"İnanmıram ki, muğam müsabiqəsindən kənarda bu qədər qısa müddətə xalq tərəfindən belə tanınardıq" - gənc xanəndə Abgül Mirzəliyev
Abgül Ər­zul­la oğlu Mir­zə­liy­ev Azər­baycan mu­ğa­mı­nın gənc si­ma­la­rın­dan bi­ri­dir. 27 noy­abr 1986-cı il­də Şa­ma­xı ray­o­nu­nun Şıx­zər­li kən­din­də ana­dan olub. Həy­a­tı­nı muğam sə­nə­ti­nə bağlay­an Abgül, 2007-ci il­də Hey­dər Əliy­ev Fon­du­nun də­s­təyi ilə ke­çi­ri­lən "Muğam müsa­bi­qə­si"ndə iş­ti­rak edib və ikinci ye­ri qa­za­nıb.
2009-cu il­də Asəf Zey­nal­lı adı­na Mu­si­qi Kol­leci­ni bi­ti­rib, Ba­kı Mu­si­qi Aka­de­miy­a­sı­na qə­bul olu­nub və xa­nən­də Za­bit Nə­bi­za­də­dən dərs alıb. "Sübhün sə­fi­ri" fil­min­də aktyor ki­mi yer alıb.
Jur­na­lı­mı­za müsa­hi­bə­sin­də Abgül öz ya­ra­dıcı­lığı, us­tad­la­rı, həm­kar­la­rı, ümu­miyyət­lə, mu­ğam sə­nə­ti­lə bağlı fi­kir­lə­ri­ni bölüşüb.
- Adə­tən, gənc­­lər es­t­ra­da, pop mu­si­qi­si­nə da­ha çox ma­raq gö­s­tə­rir­lər. Necə ol­du ki, Siz muğam ki­mi ağır mu­si­qi ja­n­rı­nı seç­di­niz?
- Muğa­ma ma­rağım uşaq vax­tın­dan var idi. Düzdür, di­g­ər adı­nı çək­diy­i­niz janrla­rı da çox se­vi­rəm. Am­ma muğam mə­nim üçün da­ha əziz­dir. Və elə o ma­rağın say­ə­sin­də də bu ja­n­rı öy­rən­məyə ça­lış­mı­şam. Bu hə­vəs və se­vgi ilə də 2005-ci il­də Şa­ma­xı Hu­ma­ni­tar Kol­leci­nə da­xil ol­dum və ora­da Ca­mal Da­da­şov­dan dərs al­dım. 2007-ci il­də isə Hey­dər Əliy­ev Fon­du­nun də­s­təyi ilə ke­çi­ri­lən Muğam te­le­vi­ziya müsa­bi­qə­sin­də iş­ti­rak üçün sə­nəd­lə­ri­mi tə­q­dim et­dim və Şa­ma­xı­dan iş­ti­rak üçün oraya qə­bul edil­dim. Elə bu müsa­bi­qə say­ə­sin­də də kol­lecdə­ki təh­si­li­mi köçürmə yo­lu ilə Asəf Zey­nal­lı adı­na Mu­si­qi Kol­lecin­də Za­bit Nə­bi­za­də­nin sin­fin­də da­vam et­dir­dim. Müsa­bi­qə ba­şa çat­dı­q­dan so­nra isə kon­ser­va­to­riy­aya da­xil ol­dum və ora­da­kı təh­si­li­mi də uğur­la ba­şa vur­dum. Us­tad­la­rı­mı­zı din­lə­mi­şəm və on­lar­dan nə­sə öy­rən­məyə ça­lış­mı­şam. Ağır­lığa gə­lincə isə muğam çox san­bal­lı mu­si­qi­dir. Onu ifa et­mək də gənc üçün mə­su­liyyət­li bir şey­dir. Bun­la­ra bax­may­a­raq, ifa­çı gənclər ola­raq, muğa­mı din­ləy­ən gənclə­ri gördükdə isə da­ha da hə­vəs­lə­ni­rik. Bir şeyi də qeyd edim ki, əg­ər in­sa­nın qa­nın­da az da ol­sa, azər­baycan­lı qa­nı var­sa, və­tə­ni­ni se­vir­sə, o in­san mütləq muğa­mı da se­vir.
