AZƏRBAYCAN PARLAMENTİNİN İLK SPİKERİ
Əlimərdan bəy Topşubaşov son nəfəsinədək öz xalqının müstəqilliyi üçün çalışıbƏlimərdan bəy Topşubaşov son nəfəsinədək öz xalqının müstəqilliyi üçün çalışıb
Bu il Azərbaycan Demokratik Respublikasının (ADR) yaranmasından 95 il ötür. Müsəlman Şərqində ilk demokratik cümhuriyyətin siyasi elitasının görkəmli nümayəndələrindən biri də Əlimərdan bəy Topçubaşov idi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin fevral ayında imzaladığı sərəncamla bu il Əlimərdan bəyin 150 illik yubileyi də qeyd edilir.
Onun babaları "Topçubaşı" soyadını topçuluq haqqında mükəmməl bilgilərinə və topçubaşı vəzifəsini daşıdıqlarına görə almışdırlar. Bu vəzifəni o zaman yalnız zadəgan nəslindən olanlar daşıya bilərdilər.
Gəncə xanlarının topçu alaylarının başçıları da Topçubaşılar nəslindən olanlar idi. Onlardan biri - Əlimərdan bəy Əliəkbər bəy oğlu Topçubaşı Gəncə hakimi Cavad xanın şəxsi katibiydi. Ərəb, fars, rus dillərini mükəmməl bilən Əlmərdan  bəy öz mədrəsəsində savadlı gənclər yetişdirirdi. Gəncə uğrunda son döyüşlər ərəfəsində Cavad xanın general Sisianova mübarizə, əzmkarlıqdolu məktublarını da Əlimərdan bəy Topçubaşı tərtib etdi. Onun oğlu, Peterburq Universitetinin professoru, London Asiya Kral Cəmiyyətinin üzvü Mirzə Cəfər bəy rus şərqşünaslığının banilərindəndir.
Belə alicənab, mübariz nəslin nümayəndəsiydi Əlimərdan bəy Topçubaşov. O, Tiflis şəhərində dünyaya göz açmışdı. Doğum günü bütün mənbələrdə eyni - 4 may kimi qeyd olunsa da, il fərqli göstərilib. 1862, 1863 və 1865... Ona verilən şəhadətnamədə yazılırdı: "Verilir Əlimərdan bəy Topçubaşova ol xüsusda ki, o, podporuçik Ələkbər bəy Topçubaşovun qanuni oğludur və onun şəriətlə nikahda olduğu Məhəmmədhəsən bəy Vəkilovun qızı Sevər xanımdan 1863-cü il mayın 4-də İslam dininin Əli məzhəbində təvəllüd tapıbdır". Sankt-Peterburq Universiteti İdarə Heyətinin 22 dekabr 1887-ci ildə Əlimərdan bəyə verdiyi 10638 saylı arayışda da 4 may 1863-cü ildə doğulduğu qeyd olunurdu. Bu iki sənədə əsaslanan araşdırmaçılarının bir çoxu Əlimərdan bəy Topçubaşovun təvəllüd tarixinin 1863-cü il olduğunu bildirirlər.
Əlimərdan bəy ilk təhsilini I Tiflis gimnaziyasında aldı. 1884-cü ildə həmin məktəbi bitirdikdən sonra Peterburq Universitetinin tarix-filologiya fakültəsinə qəbul olundu. Birinci semestrdən sonra hüquq fakültəsinə keçdi. O dövrdə çar Rusiyasının ərazilərində artıq siyasi dirçəliş duyulmaqdaydı. Əlimərdan bəy də tələbə iğtişaşlarında iştirak etməyə başladı. Buna görə 1887-ci ilin 17 dekabrında universitetdən xaric olunması barədə əmr verildi. Çox keçmədi ki, xüsusi hazırlığı, imtahan qiymətləri, istedadı nəzərə alınaraq, ona təhsilini davam etdirməyə icazə verildi. Ancaq iğtişaşlarda iştirakı diplom almasına da əngəl yaratdı. Əlimərdan bəyin mübarizliyi sonunda qalib gəldi. Təhsil Nazirliyinə müraciətindən sonra diplomunu ona verdilər.
