Ondan növbəti dəfə Türkiyəyə qarşı istifadə etməyə çalışırlar
Mayın 28-də Azərbaycanla bərabər Ermənistan da öz dövlət bayramı - "Birinci respublika günü"nü qeyd edib. Bayram mərasimi bütün lazımi protokol tədbirləri və əlbəttə ki, dövlət başçısı Serj Sarqsyanın çıxışı ilə keçirilib.
İllərdən gələn ənənəyə əsasən, belə tədbirlərdə dövlət başçısı iqtisadi və sosial siyasətdə əldə olunmuş uğurlardan danışır, qarşıya qoyulmuş vəzifələri açıqlayır və s. Ermənistan prezidentinin bayram mərasimindəki çıxışı isə özünəməxsus olub. O, adının dəyişdirilərək "Sardarapat" adlandırılan Sərdarabada yollanıb, 1918-ci ildə Türkiyə ordusu ilə döyüşün olduğu bu bölgədə yenidən Türkiyə ilə müharibədən, "soyqırımı"ndan və s. bəhs edib.
Əlbəttə ki, hər bir dövlətin özü üçün "tarixi prioritetləri" öz istəyinə uyğun müəyyənləşdirmək, öz tarixinin əsas hadisələrini təbliğ eləmək haqqı var. Amma Sarqsyanın "bayram" çıxışı Ermənistanda Türkiyəyə qarşı "1915-ci il soyqırımı" haqqında söhbətlərə əsaslanan nifrətin rəsmi səviyyədə hansı dərəcəyə çatdığını göstərir və bu, düşünməyə kifayət qədər əsas verir. Doğrudur, keçən 100 ildə əvvəlki postulatlar artıq aktuallığını itirib və Ermənistanın özündə də çoxları bu tarixi faciəni qədim tarix kimi qəbul edir. Amma çoxsaylı dolayı əlamətlər göstərir ki, hazırda bu kult Ermənistanda yüksək səviyyədə "informasiya dəstəyi" almaqdadır.
Hər şeydən əvvəl Ermənistan KİV-də Suriyada baş verənlərin işıqlandırılmasındakı bəzi məqamları diqqətdən qaçırmaq olmaz. Suriyadakı erməni icmasının taleyinin diqqət mərkəzində olacağını gözləmək mümkün idi. Amma yerli analitiklər daha uzağa gedərək məntiqi zəncir qurmağa başlayıblar: guya Türkiyənin Suriya müxalifətini dəstəkləməsi yalnız oradakı yaraqlıların "erməniləri öldürməsi" məqsədi daşıyır, mənfur türk emissarlar isə az qala öldürülmüş hər etnik erməniyə görə pul mükafatı paylayır.
İrəvanın "siyasi texnoloqları" eyni zamanda Türkiyənin erməni icması ətrafındakı vəziyyəti də ciddi-cəhdlə və planlı şəkildə qarışdırmağa çalışır. Xatırladaq ki, hazırda yalnız İstanbulda ən azı 60 min etnik erməni yaşayır (son illərdə çörəkpulu qazanmaq üçün Ermənistandan Türkiyəyə üz tutmuş "qastarbayterlər" nəzərə alınmadan). İstanbulda Erməni Apostol Kilsəsinin öz patriarxı da var. Şəhərdə bir neçə erməni qəzeti çap olunur, məktəb fəaliyyət göstərir, etnik ermənilərə məxsus çoxlu sayda kommersiya və özəl müəssisələr var. Buna baxmayaraq, son illər Türkiyənin erməni icması ətrafında gərginlik yaratmaq üçün İrəvan durmadan çalışır. Əvvəlcə İstanbulda iki nəfər yaşlı erməninin qətlinə görünməmiş diqqət nümayiş etdirildi. Sonradan məlum oldu ki, bu, adi cinayətdir. Üstəlik, cinayətkarların özləri də etnik ermənilərdir.
Sonra daha bir hadisə ətrafında səs-küy yaradıldı: yerli erməni kilsələrindən birində naməlum şəxsin ətrafa atəş açması nəticəsində ölən və yaralanan olmasa da, erməni KİV-i baş verənləri görünməmiş həddə şişirtdi. Sonda Türkiyə polisi atəşin psixi problemli şəxs tərəfindən açıldığını, onun da etnik erməni olduğunu üzə çıxardı.
