Rusiyanın təbii qazın qiymətini artırması Ermənistanda siyasi böhrana səbəb olub
Ermənistanın bugünkü vəziyyətini əksər ekspertlər "qaz həyəcanı" adlandırır. Növbəti siyasi və iqtisadi böhrana Rusiya qazının qiymətinin 64% artırılmasına dair açıqlama səbəb olub. NEWS.am saytı yazır ki, istehsal olunan elektrik enerjisinin balansında proqnozlaşdırılan dəyişiklikləri, təbii qaza olan tariflərdəki mümkün yenilikləri, Amerika valyutasının drama nisbətdə dəyişə biləcəyini və digər faktorları nəzərə alan İctimai Xidmətlərin Tənzimlənməsi Komissiyası (İXTK) öz təşəbbüsü ilə elektrik enerjisinin istehsalı və enerji sistemindəki şirkətlərin göstərdikləri xidmət, həmçinin istifadəçilərə verilən elektrik enerjisinin tariflərinə yenidən baxılması prosesinə start verib. Bunun fonunda ekspertlər ilkin tələbat mallarının qiymətində də ciddi artımın olacağını proqnozlaşdırır.
İrəvanda artıq bir neçə müxalifət partiyasının təşkilatçılığı ilə etiraz aksiyası keçirilib. Narazıların küçələrə çıxması ilə diskussiyalara Ermənistan hökumətinin başçısı da qoşulub. Baş nazir Tiqran Sarqsyan İXTK-ya qazın qiymətinə yenidən baxılması ilə əlaqədar məktub ünvanlayıb. Baş nazir xatırladıb ki, "ArmRosqaz-prom"un ərizəsi əsasında Rusiyadan qaz 1000 kubmetrə görə 270 dollardan alınacaq. "Mənim məktubumda Ermənistan hökumətinin qazın qiymətinin 30%-ni subsidiyalaşdıracağı əks olunub. Bundan başqa, sosial təminatı zəif olan ailələr qazın qiymətindəki artımın onların ailə büdcəsinə mənfi təsir göstərməməsi məqsədilə dövlətdən dəstək də alacaqlar", - deyə Tiqran Sarqsyan qeyd edib. Baş nazir məsələ ilə bağlı açıq müzakirələrin aparılacağını, bütün siyasi və ictimai təşkilatların müzakirədə iştirak edə biləcəyini də söyləyib. O, "heç bir qapalı məsələnin olmayacağını" bildirib.
Bununla yanaşı, İrəvanda hələ qazın qiymətinin necə hesablanacağına dair dəqiq fikir yoxdur. Populyar "Novoe vremya" qəzeti yazır: "ArmRosqazprom"un ("Qazprom"un törəmə şirkəti) mətbuat xidmətindən bildirirlər ki, abonentlər üçün yeni qiymət müəyyən olunarkən, qazın Ermənistanla sərhədə gəlib-çıxdığı qiymət - min kubmetrə 270 dollar götürüləcək. İndiki tariflər müəyyən olunarkən isə bu qiymət 180 dollar təşkil edirdi. Yəni, faktik olaraq söhbət Rusiyadan alınan qazın qiymətində 50%-lik artımdan gedir. Bəs, əlavə 17%? Yəni, doğrudanmı, bu göstərici artıq "mavi yanacaq"ın evlər və istehsalat birliklərinə ötürülməsi zamanı üzə çıxacaq? Bu artım həcmi nə dərəcədə əsaslandırılıb? Axı indiyədək yeni tariflərin (su, qaz, elektrik enerjisi) müəyyənləşdirilməsi zamanı komissiya üzvlərinin təkidi ilə əlavə artırmaların olması yaxşı məlumdur. Odur ki, bəzi ekspertlər buna bədbin yanaşır".
Ermənistan İstehlakçılar Birliyinin rəhbəri Armen Poqosyan Panorama.am saytına müsahibəsində deyib: "İddia təmin olunacaq. Lakin tariflər bir qədər aşağı salınacaq. Ola bilsin, 12-15%. Amma bu, problemin həlli deyil".
