Azərbaycanlı əhalinin Ermənistandan kütləvi deportasiyasının 25-ci ildönümü tamam oldu
Bu il azərbaycanlıların Ermənistandan kütləvi deportasiyasına başlanılmasından 25 il ötdü. 1988-ci ilin aprel-may aylarında bu proses özünün pik həddinə çatdı. Azərbaycanlı əhalinin Ermənistandan kütləvi şəkildə qovulması zorakılıqlar, qətllər və talanlarla müşayiət olunurdu. Nəticədə 200 000-dən artıq azərbaycanlı - əcdadlarının torpaqlarında yaşayan və vaxtilə Ermənistan əhalisinin təxminən 90%-ni təşkil etmiş "sonuncu mogikanlar" Ermənistandan sürgün edildilər.
Qeyd edək ki, azərbaycanlıların milli zəmində hücumlara və qətllərə məruz qalması faktları hələ 1986-cı ildə, həmçinin 1987-1988-ci illərdə də qeydə alınmışdı. Amma sovet Ermənistanından azərbaycanlı əhalinin tam sürgünü 1988-ci il aprelin 24-dən sonra başladı: bununla ermənilər 1915-ci ildə baş vermiş "erməni soyqırımı"nı "qeyd etdilər".
1988-ci il aprelin 26-da azərbaycanlıların Kiçik Vədi kəndinə hücum edildi. Daha sonra mayın 11-də yerli hakimiyyət orqanı və milisin dəstəklədiyi erməni millətçiləri Şirazlı kəndinin azərbaycanlı əhalisinə  amansızlıqla divan tutdular. 64 ev dağıdıldı, onlardan 8-i yandırıldı, 330 azərbaycanlı ailənin mülkü talan edildi. Erməni vandallar ziyarətgahı da dağıtdılar, onun gözətçisi olan 90 yaşlı Seyid Ağbal ağanı (Mir-Ağbal Mir-Yaqub oğlu Nağıyev) amansızcasına döydülər və qoca aldığı xəsarətlərdən dünyasını dəyişdi. Ermənilərin Şirazlı kəndini talan etdikləri zaman xəsarət almış 2 yaşlı uşaq da sonradan vəfat etdi, daha 8 azərbaycanlı ağır yaralandı. Həmin dövrdə onlara digər azərbaycanlı kəndi də hücumlara məruz qaldı, nəticədə kənd sakinləri bütün mülklərini və doğma yurdlarını qoyaraq qaçmaq məcburiyyətində qaldılar.
Şirazlıdan qovulan 880 azərbaycanlı Sovet-Türkiyə sərhədinə qaçaraq sovet sərhədçilərindən yardım istədi. Lakin bu yardımı görməyən qaçqınlar sərhəddəki tikanlı məftillərdən aşaraq neytral zonada özlərinə çadır-şəhərciyi saldılar. Burada onlar 4 ay ərzində Araz çayının sahilində, azərbaycanlıların Şidli (indiki Yereknavan) kəndindən bir qədər aralıda açıq səma altında yaşamalı oldular. İyunun 20-də bu insanlara Ararat rayonunun daha 5 azərbaycanlı kəndinin əhalisi də qoşuldu.
Sovet-Türkiyə sərhədində məskən salmış azərbaycanlı kəndlərinin sakinlərindən ibarət nümayəndə heyəti ağsaqqallar və ziyalılarla birlikdə dəfələrlə Kremldə SSRİ rəhbərliyilə görüşlərdə olmuşdular. Onlar o zamankı Azərbaycan SSR-in rəhbərliyinin diqqətini məsələyə cəlb etmək üçün dəfələrlə Bakıya da gəliblər. Lakin Ermənistan SSR rəhbərliyi tərəfindən doğma yurdlarından qovulmuş azərbaycanlılara nə Moskvada, nə də Bakıda yardım göstərən oldu.
Qeyd edək ki, Ermənistandakı azərbaycanlıların yaşadıqları kəndlərə hücumlar heç də yalnız rayon rəhbərliyi tərəfindən təşkil olunmurdu. Ermənistan SSR-in bir sıra səlahiyyətli nümayəndələri, xüsusilə Nazirlər Soveti sədrinin müavini, sonradan Ermənistan SSR KP MK-nın birinci katibi olmuş Suren Arutyunyan da belə hücumlara rəhbərlik edirdi.
