Ermənistanda hakimiyyət kriminal qrupların əlindədir
Nəzarət palatasının hesabatı Ermənistan parlamentində son dərəcə qızğın müzakirələrə səbəb olub. Müzakirələr zamanı Ermənistanın müxalifətdən olan tanınmış siyasətçisi, erməni milli konqresinin parlament fraksiyasının üzvü Nikol  Paşinyan ironiya ilə deyib: "Ermənistan ictimaiyyəti, əlbəttə ki, prezident Serj Sarqsyanın korrupsiya ilə mübarizə aparacağına inanır. Hələ bilmək olmaz bu mübarizə hansı nəticələri verəcək, yəni, onun ailə üzvlərinin imkanı daha nə qədər artacaq". Hakim Respublika Partiyası üzvlərinin ölkədə "oğurluğun" Levon Ter-Petrosyanın prezidentliyi dövründə başladığına dair fikirlərinə cavabında isə Paşinyan bildirib ki, həmin 1990-cı illərdə Serj Sarqsyan korrupsiya ilə mübarizə aparmalı olan əsas strukturlara rəhbərlik edib - əvvəlcə Dövlət Milli Təhlükəsizlik İdarəsinə, sonra isə daxili işlər və milli təhlükəsizlik nazirliklərinə. Nəticədə, onun qardaşı Aleksandr Sarqsyan adi fəhlədən zəngin bir şəxsə, bəzi məlumatlara görə isə hətta multimilyonçuya çevrilib. Bu fikirlərinin sonunda da Paşinyan gülümsəyərək əvvəlki cümləsini təkrar edib: "Ermənistan ictimaiyyəti Serj Sarqsyanın korrupsiya ilə mübarizə aparacağına inanır. Hələ bilmək olmaz bu mübarizənin nəticəsi necə olacaq, yəni, Aleksandr Sarqsyanın, Ermənistanın Vatikandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mikael Minasyanın imkanları nə qədər artacaq. Sonuncu Serj Sarqsyan ailəsinin üzvü olan kimi, milyonçuya çevrilib və bütün varidatını, əlbəttə ki, "yalnız qanuni yolla" əldə edib".
Mübahisəni kifayət qədər nümunəvi saymaq olar. Nəzərə almaq lazımdır ki, Ermənistanda leqal biznes imkanları çox azdır. Bir neçə həftə əvvəl Ermənistanda iqtisadi xəbərlərin əsasını Vedibasara, yəni Ararat vadisinə dolu düşməsi təşkil etdikdə, mətbuata şok xəbərlər çıxmışdı: məlum olmuşdu ki, dolunun bütün mənalarda zərbə vurduğu kənd təsərrüfatı Ermənistanda emal sənayesini 2, filiz-mədən sənayesini isə 8 dəfə üstələyir.
Halbuki, Ermənistanda kənd təsərrüfatı üçün əlverişli olmayan torpaqların üstünlük təşkil etdiyi məlumdur - dağlıq, qayalıq və s. Sovet İttifaqı dönəmində bu ölkə iqtisadiyyatının əsasını filiz və dağ mədən sənayesi, eləcə də metallurgiya kombinatları təşkil edib. Bu gün Ermənistanda kənd təsərrüfatı emal sənayesini 2, filiz-mədən sənayesini isə 8 dəfə üstələyirsə, bu, yerli iqtisadiyyatın faciəvi durumda olduğunu göstərir.
Ermənistanın müstəqil analitikləri isə hələ 2010-cu ildə hökumətin narkobiznesə yaxşı himayədarlıq etdiyini bildirirdilər. Yeri gəlmişkən, Ermənistan parlamentindəki söz atışması Azərbaycanda, Azərbaycan və İran da daxil olmaqla, bir neçə ölkə vasitəsilə narkotik maddələrin qaçaqmalçılığı ilə məşğul olmağa çalışan qrupun ifşası ilə eyni vaxta təsadüf edib. Bunu təsadüfi simvolik də saymaq olar. Qrupun daşımağa çalışdığı narkotik maddələr... Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarında - Qarabağda yetişdirilibmiş. Əməliyyat nəticəsində saxlanılan qaçaqmalçılar bu bizneslə Ermənistan hərbçilərinin məşğul olduqlarını bildiriblər. Odur ki, Ermənistan hakimiyyətinin gizlətməli olduğu məqamlar ortadadır. Aydındır ki, bu ölkəyə əsas gəliri heç də Texutun mis mədənləri gətirmir. Xatırladaq ki, narkotik biznesində hər 1 dollar 12 min dollaradək gəlir gətirir. Söhbət qanuni hakimiyyətin və beynəlxalq təşkilatların nəzarətindən çıxarılmış ərazilərdə salınmış narkotik plantasiyalardan gedirsə, bu gəlir xeyli artır.
Dəfələrlə mətbuatda yazıldığı kimi, Ermənistanda hakimiyyətdə olan "Qarabağ klanı" "baza kapitalı"nı, ilk növbədə, Azərbaycanla müharibədən və əvvəlcə Yuxarı, sonra isə Aşağı Qarabağdakı Azərbaycan kəndlərinin talanından toplayıb. Bundan başqa, heç kimin tanımadığı "kvazidövlət" şəraitində "Qarabağ klanı" heç bir halda leqal biznesdən pay əldə edə bilməzdi. Bu üzdən o, qeyri-leqal bizneslə əlaqələr qurub.
