündən-günə zəifləyir. Bizim iqtisadi gücümüz müqayisəedilməz dərəcədə artıb. Düş- məni istənilən istiqamət üzrə bir neçə dəfə, bəzi istiqamətlər üzrə 10 dəfədən çox üstələyirik və bu fərq getdikcə böyüyəcək", - deyə İlham Əliyev Dağlıq Qarabağda status-kvonun əbədi olaraq qorunub saxlanacağına ümid bəsləyənlərə xəbərdarlıq edib.
Prezident Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin ədalətli həllində tarixi və siyasi amillərin, beynəlxalq hüquq normalarının, hərbi-iqtisadi gücün öz sözünü deyəcəyinə əminliyini ifadə edib: "Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa edəcək. Dağlıq Qarabağda, digər işğal edilmiş torpaqlarda, Xankəndində, Şuşada Azərbaycan bayrağı dalğalanacaq". İlham Əliyev Azərbaycan ərazisində ikinci erməni dövlətinin yaradılmasına heç zaman imkan verməyəcəyini, Bakının bu mövqeyinin güclü hərbi potensialla daha da möhkəmləndiyini qeyd edib.
Daha sonra paradda nümayiş edilən yerli və xarici istehsal olan hərbi texnika Ali Baş Komandanın sözlərinin tam təsdiqi sayıla bilər. Paradda Azərbaycan istehsalı olan pilotsuz uçuş aparatları, zirehli texnika, ZRK raket qurğuları, HHM sistemləri nümayiş etdirilib. S-300 "Favorit" qurğuları, T-90S tankları, həmçinin aviasiya - müasirləşdirilmiş MiQ-29, Su-25, Mi-17, Mi-24, Ka-32 vertolyotları və sair də nümayiş olunub. Həmin gün bəzi texnika nümunələri Azərbaycanda ilk dəfə nümayiş etdirilirdi.
Şübhəsiz ki, hərbi texnika nümayişi heç də yalnız Azərbaycanda diqqətlə izlənilmirdi. Ermənistan rəhbərliyi Azərbaycanın hərbi gücünün artmasından narahatlığını gizlətmir. "Azərbaycanın silahlanması Ermənistanı narahat etməyə bilməz", - deyə Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan İrəvanda, demək olar ki, Bakıdakı paradla eyni vaxtda keçirilən "KTBT-nin siyasi-təhlükəsizlik oriyentirlərinin formalaşdırılması"na dair  ikinci forumunda açıq şəkildə bildirib.
Yeri gəlmişkən, KTMT haqqında. Erməni nazirin təlaşını başa düşmək olar. Yerli mətbuatın yazdığına görə, Ermənistan "müttəfiq Rusiyanın düşmən Azərbaycana", təxminən, 1 milyard dəyərində yeni tanklar və digər texnika satması haqda xəbərdən düşdüyü şokdan hələ də ayılmayıb. Deyəsən, İrəvan strateji tərəfdaşı olan Rusiyadan bu "satqınlığı", həqiqətən də, gözləmirdi. Ermənistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair aparılan danışıqlarda güzəştə getməməsi böyük ölçüdə KTMT və Rusiyanın münaqişədə status-kvonun qorunub saxlanılmasının qarantı kimi çıxış edəcəyinə əminlikdən irəli gəlir. Ermənistanın KTMT-də iştirakında əsas məqsəd də təşkilatdan belə zəmanətin alınmasıdır. Amma son illərdə Azərbaycan KTMT-nin Mərkəzi Asiyadan olan üzvlərilə, eyni zamanda Belarusla münasibətlərini kifayət qədər möhkəmləndirib və strateji tərəfdaş səviyyəsinə çatdırıb. Bu, öz-özlüyündə o deməkdir ki, həmin ölkələr sıx siyasi və iqtisadi münasibətlər qurduqları Azərbaycanla Ermənistanın üzündən silahlı münaqişəyə getmək istəməyəcəklər. Belə olan şəraitdə Ermənistan son dayağı olaraq Rusiyanı görürdü. Lakin sən demə Rusiya Azərbaycana böyük həcmdə silah-sursat satır. Bu silah-sursatın təyinatı isə heç kimdə şübhə doğurmur.
