SƏDLƏRİ UÇURAN AKTYOR
Azərbaycan SSR-in Xalq artisti Əlağa Ağayevin oynadığı rollar ölkəmizin kinematoqrafiya tarixinin bir hissəsinə çevrilib
Bu il Azərbaycan kinosevərlərinin və teatr pərəstişkarlarının ən sevimli aktyorlarından biri Əlağa Ağayevin anadan olmasının 100 illiyi qeyd edilir. Hamımız onu "O olmasın, bu olsun" filmindəki Məşədi İbad, eləcə də ilk Azərbaycan fantastik filmi olan "Seirli xalat"dakı Şah obrazına görə yaxşı  xatırlayırıq.
"O olmasın, bu olsun" filmini ilk dəfə sanki dünən görmüşəm kimi xatırlayıram. 8 yaşım var idi", - deyə tanınmış aktyor Rasim Balayev "R+"a xatirələrini bölüşüb. "Bu filmə baxanda Ağayevin oynadığı Məşədi İbadı aktyor kimi deyil, gerçək insan kimi qəbul edirdim. Ağayev bir çox mənfi rolları oynaya bilirdi və oynayırdı da. Lakin buna baxmayaraq, tamaşaçı onu sevirdi. Təəssüf ki, mən bu istedadlı insanla birgə oynaya bilmədim".
Rasim Balayev bu böyük artistin aktyorluq istedadının universallığını xüsusi qeyd etdi.
"Əlağa Ağayevin oynadığı rollar ölkəmizin tarixinin bir hissəsi oldular", - deyə Dövlət Film Fondunun, İctimai Televiziyanın direktoru, Azərbaycanın əməkdar incəsənt xadimi Cəmil Quliyev qeyd edir. "Ağayevin ötürdüyü xarakterlər son dərəcə çoxmənalıdırlar, onlar sadəcə komediyalı xarakterlər deyillər. Onun oynadığı rollar arasında dramatik olanları da var. Məsələn, "Qanun naminə" filmində - bu heç də xeyirxah və komediya personajı deyil",- deyə Quliyev danışır. Belə rollar  Əlağa Ağayevin istedadının çoxtərəfliyini göstərir".
"Onun haqqında nə deyə bilərəm?", - deyə aktyorun qızı Gülçin xanım bildirir. Artıq hər şey deyilib. İşlə yüklənməsinə baxmayaraq, o, ailəsinə vaxt tapırdı. Hara getsə idi, məni də özü ilə aparardı. Onun bütün rollarını əzbər bilirəm. Mənim aktyorluq istedadım var, amma atam onun yolu ilə getməyə icazə vermədi".
1956-cı ildə Üzeyir Hacıbəyovun eyniadlı operettası əsasında çəkilən "O olmasın, bu olsun" musiqili komediyası ekrana çıxanda Əlağa Ağayev bir anda məşhurlaşdı. Onu küçədə tanıyırdılar. Müasirləri xatırlayırlar ki, yoldan keçənlər dəfələrlə onlar üçün aktyordan məşhur "Mən nə qədər, nə qədər qoca olsam da, dəyərəm min cavana..." mahnısını oxumağı xahiş etmişdilər.
Halbuki, Əlağa Ağayev daha əvvəl peşəkar aktyor olmuşdu və dəyərli rolları da vardı, kinoda deyil, teatrda. Onun ilk rolu Mirzə Fətəli Axundovun "Hacı Qara" komediyasında Hacı Qaradır.
1936-cı ildə Ağayev Fəhlə Uşaq Teatrının (indiki Gənc Tamaşaçılar Teatrı) truppasına qəbul olur. O, peşəkar səhnəyə ilk dəfə "Kapitan Qrantın uşaqları" (Jül Vernin eyniadlı romanının motivləri əsasında) dramının ən koloritli personajı Paqanelya obrazı ilə başlayıb.
Ağayevin kinoda oynadığı ilk rol kiçik olub və həmin vaxt o, əmək zərbəçilərinin məhəbbətindən danışan ortabab sovet filmi "Görüş"də oynayıb. Bugünkü mədəniyyət xadimləri onları etinasızlıqla "istehsal" filmləri adlandırırlar. Daha sonra "O olmasın, bu olsun" filmi artıq həmişəlik aktyorun taleyini tamam dəyişdi.
