SSRİ və Azərbaycanın xalq artisti Hökumə Qurbanovanın ulduzu hər zaman bizə işıq saçacaq
Göydə nə qədər ulduzlar var... İrili-xırdalı, işıqlı, solğun... Onların bəzilərini yalnız dəfələrlə böyüdül-müş teleskopla görmək mümkündür, bəziləri isə öləziyən işığıyla güclə nəzərə çarpır. Amma elə ulduzlar da var ki, bərq vurur, zülmətləri aydınladaraq, yolları işıqlandırır... İnsanlar da ulduzlara bənzəyirlər. Elələri var ki, minlərin, milyonların arasında seçilmir. Amma elələri də var, öz işığıyla ətrafı nura qərq eləyir. Hökumə Qurbanova belə insanlardan idi.
İstedadlı aktrisa, gözəl, məğrur qadın... Bu əzəmətli qadının heyranları çox idi. Onun həm sənətinə, həm də gözəlliyinə məftun olurdular. O isə teatr sənətinin, səhnənin vurğunuydu. Bu sevginin yaşını heç özü də bilmirdi. Bildiyi bu idi: uşaqlıqdan teatr sənəti barədə söhbətlərin, müzakirələrin, mübahisələrin şahidi olmuşdu. Həm də bunlar adi, teatr həvəskarlarının söhbətləri deyildi. Onun anası Malikat xanım görkəmli bəstəkar Müslüm Maqomayevin bacısı idi. Uzun müddət Qubernski (indiki Füzuli - Z.F.) küçəsində Müslüm bəyin olduğu evdə yaşadılar. Dayısının otağı hər gün qonaq-qaralı olurdu. Hökumə xanım kiçik yaşlarından böyük sənətkarların teatr barədə fikirlərini dinləyirdi.
Alın yazısı...
...Hökumə xanım 1913-cü ilin        11 iyununda Bakı şəhərində dünyaya göz açmışdı. Atası Abbasəli Qurbanov da, anası Malikat xanım da incəsənəti çox sevirdilər. Övladlarının isə mükəmməl savad almalarını istəyirdilər. Buna görə də evdə möhkəm qaydalar qoyur, uşaqlarına qarşı tələbkarlıq göstərirdilər. Hökumə xanımın təhsil aldığı 38 saylı qız məktəbində, sonra isə 33 saylı məktəbdə musiqi, ədəbiyyat, dram, tikiş, idman dərnəkləri vardı. Ata-ana uşaqlarının həmin dərnəklərdə məşqlərinə nəzarət edirdi.
İlk dəfə teatra Müslüm bəylə getdiyi günü ömrünün sonunadək ən şirin xatirələrindən biri kimi yada saldı Hökumə xanım. "Leyli və Məcnun" tamaşasına baxdılar. Səhnədə gördüklərini günlərlə xəyalında yenidən canlandırdı, sanki Məcnunun yanıqlı səsi onu hər yerdə müşayiət edirdi.
Bakı Pedaqoji Texnikumuna daxil oldu. 1931-ci ildə həmin məktəbdə təhsilini başa vurduqdan sonra, Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasına qəbul edildi. İki il konservatoriyanın fortepiano sinfində oxudu. Həmin illərdə dramaturq və teatr xadimi Cəfər Cabbarlının təşəbbüsü ilə "Almaz" filmində Yaxşı roluna çəkildi.
İlk məhəbbəti ilə məktəbdə tanış olmuşdu. O zaman Hökumə xanım fortepiano sinfində oxuyurdu. Onların arasında yaranmış  dostluq sonra məhəbbətə çevrildi.
Ələsgərin ailəsinin maddi vəziyyəti ağır idi. Ancaq o, böyük sevginin qarşısında bunlar Hökumə xanımın gözünə görünərdimi? Anasına "Əgər ona getməyəcəyəmsə, başqa heç kimə "hə" sözünü məndən eşitməyəcəksiniz!" - dedi. Onların evinə qızı üçün elçiliyə gələn boy-buxunlu, yaraşıqlı oğlanı bəyənsə də, yoxsulluğuna görə qızını vermək istəməyən Malikat xanım Hökumənin inadkarlığı qarşısında güzəştə getməli oldu.
