İNVESTİSİYA NÜMAYİŞİ
Neft müqavilələri və iri enerji layihələrinin reallaşması nəinki ölkənin inkişafına təsir göstərdi, həm də Azərbaycanın beynəlxalq bazarlarda investisiya ekspansiyaları həyata keçirməsinə imkan yaratdı. Bu prosesin öncülləri Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ADNF) oldular.
Azərbaycanın sosial sahəsinə böyük yatırımlardan savayı, artıq neçə illərdir ki, Dövlət Neft Fondu Bakıda təşəbbüs göstərilən regional iqtisadi layihələri fəal şəkildə maliyyələşdirir, SOCAR-ın layihələrinə vəsaitlər ayırır. Son vaxtlar ADNF xaricdə daşınmaz əmlak alınmasına da fəal şəkildə sərmayə qoymağa başlayıb. Bunun üçün vaxt da ideal seçilmişdi - Avropada davam edən iqtisadi böhran şərtlərində əmlakın qiyməti ucuzlaşmışdı. Nəticədə ADNF Moskvada Puşkin meydanında 133 mln. dollara "Qalereya Aktyor" (Aktyorlar Qalereyası) ofis-ticarət mərkəzini, Londonda 177, 35 mln. funt-sterlinqə və Parisdə 135 mln. avroya danışmaz əmlakı aldı.
Fondun planlarına - Cənub-Şərqi Asiya regionunda kommersiya təyinatlı daşınmaz əmlaka sərmayə yatırmaq, Sinqapur, Çin, Yaponiya, Cənubi Koreya, Honkonq, eləcə də Avstraliyada imkanların öyrənilməsi daxildir. ADNF bu məqsədlərə 1 mlrd. dollara kimi vəsait ayırmağa hazırdır. Fondun son nailiyyəti Rusiyanın ən iri banklarından biri - VTB-nin səhmlərinin 2,95 faizini əldə etmək oldu. ADNF bankın 500 mln dollar məbləğində səhmlər zərfini aldı.
SOCAR da öz növbəsində ölkə daxilində neft-qaz hasilatı probleminin həllinə yönəlmiş şirkətdən dünya bazarının aparıcı oyunçusuna çevrilməsinə qədər inkişaf yolu keçib.
Əgər 5 il bundan öncə SOCAR ancaq neft və neft məhsullarının satış bazarını genişləndirməyə çalışırdısa, son dövrlər təkcə qonşu ölkələr deyil, eləcə də Avropaya fəal investisiya yatırımları ilə diqqəti cəlb edir. Türkiyə, Gürcüstan və Ukrayna ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti Rumıniya və İsveçrənin də iqtisadiyyatına sərmayə yatırır.
SOCAR-ın ən böyük yatırımı Türkiyədə "Petkim" neft-kimya kompleksinin alışı ilə bağlıdır. Bu səhmlərin əldə edilməsinə 2 mlrd. dollar yatıraraq, şirkət qardaş ölkə üzrə özünün investisiya strategiyasını qurdu. Bunun ardınca şirkət Türkiyəyə daha 1,8 mlrd. dollar həcmində sərmayə yatırdı. Bu vəsaitlər "Petkim"in istehsalat imkanlarının genişləndirilməsi, yeni neft emalı zavodu STAR-ın tikintisi üzrə ilkin işlər, eləcə də neft məhsulları və təbii qazın topdansatış sisteminə yönəldilmişdi.
Sonrakı 5 il Türkiyədə (TANAP Transanadolu qaz kəməri layihəsinin tikinti işləri istisna olmaqla) sərmayələrin həcmi 8 mlrd. dolları təşkil edəcək. Bu vəsaitin 5,5 mlrd dolları STAR NEZ-nin, 1,5 mlrd. dolları - elektrik stansiyasının, 350 mln. dollar konteyner limanının tikintisinə və 585 mln. dollar isə "Petkim" kompleksinin istehsalatının genişləndirilməsinə sərf olunacaq.
Qalan digər ölkələrdə SOCAR diqqəti, əsasən, yanacaqdoldurma stansiyası şəbəkələri vasitəsilə neft məhsullarının satışına yönəldib. İlk növbədə, Gürcüstana, təxminən, 1 mlrd. dollar vəsait yatırmaqla, şirkət qonşu ölkədə 100-dən çox yanacaqdoldurma stansiyası açdı, Kulevi limanını, ölkənin və eləcə də SOCAR-ın idarəçiliyində olan qaz kəmərlərinin bir hissəsinin yenidənqurma işlərini həyata keçirdi.
