Vokal üzrə pedaqoq Mziya Qambaşidze azərbaycanlı ifaçılara bunu öyrədir
Mziya Qambaşidzeni Azərbaycanın bütün ulduzları tanıyır. Müasir vokal üzrə tanınmış pedaqoq 2008-ci ildə Gürcüstandan Azərbaycana köçüb və qısa müddətdə ifaçıları səsin kamilliyinə aparan yolda əsl təlimatçıya, ustaya çevrilib. Mziya Qambaşidze "R+" jurnalına müsahibəsində musiqiyə, müasir şou-biznesə münasibətindən, istedadlı tələbələrdən və bir çox digər məsələlərdən danışıb.
- Mziya, musiqi sizin üçün nədir?
- Bu, mənim həyatımdır. Musiqisiz yaşaya bilmərəm. O, mənə enerji verir, uğursuzluqların, iztirabların öhdəsindən gəlməyimə kömək edir. Uşaqlıqdan musiqinin əhatəsində olmuşam. Kutaisidə doğulmuşam. Valideynlərim musiqi ilə əlaqəli şəxslər olmasalar da, oxumağı sevirdilər. Artıq 90 yaşında olan anam hələ də ailə tədbirlərində hamımız bir araya toplaşdıqda mahnılar ifa edir. Qardaşım və bacım karaokedə oxumağı çox sevirlər. Mən Vano Saracişvili adına Tiflis Dövlət Konservatoriyasının xor dirijorluğu fakültəsini fərqlənmə ilə bitirmişəm. Uzun müddət bədii gimnastika üzrə Gürcüstan yığmasında musiqi müşayiəti ilə məşğul olmuşam, incəsənət məktəbində dərs demişəm və Gürcüstanın bir çox ifaçıları ilə işləmişəm. Müasir Britaniya musiqisinin ulduzları Keti Melua, "A-Studio" qrupunun solisti Keti Topuriya, İtaliyanın "La Skala" opera teatrının solisti Nino Surquladze, müğənni İrakli Pirsxalava, "Seyşn" və "Dia Miks" qrupunun üzvləri mənim tələbələrim olublar. Yeri gəlmişkən, Nino Surquladze ilə düz 12 il məşğul olmuşam! Keti Melua isə 6 yaşından mənim dərslərimə gəlib. Tələbələrimlə fəxr edirəm! Onların uğurları və yaradıcılığı mənə daha da irəli getmək üçün güc verir.
- Necə oldu ki, Bakıya gəlib çıxdınız?
- Bu, 2008-ci ildə Gürcüstanda vəziyyətin çox ağır olduğu dövrdə baş verdi. İqtisadi və siyasi əngəllər bir çox insanın işsiz qalmasına səbəb olmuşdu. İşıq və qaz tez-tez kəsilirdi. Mənim isə işə və sakitliyə çox ehtiyacım var idi. Buna olan ümidlərimi itirdikdə Bakıdakı dostuma - bəstəkar və pianoçu Givi Usenaşviliyə zəng vuraraq, kömək istədim. Givi bir neçə gündən sonra mənə zəng etdi, yaxın günlərdə çox istedadlı Azərbaycan ifaçısı Sevda Ələkbərzadənin yanıma gələcəyini dedi və ona vokal üzrə bir neçə dərs keçməmi istədi. Sevda, həqiqətən də çox xeyirxah və əməksevər qız imiş. Onunla hər gün bir neçə saat məşğul olurduq və bu, təxminən ayyarım belə davam etdi. Sonra o, Bakıya qayıtdı. Bir müddət sonra Givi yenidən mənə zəng etdi. Onlar Seva ilə birlikdə belə qərara gəlmişdilər ki, mən Bakıya köçməli, orada işləməyə başlamalıyam. Mən çox düşünmədən çamadanımı yığdım, Juji adlı pişiyimi də götürüb bura gəldim (gülür). İndi burada Juji ilə birlikdə yaşayırıq. Dəvətə görə, mənə özümü Bakıda reallaşdırmaq imkanı yaratdıqlarına görə Giviyə və Sevaya çox minnətdaram.
- Bakıda sizi necə qarşıladılar?
