Litvanın sabiq prezidenti Valdas Adamkus "R+" jurnalına müsahibəsində maraqlı faktlar açıqlayıb
Val­das Adam­kus ha­zır­da Av­ro­pa İt­ti­fa­qı ilə Xə­zər re­g­i­o­nu­nun ha­si­lat­çı öl­kə­lə­ri ara­sın­da ge­dən ener­ji di­a­lo­qu­nun tə­şəbbüskar­la­rın­dan bi­ri­dir. O, Lit­va pre­zi­den­ti olar­kən öl­kə­si ilə Azər­baycan ara­sın­da iki­tə­rə­f­li əmək­daş­lığın də­rin­ləş­di­ril­mə­si is­ti­qa­mə­tin­də də cid­di iş­lər görüb. Görünür, ek­s­per­t­lə­rin onun Lit­vaya rəh­bər­lik et­diyi 10 ili Azər­baycan-Lit­va müna­si­bət­lə­rin­də "qı­zıl dövr" ad­lan­dır­ma­la­rı heç də tə­sadüf dey­il. Mayın əv­və­lin­də Lit­va­nın eks-pre­zi­den­ti Ba­kı­da ke­çi­ri­lən I Cə­nu­bi Qaf­qaz Fo­ru­mu­nun qo­naq­la­rı sı­ra­sın­da idi. Odur ki, bi­zi ma­raq­lan­dı­ran bə­zi su­al­lar­la Val­das Adam­ku­sa müraci­ət et­mək im­ka­nı­nı əl­dən ver­mə­dik.
- Cə­nab Adam­kus, bu sə­fə­ri­niz za­ma­nı gördüklə­ri­niz siz­də Azər­bayca­nın in­ki­şaf per­spek­tiv­lə­ri ha­q­da han­sı tə­əssüra­tı ya­rat­dı?
- Azər­baycan son 10 il­də ina­nıl­maz in­ki­şa­fa na­il olub. Ba­kıya hər sə­fə­rim­də bu­ra­da ye­ni­lik­lə­rə şa­hid olu­ram. İn­di ha­mı Av­ro­pa İt­ti­fa­qı öl­kə­lə­ri­nin - Yu­na­nı­s­tan, İs­pa­niya, İta­liya və s. üzləş­diyi prob­lem­lər­dən da­nı­şır. Mən Av­ro­pa öl­kə­lə­ri­nə Azər­bayca­na nə­zər sal­ma­la­rı­nı, bu öl­kə­nin iq­ti­sa­diyya­ta, ma­liyyəyə necə nə­za­rət et­mə­sin­dən nümu­nə götürmə­lə­ri­ni məs­lə­hət gö­rər­dim. Əl­bət­tə ki, siz­də in­ki­şa­fa xey­li kö­mək­lik gö­s­tə­rən tə­bii re­sur­slar da var.  Am­ma on­lar­dan la­zı­mi qay­da­da is­ti­fa­də olun­ma­sı, doğru qə­rar­la­rın qə­bu­lu və gə­ləcək in­ki­şa­fın la­zı­mi şə­kil­də plan­laş­dı­rıl­ma­sı­nı da qeyd et­mək la­zım­dır. Bu ba­xım­dan, Azər­bayca­na yal­nız gə­ləcək in­ki­şa­fın­da və çi­çək­lən­mə­sin­də uğur­lar di­ləyə bi­lə­rəm. Qı­sa de­səm, Azər­baycan düzgün yol­da, doğru is­ti­qa­mət­də ge­dir.
- Bəs Azər­baycan-Lit­va müna­si­bət­lə­ri­nin per­spek­ti­vi ha­q­da nə deyə bi­lər­si­niz?
- Şəx­sən mən döv­lət baş­çı­sı po­s­tun­da­kı 10 il­lik fə­a­liyyə­ti­mi müna­si­bət­lə­ri­mi­zin re­al ola­raq in­ki­şa­fı­na həsr et­mi­şəm və bu­na görə hə­qi­qə­tən qürur his­si ke­çi­ri­rəm. Bə­zi in­san­lar bu 10 ili öl­kə­lə­ri­miz ara­sın­da müna­si­bət­lə­rin in­ki­şa­fı ba­xı­mın­dan "qı­zıl dövr" ad­lan­dı­rır.
