Gürcüstan prezidentinin Bakıya səfəri iki ölkənin tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi kursuna sadiq olduqlarını nümayiş etdirdi
Fevralın 12-13-də Gürcüstan prezidenti Georgi Marqvelaşvili Azərbaycanda rəsmi səfərdə olub. Onu Gürcüstan parlamentinin deputatları, Təhlükəsizlik Şurasının katibi, administrasiyanın rəhbəri və prezidentin xarici münasibətlər üzrə katibi müşayiət edirdilər. Aeroportda rəsmi qarşılamadan sonra «Zaqulba» hökumət iqamətgahında Gürcüstan prezidenti ilə Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev arasında görüş oldu. Onlar əvvəlcə təkbətək, daha sonra geniş tərkibdə danışıqlar aparıblar.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb, tərəflər enerji, nəqliyyat, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın vacibliyini xüsusi vurğulayıblar. Azərbaycanla Gürcüstan arasında ikitərəfli münasibətlərin uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə olunub, onların birgə reallaşdırdıqları qlobal layihələrin yalnız region üçün deyil, Avropa üçün də əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb. Görüşdə iki ölkə arasında siyasi münasibətlərin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə edilib. «Çox güclü siyasi münasibətlərimiz mövcuddur. Biz BMT, Avropa Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar daxilində birgə işləyirik və hər zaman bir-birimizə dəstək veririk. Ölkələrimizin ərazi bütövlüyü məsələsində biz hər zaman bir-birimizi dəstəkləyirik», - deyə İlham Əliyev danışıqların yekununda verdiyi açıqlamasında bildirib.
Gürcüstan prezidenti G.Marqvelaşvili də ölkəsinin Azərbaycanın, Azərbaycanın isə Gürcüstanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini deyib: «Biz beynəlxalq forumlarda bu mövqeyimizi çox mütəşəkkil şəkildə ortaya qoyuruq. Ümid edirik ki, ölkələrimizdə mövcud olan münaqişələr beynəlxalq hüquqa əsasən, sülh yolu ilə həll olunacaq». Həyata keçirilən layihələr nəinki iki dövlət, o cümlədən digər regionlar üçün də daha yaxşı gələcək imkanları yaradır. Bu səbəbdən, dövlətlərimiz arasında müstəsna tərəfdaşlıq, birgə həyata keçirdiyimiz enerji və daşıma layihələrinə sadiqlik, regionda və onun hüdudlarından kənarda milyonlarla insan üçün daha yaxşı gələcək deməkdir: «Həyata keçirdiyimiz layihələr nəinki dövlətlərimiz, o cümlədən digər regionlar üçün də daha yaxşı gələcək imkanlarını yaradır. Bu səbəbdən, dövlətlərimiz arasında müstəsna tərəfdaşlıq, birgə həyata keçirdiyimiz enerji və daşıma layihələrinə sadiqlik, regionda və onun hüdudlarından kənarda milyonlarla insana daha yaxşı gələcəyi təmin edəcək». Gürcüstan prezidenti ölkəsindəki etnik azərbaycanlılar və Azərbaycandakı etnik gürcülərlə bağlı layihələri xüsusi vurğulayıb. O, bu layihələrdə tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi imkanlarını görür. Marqvelaşvili səfərdən döndükdən sonra Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılarla görüşəcəyini, Novruz bayramını onlarla birgə qeyd edəcəyini bildirib.
Georgi Marqvelaşvilinin Azərbaycana səfəri Gürcüstanın Bakı-Tiflis-Qars layihəsinə münasibətinin dəyişdiyinə dair spekulyasiyalarla məşğul olanlara yaxşı cavabdır. O, «Trend» agentliyinə müsahibəsində bu layihəni tarixi, bütün regionun geosiyasətini dəyişən layihə, 2 qitə - Asiya ilə Avropa arasında körpü adlandırıb. «Yaxın zamanlarda NATO ISAF missiyası qoşunları Əfqanıstandan çıxarılacaq və biz onları bu nəqliyyat dəhlizi vasitəsilə də çıxartmaq imkanı təqdim edirik. Lakin bu hələ başlanğıcdır», - deyə Marqvelaşvili qeyd edib.