- Təsəvvür edin ki, əvvəllər heç zaman burada olmamışdım. Məktəbdə və konservatoriyada Azərbaycan musiqisini dinləmişdim. Azərbaycan muğamı və Vaqif Mustafazadənin mahnıları məni valeh etmişdi. Bakıda ilk tələbəm çox çalışqan, istedadlı müğənni Tünzalə Ağayeva oldu. Sonra digər ifaçılar da yanıma gəlməyə başladılar - Samirə Allahverdiyeva, Natavan Həbibi, Nura Suri, Roza Zərgərli, Günay İbrahimli, Aynişan Quliyeva, Günel Qurbanova, Azad Şabanov, "Eurovision ulduzları" Səfurə Əlizadə, Aysel Teymurzadə, Samir Cavadzadə, Suada Ələkbərova, həmçinin Rüfət Məmmədov və Səbinə Məmmədova kimi balacalar. Hamısını yadda saxlamaq çətindir...
- Sizin hər hansı xüsusi tədris metodunuz varmı?
- Xüsusi bir metodika yoxdur. Peşəkar ifa, xora dəstək əsasında oxumaq və xüsusi nəfəsalma qaydalarından ibarətdir. Səsə tembr və gücü məhz bu verir, ifaçının bədənini böyük bir rezonatora çevirir. Məndə səsin sınaqdan çıxmış, işlək texnologiyası var. İfaçıya özünü, səsini, bütünlükdə ürəyini açmağa imkan yaradıram. Ən vacib olanı ürəkdən oxumağı öyrənməkdir.
- İstənilən şəxsə oxumağı öyrətmək olarmı?
- Əgər adam nəsə etmək arzusu ilə gəlirsə, deyilənləri yaxşı qavrayırsa, çox çalışırsa, bu halda səsi o qədər yaxşı olmayan şəxslə də işləmək olar. Düzgün tənəffüs qurmaq, musiqi və ritm duyumunu inkişaf etdirmək - bu, mümkündür. Amma əlbəttə ki, az da olsa, elə insanlar var ki, onlar sadəcə eşitmirlər: Allah onlara bunu verməyib. Belə halda dərhal deyirəm ki, "özünüzə başqa iş tapın". Mən sərt və tələbkar müəlliməm. Tənbəllik edənləri, işə gücünün yarısını sərf edənləri xoşlamıram.
- Siz "Eurovision"un azərbaycanlı finalçıları Səfurə Əlizadə və Aysel Teymurzadə ilə də məşğul olmusunuz. Tələbələrinizin bu cür nüfuzlu müsabiqədə iştirakından fəxr hissi duyursunuzmu?
- Böyük fəxr hissi duyuram. Hər iki qız çox istedadlı və perspektivlidir. Səfurə və Aysel istənilən hava şəraitində dərsə gəlir, saatlarla məşğul olurdular. Təəssüf ki, indi onlar oxumurlar.
- "Eurovision"a yollanarkən onlara necə xeyir-dua verdiniz?
- Onlara dedim: "Mahnıya bütün ürəyinizi qoyun". Axı, musiqi, sanki, danışıq dilidir. Bu, insanın öz hisslərini, emosiyalarını ifadə edə bildiyi ünsiyyət formasıdır.
- "Eurovision"un milli seçim turu hələ başa çatmayıb. Prosesi izləyirsinizmi? İştirakçılardan hansını fərqləndirərdiniz?
- Hər bir buraxılışı izləyirəm. Axı, iştirakçılar arasında mənim tələbələrim - Fuad Əsədov və Samirə Əfəndiyeva da var. Vaxtilə Azad Şabanova da ayyarım dərs demişəm, konsultasiyalarımda olub. Fuad Əsədov "X-faktor" beynəlxalq vokal layihəsinin 4-cü mövsümünün Ukrayna versiyasının iştirakçısıdır. O, ingilis dili müəllimidir. Fuadın əla səsi və böyük cazibəsi var. Samirə Əfəndiyeva Asəf Zeynallı adına Musiqi Məktəbinin estrada vokalı fakültəsini bitirib. Bir neçə il əvvəl yerli "Yeni ulduz" telelayihəsində iştirak edib. Unudulmaz səsə malikdir və özünü səhnədə inamlı aparır. Azad Şabanov da səhnə üçün doğulanlardandır. Azad kimilərini bütün tamaşaçılar bəyənir. Onların hamısı mənim üçün doğmadırlar və hər birini sevirəm. Odur ki, bu uşaqlar arasında seçim etmək mənim üçün çox çətindir...
- Azərbaycanı "Eurovision" müsabiqəsində təmsil edən ifaçı hansı keyfiyyətlərə malik olmalıdır?
