Azərbaycan yığması Avro - 2016-nın seçmə mərhələsində güclü rəqiblərlə mübarizə apara biləcəkmi?
Fransanın Nitsa şəhərində futbol üzrə 2016-cı il Avropa Çempionatının təsnifat mərhələsinin püşkatma mərasimi keçirilib. Püşk Azərbaycan millisinə heç də asan olmayan rəqiblər bəxş edib.
Püşkatma nəticəsində 54 Avropa millisi 9 təsnifat qrupuna bölünüb. Avropa Çempionatının final mərhələsinə ilk dəfə 24 komanda vəsiqə qazanacaq. Öz qrupunda ilk iki yeri tutan komanda avtomatik final mərhələyə vəsiqə qazanır. 3-cü yeri tutacaq ən yaxşı göstəriciyə malik yığma birbaşa AÇ-yə yollanacaqsa, 8-i digər komanda bir-biriylə pley-off görüşləri keçirib qalan 4 vəsiqənin sahibinin adına aydınlıq gətirəcək. Ev sahibi Fransa müsabiqədənkənar iştirakçı kimi İ qrupunda yer alıb. Ancaq fransızların seçmə mərhələdəki oyunları yoldaşlıq xarakteri daşıyacaq. Turnir cədvəlində bu komandayla matçların nəticələri nəzərə alınmayacaq. AÇ-nin final mərhələsinin 2016-cı ilin 10 iyun - 10 iyul aralığında keçiriləcəyi gözlənilir.
Azərbaycan yığması İtaliya, Xorvatiya, Norveç, Bolqarıstan və Malta ilə birgə H qrupunda yer alıb.
Nəhəng İtaliya haqda...
1978-ci ildə öz ölkəsində keçirilən Avropa Çempionatının qalibi olan İtaliya həmişə olduğu kimi, yenə əsas favoritlərdəndir. 2004-cü il Avropa birinciliyinin seçmə mərhələsində Azərbaycan millisi İtaliya ilə görüşdüyü hər iki oyunda 6 top buraxaraq uduzub (0:2; 4:0).
Çezare Prandellinin yetirmələrinə rəqib olmaq, şübhəsiz, nəticə baxımından yaxşı sonluğa ümid etməyə imkan vermir. "Böyük beşlik" ölkələri Azərbaycan səviyyəsində komandalarla duellərdə nadir hallarda xal itirir. Dördqat dünya çempionlarından evdəki oyunda 1 xal "qoparmaq" belə sensasiya sayılacaq. Sevindirici məqamdır ki, İtaliya kiçik futbol ölkələrini darmadağın edən insafsızlardan deyil. Bu rəqiblə görüşdə yalnız möcüzəyə ümid etmək olar.
İddialı xorvatlar
İlk dəfə qarşılaşacağımız Niko Kovaçın yetirmələrini münasib rəqib adlandırmaq olmaz. Xorvatiya futbol ölkələri sırasında nəhəng sayılmasa da, güclü heyətə malik komandalardandır. Bununla belə, Xorvatiyanı məğlubedilməz adlandırmaq olmaz. Avropanın məşhur klublarında çıxış edən təcrübəli futbolçulardan formalaşan Xorvatiya İtaliya ilə yanaşı qrupun favoritlərindəndir.
Skandinaviya futbolu
Rəsmi matçlarda millimizə heç vaxt şans verməyən skandinaviyalılardan çəkinməməliyik. 1998-ci il Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində Norveçdən milli iki oyunda 6 top buraxıb (5:0; 0:1).
Əlbəttə, Norveç yığması  millimizlə bir tutula bilməz. Norveç özünə hörmət edən ortababdı və bu komandanı xüsusi istək və əzmkarlıq hesabına Bakıda yenmək mümkündür. Foqts şimallılarla səfər oyununda da yetirmələrindən xal istəməlidi. Rəqibin soyuqqanlılığı ev-səfər prinsiplərini heçə endirdiyindən, hər iki oyunun oxşar ab-havada keçməsi millinin psixoloji hazırlığından asılıdır. Millimiz rəqibdən çəkinməsə, Norveçdən xal almağı bacaraq.
İnkişaf edən bolqarlar
Yetərincə gəncləşmiş heyətə malik bolqarlar Lüboslav Penevin rəhbərliyi altında məzmunlu oyun sərgiləyir. Dünya futboluna Xristo Stoiçkov, Dimitar Berbatov kimi ulduzlar bəxş edən ölkə futbol ənənələrinə görə Azərbaycandan azı bir addım öndədir. Bu komanda ilə Azərbaycan millisi yalnız yoldaşlıq görüşləri keçirib, bunların da ikisində uduzub (2:1; 3:0), birində isə qolsuz heç-heçəyə razılaşıblar.