«Belə əməkdaşlıq Cənubi Qafqaz regionunda sabitlik fonu yaradır. Biz ümid edirik və bu barədə Prezident İlham Əliyevlə danışdıq ki, bu sabitlik fonu bizim regionumuza yalnız gələcək inkişaf perspektivləri və gələcək imkanlar istiqamətindən baxılacağına xidmət edəcək», - deyə o, vurğulayıb.
G.Marqvelaşvili səfər proqramına uyğun olaraq, Azərbaycanın baş naziri Artur Rasizadə və Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədovla da görüşüb. Fəxri xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edən Gürcüstanın dövlət başçısı Heydər Əliyev Mərkəzində də olub. Onun şərəfinə rəsmi nahar verilib. Fevralın 13-ü səhər  İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ilə tanış olan Marqvelaşvili daha sonra Azərbaycanın şimal-qərbinə səfər edib, Qəbələ, Qax rayonlarında olub, orada yaşayan gürcü əhali ilə də görüşüb.
Səfər çərçivəsində heç bir bə- yannamə və ya kommunike imzalanmayıb. Bunun səbəbi heç də yalnız ötən 20 ildə iki ölkə arasında hüquqi bazanın kifayət qədər formalaşması deyil. Müvafiq beynəlxalq razılaşmalarla, protokollarla və s. möhkəmləndirilməsinə ehtiyac olan yeni sahələr, yeni layihələr hər zaman var. Məsələ ondadır ki, Gürcüstanın yeni Konstitusiyasına əsasən, orada hakimiyyətin əsas başçısı prezident yox, baş nazirdir. İndi Gürcüstanda prezident sadəcə «ölkəni beynəlxalq arenada təmsil edir». Ölkənin xarici siyasətinin formalaşdırılması və reallaşdırılması hökumət başçısı tərəfindən həyata keçirilir, bu işdə ona xarici işlər naziri kömək edir. Odur ki, prezident Marqvelaşvilinin Bakıya səfəri hüquqi deyil, siyasi əhəmiyyət daşıyır. Bu səfər Azərbaycanla Gürcüstanın strateji tərəfdaşlığın hərtərəfli möhkəmləndirilməsi kursuna sabiq olduqlarını nümayiş etdirib.
Georgi Marqvelaşvili Gürcüstan prezidenti seçildikdən sonra Avropa İttifaqı dövlət başçılarının sammitində və «Şərq tərəfdaşlığı» ölkələrinin Vilnüs toplantısında iştirak edib. Əvvəlcə onun ilk rəsmi səfərini Azərbaycana edəcəyi elan olunmuşdu. Lakin ötən ilin dekabrına planlaşdırılan bu səfər «texniki səbəblərdən» təxirə salındı. Nəticədə, Gürcüstan prezidenti ilk rəsmi səfərini yanvarın 20-də Türkiyəyə etdi.
Bu dəyişikliyi anlamaq və qəbul etmək olar. Azərbaycan Gürcüstan üçün tərəfdaş kimi nə qədər əhəmiyyətli olsa da, Türkiyənin Tiflisin əsas iqtisadi tərəfdaşı olduğu məlumdur. Türkiyə Gürcüstanla ticarət dövriyyəsinin həcminə görə, sabit olaraq ilk yerdədir, onun ən böyük xarici investorudur. Gürcüstanın Azərbaycan üçün olduğu kimi, Türkiyə də Gürcüstan üçün Qərbə qapı rolunu oynayır. Gürcüstan vətəndaşları Türkiyəyə vizasız, pasportsuz gedə bilirlər - onların bunun üçün sərhəddə şəxsiyyət vəsiqələrini təqdim etmələri kifayətdir. Hazırda 100 minlərlə gürcü Türki-yədə işləyir. Ankara ardıcıl olaraq Tiflisin «Avratlantik məkan cəhdlərini», Gürcüstana NATO-ya üzvlük üçün «yol xəritəsi»nin verilməsini dəstəkləyir.
Bundan başqa, Marqvelaşvilinin ilk səfərini Ankaraya, ikinci səfərini Bakıya etməsi Gürcüstanın yeni rəhbərliyinin xarici siyasi prioritetlərini göstərməklə yanaşı, Türkiyə-Gürcüstan-Azərbaycan formatında üçtərəfli əməkdaşlığa sadiqliyini də nümayiş etdirib. Bakıda bu, birmənalı olaraq müsbət qarşılanır. Çünki Azərbaycanın təşəbbüsü ilə çəkilmiş bütün strateji boru xətləri və dəmiryol layihələri, məhz, bu üçtərəfli strateji tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq sayəsində mümkün olub. Odur ki, Gürcüstan prezidentinin səfər ardıcıllığının dəyişməsi İrəvandan fərqli olaraq, Bakıda heç bir qıcıq yaratmayıb.