İmtahanlarda fərqlənən Əlimərdan bəy Topçubaşova hüquq elmləri namizədi dərəcəsi verildi. Peterburq Universitetinin hüquq fakültəsinin Elmi Şurası onun mülki hüquq kafedrasında saxlanılması və professor vəzifəsi almaq üçün hazırlaşması haqqında qərar qəbul etdi. Ancaq 1889-cu ildə qəbul edilən universitet haqqında çar qanunu xristian olmayan Əlimərdan bəy Topçubaşova müvafiq vəzifəni tutmağa icazə vermədi. Tiflisə gəldi, məhkəmədə, vəkil vəzifələrində çalışdı, Tiflis gimnaziyasında hüquqdan dərs dedi.
Özünün mələk simalı xilaskarı adlandırdığı Pəri xanımla da Tiflisdə qarşılaşdı. Pəri xanım Həsən bəy Zərdabinin böyük qızı idi. O illərdə ailəsinin maddi vəziyyəti ağır olsa da, Həsən bəy qızının təhsil almasına çalışmış, Azərbaycanda qız məktəbi olmadığı üçün Pəri xanımı Tiflisə aparmışdı. Tiflisdə rus qız gimnaziyasında ilk təhsil alan azərbaycanlı qız idi Pəri xanım. Gözəlliyi, sadəliyi, məsumluğu ilə Əlimərdan bəyin diqqətini çəkdi. Əvvəlcə dost oldular. Bu dostluq məhəbbətə çevrildi. Əlimərdan bəy Həsən bəylə Hənifə xanımın razılığını aldıqdan sonra Tiflisdə Pəri xanımla ailə həyatı qurdu.
Pəri xanım gimnaziyanı bitirdikdən sonra da həyat yoldaşının, ata-anasının dəstəyi ilə təhsilinə davam etdi. Peterburq Universitetinin hüquq fakültəsində əla qiymətlərlə oxudu. Tiflisdə, Bakıda məhkəmə köməkçisi, dairə məhkəməsinin katibi, vəkil və başqa vəzifələrdə işlədi. Azərbaycanın inkişafı uğrunda çalışanların sırasında həyat yoldaşı Əlimərdan bəy, anası Hənifə xanım, atası Həsən bəy Zərdabi ilə yanaşı Pəri xanım da  var idi.
Bakıya 1896-cı ildə Həsən bəyin və Hənifə xanımın təklifi ilə gəldilər. Burda da Əlimərdan bəy vəkilliklə məşğul oldu. Bir sıra səsli-küylü məhkəmə proseslərini udması ona Bakıda böyük nüfuz qazandırdı. Bacarıqlı hüquqşünas Vətəninin gələcəyini düşünən digər Azərbaycan ziyalıları kimi fəal mübarizəyə başladı. Soydaşlarının maariflənməsi, milli kimliklərini dərk etmələri naminə yorulmadan çalışdı. 1901-ci ildə Tağıyevin maliyyə dəstəyi ilə açılan Qızlar məktəbinin üç qəyyumundan biri oldu.
O illərdə artıq jurnalistliklə də məşğul olurdu. 1897-ci ildən "Kaspi" qəzetinin  redaktorlarından biriydi. 1905-ci ildə Bakıda nəşrə başlayan ilk anadilli gündəlik qəzetin - "Həyat" qəzetinin fəaliyyətində də Əlimərdan bəyin böyük rolu oldu. O, məqalələrində çarizmin ayrı-seçkilik siyasətini tənqid edirdi.
