Rusiyanın təbii qazın qiymətini artırması Ermənistanda siyasi böhrana səbəb olub
Ermənistanın bugünkü vəziyyətini əksər ekspertlər "qaz həyəcanı" adlandırır. Növbəti siyasi və iqtisadi böhrana Rusiya qazının qiymətinin 64% artırılmasına dair açıqlama səbəb olub. NEWS.am saytı yazır ki, istehsal olunan elektrik enerjisinin balansında proqnozlaşdırılan dəyişiklikləri, təbii qaza olan tariflərdəki mümkün yenilikləri, Amerika valyutasının drama nisbətdə dəyişə biləcəyini və digər faktorları nəzərə alan İctimai Xidmətlərin Tənzimlənməsi Komissiyası (İXTK) öz təşəbbüsü ilə elektrik enerjisinin istehsalı və enerji sistemindəki şirkətlərin göstərdikləri xidmət, həmçinin istifadəçilərə verilən elektrik enerjisinin tariflərinə yenidən baxılması prosesinə start verib. Bunun fonunda ekspertlər ilkin tələbat mallarının qiymətində də ciddi artımın olacağını proqnozlaşdırır.
İrəvanda artıq bir neçə müxalifət partiyasının təşkilatçılığı ilə etiraz aksiyası keçirilib. Narazıların küçələrə çıxması ilə diskussiyalara Ermənistan hökumətinin başçısı da qoşulub. Baş nazir Tiqran Sarqsyan İXTK-ya qazın qiymətinə yenidən baxılması ilə əlaqədar məktub ünvanlayıb. Baş nazir xatırladıb ki, "ArmRosqaz-prom"un ərizəsi əsasında Rusiyadan qaz 1000 kubmetrə görə 270 dollardan alınacaq. "Mənim məktubumda Ermənistan hökumətinin qazın qiymətinin 30%-ni subsidiyalaşdıracağı əks olunub. Bundan başqa, sosial təminatı zəif olan ailələr qazın qiymətindəki artımın onların ailə büdcəsinə mənfi təsir göstərməməsi məqsədilə dövlətdən dəstək də alacaqlar", - deyə Tiqran Sarqsyan qeyd edib. Baş nazir məsələ ilə bağlı açıq müzakirələrin aparılacağını, bütün siyasi və ictimai təşkilatların müzakirədə iştirak edə biləcəyini də söyləyib. O, "heç bir qapalı məsələnin olmayacağını" bildirib.
Bununla yanaşı, İrəvanda hələ qazın qiymətinin necə hesablanacağına dair dəqiq fikir yoxdur. Populyar "Novoe vremya" qəzeti yazır: "ArmRosqazprom"un ("Qazprom"un törəmə şirkəti) mətbuat xidmətindən bildirirlər ki, abonentlər üçün yeni qiymət müəyyən olunarkən, qazın Ermənistanla sərhədə gəlib-çıxdığı qiymət - min kubmetrə 270 dollar götürüləcək. İndiki tariflər müəyyən olunarkən isə bu qiymət 180 dollar təşkil edirdi. Yəni, faktik olaraq söhbət Rusiyadan alınan qazın qiymətində 50%-lik artımdan gedir. Bəs, əlavə 17%? Yəni, doğrudanmı, bu göstərici artıq "mavi yanacaq"ın evlər və istehsalat birliklərinə ötürülməsi zamanı üzə çıxacaq? Bu artım həcmi nə dərəcədə əsaslandırılıb? Axı indiyədək yeni tariflərin (su, qaz, elektrik enerjisi) müəyyənləşdirilməsi zamanı komissiya üzvlərinin təkidi ilə əlavə artırmaların olması yaxşı məlumdur. Odur ki, bəzi ekspertlər buna bədbin yanaşır".