Ermənistan rəhbərliyinin bütün bunlardan çıxarmalı olduğu nəticə aydındır. Ermənistan Azərbaycanla nə hərbi, nə də iqtisadi baxımdan çəkişmək iqtidarındadır. Müharibənin bərpa olunacağı təqdirdə, Ermənistan işğal etdiyi Dağlıq Qarabağa və digər Azərbaycan torpaqlarına görə təkbaşına cavab verməli olacaq. Kənar dəstək olmadan baş verəcək müharibədə isə Ermənistanın hansı aqibəti yaşayacağı bəllidir. Belə olan təqdirdə, erməni xalqının və ümumilikdə Ermənistan dövlətinin gələcəyini bəzi qeyri-real millətçi ideyalar uğrunda qurban verməyə dəyərmi? Sual ritorikdir.
Paradların keçirilməsinin məqsədəuyğunluğu haqda nə desələr də, onlar kifayət qədər nümunəvidir. Bakıda və İrəvanda keçirilən paradlar yalnız iki ölkənin hərbi potensialının müqayisəolunmazlığını göstərmir. O, iki ölkənin müstəqillik dərəcəsini də nümayiş etdirir. Azərbaycan yalnız öz imkanlarına arxalanır, paraddan parada daha ciddi hərbi güc nümayiş etdirirsə, Ermənistan ictimaiyyətə göstəriləcək insanları və texnikanı güclə tapır. Bu ölkədə vəziyyət o qədər kritikdir ki, son zamanlar İrəvanda keçirilən paradlarda Ermənistan ordusu ilə yanaşı, bir qayda olaraq, Gümrüdəki 102-ci hərbi bazanın rus hərbçiləri və texnikası da nümayiş etdirilir.
Müstəqil Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrinin ilk paradı 1919-cu ildə keçirilib. Növbəti paradlar uzun illər sonraya, respublikanın yenidən müstəqillik qazandığı dövrə təsadüf edir: 1992-ci il, 2008-ci il, 2011 və nəha-yət, sayca beşinci paradın keçirildiyi 2013-cü il. Silahlı Qüvvələrin yaradılmasının 95-ci ildönümü günü Azərbaycanda səsləndirilən əsas arzu isə bir idi : növbəti paradın işğaldan azad edilmiş Qarabağda keçirilməsi...

Azerbaijan has taken the path of enforcing peace on Armenia
The 95th anniversary of the Armed Forces of the Azerbaijan Republic was marked on Wednesday with a large-scale military parade on Freedom Square - the main square of Baku.
The parade involved about 5,000 members of the personnel from all types of troops, formations, units, special purpose schools, as well as other armed groups, up to 300 pieces of military equipment and weapons systems, more than 100 combat aircraft and helicopters, and about 40 ships.
And this is only a small part of what is used in the Azerbaijani army, the head of state and supreme commander-in-chief, Ilham Aliyev, said while speaking before the parade. According to the president, the building of the army is the most important issue for Azerbaijan, taking into account the fact that the country is at war with neighbouring Armenia and that the many years of negotiations for a peaceful solution of the problems have failed so far. The level of technical equipment and discipline already allows the Azerbaijani army to execute the order of the supreme commander-in-chief to restore the territorial integrity of the country at any time. Nonetheless, as a peace-loving state Azerbaijan intends to fully utilize the potential of a peaceful settlement. And this cannot be achieved without impressive means of pressure on the opposite side.
And Azerbaijan has succeeded in this. The head of state said that by the scale of economic development and military buildup today, the country should be compared not even with the countries of the region but with leading countries of the world. If we talk about the military aspect, defence spending takes first place in the state budget of the country. Indeed, the pace of the development of defence building has reached such a scale that it cannot be compared with the similar situation in the same Armenia, which is not going to give up its territorial claims peacefully yet. Azerbaijan's military spending over the last 10 years has increased dramatically. Statistics are impressive: $ 163 million in 2003 and $ 3.7 billion in 2013. It is a growth of 22.6 times. For comparison, Armenia's defence budget for the current year is only about $ 451 million. The overall budget of this country does not even reach $ 2 billion.
Azerbaijan's supreme commander-in-chief said in his speech what Azerbaijan spends these funds on. Over the last few years, we have purchased about 100 combat and transport helicopters, dozens of combat aircraft, new anti-aircraft installations, tanks and other armoured vehicles, as well as artillery units "that are able to hit any enemy target". "And this process continues, and in the next few years, military spending will take the main place in the overall budget of Azerbaijan," the president promised.
At the same time, the president noted that Azerbaijan not only purchases the latest weapons abroad, but also pays great attention to building its own defence industry. There are dozens of military factories in the country, which produce 750 kinds of military products, including small arms, grenade throwers, mortars, aviation bombs, armoured vehicles and unmanned vehicles. And weapons produced in Azerbaijan, samples of which are traditional participants in various international exhibitions of new defence industry products, are already in strong demand among foreign buyers.
