Vokal üzrə pedaqoq Mziya Qambaşidze azərbaycanlı ifaçılara bunu öyrədir
Mziya Qambaşidzeni Azərbaycanın bütün ulduzları tanıyır. Müasir vokal üzrə tanınmış pedaqoq 2008-ci ildə Gürcüstandan Azərbaycana köçüb və qısa müddətdə ifaçıları səsin kamilliyinə aparan yolda əsl təlimatçıya, ustaya çevrilib. Mziya Qambaşidze "R+" jurnalına müsahibəsində musiqiyə, müasir şou-biznesə münasibətindən, istedadlı tələbələrdən və bir çox digər məsələlərdən danışıb.
- Mziya, musiqi sizin üçün nədir?
- Bu, mənim həyatımdır. Musiqisiz yaşaya bilmərəm. O, mənə enerji verir, uğursuzluqların, iztirabların öhdəsindən gəlməyimə kömək edir. Uşaqlıqdan musiqinin əhatəsində olmuşam. Kutaisidə doğulmuşam. Valideynlərim musiqi ilə əlaqəli şəxslər olmasalar da, oxumağı sevirdilər. Artıq 90 yaşında olan anam hələ də ailə tədbirlərində hamımız bir araya toplaşdıqda mahnılar ifa edir. Qardaşım və bacım karaokedə oxumağı çox sevirlər. Mən Vano Saracişvili adına Tiflis Dövlət Konservatoriyasının xor dirijorluğu fakültəsini fərqlənmə ilə bitirmişəm. Uzun müddət bədii gimnastika üzrə Gürcüstan yığmasında musiqi müşayiəti ilə məşğul olmuşam, incəsənət məktəbində dərs demişəm və Gürcüstanın bir çox ifaçıları ilə işləmişəm. Müasir Britaniya musiqisinin ulduzları Keti Melua, "A-Studio" qrupunun solisti Keti Topuriya, İtaliyanın "La Skala" opera teatrının solisti Nino Surquladze, müğənni İrakli Pirsxalava, "Seyşn" və "Dia Miks" qrupunun üzvləri mənim tələbələrim olublar. Yeri gəlmişkən, Nino Surquladze ilə düz 12 il məşğul olmuşam! Keti Melua isə 6 yaşından mənim dərslərimə gəlib. Tələbələrimlə fəxr edirəm! Onların uğurları və yaradıcılığı mənə daha da irəli getmək üçün güc verir.
- Necə oldu ki, Bakıya gəlib çıxdınız?
- Bu, 2008-ci ildə Gürcüstanda vəziyyətin çox ağır olduğu dövrdə baş verdi. İqtisadi və siyasi əngəllər bir çox insanın işsiz qalmasına səbəb olmuşdu. İşıq və qaz tez-tez kəsilirdi. Mənim isə işə və sakitliyə çox ehtiyacım var idi. Buna olan ümidlərimi itirdikdə Bakıdakı dostuma - bəstəkar və pianoçu Givi Usenaşviliyə zəng vuraraq, kömək istədim. Givi bir neçə gündən sonra mənə zəng etdi, yaxın günlərdə çox istedadlı Azərbaycan ifaçısı Sevda Ələkbərzadənin yanıma gələcəyini dedi və ona vokal üzrə bir neçə dərs keçməmi istədi. Sevda, həqiqətən də çox xeyirxah və əməksevər qız imiş. Onunla hər gün bir neçə saat məşğul olurduq və bu, təxminən ayyarım belə davam etdi. Sonra o, Bakıya qayıtdı. Bir müddət sonra Givi yenidən mənə zəng etdi. Onlar Seva ilə birlikdə belə qərara gəlmişdilər ki, mən Bakıya köçməli, orada işləməyə başlamalıyam. Mən çox düşünmədən çamadanımı yığdım, Juji adlı pişiyimi də götürüb bura gəldim (gülür). İndi burada Juji ilə birlikdə yaşayırıq. Dəvətə görə, mənə özümü Bakıda reallaşdırmaq imkanı yaratdıqlarına görə Giviyə və Sevaya çox minnətdaram.