Ermənistan İstehlakçılar Birliyinin rəhbəri Armen Poqosyan Panorama.am saytına müsahibəsində deyib: "İddia təmin olunacaq. Lakin tariflər bir qədər aşağı salınacaq. Ola bilsin, 12-15%. Amma bu, problemin həlli deyil".
Göründüyü kimi, Ermənistanda qazın qiymətindəki artımı neytrallaşdırmaq üçün aydın yol yoxdur. Təcavüzkar siyasəti nəticəsində Ermənistan Azərbaycan qazından ümumiyyətlə məhrumdur. Nəzəri baxımdan bahalı Rusiya qazına İran qazı alternativ ola bilərdi. Lakin praktiki olaraq bu, mümkün deyil. Məsələ ondadır ki, Rusiyanın "Qazprom" şirkəti nəinki qaz tədarükündə monopoliyaçıdır, üstəlik o, törəmə şirkəti olan "ArmRosQazprom" vasitəsilə Ermənistanın qaz paylanması sisteminə də sahib çıxıb. Ermənistanla İran arasında qaz boru xətti mövcud olsa da, vaxtilə elə həmin "Qazprom"un israrı ilə onun ötürücülük qabiliyyəti o qədər azaldılıb ki, indi Rusiya qazına alternativ "mavi yanacaq" haqda hətta danışmaq mümkün deyil. Beləliklə, "Qazprom" özünü əsl monopoliyaçı kimi aparır: öz kommersiya maraqlarına istinad edərək, qiymətləri artırır.
Ermənistanda isə qazın qiymətinin artımından artıq siyasi nəticələr çıxarılır. Hökumət strukturları məsələ ilə bağlı kəskin bəyanatlardan çəkinir. Lakin müstəqil ekspertlər fikirlərini açıq şəkildə söyləməkdən qorxmurlar. Lragir.am informasiya portalı bildirir ki, "Qazprom"un qərarı Ermənistanda anti Rusiya əhvalının baş qaldırmasına səbəb olub. "Beləliklə, Ermənistan əhalisi son illər xilaskar Rusiya mifinə inamını itirməyə başlayıb. Moskvanın siyasəti isə ona qarşı son dərəcə azalmış inamı getdikcə daha da məhv edir. Moskva özü Ermənistanı özündən kənara itələyir. Halbuki, Ermənistan əhalisi ənənəvi olaraq, Rusiyaya dost münasibətində olub. Bu iki ölkəni saysız-hesabsız tellər bağlayır - insanlar, işgüzar, iqtisadi əlaqələr. Amma Moskva bu telləri bir-birinin ardınca qırır".
Müxalifətçi 1in.am saytının analitiki Musa Mikayelyan isə Rusiya qazının qiymətinin artırılmasını "Ermənistana qarşı strateji təcavüz" adlandırıb. Onun fikrincə, "strateji tərəfdaş olan Rusiyanın Ermənistanda həyata keçirdiklərini strateji avantüradan başqa bir şey adlandırmaq olmaz. Rusiyanın Ermənistan üçün müəyyənləşdirdiyi qaz tarifi ölkə iqtisadiyyatını ciddi problemlərlə üz-üzə qoyur. Bu, yeni emiqrasiya dalğasına yol aça, yaxud dövləti sosial problemləri önləmək üçün yeni xarici borclar yığmağa məcbur edə bilər. Bir sözlə, Rusiya Ermənistanın təhlükəsizliyinə elə bir iqtisadi zərbə vurur ki, o, bundan hələ uzun müddət özünə gələ bilməyəcək. Üstəlik, bütün bunlar Ermənistan iqtisadiyyatının böhrandan sonra yeni-yeni ayağa qalxmağa başladığı, regionda İrana qarşı iqtisadi sanksiyaların davam etdiyi, Suriyadan olan qaçqınların Ermənistana axışdığı, hətta yeni qaçqınlar dalğasının gözlənildiyi bir vaxtda edilir". Müəllifin qənaətinə görə, Rusiya bununla sadəcə Ermənistanı Avropa ilə əlaqələri dərinləşdirdiyi üçün cəzalandırmağa çalışır və bu cür hərəkət edən ölkə Ermənistanın strateji tərəfdaşı sayıla bilməz.
