SÜLH ŞANSI QIRILMA NÖQTƏSİNDƏ
Suriyada münaqişənin getdikcə qızışması fonunda onun sülh yolu ilə həllinə cəhdlər davam edir. Bu baxımdan, ABŞ-la Rusiyanın Suriya münaqişəsinin həllinə yönəlmiş beynəlxalq konfrans keçirməklə bağlı razılaşmasına böyük ümidlər var.
Rəsmi Dəməşq beynəlxalq konfransda iştiraka prinsipial razılıq verib. Tədbirin ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerrinin bu yaxınlarda Rusiyaya etdiyi səfər zamanı əldə edilmiş razılaşmaya uyğun olaraq təşkili nəzərdə tutulur. Moskva öz növbəsində konfransın keçirilməsinə "Suriyada qan tökülməsinin önlənməsi, suriyalıların iztirabına son qoyulması, Suriyanın dinc və demokratik gələcəyinin təmini üçün real şans" kimi baxır.
Suriya müxalifəti isə ilkin şərt olmadan konfransa qatılmaqdan imtina edib. Müxalifət öz təmsilçilərini konfransa yalnız bir şərtlə göndərməyə razıdır: Suriya prezidenti Bəşər Əsəd istefa verməlidir. Beləliklə, Rusiya-ABŞ razılaşmasının reallaşdırılması imkanı faktiki olaraq, qopma nöqtəsinə gəlib.
Suriyada münaqişə bütünlükdə regiona yayılmaqdadır. İsrailin bu yaxınlarda Dəməşq ətrafındakı qəsəbələrə aviazərbələr endirməsinin ardından Livanın paytaxtı Beyrut da hücuma məruz qalıb. Partlayış şiələrin "Hizbullah" hərəkatının mənzil-qərargahı yaxınlığında baş verib. Yeri gəlmişkən, hərəkatın lideri Həsən Nəsrullah bu günlərdə "Hizbullah"ın Bəşər Əsədə hərbi yardım göstərdiyini rəsmən bəyan edib. Bu, Beyruta hücumların "Hizbullah"ın əleyhdarları tərəfindən təşkil edildiyini düşünməyə əsas verib.
Nəzərə almaq lazımdır ki, hazırda Suriyanın cənubunda, Livanla sərhəddə Əl-Kusayr şəhəri uğrunda döyüşlər gedir. Məlumata görə, Suriya ordusu orada "Hizbullah"ın dəstəyilə uğur qazanmaqdadır. Yaşananlar Livanda vəziyyəti son dərəcə gərginləşdirir. Ölkədə şiələrlə sünnilər arasında qarşıdurma qızışır (sonuncular Suriya müxalifətini dəstəkləyir).
Qanlı silahlı toqquşmalar Livanın Tripoli şəhərində də qeydə alınmaqdadır. Bu şəhərdə əhalinin əksəriyyətini sünnilər təşkil edir. Ələvilər isə orada azlıqdadır.
Bu arada Ərəb Dövlətləri Liqasının (ƏDL) rəhbəri Nabil əl-Arabi "Hizbullah"ı Suriyadakı vətəndaş müharibəsinə müdaxilə etməməyə çağırıb. Hərəkat üzvlərinin Suriyadakı hərbi əməliyyatlarda fəal iştirakından BMT-nin baş katibi Pan Gi Mun da narahatlığını dilə gətirib. Bütün Livan liderlərini "region dövlətlərinin milli suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşmağa" çağıran baş katib onları BMT-nin məlumatına görə, artıq 70 mindən çox insanın həyatına son qoymuş münaqişəni öz tərəflərinə çəkməməyə səsləyib. BMT-nin İnsan Haqları Şurası isə "Suriya rejiminin döyüşlərdə əcnəbi muzdlulardan istifadə etməsini" pisləyən qətnamə qəbul edib.