- Us­tad xa­nən­də­lə­rin ək­sə­riyyə­ti elə he­sab edir ki, so­lo ifa edib efi­rə çı­xan gənclər­lə muğam müsa­bi­qə­sin­də efi­rə çı­xan gənclər ara­sın­da fərq var. On­la­rın fi­k­rincə, xa­nən­də­nin ot­uz ilə ge­dəcəyi yo­lu muğam müsa­bi­qə­si­nin gənclə­ri dörd, al­tı ay ər­zin­də ke­çir­lər. Bu si­zin üçün də be­lə ol­du­mu?
- Bu söz­də hə­qi­qət var. Mə­sə­lən, biz gənclər dər­sdə is­tər "Bay­a­tı-şi­raz"ı, is­tər "Rast"ı və ya­xud da di­g­ər­­lə­ri­ni öy­rə­ni­rik am­ma onu ta­ma­şa­çı­la­ra tə­q­dim et­mək şan­sı­mız ol­mur. Am­ma bu müsa­bi­qə sa­hə­sin­də öy­rən­diy­i­mi­zi gö­s­tər­mək və bir həf­tə ər­­zin­də ye­ni muğam öy­rən­mək şan­sı­nı əl­də et­dik. Ça­lı­şır­dıq ki, gə­lən çı­­xı­şı­mı­za ki­mi ye­ni qə­zəl­lər, mu­ğam­lar öy­rə­nək. Elə bu­nun üçün də həm öz adım­dan, həm də di­g­ər gənc həm­kar­la­rım adın­dan Hey­dər Əliy­ev Fon­du­nun rəh­bə­ri Meh­ri­ban xa­nım Əliy­e­vaya tə­şəkkürümü bil­di­ri­rəm. Bu müsa­bi­qə bi­zim üçün böyük mək­təb, hət­ta dey­ər­dim ki, aka­de­miya ol­du.
- Muğam müsa­bi­qə­si­nə qa­tıl­ma­say­dı­nız, qı­sa müddət ər­zin­də bu qə­dər po­pulyar ola bi­lər­di­niz­mi?
- Xeyr inan­mı­ram ki, muğam mü­sa­bi­qə­sin­dən kə­nar­da bu qə­dər qı­sa müddə­tə xalq tə­rə­fin­dən be­lə ta­nı­nar­dıq. Us­tad­la­rı­mı­zın da de­diyi ki­mi, müsa­bi­qə bi­zə çox böyük şan­s­lar ver­di. Ən böyük ar­zum da odur ki, Al­lah sə­si­mə dəy­mə­sin və bu sə­nə­tə olan se­vg­i­mi ürəy­im­də azal­mağa im­kan ver­mə­sin. Güc ver­sin ki, bu sə­nət­dən qa­zanc ki­mi yox, sə­nət ki­mi is­ti­fa­də edim. Muğa­ma uşaq vax­tın­dan əl­çat­maz bir zir­və ki­mi bax­mı­şam. Şükür Al­la­ha ki, bu sə­nə­tə əlim ça­tıb.
- Müsa­bi­qə­də ən uğur­lu çı­xı­şı­nız han­sı olub?
- Mə­nim üçün bütün çı­xış­la­rım həy­əca­nım­la, mə­su­liyyə­tim­lə yad­da qa­lıb. Am­ma xal­qı­mız tə­rə­fin­dən gə­lən müna­si­bət­lə­rə və fi­kir­lə­rə bax­­-dı­q­­da hiss edi­rəm ki, "Şir­van şi­kə­s­tə­si" da­ha yad­da­qa­lan olub.
- Xalq ar­ti­s­ti Əli­ba­ba Məm­mə­dov müsa­hi­bə­lə­rin­dən bi­rin­də müsa­bi­qə­dən çı­xan gənclə­rin bir ne­­çə­si­ni tən­qid edib. Onun fi­k­rin­cə, müsa­bi­qə­dən so­nra hə­min ifa­çı­lar öz üzər­lə­rin­də iş­lə­mir, fi­kir­lə­ri­ni ev, ma­şın al­maq ki­mi mə­sə­lə­lər mə­şğ­ul edib. Bir gənc ola­raq, siz ne­cə düşünürsünuz?