Mən sa­dəcə onu is­tər­dim ki, şə­ra­it bi­zə Azər­bayca­nın tə­bii re­sur­sla­rın­dan is­ti­fa­də et­mək im­ka­nı ver­sin. Am­ma bu­ra­da müəyyən prob­lem­lər var. Azər­baycan­la Lit­va bir-bi­rin­dən uza­q­da yer­ləş­diy­in­dən mən pre­zi­den­t­liy­im dövründə hə­min prob­lem­lə­ri həll edə bil­mə­dim.
Ümid edi­rəm ki, gə­ləcək­də bu prob­lem­lə­ri çö­zəcəy­ik. Biz du­ru­laş­dı­rıl­mış qaz ter­mi­na­lı tik­məyə ha­zır­la­şı­rıq. Ola bil­sin, nəqllə bağlı müəyyən prob­lem­lə­ri ara­dan qal­dır­dı­q­dan so­nra, Azər­baycan­dan müəyyən həcmdə neft də ala bil­dik.
Ümid edi­rəm, iki­tə­rə­f­li müna­si­bət­lə­ri­miz in­diy­ə­dək ol­duğu is­ti­qa­mət­də in­ki­şaf edəcək. Düşünürəm ki, biz müna­si­bət­lə­rin qu­rul­ma­sı və in­ki­şaf et­di­ril­mə­si mə­sə­lə­sin­də di­g­ər döv­lət­lə­rə nümu­nə ola bi­lə­rik.
- Lit­va­nın Ba­kı­da­kı bi­rinci sə­fə­ri Ke­s­tu­tis Kud­zma­nas bil­di­rib ki, Vilnüs Av­ro­pa İt­ti­fa­qı ilə ya­xın­laş­ma­da Azər­bayca­nın və­ki­li ki­mi çı­xış edə bi­lər. Bu mə­sə­lə­də Lit­va han­sı ro­lu oy­naya bi­lər?
- Öz təcrübəm­dən da­nı­şım: mən 10 il ər­zin­də Uk­ray­na və Gürcüsta­nın Av­ro­pa İt­ti­fa­qı ilə ya­xın­laş­ma­sı is­ti­qa­mə­tin­də çox fə­al iş apar­mı­şam. Azər­bayca­nın tez­lik­lə bu in­te­q­ra­siy­a­nı ar­zu­layıb-ar­zu­la­ma­dığı­nı isə bil­mi­rəm. Siz Aİ üzvü ol­maq üçün müəyyən mey­ar­la­ra ca­vab ver­mə­li­si­niz. Gör­səm ki, Azər­baycan hə­qi­qə­tən Av­ro­pa İt­ti­fa­qı­na üzv ol­maq is­təy­ir, la­zı­mi mey­ar­la­ra uyğun gə­lir, şəx­sən mən bu­na na­il ol­ma­nız üçün bütün im­kan­la­rım­dan is­ti­fa­də edəcəy­əm.
- Azər­baycan əra­zi­lə­ri­nin bir his­sə­si­nin işğ­a­lı bütünlükdə re­g­i­o­nun in­ki­şa­fı­na ma­ne olur. Bu, şübhə­siz­dir. Am­ma nə­dən­sə Av­ro­pa prob­le­min həl­li­nə prak­tik töh­fə­lər ver­məyə cid­di ma­raq gö­s­tər­mir. Fi­k­ri­nizcə bu, nə ilə bağlı­dır?
- Diq­qət et­sə­niz, Av­ro­pa İt­ti­fa­qı bu mə­sə­lə ilə mə­şğ­ul ol­maq is­tə­mə­diy­i­ni bil­di­rir. Si­zin his­slə­ri­ni­zi ba­şa düşürəm. 20 il­dən ar­tı­q­dır çözülməy­ən prob­le­mi­niz var. Am­ma bu­na heç kəs kö­mək edə bil­mir. Prob­le­mi özünüz həll et­mə­li­si­niz.
Ümid edi­rəm, iki öl­kə öz ara­la­rın­da prob­le­min həl­li­ni ta­pacaq.
