SOCAR ilk dəfə olaraq sonuncu nəsil yeni 4 qazma qurğusunun tikintisini planlaşdırır
Sirr deyil ki, Azərbaycanın neft layihələrinin reallaşmasından əldə etdiyi gəlirlər ölkə iqtisadiyyatının praktiki olaraq bütün sahələrinin, ilk növbədə isə, əlbəttə ki, neft-qaz sektorunun özünün inkişafına təkan verdi. Əgər lap başlanğıcda respublikanın neft strategiyasının reallaşması praktiki olaraq tamamilə xarici investisiyadan asılı idisə, bu gün SOCAR (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) artıq fəal şəkildə xaricdə olan layihələrə kapital yatırır, xüsusən də müstəqil perspektiv strukturlar işləyib hazırlamaq qabiliyyətinə malikdir. Bunun üçün artıq müfaviq təcrübəmiz də var və lazımlı infrastruktur yaradılır.
Böyük qaza doğru yol
Məlum olduğu kimi, Azərbaycandan dünya bazarlarına qazın böyük həcmdə nəqlinin başlanması ilə bağlı olan bütün gözlənilməz dəyişikliklər məntiqi sonluğa yaxınlaşır. "Mavi yanacağ"ın Avropaya (Transadriatik qaz kəməri və Nabucco West boru kəməri layihələri) nəql olunmasının yekun sxemi təsdiq olunduqdan sonra qaz kəməri xətləri və qaz hasilatı üzrə tikinti işləri bilavasitə başlayacaq. Xatırladaq ki, bugünkü gündə Azərbaycanın sübut olunmuş qaz ehtiyatları 2,5 trln. kubmetrdən artıqdır. Onun 1,2 trln-u isə dəniz qaz-kondensat yatağı "Şahdəniz"in payına düşür. Lakin proqnozlaşdırılan qaz ehtiyatları xeyli çoxdur. Əgər Azərbaycanın sübut olunmuş hasil edilən neft və qaz ehtiyatları ümumilikdə 4,5 mlrd. ton şərti yanacaq təşkil edirsə, proqnozlaşdırılan ehtiyatlar 10 mlrd. tonu ötür.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın 2020-ci ilə kimi qaz ixrac potensialını 25 mlrd., 2040-cı ilə qədər isə 40 mlrd. kubmetrə kimi çatdırılmasına dair ambisiyalı planları var. Bu, son bir neçə il ölkədə "Ümid" (yatağın ehtiyatı 200 mlrd. kub.m) və "Abşeron" (yatağın ehtiyatı 350 mlrd. kub.m) qaz-kondensat yataqlarının açılması ilə izah edilir. Həmçinin hazırda "Şahdəniz" yatağının mənimsənilməsinin ikinci fazası çərçivəsində işlər həyata keçirilir. "Şəfəq-Asiman", "Naxçıvan", "Zəfər", "Məşəl", "Babək" strukturları və digər perspektivli strukturlarının, eləcə də "Azəri-Çıraq-Günəşli" neft-qaz yataqlar blokunda dərin qatda olan qazın mənimsənilməsinə dair planlar mövcuddur. Bütün bunlar istər istismar, istərsə də kəşfiyyat qazma işlərinin aparılmasını tələb edir. Bax, bu prosesdə də hazırda çətinlik yaranıb. Belə ki, üzən qazma qurğularının mövcud sayında dəhşətli dərəcədə çatışmazlıq var. Deməli, hazırda Xəzərin Azərbaycan hissəsində fəaliyyət göstərən neft-qaz layihələrinin reallaşmasına cəlb edilən üç müasir üzən qazma qurğularımız ("İstiqlal", "Dədə Qorqud" və "Heydər Əliyev") mövcuddur. O cümlədən iki qazma qurğusu "Şahdəniz" yatağında, biri isə AÇG (Azəri-Çıraq-Günəşli neft-qaz yatağı) blokunda işləyir.
Müvafiq olaraq yeni yataqların inkişaf etdirilməsi, eləcə də digərlərinin axtarışı və açılması üçün sonuncu nəsil qazma qurğularına böyük ehtiyac duyulur. Azərbaycandakı üzən qazma qurğularının kifayət qədər uzun müddət istismar olunduqları və texniki baxımdan köhnəldikləri mütləq nəzərə alınmalıdır. Bununla bağlı olaraq, platformaların modernləşməsi və yenilənməsinə dair işlər aparılarkən onlarda son dərəcə müasir avadanlıqların yerləşdirilməsi bəzən mümkünsüz olur.
