Ondan növbəti dəfə Türkiyəyə qarşı istifadə etməyə çalışırlar
Mayın 28-də Azərbaycanla bərabər Ermənistan da öz dövlət bayramı - "Birinci respublika günü"nü qeyd edib. Bayram mərasimi bütün lazımi protokol tədbirləri və əlbəttə ki, dövlət başçısı Serj Sarqsyanın çıxışı ilə keçirilib.
İllərdən gələn ənənəyə əsasən, belə tədbirlərdə dövlət başçısı iqtisadi və sosial siyasətdə əldə olunmuş uğurlardan danışır, qarşıya qoyulmuş vəzifələri açıqlayır və s. Ermənistan prezidentinin bayram mərasimindəki çıxışı isə özünəməxsus olub. O, adının dəyişdirilərək "Sardarapat" adlandırılan Sərdarabada yollanıb, 1918-ci ildə Türkiyə ordusu ilə döyüşün olduğu bu bölgədə yenidən Türkiyə ilə müharibədən, "soyqırımı"ndan və s. bəhs edib.
Əlbəttə ki, hər bir dövlətin özü üçün "tarixi prioritetləri" öz istəyinə uyğun müəyyənləşdirmək, öz tarixinin əsas hadisələrini təbliğ eləmək haqqı var. Amma Sarqsyanın "bayram" çıxışı Ermənistanda Türkiyəyə qarşı "1915-ci il soyqırımı" haqqında söhbətlərə əsaslanan nifrətin rəsmi səviyyədə hansı dərəcəyə çatdığını göstərir və bu, düşünməyə kifayət qədər əsas verir. Doğrudur, keçən 100 ildə əvvəlki postulatlar artıq aktuallığını itirib və Ermənistanın özündə də çoxları bu tarixi faciəni qədim tarix kimi qəbul edir. Amma çoxsaylı dolayı əlamətlər göstərir ki, hazırda bu kult Ermənistanda yüksək səviyyədə "informasiya dəstəyi" almaqdadır.
Hər şeydən əvvəl Ermənistan KİV-də Suriyada baş verənlərin işıqlandırılmasındakı bəzi məqamları diqqətdən qaçırmaq olmaz. Suriyadakı erməni icmasının taleyinin diqqət mərkəzində olacağını gözləmək mümkün idi. Amma yerli analitiklər daha uzağa gedərək məntiqi zəncir qurmağa başlayıblar: guya Türkiyənin Suriya müxalifətini dəstəkləməsi yalnız oradakı yaraqlıların "erməniləri öldürməsi" məqsədi daşıyır, mənfur türk emissarlar isə az qala öldürülmüş hər etnik erməniyə görə pul mükafatı paylayır.
İrəvanın "siyasi texnoloqları" eyni zamanda Türkiyənin erməni icması ətrafındakı vəziyyəti də ciddi-cəhdlə və planlı şəkildə qarışdırmağa çalışır. Xatırladaq ki, hazırda yalnız İstanbulda ən azı 60 min etnik erməni yaşayır (son illərdə çörəkpulu qazanmaq üçün Ermənistandan Türkiyəyə üz tutmuş "qastarbayterlər" nəzərə alınmadan). İstanbulda Erməni Apostol Kilsəsinin öz patriarxı da var. Şəhərdə bir neçə erməni qəzeti çap olunur, məktəb fəaliyyət göstərir, etnik ermənilərə məxsus çoxlu sayda kommersiya və özəl müəssisələr var. Buna baxmayaraq, son illər Türkiyənin erməni icması ətrafında gərginlik yaratmaq üçün İrəvan durmadan çalışır. Əvvəlcə İstanbulda iki nəfər yaşlı erməninin qətlinə görünməmiş diqqət nümayiş etdirildi. Sonradan məlum oldu ki, bu, adi cinayətdir. Üstəlik, cinayətkarların özləri də etnik ermənilərdir.
