SOCAR ilk dəfə olaraq sonuncu nəsil yeni 4 qazma qurğusunun tikintisini planlaşdırır
Sirr deyil ki, Azərbaycanın neft layihələrinin reallaşmasından əldə etdiyi gəlirlər ölkə iqtisadiyyatının praktiki olaraq bütün sahələrinin, ilk növbədə isə, əlbəttə ki, neft-qaz sektorunun özünün inkişafına təkan verdi. Əgər lap başlanğıcda respublikanın neft strategiyasının reallaşması praktiki olaraq tamamilə xarici investisiyadan asılı idisə, bu gün SOCAR (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) artıq fəal şəkildə xaricdə olan layihələrə kapital yatırır, xüsusən də müstəqil perspektiv strukturlar işləyib hazırlamaq qabiliyyətinə malikdir. Bunun üçün artıq müfaviq təcrübəmiz də var və lazımlı infrastruktur yaradılır.
Böyük qaza doğru yol
Məlum olduğu kimi, Azərbaycandan dünya bazarlarına qazın böyük həcmdə nəqlinin başlanması ilə bağlı olan bütün gözlənilməz dəyişikliklər məntiqi sonluğa yaxınlaşır. "Mavi yanacağ"ın Avropaya (Transadriatik qaz kəməri və Nabucco West boru kəməri layihələri) nəql olunmasının yekun sxemi təsdiq olunduqdan sonra qaz kəməri xətləri və qaz hasilatı üzrə tikinti işləri bilavasitə başlayacaq. Xatırladaq ki, bugünkü gündə Azərbaycanın sübut olunmuş qaz ehtiyatları 2,5 trln. kubmetrdən artıqdır. Onun 1,2 trln-u isə dəniz qaz-kondensat yatağı "Şahdəniz"in payına düşür. Lakin proqnozlaşdırılan qaz ehtiyatları xeyli çoxdur. Əgər Azərbaycanın sübut olunmuş hasil edilən neft və qaz ehtiyatları ümumilikdə 4,5 mlrd. ton şərti yanacaq təşkil edirsə, proqnozlaşdırılan ehtiyatlar 10 mlrd. tonu ötür.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın 2020-ci ilə kimi qaz ixrac potensialını 25 mlrd., 2040-cı ilə qədər isə 40 mlrd. kubmetrə kimi çatdırılmasına dair ambisiyalı planları var. Bu, son bir neçə il ölkədə "Ümid" (yatağın ehtiyatı 200 mlrd. kub.m) və "Abşeron" (yatağın ehtiyatı 350 mlrd. kub.m) qaz-kondensat yataqlarının açılması ilə izah edilir. Həmçinin hazırda "Şahdəniz" yatağının mənimsənilməsinin ikinci fazası çərçivəsində işlər həyata keçirilir. "Şəfəq-Asiman", "Naxçıvan", "Zəfər", "Məşəl", "Babək" strukturları və digər perspektivli strukturlarının, eləcə də "Azəri-Çıraq-Günəşli" neft-qaz yataqlar blokunda dərin qatda olan qazın mənimsənilməsinə dair planlar mövcuddur. Bütün bunlar istər istismar, istərsə də kəşfiyyat qazma işlərinin aparılmasını tələb edir. Bax, bu prosesdə də hazırda çətinlik yaranıb. Belə ki, üzən qazma qurğularının mövcud sayında dəhşətli dərəcədə çatışmazlıq var. Deməli, hazırda Xəzərin Azərbaycan hissəsində fəaliyyət göstərən neft-qaz layihələrinin reallaşmasına cəlb edilən üç müasir üzən qazma qurğularımız ("İstiqlal", "Dədə Qorqud" və "Heydər Əliyev") mövcuddur. O cümlədən iki qazma qurğusu "Şahdəniz" yatağında, biri isə AÇG (Azəri-Çıraq-Günəşli neft-qaz yatağı) blokunda işləyir.
Müvafiq olaraq yeni yataqların inkişaf etdirilməsi, eləcə də digərlərinin axtarışı və açılması üçün sonuncu nəsil qazma qurğularına böyük ehtiyac duyulur. Azərbaycandakı üzən qazma qurğularının kifayət qədər uzun müddət istismar olunduqları və texniki baxımdan köhnəldikləri mütləq nəzərə alınmalıdır. Bununla bağlı olaraq, platformaların modernləşməsi və yenilənməsinə dair işlər aparılarkən onlarda son dərəcə müasir avadanlıqların yerləşdirilməsi bəzən mümkünsüz olur.