Gözlənildiyi kimi, Rusiyanın bu addımlarla Ermənistanı Avrasiya İqtisadi Birliyinə qoşulmağa məcbur etməyə çalışdığına dair də fikirlər ortaya çıxıb. Bu arada "Kavkaz online" analitik informasiya portalındakı "Ermənistan Rusiyanın tərkibinə daxil ola bilər" başlıqlı yazı ermənilər tərəfindən sosial şəbəkələrdə ciddi şəkildə müzakirə olunmağa başlayıb. Məqalənin müəllifi, MDB məsələləri üzrə şərhçi Roman Aqarunov bildirir ki, artıq Rusiyanın siyasi kluarlarında Ermənistanın bu ölkənin tərkibinə daxil olunması məsələsi ətrafında diskussiyalara başlanılıb. Bəzi məlumatlara görə, guya Moskva artıq məsələ ilə bağlı Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyandan ilkin razılıq da alıb.
"Son illər Ermənistan Rusiyadan iqtisadi asılı duruma düşüb. Bir sıra sahələr, müəssisələr borc qarşılığında Rusiyaya verilib. Ermənistanın nəzarətində olan nəhəng müəssisələr tədricən Rusiyanın nəzarətinə keçir. Bu yaxınlarda fəaliyyətini dayandırmış milli daşıma şirkəti olan "Armavir" də eyni taleyi yaşayıb. Onun yeganə alıcısı Rusiya hesab olunur", - deyə müəllif qeyd edir.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi isə məqaləni "qeyri-ciddi" adlandırıb, bu "sensasiyanı" şərh etməyə belə, ehtiyacın olmadığını bəyan edib.
İstənilən halda, bu gün Ermənistanın Rusiyadan incik olduğu aydındır. Burada məsələ heç də yalnız qazın qiymətində deyil. Moskva ilə İrəvan arasında, deyəsən, ciddi anlaşılmazlıq da var. Onlar iki ölkə arasında kommersiya sahəsində əməkdaşlığın nəyin əsasında qurulmalı olduğunu müəyyənləşdirə bilmirlər.
Məlum olduğu kimi, Ermənistanın nəinki qaz şəbəkəsi, hətta enerji sistemi, dəmir yolu, mobil rabitəsi də Rusiyanın nəzarətindədir... Rusiya isə vaxtilə İrəvanla əldə olunmuş bütün bu razılaşmalara sırf kommersiya razılaşmaları kimi baxır. Amma məsələ bundadır ki, hazırkı "qaz isterikası"nın da göstərdyi kimi, Ermənistan "siyasi avans" kimi bütün sahələri Rusiyanın nəzarətinə verib. Bunun əvəzində ermənilər siyasi imtiyazlara ümid edirdilər. İrəvanın anlamında bu, ən azı hazırkı Türkiyə-Ermənistan sərhədini müəyyənləşdirən Qars və Moskva müqavilələrindən açıq şəkildə imtina olmaldı idi. Üstəlik, İrəvan inanırdı ki, "tarixi öhdəliklər", "tarixi əlaqələr" və s. heç zaman Rusiyanın Ermənistan üçün qazın qiymətini artırmasına imkan verməyəcək.
Amma qazın bahalaşmasının reallığa çevrilməsi ilə Ermənistan şok vəziyyətinə düşüb. Burada söhbət yalnız ölməkdə olan Ermənistan iqtisadiyyatının bu yükü qaldıra bilməyəcəyindən getmir. İrəvanın Rusiyaya olan ümidləri də puça çıxıb. Bu incikliyin nə ilə bitəcəyi isə hələ məlum deyil.