Ukraynada yanacaqdoldurma stansiyası şəbəkələrinə yatırılan sərmayə 180 mln. dollar təşkil edir. Bu vəsait hesabına 34 yanacaqdoldurma stansiyaları açılıb və neft məhsullarının topdansatış sistemi təşkil edilib. Növbəti iki ildə YDS (yanacaqdoldurma stansiyaları) şəbəkələrinin sayını 100-120-yə çatdırmaq üçün 150 mln. dollar sərmayənin yatırılması ehtimal edilir. Amma SOCAR-ın investisiya ekspansiyası MDB ölkələri ilə məhdudlaşmadı.
Şirkətin Qərbi Avropada ən böyük nailiyyəti Amerikanın İsveçrədəki "ExxonMobil" neft nəhənginin bölməsi olan "Ecco Schweiz"in alınması oldu. Bu şirkətin səhmlərinə 330 mln. dollar ödəyərək, SOCAR 160 YDS-dən ibarət şəbəkə, neft məhsullarının topdansatışı üzrə bölmələri, şirkətin sənaye və topdan alış müştərilər üçün yanacaq marketinqi ilə məşğul olan bölməsini, Vangen-Oltenddə qaz dolduran zavodu, Cenevrə və Sürix hava limanlarında aviasiya yanacaqdoldurma məntəqələrini və s. əldə etdi. Hal-hazırda şirkət İsveçrəyə daha 110 mln. dollar sərmayə yatırıb.
SOCAR-ın hələ ki, ən az sərmayə yatırdığı ölkə Rumıniyadır - 14 YDS-dən ibarət şəbəkəyə 25 mln. dollar yatırılıb. Cari ildə daha 30 mln dollar sərmayə yatırılacağı və yanacaqdoldurma məntəqələrinin sayının 38-ə çatdırılacağı güman olunur.
İnvestisiya sərmayələrinin perspektivləri Yunanıstanda da mövcuddur - SOCAR DEPA qaz şirkətinin səhmlərinin özəlləşdirilməsinə 3 iddiaçıdan biridir. Hələlik şirkətin özəlləşdirilməsinə dair tender davam edir, artıq bu ilin yayında açıqlanması gözlənilən nəticələr ətrafında fəal danışıqlar aparılır.
Amma bütün bu sərmayələr, əsasən, neft məhsullarının emalı, onların topdan və pərakəndə satışı sahəsində reallaşdırılıb. Neft şirkətinin əsas fəaliyyəti hər zaman neft və qazın hasilatı ilə bağlıdır. Əgər şirkət resurslar hasil etmirsə, o, nüfuzlu "neft" şirkəti adını almayacaq. SOCAR-ın bütün hasilat fəaliyyəti bu vaxta qədər ancaq Azərbaycanda qurulub, lakin bu sahədə də əhatə dairəsinin genişlənməsi gözlənilir.
"İnterfaks" agentliyinin məlumatına görə, Kalmıkiya (Kalmyeraltı sərvətlər) respublikasının yeraltı sərvətlər üzrə idarəsi karbohidrogenlərin kəşfiyyatı və hasilatı məqsədilə Xəzər dənizinin yeraltı sərvətlərindən istifadə hüququna dair hərracda iştirak etmək üçün ərizə alıb.
Agentlik nümayəndəsinin sözlərinə görə, yeganə ərizə SOCAR-ın törəmə strukturu olan "SOKAR Rus" MMC-dən alınıb. Hərrac iyunun sonunda keçiriləcək, hələlik Rusiyanın Yeraltı Sərvətlər üzrə Federal Agentliyi hərracın keçirilmə şərtlərinə və tələblərinə, qərarların qəbul edilməsinə uyğunluğu haqda "SOKAR Rus" MMC-nin sənədləri ilə tanış olur.
Yeraltı sərvətlərdən istifadə hüququna görə ilkin ödəniş 516,5 mln. rubldur (16,2 mln dollar).
Xəzərin Azərbaycan hissəsinin sahəsi 100,4 kv.km-dir, proqnozlaşdırılan ehtiyatlar - 4,697 mln. ton, hasil edilən neft isə 0, 378 mln. tondur.
"Bizim üçün bu, Rusiyaya ilk addımdır. Biz Moskvada "SOKAR Rus" törəmə şirkətini açmışıq və onun vasitəsilə Rusiya bazarında irəliləyəcəyik", - deyə "R+"a SOCAR-ın nümayəndəsi bildirib. Bununla belə, şirkəti Rusiyada neft məhsullarının emalı və satış sahəsi maraqlandırmır.