Göründüyü kimi, Ermənistanda qazın qiymətindəki artımı neytrallaşdırmaq üçün aydın yol yoxdur. Təcavüzkar siyasəti nəticəsində Ermənistan Azərbaycan qazından ümumiyyətlə məhrumdur. Nəzəri baxımdan bahalı Rusiya qazına İran qazı alternativ ola bilərdi. Lakin praktiki olaraq bu, mümkün deyil. Məsələ ondadır ki, Rusiyanın "Qazprom" şirkəti nəinki qaz tədarükündə monopoliyaçıdır, üstəlik o, törəmə şirkəti olan "ArmRosQazprom" vasitəsilə Ermənistanın qaz paylanması sisteminə də sahib çıxıb. Ermənistanla İran arasında qaz boru xətti mövcud olsa da, vaxtilə elə həmin "Qazprom"un israrı ilə onun ötürücülük qabiliyyəti o qədər azaldılıb ki, indi Rusiya qazına alternativ "mavi yanacaq" haqda hətta danışmaq mümkün deyil. Beləliklə, "Qazprom" özünü əsl monopoliyaçı kimi aparır: öz kommersiya maraqlarına istinad edərək, qiymətləri artırır.
Ermənistanda isə qazın qiymətinin artımından artıq siyasi nəticələr çıxarılır. Hökumət strukturları məsələ ilə bağlı kəskin bəyanatlardan çəkinir. Lakin müstəqil ekspertlər fikirlərini açıq şəkildə söyləməkdən qorxmurlar. Lragir.am informasiya portalı bildirir ki, "Qazprom"un qərarı Ermənistanda anti Rusiya əhvalının baş qaldırmasına səbəb olub. "Beləliklə, Ermənistan əhalisi son illər xilaskar Rusiya mifinə inamını itirməyə başlayıb. Moskvanın siyasəti isə ona qarşı son dərəcə azalmış inamı getdikcə daha da məhv edir. Moskva özü Ermənistanı özündən kənara itələyir. Halbuki, Ermənistan əhalisi ənənəvi olaraq, Rusiyaya dost münasibətində olub. Bu iki ölkəni saysız-hesabsız tellər bağlayır - insanlar, işgüzar, iqtisadi əlaqələr. Amma Moskva bu telləri bir-birinin ardınca qırır".
Müxalifətçi 1in.am saytının analitiki Musa Mikayelyan isə Rusiya qazının qiymətinin artırılmasını "Ermənistana qarşı strateji təcavüz" adlandırıb. Onun fikrincə, "strateji tərəfdaş olan Rusiyanın Ermənistanda həyata keçirdiklərini strateji avantüradan başqa bir şey adlandırmaq olmaz. Rusiyanın Ermənistan üçün müəyyənləşdirdiyi qaz tarifi ölkə iqtisadiyyatını ciddi problemlərlə üz-üzə qoyur. Bu, yeni emiqrasiya dalğasına yol aça, yaxud dövləti sosial problemləri önləmək üçün yeni xarici borclar yığmağa məcbur edə bilər. Bir sözlə, Rusiya Ermənistanın təhlükəsizliyinə elə bir iqtisadi zərbə vurur ki, o, bundan hələ uzun müddət özünə gələ bilməyəcək. Üstəlik, bütün bunlar Ermənistan iqtisadiyyatının böhrandan sonra yeni-yeni ayağa qalxmağa başladığı, regionda İrana qarşı iqtisadi sanksiyaların davam etdiyi, Suriyadan olan qaçqınların Ermənistana axışdığı, hətta yeni qaçqınlar dalğasının gözlənildiyi bir vaxtda edilir". Müəllifin qənaətinə görə, Rusiya bununla sadəcə Ermənistanı Avropa ilə əlaqələri dərinləşdirdiyi üçün cəzalandırmağa çalışır və bu cür hərəkət edən ölkə Ermənistanın strateji tərəfdaşı sayıla bilməz.
Gözlənildiyi kimi, Rusiyanın bu addımlarla Ermənistanı Avrasiya İqtisadi Birliyinə qoşulmağa məcbur etməyə çalışdığına dair də fikirlər ortaya çıxıb. Bu arada "Kavkaz online" analitik informasiya portalındakı "Ermənistan Rusiyanın tərkibinə daxil ola bilər" başlıqlı yazı ermənilər tərəfindən sosial şəbəkələrdə ciddi şəkildə müzakirə olunmağa başlayıb. Məqalənin müəllifi, MDB məsələləri üzrə şərhçi Roman Aqarunov bildirir ki, artıq Rusiyanın siyasi kluarlarında Ermənistanın bu ölkənin tərkibinə daxil olunması məsələsi ətrafında diskussiyalara başlanılıb. Bəzi məlumatlara görə, guya Moskva artıq məsələ ilə bağlı Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyandan ilkin razılıq da alıb.
