SƏDLƏRİ UÇURAN AKTYOR
Azərbaycan SSR-in Xalq artisti Əlağa Ağayevin oynadığı rollar ölkəmizin kinematoqrafiya tarixinin bir hissəsinə çevrilib
Bu il Azərbaycan kinosevərlərinin və teatr pərəstişkarlarının ən sevimli aktyorlarından biri Əlağa Ağayevin anadan olmasının 100 illiyi qeyd edilir. Hamımız onu "O olmasın, bu olsun" filmindəki Məşədi İbad, eləcə də ilk Azərbaycan fantastik filmi olan "Seirli xalat"dakı Şah obrazına görə yaxşı  xatırlayırıq.
"O olmasın, bu olsun" filmini ilk dəfə sanki dünən görmüşəm kimi xatırlayıram. 8 yaşım var idi", - deyə tanınmış aktyor Rasim Balayev "R+"a xatirələrini bölüşüb. "Bu filmə baxanda Ağayevin oynadığı Məşədi İbadı aktyor kimi deyil, gerçək insan kimi qəbul edirdim. Ağayev bir çox mənfi rolları oynaya bilirdi və oynayırdı da. Lakin buna baxmayaraq, tamaşaçı onu sevirdi. Təəssüf ki, mən bu istedadlı insanla birgə oynaya bilmədim".
Rasim Balayev bu böyük artistin aktyorluq istedadının universallığını xüsusi qeyd etdi.
"Əlağa Ağayevin oynadığı rollar ölkəmizin tarixinin bir hissəsi oldular", - deyə Dövlət Film Fondunun, İctimai Televiziyanın direktoru, Azərbaycanın əməkdar incəsənt xadimi Cəmil Quliyev qeyd edir. "Ağayevin ötürdüyü xarakterlər son dərəcə çoxmənalıdırlar, onlar sadəcə komediyalı xarakterlər deyillər. Onun oynadığı rollar arasında dramatik olanları da var. Məsələn, "Qanun naminə" filmində - bu heç də xeyirxah və komediya personajı deyil",- deyə Quliyev danışır. Belə rollar  Əlağa Ağayevin istedadının çoxtərəfliyini göstərir".
"Onun haqqında nə deyə bilərəm?", - deyə aktyorun qızı Gülçin xanım bildirir. Artıq hər şey deyilib. İşlə yüklənməsinə baxmayaraq, o, ailəsinə vaxt tapırdı. Hara getsə idi, məni də özü ilə aparardı. Onun bütün rollarını əzbər bilirəm. Mənim aktyorluq istedadım var, amma atam onun yolu ilə getməyə icazə vermədi".
1956-cı ildə Üzeyir Hacıbəyovun eyniadlı operettası əsasında çəkilən "O olmasın, bu olsun" musiqili komediyası ekrana çıxanda Əlağa Ağayev bir anda məşhurlaşdı. Onu küçədə tanıyırdılar. Müasirləri xatırlayırlar ki, yoldan keçənlər dəfələrlə onlar üçün aktyordan məşhur "Mən nə qədər, nə qədər qoca olsam da, dəyərəm min cavana..." mahnısını oxumağı xahiş etmişdilər.
Halbuki, Əlağa Ağayev daha əvvəl peşəkar aktyor olmuşdu və dəyərli rolları da vardı, kinoda deyil, teatrda. Onun ilk rolu Mirzə Fətəli Axundovun "Hacı Qara" komediyasında Hacı Qaradır.
1936-cı ildə Ağayev Fəhlə Uşaq Teatrının (indiki Gənc Tamaşaçılar Teatrı) truppasına qəbul olur. O, peşəkar səhnəyə ilk dəfə "Kapitan Qrantın uşaqları" (Jül Vernin eyniadlı romanının motivləri əsasında) dramının ən koloritli personajı Paqanelya obrazı ilə başlayıb.