Pre­zi­den­ti­niz­lə söh­bət et­mi­şəm. Əv­vəl­lər Er­mə­ni­s­tan pre­zi­den­ti  ilə də da­nış­mış­dım. Pre­zi­dent Əliy­ev­də xoş mə­ram, müna­qi­şə­nin da­nı­şıq­lar yo­lu ilə həl­li­nə cəh­dlər gördüm. Am­ma Er­mə­ni­s­tan pre­zi­den­tin­dən bu­nu eşit­mə­dim. Hal­bu­ki, ən vaci­bi prob­le­mi həll et­mək ar­zu­su­nun ol­ma­sı­dır. İki öl­kə öz ara­la­rın­da hər han­sı ra­zı­lığa gə­lər­sə, ina­nı­ram ki, Av­ro­pa da, dünya da bu­nu al­qış­lay­acaq.

CONFESSIONS OF A MAN OF "GOLDEN AGE"
Valdas Adamkus is one of the initiators of the energy dialogue which is currently under way between the EU and the extracting countries of the Caspian region. As Lithuanian president, he also did considerable work to develop bilateral cooperation between his country and Azerbaijan. It is apparently no coincidence that experts dubbed his 10-year presidency as "the golden age" in Azerbaijani-Lithuanian relations. In early May, the Lithuanian ex-president was in Baku among a number of senior guests of the First South Caucasus Forum. We took this opportunity to ask Valdas Adamkus several questions of interest to us.
- Mr Adamkus, what is your vision of prospects for Azerbaijan's development, considering what you have seen during your current visit?
- Azerbaijan has made incredible progress in the past 10 years. Every time I arrive in Baku I find something new here. Everyone is now talking about problems that European countries - Greece, Spain, Italy, etc - are experiencing. I would advise all European countries to look around, have a look at Azerbaijan and follow the example of how this country controls its economy and its finances. Certainly, you also have natural resources which help your development a lot. However, also significant is the proper use of them, correct decision-making and good planning of future development. From this point of view I can only wish successes to Azerbaijan in its further development and thriving.  To put it briefly, Azerbaijan is going along the right path and in the right direction.
- What can you say about the future of relations between Azerbaijan and Lithuania?
- I personally devoted all 10 years of my work as head of state to actually developing our relationship and I truly feel a sense of pride for that work. Some people call those 10 years "a golden period" in the development of relations between our countries.
I would just like circumstances to allow us to use Azerbaijan's natural resources. But there are certain problems about this, which back then I could not resolve because there is a big distance between Azerbaijan and Lithuania. However, I look to the future with hope, and we are going to resolve this problem. We are going to build a liquefied gas terminal. Perhaps, we will also be able to receive certain amounts of oil from Azerbaijan after resolving some issues related to transportation.
I would like to hope that our bilateral relations will continue to develop in the same direction. I think we could be a model for other countries in terms of how relations need to be established and developed.
- The first Lithuanian ambassador in Baku, Kestutis Kudzmanas, said Vilnius was ready to be an advocate for Azerbaijan in the cause of its rapprochement with the EU. What role can Lithuania be given in this issue?
- I'll speak based on my experience. During the 10 years I worked very actively towards Ukraine and Georgia's rapprochement with the EU. At the same time, I do not know how soon Azerbaijan wants this integration. You must comply with a certain set of criteria in order to become an EU member.
If I see that Azerbaijan truly wants to become an EU member and complies with the required criteria, I will personally do my best and will use any influence for your republic to become an EU member.
- It is absolutely obvious that the problem of the occupation of part of Azerbaijani territory impedes the development of the whole region. In the meantime, Europe does not show a big interest in providing practical assistance to the resolution of the problem. Why do you think it happens so?
- If you take a look at the EU, you will hear them say: "We do not want to deal with that issue."  I understand the way you feel because you have a problem that has not been resolved for more than two decades now. Nobody can help. You need to resolve this problem yourselves.
I hope the two countries will find some solution to this problem between themselves. I talked to your president and I had earlier talked to the Armenian president. At least, I saw in President Aliyev the goodwill and efforts to resolve the conflict through talks. But I did not hear the same opinion from the Armenian president. I don't know what is to be done when neither country wants to talk about common wishes. After all, the most important thing is the desire to resolve a problem. I believe that if the two countries come to some kind of agreement, Europe and the world will welcome that.