"Son illər Ermənistan Rusiyadan iqtisadi asılı duruma düşüb. Bir sıra sahələr, müəssisələr borc qarşılığında Rusiyaya verilib. Ermənistanın nəzarətində olan nəhəng müəssisələr tədricən Rusiyanın nəzarətinə keçir. Bu yaxınlarda fəaliyyətini dayandırmış milli daşıma şirkəti olan "Armavir" də eyni taleyi yaşayıb. Onun yeganə alıcısı Rusiya hesab olunur", - deyə müəllif qeyd edir.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi isə məqaləni "qeyri-ciddi" adlandırıb, bu "sensasiyanı" şərh etməyə belə, ehtiyacın olmadığını bəyan edib.
İstənilən halda, bu gün Ermənistanın Rusiyadan incik olduğu aydındır. Burada məsələ heç də yalnız qazın qiymətində deyil. Moskva ilə İrəvan arasında, deyəsən, ciddi anlaşılmazlıq da var. Onlar iki ölkə arasında kommersiya sahəsində əməkdaşlığın nəyin əsasında qurulmalı olduğunu müəyyənləşdirə bilmirlər.
Məlum olduğu kimi, Ermənistanın nəinki qaz şəbəkəsi, hətta enerji sistemi, dəmir yolu, mobil rabitəsi də Rusiyanın nəzarətindədir... Rusiya isə vaxtilə İrəvanla əldə olunmuş bütün bu razılaşmalara sırf kommersiya razılaşmaları kimi baxır. Amma məsələ bundadır ki, hazırkı "qaz isterikası"nın da göstərdyi kimi, Ermənistan "siyasi avans" kimi bütün sahələri Rusiyanın nəzarətinə verib. Bunun əvəzində ermənilər siyasi imtiyazlara ümid edirdilər. İrəvanın anlamında bu, ən azı hazırkı Türkiyə-Ermənistan sərhədini müəyyənləşdirən Qars və Moskva müqavilələrindən açıq şəkildə imtina olmaldı idi. Üstəlik, İrəvan inanırdı ki, "tarixi öhdəliklər", "tarixi əlaqələr" və s. heç zaman Rusiyanın Ermənistan üçün qazın qiymətini artırmasına imkan verməyəcək.
Amma qazın bahalaşmasının reallığa çevrilməsi ilə Ermənistan şok vəziyyətinə düşüb. Burada söhbət yalnız ölməkdə olan Ermənistan iqtisadiyyatının bu yükü qaldıra bilməyəcəyindən getmir. İrəvanın Rusiyaya olan ümidləri də puça çıxıb. Bu incikliyin nə ilə bitəcəyi isə hələ məlum deyil.

Rising gas prices in Russia have led to a political crisis in Armenia
Many experts now speak about a "gas fever" to characterize the current situation in Armenia. Statements about a 64 per cent rise in Russian gas prices have triggered another political and economic crisis in Armenia. The Novosti Armenia-News.am website has reported that given expected changes in the balance of generated electricity, possible changes in natural gas tariffs, changes in US dollar rates in relation to the Armenian dram and a number of other factors, the commission for regulating public utilities services made a unilateral decision to reconsider tariffs for the generation of electricity and the provision of services to energy companies, as well as electricity tariffs to subscribers. Experts believe this will lead to a sharp rise in primary goods prices.
Several opposition parties have already staged protests in Yerevan. After dissatisfaction poured out in the street, the head of the Armenian government joined the discussions. Prime Minister Tigran Sargsyan sent an official letter to the regulatory commission, requesting that it reconsider gas prices. He said that in accordance with the ArmRosGazprom agreement, Russian gas will be sold at the prince of 270 dollars per 1,000 cubic meters. "The letter says that the Armenian government subsidizes gas prices by 30 per cent. In addition, socially vulnerable families will receive welfare benefits to ensure that increased gas prices do not affect their family budget," Sargsyan said. The prime minister added that open and public debates will be held on the matter in which all political parties and public organizations will take part.