Bir, iki, üç, dörd
Neft-qaz sektorunun inkişaf perspektivlərini və qazma qurğularına olan tələbatı nəzərə alaraq, SOCAR yeni infrastrukturların tikintisi üzrə işlər aparır. SOCAR-ın mütəxəssislərinin hesablamalarına görə, dəniz yataqlarının axtarışı və işlənməsi üçün dörd müasir qurğunun tikintisinə ehtiyac var. Söz gəlişi, bu, heç də ucuz əyləncə deyil. İlkin hesablamalara əsasən, 2018-2019-cu illərə qədər müddət ərzində Azərbaycanda dörd yeni üzən qazma qurğularının tikintisinə 4 mlrd. dollara kimi vəsait yatırılacaq.
SOCAR yaxın vaxtlarda Azərbaycanın "Ümid", "Babək", "Qarabağ", "Əfşari" və digər perspektivli struktur və yataqlarında qazma işlərinin aparılması üçün belə bir qurğunun tikintisinə dair tenderin qalibi olan Sinqapurun Keppel FELS Limited şirkəti ilə müqavilə imzalamağı planlaşdırır.
Yeni qazma qurğusunun operatoru SOCAR-ın 92,44 faiz pay hissəsinə sahib olan Caspian Drilling Company Ltd (CDC) olacaq. CDC dəniz yataqlarında qazma işlərinin aparılması üzrə böyük təcrübəyə sahibdir, xüsusilə də AÇG və "Şahdəniz" yataqlarında aparılan qazma işlərində fəal şəkildə iştirak edir. Şirkət, həmçinin "Dədə Qorqud" və "İstiqlal" yarımbatan qazma qurğularının da operatorudur.
İlk qazma qurğusunun tikintisinin 90%-i Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ADNF) hesabına maliyyələşəcək, qalan 10% isə SOCAR-ın investisiyaları hesabına reallaşacaq. Deməli, bu il Dövlət Neft Şirkətinə lazım olan qazma qurğusunun tikintisinə ADNF-in büdcəsindən 388,575 mln. manat nəzərdə tutulub.
Yeni qurğu dərinliyi 8 min metr və qalın su layı 1000 metr olan quyuların qazılmasına hesablanacaq. Bu, prinsipcə Xəzərin istənilən nöqtəsində qazma işlərinin aparılmasına kifayət edir. Qazma qurğusunun tikintisi tenderin təqdim olunan təkliflərinə əsasən, 3,5 ilə hazır olacaq. Tikinti işlərinə 2013-cü ilin sentyabr ayında SOCAR-ın Bakıda inşa etdirdiyi gəmiqayırma zavodunda başlanılacaq.
Ultra-müasir altıncı nəsil qazma qurğusu quyuları yüksək təzyiqlə qazarkən təhlükəsizliyin təmin olunması üçün onun modernləşməsi və avadanlığın quraşdırılması imkanlarına hesablanacaq. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin əvvəl bildirdiyi kimi qısa zamanda tikintisi paralel olaraq birinci ilə eyni aparılacaq ikinci qazma qurğusunun məsələsinin də həll olunması planlaşdırılır. Sonuncu nəsil ikinci üzən qazma qurğusunun tikintisi şelfdə quyuların qazılmasına ehtiyac duyan neft şirkətlərinin daxil olacağı qazma klubunun bazasında həyata keçiriləcək. R.Abdullayevin sözlərinə görə, bundan başqa, hazırda 3-cü və 4-cü qazma qurğularının tikinti layihələrinin işlənib hazırlanması üzrə işlər gedir.
Bu tələskənlik tamamilə izah ediləndir. Belə ki, artıq deyildiyi kimi, əlavə qazma qurğularına tələbatın olması tamamilə aydındır.
Üzən qazma qurğuları parkının təkmilləşdirilməsi və yenilənməsi Azərbaycanın iri qaz resurslarının işlənməsi, "mavi yanacağ"ın sübut edilmiş ehtiyatlarının artırılması, ölkənin ixrac imkanlarının möhkəmləndirilməsi və respublikanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasındakı əhəmiyyətinin artmasına imkanlar yaradacaq.

SOCAR впервые планирует построить четыре новые буровые последнего поколения
Не секрет, что доходы, полученные Азербайджаном от реализации нефтяных проектов, дали толчок для развития практически всех отраслей экономики страны и прежде всего, конечно же, самого нефтегазового сектора. Если в самом начале реализации нефтяной стратегии республика практически полностью зависела от иностранных инвестиций, то сегодня SOCAR (Госнефтекомпания Азербайджана) уже активно вкладывает капитал в проекты за рубежом и уж тем более способна самостоятельно разрабатывать перспективные структуры. Для этого у нас уже есть и соответствующий опыт, и создается необходимая инфраструктура.
Дорога к большому газу
Как известно, все перипетии, связанные с началом экспорта больших объемов газа из Азербайджана на мировые рынки, близятся к логическому завершению. После утверждения конечной схемы транспортировки "голубого топлива" в Европу (проекты Трансадриатического газопровода и трубопровода Nabucco West) начнутся непосредственно работы по строительству газопроводных линий и добыче газа. Напомним, что на сегодня доказанные запасы газа Азербайджана превышают 2,5 трлн. кубометров, из которых только 1,2 трлн. приходятся на морское газоконденсатное месторождение "Шахдениз". Хотя прогнозируемых запасов газа значительно больше - если доказанные извлекаемые запасы нефти и газа Азербайджана в целом составляют 4,5 млрд. тонн условного топлива, то прогнозируемые резервы достигают 10 млрд. тонн.