Bir, iki, üç, dörd
Neft-qaz sektorunun inkişaf perspektivlərini və qazma qurğularına olan tələbatı nəzərə alaraq, SOCAR yeni infrastrukturların tikintisi üzrə işlər aparır. SOCAR-ın mütəxəssislərinin hesablamalarına görə, dəniz yataqlarının axtarışı və işlənməsi üçün dörd müasir qurğunun tikintisinə ehtiyac var. Söz gəlişi, bu, heç də ucuz əyləncə deyil. İlkin hesablamalara əsasən, 2018-2019-cu illərə qədər müddət ərzində Azərbaycanda dörd yeni üzən qazma qurğularının tikintisinə 4 mlrd. dollara kimi vəsait yatırılacaq.
SOCAR yaxın vaxtlarda Azərbaycanın "Ümid", "Babək", "Qarabağ", "Əfşari" və digər perspektivli struktur və yataqlarında qazma işlərinin aparılması üçün belə bir qurğunun tikintisinə dair tenderin qalibi olan Sinqapurun Keppel FELS Limited şirkəti ilə müqavilə imzalamağı planlaşdırır.
Yeni qazma qurğusunun operatoru SOCAR-ın 92,44 faiz pay hissəsinə sahib olan Caspian Drilling Company Ltd (CDC) olacaq. CDC dəniz yataqlarında qazma işlərinin aparılması üzrə böyük təcrübəyə sahibdir, xüsusilə də AÇG və "Şahdəniz" yataqlarında aparılan qazma işlərində fəal şəkildə iştirak edir. Şirkət, həmçinin "Dədə Qorqud" və "İstiqlal" yarımbatan qazma qurğularının da operatorudur.
İlk qazma qurğusunun tikintisinin 90%-i Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ADNF) hesabına maliyyələşəcək, qalan 10% isə SOCAR-ın investisiyaları hesabına reallaşacaq. Deməli, bu il Dövlət Neft Şirkətinə lazım olan qazma qurğusunun tikintisinə ADNF-in büdcəsindən 388,575 mln. manat nəzərdə tutulub.
Yeni qurğu dərinliyi 8 min metr və qalın su layı 1000 metr olan quyuların qazılmasına hesablanacaq. Bu, prinsipcə Xəzərin istənilən nöqtəsində qazma işlərinin aparılmasına kifayət edir. Qazma qurğusunun tikintisi tenderin təqdim olunan təkliflərinə əsasən, 3,5 ilə hazır olacaq. Tikinti işlərinə 2013-cü ilin sentyabr ayında SOCAR-ın Bakıda inşa etdirdiyi gəmiqayırma zavodunda başlanılacaq.
Ultra-müasir altıncı nəsil qazma qurğusu quyuları yüksək təzyiqlə qazarkən təhlükəsizliyin təmin olunması üçün onun modernləşməsi və avadanlığın quraşdırılması imkanlarına hesablanacaq. SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin əvvəl bildirdiyi kimi qısa zamanda tikintisi paralel olaraq birinci ilə eyni aparılacaq ikinci qazma qurğusunun məsələsinin də həll olunması planlaşdırılır. Sonuncu nəsil ikinci üzən qazma qurğusunun tikintisi şelfdə quyuların qazılmasına ehtiyac duyan neft şirkətlərinin daxil olacağı qazma klubunun bazasında həyata keçiriləcək. R.Abdullayevin sözlərinə görə, bundan başqa, hazırda 3-cü və 4-cü qazma qurğularının tikinti layihələrinin işlənib hazırlanması üzrə işlər gedir.
Bu tələskənlik tamamilə izah ediləndir. Belə ki, artıq deyildiyi kimi, əlavə qazma qurğularına tələbatın olması tamamilə aydındır.
Üzən qazma qurğuları parkının təkmilləşdirilməsi və yenilənməsi Azərbaycanın iri qaz resurslarının işlənməsi, "mavi yanacağ"ın sübut edilmiş ehtiyatlarının artırılması, ölkənin ixrac imkanlarının möhkəmləndirilməsi və respublikanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasındakı əhəmiyyətinin artmasına imkanlar yaradacaq.

SOCAR plans to build four new rigs of next generation for the first time
It is no secret that revenues obtained by Azerbaijan from the implementation of oil projects have given impetus to the development of almost all sectors of this country's economy. Certainly, this primarily applies to the oil and gas sector itself - while at the very start of the implementation of its oil strategy the republic almost completely depended on foreign investments, currently SOCAR (Azerbaijan's State Oil Company) is actively investing in projects abroad and it is all the more so capable of independently developing promising structures. We already have relevant experience for this, and infrastructure required is being established.