Amma, əslində, Suriyadaxili münaqişəyə "Hizbullah"dan daha çox beynəlxalq ekstremist və terrorçu qruplaşmaların müdaxilə etdiyini söyləmək üçün kifayət qədər əsaslar var. Onlar Suriya müxalifəti tərəfindən döyüşürlər. Suriya müxalifətində əsas təşəbbüskarın "Cebhat ən-Nusra" qruplaşması olduğu heç kəsə sirr deyil. O isə "Əl-Qaidə" terror şəbəkəsilə əlaqəyə malikdir. Pan Gi Munun dediyi "ölkələrin milli suverenliyi və ərazi bütövlüyü" anlayışı bu qüvvələr üçün heç bir dəyər daşımır. Amma bu, Bəşər Əsəd hakimiyyətini "qeyri-legitim" elan etmiş Qərbin planlarını Suriya müxalifətinə birbaşa və rəsmi hərbi dəstək göstərmək yolu ilə gerçəkləşdirməsinə mane olmur (müxalifət Qərb mərkəzlərinin maliyyəsi hesabına kənardan qeyri-qanuni yolla yardımları çoxdan alır).
Müvafiq qanunvericilik aktının ABŞ Konqresində də hazırlanmaqda olduğu bəllidir. Üstəlik, Avropa İttifaqı da Suriya müxalifətinə leqal şəkildə hərbi yardım göstərmək qərarına gəlib. Aİ ölkələrinin XİN başçıları Suriya müxalifətindəki qruplaşmaların silahla təmin olunmasına qoyulmuş qadağanın uzadılmamasını qərara alıblar. Amma məsələ Aİ üzvləri arasında ciddi fikir ayrılığına səbəb olub. Suriya qiyamçılarının silahla təmin edilməsinə qoyulmuş embarqonun təcili olaraq aradan qaldırılmalı olduğunu düşünən Böyük Britaniya və Fransadan fərqli olaraq, Almaniya bunun perspektivinə şübhə ilə yanaşdığını gizlətmir. Embarqo məsələsinə Avstriya, Belçika, Rumıniya kimi dövlətlər də sərt yanaşıb. Nəticədə Aİ ölkələrinin XİN başçılarının Brüssel görüşündə qəbul edilən yekun kommunikedə Avropa İttifaqının silah embarqosunun uzadılması istiqamətində atmaq niyyətində olduğu addımlar dəqiq göstərilməyib.
Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali komissarı Ketrin Eşton bildirib ki, "Avropa İttifaqı üzvləri bu mərhələdə Suriyaya hərbi texnika göndərməyəcəklər". Bununla yanaşı, o, deyib: "2013-cü il avqustun 1-dək Aİ-nin xarici məsələlər şurası mövqeyinə yenidən baxacaq". Aİ rəhbərliyi bununla tezliklə Suriya müxalifətinə birbaşa və rəsmi hərbi yardımın göstərilməsilə bağlı qərarın qəbulunun qaçılmaz olduğunu da etiraf edir.
Böyük Britaniyanın xarici işlər naziri Uilyam Heyq isə hesab edir ki, Aİ-nin məsələ ilə bağlı tam razılığa gələ bilmədiyindən, indi quruma üzv olan hər bir ölkə necə davranacağını özü müəyyənləşdirəcək. O, Brüssel iclasında qəbul edilmiş qərardakı əsas fikri dəqiq tutub: "Biz Suriya müxalifətinin silahlandırılmasına qoyulmuş embarqonu aradan götürdük".
Aİ-nin qərarı Rusiya tərəfindən mənfi qarşılanıb. Moskva hesab edir ki, Suriya ilə bağlı Rusiya və ABŞ-ın birgə sülh konfransı keçirməyə hazırlaşdığı bir şəraitdə Suriyadaxili qüvvələri dialoqa yox, silahlı qarşıdurmaya yönəldən addımların atılması yolverilməzdir.
Bu arada Suriyadakı vətəndaş müharibəsilə bağlı müzakirə olunan daha bir önəmli məsələ Rusiyanın rəsmi Dəməşqə S-300 zenit-raket kompleksləri vermək niyyətidir. Rusiyanın Suriyaya 4 ədəd S-300 batareyası satması haqda razılaşma tərəflər arasında hələ 2010-cu ildə imzalanıb. Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrov bu yaxınlarda verdiyi açıqlamasında bildirib ki, Moskva Suriyaya yeni silah partiyası göndərmək niyyətində olmasa da, artıq mövcud olan razılaşmalara əsaslanan öhdəliyini yerinə yetirməyə hazırdır.