Bu 3 ölkə arasındakı sıx əməkdaşlıq de-fakto formalaşmış Türkiyə-Gürcüstan-Azərbaycan strateji xəttindən danışmağa imkan verir. Onun maddi əsasını Azərbaycanın enerji resurslarının daşınması üzrə artıq reallaşdırılmış strateji layihələr təşkil edir. Həmin layihələrdə gələcəkdə Qazaxıstan və Türkmənistanın enerji daşıyıcılarının da Qərb bazarlarına çıxarılması nəzərdə tutulub. Bundan başqa, Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolu magistralının inşası yekun mərhələsinə qədəm qoymaqdadır. Türkiyənin «Marmara» layihəsi, o cümlədən 3 dost ölkənin avtomobil yollarının, limanlarının inkişafı ilə birlikdə, həqiqətən də, Şərqlə Qərbi birləşdirən nəhəng körpü əmələ gəlməkdədir. Ankara, Tiflis və Bakının regional sabitlik və təhlükəsizlik məsələlərindəki mövqeləri də bir-birinə çox yaxındır, beynəlxalq arenada onların maraqları üst-üstə düşür, bütün işlər üçtərəfli əməkdaşlığın gələcəkdə də möhkəmlənməsinə yönəldilib.
G. Marqvelaşvilinin Bakıya səfərilə, demək olar ki, eyni vaxtda KİV-də Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə XİN başçılarının 3-cü toplantısının bu həftə Gəncədə keçiriləcəyi haqda xəbər də yayılıb. Görüşdə qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunacaq. Məlumatı Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri İsmayıl Alper Coşqun verib.
Xatırladaq ki, bu formatda görüşlərin əsası 2012-ci il iyunun 8-də Türkiyənin Trabzon şəhərində 3 ölkənin XİN başçıları tərəfindən imzalanmış Trabzon bəyannaməsi ilə qoyulub. Bəyannamədə Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında iqtisadiyyat, enerji, infrastruktur, nəqliyyat, mədəniyyət və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın əsas istiqamətləri göstərilir. Üçtə-rəfli formatda 2-ci toplantı ötən ilin martında Batumidə keçirilmişdi.
Gürcüstan prezidentinin Milli Məclisin spikeri Oqtay Əsədovla görüşündə üç ölkənin XİN başçısının artıq ənənəvi hal almış görüş formatına əlavə olaraq, Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycan parlamentlərinin müvafiq komitələri arasında da əməkdaşlığın qurulmasına dair təşəbbüs səslənib. İki və üçtərəfli əməkdaşlığın digər formaları kimi, bu da həm ölkələrimizdə, həm də bütünlükdə regionda sabitliyin, təhlükəsizliyin və inkişafın möhkəmlənməsinə töhfə olacaq. Beləliklə, bütün sadalanan amilləri nəzərə alsaq, prezident Georgi Marqvelaşvilinin Azərbaycana səfərini uğurlu saymaq olar.
İLKİN MƏNBƏLƏRDƏN
«Çox güclü siyasi münasibətlərimiz mövcuddur. Biz BMT, Avropa Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar daxilində birgə işləyirik və hər zaman bir-birimizə dəstək veririk».
«Ümid edirik ki, ölkələrimizdə mövcud olan münaqişələr beynəlxalq hüquqa əsasən, sülh yolu ilə həll olunacaq».

Визит президента Грузии в Баку продемонстрировал преемственность курса на укрепление партнерства двух стран
Официальный визит президента Грузии Георгия Маргвелашвили в Азербайджан прошел 12-13 февраля. Грузинского президента сопровождали депутаты из парламентского большинства, секретарь Совбеза, начальник администрации и секретарь президента по внешним отношениям. После официальной церемонии встречи в аэропорту в правительственной резиденции "Загульба" состоялись переговоры президента Грузии с его азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым - вначале один на один, а затем в расширенном формате.