- Mən Əli­ba­ba müəl­li­min fi­k­ri ilə ta­ma­mi­lə ra­zıy­am. O, böyük sə­nət­kar­dır. Bi­zə də hə­mi­şə məs­lə­hət gö­rüb ki, özümüzə xid­mət haq­qın­da yox, sə­nə­tə xid­mət haq­qın­da dü­şü­nək. Çünki bu dünya­dan kö­çən­də sə­nət in­sa­nı ya­şa­dır. Am­ma bir mə­qa­mı da qeyd edim ki, muğam­da di­g­ər janrla­ra nis­bə­tən elə də gə­lir yox­dur. Çünki az adam el şən­lik­lə­rin­də bütün toyu muğa­ma, xalq mah­nı­la­rı­na qu­laq asır. Adə­tən, bir-iki ifa ilə ye­kun­laş­dı­rı­rıq. Di­g­ər tə­rəf­dən isə sə­nət ada­mıyıq, bi­zə ev də, ma­şın da la­zım­dır.
- Gənc muğam ifa­çı­la­rı­nın ək­sə­riyyə­ti es­t­ra­da ja­n­rın­da da mah­nı­lar ifa edir. Bəs, siz necə, be­lə bir fi­k­ri­niz var­mı?
- Mən es­t­ra­da­nı da se­vi­rəm. Şərt dey­il ki, ha­mı muğam ifa et­sin. Əsas odur, müğən­ni pro­fes­si­o­nal ifa tə­q­dim et­sin. Am­ma müəyyən fi­kir­lər olur ki, dey­ir­lər, dey­ə­sən, ar­tıq mu­ğa­ma gücü çat­mır, es­t­ra­da oxu­mağa üz tu­tub. Bu, o de­mək dey­il ki, es­-   ­t­ra­­da asan jan­rdır. Sa­dəcə, si­zin də bay­aq qeyd et­diy­i­niz ki­mi muğam bir az ağır sə­nət­dir. Elə ona gö­rə də in­san müəyyən də­rəcə­də tən­qid­lər­dən çə­ki­nir. Len­tə yaz­dır­ma­sam da, el şən­lik­lə­rin­də es­t­ra­da mah­nı­la­rı da ifa edi­rəm.
- "Sübhün sə­fi­ri" fil­min­də də rol al­mı­sı­nız. Tək­lif kim tə­rəf­dən gəl­di?
- Na­dir Axun­dov mə­nə bil­dir­di ki, be­lə bir film var və sə­ni də ora çək­mək is­təy­ir­lər. Mən də məm­nu­niyyət­lə qə­bul et­dim və ora­da Sət­tar ro­lu­nu ifa et­dim. Am­ma bir mə­qam var ki, ora­da­kı ifa­mı bəy­ən­mi­rəm. Çünki mən ora­da fo­no­q­ram ifa et­miş­dim. Düşündüm ki, fo­no­q­ra­mı öz­lə­ri ora­da qoy­acaq­lar. Am­ma fil­mi iz­lə­-y­ən­də gördüm ki, can­lı ifa­mı ol­duğu ki­mi yer­ləş­di­rib­lər. Əg­ər öncə­dən xə­bər edil­səy­di, da­ha ha­zır­lıq­lı ge­dər­dim, çı­xış edər­dim. Ye­nə də be­lə bir fil­mə də­vət et­dik­lə­ri üçün tə­şəkkürümü bil­di­ri­rəm. Bu bir ta­rix­dir. Am­ma hər hal­da in­san da is­təy­ər ki, ta­rix­də qa­lan­da da yax­şı qal­sın.
- Sizcə, gənc yaş­da püxtə­ləş­miş muğam ifa­sı gö­s­tər­mək müm­kün­dür­mü?