Необходимо отметить, что Азербайджан имеет амбициозные планы по доведению своего экспортного потенциала газа к 2020 году до 25 млрд., а к 2040-му - до 40 млрд. кубометров. Это объясняется тем, что в последние несколько лет в стране были открыты газоконденсатные месторождения "Умид" (запасы в 200 млрд. куб. м) и "Абшерон" (350 млрд. куб. м). Также на данный момент ведутся работы в рамках второй фазы освоения месторождения "Шахдениз". Имеются планы по освоению структур "Шафаг-Асиман", "Нахчыван", "Зафар", "Машал", "Бабек" и других, а также газа глубокого залегания на блоке нефтегазовых месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли". Все это требует проведения как эксплуатационного, так и разведочного бурения. Вот в этом процессе и наблюдается на данный момент заминка, так как существующего количества плавучих буровых установок катастрофически не хватает.
Так, на данный момент Азербайджан располагает тремя современными плавучими буровыми установками ("Истиглал", "Деде Горгуд" и "Гейдар Алиев"), которые привлечены к реализации действующих нефтегазовых проектов в азербайджанском секторе Каспия. В частности, две буровые установки работают на месторождении "Шахдениз", а одна - на блоке АЧГ.
Соответственно для обеспечения развития новых месторождений, а также разведки и открытия других испытывается большая необходимость в буровых последнего поколения. Необходимо учесть, что имеющиеся в Азербайджане плавучие буровые установки эксплуатируются достаточно длительное время и морально устарели. В связи с этим при проведении работ по модернизации и обновлению платформ размещение на них сверхсовременного оборудования становится порой невозможным.
Один, два, три, четыре
Учитывая перспективы развития нефтегазового сектора и потребность в буровых установках, SOCAR проводит работу по строительству новой инфраструктуры.
По расчетам специалистов Госнефтекомпании, для разведки и разработки морских месторождений есть необходимость в строительстве четырех современных установок. А это, к слову, удовольствие не из дешевых. В частности, по предварительным расчетам, в строительство в Азербайджане четырех новых плавучих буровых установок в период до 2018-2019 годов будет вложено до $4 млрд.
SOCAR уже в ближайшее время планирует подписать контракт с сингапурской компанией Keppel FELS Limited, которая стала победителем тендера на строительство одной такой установки для бурения на перспективных структурах и месторождениях Азербайджана - "Умид", "Бабек", "Карабах", "Ашрафи" и др.
Оператором новой буровой будет выступать Caspian Drilling Company Ltd (CDC), в которой SOCAR обладает 92,44% долевого участия. CDC имеет большой опыт буровых работ на морских месторождениях, в частности, принимает активное участие в буровых работах на АЧГ и "Шахдениз". Компания является также оператором двух полупогружных плавучих буровых установок "Деде Горгуд" и "Истиглал".
Строительство первой буровой установки на 90% будет финансироваться за счет средств Государственного нефтяного фонда Азербайджана (ГНФАР), а на 10% - инвестициями SOCAR. Так, уже в этом году на строительство буровой, необходимой Госнефтекомпании, в бюджете ГНФАР предусмотрено 388,575 млн. манатов.
Новая установка будет рассчитана на бурение скважин глубиной до 8 тыс. м и при толще воды 1 тыс. м, чего, в принципе, достаточно для бурения в любой точке Каспия. Строительство буровой, согласно представленным тендерным предложениям, займет 3,5 года и начнется в сентябре 2013 года на новом судостроительном заводе, который SOCAR возводит в Баку. Ультрасовременная буровая шестой генерации рассчитана на возможность ее модернизации и установки оборудования для обеспечения безопасности во время бурения скважин под высоким давлением.
Как ранее сказал президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев, в кратчайшие сроки планируется также решить вопрос со второй буровой, сооружение которой будет вестись параллельно со строительством первой. Строительство второй плавучей буровой установки последнего поколения будет осуществляться на базе создаваемого бурового клуба, в который войдут нефтяные компании, нуждающиеся в бурении скважин на шельфе. Помимо этого, по словам Абдуллаева, в настоящее время ведутся работы по разработке проектов строительства третьей и четвертой буровых установок.
Спешка вполне объяснима, поскольку, как уже было сказано, необходимость в дополнительных буровых установках вполне очевидна.
Модернизация и обновление парка плавучих буровых установок создадут условия для широкомасштабного освоения крупных газовых ресурсов Азербайджана, увеличения доказанных запасов "голубого топлива", укрепления экспортных возможностей страны и роста значения республики в обеспечении энергетической безопасности Европы.