Ağayevin kinoda oynadığı ilk rol kiçik olub və həmin vaxt o, əmək zərbəçilərinin məhəbbətindən danışan ortabab sovet filmi "Görüş"də oynayıb. Bugünkü mədəniyyət xadimləri onları etinasızlıqla "istehsal" filmləri adlandırırlar. Daha sonra "O olmasın, bu olsun" filmi artıq həmişəlik aktyorun taleyini tamam dəyişdi.
1961-ci ildə Ağayev Azərbaycan Akademik Dram Teatrının tərkibinə keçdi; - bu teatr GTT-dən (Gənc Tamaşaçılar Teatrı) daha nüfuzlu idi. Orada aktyorun ilk rolu Şıxəli Qurbanovun "Əcəb işə düşdük" komediyasında Abış Surxayeviç oldu. Bu teatrda Əlağa Ağayev ömrünün sonuna kimi çalışdı. Tamaşaçılar sonuncu dəfə onu Cəfər Cabbarlının "Sevil"ində Babakişi rolunda gördülər.
Əlağa Ağayevin çoxlu maraqlı, amma, əfsuslar ki, az tanınan rolları da olub. Əlbəttə, o, teatr ənənəsinə görə Şekspiri də, Azərbaycan klassikləri - Axundovu, Cabbarlını, Məmmədquluzadəni də oynayıb. Eyni zamanda o, tanınmış müasir dramaturqlar və kinossenaristlər - Arkadi Arkanov, Qriqori Qorin, Emil Braginski və Eldar Ryazanovun da tamaşalarında rol alıb.
O, teatrda hamımıza məlum olan Novoselsovun da rolunu  ifa edib. Həmin obrazı bir qədər sonra Ryazanovun "İşdə məhəbbət macərası" filmində rusiyalı aktyor Andrey Myaqkov canlandırıb.
Ağayevin kinodakı işləri arasında "Əhməd haradadır?" və "Dəli Kür" kimi məşhur filmlərdə (İsmayıl Şıxlının məşhur eyniadlı romanı əsasında), eləcə də Ceyms Olddricin hekayəsi əsasında çəkilən populyar sovet filmi "Sonuncu qarış"dakı kiçik rollarını xatırlatmaq lazımdır.
17 iyun 1945-ci ildə aktyor "Azərbaycan SSR-in Əməkdar artisti" adı ilə, 27 fevral 1954-cü ildə isə "Azərbaycan SSR-in Xalq artisti" adı ilə təltif olunub. Aktyor 3 noyabr 1983-cü ildə bayram masası arxasında gülərək və dostlarına lətifə söyləyərək dünyasını dəyişib. Bu necə də ona bənzəyir!
Aktyorluq (daxili) terminologiyasında "dördüncü divarı uçurmaq" anlayışı var. Əgər üç divardırsa, bu divarın bir hissəsidir, dördüncü-dürsə, - bu aktyorla tamaşaçı arasında xə-yali divardır ki, onu ancaq böyük ustalığa malik aktyorlar dağıda bilərlər. Ancaq "dördüncü divarı uçurmaqla" Əlağa Ağayevin qəhrəmanı "varlığının təsirini", reallığını yarada bildi və gənc Rasim Balayevi Məşədi İbadın həqiqiliyinə inandırmağı bacardı.

THE ACTOR THAT BROKE THE WALLS
The roles played by the people's artist of the Azerbaijani SSR, Aliaga Agayev, became part of the history of our country's film industry
This year marks the 100th birthday of one of the most favourite actors of Azerbai-jani cinema and theatre lovers - Aliaga Agayev. We all remember his Masadi Ibad in the film "If not this one, then that one", and also the shah he played in Azerbaijan's first science fiction film "The magical robe".
"I remember it like it was yesterday. I was eight when I first saw 'If not this one, then that one'," famous actor Rasim Balayev tells R+. "When I was watching this film, I took Masadi Ibad, played by Agayev, not as an actor but as a real person. Agayev could play and did play lots of negative roles. Nevertheless, viewers loved him. Unfortunately, I did not manage to do any acting together with this talented person." Rasim Balayev especially noted the universality of the acting gift of this big actor.