Состоялся откровенный обмен мнениями по вопросам, вызывающим взаимный интерес, в ходе которого стороны особо отметили важность сотрудничества в энергетике, транспорте, а также в гуманитарной сфере. Было выражено удовлетворение успешным развитием двусторонних отношений между Азербайджаном и Грузией. Подчеркнута значимость реализуемых глобальных проектов не только для региона, но и Европы. Также была выражена уверенность в дальнейшем развитии политических связей между двумя странами. "У нас очень сильные политические отношения. Мы сотрудничаем в рамках ООН, Совета Европы и других международных организаций и всегда поддерживаем друг друга. Мы всегда поддерживаем друг друга в вопросе территориальной целостности наших стран", - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем выступлении по итогам переговоров.
В свою очередь президент Грузии Георгий Маргвелашвили ответил, что "да, мы поддерживаем территориальную целостность Азербайджана, как и Азербайджан поддерживает территориальную целостность Грузии. Мы очень организованно представляем эту позицию на международных форумах. Мы надеемся, что проблемы, которые, к сожалению, возникли у наших государств, будут решены на основе международного права, мирно". По его словам, грузинский и азербайджанский народы всему миру показали пример стратегического партнерства во имя благополучия и будущего обеих стран, а также региона и всего мира: "Проекты, которые мы осуществляем, меняют будущее и несут лучшее будущее, больше возможностей и благ не только нашим странам, но и с региональной и глобальной точек зрения. Именно поэтому особенное партнерство, которое связывает наши страны, приверженность тем энергетическим и транспортным проектам, которые мы осуществляем совместно, несут лучшее будущее миллионам людей в регионе и мире". Георгий Маргвелашвили особо отметил проекты, связанные с этническими азербайджанцами в Грузии и этническими грузинами в Азербайджане, в которых он видит возможности дальнейшего упрочения партнерства,  и пообещал, что по возвращении встретится с проживающими в Грузии азербайджанцами и вместе с ними отпразднует Новруз байрамы.
Визит  президента Георгия Маргвелашвили в Азербайджан стал хорошим ответом на спекуляции недоброжелателей наших стран по поводу изменения отношения Грузии к железнодорожному проекту Баку - Тбилиси - Карс. В своем интервью ИА Trend он назвал этот проект историческим, меняющим геополитику всего региона, мостом между двумя континентами - Азией и Европой. "Скоро начнется вывод войск миссии НАТО ISAF из Афганистана, и мы предоставляем возможность выводить их, в том числе, через этот транспортный коридор. Однако это только начало", - сказал Маргвелашвили.
"Такое сотрудничество создает фон стабильности в регионе Южного Кавказа. Мы надеемся, и об этом мы говорили с президентом Ильхамом Алиевым, что этот фон стабильности будет способствовать тому, что на наш регион будут смотреть только с перспективы будущего развития и будущих возможностей", - отметил он.
Согласно программе визита, Георгий Маргвелашвили встретился с премьер-министром Азербайджана Артуром Расизаде и председателем Милли меджлиса Октаем Асадовым. В Аллее почетного захоронения грузинский президент почтил память общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева, а также побывал в Центре Гейдара Алиева. В честь президента Грузии был дан официальный обед. Утром 13 февраля, после ознакомления с историческими и архитектурными памятниками Ичери шэхэр, Маргвелашвили выехал на северо-запад Азербайджана, посетил Габалу и  Гахский район, где встретился с проживающим на территории этого района грузинским населением.
В ходе визита президента Грузии в Азербайджан никаких соглашений и даже деклараций или коммюнике подписано не было. И это не только потому, что договорно-правовая база азербайджано-грузинских отношений на протяжении двух десятилетий сформирована довольно основательно. Всегда имеются такие сферы и новые проекты, которые следует закрепить соответствующими межгосударственными соглашениями, протоколами и пр. Дело в том, что по новой Конституции всей полнотой власти в Грузии обладает не президент, а премьер, тогда как глава государства лишь "представляет страну на международной арене". Выработку внешнеполитического курса Грузии и его реализацию ныне осуществляет глава правительства с помощью министра иностранных дел. Поэтому значение визита президента Маргвелашвили  в Баку лежит не в правовой, а в политической плоскости и демонстрирует преемственность внешнеполитического курса на всемерное укрепление азербайджано-грузинского стратегического партнерства.