1905-1907-ci illər rus inqilabı dövründə Azərbaycanın digər qabaqcıl ziyalıları kimi yığıncaqlarda, mitinqlərdə çıxış etdi. Bakı Dumasının üzvü, sonralar sədri oldu. 1905-ci ilin avqustunda "İttifaqi-Müslümün" xeyriyyə və maarifləndirmə cəmiyyətinin yaradılmasında, fəaliyyətində böyük işlər gördü, onun proqram sənədlərini tərtib etdi, Nijni-Novqorodda, Sankt-Peterburqda keçirilən I-IV qurultaylar demək olar ki, onun sədrliyi ilə keçdi.
1906-cı il aprelin 27-dən iyulun 8-nə qədər Sankt-Peterburqda Birinci Dövlət Dumasının bir sıra müzakirəsində iştirak edən Əlimərdan bəy Topçubaşov hökumətin aqrar və köçürmə siyasətini tənqid etdi, Rusiyadakı azsaylı xalqlara, əsasən, müsəlmanlara muxtariyyət verilməsi tələbinin tərəfdarı oldu. Dövlət Dumasında Rusiyanın müsəlman əyalətlərinin deputatları Əlimərdan bəy Topçubaşovun başçılığı ilə Müsəlman fraksiyası yaratdılar.
Çar hökuməti onun fəaliyyətini tənqid edən inqilabi mövqeli Dumanı 72 gündən sonra qovdu. 200-ə yaxın deputat Dumanın qovulmasına etiraz edərək 1906-cı il iyulun 9-10-da Vıborqda iclas keçirdilər və müraciətnamə qəbul etdilər. Bu müraciətnaməni imzalayanlardan biri də Əlimərdan bəy oldu. "Vıborq müraciətnaməsi" ilə bağlı çarizmin atdığı sərt addımlar da Əlimərdan bəyi seçdiyi müqəddəs yoldan döndərə bilmədi.
Onun siyasi və ictimai fəaliyyəti 1917-ci illər Fevral inqilabından və Oktyabr çevrilişindən sonra daha da genişləndi. 1917-ci il avqustun 12-15-də Moskvada keçirilən dövlət müşavirəsində Azərbaycanı  Əlimərdan bəy Topçubaşov təmsil edirdi. Sentyabr ayında isə Bakı Müsəlman İctimai Təşkilatları Komitəsinin növbəti iclası çağırıldı. İclasda Komitənin sədri Əlimərdan bəy Topçubaşov, sədrin müavinləri Məhəmmədəmin Rəsulzadə və Fətəli xan Xoyski seçildi. Oktyabr-noyabr aylarında Əlimərdan bəy ümumi seçki hüququ əsasında Bakı Şəhər Dumasına keçirilmiş seçkilərdə iştirak etdi və Dumaya üzv seçildi.
1918-ci ilin 30 mart - 1 aprelində Bakıda bolşevik-daşnak birləşmələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri kütləvi qırğınların yatırılmasında Əlimərdan bəy Topçubaşovun da böyük xidmətləri oldu.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurulanda Əlimərdan bəy Topçubaşovun sevincinin həddi-hüdudu yox idi. Fətəli xan Xoyskinin başçılığı ilə qurulan ikinci hökumətdə "portfelsiz nazir" vəzifəsi aldı. Avqustun 22-də Azərbaycan Cümhuriyyətinin fövqəladə və səlahiyyətli naziri kimi Osmanlı imperiyasına danışıqlara göndərildi. Fətəli xan Xoyski o zaman Məhəmmədəmin Rəsulzadəyə göndərdiyi teleqramda yazırdı: "Hökumətin 1918-ci il 20 avqust qərarı ilə Azərbaycan hökumətinin üzvü Əlimərdan bəy Topçubaşov Osmanlı imperator hökumətinə Azərbaycan Respublikasının mənafeyinə aid bütün məsələlər üzrə fövqəladə səlahiyyətli nazir kimi göndərilir".
1918-ci ilin oktyabr-noyabr aylarında o, Osmanlı sultanı, bir neçə nazir və diplomatla görüşdü, müxtəlif məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardı. Mondors müqaviləsinin Azərbaycana aid hissəsi ilə əlaqədar Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinə etiraz notası verdi. O, bildirirdi ki, müqavilə "Azərbaycanın işğalını asanlaşdırır və bu, ölkəni təhlükə qarşısında qoyur".
