ÜSTÜ BƏZƏK ALTI TƏZƏK
"Ermənistan" ümumerməni fondunun şurası 2013-cü ildə telemarafonun gedişində toplanılacaq vəsaitin Kəlbəcər rayonundan keçən Vardenis-Ağdərə yolunun təmirinə xərclənəcəyini bəyan edib. İrəvan Azərbaycanın işğal altındakı regionunu Ermənistanla birləşdirən infrastrukturun yaradılması ilə, ilk növbədə, Dağlıq Qarabağda öz mövqelərini gücləndirməyə ümid edir. İkincisi, bu yol vasitəsilə Ağdərə və Kəlbəcərdən faydalı qazıntıların, ilk növbədə, qızıl və misin oğurlanaraq daşınması daha asan olacaq. Hazırda Ermənistan Kəlbəcər rayonunun Heyvalı kəndindəki yatağın istismarı ilə məşğuldur. Buradan hasil olunan qızıl işlənməsi üçün Araverdi Zənginləşdirici Metallurgiya Zavoduna daşınır. Bir sözlə, yolun bərpası yataqdan zavoda daşımaların daha rahat şəkildə həyata keçirilməsini təmin edəcək.
İşğal olunmuş ərazilərdən qeyri-qanuni qızıl və mis hasilatını "Beyzmetals" şirkəti həyata keçirir. Onun sahibi erməniəsilli rusiyalı sahibkar V.Meclumyandır. Bu şirkət tanınmamış "Dağlıq Qarabağ Respublikası" iqtisadiyyatının "dayağı"dır. 2011-ci ilin 10 ayı ərzində "Beyzmetals" 8,3 milyon dollar "vergi" ödəyib. İlk baxışdan infrastrukturun yaradılması və "Beyzmetals"ın fəaliyyətini Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində elan edilmiş "DQR"də dayanıqlı iqtisadiyyatın formalaşdırılması cəhdləri kimi, qiymətləndirmək olar. Reallıqda isə vəziyyət, yumşaq desək, göründüyü kimi aydın deyil.
İşğal altındakı regionun "Dağlıq Qarabağ Respublikası"nın iqtisadiyyatı, əslində, həcminə görə çox kiçikdir. Burada əsas əhəmiyyət daşıyan hər hansı sektoru müəyyənləşdirmək çətindir.
Ümumilikdə isə Ermənistan KİV-in məlumatına görə, "Dağlıq Qarabağın iqtisadiyyatı" kənd təsərrüfatına əsaslanır. Onun əsasında bölgədə torpaqların paylanılması həyata keçirilib. Həmin mənbələrə inansaq, hazırda 30 min insan kənd təsərrüfatı sektorunda çalışır, 15 min fermer təsərrüfatı mövcuddur. 1999-cu ildən başlayaraq, separatçı region guya özünü taxıl ilə tam təmin edir. Lakin bir məqam qeyd olunmalıdır: kənd təsərrüfatına büdcədən ayrılmaların artımına baxmayaraq, burada taxılçılıq bumunun izi-tozu belə yoxdur. İndi Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarında mədən bumu yaşanır və Ağdərə-Vardenis yolunun bərpası məsələsi də bunu təsdiqləyir. Separatçı rejim məmurlarının digər sevimli sahəsi "elit mənzillər"in tikintisidir. Amma bu işə də şəxsi deyil, dövlət investisiyası xərclənir.
Yeri gəlmişkən, büdcə haqqında. Onun əsas hissəsini Ermənistandan gələnilki "dövlətlərarası kredit" təşkil edir. Halbuki, Ermənistanın iqtisadi vəziyyəti bunsuz da acınacaqlıdır. Həm Ermənistanda, həm də separatçı rejimdə yaxşı başa düşürlər ki, hər iki tərəfin səmimi istəyi olsa belə, bu "kredit"i heç kəs heç zaman geri qaytarmayacaq. Qarabağ rejiminin Ermənistandan gələn dotasiyaları geri qaytarmaq imkanı sadəcə, yoxdur.
Məsələn, "DQR"in 2011-ci il büdcəsi"nə nəzər saldıqda görürük ki, onun gəlir hissəsi 168 milyon dollar təşkil edib. Hesab edək ki, ümumi "vergi" yığımı 12,4 milyon, "nəhəng şirkətlərdən" yığılanlar, isə təxminən, 20 milyon dollar olub. Aydın olur ki, yerdə qalan 148 milyon dollar Ermənistan və erməni diasporunun maddi yardımından ibarətdir. 2011-ci ildə Ermənistanın separatçılara ayırdığı "dövlətlərarası kredit" 91,8 milyon dollar olub. Göründüyü kimi, dotasiyalar olmadan Dağlıq Qarabağdakı separatçı rejim öz tələbatlarını ödəyə bilməz. Çünki onun gəlir mənbələri son dərəcə məhduddur.
Dağlıq Qarabağın bütün "maliyyə sistemi" Ermənistandan tam asılı vəziyyətdədir. Maliyyə axınının istiqamətləri və onun qaydaları Ermənistan mərkəzi bankı tərəfindən tənzimlənir. Regionda yalnız erməni banklarının filialları fəaliyyət göstərir. Orada Ermənistan valyutası - dram işləyir. Separatçı rejim dövriyyəyə "Qarabağ dramı"nın buraxıldığını elan etsə də, reallıqda o, yalnız ekzotika axtaran kolleksionerlər üçün maraq kəsb edə bilər.