Onlar evlənəndə Ələsgər Ələkbərov artıq altı-yeddi il idi, Bakı Türk İşçi Teatrının aktyoru idi. Hələ 1927-ci ildə, 17 yaşında onu bu teatra dəvət etmişdilər.
1933-cü ilin yanvarında Azərbaycan Kommunist Bolşeviklər Partiyası Mərkəzi Komitəsinin qərarı ilə Bakı Türk İşçi Teatrı Gəncəyə (o dövrdə Kirovabad - Z.F.) köçürüldü. Gənc ailə də həmin şəhərə getməli oldu.
Hökumə xanımın aktrisalıq istedadı o qədər güclü idi ki, bunu görməmək mümkün deyildi. Tezliklə ətrafındakılar bu barədə danışmağa başladılar.
Çox keçmədi, bu teatrın yeni məkanda səviyyəsini yüksəltmək üçün Abbas Mirzə Şərifzadə Bakıdan Gəncəyə gəldi. Aktyorların əksəriyyəti teatr işçiləri üçün ayrılmış xüsusi binada qalırdılar. Hökumə xanımgilin mənzili Abbas Mirzə Şərifzadənin mənzili ilə yanaşı idi. O, Hüseyn Cavidin "Şeyx Sənan" pyesini tamaşaya hazırlayırdı. Teatrın binası təmirdə olduğuna görə və darısqallıq ucbatından məşqlər tez-tez Abbas Mirzənin mənzilində keçirdi.
Şərifzadədən dərs
Hökumə xanım həmin günləri sonralar belə xatırlayırdı: "Bizim mənzilləri nazik bir divar ayırdığı üçün məşqlərin gedişini, rejissorun qeydlərini, məsləhətlərini hər dəfə əvvəldən-axıradək aşkar eşidirdim. Özümün xəbərim olmadan burada keçən bütün məşqlərin iştirakçısı olurdum. Xumar rolunun ifaçısı o qədər həssas, çevik olmadığına, ləng işlədiyinə görə, rejissor vaxtının çoxunu ona və Xumara aid parçaların təkrar məşqlərinə sərf edirdi. Mən bir müddətdən sonra ayılıb gördüm ki, Xumar rolunu əzbər bilirəm. Rolu günü sabah oynamağa hazıram. Abbas Mirzənin rejissorluğu ilə Xumar "hazırlamışam". Bu qəribə əhvalatı uzun illər bir mən bildim, bir də Ələsgər Ələkbərov. Üstündən 23 il keçəndən sonra, Dram Teatrında "Şeyx Sənan" tamaşası hazırlananda, Xumar rolunda məşq və çıxış edəndə, tez-tez o qəribə hadisəni və o böyük sənətkarı minnətdarlıqla xatırlayırdım. Mən aktrisa olmaq arzusunu ilk dəfə həmin gizli məşqlərdən sonra duydum...".
Hökumə xanımın istedadı Abbas Mirzənin də diqqətini cəlb etdi. O, Hökumə Qurbanova ilə məşq edirdi. Ələsgər Ələkbərovun ürəyini qısqanclıq alovu bürüyürdü. Elə Hökumə xanım da yaraşıqlı həyat yoldaşını teatrda deyib-güldüyü, məşq etdiyi qızlara qısqanırdı. Gənc ailəyə bir qığılcım kimi düşən qısqanclıq getdikcə alovlanırdı. Narazılıq, inciklik getdikcə çoxalırdı. Bu evliliyi onların yeganə qızları Nailənin varlığı da qurtara bilmədi. 1933-cü ilin oktyabrında Bakıya dönən kimi ayrıldılar.