Sonra daha bir hadisə ətrafında səs-küy yaradıldı: yerli erməni kilsələrindən birində naməlum şəxsin ətrafa atəş açması nəticəsində ölən və yaralanan olmasa da, erməni KİV-i baş verənləri görünməmiş həddə şişirtdi. Sonda Türkiyə polisi atəşin psixi problemli şəxs tərəfindən açıldığını, onun da etnik erməni olduğunu üzə çıxardı.
İndi erməni mətbuatı diqqəti "Sevan Nişanyan məsələsi"nə yönəldib: bu erməni əsilli Türkiyə jurnalisti indiyədək dəfələrlə mətbuatda təxribatçı bəyanatlarla çıxış edib. Gah "erməni soyqırımı" ilə bağlı araşdırma aparır, türklərin, ümumiyyətlə, müsəlmanların Anadoluya "təsadüfən gəlmə" insanlar olduğunu iddia edir, gah da guya həmin ərazilərin "tarixən" xristianlara (yəni ermənilərə) məxsus olduğunu bəyan edir... Əməllərinin Türkiyədən kənarda qalmaqal yaratmadığını görən Nişanyan sonda "dəbdə olan" mövzuya əl atır. O, bloqunda yazır ki, Məhəmməd Peyğəmbərin təhqiri cinayət sayıla bilməz - guya, bu, "söz azadlığı"dır. Yalnız mülahizələrini irəli sürməklə kifayətlənməyən Nişanyan peyğəmbəri təhqir etməkdən belə, çəkinməyir. Türkiyə ədliyyəsi məsələyə dərhal reaksiya verib, Baş Prokurorluq onun ilyarım müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsini istəyib, məhkəmə isə onun haqqında 13 ay müddətinə azadlıqdan məhrumetmə qərarı çıxarıb.
Bununla yanaşı, Nişanyanın ən qatı tərəfdarları belə, Türkiyə məhkəməsinin qərarının Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin bir müddət əvvəlki qərarına uyğun olduğunu etiraf edir. Xatırladaq ki, Strasburq məhkəməsində bir neçə "presedent"in təhlilindən sonra söz azadlığının, əlbəttə ki, vacib və qiymətli olduğu, lakin dini hisslərin təhqirinin, ilk növbədə, yolverilməz, ikincisi isə cəzalandırılmalı olduğu qərarına gəliblər. Bu, laqeyd yanaşılması mümkün olmayan həssas və ağrılı məsələdir. Odur ki, Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin qərarından sonra beynəlxalq hüquq müdafiəçiləri Nişanyan ətrafında səs-küy yarada bilmədi. Amma əvəzində erməni lobbisi, o cümlədən ABŞ-ın erməni icması, erməni qəzetləri və internet saytlarının jurnalistləri məsələ ətrafında qalmaqala cəhd göstərdi. Məqsəd aydındır: liberal ictimaiyyətin məsələyə reaksiyasını təxmin etmək üçün qəzetlərdəki "Türkiyə məhkəməsi ermənini islamı təhqir etdiyi üçün cəzalandırdı" başlığını oxumaq kifayətdir.
Söhbətin məqsədli şəkildə vəziyyəti qarışdırmaq cəhdlərindən getdiyi tamamilə aydındır. Qoy İstanbulda yaşayan 60 min erməni və onların Türkiyənin digər şəhərlərindəki soydaşları sakit yaşamaqlarında, qonşuları ilə mehriban dolanmaqlarında, bazar günləri kilsələrə baş çəkməklərində, "Fənərbağça"nın, yoxsa "Qalatasaray"ın yaxşı oynadığını müzakirə etmələrində olsunlar. İnternet erasında təxribatçılıqla "məşhurlaşmaq" niyyətində olan 1-2 nəfər hər zaman tapılır. Sonradan məsələnin şişirdilməsi isə artıq sırf texniki məsələdir. Bu məqamda təəccüblü odur ki, baş verən bu "qlobal məsələ" türklərin "müasir tusovka"larında da əks-səda doğurub. Bu "tusovka" üzvləri "Avropa trendləri"ni duyaraq, "erməni dissidendlərə" simpatiyalarını ortaya qoyublar. İndi Türkiyə bloqlarında bu ölkəyə sevgisini ifadə edən, daha sonra isə Azərbaycan auditoriyasına məlum olan intonasiyada İstanbulun "müxtəlif gəlmələrədək" necə "Avropa" və "xristian" şəhəri olmasından dəm vuran Aren Vartanyan adlı birinin postu müzakirə olunmaqdadır.