AÇ-2016-nın final mərhələsinə vəsiqə qazanacağını söyləyən Foqts bu səviyyədə rəqiblərlə oyunlara qələbə istəyi ilə çıxmalıdır. Bolqarıstanı üstələməyən komandanın çalışdırıcısının ciddi nəticədən danışmağa haqqı yoxdur. Başqa sözlə, Norveç və Bolqarıstanı udmağa gücümüz çatmasa, Foqtsun qrupda 3-cü yer tutmaq iddiasına ciddi yanaşılmayacaq.
Maltaya "cırtdan" demək olar?
Malta ilə Azərbaycan yığması 4 dəfə yoldaşlıq görüşü keçirib, bunun 3-də uduzub (5:0, 3:0, 1:0), 2013-cü il avqustda keçirilən sonuncu görüşdə isə 3:0 hesabı ilə qalib gəlib.
Və bu son oyunun nəticəsi aldadıcı ola bilər. Millinin bu komandadan 6 xal almalı olduğunu əminliklə söyləmək çətindir. Foqtslu milli Lixtenşteynlə öz meydanında "quru sülh"ə razılaşmış, Lüksemburqa hər iki matçda heç-heçə sevinci yaşatmış komandadır. Tanış "cırtdan"ın son turda yeganə qələbəsini səfərdə ermənilər üzərində qazanması maraqlı faktdır. Azərbaycan favoriti olduğu görüşlərdə Maltaya göz açmağa imkan verməməlidir. Əlbəttə, rəqibi "cırtdan" adlandırıb asan qələbə barədə düşünmək yanlışlıqdır. Malta Bakıya uduzmağa gəlməyəcək. Millimiz hər iki görüşdə qələbə üçün çalışmalı olacaq.
Yeni rekorda doğru
Hamı püşkdən razı qala bilməz. Sifarişlə püşk olmur. Ona görə rəqiblərin güclü olduğunu bəhanə etmək olmaz. Hər oyuna yüksək səviyyədə hazırlaşmaqla güclü rəqiblərdən xal almaq mümkündür.
Təqvimlə bağlı onu söyləmək olar ki, Azərbaycanın istəyi o qədər də hesaba alınmayıb. Adətən, baş məşqçilərin müzakirəsi zamanı dəqiqləşdirilən təqvimdə favorit ölkələrin istəyi həlledici olur. Oktyabrda 4 gün ərzində İtaliya və Xorvatiya ilə səfər matçlarına çıxmaq uğurlu seçim sayıla bilməz. Ardıcıl səfər oyununa hansı səviyyədə hazır olacağımızı əvvəlcədən söyləmək çətindir.
Amma buna baxmayaraq, seçmə mərhələlərdəki son rekord (9 xal) mütləq yenilənməlidir. Berti Foqts yaxşı başa düşür ki, azarkeşlər rəqiblərini özüylə hesablaşmağa məcbur edən yığma görmək istəyir. Yaradılan şəraitlə qrupda 3-cü yer uğrunda mübarizəyə qoşulmaq mümkündür. Bunun üçün milli favoritlərlə görüşdə belə maksimum güc sərf etməyə hazır olmalıdır.
"Bizə çox güclü komandalar düşüb. İtaliya nəhəngdir. Xorvatiya və Norveç səbətinin ən güclüləridir. Bolqarıstan həmişə iddialıdır. Biz onlara qarşı yaxşı futbol göstərməyə çalışacağıq".
Berti FOQTS, Azərbaycan millisinin baş məşqçisi
"Azərbaycan yığması haqda əsas məlumatı Braziliyada keçiriləcək DÇ-dən sonra toplamağa başlayacağıq. Ancaq indidən deyə bilərəm ki, komandanızda çoxlu yaxşı futbolçular cəmləşib. Əminəm ki, Azərbaycanın güclü yığması var. Hər halda, məşqçiniz adlı-sanlıdır".
Çezare PRANDELLİ, İtaliya yığmasının baş məşqçisi
"Bizə asan olmayan, ancaq kifayət qədər bərabər qrup düşüb. Güman ki, əsas favorit İtaliya yığmasıdır. Azərbaycan millisinə qarşı hər bir komanda üçün asan olmayacaq. Ancaq biz AÇ-2016-ya düşmək istəyirik və bunun üçün bizə hər rəqibi məğlub etmək lazımdır. Düşünürəm ki, İtaliya millisindən başqa, hamı 2-3-cü yerlər uğrunda mübarizə aparacaq".

Will Azerbaijan be able to fight its formidable opponents in the qualifying tournament for Euro 2016?
The draw for the qualifying round of the 2016 European Football Championship has been held in the French city of Nice. It defined pretty formidable opponents for the Azerbaijani national team. According to the results of the draw, 54 teams in 9 groups will be vying for places in Euro 2016.