Abbas Mirzə Şərifzadə, Adil İsgəndərov, Mehdi Məmmədov, Tofiq Kazımov kimi istedadlı rejissorlarla çalışan Hökumə Qurbanova yeni-yeni rollara dəvət almağa başladı.
Onlar boşanandan sonra Ələsgər Ələkbərov evləndi. Bir müddət sonra Hökumə xanımı da teatrın baş rəssamı Nüsrət Fətullayevlə ailə qurdu. Rejissor Hafis Fətullayev xatırlayır: "Onlar 25 ilə yaxın bir yerdə ömür sürdülər. Sevimli qızları, şıltaq və mehriban Vəfa bu ailənin bağlarını daha da möhkəmləndirdi".
Ancaq uzunillik ailə həyatı da boşanma ilə bitdi. Ayrıldılar. Hökumə Qurbanova özündən 17 yaş kiçik olan aktyor Gündüz Abbasovla böyük bir məhəbbət yaşadı.
Beləcə, qırıq-qırıq, yarımçıq bir ömür yaşayırdı Hökumə xanım. Xoşbəxtliyi uzun sürmürdü. Onun ən uzun, heç bitməyən sevgisi teatr idi. Burada Hökumə Qurbanova tək idi, bənzərsiz idi, onun yerini burada kimsə tuta bimirdi. Oynadığı hər rol bir yaradıcılıq məktəbi idi.
O, elə aktrisalığa başladığı ilk illərdə ən məşhur, ən parlaq rolları ifa edə bilərdi. Amma... Ələsgər Ələkbərov boşanandan sonra onunla bir yerdə oynamaq istəmirdi. Akademik Milli Dram Teatrının qüdrətli aktyoru bununla da istər-istəməz Hökumə xanımı baş rollardan məhrum edirdi. "Vaqif"də Xuraman,  "Fərhad və Şirin"də Şirin, "Otello"da Dezdemona... Və daha neçə-neçə rolların ardınca baxa-baxa qalırdı Hökumə Qurbanova.
Milli Dram Teatrının tamaşalarında əvvəllər ara-sıra çıxış edirdi. Sonralar bu kollektivin əvəzolunmaz aktrisası kimi şöhrətləndi. Hökumə xanım ifa etdiyi rollar barədə deyirdi: "Mən oynadığım qəhrəmanların heç birinə bənzəmirəm. Axı onların hərəsi bir fərddir. Doğrudur, hadisələr, dramatik vəziyyətlər arasında bənzərlik, oxşar zahiri əlamətlər tapmaq mümkündür. Lakin bütün bunların müqabilində onlar hardasa bir-birindən fərqlənir və ya digər keyfiyyətləri ilə seçilirlər".
Hökumə Qurbanovanın dərsləri
...Həyatın qanunu belədir. Zaman keçir, Hökumə Qurbanovanı səhnədə görənlərin sayı da getdikcə azalırdı. Aktrisanın yaradıcılığına yaxşı bələd olan Hafiz Fətullayev onu belə xatırlayır: "Hökumə xanımgilin evi Bakıdakı 1 saylı məktəblə üzbəüz idi. İkimərtəbəli binanın ikinci mərtəbəsində elə eyvanda əyləşirdik. Hökumə xanım çay və özünün hazırladığı şirniyyatlardan gətirirdi. Onun gözəl evdarlıq qabiliyyəti vardı".
Çox ciddi, tələbkar qadın olub Hökumə Qurbanova. Həm özünə, həm də işinə qarşı. O illərdə sənəti çox yüksək tutur, kiçik bir epizodla bağlı belə günlərlə axtarışlar aparılırdı. Hökumə xanım da yalnız istedadına güvənib arxayınlaşmırdı. O, öz işinə zərgər dəqiqliyi ilə yanaşırdı.