Oktyabrda Milli Hökumət Topçubaşovun diplomat bacarığını nəzərə alıb, ona xarici işlər naziri vəzifəsini tapşırdı.  Azərbaycan parlamenti ölkədə çox ağır siyasi şərait hökm sürdüyü bir vaxtda - 1918-ci il dekabrın 7-də fəaliyyətə başladı. Əlimərdan bəy Topçubaşov yekdilliklə Azərbaycanın ilk parlamentinin sədri seçildi. Dekabrın 28-də isə parlament Paris sülh konfransına gedəcək nümayəndə heyətinin tərkibini seçdi. Heyətin sədri Əlimərdan bəy Topçubaşov, sədr müavini Məmmədhəsən Hacınski oldu.
Lakin Fransa Rusiyanın yenicə müstəqilliyə qovuşmuş ölkələrini qəbul etmək istəmədi. Azərbaycan nümayəndə heyəti də 3 ay Parisə viza ala bilmədi. Əlimərdan bəy Topçubaşov həmin müddət ərzində İstanbulda müxtəlif ölkələrin diplomatları ilə görüşdü, danışıqlar apardı.
Paris sülh konfransı yanvarın 18-də açıldı. Vizanın gecikdirilməsi səbəbindən Azərbaycan nümayəndə heyəti bu şəhərə mayın 7-də gedə bildi. Parisdə bir ay ərzində Polşa, Gürcüstan, İran, ABŞ, İngiltərə və başqa ölkələrin nümayəndə heyətləri ilə görüşdülər, siyasi-iqtisadi vəziyyətlə əlaqədar söhbətlər apardılar. 1919-cu il mayın 28-də Azərbaycan nümayəndələri dövrünün görkəmli siyasi xadimi, ABŞ prezidenti Vudro Vilsonla görüşə də nail oldular. Görüşdə Vilson onları bundan sonra Azərbaycan xalqının öz azadlıq və müstəqilliyini qoruyub- saxlamaq işində böyük Amerikanın köməyini və yardımını alacaqlarına əmin etdi. Gərgin çalışmalar, ağır zəhmət gözəl nəticələrini verməyə başladı. 1920-ci ilin 11 yanvarında Azərbaycanın müstəqilliyi de-fakto  tanındı.
1920-ci ilin 28 aprelində Azərbaycan bolşeviklərin XI ordusu tərəfindən işğal olundu. Ancaq Parisdə olan Əlimərdan bəy Topçubaşov fəaliyyətini dayandırmadı.   1922-ci ildə London, Genuya, 1923-cü ildə Lozanna konfranslarında da o, Azərbaycanın işğal olunduğunu, bolşeviklərin törətdikləri vəhşilikləri bəyan edirdi.
Bununla belə, Azərbaycanın işğalı Əlimərdan bəyi də millətin bir çox təəssübkeş övladı kimi Vətəndən didərgin saldı. O, 1919-cu ildə Paris sülh konfransına yola düşərkən ailəsini də özü ilə birlikdə aparmışdı. Qürbətdə Vətənin azadlığı uğrunda mübarizə aparan Əlimərdan bəyə Pəri xanım dəstək verirdi. Hətta çox vaxt sənədlərin hazırlanmasında da Pəri xanım Əlimərdan bəyə yardımcı olurdu.
Vətəndən ayrı düşmək, maddi çətinliklər Əlimərdan bəyin həyatını çətinləşdirirdi. Avropada təhsil alan tələbələrdən tutmuş, Azərbaycanın keçmiş dövlət xadimlərinədək hər kəs ondan - sabiq parlament sədrindən, Azərbaycanın Parisdəki nümayəndəliyinin rəsmi və səlahiyyətli rəhbərindən maddi yardım istəyirdi. Əlimərdan bəyin bütün xahişləri yerinə yetirməsi mümkünsüz idi. Bəzən buna görə onun barəsində müxtəlif şayiələr yayılırdı. Belə söhbətlər Əlimərdan bəy Topçubaşovu çox incidirdi.
