ŞƏBƏKƏ DİVERSİFİKASİYASI
EPEG magistralının istismara başlaması internet-trafikin ucuzlaşmasına gətirib çıxaracaq və Azərbaycana tranzit bonusları verəcək
Azərbaycanın telekommunikasiya bazarının inkişafında yaxın gələcəkdə çox səviyyəli və müxtəlif istiqamətli internet-infrastrukturun formalaşması əsas trend kimi qəbul olunur. Bu sistemin əsas komponenti Rusiya, İran və Omanın təşəbbüsü ilə tikilən və ölkə ərazisindən keçən Europe Persia Express Gateway (EPEG) fiber-optik kabel magistralıdır. Bu yaxınlarda Azərbaycan beynəlxalq rabitə xətlərinin operatoru-Delta Telecom şirkəti bu rabitə xəttinin kommersiya istismarının başlandığını elan etdi.
Dörd il bundan qabaq Azərbaycan Persia Express Gateway (EPEG) fiber-optik kabel magistralının çəkilməsi üzrə iri beynəlxalq layihənin reallaşdırılmasına cəlb edildi. Dəyəri, təxminən, 250 mln. dollar olan layihənin təşəbbüskarları Rusiyanın "Rostelekom", İranın Telecommunication Infrastructure Company (TIC), Omanın Omantel, eləcə də B. Britaniyanın Cable &Wireless (C&W) şirkəti ötən ilin payızında keçirmə qabiliyyəti 3,2 Tbit/s və ümumi uzunluğu, təxminən, 6 min km olan kabelin çəkilməsini yekunlaşdırıblar. Almaniyanın Frankfurt şəhərindən başlanğıc götürən bu xətt Omana qədər uzadılıb və üç tranzit dövlət- EPEG konsorsiumunun bilavasitə iştirakçıları olmayan Polşa, Ukrayna və Azərbaycanın ərazisindən keçir. Cari ilin əvvəlində rabitə xəttində nəzarət-sınaq işləri həyata keçirilib.
"Bu yaxınlarda EPEG fiber-optik kabel magistralı rəsmi şəkildə istismara verildi və konsorsiumun iştirakçıları onun kommersiya istismarına başladılar. Kabel magistralının tutumunun bir hissəsi artıq aktivləşdirilib. Layihənin səhmdarları Cable &Wireless və Omantel şirkətləri tranzit trafikin cəlb olunması üçün fəal kampaniyaya start veriblər",- deyə Delta Telecom şirkətinin baş direktoru Ramazan Vəliyev bildirib.
2016-cı ilə qədər səhmdarlar kabel magistralının ümumi tutumunu 15 terabitə çatdırmaqla onu beşqat artırmağı planlaşdırırlar. Bu da EPEG-in böyük kommersiya potensialını sübut edən faktdır. R. Vəliyevin sözlərinə görə, EPEG-in heç də pis olmayan ilkin imkanları layihənin yüksəkrentabelli gələcəyindən xəbər verir və Azərbaycanın dövlət büdcəsinə gəlirlərin əhəmiyyətli artımını vəd edir. Bu, ilk növbədə, tranzit bonuslar, eləcə də ölkəyə daxil olan internet-trafikin nəzərəçarpacaq dərəcədə ucuzlaşması hesabına baş verəcək.
Sonuncu olduqca əhəmiyyətlidir və nəzərə alsaq ki, Avropa və Asiyanın qovşağında yerləşən əlverişli coğrafi mövqeyinə baxmayaraq, Azərbaycan dünyanın internet-mərkəzlərindən kənarda qalır. Eyni zamanda Azərbaycan ərazisindən internetin yüklənməsi üçün xüsusi olaraq nəzərdə tutulan bəkbounlar (fibro-optik magistral İP-kanallar) keçmirlər. Ona görə də Azərbaycan uzun illər bir sıra dövlətlərin daxili kabel şəbəkələri vasitəsilə ötürülmüş internet-trafikdən istifadə etmək məcburiyyətində qalıb. Bu isə istər-istəməz rabitə prosesinin çətinləşməsinə gətirib çıxarırdı və əhəmiyyətli dərəcədə şəbəkə trafikinin qiymətini qaldırırdı. İndi isə EPEG magistralını işə salmaqla Azərbaycan beynəlxalq "hörümçək toru"na qoşulmaq üçün daha sadələşdirilmiş tariflərə ümid edə bilər.