Hökumə Qurbanova Akademik Milli Dram Teatrının səhnəsində "Şeyx Sənan"da Xumar, "Səyavuş"da Südabə, "Antoni və Kleopatra"da Kleopatra, "Fərhad və Şirin"də Şirin, "Od gəlini"ndə Solmaz, "Eşq və intiqam"da Zöhrə, "İnsan"da Səhər və daha neçə-neçə rollar oynadı. Onunla eyni tamaşada çıxış etməyi gənc aktyorlar özləri üçün böyük xoşbəxtlik hesab edirdilər. Çünki Hökumə xanımdan çox şey öyrənirdilər. Elə məşq prosesində onun ifasına valeh olurdular.
Hafiz Fətullayev təəssüflə deyir: "Hökumə xanım sanki zamanın tilsiminə düşdü. Ötən əsrin 50-cı illərində Azərbaycan teatrı hazırladığı tamaşalarla dünyanı gəzə bilərdi. Amma Sovet hakimiyyəti illərində Azərbaycan teatrına qarşı riyakarlıq edildi. Hökumə xanımın Azərbaycan teatr səhnəsində elə valehedici rolları oldu ki, onlardan heç bir şey qalmadı. Ən yaxşı tamaşaları kinolentinin yaddaşına köçürməklə tarix üçün qorumaq olardı. Çox təəssüf ki, bunu etmədilər. O dövrdə teatrın səhnəsində Barat Şəkinskaya, Leyla Bədirbəyli, Nəcibə Məlikova, Sofa Bəsirzadə kimi istedadlı aktrisalar da çalışırdı. Ancaq onların arasında Hökumə xanım seçilirdi. Sənət aləmində Hökumə xanım səviyyəsinə çatmaq üçün onun kimi ifaçı olmaq lazım idi".
Hökumə Qurbanova sənətin zirvəsindəydi. Bu yüksəklikdə dayanmaq ona yalnız sevgilər, pərəstişkarlar bəxş etmirdi: "Hökumə xanımın bədxahları çox idi", - Hafiz Fətullayev deyir. - "Ona çoxları paxıllıq edirdi. Saqarelinin "Xanuma" əsərində Xanuma rolunda çıxış edirdi. Tamaşa zamanı vəziyyətlə əlaqədar o, səhnədən çıxıb, başqa bir libasla gəlməlidir. Hökumə xanım tələsik paltarı götürür ki, geyinsin, görür, kimsə onu qayçı ilə doğrayıb. Tez kostyumçunu çağırıb digər bir tamaşada geyindiyi paltarı gətirməyi tapşırır. Onu geyinib, səhnəyə çıxır və heç bir şey olmayıbmış kimi oyununa davam edir".
Hökumə xanım "Azərbaycanfilm"in istehsal etdiyi "Bir ailə" filmində Leyla, "Onu bağışlamaq olarmı?"da Kəmalə xanım, "İnsan məskən salır"da Ana rollarına çəkildi. Nədənsə, kinorejissorlar onu daha böyük rollara dəvət etmədilər. Amma 1950-60-cı illərdə çəkilən filmlərin əksəriyyətində baş rolları Hökumə Qurbanova və Əli Zeynalov səsləndirdi.
Kinodan fərqli olaraq, teatrda ona layiq olduğu rollar verildi, ən gözəl tamaşalarda oynadı. 1943-cü ilin 17 iyununda Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti, 1960-cı ilin 24 mayında Xalq artısti, 1965-ci ilin 2 martında isə SSRİ Xalq artisti fəxri adlarına layiq görüldü.
Hökumə xanımın həyatının sonu çox kədərli oldu. Hafiz Fətullayev deyir: "Son zamanlar ekrana çıxmırdı. Qolu şişmişdi. Hələ o zaman Vəfa sağ idi... Sevimli qızı, Akademik Milli Dram Teatrının istedadlı aktrisası Vəfa Fətullayeva sağalmaz xəstəliyə tutuldu və 42 yaşında dünyadan köçdü. İki ay sonra əmim Nüsrət Fətullayev vəfat etdi. Vəfanın itkisi onun üçün böyük faciə idi. Qızından sonra Hökumə xanım da xəstələndi. Vəfanın vəfatından 10 gün sonra onun haqqında "Ömür vəfa etsəydi" verilişini hazırlamağa başladım. Veriliş çox gözəl alındı. Hökumə xanım həmin verilişə "Leçkomissiya"da baxdıqdan sonra məni qucaqlayıb öpdü. "Ürəyimdən tikan çıxardın", - deyib kövrəldi. Bəlkə sevimli qızının vaxtsız ölümü olmasaydı, Hökumə xanım da çox yaşayacaqdı...''.