- Bi­lir­si­niz, bu su­a­la elə də ge­niş ca­vab ve­rə bil­məy­əcəy­əm. Çünki ada­­ma dey­ər­lər sən əl­li ya­şı­na çat­mı­san ki, dey­ə­sən han­sı yaş­da da­ha püxtə­ləş­miş ifa gö­s­tər­mək olar? Am­ma bir şeyi deyə bi­lə­rəm ki, us­tad­la­rı­mı­zın fi­k­ri­nə gö­rə xa­nən­də ot­uz ya­şa ki­mi öy­rə­nir, ot­uz­dan əl­li ya­şa ki­mi ifa edir, əl­li ya­şın­dan so­nra isə müəyyən is­ti­qa­mət­lə­ri bi­lir. Tə­bii ki, yaş ötdükcə muğa­ma da­ha çox bağla­nır­san, onu dərk edir­sən. Bir də­fə Alim Qa­sı­mo­vun dər­slə­rin­dən bi­rin­də on­dan xa­hiş et­dim ki, mə­nə "Za­bul" muğa­mı­nı öy­rət­sin. Us­tad sə­nət­kar isə bu­nun üçün ya­şı­mın az ol­duğu­nu bil­dir­di. De­di ki, bu muğa­mı ifa et­mək üçün ən azın­dan gə­rək ot­uz ya­şım ol­sun. Çünki onu hiss et­mək la­zım­dır. Us­ta­dı­mız­la ra­zı­laş­dım. Çün­ki yaş ötdükcə muğa­mı da­ha yax­şı hiss et­mək olur.
- Xa­rici öl­kə­lər­də tez-tez­mi sə­fər­lər­də olur­su­nuz?
- Müsa­bi­qə­dən so­nra da­ha tez-tez xa­rici öl­kə­lər­də olur­dum. İn­di bir az azal­sa da, ye­nə müəyyən sə­fər­lə­rə, döv­lət də­və­ti ilə ge­di­rik. Xa­rici ta­ma­şa­çı­la­rın da bi­zim mu­si­qi­mi­zi se­və-se­və din­lə­dik­lə­ri­nin şa­hi­di ol­mu­şam. Muğa­ma olan ma­raq son­suz­dur. Xüsu­si­lə də Cə­nu­bi Azər­baycan­da Tə­b­riz­də ta­ma­şa­çı­la­rın müna­si­bə­ti ta­ma­mi­lə fər­q­li­dir. Ora­da bi­zim ifa­çı­la­rın ha­mı­sı­nı ta­nıyır­lar. Av­ro­pa öl­kə­lə­rin­də isə Alim Qa­sı­mo­vu xüsu­si­lə ta­nıyır­lar. Ümu­miyyət­lə, xa­rici döv­lət­lər­də səh­nəyə çı­xan­da ta­ma­şa­çı­lar iki mu­si­qi­çi və bir ifa­çı­nın səh­nə­də nə edəcək­lə­ri­ni ma­raq­la göz­ləy­ir­lər son­da isə bəy­ən­dik­lə­ri­nin şa­hi­di olur­san. Bu bi­zim muğa­mın seh­ri­dir.
- So­lo kon­sert ver­mək haq­qın­da düşünürsünüzmü?
- Be­lə bir fi­k­rim var. Am­ma mü­əyyən ma­liyyə prob­lem­lə­ri var, on­lar həll olu­nar­sa, in­şal­lah o da olar. Dü­şünürəm ki, bu im­ka­nım olar­sa, ta­ma­şa­çı­la­ra ma­raq­lı ifa­lar tə­q­dim edə bi­lə­rəm.

"I don't think that I would have gained such fame without the mugam competition," - young singer Abgul Mirzaliyev
Abgul Mirzaliyev is one of the young names in Azerbaijani mugam. Born on 27 November 1986 in the village of Sixzarli in Samaxi District, Mirzaliyev took second place in the mugam competition conducted with the support of the Heydar Aliyev Foundation in 2007.
Graduating from Asaf Zeynalli Music College in 2009, he was admitted to the Music Academy, where he attended classes of People's Artist Zabit Nabizada. He starred in the film "The Ambassador of Dawn".
In an interview with our magazine, Abgul spoke about his work, mentors, colleagues and more.
- Typically, young people are more interested in pop music. How come you chose such a difficult musical genre as mugam?
- I've been interested in mugam since childhood. I love the abovementioned genres too, but mugam is dearer to me. That's why I was eager to study it. This interest and desire prompted me to enroll in Samaxi Humanitarian College in 2005, where I attended classes of Camal Dadasov. In 2007, I applied to a televised mugam festival conducted with the support of the Heydar Aliyev Foundation, and after selection, I represented Samaxi there. It was precisely because of this competition that I was transferred to continue my musical education in the class of Zabit Nabizada at Asaf Zeynalli Music College. Upon completion of the selection, I entered the conservatory and successfully graduated from it. I listened to the great masters and tried to learn something from them. As for the difficulties, mugam is extremely solid and sedate music. For a young artist, singing mugam is a very responsible task. And seeing your peers among mugam listeners is an extra incentive. I note that if a person has at least a drop of Azerbaijani blood and love of the country, he will certainly fall in love with mugam.