Göründüyü kimi, "Qarabağ iqtisadiyyatı" müstəqil şəkildə işləmək iqtidarında deyil və tamamilə İrəvandan gələn xarici siyasətdən, həmçinin erməni diasporundan asılıdır. Bu dəstək olmadan regionun öz iqtisadiyyatını inkişaf etdirə biləcəyini düşünmək sadəlövhlük olardı. Dağlıq Qarabağ faktiki olaraq, Ermənistan iqtisadiyyatına inteqrasiya olunub. İşğal altındakı ərazilərdə istehsal olunan cüzi miqdarda məhsullar yalnız Ermənistanda satılır, beynəlxalq bazarlara çıxarılanlar isə Ermənistan istehsalı adı altında təqdim edilir. Bununla nə qədər uzağa getmək olar?
Bu gün Ermənistan iqtisadiyyatının özü heç də ən yaxşı dövrünü yaşamır. İstehsalda kollaps yaşanır, gəlir gətirən azsaylı sənaye müəssisələri isə Rusiyanın mülkiyyətindədir. İndi özü müflisliyin astanasında olan ölkədən asılılıq Qarabağ erməniləri üçün yalnız mənfi fəsadlar yarada bilər. Onların erməni diasporundan daim yardım alacaqlarını düşünmək də sadəlöhvlük olardı. Nə zamansa diaspor da Qarabağda pullarını havaya sovurmaqdan bezəcək.

GAME OF "EMBELLISHMENT"
The Board of Trustees of the All-Armenian Fund Armenia has said that the funds that will be raised during a telethon in 2013 will be used to repair the Vardenis-Agdara road passing through Kalbacar District. By creating infrastructure linking the occupied region of Azerbaijan to Armenia, Yerevan hopes to strengthen its position in Nagornyy Karabakh. Secondly, this road will help to create better conditions for stealing minerals, especially gold and copper, from Agdara and Kalbacar. Armenia currently operates a mine in the village of Heyvali in Kalbacar District. Gold produced here is transported to the Alaverdi metallurgical plant for processing. In short, the restoration of the road will ease the way from the mine to the factory.
Base Metals, a company owned by Russian businessman of Armenian origin Valeriy Mezhlumyan, is engaged in illegal gold and copper production in the occupied territories. This company is a "pillar" of the economy of self-proclaimed Nagor-nyy Karabakh. In 10 months of 2011, the company paid $ 8.3 million in "taxes". At first glance, the creation of infrastructure and activities of Base Metals can be perceived as the formation of a sustainable economy in the so-called "Nagornyy Karabakh Republic" proclaimed by Armenia in the occupied Azerbaijani lands. In reality, the situation, to put it mildly, is not as rosy as it seems.
The economy of the occupied region, presented as "the economy of the Nagornyy Karabakh Republic", is very small in volume. It is difficult to identify any significant sector of key importance.
In general, according to Armenian media reports, "the economy of Nagornyy Karabakh" is based on agriculture, and land has been distributed in it. If you trust these sources, 30,000 people are employed in the agricultural sector and there are 15,000 farms. Since 1999, the separatist region has supposedly fully provided itself with grain. However, it should be noted here that in spite of the increase in budget allocations for agriculture, the grain boom here has faded into oblivion.
Now there is an ore boom in the occupied territories of Azerbaijan, as indicated by the restoration of the notorious Agdara-Vardenis road. Another favourite area of top officials of the separatist regime is the construction of "elite housing", which also involves not private, but budget investment.
Speaking of the budget. A weighty part of it is the so-called annual "interstate loan" from Armenia, whose financial resources are very limited anyway. Both in Armenia and in the occupied territories, they are well aware that no one will ever return the "loan" even if both sides sincerely desire it. The Karabakh regime simply has no ability to return subsidies coming from Armenia.
If, for example, we take the "NKR budget" for 2011, the revenues of which totalled $ 168 million, and assume that the total "tax" revenues, including $ 12.4 million from the "largest companies", may be about $ 20 million, then it turns out that the remaining $ 148 million account for financial assistance from Armenia and the Armenian diaspora. For example, in 2011, the "interstate loan" from Armenia totalled $ 91.8 million. As can be seen, the Karabakh separatist regime will not be able to meet its own needs without subsidies, as it is very limited in sources of income.
The entire "financial system" of Nagornyy Karabakh is totally dependent on Armenia. The financial flows are managed and the rules of their regulation are defined by the Central Bank of Armenia. There are only branches of Armenian banks in the region. The Armenian currency - the dram - is used here. Although the separatist regime has announced the introduction of the "Karabakh dram", in reality it has become a commodity that is of interest only to numismatists hunting for exotic coins.
As can be seen, "the Karabakh economy" is not able to function independently and is entirely dependent on foreign support, which comes from Yerevan and the Armenian diaspora. It would be naive to believe that the region would be able to independently develop its own economy without this support. Nagornyy Karabakh is actually integrated into the economy of Armenia. The small amount of products produced in the occupied territories is sold only in Armenia, and if they have access to international markets, only as products made in Armenia. But how far can you go with this?
The economy of Armenia itself is going through hard times. Production has collapsed, and the minor industries that generate revenue are owned by Russia. In this case, dependence on a country, which is on the verge of bankruptcy itself, can only lead to negative consequences for the Armenians of Karabakh. It is also naive to rely on eternal assistance from the Armenian diaspora - someday they will get tired of pouring their money down the Karabakh drain.