Рост цен на природный газ из России привел к политическому кризису в Армении
"Газовая лихорадка" - так многие эксперты характеризуют сегодня состояние, в котором оказалась Армения. Толчком к очередному витку политического и экономического кризиса послужили заявления о повышении на 64% цены на российский газ. Сайт "Новости Армении" - News.am сообщает, что, учитывая прогнозируемые изменения в балансе вырабатываемой электроэнергии (мощности), возможное изменение тарифов на природный газ, продаваемый тепловым станциям, изменение курса американской валюты по отношению к драму и ряд других факторов, комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) по собственной инициативе начала процесс пересмотра тарифов на производство электроэнергии и предоставление услуг компаниями энергетической системы, а также тарифов на электроэнергию, продаваемую потребителям. На фоне этого эксперты прогнозируют резкий взлет цен на товары первой необходимости.
В Ереване уже прошла акция протеста, организованная несколькими оппозиционными партиями. Уже после того как недовольство выплеснулось на улицы, в дискуссию вступил и глава правительства Армении. Премьер-министр Тигран Саркисян отправил официальное письмо комиссии, регулирующей общественные услуги, в связи с пересмотром цены на газ. Он напомнил, что, согласно заявке "АрмРосГазпрома", газ из России будет поступать по цене $270 за 1000 куб. м. "В моем письме зафиксировано, что правительство Армении на 30% субсидирует цену на газ. Кроме того, социально необеспеченные семьи получат поддержку, с целью того, чтобы повышение цены на газ не имело негативное влияние на их семейный бюджет", - отметил Тигран Саркисян. Премьер-министр также добавил, что состоятся открытые и публичные обсуждения, все партии и общественные организации смогут принять в них участие, "никакого закрытого вопроса не будет".
Вместе с тем в Ереване нет ясности, как именно будет рассчитываться цена на газ. Популярная газета "Новое время" в этой связи указывает: "В пресс-службе "Арм-РосГазпрома" (дочерней структуры российского "Газпрома") пояснили: расчет новой цены для абонентов сделан исходя из отпускной цены (то есть по прибытии газа к границе Армении) в $270 за тысячу кубометров. Действующий же ныне тариф в свое время рассчитывался из "приграничной" цены в $180 за тот же объем. Фактически речь идет о 50-процентном росте цен на покупаемый в России газ. Так неужели еще 17% набегают в процессе распределения "голубого топлива" по домам и производствам внутри страны? Насколько он оправдан?". "Прецеденты, когда часть представляемого нового тарифа (газового, водного, электрического) бывала скошена по настоянию членов комиссии, - говорит газета, - случались. На что некоторые эксперты смотрят с пессимизмом". Глава Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян в интервью изданию Panorama.am заявил: "Иск будет удовлетворен, но при этом тарифы будут несколько понижены. Возможно, на 12-15%. Но это не решение проблемы".
Как видим, внятного сценария нейтрализации роста цен на газ у Армении, похоже, нет. От азербайджанского газа вообще эта страна отлучена в результате собственной агрессивной политики. Теоретически альтернативой дорогому российскому газу могли бы стать поставки из Ирана, но на практике и это оказалось невозможным. Дело в том, что российский "Газпром" не просто является монополистом в части поставок газа - он через свою дочернюю структуру "АрмРосГазпром" владеет газораспределительными сетями. И хотя между Арменией и Ираном есть даже "нитка" газопровода, его пропускная способность по настоянию того же "Газпрома" была в свое время снижена настолько, что говорить о реальной альтернативе российскому газу уже не приходится. И теперь "Газпром" ведет себя в точности так же, как и любой монополист на его месте: повышает цены, опираясь на собственные коммерческие интересы.