- Bakıda sizi necə qarşıladılar?
- Təsəvvür edin ki, əvvəllər heç zaman burada olmamışdım. Məktəbdə və konservatoriyada Azərbaycan musiqisini dinləmişdim. Azərbaycan muğamı və Vaqif Mustafazadənin mahnıları məni valeh etmişdi. Bakıda ilk tələbəm çox çalışqan, istedadlı müğənni Tünzalə Ağayeva oldu. Sonra digər ifaçılar da yanıma gəlməyə başladılar - Samirə Allahverdiyeva, Natavan Həbibi, Nura Suri, Roza Zərgərli, Günay İbrahimli, Aynişan Quliyeva, Günel Qurbanova, Azad Şabanov, "Eurovision ulduzları" Səfurə Əlizadə, Aysel Teymurzadə, Samir Cavadzadə, Suada Ələkbərova, həmçinin Rüfət Məmmədov və Səbinə Məmmədova kimi balacalar. Hamısını yadda saxlamaq çətindir...
- Sizin hər hansı xüsusi tədris metodunuz varmı?
- Xüsusi bir metodika yoxdur. Peşəkar ifa, xora dəstək əsasında oxumaq və xüsusi nəfəsalma qaydalarından ibarətdir. Səsə tembr və gücü məhz bu verir, ifaçının bədənini böyük bir rezonatora çevirir. Məndə səsin sınaqdan çıxmış, işlək texnologiyası var. İfaçıya özünü, səsini, bütünlükdə ürəyini açmağa imkan yaradıram. Ən vacib olanı ürəkdən oxumağı öyrənməkdir.
- İstənilən şəxsə oxumağı öyrətmək olarmı?
- Əgər adam nəsə etmək arzusu ilə gəlirsə, deyilənləri yaxşı qavrayırsa, çox çalışırsa, bu halda səsi o qədər yaxşı olmayan şəxslə də işləmək olar. Düzgün tənəffüs qurmaq, musiqi və ritm duyumunu inkişaf etdirmək - bu, mümkündür. Amma əlbəttə ki, az da olsa, elə insanlar var ki, onlar sadəcə eşitmirlər: Allah onlara bunu verməyib. Belə halda dərhal deyirəm ki, "özünüzə başqa iş tapın". Mən sərt və tələbkar müəlliməm. Tənbəllik edənləri, işə gücünün yarısını sərf edənləri xoşlamıram.
- Siz "Eurovision"un azərbaycanlı finalçıları Səfurə Əlizadə və Aysel Teymurzadə ilə də məşğul olmusunuz. Tələbələrinizin bu cür nüfuzlu müsabiqədə iştirakından fəxr hissi duyursunuzmu?
- Böyük fəxr hissi duyuram. Hər iki qız çox istedadlı və perspektivlidir. Səfurə və Aysel istənilən hava şəraitində dərsə gəlir, saatlarla məşğul olurdular. Təəssüf ki, indi onlar oxumurlar.
- "Eurovision"a yollanarkən onlara necə xeyir-dua verdiniz?
- Onlara dedim: "Mahnıya bütün ürəyinizi qoyun". Axı, musiqi, sanki, danışıq dilidir. Bu, insanın öz hisslərini, emosiyalarını ifadə edə bildiyi ünsiyyət formasıdır.
- "Eurovision"un milli seçim turu hələ başa çatmayıb. Prosesi izləyirsinizmi? İştirakçılardan hansını fərqləndirərdiniz?