Ermənistanın zərgərlik sənayesi  ilə bağlı vəziyyət deyilənlərə bariz nümunədir. Bir neçə il əvvəl Ermənistanda almazın təraşlanması, az qala, yerli iqtisadiyyatın əsas ümidi elan edilmişdi. Hər kəs bu sahənin perspektivindən ağızdolusu danışırdı. Erməni diasporunun "almaz biznesi"ndə geniş imkanları və əlaqələri var idi. Üstəlik, almaz daşınma zamanı böyük xərc tələb etmirdi. Lakin çox keçmədi, ermənilərin təraşlanma ilə yox, ən yaxşı halda, bazara afrikalı qiyamçı qruplaşmalar tərəfindən çıxarılan qeyri-leqal almazların "yuyulması" ilə məşğul olduqları üzə çıxdı. Ermənilər, hətta terror təşkilatlarının bu sahədəki bizneslə bağlı sifarişlərini də yerinə yetirməyə başladılar. Nəticədə, investorlar Ermənistanı tərk etdi, sözügedən sahə "bağlandı", sevincdolu ümidlərdən isə heç nə qalmadı.
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistan üçün ən qorxulu olan başqa məqamdır: indi İrəvanın, Gümrünün, Gorusun, Vanadzorun küçələrində elə həmin üsullardan istifadə olunur. Bu şəhərlərdəki vəziyyət qanqsterlər arasındakı savaşların tüğyan etdiyi "qədim Çikaqo"nu yox, kriminal mübahisələr nəticəsində cinayətkarlarla korrupsiyalaşmış məmurlar arasındakı əlaqələri üzə çıxarmış "Kuşevskaya qəsəbə"sini xatırladır. Günahkarlar isə hakimiyyətdən dəstək almış, uzun illər ərzində cəzasız fəaliyyət göstərmiş banda üzvləri imiş. Əslində, Ermənistanda hakimiyyət də, ən xırda biznes də heç "qanuni oğru"ların da yox, birdən-birə böyük pulun, nüfuzun dadını görmüş kiçik kriminal qrupların əlindədir. Qədimdən siyasi terror ənənəsinə malik Ermənistanda Kalaşnikov avtomatı bəziləri üçün bütün problemlərin həlli üçün ən yaxşı vasitədir. 2008-ci il martın 1-də Ermənistan xüsusi təyinatlıları prezident seçkisinin nəticələrinin saxtalaşdırılmasına etiraz edənləri atəşə tutur, 2013-cü ildə keçiriləcək seçki ərəfəsində isə Vardan Sedrakyan adlı prezidentliyə namizəd digər namizəd, hələ Sovetlər dönəmindən tanınmış dissident Paruyr Ayrikyana qarşı sui-qəsd sifariş edir.
Eyni üsuldan siyasi, iqtisadi problemlərin, mülk mübahisələrinin həllində də istifadə olunur. Merlərin, qubernatorların yaxın qohumlarının iştirakı ilə baş verən atışmalar heç kimi təəccübləndirmir. Gümrünün meri Vardan Qukasyanı atışmalarla qeydə alınmış bir neçə "insident"dən sonra belə, vəzifəsindən güclə ayırırlar, nüfuzunu isə o, yenə də qoruyub-saxlayır. Hökumət Syunikin qubernatoru Suren Xaçatryanın evində baş verən və Gorus şəhərinin meri vəzifəsinə namizədin ölümü ilə nəticələnmiş atışmanı sonadək araşdırmağa tələsmir. Ermənistanın adi sakinləri isə kriminal özbaşınalığın əleyhinə "çamadanlarla səs verir" və sadəcə, ölkəni tərk edirlər.

Власть в Армении в руках криминальных группировок
Отчет Контрольной палаты вызвал весьма бурные дебаты в парламенте Армении. В их ходе известный армянский оппозиционный политик, член парламентской фракции "Армянский национальный конгресс" Никол Пашинян с изрядной долей иронии заявил: "Конечно, общественность Армении верит, что действующий президент Серж Саргсян будет бороться против коррупции. Остается только гадать, какие результаты даст его борьба, то есть насколько увеличится состояние членов его семьи". Полемизируя же с представителями правящей Республиканской партии Армении (РПА), утверждавшими, что "грабеж страны" начался, когда у власти находился Левон Тер-Петросян, Никол Пашинян указал, что в 1990-е годы действующий лидер РПА Серж Саргсян возглавлял ключевые структуры, которые были призваны бороться против коррупции, - госуправление национальной безопасности, а затем министерства внутренних дел и национальной безопасности. В результате его брат Александр Саргсян превратился из простого рабочего в богача, а по некоторым утверждениям, в мультимиллионера. Армянская общественность, сказал далее с усмешкой Пашинян, конечно, верит, что Серж Саргсян будет бороться против коррупции. Остается гадать, каковы будут результаты этой борьбы, то есть насколько увеличится богатство Александра Саргсяна и Чрезвычайного и Полномочного Посла Армении в Ватикане Микаела Минасяна, который, после того как стал членом семьи Сержа Саргсяна, тоже стал миллионером, естественно, "исключительно законным путем".