В Армении из повышения цен на газ сделали уже политические выводы. Властные структуры от резких заявлений воздерживаются, но независимые эксперты не особенно стесняются в выражениях. Как утверждает информационный портал Lragir.am, решение "Газпрома" вызвало волну антироссийских настроений. "И так в последние годы население Армении перестало верить в миф о России-спасительнице, но политика Москвы раз за разом утрачивает последние остатки доверия к ней. Москва сама отталкивает от себя Армению, население которой традиционно дружественно относится к России. Армению и Россию связывают миллионы нитей - человеческих, деловых, экономических, и эти нити методично обрываются Москвой одна за другой", - пишет автор статьи. Аналитик оппозиционного сайта 1in.am Муса Микаелян назвал повышение цен на газ "стратегической агрессией против Армении". По его мнению, "то, что делает с Арменией стратегический партнер Россия, иначе как стратегической авантюрой назвать нельзя. Россия устанавливает для Армении такую цену на газ, которая поставит нашу экономику перед серьезнейшими проблемами, что может просто подстегнуть новую волну эмиграции или заставит государство накапливать все новые внешние долги для смягчения социальных последствий. Одним словом, Россия наносит безопасности Армении такой экономический удар, после которого Армения еще долго не сможет прийти в себя. И все это делается в период, когда экономика Армении только еще встает на ноги после кризисного спада, когда в регионе нарастают вызовы в связи с экономическими санкциями против Ирана, когда Армения принимает беженцев из Сирии и даже предвидится новая волна беженцев". И делает вывод, что Россия, по всей вероятности, просто пытается наказать власти Армении за углубление отношений с Европой, что поступающая так страна не может считаться стратегическим партнером Армении.
Как и следовало ожидать, нет недостатка в утверждениях, что, дескать, таким способом "нехорошая" Россия пытается заставить Армению вступить в ЕврАзЭС. Весьма примечателен и тот факт, что в Армении в социальных сетях активно обсуждается опубликованная информационно-аналитическим порталом "Кавказ online" статья под названием "Армения может войти в состав России". Как полагает ее автор, комментатор по вопросам СНГ Роман Агарунов, в российских политических кулуарах рассматривается ни больше ни меньше вопрос вхождения Армении в состав России. Причем, согласно некоторым сведениям, Москва якобы уже заручилась предварительным согласием президента Армении Сержа Саргсяна.
"В последние годы Армения находится в экономической зависимости от России. Ряд сфер и предприятий переданы России против задолженности. Подконтрольные Армении крупные предприятия постепенно отходят к северному соседу, как это произошло в случае с национальным перевозчиком "Армавиа", который прекратил свою деятельность, и его единственным покупателем считается Россия", - интригует автор. В МИД Армении на это заявили, что "сенсация" даже не заслуживает комментария, и назвали статью "несерьезной".
Тем не менее, обида на Россию в сегодняшней Армении налицо. И дело тут не только в цене на газ как таковой - между Москвой и Ереваном наличествует, похоже, серьезное недопонимание, на основе чего должны строиться "коммерческие" взаимоотношения двух стран. Здесь, как известно, под управлением российских компаний находятся не только газовые сети, но и энергосистема, железная дорога, сотовая связь… В России все эти договоренности, заключенные в свое время с Ереваном, рассматривали и рассматривают как сугубо коммерческие соглашения. Но все дело в том, что в Армении, как показывает нынешняя "газовая истерика", передавали под российское управление все что можно и что нельзя в качестве "политического аванса". В ответ же рассчитывали получить политические преференции. А это в понимании Еревана как минимум публичный отказ от Карсского и Московского договоров, определивших нынешнюю границу Турции и Армении. И уж тем более не сомневались, что в силу "исторических обязательств", "исторических связей" и т.д. цена на российский газ для Армении не может повышаться в принципе.
Но теперь, когда рост цен на газ стал реальностью, в Армении наступило состояние шока. И речь, очевидно, не только о том, что местная, тихо умирающая экономика может просто не выдержать новых газовых реалий. Куда больше Ереван пугает то, что надежды, возлагавшиеся на Россию, не оправдались. И чем закончится эта обида, остается только гадать.