- Hər bir buraxılışı izləyirəm. Axı, iştirakçılar arasında mənim tələbələrim - Fuad Əsədov və Samirə Əfəndiyeva da var. Vaxtilə Azad Şabanova da ayyarım dərs demişəm, konsultasiyalarımda olub. Fuad Əsədov "X-faktor" beynəlxalq vokal layihəsinin 4-cü mövsümünün Ukrayna versiyasının iştirakçısıdır. O, ingilis dili müəllimidir. Fuadın əla səsi və böyük cazibəsi var. Samirə Əfəndiyeva Asəf Zeynallı adına Musiqi Məktəbinin estrada vokalı fakültəsini bitirib. Bir neçə il əvvəl yerli "Yeni ulduz" telelayihəsində iştirak edib. Unudulmaz səsə malikdir və özünü səhnədə inamlı aparır. Azad Şabanov da səhnə üçün doğulanlardandır. Azad kimilərini bütün tamaşaçılar bəyənir. Onların hamısı mənim üçün doğmadırlar və hər birini sevirəm. Odur ki, bu uşaqlar arasında seçim etmək mənim üçün çox çətindir...
- Azərbaycanı "Eurovision" müsabiqəsində təmsil edən ifaçı hansı keyfiyyətlərə malik olmalıdır?
- Onun gözəl xarici görünüşü, gözəl səsi, səhnədə bütün bir həyatı "yaşamaq" bacarığı olmalıdır. 2008-ci ildən avrosonqu izləyirəm. Köhnə dostum Manananın mənə "Eurovision"u televizordan izləməyi məsləhət gördüyü anı xatırlayıram: "Bax, gör, orada necə səslər var". Ekran qarşısında əyləşdim və yerimdə donub qaldım. Məni ən çox valeh edən Elnur Hüseynov ilə Samir Cavadzadə idi. Möhtəşəm mahnı, güclü ifa, gözəl şou - bir sözlə, "Eurovision" səhnəsi üçün tələb olunan hər şey. İlk dəqiqələrdə, hətta düşündüm ki, bu, hardasa Avropadan "dəvət olunmuşlar"ın duetidir. Onların Azərbaycanı təmsil etdiklərini bildikdə sözün yaxşı mənasında təəccübləndim. Düşünürəm ki, "Eurovision" səhnəsindəki həmin çıxış Azərbaycanın müsabiqədə iştirak etdiyi dövrdən ən parlaq və yaddaqalan nömrələrdən biridir. Eyni sözləri Aysel Teymurzadə - Araş dueti haqda, həmçinin Fərid Məmmədovun mahnısı haqda da demək olar.
Yeri gəlmişkən, Moskvadakı çıxış zamanı dueti 2-ci pilləyə məhz Aysel çıxardı. Araş səhnədə o qədər həyəcanlanırdı ki, hətta bəzən kupletdə falşa da yol verirdi. Aysel dərhal vəziyyəti düzəltdi, mahnını sonadək bircə qüsur belə olmadan ifa etdi. Beləcə cazibədar Aysel bütün Avropanın ürəyini fəth elədi.
- Bəs, Azərbaycan şou-biznesinin hazırkı vəziyyəti haqda nə deyə bilərsiniz?
- Şou-biznesdə baş verənlər xoşuma gəlmir. O, sanki bayağı, hətta şit vəziyyətdədir. Bu, yalnız Azərbaycan şou-biznesinə aid deyil. Anlamıram ki, ifaçının səhnədə soyunması nəyə gərəkdir. Yaxşı artist, ilk olaraq, səsini təqdim etməlidir. Musiqinin bədənin çılpaqlaşdırılmasına, özünü göstərməyə ehtiyacı yoxdur. Musiqi bunsuz da hisslərin kifayət qədər intim ifadə vasitəsidir - emosional, ehtiraslı, həssas. Bu, biz insanlara Allahın bəxşişidir. Şou-biznesə gəlincə, hesab edirəm ki, o, Azərbaycanda çox ləng və düzgün olmayan istiqamətdə inkişaf edir. Azərbaycan müğənnilərinin əksəriyyəti toylardan qazanır. Onlar üçün televiziya kanallarına çıxmaq daha çox toya, məclisə dəvət almaları üçün lazımdır. Halbuki, ifaçı, ilk növbədə, yaradıcılıqla məşğul olmalıdır. Artist öz üzərində işləməli, peşəkarlıq baxımından inkişaf etməli, yeni albomlar yazdırmalı, solo konsertlər verməli, beynəlxalq festivallarda və müsabiqələrdə iştirak etməlidir. "Şou-biznes" sözü nə deməkdir? Bu, ifaçılar arasında təmiz yarışdır. Söhbət daha yüksək toy qonorarı uğrunda deyil, yaradıcılığın inkişafı yarışından gedir. Bir də istərdim ki, Azərbaycanda, nəhayət, musiqi tənqidçiləri meydana gəlsin. Məhz, onların sayəsində müğənnilər "tərpənir" və sağlam rəqabət yaranır.