Trafikin ucuzlaşması və internet-əlaqənin texniki sabitliyinə nail olmaq məqsədilə keçən ilin avqust ayında rabitə operatoru Delta Telecom-un Frankfurtda öz magistral internet-qovşağının yaradılması üzrə işlərini yekunlaşdırması olduqca təqdirəlayiqdir. Çünki bu internet-qovşaq Avropadan Azərbaycana trafikin 1,4 terabayt həcmində ötürülməsini həyata keçirməyə imkan verir.
"Bu cür platforma yaratmaqla ölkəmiz Tier1 operatorlarına (əsas provayderlərə) birbaşa giriş əldə etdi. Texniki sabitliyi əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirdi və Azərbaycanın Avropadan internet-trafiklə təmin olunma xərclərini dəfələrlə azaltdı. Əvvəllər biz trafikin ötürülməsini müxtəlif Tier1 operatorlar vasitəsilə 300 kontent-provayderlərin hər biri ilə reallaşdırırdıqsa, indi bütün bu trafik Frankfurtdakı magistral qovşaqdakı rutora toplanır və cəm şəklində Azərbaycana göndərilir",- deyə Delta Telekom şirkətinin texniki direktoru Rahid Ələkbərli bildirib.
Azərbaycanın şəbəkə imkanlarının yaxşılaşdırılması Frankfurt habının Azərbaycandakı aparıcı bəkbounlara, o cümlədən EPEG xətlərinə də qoşulmasına yardım edir.
"Azərbaycan şirkəti Delta Telecom-un EPEG layihəsinin reallaşdırılmasında iştirakı yeni tranzit marşrutunun yaradılması üçün Azərbaycanın fiber-optik infrastrukturundan yetərincə istifadə etməsinə imkan verəcək, eyni zamanda ölkəmizin beynəlxalq internet-şəbəkəyə qoşulmasını nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşdıracaq",- deyə Azərbaycanın rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov söyləyib.
Onun sözlərinə görə, bu marşrut Avropa və Yaxın Şərqi yeraltı kabellər vasitəsilə birləşdirən ən qısa alternativdir. Bu, çox əhəmiyyətlidir. Çünki bu layihə Azərbaycanın technology hub- Xəzəryanı regionun əsas informasiya mərkəzinə çevrilməsi strategiyasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir. Ölkənin EPEG layihəsində iştirakını təmin edən digər bir aşkar üstünlük isə müasir şəbəkə infrastrukturunun formalaşdırılması və layihədə işlənmiş kommutasiya obyektlərinin yenilənməsindən ibarət oldu. 2009-cu ilin may ayında C-Ring-Telecom ilk Azərbaycan-Rusiya-İran birgə müəssisəsinin (BM) qurulması haqda razılaşma bağlandıqdan daha sonra isə Azərbaycanda EPEG seqmentinin yaradılması, eləcə də Xəzəryanı region dövlətlərinin fiber-optik ötürücü xətlərinin halqalanması üzrə irimiqyaslı işlərə başlandı.
Ötən illər ərzində BM Azərbaycan seqmentinə 17,5 mln. dollardan artıq vəsait yatırıb, Dərbənd-Quba məntəqəsində transsərhəd fiber-optik keçidi salınıb, keçirmə qabiliyyəti 10 Qbit/s olan beynəlxalq rabitə xətti yaradılıb. Müasir avadanlıqla təchiz edilən şəbəkələrarası qovşaq beynəlxalq rabitə, magistral kanalların icarəsi, IP MPLS şəbəkəsinin bazasında xidmətlər, internetə giriş, VEM (verilənlərin emalı mərkəzi) şəbəkəsinin resurslarına və paylayıcı məlumat-mərkəzlərinə girişi təmin edir.