Türkiyənin tarixində buna bənzər çox şeylər olub. Hazırda erməni dairələrində bunu xatırlamaq istəməsələr də, fakt faktlığında qalır: erməni liderlərin "qılığına girməyə"ilk cəhd edənlərdən biri 1908-ci ildə II Sultan Abdulhəmidi devirərək hakimiyyətə gəlmiş və Osmanlı İmperiyasında "Avropasayağı" islahatlara başlamış gənctürklər olublar. O zaman bu islahatlar, ilk növbədə, milli azlıqlara təsirini göstərmişdi - qeyri-müsəlmanların hüquqları rəsmi şəkildə müsəlmanların hüquqları ilə bərabərləşdirilmişdi. O dövr üçün bu, son dərəcə ciddi addım idi - məsələn, ABŞ-da hindulara vətəndaş hüquqları yalnız 1924-cü ildə verilib. Lakin artıq o zamanadək, avropalı siyasətçilərlə "sövdələşmələrə" gedən erməni liderləri daha çox şey istəyirdilər. Onların ilk tələbi isə "ərazi muxtariyyəti" idi. Bu, ermənilərə türk torpaqlarında erməni dövlətinin yaradılması üçün yol açacaqdı.
İndi herbində əvvəlkitək Türkiyədə yerləşən Ağrı dağının əks olunduğu, Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarından imtina haqda düşünməyən Ermənistan, deyəsən, yenidən köhnə ssenarini işə salmağa hazırdır. Bu işdə Nişanyan kimi "nümunəvi qurbanlar"ın da, türklərin "qlamur tusovkaları"nın da öz rolu var.

They are trying to play it against Turkey again
Simultaneously with Az-erbaijan, Armenia also marked its national holiday - "the Day of the First Republic" on 28 May, with all the protocol ceremonies befitting such a historic date and, of course, with a speech by President Serzh Sargsyan.
According to the well-established tradition of many years, on this occasion, the head of state is supposed to speak about the achievements in the economy and social policy, set tasks, etc. But the president of Armenia behaved differently. He went to Sardarabad, which was renamed "Sardarapat", the site of a battle with the Turkish army in 1918, where he again began to talk about the war with Turkey, "genocide", etc.
Of course, each state is free to choose its own "historical priorities" and to interpret the key dates of its history. However, Serzh Sargsyan's "festive" speech gives cause for reflection about the scale of hatred against Turkey at the official level in Armenia based on those same conversations about the "genocide of 1915". However, in the one hundred years, the old postulates have already become outdated, and even in Armenia, many perceive this iconic historical tragedy as an age-old story. However, judging by the many indirect signs, this cult is getting a solid "information recharge" in Armenia today.
First of all, it is impossible not to draw attention to some of the nuances of the coverage of the Syria events in the Armenian media. That the focus is the fate of the Armenian community of Syria was expected. But local analysts have gone as far as building an entire logical chain: Turkey allegedly supports the Syrian opposition solely for its militants to "kill Armenians" and malicious Turkish emissaries almost set a price for each slain ethnic Armenian.
Simultaneously, Yerevan "spin doctors" are carefully and systematically fomenting the situation around the Armenian community of Turkey. At the present time, there are at least 60,000 ethnic Armenians in Istanbul alone (and this is without the Armenian "guest workers" who left Armenia to work in Turkey in recent years). The Armenian Apostolic Church has its own patriarchate here. Several Armenian newspapers are published in Istanbul, and there are schools and many commercial and private enterprises owned by ethnic Armenians.
