"Ardıcıl 5-ci dəfə Avropadan medal qazanmağımız uğurlarımızın təsadüfi olmadığını göstərir"
Azərbaycan bədii gimnastları Vyanada keçirilən Avropa çempionatında gümüş medal qazandılar. Dünya Kubokunda layiqincə çıxış edən zərif cinsin nümayəndələrinin ardınca Avropa Çempionatında qrup hərəkətləri üzrə millimiz fəxrü kürsünün ikinci pilləsinə yüksəldi. Qitə birinciliyində həm rəqabət, həm də favoritlərin sayı digər turnirlərdən fərqlənir. Bu mənada gimnastlarımızın çətin sınaqdan qalib ayrıldığını söyləmək olar. Avstriyadakı uğurlu nəticə və gimnastikanın hazırkı vəziyyətiylə bağlı millimizin baş məşqçisi Mariana Vasilyeva "R+"a danışdı.
- Vyanadakı qitə birinciliyində belə uğur qazanacağınıza inanırdınızmı?
- Sözün düzü, çox sevinirəm. Ardıcıl 5-ci dəfə Avropa Çempionatından medalla qayıdırıq. Bu çox böyük nəticədir. Azərbaycan adına gimnastlarımız gərgin rəqabətdən alnıaçıq çıxdılar. Uğurlarımızın təsadüfi olmadığı artıq təsdiqlənib. Azərbaycanda gimnastika inkişaf edir və buna görə də bütün yarışlarıda yüksək nəticələr qazanırıq.
- Qrup hərəkətləri üzrə komandamız yalnız Rusiyadan geri qaldı...
- Rusiya gimnastikada dəbi diqtə edən ölkədir. Qitə birinciliyində yalnız Rusiyadan geri qalmaq bu ölkə ilə rəqabət aparmaq deməkdir. Komandamdan çox razı qaldım. Qrup hərəkətləri üzrə komanda gümüş qazandı. Marina Durunda və Lalə Yusifova öz çıxışları ilə artıq böyüklər arasında mübarizə aparmağa hazır olduqlarını göstərdilər. Fərdi çıxışlarda qitədə 4-cü olduq. Ötən il də bu nəticəni göstərmişdik.
- Növbəti Avropa Çempionatı 2014-cü ildə Bakıda keçiriləcək. Bu yarışdan nə gözləyirsiniz?
- Biz bu yarışa daha ciddi hazırlaşmalıyıq. Çünki doğma divarlar arasında istənilən yarış azarkeşlərimiz üçün bayramdır. Gələn qitə birinciliyində də layiqli çıxış edəcəyimizə inanıram.
- Avropa Çempionatından əvvəl Dünya Kubokunda uğurlu çıxış etmişdiniz. Demək olar ki, komandamız stabil olaraq nəticə qazanmaqda davam edir?
- Dünya Kubokundakı çıxışımızdan razı qaldım. Xüsusilə qızların finalda 10 gürzlə hərəkətlərini yüksək qiymətləndirirəm. Olimpiya çempionları olan Rusiya, Belarus və İtaliya kimi komandalar bizi qabaqladı. İlk dəfə Dünya Kubokunda gimnastımız gümüş medal qazandı. Nəzərə alsaq ki, komandamız çox gəncdir, onda uşaqların gələcəkdə daha böyük uğur qazanacağını söyləmək olar. Çoxnövçülükdə 4-cü yeri tutduq. Üstəlik, gimnastımız Marina Durundanın çıxışını çox bəyəndim.
- Gimnastikanın Azərbaycanda inkişaf sürətindən razısınızmı?
- Azərbaycanda gimnastikanı çox sevirlər. Əksər regionlarda məktəblərimiz fəaliyyət göstərir. Bakı 2014-cü ildə Avropa, 2019-cu ildə isə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək. Bu, ölkədə gimnastikaya olan marağı daha da artıracaq. Komandamıza yaradılan şəraitə görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə təşəkkür etmək istərdim. Şəxsən federasiya prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya minnətdarlığımı bildirirəm.
- 2015-ci ildə Bakıda ilk Avropa Olimpiya Oyunları keçiriləcək. Gimnastika da orada olacaq idman növləri sırasındadır...