O, Parisin Sen-Deni rayonunda ağır və uzun sürən xəstəlikdən sonra, 1934-cü ilin 5 noyabrında vəfat etdi, Müqəddəs Kloud qəbiristanlığında dəfn olundu. Dəfn mərasimində azərbaycanlı mühacirlərin böyük hissəsi, Türküstan, Gürcüstan, Ukrayna, Şimali Qafqaz mühacirləri iştirak etdilər.
Məhəmmədəmin Rəsulzadə Əlimərdan bəyin vəfatı xəbərindən doğan kədərini belə qələmə aldı: "O, sözü ilə, qələmi ilə, bitmək-tükənmək bilməyən həvəsi ilə ömrünün son günlərinə qədər öz xalqının azadlıq və milli məsələsi uğrunda yorulmadan mübarizə aparıb... Biz Əlimərdan bəyin timsalında milli hərəkatımızın ziyalı nümayəndəsini, görkəmli dövlət xadimini, milli müstəqillik uğrunda mübariz döyüşçüsünü itirmişik... Vaxt gələcək, ölkəmiz azad olacaq, parlamentinin ilk sədrinə minnətdarlıq hissi nümayiş etdirən xalqımız onun müstəqilliyi uğrunda yorulmadan döyüşən insanın adını yaddaşlara əbədi həkk edəcək".

ПЕРВЫЙ СПИКЕР АЗЕРБАЙДЖАНСКОГО ПАРЛАМЕНТА
В этом году исполняется 95 лет со дня образования Азербайджанской Демократической Республики (АДР). Одним из видных представителей политической элиты первой демократической республики на мусульманском Востоке являлся Алимардан бек Топчубашов. Распоряжением президента Азербайджана Ильхама Алиева в этом году отмечается 150-летний юбилей Алимардан бека.
Благородные корни
Его прадеды получили фамилию "Топчубашы" за то, что обладали превосходными знаниями в области артиллерии и возглавляли пушечные расчеты ("топчу" - пушкарь, "баш" - главный). Эта почетная должность поручалась только аристократам.
Артиллерийские полки гянджинских ханов также возглавляли представители рода Топчубашы. Один из них - Алимардан бек Топчубашы, сын Алиакпер бека, был личным секретарем правителя Гянджи Джавад хана. Великолепно владеющий арабским, русским и персидским языками, Алимардан бек обучал молодежь в своей медресе. Письма Джавад хана генералу Цицианову, наполненные отвагой и борьбой, в преддверии последних боев за Гянджу также составлял Топчубашы.
Сын Алимардан бека - профессор Петербургского университета, член Лондонского королевского общества Азии Мирза Джафар бек был основателем русского востоковедения.
Из такого вот отважного и благородного рода происходит Алимардан бек Топчубашов-младший. Он родился в городе Тифлисе          4 мая, но год рождения разнится в зависимости от источника - 1862-й, 1863-й и 1865 год.
В выданном ему свидетельстве говорится: "Выдается Алимардан беку Топчубашову в связи с тем, что он является законным сыном подпоручика Алекпер бека Топчубашова и родился 4 мая 1863 года в браке по шариату с дочерью Магомедгасан бека Векилова Север ханым в шиитском течении ислама". В справке за №10638, выданной Алимардан беку правлением Санкт-Петербургского университета 22 декабря 1887 года, также отмечается дата его рождения - 4 мая 1863 года. Эти два документа и стали основой для утверждения 1863 года в качестве даты рождения Алимардан бека Топчубашова.
Начальное образование Алимардан бек получил в I Тифлис-ской гимназии. В 1884 году он поступил на историко-филологический факультет Петербурского университета, однако по завершении первого семестра перевелся на юридический факультет. В тот период в царской России поднималось политическое движение, и Алимардан бек тоже участвовал в студенческих акциях протеста. Из-за этого в 1887 году его исключили из университета, но в скором времени он был восстановлен в связи с имеющимся у него потенциалом и хорошими отметками. Участие в беспорядках Алимардан беку все же припомнили на стадии получения диплома. Но он добился своего, обратившись в Министерство образования.