Despite this, in recent years Yerevan has constantly attempted to create tensions around the Armenian community of Turkey. First, unprecedented attention was paid to the murder of two elderly Armenian women in Istanbul. Then it turned out that it was an ordinary crime, and besides that, the criminal himself was an ethnic Armenian. The next outburst of emotions was timed to coincide with a new event: in one of the local Armenian churches an unknown man opened indiscriminate fire during a service. No one was killed and wounded, but the Armenian media made an unimaginable fuss about it. It all ended when the Turkish police established that the shooter was a mentally unstable person and turned out to be an ethnic Armenian once again.
The Armenian media have now turned to the "case of Sevan Nisanyan": this Turkish journalist of Armenian origin has repeatedly spoken to the media with provocative statements. He first undertook to study the topic of "Armenian genocide" and then claimed that the Turks and Muslims in Anatolia are "accidental" and "non-indigenous" people and that "historically" this land belongs to Christians (i.e. Armenians) ... But since he failed to gain proper fame outside of Turkey, Nisanyan took up the trouble-free topic. He wrote in his blog that insulting the Prophet Muhammad cannot be a crime - this is "freedom of speech". Not content with mere reasoning, Nisanyan insulted the prophet. Turkish justice reacted immediately. The Prosecutor General's Office requested 1.5 years' imprisonment for Nisanyan, and the court sentenced him to 13 months in prison.
However, even the most desperate supporters of Nisanyan were forced to admit that the verdict of the Turkish court fits into the earlier decision of the European Court of Human Rights in Strasbourg. After analyzing several "precedents", they came to the conclusion that freedom of speech is very good and very valuable, of course, but insulting religious feelings is, first of all, unacceptable, and secondly, can and must be punished. It is too sensitive and painful an issue to be neglected. So Nisanyan did not have much of a chance for protection from international human rights groups after the verdict of the ECHR. In response, Armenian lobbyists, including the United States, not to mention journalists of Armenian newspapers and websites, launched serious activities. The calculation is clear: one has only to read a title like "A Turkish court jails an Armenian for insulting Islam", and the reaction of the liberal community will be quite predictable.
It is quite obvious that this is a systematic policy of "fomenting the situation". Let the 60,000 Armenians in Istanbul and tens of thousands of their compatriots in other cities of Turkey live quietly, socialize with neighbours, attend church on Sundays and hotly argue in the cafe who's playing better - Fenerbahce or Galatasaray, at the Internet age, you can always find one or two people who want to "gain fame" through provocations. And promoting it all is a matter of technology.
It is surprising that this so-called "rat race" found an unexpected response in Turkish "elite groups", which noticed some "European trends" and began to show their sympathy for "Armenian dissidents" - with some touch of sweet opposition. And now the Turkish blogosphere is breathlessly discussing posts by a certain Aret Vartanyan, who assures all of his love for Turkey and then with intonations very familiar to them Azerbaijani audience, begins to sob how "European" and "Christian" Istanbul was before it began to be dominated by "various incomers"...
The history of Turkey has already seen something like this. However, Armenian circles prefer to ignore it today, but the fact remains that the Young Turks were one of the first to "flirt" with the Armenian leaders, overthrowing Sultan Abdulhamid II in 1908 and carrying out European-style reforms in the Ottoman Empire. These reforms also directly affected the situation of minorities - non-Muslims were officially given equal rights with Muslims. In those days, it was a very progressive step - in the US, for example, the Indians were granted civil rights only in 1924. But the Armenian leaders, with whom European politicians were already actively flirting at the time, clearly wanted more, and above all "territorial autonomy", which would open the way for the establishment of an Armenian state in Turkish lands.
And now it seems that Armenia, which still has Agri Dag (Mount Ararat) located in Turkey on its coat of arms and which does not even think of giving up its territorial claims against Turkey, is ready to play the previous scenario once again, where "exemplary victims" like Nisanyan and Turkish "elite groups" have their own roles, even though not all the "players" are initiated into the subtleties of the plan.