- Onun gözəl xarici görünüşü, gözəl səsi, səhnədə bütün bir həyatı "yaşamaq" bacarığı olmalıdır. 2008-ci ildən avrosonqu izləyirəm. Köhnə dostum Manananın mənə "Eurovision"u televizordan izləməyi məsləhət gördüyü anı xatırlayıram: "Bax, gör, orada necə səslər var". Ekran qarşısında əyləşdim və yerimdə donub qaldım. Məni ən çox valeh edən Elnur Hüseynov ilə Samir Cavadzadə idi. Möhtəşəm mahnı, güclü ifa, gözəl şou - bir sözlə, "Eurovision" səhnəsi üçün tələb olunan hər şey. İlk dəqiqələrdə, hətta düşündüm ki, bu, hardasa Avropadan "dəvət olunmuşlar"ın duetidir. Onların Azərbaycanı təmsil etdiklərini bildikdə sözün yaxşı mənasında təəccübləndim. Düşünürəm ki, "Eurovision" səhnəsindəki həmin çıxış Azərbaycanın müsabiqədə iştirak etdiyi dövrdən ən parlaq və yaddaqalan nömrələrdən biridir. Eyni sözləri Aysel Teymurzadə - Araş dueti haqda, həmçinin Fərid Məmmədovun mahnısı haqda da demək olar.
Yeri gəlmişkən, Moskvadakı çıxış zamanı dueti 2-ci pilləyə məhz Aysel çıxardı. Araş səhnədə o qədər həyəcanlanırdı ki, hətta bəzən kupletdə falşa da yol verirdi. Aysel dərhal vəziyyəti düzəltdi, mahnını sonadək bircə qüsur belə olmadan ifa etdi. Beləcə cazibədar Aysel bütün Avropanın ürəyini fəth elədi.
- Bəs, Azərbaycan şou-biznesinin hazırkı vəziyyəti haqda nə deyə bilərsiniz?
- Şou-biznesdə baş verənlər xoşuma gəlmir. O, sanki bayağı, hətta şit vəziyyətdədir. Bu, yalnız Azərbaycan şou-biznesinə aid deyil. Anlamıram ki, ifaçının səhnədə soyunması nəyə gərəkdir. Yaxşı artist, ilk olaraq, səsini təqdim etməlidir. Musiqinin bədənin çılpaqlaşdırılmasına, özünü göstərməyə ehtiyacı yoxdur. Musiqi bunsuz da hisslərin kifayət qədər intim ifadə vasitəsidir - emosional, ehtiraslı, həssas. Bu, biz insanlara Allahın bəxşişidir. Şou-biznesə gəlincə, hesab edirəm ki, o, Azərbaycanda çox ləng və düzgün olmayan istiqamətdə inkişaf edir. Azərbaycan müğənnilərinin əksəriyyəti toylardan qazanır. Onlar üçün televiziya kanallarına çıxmaq daha çox toya, məclisə dəvət almaları üçün lazımdır. Halbuki, ifaçı, ilk növbədə, yaradıcılıqla məşğul olmalıdır. Artist öz üzərində işləməli, peşəkarlıq baxımından inkişaf etməli, yeni albomlar yazdırmalı, solo konsertlər verməli, beynəlxalq festivallarda və müsabiqələrdə iştirak etməlidir. "Şou-biznes" sözü nə deməkdir? Bu, ifaçılar arasında təmiz yarışdır. Söhbət daha yüksək toy qonorarı uğrunda deyil, yaradıcılığın inkişafı yarışından gedir. Bir də istərdim ki, Azərbaycanda, nəhayət, musiqi tənqidçiləri meydana gəlsin. Məhz, onların sayəsində müğənnilər "tərpənir" və sağlam rəqabət yaranır.
- Maraqlıdır, vokal müəlliməsi boş vaxtlarında hansı mahnıları dinləyir?
- Müxtəlif. Yaxşı və keyfiyyətli mahnıları. Caza, soula, popa qulaq asıram. Maykl Ceksonun, Stiv Uanderin, Maysın vurğunuyam. Alim Qasımovu dinləməyi də çox sevirəm. O, dahidir və ikinci belə ifaçı dünyaya gəlməyəcək! Bəzən onun nə haqda oxuduğunu anlamasam belə, oxuduğu musiqinin əzəmətini hiss edirəm. Musiqi valehedici olur! Alim Qasımovun ifasında muğam sanki duadır - son dərəcə səmimi və dərin. O, çox böyük ifaçıdır! Alimin qızı Fərqanə ilə tanışam. O da çox istedadlı ifaçıdır. Onunla layihələrinin birində birlikdə çalışmışıq. Muğamın nəsildən-nəslə ötürüldüyünə görə çox şadam. Muğam sənəti Azərbaycan xalqının mənəviyyatının ən yüksək pilləsidir.