Отличившемуся на экзаменах Топчубашову присвоили степень кандидата юридических наук, а научный совет юридического факультета Петербургского университета принял решение оставить Алимардан бека на кафедре и подготовить на должность профессора. Однако царский указ от 1889 года об университете не позволил нехристианину Алимардан беку претендовать  на эту должность. В результате Топчубашов уехал в Тифлис, где занялся адвокатской деятельностью, а также преподавал юриспруденцию в Тифлисской гимназии.
Здесь же он познакомился со старшей дочерью Гасан бека Зардаби Пери ханым, которую называл своей спасительницей с ликом ангела. Гасан бек Зардаби, несмотря на тяжелое материальное положение семьи, старался дать хорошее образование своей дочери. Из-за отсутствия школы для девочек в Азербайджане он отдал свою дочь в русскую гимназию в Тифлисе. Кстати, Пери ханым стала первой азербайджанкой, получившей образование в этом учебном заведении.
Именно здесь Алимардан бек обратил внимание на красивую, простую девушку, подружился с ней. Эта дружба переросла затем в любовь, и с благословения Гасан бека и Ханифы ханым молодые поженились.
Пери ханым после завершения образования в Тифлисской гимназии поступила на юридический факультет Петербургского университета. Далее она работала в Тифлисе и Баку в качестве помощника судьи, секретаря окружного суда, адвоката и т.д.
Семья Топчубашовых по предложению Гасан бека и Ханифы ханым в 1896 году переехала в Баку. Победа здесь в нескольких громких судебных процессах принесла Алимардан беку адвокатскую славу.
Одновременно успешный юрист прилагал усилия для заинтересованности своих соотечественников в получении образования, старался привить им чувство национальной гордости. Алимардан бек стал одним из трех опекунов Женского мусульманского училища, открытой в 1901 году Гаджи Зейналабдином Тагиевым.
Одновременно Топчубашов занимался и журналистской деятельностью. С 1897 года он один из редакторов газеты "Каспий", печатался в первой азербайджаноязычной ежедневной газете "Жизнь", которая издавалась в Баку с 1905 года. В своих статьях он критиковал дискриминационную политику царской власти.
В период русской революции 1905-1907 годов, как и другие представители передовой азербайджанской интеллигенции, он выступал на собраниях и митингах. Был членом и председателем Бакинской думы. Алимардан бек принял активное участие в создании и деятельности благотворительного и образовательного общества "Иттифаги-Мюслюмун", написал программные документы, председательствовал на I-IV съездах общества в Нижнем Новгороде и Санкт-Петербурге.
Топчубашов участвовал также в ряде заседаний первой Государственной думы Российской империи, которые проходили с 27 апреля по 8 июля 1906 года. Он критиковал аграрную и поселенческую политику правительства, выступал за предоставление автономии малочисленным народам, в том числе мусульманам.  Под его руководством в Думе была создана Мусульманская фракция из числа депутатов ряда мусульманских областей. Но царское правительство разогнало через 72 дня Думу, выступающую с революционных позиций. В знак протеста около 200 депутатов Думы 9-10 июля провели заседание в Выборге, где приняли обращение, которое подписал и Алимардан бек. Несмотря на жесткие меры, которые царский режим принял в связи с "Выборгским обращением", Топчубашова это не остановило. Его политическая деятельность еще больше активизировалась после Февральской революции и октябрьского переворота 1917 года.
Алимардан бек представлял Азербайджан на государственном совещании, созванном Временным правительством 12-15 августа 1917 года в Москве. Он также был избран председателем очередного заседания Комитета мусульманских общественных организаций Баку. Его заместителями были избраны Мамедэмин Расулзаде и Фатали хан Хойский. А на выборах в октябре-ноябре 1917 года Топчубашов был избран в Бакинскую городскую думу. Велика роль Алимардан бека также в прекращении массового уничтожения азербайджанцев большевистско-дашнакскими группировками 30 марта - 1 апреля 1918 года в Баку.