For the first time, 24 teams will get places in the final of the European Championship. Those who take the top two places in groups will automatically get into the final of the championship. They will be joined by one of the teams with the most points and the best results among the teams finishing third in their groups, as well as France - as the host team. The remaining 4 places will be raffled off during play-off matches between 8 teams that also finished third in the groups. France is included in Group I hors concours and will play friendly matches. The results of the matches with this team will not be included in the standings. It is expected that matches of the final stage of UEFA will be held from 10 June to 10 July 2016.
The Azerbaijani national team got pretty formidable opponents - Italy, Croatia, Norway, Bulgaria and Malta.
Formidable Italy
Winning the 1978 European Championship at home, the Italian national team, as always, is one of the favourites. Azerbaijani footballers lost two previous matches in the qualifying tournament for Euro 2004 to Italy, losing six unanswered goals in two games (0-2, 4-0). It is certainly not worth expecting a positive outcome in the match with the team of Cesare Prandelli. Countries from the Great Five rarely lose points in duels with teams like Azerbaijan. Even one point won in the home game with the four-time world champion would be a sensation. One thing is gratifying - the Italian team does not belong to those who ruthlessly crush small football nations. In matches with this rival, one can only hope for a miracle.
Ambitious Croats
Led by Niko Kovac, Croatia, which Azerbaijan will meet for the first time, cannot be considered to be an acceptable rival. Although this team is not a football giant, it has a strong composition. It is formed from experienced footballers playing for the famous clubs of Europe, and along with Italy, it is considered one of the favourites of the group. But despite this, the Croatian national team cannot be called invincible.
Scandinavian football
The Azerbaijani national team should not bury its capabilities in the upcoming matches with the Scandinavians beforehand even despite the fact that they never left our team any chance in official matches. Our national team lost six goals to Norway in two matches in the qualifying tournament for the 1998 World Cup (5:0, 0:1).
It is impossible to equate the Azerbaijani squad with Norway, of course. This team is a respected European middling, but at the same time, we can beat them in Baku, showing special zeal and fervour. Berti Vogts should demand that his players get a point in the second away match. In this confrontation, a lot will depend on the psychological preparedness of the Azerbaijani team. If the players cope with their shyness before the rival, they may well take points from the Norwegians.
Developing Bulgarians
Under the leadership of Lyuboslav Penev, Bulgaria, which has a sufficiently strong composition, demonstrates interesting performance. The country that gave the world football stars like Hristo Stoichkov and Dimitar Berbatov is at least one step ahead of Azerbaijan in football traditions. Azerbaijani footballers have met with Bulgarians only in friendly games, losing two of them (2:1, 3:0) and ending one in a goalless draw.
But promising to win a place in the final of Euro 2016, Vogts must prepare his team for victory in matches with such rivals. If the Azerbaijani national team is not strong enough to beat Norway and Bulgaria, Vogts' claims to the third place in the group will not be serious.
Can we call Malta a "dwarf"?
The confrontation with Malta includes four games, three of which were lost (5:0, 3:0, 1:0), and the last one in August 2013 was won with a score of 3-0.
And this latest victory in Baku can play a cruel joke. It is difficult to claim that the national team of Azerbaijan is obliged to get six points in all matches against Malta. Vogts' team settled for a goalless draw in the home game against Liechtenstein and gave Luxembourg the joy of two draws. A significant fact is that Malta gained their only victory in the last qualifying round for the World Cup 2014 over Armenia. In matches with Malta, the Azerbaijani team, which is considered the favourite, is obliged not to give the opponent a chance. Certainly, it is wrong to think that victory over Malta will be easy. The rivals will not come to Baku to be the whipping boys.
Towards a new record
Not everyone can be satisfied with the draw, and you do not order rivals. Therefore, we cannot excuse ourselves by the fact that we have strong rivals. We can take points from strong rivals only by preparing for each match at a high level.
When scheduling the games, Azerbaijan's wishes were almost not taken into account. As a rule, in the calendar discussed with head coaches, favourite countries have the final say. Two away matches with Italy and Croatia in 4 days in October 2014 cannot be considered a good solution.
But in any case, the team should strive to renew its latest achievement in the qualifying stage (9 points). Berti Vogts is well aware that fans want to see a national team that forces their opponents to respect them. The conditions created for the national team allow them to prepare at the level where a fight for third place in the group is possible, but we need to make maximum efforts for this in every match.
"We have very strong teams. Italy is a grand team. Croatia and Norway are the strongest in the basket. Bulgaria is always ambitious. We will try to show good football against them,"
Berti Vogts, head coach of Azerbaijan
"We will start to collect the main information about the Azerbaijani team after the World Cup in Brazil. But now I can say that your team has a lot of good players. I am sure that Azerbaijan has a strong national team. In any case, you have a famous coach,"
Cesare Prandelli, Italy coach
"We got a hard group, but with sufficiently smooth teams. The main favourite, most likely, is Italy. For each team it will be hard to play against Azerbaijan. But we strive to get into Euro 2016, for which it is necessary to beat each opponent. I think that everyone except for Italy will fight for second or third places,"