Bir neçə ay ərzində sovet rəhbərliyindən yardım görməyən azərbaycanlılar ölməmək üçün Sovet-Türkiyə sərhədindəki  Araz çayını üzərək keçməklə Türkiyəyə üz tutmaq məcburiyyətində qaldılar. Yalnız bundan sonra Sovet rəhbərliyi, guya, çoxmillətli SSRİ-nin dünyadakı imicinin korlanacağından ehtiyatlanaraq DİN və sərhəd qoşunları vasitəsilə azərbaycanlıların problemini "ermənisayaq" həll etdi. Yəni Moskva Ermənistan rəhbərliyi və erməni millətçilərinin azərbaycanlılara qarşı yol verdiyi azğınlığın qarşısını almaq əvəzinə, SSRİ DİN və Sərhəd Qoşunlarının müşayiətilə on minlərlə azərbaycanlının Ermənistan SSR-dən çıxarılmasına qərar verdi. Bir neçə həftə ərzində Sovet-Türkiyə sərhədində məskunlaşmış azərbaycanlılar gecəylə Ermənistan vasitəsilə Naxçıvana, oradan isə Azərbaycanın başqa bölgələrinə   aparıldılar.
1988-ci il noyabrın 4-də İrəvanda keçirilən mitinqdə "Qarabağ" komitəsinin fəallarından olan Rafael Kazayan (hazırda Ermənistan Elmlər Akademiyasının akademikidir) hər kəsə açıq şəkildə çağırış etdi. O, hamını "əvvəlcədən yaradılmış dəstələrin köməkliyilə emiqrasiyanın reallaşdırılmasına" səslədi: "Bu onillikdə ilk dəfə olaraq Ermənistanı türklərdən təmizləmək üçün əla imkan əldə etmişik. Hesab edirəm ki, bu, on ildə apardığımız mübarizənin ən böyük nəticəsidir" ("Ermənistan: mübarizənin iyirmi ayı". Sənədlər toplusu. Erməni ümummilli hərəkatının nəşri. İrəvan, 1989, s.15).
1988-ci il sentyabrın sonlarında Ararat vadisində bir nəfər də olsun, azərbaycanlı qalmamışdı. Ermənistan hökuməti özünü "türklərsiz respublika" elan etmiş və bundan sonra 1989-cu il ərzində Ermənistanda qalmış digər azərbaycanlılar da oradan qovulmuşdu. Daha sonra isə bütün Ermənistan boyunca azərbaycanlılara məxsus ziyarətgahlar, memarlıq və tarixi abidələrin məhvinə başlanıldı, toponimlərin adları kütləvi şəkildə dəyişdirildi.
Bu gün Ermənistandan olan yüz minlərlə qaçqın Azərbaycanda yaşayır. Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarından olan məcburi köçkünlərlə birlikdə onların sayı təxminən 1 milyondur. Bununla yanaşı, Ermənistan hökuməti yaxşı yaşamaq istəyində olan öz əhalisinin də ölkədən kütləvi şəkildə çıxıb getməsini əngəlləyə bilmir. Erməni ekspert Vigen Akopyan "Ermənilər və Ermənistan - millət dövlətdən daha geniş olduqda" məqaləsində yazır: "Ermənistan hökuməti geridə qalmış 20 il ərzində ölkəni 1 milyondan artıq insanın, yəni əhalinin üçdəbirinin tərk etdiyini boynuna alır. Bu, tamamilə anormal göstəricidir və dünyadakı orta göstəricini 10 dəfə üstələyir!"
Yəni qonşularına qarşı yürütdüyü aqressiv siyasətə görə, Ermənistan müstəqil dövlət kimi özünü təsdiqləyə bilməyib və artıq hazırkı hakimiyyəti dövlətçiliyin xilası düşün-dürmür. Bir tikə çörək dalınca qaçan və ölkəyə rəhbərlik edən Qarabağ klanından mümkün qədər uzaq olmağa çalışan ermənilər kütləvi şəkildə Rusiyanın Qara dəniz sahillərinə, Soçiyə, Krasnodara, Stavropola və digər regionlara axışırlar. Faktikiolaraq, ermənilər vaxtilə yaşamaları üçün köçürülüb-gətirildikləri Cənubi Qafqazı və hazırkı Ermənistan Respublikasını tərk edir. Müasir ermənilər üçün "vətən" anlayışı yaxşı yaşayışın, erməni diasporu və kilsəsinin olduğu yerdir.

ГОРЬКАЯ СУДЬБА "ПОСЛЕДНИХ МОГИКАН"
В этом году исполняется 25 лет с начала массовой депортации азербайджанцев из Армении. В апреле-мае 1988 года этот процесс достиг своего пика - тотальное изгнание коренного азербайджанского населения сопровождалось насилием, убийствами и грабежами. В результате было изгнано свыше 200 000 азербайджанцев - "последних могикан", которые еще оставались на земле своих предков и некогда составляли около 90% населения нынешней Армении.
Следует отметить, что факты нападений и убийств азербайджанцев на национальной почве были отмечены еще в конце 1986 года - в 1987-1988 годах. Но окончательное изгнание азербайджанского населения из советской Армении началось после 24 апреля 1988 года: армяне таким образом "отмечали" так называемый "геноцид" армян 1915 года.