Eyni zamanda Azərbaycanın EPEG layihəsində uğurlu iştirakı digər beynəlxalq təşəbbüsün - TransAvrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASİM) layihəsinin reallaşdırılmasına böyük dəstək olacaq. Bu layihə, təxminən, 4,5 il bundan öncə RİTN (Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi) tərəfindən təklif edilib. O, Avropa və Asiyanın 20-dən artıq ölkəsini yüksəksürətli informasiya şəbəkəsi ilə birləşdirməyi nəzərdə tutur. 2009-cu ilin noyabr ayında və 2012-ci ilin dekabr ayında TASİM layihəsini BMT Baş Assambleyası yekdilliklə qəbul edib. Bu təşəbbüsün reallaşmasına Rusiya ("Rostelekom" operatoru ilə təqdim olunub), Qazaxıstan ("Kaz-TransKom"), Türkiyə (TurkTelecom), Çin (ChinaTelecom), eləcə də Azərbaycanın "Aztelekom" kimi şirkətləri cəlb olunublar. Cari ilin sonunda bitəcək birinci mərhələdə regionun aparıcı ölkələri və operatorları Şərq və Qərbi birləşdirəcək əsas tranzit internet-infrastrukturu yaratmağı, eləcə də onun kommersiya cəlbediciliyinə nail olmağı planlaşdırırlar. İkinci mərhələdə yaradılmış infrastrukturdan istifadə edərək beynəlxalq internet-qovşaqlarına birbaşa çıxışı olmayan Avrasiya ölkələri üçün münasib qiymətlərə internet-birləşməsi ilə təmin olunma ehtimal edilir. Növbəti addım yeni fiber-optik xətlərin çəkilməsi, mövcud olanlarının təkmilləşdirilməsi və TASİM şəbəkələrinə birləşdirilməsi olacaq.
Bununla da, EPEG və TASİM bəkbounları Azərbaycanı dünya "hörümçək toru"na sabit və ucuz çıxışını təmin edəcək. Lakin ölkə istehlakçıları arasında yüksəksürətli, genişzolaqlı internetin paylaşdırılmasını isə bu il start götürən optik infrastrukturun inkişafını nəzərdə tutan Fiber to Home ("evə optika") dövlət proqramı təmin edəcək. Bu irimiqyaslı layihə İP-kanalların bölüşdürücü sistemlərini əsaslı şəkildə yeniləmək və ölkənin bütün regionlarında fiber-optik infrastrukturlarının yaradılmasını nəzərdə tutur.

СЕТЕВАЯ ДИВЕРСИФИКАЦИЯ
Ввод в эксплуатацию магистрали EPEG позволит удешевить интернет-трафик и предоставит Азербайджану транзитные бонусы
Ключевой тренд развития телекоммуникационного рынка Азербайджана в обозримой перспективе видится в формировании многоуровневой и разнонаправленной интернет-инфраструктуры. Важнейшим компонентом этой системы является построенная по инициативе России, Ирана и Омана и проходящая по территории страны оптико-волоконная кабельная магистраль Europe Persia Express Gateway (EPEG). Недавно азербайджанский оператор международных линий связи – компания Delta Telecom объявила о начале коммерческой эксплуатации этой линии связи.
Четыре года назад Азербайджан был вовлечен в реализацию крупнейшего международного проекта по прокладке оптико-волоконной кабельной магистрали Europe Persia Express Gateway. Инициаторы оцениваемого примерно в $250 млн. проекта - российская «Ростелеком», иранская Telecommunication Infrastructure Company (TIC), оманская Omantel, а также британская компания Cable &Wireless (C&W), осенью прошлого года завершили прокладку кабеля пропускной способностью до 3,2 Тбит/с и общей протяженностью около 6 тыс.км. Берущая начало в немецком Франкфурте, эта линия протянулась до Омана и проходит по территории трех транзитных государств – Польши, Украины и Азербайджана, не являющихся непосредственными участниками консорциума EPEG. В начале текущего года на линии связи осуществлялись контрольно-тестовые работы.
«Недавно оптико-волоконная кабельная магистраль EPEG была официально сдана в эксплуатацию и участники консорциума приступают к ее коммерческой эксплуатации. Часть емкостей кабельной магистрали уже активирована, акционеры проекта Cable &Wireless и Omantel приступили к активной компании по привлечению транзитного трафика», - сообщил генеральный директор компании Delta Telecom Рамазан Велиев. Огромный коммерческий потенциал EPEG подтверждается тем фактом, что к 2016 году акционеры планируют пятикратно увеличить общую емкость кабельной магистрали, доведя ее до 15 терабит. По словам Р.Велиева, неплохие стартовые возможности EPEG сулят проекту высокорентабельное будущее и обещают существенный рост поступлений в госбюджет Азербайджана, прежде всего за счет получения транзитных бонусов, а также заметного удешевления поступающего в страну интернет-трафика.
Последнее весьма немаловажно, если учесть, что, несмотря на выгодное географическое расположение на стыке Европы и Азии, Азербайджан находится в стороне от мировых интернет-центров и по его территории не проходят бэкбоны (фибероптические магистральные IP-каналы), специально предназначенные для прокачки Интернета. Поэтому долгие годы Азербайджан был вынужден использовать интернет-трафик, перебрасываемый посредством внутренних кабельных сетей целого ряда государств. А это неизбежно приводило к техническому усложнению процесса связи и существенно повышало стоимость сетевого трафика. Теперь же с вводом в строй магистрали EPEG Азербайджан может рассчитывать на более щадящие тарифы за подключение к международной «паутине».