Hökumə Qurbanova qızından bir il sonra, 1988-ci ilin 2 noyabrında vəfat etdi. Fəxri Xiyabanda dəfn olundu.
Hökumə xanımın vəfatından sonra Hafiz Fətullayev onun haqqında da veriliş hazırlayıb: "Arxivdən böyük çətinliklə onun iki materialını tapdım. "Fərhad və Şirin"də Xosrovla görüşü, bir də Kleopatra dəniz sahilində. Tofiq Kazımovun quruluşunda 1964-cü ildə səhnələşdirilən "Antoni və Kleopatra" tamaşasında Hökumə xanım Kleopatra kimi mürəkkəb obrazı böyük ustalıqla ifa edib".
Bu il görkəmli aktrisanın 100 illik yubileyi keçiriləcək. Hələ bundan neçə-neçə illər sonra da Hökumə Qurbanovanın adı Azərbaycan teatr salnaməsində bir əfsanə kimi xatırlanacaq. Bu aktrisaya heyranlıq heç zaman bitməyəcək və o, sənət dünyasının ulduzu kimi hər zaman yüksəklikdə məğrur-məğrur dayanaraq, işıq saçacaq.

The light of Hokuma Qurbanova, People's Artiste of Azerbaijan and People's Artiste of the USSR will always shine upon us
There are numerous stars in the sky, big ones and small ones, bright ones and faint ones. Some of them can only be seen with a telescope, the wan light of some of them is barely visible. But there are some stars that are so bright that their light banishes the darkness and lights the way…
People are like stars. Some can hardly be distinguished among the thousands and millions of other stars, while others, like Hokuma Qurbanova, bathe those around them in their bright light.
This proud, beautiful and magnificent woman, a talented actress, attracted many admirers with her talent and beauty. She really loved the theatre and was captivated by the stage. This love of stage did not depend on her. She just knew that right from childhood she had been a witness to conversations, discussions and heated arguments about acting and the theatre. These were not moreover just ordinary theatregoers talking. Her mother Malikat was the sister of the famous composer/singer Muslim Magomayev.  She lived at his flat in Gubernskaya Street (now Fizuli Street - author) for a long time. Her uncle had visitors every day and little Hokuma listened to well-known artistes talking about the theatre.
What Fate has ordained…
Hokuma was born in Baku on 11 June 1913. Her father, Abbasali Qurbanov, and her mother, Malikat, absolutely loved art. In an attempt to give their children a good education, they were very demanding with regard to them. Hokuma began school at Girls' School No. 38, and then at School No. 33. There were music, literature and drama circles there, which her parents made sure she attended. Throughout her life she never forgot her first visit to the theatre with her Uncle Muslim. They saw "Leyli and Majnun". She often thought about what she had seen on the stage and it seemed as if she couldn't ever get the voice of Majnun out of her head.
When she graduated from the Baku Pedagogical Technical College in 1931, she was offered a place at the Azerbaijan State Conservatoire where she studied the piano for two years. On the initiative of the dramatist and theatrical figure Cafar Cabbarli, in those years she played the part of Yaxsi in the film "The Diamond".
It was during that time that she became acquainted with her first love. Their friendship blossomed into love. Alaskar's family were not well off, but how could that be an impediment to Hokuma? She gave her mother an ultimatum: "I either marry him or no-one". Although Malikat did not want to let her daughter marry the tall, well-proportioned, but poverty-stricken young man whom she took an instant dislike to, she was forced to back down, when faced with her daughter's stubborness.