Образование АДР очень воодушевило Алимардан бека Топчубашова. В правительстве Фатали хана Хойского он был вначале "министром без портфеля", но, тем не менее, Топчубашов возглавил переговоры с Османской империей. Хойский в тот период писал Мамедэмину Расулзаде: "Решением правительства от 20 августа 1918 года член правительства Алимардан бек Топчубашов посылается в Османское императорское правительство в качестве министра с чрезвычайными полномочиями по всем вопросам, интересующим Азербайджанскую Республику".
В октябре-ноябре 1918 года он провел переговоры с османским султаном, рядом министров и дипломатов, а также представил ноту протеста в Министерство иностранных дел Турции в связи с Мондорским соглашением. "Это соглашение упрощает оккупацию Азербайджана и ставит перед угрозой страну", - говорил Топчубашов.
В октябре национальное правительство назначило Алимардан бека на должность министра иностранных дел. В этот тяжелый для страны период 7 декабря 1918 года азербайджанский парламент начал свою работу. Алимардан бек Топчубашов единогласно был избран первым председателем парламента. Уже 28 декабря 1918 года парламент избрал Топчубашова главой азербайджанской делегации для представления на Парижской мирной конференции. Его заместителем стал Мамедгасан Гаджинский.
Однако делегация попала в Париж не сразу, так как Франция не хотела принимать страны, только что получившие независимость от России, и не давала виз. В результате этого с 20 января по 7 мая 1919 года азербайджанская делегация находилась в Стамбуле, где Топчубашов встречался с дипломатами разных стран.
Попав в Париж, азербайджанская делегация в течение месяца провела насыщенные переговоры с представителями Польши, Грузии, США, Великобритании, Ирана и других стран, обсудила политико-экономическое положение. 28 мая 1919 года азербайджанская делегация встретилась с президентом США Вудро Вильсоном, который обещал помощь своей страны в сохранении свободы и независимости азербайджанского народа.
Напряженные переговоры и прилагаемые усилия позволили добиться  положительного результата - 11 января 1920 года независимость Азербайджана была де-факто признана.
Топчубашова не остановил даже захват власти в Азербайджане 28 апреля 1920 года большевиками. На конференциях в Лондоне и Генуе в 1922 году, Лозанне в 1923 году он говорил об оккупации Азербайджана большевиками, их зверствах.
И все же оккупация вынудила Алимардан бека, как и многих других представителей интеллигенции, покинуть родину и жить вдали от нее. Он забрал в 1919 году в Париж свою семью. Его супруга Пери ханым очень помогала Топчубашову в его деятельности, участвовала в подготовке документов.
Но нахождение вдали от родины, финансовые проблемы усложнили жизнь Алимардан бека. Все просили финансовой помощи от бывшего спикера парламента, полномочного представителя Азербайджана в Париже - от студентов, обучавшихся в Европе, до бывших государственных мужей. Но Алимардан бек не мог выполнить все эти просьбы, что порождало различные слухи, которые больно ранили его. После продолжительной и тяжелой болезни Алимардан бек скончался 5 ноября 1934 года в парижском районе Сен-Дени и был похоронен на кладбище святого Клода. В его похоронах наряду с азербайджанцами принимали участие эмигранты из Туркестана, Грузии, Украины, Северного Кавказа.
Узнав о смерти Топчубашова, Мамедэмин Расулзаде написал: "Он словом, пером, безграничным желанием до последнего вздоха боролся на пути свободы и национального вопроса своего народа… Мы в лице Алимардан бека потеряли интеллигентного представителя национального движения, видного государственного деятеля, отважного борца за национальную независимость… Настанет день, когда наша страна освободится, и наш народ с благодарностью навечно впишет в свою память имя первого председателя парламента, человека, неутомимо боровшегося за его независимость".