ŞƏBƏKƏ DİVERSİFİKASİYASI
EPEG magistralının istismara başlaması internet-trafikin ucuzlaşmasına gətirib çıxaracaq və Azərbaycana tranzit bonusları verəcək
Azərbaycanın telekommunikasiya bazarının inkişafında yaxın gələcəkdə çox səviyyəli və müxtəlif istiqamətli internet-infrastrukturun formalaşması əsas trend kimi qəbul olunur. Bu sistemin əsas komponenti Rusiya, İran və Omanın təşəbbüsü ilə tikilən və ölkə ərazisindən keçən Europe Persia Express Gateway (EPEG) fiber-optik kabel magistralıdır. Bu yaxınlarda Azərbaycan beynəlxalq rabitə xətlərinin operatoru-Delta Telecom şirkəti bu rabitə xəttinin kommersiya istismarının başlandığını elan etdi.
Dörd il bundan qabaq Azərbaycan Persia Express Gateway (EPEG) fiber-optik kabel magistralının çəkilməsi üzrə iri beynəlxalq layihənin reallaşdırılmasına cəlb edildi. Dəyəri, təxminən, 250 mln. dollar olan layihənin təşəbbüskarları Rusiyanın "Rostelekom", İranın Telecommunication Infrastructure Company (TIC), Omanın Omantel, eləcə də B. Britaniyanın Cable &Wireless (C&W) şirkəti ötən ilin payızında keçirmə qabiliyyəti 3,2 Tbit/s və ümumi uzunluğu, təxminən, 6 min km olan kabelin çəkilməsini yekunlaşdırıblar. Almaniyanın Frankfurt şəhərindən başlanğıc götürən bu xətt Omana qədər uzadılıb və üç tranzit dövlət- EPEG konsorsiumunun bilavasitə iştirakçıları olmayan Polşa, Ukrayna və Azərbaycanın ərazisindən keçir. Cari ilin əvvəlində rabitə xəttində nəzarət-sınaq işləri həyata keçirilib.
"Bu yaxınlarda EPEG fiber-optik kabel magistralı rəsmi şəkildə istismara verildi və konsorsiumun iştirakçıları onun kommersiya istismarına başladılar. Kabel magistralının tutumunun bir hissəsi artıq aktivləşdirilib. Layihənin səhmdarları Cable &Wireless və Omantel şirkətləri tranzit trafikin cəlb olunması üçün fəal kampaniyaya start veriblər",- deyə Delta Telecom şirkətinin baş direktoru Ramazan Vəliyev bildirib.
2016-cı ilə qədər səhmdarlar kabel magistralının ümumi tutumunu 15 terabitə çatdırmaqla onu beşqat artırmağı planlaşdırırlar. Bu da EPEG-in böyük kommersiya potensialını sübut edən faktdır. R. Vəliyevin sözlərinə görə, EPEG-in heç də pis olmayan ilkin imkanları layihənin yüksəkrentabelli gələcəyindən xəbər verir və Azərbaycanın dövlət büdcəsinə gəlirlərin əhəmiyyətli artımını vəd edir. Bu, ilk növbədə, tranzit bonuslar, eləcə də ölkəyə daxil olan internet-trafikin nəzərəçarpacaq dərəcədə ucuzlaşması hesabına baş verəcək.
Sonuncu olduqca əhəmiyyətlidir və nəzərə alsaq ki, Avropa və Asiyanın qovşağında yerləşən əlverişli coğrafi mövqeyinə baxmayaraq, Azərbaycan dünyanın internet-mərkəzlərindən kənarda qalır. Eyni zamanda Azərbaycan ərazisindən internetin yüklənməsi üçün xüsusi olaraq nəzərdə tutulan bəkbounlar (fibro-optik magistral İP-kanallar) keçmirlər. Ona görə də Azərbaycan uzun illər bir sıra dövlətlərin daxili kabel şəbəkələri vasitəsilə ötürülmüş internet-trafikdən istifadə etmək məcburiyyətində qalıb. Bu isə istər-istəməz rabitə prosesinin çətinləşməsinə gətirib çıxarırdı və əhəmiyyətli dərəcədə şəbəkə trafikinin qiymətini qaldırırdı. İndi isə EPEG magistralını işə salmaqla Azərbaycan beynəlxalq "hörümçək toru"na qoşulmaq üçün daha sadələşdirilmiş tariflərə ümid edə bilər.