Rusiya ilə Suriya arasındakı silah razılaşmasının reallaşdırılması prosesi İsrail tərəfindən son dərəcə diqqətlə izlənilir. Yəhudi dövlətinin baş naziri Binyamin Netanyahu Moskvaya bu yaxınlarda etdiyi səfəri zamanı Rusiya prezidenti Vladimir Putini Suriyaya S-300 komplekslərinin verilməsi fikrindən daşındıra bilib. Amma Kreml Dəməşqlə müqaviləni pozmaq niyyətində deyil. İsrail rəsmilərinin "Putinlə Netanyahu arasında heç bir razılaşma əldə edilməyib" bəyanatı da bunu təsdiqləyir.
Suriyanın dünyanın ən müasir HHM komplekslərinə sahib çıxması təhlükəsi Bəşər Əsəd rejiminin güclənməsində maraqlı olmadığını gizlətməyən İsraili ciddi şəkildə narahat edir. Yəhudi dövlətinin strateji planlaşdırma naziri Yuval Ştaynits bildirib ki, S-300 komplekslərinin fəaliyyət radiusu 200 kilometrə çatır və bu, Suriyaya İsrailin dərinliklərində belə, təyyarələrə hücum etmək imkanı verəcək.
Rusiyanın isə Suriya ilə silah alverinə dair müqaviləyə əməl etməyi həm də İsrailin bu yaxınlarda Dəməşqə qarşı həyata keçirdiyi aviareydlərlə bağlıdır. İsrailin Dəməşq yaxınlığındakı strateji obyektlərə aviazərbələr endirməsi Moskvanın Yaxın Şərqdəki müttəfiqi olan Suriyanın hava hücumundan müdafiə potensialını artırmaq niyyətini gücləndirib.

ШАНС НА МИР ПОД УГРОЗОЙ СРЫВА
На фоне эскалации сирийского конфликта предпринимаются попытки достичь его мирного урегулирования. Особые надежды в этом смысле возлагаются на российско-американские договоренности о проведении международной конференции по содействию урегулированию в Сирии.
Официальный Дамаск дал принципиальное согласие на участие в международной конференции по содействию урегулированию в Сирии. Проведение этого мероприятия предусмотрено в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе недавнего визита госсекретаря США Джона Керри в Россию. Москва рассматривает проведение конференции в качестве "реального шанса остановить кровопролитие и страдание сирийцев, обеспечить мирное демократическое будущее Сирии".
Однако сирийская оппозиция отказалась принять решение об участии в конференции без предварительных условий. Она выразила готовность отправить на конференцию своих представителей лишь при условии отставки президента Сирии Башара Асада. Таким образом, возможность реализации российско-американских договоренностей фактически оказалась под угрозой срыва.
Между тем сирийский конфликт постепенно разрастается на весь регион. Вслед за недавними израильскими бомбардировками пригородов Дамаска атакована и столица Ливана Бейрут. Причем недалеко от мест взрывов находится штаб-квартира радикального шиитского движения "Хезболла", лидер которой Хасан Насралла заявил недавно об оказании его организацией военной помощи Башару Асаду. Это обстоятельство дало обильную почву для утверждений о том, что атака на Бейрут устроена противниками "Хезболлы".
Следует учитывать, что в настоящее время на юге Сирии, у ливанской границы, идут бои за город Эль-Кусайр. Причем, согласно поступающим сообщениям, сирийская армия успешно наступает при поддержке "Хезболлы". Эти события предельно обострили ситуацию в самом Ливане, вызвав противостояние между шиитами и суннитами (последние поддерживают сирийскую оппозицию). Так, ареной кровопролитных вооруженных столкновений стал ливанский город Триполи, население которого состоит в основном из суннитского большинства и алавитского меньшинства.
С призывом к движению "Хезболла" отказаться от участия в гражданской войне в Сирии выступил глава Лиги арабских государств (ЛАГ) Набиль аль-Араби. Обеспокоенность в связи с расширением участия этого движения в боевых действиях в Сирии высказал и генсек ООН Пан Ги Мун. Призвав "уважать национальный суверенитет и территориальную целостность всех стран в регионе", он обратился ко всем ливанским лидерам с просьбой не втягивать свою страну в конфликт в Сирии, где, по данным ООН, погибли уже свыше 70 тысяч человек. Между тем Совет ООН по правам человека принял резолюцию, осуждающую "использование иностранных наемников, сражающихся на стороне сирийского режима".