После своего избрания Георгий Маргвелашвили  в качестве президента принял участие в саммите глав государств Евросоюза и участников программы "Восточное партнерство" в Вильнюсе. Из стран для его первого официального визита вначале был объявлен Азербайджан. Однако этот визит, планировавшийся на декабрь прошлого года, затем был отложен, как было объявлено, по "техническим причинам". В результате президент Грузии совершил свой первый официальный визит только 20 января, а в качестве страны посещения была избрана Турция.
Понять и принять такую коррекцию можно. При всей значимости Азербайджана в качестве партнера Грузии у нас отдают себе отчет в том, что Турция для Грузии главный экономический партнер, стабильно занимающий первое место по объему торгового оборота, крупнейший иностранный инвестор. Как Грузия для Азербайджана, так и Турция для Грузии играет роль ворот на Запад. Граждане Грузии могут ездить в Турцию без виз, даже без паспорта - достаточно предъявить на границе лишь удостоверение личности. Сотни тысяч грузин трудоустроены в Турции. Анкара последовательно высказывается в поддержку "евроатлантических устремлений" Тбилиси и предоставления Грузии "дорожной карты" по вступлению в НАТО.
Более того, последовательность первых визитов президента Грузии сперва в Анкару, а затем в Баку выявила не только внешнеполитические приоритеты новой власти в Тбилиси, но и  приверженность к укреплению трехстороннего сотрудничества в формате Турция - Грузия - Азербайджан. В Баку это воспринимается исключительно положительно. Ведь все стратегические трубопроводные и железнодорожные проекты, инициатором которых  был Азербайджан, стали возможными именно в результате трехстороннего стратегического партнерства и сотрудничества. Так что, в отличие от Еревана, изменение последовательности официальных визитов грузинского президента в Баку ревности не вызвало.
Тесное сотрудничество трех стран позволяет говорить о де-факто формирующейся стратегической оси Турция - Грузия - Азербайджан. Ее материальную основу составляют уже реализованные стратегические проекты по доставке энергоресурсов Азербайджана, а в будущем также Казахстана и Туркменистана на западные рынки. Вступило в завершающую стадию строительство железнодорожной магистрали Баку - Тбилиси - Карс. В сочетании с турецким проектом "Мармарай", а также развитием автомобильных дорог, портов  три дружественные страны действительно формируют гигантский мост, соединяющий Восток и Запад. Анкара, Тбилиси и Баку занимают близкие позиции по вопросам региональной стабильности и безопасности. Их интересы на международной арене не сталкиваются. Все это предопределяет ориентацию на укрепление трехстороннего сотрудничества и в будущем.
Почти одновременно с официальным визитом президента Георгия Маргвелашвили в Баку в СМИ прошло сообщение, что третье заседание глав внешнеполитических ведомств Азербайджана, Грузии и Турции, на котором будут обсуждаться вопросы взаимного сотрудничества, пройдет на этой неделе в Гяндже. Об этом сообщил посол Турции в Азербайджане Исмаил Альпер Джошгун.  Основа для этого была заложена 8 июня 2012 года в турецком городе Трабзоне подписанной главами внешнеполитических ведомств трех стран Трабзонской декларацией. Декларация отражает важнейшие направления взаимного сотрудничества Азербайджана, Грузии и Турции в таких сферах, как экономика, энергетика, инфраструктура, транспорт, культура и гуманитарная сфера. Второе заседание в таком трехстороннем формате состоялось в марте прошлого года в Батуми.
В ходе встречи президента Грузии со спикером Милли меджлиса Октаем Асадовым была озвучена инициатива по дополнению сложившегося формата встреч глав МИД трех стран взаимодействием соответствующих парламентских комитетов Турции, Грузии и Азербайджана. Как и другие формы двух- и трехстороннего сотрудничества, эта тоже будет способствовать укреплению стабильности, безопасности и развитию как наших стран, так и региона в целом. Таким образом, принимая во внимание все приведенное выше, визит президента Георгия Маргвелашвили в Азербайджан можно считать успешным.
"У нас очень сильные политические отношения. Мы сотрудничаем в рамках ООН, Совета Европы и других международных организаций и всегда поддерживаем друг друга".
"Мы надеемся, что проблемы, которые, к сожалению, возникли у наших государств, будут решены на основе международного права, мирно".