Trafikin ucuzlaşması və internet-əlaqənin texniki sabitliyinə nail olmaq məqsədilə keçən ilin avqust ayında rabitə operatoru Delta Telecom-un Frankfurtda öz magistral internet-qovşağının yaradılması üzrə işlərini yekunlaşdırması olduqca təqdirəlayiqdir. Çünki bu internet-qovşaq Avropadan Azərbaycana trafikin 1,4 terabayt həcmində ötürülməsini həyata keçirməyə imkan verir.
"Bu cür platforma yaratmaqla ölkəmiz Tier1 operatorlarına (əsas provayderlərə) birbaşa giriş əldə etdi. Texniki sabitliyi əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirdi və Azərbaycanın Avropadan internet-trafiklə təmin olunma xərclərini dəfələrlə azaltdı. Əvvəllər biz trafikin ötürülməsini müxtəlif Tier1 operatorlar vasitəsilə 300 kontent-provayderlərin hər biri ilə reallaşdırırdıqsa, indi bütün bu trafik Frankfurtdakı magistral qovşaqdakı rutora toplanır və cəm şəklində Azərbaycana göndərilir",- deyə Delta Telekom şirkətinin texniki direktoru Rahid Ələkbərli bildirib.
Azərbaycanın şəbəkə imkanlarının yaxşılaşdırılması Frankfurt habının Azərbaycandakı aparıcı bəkbounlara, o cümlədən EPEG xətlərinə də qoşulmasına yardım edir.
"Azərbaycan şirkəti Delta Telecom-un EPEG layihəsinin reallaşdırılmasında iştirakı yeni tranzit marşrutunun yaradılması üçün Azərbaycanın fiber-optik infrastrukturundan yetərincə istifadə etməsinə imkan verəcək, eyni zamanda ölkəmizin beynəlxalq internet-şəbəkəyə qoşulmasını nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşdıracaq",- deyə Azərbaycanın rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov söyləyib.
Onun sözlərinə görə, bu marşrut Avropa və Yaxın Şərqi yeraltı kabellər vasitəsilə birləşdirən ən qısa alternativdir. Bu, çox əhəmiyyətlidir. Çünki bu layihə Azərbaycanın technology hub- Xəzəryanı regionun əsas informasiya mərkəzinə çevrilməsi strategiyasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir. Ölkənin EPEG layihəsində iştirakını təmin edən digər bir aşkar üstünlük isə müasir şəbəkə infrastrukturunun formalaşdırılması və layihədə işlənmiş kommutasiya obyektlərinin yenilənməsindən ibarət oldu. 2009-cu ilin may ayında C-Ring-Telecom ilk Azərbaycan-Rusiya-İran birgə müəssisəsinin (BM) qurulması haqda razılaşma bağlandıqdan daha sonra isə Azərbaycanda EPEG seqmentinin yaradılması, eləcə də Xəzəryanı region dövlətlərinin fiber-optik ötürücü xətlərinin halqalanması üzrə irimiqyaslı işlərə başlandı.
Ötən illər ərzində BM Azərbaycan seqmentinə 17,5 mln. dollardan artıq vəsait yatırıb, Dərbənd-Quba məntəqəsində transsərhəd fiber-optik keçidi salınıb, keçirmə qabiliyyəti 10 Qbit/s olan beynəlxalq rabitə xətti yaradılıb. Müasir avadanlıqla təchiz edilən şəbəkələrarası qovşaq beynəlxalq rabitə, magistral kanalların icarəsi, IP MPLS şəbəkəsinin bazasında xidmətlər, internetə giriş, VEM (verilənlərin emalı mərkəzi) şəbəkəsinin resurslarına və paylayıcı məlumat-mərkəzlərinə girişi təmin edir.