Примечательно, что в целях удешевления трафика и достижения технической устойчивости интернет-связи в августе прошлого года оператор связи Delta Telecom завершил работы по созданию во Франкфурте собственного магистрального интернет-узла, позволяющего осуществлять передачу трафика объемом 1,4 терабайта из Европы в Азербайджан. «С созданием подобной платформы наша страна получила прямой доступ к Tier1-операторам (первичным провайдерам), значительно усилила техническую устойчивость и в разы сократила расходы на поставку интернет-трафика из Европы в Азербайджан. Если раньше мы осуществляли передачу трафика от каждого из 300 контент-провайдеров через различных Tier1-операторов, то теперь весь этот трафик собирается на один рутор во Франкфуртском магистральном узле и оптом отправляется в Азербайджан», - сказал технический директор Delta Telecom Раид Алекперли.
Улучшению сетевых возможностей Азербайджана способствует подключение франкфуртского хаба к ведущим в Азербайджан бекбонам, в том числе и линии EPEG. «Участие азербайджанской компании Delta Telecom в реализации проекта EPEG позволит более полно использовать оптико-волоконную инфраструктуру Азербайджана для создания нового транзитного маршрута и заметно улучшит соединение нашей страны с международной интернет-сетью», - сказал министр связи и информационных технологий Азербайджана Али Аббасов. По его словам, этот маршрут является самой короткой альтернативой, соединяющей Европу и Ближний Восток посредством подводных кабелей. Не менее важно, что этот проект оценивается как часть стратегии превращения Азербайджана в technology hub – ключевого информационного центра Прикаспийского региона.
Еще одним очевидным преимуществом участия страны в проекте EPEG стали формирование современной сетевой инфраструктуры и обновление задействованных в проекте коммутационных объектов. После заключения в мае 2009 года соглашения о создании первого азербайджано-российско-иранского совместного предприятия (СП) C-Ring Telecom в Азербайджане началась масштабная работа по формированию сегмента EPEG, а также последующего закольцевания оптико-волоконных линий передач государств Прикаспийского региона. За минувшие годы СП вложило в азербайджанский сегмент свыше $17,5 млн., был проложен трансграничный оптико-волоконный переход на участке Дербент - Губа, создана международная линия связи пропускной способностью свыше 10 Гбит/с. Оснащенный современным оборудованием межсетевой стык обеспечивает международную связь, аренду магистральных каналов, услуги на базе сети IP MPLS, доступ в Интернет, к ресурсам сети ЦОД (центров обработки данных) и распределенного call-центра.
В то же время успешное участие Азербайджана в проекте EPEG окажет весомую поддержку для реализации другого международного начинания - Трансевразийской суперинформационной магистрали (TASIM), которая была инициирована около 4,5 года назад МСИТ и предусматривает объединение более 20 стран Европы и Азии высокоскоростной информационной сетью. В ноябре 2009-го и в декабре 2012 года проект TASIM дважды получил единогласное одобрение Генеральной Ассамблеи ООН.  В реализацию этого начинания вовлечены такие страны, как Россия (представлена оператором «Ростелеком»), Казахстан («КазТрансКом»), Турция (TurkTelecom), Китай (ChinaTelecom), а также азербайджанская Azertelekom. На первом этапе, который завершится в конце текущего года, ведущие страны региона и операторы планируют создать основную транзитную интернет-инфраструктуру, соединяющую Запад и Восток, и добиться ее коммерческой привлекательности. На втором этапе предполагается, используя созданную транзитную инфраструктуру, обеспечить интернет-соединение по приемлемым расценкам для евразийских стран, не имеющих прямого выхода к международным интернет-узлам. Следующим шагом станет прокладка новых оптико-волоконных линий, существующие же будут модернизированы и присоединены к сети TASIM.
Таким образом, бэкбоны EPEG и TASIM обеспечат Азербайджан устойчивым и дешевым выходом в мировую «паутину», ну а распределение
высокоскоростного, широкополосного Интернета среди потребителей страны обеспечит стартовавшая в этом году госпрограмма развития оптических линий связи Fiber to Home. Этот масштабный проект предусматривает коренную модернизацию распределительных систем IP-каналов и создание оптико-волоконной инфраструктуры во всех регионах страны.