- Fikrinizcə, müasir pop musiqi ilə xalq melodiyalarının sintezi necə alınır?
- Niyə də olmasın? Əsas odur ki, melodiya şikəst edilməsin, təhrif olunmasın. Belə sintez nəticəsində mahnı keyfiyyətli və mükəmməl səslənirsə, mən buna yalnız "hə" deyirəm!
- Bakı sizin üçün nədir?
- Təxminən, 6 ildir ki, burada yaşayıram və bu müddətdə Bakı mənim ikinci vətənimə çevrilib. Bu şəhəri Kutaisi qədər sevirəm. Gürcüstana qonaq getdikdə Bakı üçün darıxmağa başlayıram. Məni nəsə geri çəkir. Burada özümü rahat və sakit hiss edirəm. Bakının gözəlliyinə, memarlığına məftunam. İnanılmaz dərəcədə gözəl şəhər, mehriban, qonaqpərvər insanlar mənim vətənimdə olanları xatırladır. Məni dəstəkləyən, başa düşən azərbaycanlı dostlarıma minnətdaram. Səbirlərinə görə qonşularıma xüsusi təşəkkür (gülür). Yaşadığım evdə səs izolyasiyası çox zəifdir. Amma qonşularım talelərinə fəlsəfi yanaşırlar: şükür ki, baraban və ya truba səslənmir. Tələbələrimlə fasiləsiz məşğul oluram. Nəticədə, qonşular saatlarla davam edən məşqləri, ifaları dinləməli olurlar. Amma bu qədər müddət ərzində onların heç biri musiqinin və ya ifanın səsinin yüksək olmasından şikayətlənməyiblər. Dostlarla olduğu kimi, qonşularla da bəxtim çox gətirib.

Этому учит азербайджанских исполнителей педагог по вокалу Мзия Гамбашидзе
Мзию Гамбашидзе знают все азербайджанские звезды. Известный педагог по современному вокалу в 2008 году переехала из Грузии в Азербайджан и за короткое время стала настоящим инструктором, мастером, ведущим исполнителей по творческой лестнице к вершинам совершенствования голоса. Мзия Гамбашидзе рассказала R+ о своем отношении к музыке и современному шоу-бизнесу, о талантливых учениках, а также многом другом.
- Мзия, что для вас музыка?
- Это моя жизнь. Я не могу без музыки. Она подпитывает меня энергией, помогает справляться с неудачами и невзгодами. Музыка окружала меня с самого детства. Я родилась в Кутаиси. Несмотря на то, что родители не были связаны с музыкой, они любили петь. Мама, которой уже 90 лет, до сих пор поет, когда мы собираемся все вместе на семейных посиделках. Брат и сестра обожают петь в караоке. Я с отличием закончила факультет хорового дирижирования Тбилисской государственной консерватории имени Вано Сараджишвили. Долгое время заведовала музыкальным сопровождением сборной Грузии по художественной гимнастике, преподавала в школе искусства и работала со многими грузинскими исполнителями. Моими учениками были звезда британской современной музыки Кэти Мелуа, солистка группы "А-Студио" Кети Топурия, солистка итальянского оперного театра "Ла Скала" Нино Сургуладзе, певец Ираклий Пирцхалава, ребята из групп "Сейшн" и "Диа Микс". Кстати, с Нино Сургуладзе я занималась целых 12 лет! А Кэти Мелуа ходила на мои занятия с шестилетнего возраста. Я горжусь своими учениками! Их успехи и творчество дают мне силы двигаться и работать дальше.
- Как же вы оказались в Баку?
- Это произошло в 2008 году, когда жизнь в Грузии была очень тяжелой. Из-за экономических и политических передряг многие остались без работы, постоянно отключали свет и газ. В то время я очень нуждалась в работе и хоть какой-то стабильности. Потеряв малейшую надежду, я позвонила в Баку своему старому другу - композитору и пианисту Гиви Усенашвили и попросила помощи. Через несколько дней Гиви перезвонил мне и сообщил, что на днях ко мне заглянет в гости очень талантливая азербайджанская певица Севда Алекперзаде и я должна буду дать ей несколько уроков по вокалу. Сева оказалась очень доброжелательной и трудолюбивой девушкой. Мы занимались с ней каждый день по нескольку часов на протяжении полутора месяцев, а потом она вернулась в Баку. И через некоторое время вновь позвонил Гиви и заявил, что они с Севой решили, что мне нужно переехать в Баку и начать работать здесь. Недолго думая, я собрала чемодан, взяла своего котенка Жужи и приехала к вам (смеется). Вот теперь живем тут с Жужи вместе. Я очень благодарна Гиви и Севе за приглашение и за то, что они дали мне шанс самореализоваться в Баку.