İndi erməni mətbuatı diqqəti "Sevan Nişanyan məsələsi"nə yönəldib: bu erməni əsilli Türkiyə jurnalisti indiyədək dəfələrlə mətbuatda təxribatçı bəyanatlarla çıxış edib. Gah "erməni soyqırımı" ilə bağlı araşdırma aparır, türklərin, ümumiyyətlə, müsəlmanların Anadoluya "təsadüfən gəlmə" insanlar olduğunu iddia edir, gah da guya həmin ərazilərin "tarixən" xristianlara (yəni ermənilərə) məxsus olduğunu bəyan edir... Əməllərinin Türkiyədən kənarda qalmaqal yaratmadığını görən Nişanyan sonda "dəbdə olan" mövzuya əl atır. O, bloqunda yazır ki, Məhəmməd Peyğəmbərin təhqiri cinayət sayıla bilməz - guya, bu, "söz azadlığı"dır. Yalnız mülahizələrini irəli sürməklə kifayətlənməyən Nişanyan peyğəmbəri təhqir etməkdən belə, çəkinməyir. Türkiyə ədliyyəsi məsələyə dərhal reaksiya verib, Baş Prokurorluq onun ilyarım müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsini istəyib, məhkəmə isə onun haqqında 13 ay müddətinə azadlıqdan məhrumetmə qərarı çıxarıb.
Bununla yanaşı, Nişanyanın ən qatı tərəfdarları belə, Türkiyə məhkəməsinin qərarının Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin bir müddət əvvəlki qərarına uyğun olduğunu etiraf edir. Xatırladaq ki, Strasburq məhkəməsində bir neçə "presedent"in təhlilindən sonra söz azadlığının, əlbəttə ki, vacib və qiymətli olduğu, lakin dini hisslərin təhqirinin, ilk növbədə, yolverilməz, ikincisi isə cəzalandırılmalı olduğu qərarına gəliblər. Bu, laqeyd yanaşılması mümkün olmayan həssas və ağrılı məsələdir. Odur ki, Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin qərarından sonra beynəlxalq hüquq müdafiəçiləri Nişanyan ətrafında səs-küy yarada bilmədi. Amma əvəzində erməni lobbisi, o cümlədən ABŞ-ın erməni icması, erməni qəzetləri və internet saytlarının jurnalistləri məsələ ətrafında qalmaqala cəhd göstərdi. Məqsəd aydındır: liberal ictimaiyyətin məsələyə reaksiyasını təxmin etmək üçün qəzetlərdəki "Türkiyə məhkəməsi ermənini islamı təhqir etdiyi üçün cəzalandırdı" başlığını oxumaq kifayətdir.
Söhbətin məqsədli şəkildə vəziyyəti qarışdırmaq cəhdlərindən getdiyi tamamilə aydındır. Qoy İstanbulda yaşayan 60 min erməni və onların Türkiyənin digər şəhərlərindəki soydaşları sakit yaşamaqlarında, qonşuları ilə mehriban dolanmaqlarında, bazar günləri kilsələrə baş çəkməklərində, "Fənərbağça"nın, yoxsa "Qalatasaray"ın yaxşı oynadığını müzakirə etmələrində olsunlar. İnternet erasında təxribatçılıqla "məşhurlaşmaq" niyyətində olan 1-2 nəfər hər zaman tapılır. Sonradan məsələnin şişirdilməsi isə artıq sırf texniki məsələdir. Bu məqamda təəccüblü odur ki, baş verən bu "qlobal məsələ" türklərin "müasir tusovka"larında da əks-səda doğurub. Bu "tusovka" üzvləri "Avropa trendləri"ni duyaraq, "erməni dissidendlərə" simpatiyalarını ortaya qoyublar. İndi Türkiyə bloqlarında bu ölkəyə sevgisini ifadə edən, daha sonra isə Azərbaycan auditoriyasına məlum olan intonasiyada İstanbulun "müxtəlif gəlmələrədək" necə "Avropa" və "xristian" şəhəri olmasından dəm vuran Aren Vartanyan adlı birinin postu müzakirə olunmaqdadır.