- Most singers believe that there's a difference between young solo performers on the air and participants in mugam competitions. According to them, the path a singer has to go in 30 years takes participants in mugam competitions just 4-6 months. Did you have the same thing?
- There's a grain of truth in this. For example, although at classes we study Bayati-Shiraz, Rast and other mugams, we have no chance of presenting them to the audience. Thanks to this contest, we got a chance to demonstrate all we learnt and learn something new in a week. We tried to learn new ghazals and mugams. On my own behalf and on behalf of my colleagues, I thank the head of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, for organizing this contest. This competition was a great school for us, I would say - an academy.
- Would you be able to become so popular in such a short period of time without getting on this competition?
- I don't think I would be able to gain such fame among the people without the competition. Our mentor says that this competition gave me a great chance. And my greatest desire is for Allah not to deprive me of my voice, to multiply love for this art in my heart and to give me the strength to use all my abilities and skills not to capitalize on this, but to improve my skills. As a child, I thought mugam was an unattainable summit. Thank God, I was able to comprehend this art.
- Which of your performances was the most successful in the mugam competition?
- All performances were remembered for excitement and responsibility. But based on the attitudes and opinions of the audience, I feel that Sirvan Sikastasi was the most memorable.
- In one of his interviews, People's Artist Alibaba Mammadov criticized some of the former contestants. According to him, after the contest they stopped working on themselves and all their thoughts are about earning as much as possible and buying an apartment and a car. And what is your attitude to that?
- I fully agree with Alibaba muallim. He is a great master and has always advised us to think about serving not ourselves, but art. After all, people remain in arts even after departing this world. In addition, compared to other genres mugam has no big returns. After all, hardly anyone is willing to listen only to mugam and folk songs at weddings. Usually they limit themselves to a couple of performances. On the other hand, even though we are artists, we also need cars and apartments.
- Most young mugam performers also appeal to pop songs. Have you never had such intentions?
- I love pop music too. Everybody doesn't necessarily have to perform mugam. The main thing is to present a professional performance. Sometimes they start to gossip that someone doesn't have enough strength for mugam and has taken up pop songs. But this doesn't mean that pop music is an easy genre. As you noted above, mugam is quite a difficult art. Therefore, to some extent, people beware of criticism. Although I have not recorded pop songs, sometimes I perform them at popular celebrations.
- You got a role in the movie "The Ambassador of Dawn". From whom did you received the offer?
- Nadir Axundov informed me that there's such a movie and they want to invite me to star in it. I gladly accepted the invitation and performed the role of Sattar in it. However, I myself didn't like my performance in this film. I lip-synched and thought it would be inserted into the picture. But when I watched the film, it turned out that my performance was mounted live without any changes. Had I known about it in advance, I would have prepared even better. But in any case, thank you for the invitation. This is a kind of history, although people always dream of staying in it in the most favourable way.
- Do you think one can demonstrate mature mastery in mugam while being still too young?
- You know, I can't sufficiently clearly answer this question. After all, they might object how can you judge at what age maturity comes if you yourself are not yet fifty? I can only say that, in the opinion of our mentors, until thirty years, a singer learns, from thirty to fifty - he sings, and after fifty - he already knows about certain genres. Naturally, over the years you become more and more attached to mugam and comprehend it. During one lesson of Alim Qasimov, I asked him to teach me to perform the Zabul mugam. The master said I was too young for this and that to perform this mugam, I should be at least 30, because this mugam must be felt. I agreed with my mentor as this takes years.
- Do you often spend time in foreign travel?
- After the contest, there was a lot of travel. Now we go abroad on the initiative of the state. I witnessed the audience listening to our mugam with love. The interest in mugam is limitless. The attitude of listeners is especially different in Tabriz. They know all our performers. And in European countries they know and love Alim Qasimov. During concerts in foreign countries viewers at first just watch with interest what two instrumentalists and one singer are doing on stage, and then we see how much they enjoy it. This shows the magical power of our mugam.
- Are you going to perform a solo concert?
- I am. But there're some financial problems. If they're resolved, the concert, Inshallah, will take place, and I think the viewers will be satisfied with my performance.