1961-ci ildə Ağayev Azərbaycan Akademik Dram Teatrının tərkibinə keçdi; - bu teatr GTT-dən (Gənc Tamaşaçılar Teatrı) daha nüfuzlu idi. Orada aktyorun ilk rolu Şıxəli Qurbanovun "Əcəb işə düşdük" komediyasında Abış Surxayeviç oldu. Bu teatrda Əlağa Ağayev ömrünün sonuna kimi çalışdı. Tamaşaçılar sonuncu dəfə onu Cəfər Cabbarlının "Sevil"ində Babakişi rolunda gördülər.
Əlağa Ağayevin çoxlu maraqlı, amma, əfsuslar ki, az tanınan rolları da olub. Əlbəttə, o, teatr ənənəsinə görə Şekspiri də, Azərbaycan klassikləri - Axundovu, Cabbarlını, Məmmədquluzadəni də oynayıb. Eyni zamanda o, tanınmış müasir dramaturqlar və kinossenaristlər - Arkadi Arkanov, Qriqori Qorin, Emil Braginski və Eldar Ryazanovun da tamaşalarında rol alıb.
O, teatrda hamımıza məlum olan Novoselsovun da rolunu  ifa edib. Həmin obrazı bir qədər sonra Ryazanovun "İşdə məhəbbət macərası" filmində rusiyalı aktyor Andrey Myaqkov canlandırıb.
Ağayevin kinodakı işləri arasında "Əhməd haradadır?" və "Dəli Kür" kimi məşhur filmlərdə (İsmayıl Şıxlının məşhur eyniadlı romanı əsasında), eləcə də Ceyms Olddricin hekayəsi əsasında çəkilən populyar sovet filmi "Sonuncu qarış"dakı kiçik rollarını xatırlatmaq lazımdır.
17 iyun 1945-ci ildə aktyor "Azərbaycan SSR-in Əməkdar artisti" adı ilə, 27 fevral 1954-cü ildə isə "Azərbaycan SSR-in Xalq artisti" adı ilə təltif olunub. Aktyor 3 noyabr 1983-cü ildə bayram masası arxasında gülərək və dostlarına lətifə söyləyərək dünyasını dəyişib. Bu necə də ona bənzəyir!
Aktyorluq (daxili) terminologiyasında "dördüncü divarı uçurmaq" anlayışı var. Əgər üç divardırsa, bu divarın bir hissəsidir, dördüncü-dürsə, - bu aktyorla tamaşaçı arasında xə-yali divardır ki, onu ancaq böyük ustalığa malik aktyorlar dağıda bilərlər. Ancaq "dördüncü divarı uçurmaqla" Əlağa Ağayevin qəhrəmanı "varlığının təsirini", reallığını yarada bildi və gənc Rasim Balayevi Məşədi İbadın həqiqiliyinə inandırmağı bacardı.

АКТЕР, ЛОМАЮЩИЙ СТЕНЫ
Роли, сыгранные народным артистом Азербайджанской ССР Алиагой Агаевым, стали частью кинематографической истории нашей страны
В этом году отмечается 100-летие со дня рождения одного из самых любимых актеров азербайджанских кинолюбителей и почитателей театра - Алиаги Агаева. Все мы помним его Мешади Ибада в фильме "Не та, так эта", а также по роли шаха в первом азербайджанском фантастическом фильме "Волшебный халат".
"Как вчера помню, мне было лет восемь, когда я впервые увидел "Не та, так эта", - делится с R+ известный актер Расим Балаев. - Когда я смотрел этот фильм, воспринимал Мешади Ибада, сыгранного Агаевым, не как актера, а как реального человека. Агаев мог играть и играл множество отрицательных ролей - тем не менее зритель его полюбил. К сожалению, мне не удалось сыграть вместе с этим талантливым человеком".
Расим Балаев особо отметил универсальность актерского дарования этого большого артиста.