"Pərakəndə satış və YDS şəbəkəsi - daha çox şirkətin tanınmasına yardım edəcək, reklam xarakteri daşıyacaq. Rusiya isə bizə məhz upstrime üçün (hasilat sektoru) lazımdır",- deyə şirkətdən bildiriblər. Daha sonra şirkətdən əlavə ediblər ki, Xəzər sahəsinin ehtiyatları böyük olmasa da, məhz Kalmıkiyada aparılacaq uğurlu işlər Rusiyada hasilat fəaliyyətinin genişlənməsinə zəmin ola bilər.
SOCAR-ın xaricdə upstrime sahəsində daha bir istiqaməti İsrailin dəniz şelfində "Şemen" layihəsində iştirakından ibarətdir. "Bu layihənin operatoru Azərbaycanın "Caspian Drilling Company Ltd" (CDC) şirkətidir. MMC-nin 92,5 faizi SOCAR-a məxsusdur. "Şemen strukturunda qazma işləri aparılır", - deyə SOCAR-dan bildirilib. Bundan başqa, CDC zəlzələ kəşfiyyat işlərinin aparıldığı "Oz" strukturunda israilli tərəfdaşları ilə birgə lisenziyaya malikdir. Zəlzələ kəşfiyyat işlərinin nəticəsindən asılı olaraq, axtarış quyularının qazılması haqda qərar verilə bilər.
Şirkətin planlarında Amerika bazarına da giriş qeyd olunur - artıq ABŞ-da SOCAR-ın bölməsi açılıb, bazarın imkanları öyrənilir. Hazırkı halda sərmayə yatırımı da mümkündür. Belə ki, xam neftin Amerikaya satışı çoxdan reallaşdırılır. Bakı-Tiflis-Ceyhan boru kəməri işə düşdüyü andan Azərbaycan nefti ABŞ-a nəql edilir.
Beləliklə, SOCAR dünyanın hər yerində neft sektorunun bütün sahələrində praktiki iştirakını genişləndirərək, tədricən iri neft şirkətləri ilə yanaşı bir sırada durur.

ИНВЕСТИЦИОННОЕ ШЕСТВИЕ
Реализация нефтяных контрактов и крупных энергетических проектов отразилась не только на развитии страны, но и создала условия для инвестиционной экспансии Азербайджана на международных рынках. В данном процессе первопроходцами стали Государственная нефтяная компания (SOCAR) и Государственный нефтяной фонд (ГНФАР).
Кроме большого вклада в социальную сферу Азербайджана уже несколько лет Госнефтефонд активно финансирует инициированные Баку региональные экономические проекты, выделяет средства на проекты SOCAR. В последний год ГНФАР начал активное инвестирование также в ликвидную недвижимость за рубежом. Причем время было подобрано идеально - в условиях продолжающегося экономического кризиса в Европе цена на недвижимость упала.
В результате ГНФАР приобрел  торгово-офисный центр "Галерея Актер" на Пушкинской площади Москвы за $133 млн., недвижимость в Лондоне за 177,35 млн. фунтов стерлингов  и Париже за 135 млн. евро. В планах фонда - вложения в коммерческую недвижимость в регионе Юго-Восточной Азии, изучаются возможности в Сингапуре, Китае, Японии, Южной Корее, Гонконге, а также в Австралии. На эти цели ГНФАР готов выделить до $1 млрд.
Последним же приобретением фонда стала доля в 2,95% в одном из крупнейших российских банков - ВТБ. ГНФАР приобрел долю в рамках размещения акций банка,  потратив на этот пакет $500 млн.
SOCAR со своей стороны также прошла путь развития из компании, сконцентрированной на решении проблем с нефтегазодобычей внутри страны, до ведущего игрока мирового рынка.
Если еще пять лет назад SOCAR старалась лишь расширить рынки продаж своей нефти и нефтепродуктов, то последний период характеризуется активными инвестиционными вложениями, причем не только в соседние страны, но и в Европу. Наряду с Турцией, Грузией и Украиной Госнефтекомпания Азербайджана является также инвестором в экономики Румынии и Швейцарии.
К примеру, самое крупное вложение SOCAR связано с покупкой нефтехимического комплекса Pet-kim в Турции. Инвестировав в приобретение этого актива $2 млрд., компания выстроила вокруг него свою инвестиционную стратегию по братской стране. Далее компания вложила в Турцию еще $1,8 млрд. - средства были направлены на расширение производства Petkim, начальные работы по строительству нового нефтеперерабатывающего завода STAR, а также на систему оптовой продажи нефтепродуктов и природного газа.
В последующие пять лет инвестиции в Турцию (за исключением сооружения Трансанатолийского газопровода - TANAP) составят около $8 млрд., из которых $5,5 млрд. пойдут на строительство НПЗ STAR, $1,5 млрд. - на электростанцию, $350 млн. - на контейнерный порт и $585 млн. - на расширение производства комплекса Petkim.