Some in Armenia believe that the time in the Karabakh settlement works for them. However, the results of development indicate the opposite, which was openly stated by the Azerbaijani president. "It's no secret that Azerbaijan is getting stronger day by day, while Armenia is becoming weaker. Our economic strength has grown in a non-comparable scale. We are several times ahead of the enemy in any field, and in some areas - by more than 10 times. And this difference will grow," he warned those who hope for the eternal preservation of the status quo in Nagornyy Karabakh.
The president expressed confidence that the historical and political factors, international law and military-economic power will have their impact on the just settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict. "Azerbaijan will restore its territorial integrity in Nagornyy Karabakh and in the other occupied lands. The Azerbaijani flag will be raised in Xankandi and Susa," he said.
Aliyev said that Azerbaijan will never allow a second Armenian state to be created on its territory, and the powerful military capability further strengthens this position of Baku. The Azerbaijani army will have its say in the settlement of the Nagornyy Karabakh conflict, and the Azerbaijani flag will be raised in both Xankandi and Susa, the president said.
Local and foreign military equipment demonstrated at the parade confirms these words. In particular, Azerbaijani-made drones, armoured vehicles, rocket launchers, air defence missile systems and air defence systems were demonstrated at the parade. S-300 Favorit installation, T-90S tanks, as well as aircraft - modernized MiG-29 and Su-25, Mi-17, Mi-24, Ka-32 planes and others were demonstrated, too. Some samples of technology were demonstrated by Azerbaijan for the first time.
There is no doubt that the demonstration of military equipment was closely watched not only in Azerbaijan. The government of Armenia does not hide its anxiety about the rising military power of Azerbaijan. "The arming of Azerbaijan cannot but disturb Armenia," Armenian Minister of Defence Seyran Ohanyan openly acknowledged at the second forum "Political-Security Landmarks of the Formation of the Military Component of the CSTO", which was held in Yerevan almost at the same time as the parade in Baku.
Speaking of the CSTO. The concerns of the Armenian minister are easy to understand. Armenia, judging by publications in its media, has still not recovered from the shock, into which it was plunged by the recent publication of information about the supply "to hostile Azerbaijan by allied Russian" of advanced tanks and other equipment worth about $ 1 billion. It looks like Yerevan did not expect such a "betrayal" by its strategic partner - Russia. Armenia's intransigence in the negotiations on Nagornyy Karabakh was largely due to the confidence that the Collective Security Treaty Organization and Russia in particular will be the guarantors of the status quo in the conflict. In general, such guarantees from the Collective Security Treaty Organization are the main purpose of Armenia's membership in the organization. However, in recent years, Azerbaijan has strengthened its relations with Central Asian members of the Collective Security Treaty Organization, as well as with Belarus, which is also a member of this bloc, and raised them to the level of strategic partnership. This in itself means that these countries clearly will not want to get involved in an armed conflict with Azerbaijan because of Armenia, as they have close political and economic relations with Azerbaijan. In these circumstances, Armenia regarded Russia as its last stronghold. And then it turns out that Russia supplies a large amount of arms to Azerbaijan, the purpose of which few people doubt.
The conclusion that should be drawn by the Armenian leadership as a result of all this is obvious. Armenia is unable to compete with Azerbaijan militarily and economically. Armenia will have to answer alone, without foreign help, for the occupation of foreign lands if the war over Nagornyy Karabakh and other Azerbaijani territories resumes, and the outcome of such a confrontation is clear. In this case, is it worth sacrificing the future of the Armenian people and the Armenian state in general for the sake of some ghostly nationalist ideas? The question, as it seems to us, is rhetorical.
Whatever may be said about the expediency of parades, they are quite revealing. In particular, parades in Baku and Yerevan demonstrate not only the incompatibility of military potential, but also the degree of the independence of the two countries. While Azerbaijan, relying solely on its possibilities, shows increasing global military power from parade to parade, Armenia hardly finds people and technology to show the public. The situation in this country is so critical that for some reason, traditional participants in recent parades in Yerevan, along with Armenian army servicemen, are Russian soldiers and their equipment from the 102nd military base in Gyumri.
The first parade of the armed forces of independent Azerbaijan was held in 1919. The further parades were held many years later when the country regained its independence: in 1992, 2008, 2011, and finally, the fifth parade - in 2013. The main wish voiced in Azerbaijan on the 95th anniversary of the armed forces was that the next parade should be held in liberated Karabakh...