- И как вас встретили в Баку?
- Представьте, ранее я никогда здесь не бывала. В школе и консерватории я слушала азербайджанскую музыку. Особенно меня впечатлили азербайджанский мугам и музыка Вагифа Мустафазаде. Моей первой ученицей в Баку стала Тунзаля Агаева - очень старательная и талантливая певица. За ней потянулись остальные исполнители - Самира Аллахверди, Натаван Хабиби, Нура Сури, Роза Зергерли, Гюнай Ибрагимли, Айнишан Гулиева, Гюнель Гурбанова, Азад Шабанов, "евровидийные звезды" Сафура Ализаде, Айсель Теймурзаде, Самир Джавадзаде, Суада Алекперова, маленькие Руфат Мамедов и Сабина Мамедова. Всех и не припомнишь…
- Есть ли у вас какая-то особая методика преподавания?
- Совершенной методики не существует. Профессиональное пение - это пение на хорошей певческой опоре, специальные правила дыхания. Именно это придает голосу тембр и силу, превращая тело певца в большой резонатор. У меня проверенная и работающая технология постановки голоса. Я помогаю исполнителю раскрыть себя, свой голос и свою душу. Самое главное - научиться петь душой.
- Любого ли человека можно научить петь?
- Если человек приходит с желанием что-то сделать, если впитывает информацию как губка, старается и много трудится - тогда и с небольшим голосом можно работать. Поставить дыхание, добиться правильного звукоизвлечения, развить музыкальный слух и чувство ритма. Это возможно. Конечно, есть небольшой процент людей, которые просто не слышат: природа не дала. В таких случаях сразу говорю: займитесь чем-нибудь другим. Я строгий и требовательный преподаватель. Не люблю, когда ленятся и работают вполсилы.
- Вы занимались также с азербайджанскими финалистами "Евровидения" Сафурой Ализаде и Айсель Теймурзаде. Гордитесь, что ваши ученицы выступили на таком престижном песенном конкурсе?
- Очень горжусь. Обе девушки очень талантливые и перспективные. Сафура и Айсель приезжали на уроки в любую погоду. Занимались часами. Жаль, что они сейчас не поют.
- Какое напутствие вы им дали перед поездкой на "Евровидение"?
- Я сказала им: "Вложите в песню всю свою душу". Ведь музыка сродни языку. Это такое же средство общения, на котором можно говорить, выражать свои чувства и эмоции.
- Национальный отбор на "Евровидение" еще не завершен. Вы следите за процессом? Кого из участников вы бы отметили?
- Слежу за каждым выпуском, ведь среди участников и мои ученики - Фуад Асадов и Самира Эфендиева. Азад Шабанов когда-то брал у меня уроки в течение полутора месяцев и был на моих консультациях. Фуад Асадов - участник украинской версии четвертого сезона международного вокального проекта "X-фактор". Он - преподаватель английского языка. У Фуада прекрасный голос и море обаяния. Самира Эфендиева закончила факультет эстрадного вокала Музыкального училища им. А.Зейналлы. Несколько лет назад она участвовала в местном телепроекте "Ени улдуз". Обладает запоминающимся голосом и уверенно держится на сцене. Азад Шабанов тоже рожден для сцены. У него великолепный голос и завораживающие движения на сцене. Такие, как Азад, нравятся всем категориям зрителей. Но в этот раз не получилось - у него все впереди. Все они для меня родные и любимые, и мне сложно выбрать среди них самого достойного…
- Какими же качествами должен обладать исполнитель, представляющий Азербайджан на конкурсе "Евровидение"?