- Azərbaycanın tarixdə ilk dəfə Avropa Olimpiya Oyunlarını keçirməsi böyük hadisədir. Əminəm ki, mötəbər yarış yüksək səviyyədə keçiriləcək. Gimnastikanın idman növləri sırasında olması həm sevindirici, həm də məsuliyyətdir. Biz bütün yarışlara səylə hazırlaşırıq. Əlbəttə, doğma Bakıda baş tutacaq turnirə xüsusi həvəslə hazırlaşacağıq.
- Hazırda Gimnastika Kompleksinin inşası davam etdirilir. Bu arena haqda fikrinizi bilmək istərdik...
- İlin sonunda Bakıda Avropanın ən yaxşı gimnastika kompleksinin inşası başa çatacaq. Bu arena, sözün əsl mənasında, qitədə ən yaxşılardan olacaq. Orada həm məşq, həm də yarış keçirmək üçün hər cür şərait yaradılacaq. Bu kompleks işimizi asanlaşdıracaq. Artıq daha gözəl arenada məşq edəcəyik. Üstəlik, xarici komandalar da paytaxtımızda hazırlıq keçə biləcək. Azərbaycana gələrək burda məşq etmək istəyən yığmaların sayı olduqca çoxdur. Sevinirəm ki, gimnastikamızın belə gözəl arenası olacaq.
- Azərbaycan gimnastikasında yeniyetmə və gənclər arasında yeni adlar var. Perspektivli idmançılardan kimi xüsusilə qeyd edə bilərsiniz?
- Bu il yeni olimpiya mövsümü başlayır. Buna görə də yeniyetmələrin arasında yeni adların meydana çıxması təbii haldır. Qızlarımız bir sıra yarışlarda uğurlu çıxış etməklə özləri haqda müsbət fikir formalaşdıra biliblər. Lalə Yusifova yeniyetmələr arasında ikiqat Avropa Çempionatının mükafatçısıdır. Marina Durundanın son çıxışları bizləri sevindirməyə bilməz. Gənc yaşda olmasına baxmayaraq, dünya reytinqində ən güclü 8 idmançının sırasına düşməsi onların uğurlu gələcəyindən xəbər verir. Qızlarımız həm Dünya Kubokunun mərhələ yarışlarında, həm də Qran-pri turnirlərində inamlı çıxış edirlər. Mütəxəssislərin çoxu onların dünya gimnastikasında layiqli yer tutacağını söyləyir. Tezliklə Avropa birinciliyinin bürünc mükafatçıları Nilufər Niftəliyeva və Gülsüm Şəfizadə onlara rəqabət yaradacaq. Bu qızlar hər yarış daha yaxşı çıxış etməklə düzgün yolda olduqlarını göstərirlər.
- Komandaya seçim zamanı hansı problemlərlə rastlaşırsınız?
- Son illər bir qayda olaraq, qızlarımız qazandığı nəticələrlə bizi sevindirir. 2009-cu ildən başlayaraq 2012-ci ilə qədər 14 yeniyetməmiz Avropa birinciliklərində gümüş və ya bürünc medala layiq görülüb. Bu nəticələr gələcək haqda nikbin düşünməyə əsas verir. Amma milli komandaya seçim zamanı bəzi problemlərlə rastlaşırıq. Adətən, yığmaya 12 yaşında olarkən cəlb olunurlar. Bəzən gimnast bu yaşda lazımi formada olmur. Nəticədə 2-3 il ərzində onunla məşq edərək lazımi səviyyəyə çatdırırıq. Bu isə əlavə vaxt itkisi sayılır. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına təşəkkür edirəm ki, məşqçilər üçün ölkədə həm yerli, həm də beynəlxalq kurslar təşkil edib. Fikrimcə, bu, məşqçilərin inkişafına kömək olacaq və ilkin hazırlıqda özünü göstərəcək. Yeni gimnastika kompleksi istifadəyə veriləndən sonra, orada seçimlərin daha erkən aparılmasını istəyirəm. Arenada 5-8 yaşlarında qızları seçərək, onlara xüsusi hazırlıq keçmək çox yaxşı olardı.

SECOND ON THE CONTINENT
"The winning of European medals for the fifth time in a row shows that our successes are not accidental"
The Rhythmic Gymnastics European Championship held in Vienna brought another silver medal to the treasury of Azerbaijani gymnasts. After a successful performance at the World Championship, the Azerbaijani rhythmic gymnastics team climbed to the second step of the podium in the group exercises. The continental championship is different from other tournaments by the exigencies of competition and the number of favourites. In this respect, it can be said that the Azerbaijani gymnasts honourably withstood the difficult test. The head coach of the national team, Mariana Vasileva, spoke about the success in Austria and the current state of rhythmic gymnastics in an interview with R+.