"The roles played by Aliaga Agayev became part of the history of our country," says the director of the State Film Fund, Public Television, and honorary arts figure of Azerbaijan, Camil Quliyev. "The characters played by Agayev are very diverse; they are not just comic ones. The roles he played included dramatic ones too. For example, in the film 'In the name of law' it was not a kind or a comic character at all," Quliyev says. "That Aliaga Agayev played these kinds of roles shows how multi-faceted his talent was."
"What can I say about him?" says Gulcin xanim, the actor's daughter. "All has been said. He was a wonderful person. Although he was very busy, he found time for his family. Wherever he travelled, he always took me with him. I know all of his roles by heart. I have an acting talent, but my father did not allow me to follow in his footsteps."
In 1956, Aliaga Agayev became famous overnight after the release of the musical comedy "If not this one, then that one", which was based on Uzeyir Hacibayov's operetta by the same name. People recognized him in the street. His contemporaries recall that people he met in the street often asked him to sing for them the famous song "Man na qadar, na qadar qoca olsam da, dayaram min cavana…"
In the meantime, Aliaga Ag-ayev had established himself as a professional actor much earlier, and he had played worthy ro-les, but in the theatre, not in cinema. His first role was Haci Qara in Mirza Fatali Axundov's comedy "Haci Qara".
In 1936, Agayev was admitted into the troupe of the Children's Working Theatre (the Theatre of Young Viewer in Baku). He started working on the professional stage with the character of Paganel, the most colourful one in the drama "The Children of Captain Grant" (based on a Jules Verne novel by the same name)
The very first role Agayev played in cinema was a small one - in the mediocre Soviet film "Meeting" which was about love in record-setters in work productivity. Today's culture figures describe those kinds of films with disdain as "industrial" ones. The film "If not this one, then that one", which was released afterwards, changed the actor's destiny forever.
In 1961, Agayev joined the Azerbai-jani Academic Drama Theatre - it was much more prestigious than the Theatre of Young Viewer. His first role there was Abis Surxayevic from the Sixali Qurbanov comedy "Well, how do you like that?". In that theatre, Aliaga Agayev played up until his death. The last time viewers saw him was when he played Babakisi in Cafar Cabbarli's "Sevil".
Aliaga Agayev played many interesting but, alas, little-known roles. Certainly, in line with the theatrical tradition he played both Shakespeare and Azerbaijani classics - Axundov, Cabbarli, and Mammadquluzada. At the same time, he also featured in plays by well-known contemporary dramatists and film scriptwriters - Arkadiy Ar-kanov, Grigoriy Gorin, Emil Braginskiy and Eldar Rya-zanov. In the theatre, he also played the role of Novoseltsev who we are all familiar with. Later on, Russian actor Andrey Myagkov played Novoseltsev in Ryazanov's film "Office romance".
Among Agayev's work in cinema, we should mention the small roles in famous films like "Where is Ahmad?" and "The untameable Kur" (based on the novel by Ismayil Sixli) and also in the popular Soviet film "The last inch" which was based on a short novel by James Aldridge.
On 17 June 1945 the actor was awarded the title of honorary artist of the Azerbaijani SSR and on 27 February 1954 - the title of people's artist of the Azerbaijani SSR.
The actor died on 3 November 1983, while laughing and telling a joke to his friends at a table where they gathered on the occasion of a holiday. That was so much his style!
Terminology used by actors (among themselves) includes this term - "to break the fourth wall". If three walls are part of the stage, the fourth one is an imaginary wall between the actor and the viewers, which only actors of high mastery can break. Only by "breaking the fourth wall" could the characters played by Aliaga Agayev create "the effect of presence", of reality, and make the young Rasim Balayev believe that Masadi Ibad was real.