- В нем должны сочетаться приятная внешность, красивый голос и умение "проживать" целую жизнь на сцене. Я наблюдаю за евросонгом с 2008 года. Помню, как-то Манана, с которой я давно дружу, посоветовала мне посмотреть "Евровидение" по телевизору. "Послушай, какие там голоса!" - сказала она. Я села перед экраном и обомлела. Больше всех меня поразили Эльнур Гусейнов и Самир Джавадзаде. Великолепная песня, сильное исполнение, красочное шоу - все, что нужно было для евровидийной сцены. В первые минуты я даже подумала, что этот дуэт "приглашенный" - откуда-то из Европы. А когда узнала, что ребята из Азербайджана, была приятно удивлена. Думаю, тот номер на сцене "Евровидения" был одним из самых ярких и запоминающихся за всю историю участия Азербайджана в конкурсе. То же самое можно сказать и о шоу-постановке дуэта Айсель Теймурзаде и Араш, а также песне Фарида Мамедова. Кстати, во время выступления в Москве именно Айсель "вытянула" дуэт на второе место. Араш был так взволнован на сцене, что даже сфальшивил в куплете. Айсель быстро исправила положение, исполнив песню до конца четко и без единой запинки. Обаятельная девушка завоевала сердца всей Европы.
- А что вы можете сказать о нынешнем состоянии азербайджанского шоу-бизнеса?
- Мне не нравится то, что происходит сегодня в шоу-бизнесе. Он стал каким-то вульгарным и даже пошлым. Это касается не только азербайджанского шоу-бизнеса. Я не понимаю, зачем певице нужно раздеваться на сцене. Хороший артист должен представлять прежде всего свой голос. Музыка не нуждается в оголении тела и выставлении себя напоказ. Она и без того очень интимное средство выражения своих чувств - эмоциональная, страстная, чувственная. Это Божий дар нам, людям. Что касается шоу-бизнеса, считаю, что в Азербайджане он развивается очень медленно и не совсем правильно. Большинство азербайджанских исполнителей зарабатывают на свадьбах. И раскрутка на телевидении для них нужна, чтобы их больше приглашали на корпоративы и свадьбы. А ведь исполнитель должен, прежде всего, заниматься творчеством. Артист должен работать над собой, расти в профессиональном плане, записывать новые альбомы, давать сольные концерты, участвовать в международных фестивалях и конкурсах. Ведь что такое само слово "шоу-бизнес"? Это честное соревнование между певцами. Соревнование не в гонке за высокий свадебный гонорар, а в развитии творчества. Еще я хотела бы, чтобы в Азербайджане, наконец, появились музыкальные критики, благодаря которым певцы "зашевелятся" и появится здоровая конкуренция.
- Интересно, какую музыку слушает на досуге педагог по вокалу?
- Разную. Хорошую и качественную. Слушаю джаз, соул, поп-музыку. Обожаю Майкла Джексона, Стиви Уандера и Майсу. Еще мне очень нравится слушать Алима Гасымова. Он гениален и второго такого не будет! И пусть порой я не понимаю, о чем он поет, я чувствую величие этой музыки. Это божественная музыка! Мугам в исполнении Алима Гасымова звучит словно молитва - очень искренне и глубоко. Он невероятный исполнитель! Я знакома с дочерью Алима - Фарганой, тоже очень талантливой исполнительницей. Мы работали с ней над одним из ее проектов, и я рада, что мугам передается из поколения в поколение. Искусство мугама - одна из высших точек духовности азербайджанского народа.
- Можно ли, по-вашему, вкраплять в современную попсу народные мелодии?
- Почему бы и нет? Главное, чтобы не уродовали мелодию, не извращали ее. Если в результате такого микса песня звучит полноценной и качественной, то я только "за"!
- Чем для вас стал Баку?
- Я живу здесь почти 6 лет, и за это время Баку стал моей второй родиной. Я люблю этот город так же сильно, как и Кутаиси. Когда бываю в гостях в Грузии, начинаю скучать по Баку. Меня тянет обратно. Здесь я чувствую себя очень комфортно и спокойно. Я восхищена красотой Баку, его архитектурой. Невероятно красивый город, доброжелательные и гостеприимные люди, такие же, как и у меня на родине. Я благодарю моих азербайджанских друзей, которые меня поддерживают и понимают. Особая благодарность моим соседям за их терпение (смеется). В доме, где я живу, очень неважная звукоизоляция, но соседи к своей судьбе относятся философски: не труба и не барабаны, в конце концов. Я занимаюсь с учениками дни напролет, и соседям приходится выслушивать многочасовые распевки и репетиции. Но за это время никто из них ни разу не пожаловался на громкое пение или музыку. Мне очень повезло с соседями, впрочем, как и с друзьями…