Полемика, что и говорить, весьма показательная. Особенно с учетом того, что возможностей для легального бизнеса в Армении, прямо скажем, немного. Несколько недель назад, когда главной экономической новостью в Армении был град в Ведибасаре, то есть Араратской долине, в прессу просочились шокирующие сведения: как выяснилось, сельскохозяйственное производство Армении, по которому во всех смыслах и ударил град, вдвое превышает производство перерабатывающей промышленности и в 8 раз - горнорудной.
Причем, как известно, пригодной для сельскохозяйственной обработки земли в Армении немного - горный рельеф, скалы и т.д. В советские годы основой экономики здесь были горные рудники и горно-обогатительные и металлургические комбинаты. И если сегодня сельское хозяйство в Армении вдвое "полновеснее" местной обрабатывающей промышленности и в восемь раз превосходит горнорудную, это говорит о катастрофическом состоянии местной экономики. Где даже для "крышевания" возможностей не так уж и много.
Между тем уже в 2010 году армянские независимые аналитики констатировали, что власти Армении неплохо "крышуют" и наркобизнес. Весьма символично, что перепалка в парламенте Армении совпала по времени с разоблачением в Азербайджане группы контрабандистов, которые пытались перетащить через несколько стран, включая Азербайджан и Иран, наркотики, выращенные… на оккупированных азербайджанских землях - в Карабахе. Причем, по словам задержанных, занимаются этим бизнесом армянские военнослужащие. Так что властям Армении есть что прикрывать, и понятно, что основные доходы в этой стране приносят вовсе не медные рудники Техута: в наркобизнесе, напомним, один вложенный доллар дает до 12 тысяч "зеленых" прибыли. А уж если речь идет о наркоплантациях на территориях, выведенных из-под контроля и законных властей, и международных организаций, то прибыль еще выше.
Как уже много раз указывалось в прессе, у власти в Армении находится карабахский клан, чей "базовый капитал" был накоплен, прежде всего, в ходе войны с Азербайджаном и грабежа азербайджанских сел - сначала в Верхнем Карабахе, затем в Нижнем. Более того, существуя в условиях никем не признанного "квазигосударства", карабахский клан просто не мог получить свою долю в легальном бизнесе, о чем бы ни шла речь, и устанавливал связи и контакты с бизнесом нелегальным. История армянской ювелирной промышленности - наглядный пример. Несколько лет назад огранка алмазов была объявлена в Армении едва ли не главной надеждой местной экономики. Перспективы рисовались самые радужные. У армянской диаспоры в алмазном бизнесе были широкие связи и контакты, а алмазы не требовали больших "накруток" при перевозке. Но прошло совсем немного времени, и стало понятно, что армянская "ювелирка" занималась не огранкой, как таковой, а в лучшем случае отмыванием нелегальных алмазов, поставлявшихся на рынок африканскими повстанческими группировками. А то и бралась за выполнение заказов террористических организаций по переводу их активов в "камешки". В результате инвесторы Армению покинули, отрасль "схлопнулась", а радужные надежды оставили после себя лишь похмелье.
Однако самое страшное для Армении в другом: теперь те же методы без всяких колебаний переносятся на улицы Еревана, Гюмри, Гориса, Ванадзора… Где ситуация все больше напоминает не хрестоматийный старый Чикаго с его гангстерскими разборками, а скорее печально известную станицу Кущевскую, где массовое убийство на почве криминальных разборок выявило связь между преступниками и коррумпированными чиновниками, а виновные были членами банды, получали защиту от властей и действовали с полной безнаказанностью в течение многих лет.
По сути дела реальная власть в Армении, как и весь мало-мальски прибыльный бизнес, оказалась в руках даже не воров в законе, а скорее мелкого криминала, внезапно ощутившего вкус больших денег и большого влияния. В условиях Армении с ее давними традициями политического террора автомат Калашникова кое-кому кажется лучшим способом решения всех проблем. И вот уже 1 марта 2008 года армейский спецназ стреляет на поражение по участникам митинга протеста против фальсификации выборов президента, а накануне выборов в 2013 году один из кандидатов в президенты, некий Вардан Седракян, заказывает покушение на другого кандидата - известного еще с советских времен диссидента Паруйра Айрикяна.
Те же методы используются и при решении политических, экономических, имущественных споров любого калибра. Никого не удивляют сообщения о перестрелках с участием, вернее, при соучастии близких родственников мэров и губернаторов. Мэра Гюмри Вардана Гукаяна после серии "инцидентов" со стрельбой с трудом отстранили от должности, но влияние он, как утверждают, сохранил. Власть не торопится до конца расследовать перестрелку в доме губернатора Сюника Сурена Хачатряна, в результате которой был убит кандидат в мэры Гориса. Простые же граждане Армении против криминального беспредела "голосуют чемоданами" и просто покидают страну.