Однако есть все основания говорить о том, что во внутрисирийский конфликт в гораздо большей степени, чем "Хезболла", вмешиваются международные экстремистские и террористические группировки, боевики которых сражаются на стороне сирийской оппозиции. Ни для кого не секрет, что инициатива в стане сирийской оппозиции принадлежит, в частности, группировке "Джебхат ан-нусра", связанной с международной террористической сетью "Аль-Каида". Понятия "национальный суверенитет" и "территориальная целостность стран", упомянутые Пан Ги Муном, для подобных сил вообще не имеют никакой ценности. Это, однако, не мешает центрам силы на Западе, объявившим правительство Башара Асада "вне закона", приступить к реализации планов по предоставлению прямой и официальной военной помощи сирийской оппозиции.
Известно, что соответствующее законодательство разрабатывает Конгресс США. На путь оказания легальной военной помощи сирийской оппозиции встал и Евросоюз. Главы МИД стран ЕС согласились не продлевать запрет на поставки оружия вооруженным группировкам сирийской оппозиции. Правда, этот вопрос вызвал серьезные разногласия среди стран - членов ЕС. В отличие от Великобритании и Франции, выступающих за скорейшую отмену эмбарго на поставки вооружений сирийским повстанцам, Германия не скрывает своего скептического отношения к перспективе военной поддержки противников Асада. Жесткую позицию в отношении эмбарго заняли Австрия, Бельгия, Румыния, и в результате в итоговом коммюнике Брюссельской встречи глав МИД стран ЕС не обозначены четкие шаги, которые Евросоюз намерен предпринять в направлении преодоления оружейного эмбарго.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон вынуждена была констатировать, что "на данном этапе члены Европейского союза не будут приступать к поставке военной техники в Сирию". Но наряду с этим она отметила: "До 1 августа 2013 года Совет ЕС по иностранным делам пересмотрит свою позицию". Тем самым руководство Евросоюза признает неизбежность принятия в скором времени конкретного решения о начале прямых и официальных оружейных поставок сирийской оппозиции.
К тому же министр иностранных дел Великобритании Уильям Хейг вообще допустил, что поскольку ЕС не удалось достичь полного согласия по данному вопросу, то теперь каждая из стран Евросоюза будет решать самостоятельно: поставлять или нет оружие в Сирию. Глава британского МИД четко уловил лейтмотив принятого на Брюссельском заседании европейского решения: "Мы положили конец эмбарго на поставки оружия сирийской оппозиции".
Решение Евросоюза осудила Россия, давшая понять, что в условиях подготовки реализации российско-американской инициативы относительно проведения мирной конференции по Сирии негоже предпринимать действия, способные подтолкнуть стороны внутрисирийского конфликта к продолжению вооруженной конфронтации, а не к переговорам и диалогу.
Тем временем еще одной наиболее обсуждаемой темой в связи с гражданской войной в Сирии является намерение России поставлять официальному Дамаску зенитно-ракетные комплексы С-300. Соглашение о поставках Россией четырех батарей С-300 в Сирию было подписано еще в 2010 году. Глава МИД РФ Сергей Лавров заявил недавно, что Москва не планирует поставлять новые партии оружия в Сирию, но готова реализовать поставки в рамках уже существующих контрактов.
Весьма пристально за ходом реализации российско-сирийской оружейной сделки следят в Израиле. Премьер-министр Биньямин Нетаньяху в ходе недавнего визита в Москву отговаривал российского президента Владимира Путина от идеи поставок С-300 в Сирию. Однако Кремль, судя по всему, не намерен разрывать контракт с Дамаском. На это указывают и заявления официальных представителей Израиля о том, что "между Путиным и Нетаньяху никакого соглашения достигнуто не было".
Угроза обладания Сирией одним из самых совершенных в мире комплексов ПВО вызывает серьезную обеспокоенность в Израиле, не скрывающем своей незаинтересованности в усилении режима Башара Асада. Министр стратегического планирования Израиля Юваль Штайниц отметил, что радиус действия С-300 приближается к 200 километрам, и это позволит Сирии атаковать самолеты глубоко внутри Израиля.
Между тем очевидно и то, что стремление России выполнить обязательства по контракту с Сирией связано и с недавними военными акциями еврейского государства. Израиль нанес авиаудары по стратегическим объектам вблизи Дамаска, что лишь усилило намерение Москвы укрепить противовоздушный потенциал своего ближневосточного союзника, коим является Сирия.