Eyni zamanda Azərbaycanın EPEG layihəsində uğurlu iştirakı digər beynəlxalq təşəbbüsün - TransAvrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASİM) layihəsinin reallaşdırılmasına böyük dəstək olacaq. Bu layihə, təxminən, 4,5 il bundan öncə RİTN (Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi) tərəfindən təklif edilib. O, Avropa və Asiyanın 20-dən artıq ölkəsini yüksəksürətli informasiya şəbəkəsi ilə birləşdirməyi nəzərdə tutur. 2009-cu ilin noyabr ayında və 2012-ci ilin dekabr ayında TASİM layihəsini BMT Baş Assambleyası yekdilliklə qəbul edib. Bu təşəbbüsün reallaşmasına Rusiya ("Rostelekom" operatoru ilə təqdim olunub), Qazaxıstan ("Kaz-TransKom"), Türkiyə (TurkTelecom), Çin (ChinaTelecom), eləcə də Azərbaycanın "Aztelekom" kimi şirkətləri cəlb olunublar. Cari ilin sonunda bitəcək birinci mərhələdə regionun aparıcı ölkələri və operatorları Şərq və Qərbi birləşdirəcək əsas tranzit internet-infrastrukturu yaratmağı, eləcə də onun kommersiya cəlbediciliyinə nail olmağı planlaşdırırlar. İkinci mərhələdə yaradılmış infrastrukturdan istifadə edərək beynəlxalq internet-qovşaqlarına birbaşa çıxışı olmayan Avrasiya ölkələri üçün münasib qiymətlərə internet-birləşməsi ilə təmin olunma ehtimal edilir. Növbəti addım yeni fiber-optik xətlərin çəkilməsi, mövcud olanlarının təkmilləşdirilməsi və TASİM şəbəkələrinə birləşdirilməsi olacaq.
Bununla da, EPEG və TASİM bəkbounları Azərbaycanı dünya "hörümçək toru"na sabit və ucuz çıxışını təmin edəcək. Lakin ölkə istehlakçıları arasında yüksəksürətli, genişzolaqlı internetin paylaşdırılmasını isə bu il start götürən optik infrastrukturun inkişafını nəzərdə tutan Fiber to Home ("evə optika") dövlət proqramı təmin edəcək. Bu irimiqyaslı layihə İP-kanalların bölüşdürücü sistemlərini əsaslı şəkildə yeniləmək və ölkənin bütün regionlarında fiber-optik infrastrukturlarının yaradılmasını nəzərdə tutur.

Network diversification
Launching the EPEG route will make it possible to reduce the cost of internet traffic and will provide transit bonuses to Azerbaijan
The key tendency of the development of Az-erbaijan's telecommunications market in the foreseeable future is the formation of a multi-level and diverse internet infrastructure. The Europe Persia Express Gateway (EPEG) fibre-optic cable route, built at the initiative of Russia, Iran and Oman and going through the country, is the most important component of this system. The Azerbaijani operator of international communication lines - the Delta Telecom company, recently announced the launch of the commercial use of this communication line.
Azerbaijan became involved in Europe Persia Express Gateway, a major international fibre-optic cable project, four years ago. Initiators of the project which is estimated at 250m dollars, the Russian Rostelecom, the Iranian Telecommu-nication Infrastructure Company (TIC), the Omani Omantel and the British company Cable & Wireless (C&W), last autumn completed work on laying the cable with the capacity of up to 3.2 terabits per second and overall length of about 6,000 kilometres. The line which started in Frankfurt in Germany, stretched to Oman and went through territories of three transit countries - Poland, Ukraine and Azerbaijan who are not immediate participants in the EPEG consortium. Testing works were carried out at the line at the beginning of the year 2013.
"The fibre-optic cable route EPEG was officially launched recently and participants in the consortium started to use it commercially. Part of capacities of the cable route has already been activated. Shareholders of the Cable & Wireless company and Omantel started an active campaign to attract transit traffic," Delta Telecom company director, Ramazan Valiyev, said. That the EPEG has great commercial potential is confirmed by the fact that by the year 2016, shareholders plan to increase the overall capacity of the cable route five times, to reach up to 15 terabytes. Valiyev said that the EPEG promises to become a highly profitable venture in the future and increased revenues to Azerbaijani state budget - first of all, at the expense of transit bonuses, as well as significant reduction of internet traffic costs.