26 апреля 1988 года было совершено нападение на азербайджанское село Кичик Веди, затем 11 мая армянские националисты, возглавляемые местными властями и милицией, учинили дикую расправу над азербайджанским населением села Ширазлы. Было разрушено 64 дома, 8 из которых сгорели, а также разграблено имущество 330 азербайджанских семей. Армянские вандалы разрушили в селе место поклонения и паломничества и жестоко избили его смотрителя, 90-летнего старца сейид Агбал агу (Мир-Агбал Мир-Ягубоглу Нагиев), который вследствие этих побоев умер. Также погиб и двухмесячный малыш, который пострадал во время погромов, учиненных армянами в селе Ширазлы, еще 8 азербайджанцев получили тяжелые ранения в результате всех этих событий. В этот период подверглись нападениям и десятки других азербайджанских сел, жители которых вынуждены были бежать, оставив все имущество, родные места.
880 азербайджанцев, изгнанных из Ширазлы, бежали к советско-турецкой границе в поиске спасения у советских пограничников, однако, не найдя его, беженцы прорвали пограничное заграждение и, преодолев колючую проволоку, разбили палатки на нейтральной полосе. Здесь в течение четырех месяцев они жили под открытым небом на берегу реки Араз (Аракс), недалеко от азербайджанского села Шидли (ныне Ерекнаван). 20 июня к ним присоединились жители еще пяти азербайджанских сел (около 10 тысяч человек) Араратского района.
Делегация из жителей азербайджанских сел, приютившихся на советско-турецкой границе, в составе аксакалов и интеллигенции несколько раз побывала в Кремле на встрече с высшим советским руководством и в Баку, чтобы обратиться к тогдашним властям Азербайджанской ССР. Однако ни в Москве, ни в Баку азербайджанцы, изгнанные со своих родных очагов армянскими националистами и властями Армянской ССР, никакой помощи не получили. Отметим, что нападения на эти села возглавляли не только руководители района, но и некоторые ответственные работники Армянской ССР, в частности заместитель председателя Совмина Сурен Арутюнян, ставший впоследствии первым секретарем ЦК КП Армянской ССР. Отчаявшиеся, так и не дождавшись в течение нескольких месяцев помощи от советских властей, жители азербайджанских сел, чтобы выжить, решились прорвать советско-турецкую границу, вплавь одолеть реку Араз и перейти на турецкую территорию. И тогда, боясь широкой мировой огласки этой позорной ситуации для якобы интернационального СССР, советские власти силами МВД и пограничных войск решили проблему азербайджанцев "по-армянски". То есть вместо того, чтобы принять меры в отношении властей Армении и армянских националистов за бесчинства в азербайджанских селах, Москва решила обеспечить под сопровождением сил МВД и погранвойск СССР вывоз десятков тысяч азербайджанцев, преследуемых на территории Армянской ССР. В течение нескольких недель азербайджанцев, приютившихся на советско-турецкой границе, по нейтральной полосе ночами вывозили с территории Армении в Нахчыван, а оттуда уже в другие районы Азербайджанской ССР.
4 ноября 1988 г. на митинге в Ереване один из активистов комитета "Карабах" Рафаэль Казарян (ныне академик АН Армении) открыто призвал "с помощью отрядов, которые были созданы заранее, всячески обеспечить эмиграцию. Впервые за эти десятилетия нам предоставлена уникальная возможность очистить Армению от этих турок. Я считаю это самым большим достижением нашей борьбы за эти десять месяцев". ("Армения: двадцать месяцев борьбы". Сборник документов. Самиздат АОД. Ереван, 1989, с. 15).
К концу сентября 1988 года в Араратской долине не осталось ни одного азербайджанца, и власти Армении громогласно объявили себя "республикой без турок", после чего в течение 1989 года было изгнано все оставшееся азербайджанское население. Затем по всей Армении начались повсеместное уничтожение азербайджанских культовых, архитектурных и исторических памятников, а также тотальное переименование топонимов.
Сегодня в Азербайджане нашли приют сотни тысяч беженцев из Армении. Вместе с вынужденными переселенцами, изгнанными из оккупированных Арменией районов Азербайджана, их число составляет около одного миллиона человек. Между тем Армения ничего не может сделать, чтобы предотвратить отток своего населения из страны в поисках лучшей жизни. Армянский эксперт Виген Акопян в статье "Армяне и Армения - когда нация шире государства" с горечью отмечает: "Власти Армении признают, что за истекшие 20 лет из страны уехало более миллиона человек, то есть треть. Это совершенно аномальный показатель, превышающий среднемировой уровень в 10 раз!".
То есть в силу агрессорской политики к соседям Армения, как независимое государство, не состоялась, и спасение государственности больше не интересует нынешние армянские власти. В поисках куска хлеба и при желании быть как можно дальше от политики правящего карабахского клана армяне в массовом порядке заселяют черноморское побережье России, Сочи, Краснодар, Ставрополь, другие регионы. Фактически армяне уходят с Южного Кавказа и из нынешней Республики Армения, куда в свое время их переселили, чтобы там жили. Понятием "родина" для современных армян является любое место, где можно хорошо жить, где есть армянская диаспора и церковь.