When they married, Alaskar Alakbarov [1910-1963] had been acting at the Baku Turkic Theatre for about seven years, since he was 17 in 1927. In January 1933, after the theatre was transferred to Kirovabad (now Ganca - author) by decision of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan, the family also moved there.
Hokuma's acting talent was so outstanding that it could not be missed, and her ability was already the talk of those around her. Abbas Mirza Sarifzada soon arrived from Baku to boost the theatre's profile at its new location. Most of the actors lived in a building specially allocated to the theatre, and the flat occupied by Hokuma and her family was next to his. At that time, Abbas Mirza was working on a production of the play "Sheikh Sanan" by Huseyn Cavid. As the theatre was being refurbished, the rehearsals were frequently held in Sarifzada's flat.
Learning from Sarifzada
Hokuma subsequently recalled those times often: "There was only a thin panel between our flats, and the whole rehearsal, the remarks and advice of the director were quite audible from beginning to end. I couldn't help becoming a participant in that rehearsal. The performer who was playing the part of Xumar did not act sensitively and flexibly enough. This meant that the director had to spend most of his time on her, making her repeat her lines over and over again. One day I realised that I had already learnt the part off by heart and could play it any time. And I had been "trained" by Abbas Mirza. For many years only Alaskar Alakbarov and I knew this strange story. Twenty-three years later, when the Drama Theatre put on the play "Sheikh Sanan", which I rehearsed and acted in the part of Xumar, I frequently recalled this unusual story and the great director with gratitude. I first began to want to be an actress after those "secret rehearsals".
Abbas Mirza recognised Hokuma's talent and started to rehearse with her, which made Alesker Alekperov extremely jealous. Hokuma herself was jealous of her handsome husband's socialising and rehearsing with other actresses. Gradually the spark of jealousy began to flare up and become a fire. They began to row and offend one another. No-one could save the family, even their only daughter Naila. They separated in October 1933, immediately after they returned to Baku.
After working with such talented directors as Abbas Mirza Sarifzada, Adil Iskandarov, Mehdi Mammadov and Tofiq Kazimov, Hokuma Qurbanova began to get offers of new parts.
Once they were divorced Alaskar Alakbarov remarried. Hokuma also started a family with the theatre's chief scene painter, Nusrat Abdullayev. The director Hafiz Fatullayev recalls: "They lived together for almost 25 years. Their beloved, capricious and affectionate daughter Vafa made their family even closer." But even such a long family idyll ended in divorce. After that, Hokuma Qurbanova was to experience great love with the actor Gunduz Abbasov, who was 17 years younger than her.
Hokuma's entire life consisted of such ups and downs. Her happiness and love did not last long. Only her love for the theatre was everlasting and infinite. There Hokuma was totally unique. No-one could take her place. Every part that she played was like a lesson in creativity.
Even at the very beginning of her acting career she was up to the most outstanding and well-known parts. But… After her divorce from him, Alaskar Alakbarov did not wish to perform with her. Thus the Drama Theatre's outstanding actor deprived her of the opportunity to play such main parts as Xuraman in the play "Vaqif", Shirin in "Farhad and Shirin", Desdemone in "Othello"… Hokuma Qurbanova missed out on so many parts.
In the beginning, she rarely acted in performances at the National Drama Theatre. Later on, she became well known as its irreplaceable main lady. Hokuma described the parts she played in the following way: "I have nothing in common with any of the main characters I play. For each of them is individual. True, there may be a superficial similarity in the events and dramatic situations. But, on the other hand, they may stand out for or possess different qualities."
Lessons learnt from Hokuma Qurbanova
Life follows its own course. Hokuma Qurbanova appeared on the stage less and less as time passed. Hafiz Fatullayev, who is extremely familiar with actress's creative ability recalls that time. "Hokuma's flat was right opposite School No. 1.We would sit on the second floor balcony of the two-storey block. Hokuma would serve tea and home-baked cakes or biscuits. She was a very good house-wife."