В остальных странах SOCAR в основном сконцентрирована на продаже нефтепродуктов через сеть своих АЗС. Вложив в первую очередь около $1 млрд. в Грузию, компания открыла в соседней стране более 100 АЗС, реконструировала порт Кулеви и часть газопроводной сети страны, также находящейся в управлении SOCAR.
Вложения в сеть АЗС в Украине составили $180 млн. - на эти средства открыты 34 АЗС и налажена система оптовой продажи нефтепродуктов. В последующие два года предполагается вложить $150 млн. в  расширение сети АЗС до 100-120 единиц.
Но инвестиционная экспансия SOCAR не ограничилась только странами СНГ. Крупнейшим ее приобретением в Западной Европе стала покупка компании Ecco Schweiz, являющейся подразделением американского нефтяного гиганта ExxonMobil в Швейцарии. Заплатив за активы этой компании $330 млн., SOCAR получила сеть из 160 АЗС, подразделения по оптовой продаже нефтепродуктов, подразделение компании, занимающейся топливным маркетингом для промышленных и оптовых клиентов, газозаполняющий завод в Ванген-Ольтенде, пункты заправок авиационным топливом в аэропортах Женевы и Цюриха и т.д. К настоящему времени компания вложила в Швейцарию еще $110 млн.
Пока наиболее скромными остаются вложения SOCAR в Румынии - $25 млн. на сеть из 14 АЗС. В текущем году предполагается вложить еще $30 млн. и довести количество заправок до 38.
Перспективы инвестиционных вложений имеются и в Греции - SOCAR является одним из трех претендентов на приватизацию активов газовой компании DEPA. Тендер на приватизацию пока продолжается, ведутся активные переговоры, результаты которых могут быть известны уже текущим летом.
Но все эти вложения осуществлялись в основном в сектор переработки нефтепродуктов и оптовой и розничной продажи, основная же деятельность нефтяной компании всегда связана с добычей нефти и газа. Если компания не добывает ресурсов, она не получает престижного названия "нефтяная". Вся добывающая деятельность SOCAR до сих пор была сконцентрирована лишь в Азербайджане, но и в этом деле ожидается изменение зоны охвата.
По сообщению агентства "Интерфакс", Управление по недропользованию по Республике Калмыкия (Калмнедра) получило заявку на участие в аукционе на право пользования недрами Каспийского участка с целью разведки и добычи углеводородов.
По словам представителя ведомства, единственная заявка получена от ООО "SOCAR Рус" (Москва), которое является дочерней структурой SOCAR.
Сам аукцион будет проведен в конце июня, а пока документы ООО "SOCAR Рус" изучают "Роснедра" на предмет соответствия требованиям и условиям проведения аукциона и принятия решения. Стартовый платеж за право пользования недрами - 516,5 млн. рублей ($16,2 млн.). Площадь Каспийского участка составляет 100,4 кв. км, прогнозируемые запасы - 4,697 млн. тонн, извлекаемые - 0,378 млн. тонн нефти.
"Для нас это первый шаг в России. Мы открыли дочернюю  компанию в Москве "SOCAR Рус" и через нее будем продвигаться на российском рынке", - сказал R+ представитель SOCAR.
При этом в России компанию пока не интересует сфера переработки и продажи нефтепродуктов. "Розничная продажа и сеть АЗС, скорее всего, способствуют узнаваемости компании, играют роль рекламы. В России же для нас важен именно upstrime (сектор добычи)", - сказали в компании, отметив, что хоть запасы Каспийского участка небольшие, но именно успешная работа в Калмыкии может стать залогом расширения добывающей деятельности в РФ.
Еще одним направлением работы SOCAR в сфере upstrime за рубежом является участие в проекте "Шемен" на морском шельфе Израиля. "Оператором в нем выступает азербайджанская Caspian Drilling Company Ltd (CDC), в которой SOCAR принадлежит 92,5%. Там уже ведется бурение на структуре "Шемен"", - сообщил представитель SOCAR. Кроме того, CDC вместе с израильскими партнерами владеет лицензией на структуру "Оз", где проведены сейсморазведочные работы, по результатам которых может быть принято решение о бурении разведочной скважины.
В планах компании значится и выход на американский рынок - уже открыто подразделение SOCAR в США, изучаются возможности рынка. В данном случае речь также может идти об инвестировании, так как продажи сырой нефти ведутся уже  давно - с момента запуска трубопровода Баку - Тбилиси - Джейхан азербайджанская нефть поступает в США.
Таким образом, SOCAR постепенно становится в один ряд с крупными нефтяными компаниями, расширяя свое присутствие практически во всех сферах нефтяного сектора по всем уголкам мира.