Türkiyənin tarixində buna bənzər çox şeylər olub. Hazırda erməni dairələrində bunu xatırlamaq istəməsələr də, fakt faktlığında qalır: erməni liderlərin "qılığına girməyə"ilk cəhd edənlərdən biri 1908-ci ildə II Sultan Abdulhəmidi devirərək hakimiyyətə gəlmiş və Osmanlı İmperiyasında "Avropasayağı" islahatlara başlamış gənctürklər olublar. O zaman bu islahatlar, ilk növbədə, milli azlıqlara təsirini göstərmişdi - qeyri-müsəlmanların hüquqları rəsmi şəkildə müsəlmanların hüquqları ilə bərabərləşdirilmişdi. O dövr üçün bu, son dərəcə ciddi addım idi - məsələn, ABŞ-da hindulara vətəndaş hüquqları yalnız 1924-cü ildə verilib. Lakin artıq o zamanadək, avropalı siyasətçilərlə "sövdələşmələrə" gedən erməni liderləri daha çox şey istəyirdilər. Onların ilk tələbi isə "ərazi muxtariyyəti" idi. Bu, ermənilərə türk torpaqlarında erməni dövlətinin yaradılması üçün yol açacaqdı.
İndi herbində əvvəlkitək Türkiyədə yerləşən Ağrı dağının əks olunduğu, Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarından imtina haqda düşünməyən Ermənistan, deyəsən, yenidən köhnə ssenarini işə salmağa hazırdır. Bu işdə Nişanyan kimi "nümunəvi qurbanlar"ın da, türklərin "qlamur tusovkaları"nın da öz rolu var.

Ее вновь пытаются разыграть против Турции
Синхронно с Азербайджаном 28 мая свой государственный праздник - "день первой республики" - отметила и Армения. Со всеми приличествующими такой исторической дате протокольными церемониями и, конечно же, выступлением главы страны Сержа Саргсяна.
Согласно многолетней устоявшейся традиции, по такому случаю главе государства полагается говорить о достижениях в экономике и социальной политике, ставить задачи и т.д. Но президент Армении повел себя по-иному. Он отправился в Сардарабад, переименованный в "Сардарапат", на место сражения с турецкой армией в 1918 году, где вновь стал говорить о войне с Турцией, "геноциде" и т.д.
Конечно, каждое государство вольно расставлять для себя "исторические приоритеты" по собственному усмотрению. Как и трактовать ключевые даты собственной истории. Однако "праздничное" выступление Сержа Саргсяна дает повод для размышлений, каких же масштабов достиг в Армении культ ненависти к Турции на официальном уровне, основанный на все тех же разговорах о "геноциде 1915 года". Правда, за сто лет прежние постулаты успели уже потерять актуальность, и даже в Армении многие воспринимают эту культовую историческую трагедию как стародавнюю историю. Однако, судя по многим косвенным признакам, сегодня этот культ получает в Армении солидную "информационную подпитку".
Прежде всего нельзя не обратить внимания на некоторые нюансы освещения в СМИ Армении событий в Сирии. То, что в центре внимания окажется судьба армянской общины Сирии, следовало ожидать. Но местные аналитики пошли дальше и уже выстраивают целую логическую цепочку: дескать, Турция поддерживает сирийскую оппозицию исключительно для того, чтобы ее боевики "убивали армян", а зловредные турецкие эмиссары едва ли не назначают цену за каждого убитого этнического армянина.
Одновременно ереванские "политтехнологи" старательно и планомерно накаляют также ситуацию вокруг армянской общины Турции. Напомним, что в настоящее время в одном только Стамбуле проживает не менее 60 тысяч этнических армян     (и это без учета армянских же "гастарбайтеров", которые отправились из Армении в Турцию на заработки уже в последние годы). Здесь наличествует собственный патриархат Армянской апостольской церкви. В Стамбуле издается несколько армянских газет, действуют школы,  имеется множество коммерческих и частных предприятий, принадлежащих этническим армянам.
Несмотря на это, в последние годы в Ереване постоянно предпринимаются попытки создать напряженность вокруг армянской общины Турции. Сначала прямо-таки беспрецедентное внимание уделялось убийству в Стамбуле двух пожилых армянок. Потом выяснилось, что речь идет об обычной уголовщине, да к тому же сам преступник оказался этническим армянином. Следующий всплеск страстей был приурочен к новому событию: в одной из местных армянских церквей некий неизвестный во время службы открыл беспорядочную стрельбу. Убитых и раненых не было, но шум в армянских СМИ поднялся просто невообразимый. Закончилось же все тем, что турецкая полиция установила: стрелял психически неуравновешенный субъект, и причем вновь это оказался этнический армянин по происхождению.