Nevertheless, how gas tariffs will be calculated is still unclear. Popular newspaper, Novoye Vremya, wrote: "The press service of the ArmRosGazprom (daughter enterprise of Russian Gazprom) said: "calculations for the new price for subscribers were made from the sale price of 270 dollars per 1000 cubic metres. The current tariff had been calculated from the 180 dollar per 1,000 cubic meter correlation. This means a 50 per cent rise in Russian gas prices. Does this mean that the natural gas price increases by another 17 per cent in the process of the distribution of natural gas to houses and companies within the country? Is this justified?" "There were cases when parts of new tariffs (for gas, water or electricity) would be slashed at the insistence of members of the commission," the paper said. "Some experts make pessimistic forecasts." The head of the Association of Consumers of Armenia, Armen Bogosyan, said in an interview with Panorama.am: "It is possible that the tariffs will be slightly reduced, possibly by 12-15 per cent. This however will not resolve the problem."
It appears Armenia does not have an articulate plan for regulating the price rise. Due to its aggressive policy it has forfeited a chance to receive Azerbaijani gas. Theoretically, gas supplies from Iran could be an alternative to Russian gas, but in practice this was impossible to materialize. The point is that Russian Gazprom is not just a monopolist in gas supplies - through its daughter enterprise, ArmRosGazprom it owns gas-distributing networks as well. Despite the fact that there is a gas pipeline between Armenia and Iran, Gazprom reduced its capacity to an extent that it is impossible now to talk about a real alternative to Russian gas. At the moment, Russian Gazprom acts in the way any other monopolist would act in its place: it increases prices and justifies this by its own commercial interests.
Armenia has drawn political conclusions from the increased gas prices. While the authorities refrain from making strong statements, independent experts are much more open in their assessments. Lragir.am website said that Gazprom's decision has triggered a wave of anti-Russian sentiments in Armenia. "The Armenian people in the past years had stopped believing in the myth about the Russian saviour. Now Moscow's policy is destroying the final remains of this trust. Moscow is distancing itself from Armenia whose population has traditionally maintained friendly relations with Russia. Armenia and Russia are linked by numerous bonds, including human, business, and economic but these bonds are being gradually severed by Moscow," the paper wrote. Musa Mikaelyan, analyst of the opposition website 1in.am, linked the increased gas prices to "strategic aggression against Armenia". He said that "what Russia, a strategic partner, is doing to Armenia is nothing but a political adventurism. Russia has increased its tariffs so much that this will create serious problems for our economy, something that will trigger a new wave of emigration or force the government to accumulate fresh foreign debts to mitigate the social consequences. In short, Russia is dealing a strong economic blow to Armenian security from which Armenia will find it hard to recover. All this is being done at a time when Armenian economy is starting to recover after the crisis. This is happening amid a number of regional challenges: economic sanctions are increasing against Iran; Armenia is accepting refugees from Syria and it is expected that a new wave of refugees will arrive soon." The expert concludes that, in all likelihood, Russia is simply trying to punish Armenian authorities for strengthening the relations with Europe. He adds that a country that acts in such a manner cannot be called Armenia's strategic partner.
As was expected, there have been numerous statements that suggest that the "bad" Russia is pushing Armenia to join the Eurasian Economic Community. Armenian social networking sites are actively discussing an article published by Kavkaz Online, called "Armenia may join Russia". The author of the article, CIS affairs commentator Roman Agarunov, says that Russian political circles are considering the prospect of Armenia joining Russia. According to some reports, Moscow has already secured a preliminary consent from Armenian President Serzh Sargsyan.
"Armenia has been economically dependent on Russia in recent years. A number of spheres and businesses have been transferred to Russia to secure them against debt. Large Armenian companies are going under Russian ownership, the way this happened with the Armavia national air carrier which suspended its operation. It is believed that Russia will purchase Armavia," the author says. The Armenian Foreign Ministry dismissed the article as "inconclusive".
Nevertheless, it is evident that Armenia is deeply offended by Russia. This is not just about gas prices. Apparently, there is serious misunderstanding between Moscow and Yerevan regarding the basis for commercial relations between the two countries. Russian companies control not only gas networks but also the energy system, the railway and mobile communications. Russia views these agreements with Armenia as purely commercial. However, the current "gas hysteria" shows that Armenia had handed over all possible strategic facilities to Russian management in an effort to secure political preferences. Yerevan believed this would translate into Russia's withdrawal from the Kars and Moscow agreements that define the current borders between Turkey and Armenia. Proceeding from "historical obligations" and "historical relations" between the two countries, Armenia did not suspect that Russia would increase gas prices to this extent.
However, now that increased prices have become a reality, Armenia is experiencing a shock. This is not only because the local, slowly dying economy can simply not withstand new gas realities. Yerevan is more concerned about the fact that the hopes it had pinned on Russia eventually fell through. One can only guess where this insult will lead to.