"Роли, сыгранные Алиагой Агаевым, стали частью истории нашей страны, - отмечает директор Госфильмофонда, Общественного телевидения, заслуженный деятель искусств Азербайджана Джамиль Гулиев. - Характеры, переданные Агаевым, весьма неоднозначны, они не просто комедийны. Среди сыгранных им ролей есть и драматические. К примеру, в фильме "Во имя закона" это вовсе не добрый и не комедийный персонаж", - рассказывает Гулиев. - Исполнение таких ролей показывает многоплановость таланта Алиаги Агаева".
"Что я могу рассказать о нем? - говорит Гюльчин ханым, дочь актера. - Уже все сказано. Он был прекрасным человеком. Несмотря на загруженность, находил время для семьи. Куда бы он ни ездил, всегда брал меня с собой. Я наизусть знаю все его роли. У меня есть актерский талант, но отец не разрешил мне идти по его стопам".
В 1956 году, когда на экраны вышла музыкальная комедия "Не та, так эта", снятая на основе одноименной оперетты Узеира Гаджибекова, Алиага Агаев в одночасье стал знаменитым. Его узнавали на улицах. Современники вспоминают, что прохожие не раз просили его спеть для них знаменитую песню "Mяn nя qяdяr, nя qяdяr qoca olsam da, dяyяrяm min cavana//...".
Между тем как профессиональный актер Алиага Агаев состоялся намного раньше, и достойные роли имел, но не в кино, а в театре. Его первая роль - это Гаджи Гара в комедии Мирзы Фатали Ахундова "Гаджи Гара".
В 1936 году Агаев был принят в труппу Детского рабочего театра (ныне Театр юного зрителя в Баку). Начал работу он на профессиональной сцене с образа Паганеля, самого колоритного персонажа в драме "Дети капитана Гранта" (по мотивам одноименного романа Жюля Верна).
Первая же роль в кино, доставшаяся Агаеву, была маленькой, и сыграл он тогда в посредственном советском фильме "Встреча", где говорилось о любви ударников труда. Такие фильмы сегодняшние деятели культуры с пренебрежением называют "производственными". Вышедший затем фильм "Не та, так эта" уже навсегда изменил судьбу актера.
В 1961 году Агаев перешел в состав Азербайджанского академического драматического театра - это было куда престижнее ТЮЗа. Там его первой ролью стал Абыш Сурхаевич из комедии Шихали Курбанова "Вот тебе и на". В этом театре Алиага Агаев играл до самой своей смерти. Последний раз зрители увидели его в роли Бабакиши в "Севиле" Джафара Джаббарлы.
У Алиаги Агаева было много интересных, но, увы, малоизвестных ролей. Конечно, он по театральной традиции играл и Шекспира, и азербайджанских классиков - Ахундова, Джаббарлы, Мамедкулизаде. В то же время он играл и в спектаклях известных современных драматургов и киносценаристов - Аркадия Арканова, Григория Горина, Эмиля Брагинского и Эльдара Рязанова. Он играл в театре также роль известного нам всем Новосельцева, образ которого чуть позже в фильме Рязанова "Служебный роман" воплотил российский актер Андрей Мягков.
Среди работ Агаева в кино следует упомянуть небольшие роли в таких знаменитых фильмах, как "Где Ахмед?" и "Кура неукротимая" (по известному одноименному роману Исмаила Шихлы), а также в популярном советском фильме "Последний дюйм", снятом по рассказу Джеймса Олдриджа.
17 июня 1945 года актеру было присвоено звание заслуженного артиста Азербайджанской ССР, а 27 февраля 1954 года - народного артиста Азербайджанской ССР.
Скончался актер 3 ноября 1983 года, смеясь и рассказывая анекдот друзьям за праздничным столом. Как это на него похоже!
В актерской (внутренней) терминологии есть понятие "сломать четвертую стену". Если три стены - это часть сцены, то четвертая - это мнимая стена между актером и зрителями, разбить которую могут только актеры высокого мастерства. Только "сломав четвертую стену", герой Алиаги Агаева мог создать "эффект присутствия", реальности и заставить юного Расима Балаева поверить в реальность Мешади Ибада.