Hokuma was an extremely serious and demanding woman, both with regard to herself and her work. She valued her own art above all, go to great lengths to seek out the right way to tackle even the smallest episode. In doing so, she did not simply rely on her talent alone, approaching her work with the precision of a jeweller.
At the National Academic Drama Theatre Hokuma acted in the parts of  Xumar ("Sheikh Sanan"), Sudaba ("Sayavush"), Cleopatra ("Anthony and Cleopatra"), Shirin ("Farhad and Shirin"), Solmaz ("Od Galini"), Zohra ("Eshg and intigam"), Sahar ("Insan") and many other remarkable parts. Young actors would regard it as an honour to act in a performance with Hokuma, because they would learn a lot from her. Even at the rehearsals she would leave them spell-bound at her performance.
Hafiz Fatullayev says with regret: "It was as if Hokuma had a spell placed on her by the time. In the 1950s Azerbaijan's Drama Theatre could go on guest tours round the world, but in the years of Soviet rule the attitude to that theatre was a rather ambiguous one. Hokuma played captivating roles but there is not even a trace of them any more. The best performances could have been captured on film for posterity. Unfortunately, that was not done. In those years such talented actresses like Barat Sskinskaya, Leyla Badirbayli, Naciba Malikova and Sofa Basirzada performed at the theatre. Hokuma stood out among them. You had to become a performer like she was in order to attain her standard."
Hokuma had reached the pinnacle of her art, but this did not just mean that she was loved by her fans. Hafiz  Fatullayev recounts: "There were many who did not wish Hokuma well. Many people envied her. Once, when she was acting in the part of Khanuma in Sagareli's play and had a hurried costume change, she saw that someone had cut her dress with scissors.  She quickly summoned the dresser and got her to bring a dress from another production. Once she had put it on, she went onto the stage and continued to play her part as if nothing had happened."
Hokuma acted in films made by Azerbaijanfilm such as "One Family" (Leyla), "Onu Bagislamag Olarmi?" (Kamala) and "Insan Maskan Salir" (Anna). For some reason directors did not offer her more important parts. But Hokuma did play the main characters in most films in the 1950s and 60s alongside Ali Zeynalov.
Hokuma was offered parts in the theatre that were worthy of her, unlike those in films. She acted in the most remarkable performances. On 17 July 1943 Hokuma had the title of Merited Artiste of Azerbaijan conferred on her, on 24 May 1960 that of People's Artiste of the Republic of Azerbaijan and on 2 March 1965 she received the title of People's Artiste of the USSR.
Her life ended in an extremely sad way. Hafiz Fatullayev recounted: "Of late she has not appeared in any films. Her hands have become swollen. At that time Vafa was still alive. Vafa Fatullayeva, her beloved daughter, a talented actress of the Azerbaijan National Theatre was terminally ill and passed away at the age of 42. Two months later, my uncle, Nusrat Fatullayev died. Vafa's death had been a terrible tragedy for him. After Vafa's death Hokuma also fell ill. Ten days after Vafa's death I started to work on a TV programme dedicated to her "Omur Vafa Etsaydi". The programme was very successful. Hokuma watched it while she was being treated for her illness. She hugged me and kissed me and said, with tears in her eyes, 'You have poured ointment on my wounded heart.' If her daughter had not died so suddenly, perhaps Hokuma would have lived longer…"
Hokuma passed away on 2 November 1988, a year after her daughter died. She was buried in the Alley of Honour.
After Hokuma's death, Hafiz Fatullayev made a programme about her. "I had great difficulty in finding two items in the archives - her meeting with Khosrov in "Farhad and Shirin" and Cleopatra on the seashore. This born actress gave an extremely masterful performance of the complex character of Cleopatra in the play "Anthony and Cleopatra" staged by Tofiq Kazimov in 1964.
This year the centenary of this outstanding actress's birth is being marked. The name of Hokuma Qurbanova is a legend in the theatre. She will always be admired by us. That star, who proudly rose to the pinnacle of her art, will always light up our path.