The latter factor is particularly important given the fact that despite a favourable geographic location (junction between Europe and Asia), Azerbaijan is away from global internet centres and backbones (fibre-optic IP routes), specially designed for internet traffic. Therefore, for many years Azerbaijan was forced to use internet traffic supplied through domestic cable networks of a number of other countries. This inevitably caused technical difficulties in the connection process and significantly increased prices of internet traffic. Now, with the launch of the EPEG route, Azerbaijan can rely on more reasonable prices for connecting to the worldwide web.
Interestingly, with an aim to cut internet traffic prices and achieve reliability of internet connection, in August 2012, Delta Telecom completed works on the creation in Frankfurt of its own internet hub which made it possible to transfer 1.4 terabyte traffic from Europe to Azerbaijan. "The creation of such a platform gave our country a direct access to Tier1-operators (primary providers), significantly enhanced technical reliability and significantly cut costs on supplies of internet traffic from Europe to Azerbaijan. While earlier we carried out traffic from each of the 300 content providers through various Tier1 operators, now all this traffic is concentrated into one router at the central knot in Frankfurt and is then sent to Azerbaijan in a bulk," Raid Alakbarli, the technical director of Delta Telecom, said.
The joining of the Frankfurt hub to backbones leading to Azerbaijan, including the EPEG line, facilitates the improvement of network capabilities. "The participation of the Delta Company in the implementation of the EPEG project will make it possible to use more comprehensively Azerbaijan's fibre-optic infrastructure for creating a new transit route and will significantly improve our country's connection to the international internet network," Az-erbaijani minister of communication and information technologies, Ali Abbasov, said. He stressed that the route is the shortest alternative connecting Europe with Central Asia through underwater cables. Import-antly, the project is viewed as a part of the strategy of Azerbaijan's transformation into a technology hub - a key information centre of the Caspian Region.
The formation of advanced network infrastructure and the renovation of switchboard facilities of the project is another important advantage of the country's participation in the EPEG project. After the conclusion in May 2009 of an agreement on the creation of the first Azerbaijani-Russian-Iranian joint enterprise C-Ring Telecom, large-scale works started in Azerbaijan for the formation of the EPEG segment, and the subsequent completion of the fibre-optic transmission lines of the Caspian Region countries. In recent years the company invested over 17.5 m dollars in the Azerbaijani segment; a trans-border fibre-optic crossing was laid on the Derbent-Quba section and an international communication line was created with the capacity of over 10 gigabits per second. Equipped with modern technologies, the internetwork junction provides international communication, rent of main channels, services on the IP MPLS base, internet access, access to data processing centres and call-centre.
In addition, Azerbaijan's successful participation in the EPEG project will provide significant support for the implementation of another international venture - Trans-Eurasian Super Information Highway (TASIM) which was initiated about 4.5 years ago and envisages uniting over 20 counties of Europe and Asia into one high-speed information network. In November 2009 and December 2012, the TASIM project received unanimous support by the UN General Assembly. The implementation of this project involved such countries as Russia (Rostelecom), Kazakhstan (KazTransCom), Turkey (Turk-Telecom), China (ChinaTelecom), as well as Azerbaijan's Azertelekom. At the initial stage by at the end of the current year, the regional countries and operators plan to create the main transit internet infrastructure, uniting the West and the East, and achieve commercial success. At the second stage, there is a plan to create transit infrastructure to provide internet connection for Eurasian countries that have no direct access to international internet hubs. The next step will be laying new fibre-optic lines, modernizing the existing ones and joining them to the TASIM network.
This way, backbones of EPEG and TASIM will provide Azerbaijan with reliable and cheap access to the worldwide web. The Fiber to Home state programme, which was launched this year, will distribute high-speed, broadband internet to users across the country. This large-scale project envisages essential modernization of distribution systems of IP channels and the creation of fibre-optic infrastructure across the country.