The path to big gas
As is known, all twists and turns that the start of exports of large volumes of gas from Azerbaijan to world markets involves are nearing a logical end. After the final scheme for the transportation of gas to Europe (the Trans-Adriatic gas pipeline project and the Nabucco-West gas pipeline project) is approved, works will start to build the gas pipelines and to extract gas. We should recall that so far Azerbaijan's proven gas reserves are over 2.5 trillion cubic metres, of which 1.2 trillion are at the Shah Deniz [Sah Daniz] offshore gas condensate field alone. Albeit, the amount of forecasted gas reserves is considerably higher - if Azerbaijan's proven extractable oil and gas reserves total 4.5bn of fuel equivalent, then the forecasted reserves are as high as 10bn tonnes.
It needs to be noted that Azerbaijan has ambitious plans to increase its potential of gas exports up to 25bn cu.m. by the year 2020 and to 40bn cu.m. by 2040. The reason is that the gas condensate fields Umid (with reserves of 200bn cu.m.) and Absheron (350bn cu.m.) have been discovered in the country in the past few years. Works are also under way within the framework of phase two of the development of the Shah Deniz. There are plans to develop the Safaq-Asiman, Naxcivan, Zafar, Masal, Babak and other promising structures and also deep-seated gas at Azeri-Chirag-Guneshli [Azari-Gunasli-Ciraq] bloc of oil and gas fields. All this requires both development and explorational drilling to be carried out. This is the process where a hitch can be seen currently because there is a catastrophic shortage of floating rigs.
Thus, at the moment we have three modern floating rigs (Istiqlal, Dada Qorqud, and Heydar Aliyev) which are involved in the implementation of current oil and gas projects in the Azerbaijani sector of the Caspian. In particular, two rigs are operating at the Shah Deniz field and one - at the ACG bloc.
Correspondingly, there is a great need for oil rigs of next generation to ensure the development of new fields and exploration and discovery of others. It is necessary to take into consideration the fact that floating rigs that Azerbaijan has have been used for quite a long time and are obsolete. Because of this, it is sometimes impossible to install state-of-the-art equipment on platforms when work is carried out to modernize and renew them.
One, two, three, four
Considering prospects for the development of the oil and gas sector and the need for rigs, SOCAR is carrying out work to build new infrastructure. According to estimates by SOCAR specialists, four modern rigs need to be built in order to explore and develop offshore fields. This, by the way, is not a cheap thing to do. In particular, according to preliminary calculations, up to 4bn dollars will be invested in the construction in Azerbaijan of four new floating rigs in the period up to 2018-19.
In the very new future SOCAR plans to sign a contract with the Singaporean company Keppel FELS Limited which won a bid to build one such rig to drill at Azerbaijan's promising structures and fields- Umid, Babak, Karabakh, Asrafi, etc.
The operator for the new rig will be Caspian Drilling Company Ltd (CDC), in which SOCAR has 92.44 per cent of shares. CDC has major experience in drilling works at offshore fields. In particular, it takes an active part in drilling works at the ACG and Shah Deniz. The company is also the operator for two semi-submersible floating rigs - Dede Gorgud and Istiglal.
Ninety per cent of the funding for the construction of the first rig will come from the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAR), and 10 per cent is to be invested by SOCAR. Thus, 388,575,000 manats is envisaged already this year in SOFAR's budget for the construction of the rig that the State Oil Company needs.
The new rig will be designed to drill wells as deep as 8,000 metres, with the depth of water being 1,000 metres, which, in principle, is enough to drill anywhere in the Caspian.
According to bid proposals submitted, the construction of the rig will take three and a half years and will start in September 2013 at a new shipbuilding factory which SOCAR is building in Baku. The ultra-modern rig of sixth generation will be designed with a view to being capable of being modernized and equipment installed on it in order ensure safety during drilling of wells with high pressure.
As SOCAR President Rovnaq Abdullayev said earlier, in the very near future it is planned also to resolve the issue related to a second rig, the installation of which will be carried out in parallel with the construction of the first one. The construction of the second floating rig of next generation will be carried out on the basis of a drilling club being set up which will comprise oil companies that need wells to be drilled at the shelf. In addition, Abdullayev said, works are currently under way to develop projects to build a third and a fourth rig.
This rush is quite explainable because, as already said, the need for additional rigs is quite obvious.
Modernization and renewal of the fleet of floating rigs will create conditions for a large scale development of the large gas resources of Azerbaijan, an increase in proven reserves of gas, a strengthening of the country's export opportunities and an increase in the republic's significance in ensuring Europe's energy security.