- Did you believe that you would achieve such success at the continental championship in Vienna?
- To be honest, I'm very pleased. For the fifth time in a row, we are back from the European Championships with medals. This is a great achievement. Our gymnasts honourably withstood the intense competition, proving that our successes are not accidental. In Azerbaijan, gymnastics continues to develop, and that's why we show good results at all competitions.
- In the group exercises, our team lost only to the Russian team.
- Russia dictates fashion in gymnastics. Losing only to Russia means competition with gymnasts from this country. I am very happy with our team. In the group exercises, we won a silver. With their performances, Marina Durunda and Lala Yusifova demonstrated willingness to fight alongside adults. In individual performances, we finished fourth in the continent, repeating last year's result.
- The next European Champio-nship will be held in 2014 in Baku. What do you expect from this event?
- We have to prepare for the championship at home more seriously, as any tournament at home is a festive occasion for the fans. I believe that we will perform adequately at the next continental championship too.
- Before the European Champio-nship, the team successfully performed at the World Cup. Can we say that our team continues to show consistently good results?
- I am pleased with our performance at the World Championship. I value the performance with ten clubs in the final especially highly. We were behind only Olympic champions - teams from Russia, Belarus and Italy. For the first time at the World Championship, our gymnasts won a silver medal. Note that we have a very young team, and in the future, we will achieve even greater success. In the all-around events, we took fourth place. I liked the performance of Marina Durunda.
- How do you assess the rate of development of gymnastics in Azerbaijan?
- In Azerbaijan they love gymnastics. Our school operates in most regions. Baku will host the European Championships in 2014 and the World Cup in 2019. This will further strengthen the interest in gymnastics in the country. I want to thank the leadership of the Azerbaijani Federation of Gymnastics and its President Meh-riban Aliyeva for the conditions created for the team.
- In 2015, Baku will host the First European Olympic Games. Gym-nastics is also among the sports in the Games.
- The conduct of the first ever European Olympic Games in Azerbaijan is a big event. I am sure that the authoritative competition will take place at a high level. The inclusion of gymnastics in the European Olympic Games is joyful and responsible. We are seriously preparing for all competitions, but for the tournament in our native Baku we will prepare with special enthusiasm, of course.
- The National Gymnastics Arena is under construction in Baku. I would like to know your opinion about this complex.
- The construction of Europe's best gymnastics complex will be completed in Baku by the end of the year. All conditions for training and competitions will be created there. This complex will greatly facilitate our work. We will train in a wonderful arena. In addition, teams from other countries will be able to practice in our capital. Already at this stage, a lot of national teams want to come to Azerbaijan and practice here. I am very glad that our gymnasts will have such a great arena.
- In Azerbaijani gymnastics, new names have appeared among juniors and youth. Which of the promising athletes can you mention?
- A new Olympic cycle will start this year, so the emergence of new names among the young is totally natural. With successful performances in a number of competitions, our girls were able to form a positive opinion about themselves. Lala Yusifova is a two-time winner of the European Junior Championships. The recent performances of Marina Durunda cannot but please us. The fact that she is in the top eight in the world rankings despite her young age indicates the promising future of these athletes. Our girls also played with confidence at the World Championship and Grand Prix tournaments. Many experts say that it will take a worthy place in world gymnastics. The bronze medallists of Europe, Nilufar Niftaliyeva and Gulsum Safizada, will soon begin to compete with them. With their more successful performances at each new competition, these girls prove that they are on the right track.
- What challenges do you face in the process of selection for the team?
- In recent years, the girls tend to make us happy with their results. From 2009 to 2012, 14 of our juniors were awarded silver and bronze medals at European championships. These results allow us to look to the future with optimism. But in the process of selection for the national team, we are faced with some problems. Typically, athletes are recruited for the national team from 12. But sometimes gymnasts even at this age do not yet have the necessary form, and within two or three years, we bring them up to the desired level. And this is an additional waste of time. I thank the Gymnastics Federation of Azerbaijan for organizing local and international courses for coaches. I think it will contribute to the development of coaches and manifest itself during the preliminary training of gymnasts. After the launch of the new gymnasium complex, we would like to select girls from the age of 5-8 and hold special training sessions with them.