Теперь армянские СМИ обратились к "делу Севана Нишаняна": этот турецкий журналист армянского происхождения неоднократно выступал в СМИ с провокационными заявлениями. То он брался за исследование темы "геноцида армян", то доказывал, будто турки и вообще мусульмане в Анатолии - это "случайные" и "пришлые" люди, и "исторически", мол, эта земля принадлежит христианам (то есть армянам)… Но так как должной скандальной славы за пределами Турции  никак не получалось, то Нишанян взялся за безотказную тему. И высказался в своем блоге в том смысле, что оскорбление пророка Мухаммеда не может считаться преступлением - это, мол, "свобода слова". Не довольствуясь лишь рассуждениями, Нишанян оскорбил пророка.  Турецкая юстиция отреагировала незамедлительно. Генеральная прокуратура запросила для Нишаняна полтора года лишения свободы, суд определил наказание в 13 месяцев тюрьмы.
При этом даже самые отчаянные сторонники Нишаняна вынуждены были признать, что вердикт турецкого суда укладывается в вынесенные ранее решения Европейского суда по правам человека в Страсбурге. Там после анализа нескольких "прецедентов" пришли к выводу, что свобода слова, конечно, очень хорошо и очень ценно, но оскорбление религиозных чувств, во-первых, недопустимо, а во-вторых, может и должно быть наказуемо. Слишком уж это чувствительный и болезненный вопрос, чтобы им можно было пренебрегать. Так что шансов на заступничество международной правозащитной "тусовки" после вердикта ЕСПЧ у Нишаняна оказалось немного. Но зато нешуточную активность развернули армянские лоббисты, в том числе в США, не говоря уже о журналистах армянских газет и интернет-сайтов. Расчет понятен: стоит только прочитать в заголовке что-то вроде "турецкий суд осудил армянина за оскорбление ислама" - и реакция либеральной общественности будет вполне предсказуемой.
Вполне очевидно, что речь идет о планомерной политике "накаливания ситуации". Пусть 60 тысяч армян в Стамбуле и еще десятки тысяч их соотечественников в других городах Турции спокойно живут, общаются с соседями, посещают по воскресеньям церковь и горячо спорят в кофейне, кто играет лучше - "Фенербахче" или "Галатасарай", в эпоху Интернета всегда можно найти одного или двух желающих "прославиться" путем провокаций. А раскрутить затем все это - уже дело техники.
При этом вызывает удивление, что эта, так сказать, "мышиная возня" нашла неожиданный отклик в турецкой "гламурной тусовке". Где верно уловили некие "европейские тренды" и принялись демонстрировать свои симпатии к "армянским диссидентам" - с этаким оттенком сладкого фрондерства. И вот уже в турецкой блогосфере с придыханием обсуждают посты некоего Арета Вартаняна, который заверяет всех в своей любви к Турции, а потом с очень знакомыми азербайджанской аудитории интонациями начинает всхлипывать, каким "европейским" и "христианским" был Стамбул до того, как в нем стали преобладать "разные понаехавшие"…
Нечто подобное в истории Турции уже было. Правда, сегодня об этом в армянских кругах не принято вспоминать, однако факт остается фактом: одними из первых "заигрывать" с армянскими лидерами пытались еще младотурки, которые, свергнув в 1908 году султана Абдулгамида II, стали проводить в Османской империи реформы по "европейскому" образцу. Реформы эти самым непосредственным образом затронули и положение меньшинств - немусульмане были официально уравнены в правах с мусульманами. По тем временам это был весьма прогрессивный шаг - в США, к примеру, только в 1924 году индейцы получили гражданские права. Но армянским лидерам, с которыми к этому моменту уже активно заигрывали европейские политики, явно хотелось большего, и прежде всего "территориальной автономии", которая открывала бы путь к созданию армянского государства на турецких землях.
И теперь Армения, на гербе которой по-прежнему красуется расположенный в Турции Агры-Даг и где даже не думают отказываться от территориальных претензий к Турции, похоже, вновь готова разыграть прежний сценарий. Где своя роль отведена и "образцово-показательным жертвам" вроде Нишаняна, и турецкой "гламурной тусовке". Пусть даже далеко не всех "игроков" посвящают в тонкости замысла.