- Maraqlıdır, vokal müəlliməsi boş vaxtlarında hansı mahnıları dinləyir?
- Müxtəlif. Yaxşı və keyfiyyətli mahnıları. Caza, soula, popa qulaq asıram. Maykl Ceksonun, Stiv Uanderin, Maysın vurğunuyam. Alim Qasımovu dinləməyi də çox sevirəm. O, dahidir və ikinci belə ifaçı dünyaya gəlməyəcək! Bəzən onun nə haqda oxuduğunu anlamasam belə, oxuduğu musiqinin əzəmətini hiss edirəm. Musiqi valehedici olur! Alim Qasımovun ifasında muğam sanki duadır - son dərəcə səmimi və dərin. O, çox böyük ifaçıdır! Alimin qızı Fərqanə ilə tanışam. O da çox istedadlı ifaçıdır. Onunla layihələrinin birində birlikdə çalışmışıq. Muğamın nəsildən-nəslə ötürüldüyünə görə çox şadam. Muğam sənəti Azərbaycan xalqının mənəviyyatının ən yüksək pilləsidir.
- Fikrinizcə, müasir pop musiqi ilə xalq melodiyalarının sintezi necə alınır?
- Niyə də olmasın? Əsas odur ki, melodiya şikəst edilməsin, təhrif olunmasın. Belə sintez nəticəsində mahnı keyfiyyətli və mükəmməl səslənirsə, mən buna yalnız "hə" deyirəm!
- Bakı sizin üçün nədir?
- Təxminən, 6 ildir ki, burada yaşayıram və bu müddətdə Bakı mənim ikinci vətənimə çevrilib. Bu şəhəri Kutaisi qədər sevirəm. Gürcüstana qonaq getdikdə Bakı üçün darıxmağa başlayıram. Məni nəsə geri çəkir. Burada özümü rahat və sakit hiss edirəm. Bakının gözəlliyinə, memarlığına məftunam. İnanılmaz dərəcədə gözəl şəhər, mehriban, qonaqpərvər insanlar mənim vətənimdə olanları xatırladır. Məni dəstəkləyən, başa düşən azərbaycanlı dostlarıma minnətdaram. Səbirlərinə görə qonşularıma xüsusi təşəkkür (gülür). Yaşadığım evdə səs izolyasiyası çox zəifdir. Amma qonşularım talelərinə fəlsəfi yanaşırlar: şükür ki, baraban və ya truba səslənmir. Tələbələrimlə fasiləsiz məşğul oluram. Nəticədə, qonşular saatlarla davam edən məşqləri, ifaları dinləməli olurlar. Amma bu qədər müddət ərzində onların heç biri musiqinin və ya ifanın səsinin yüksək olmasından şikayətlənməyiblər. Dostlarla olduğu kimi, qonşularla da bəxtim çox gətirib.

SINGING WITH ONE'S SOUL
Mziya Gambashidze is a person familiar to all the Azerbaijani stars. A known coach for modern vocal signing, she moved from Georgia to Azerbaijan in 2008 and very soon became a real instructor, a master, leading performers up the creative ladder to the heights of voice perfection. Mziya Gambashidze told R+ about her attitude towards music and modern show business, about talented students and many other things.
- Mziya, what does music mean to you?
- This is my life. I cannot live without music. It supplies me with energy, helps me cope with setbacks and hardships. I was surrounded by music since childhood. I was born in Kutaisi. Though my parents were not associated with music, they loved to sing. My mother, who has already turned 90, still takes part in singing when all of us get together at family gatherings. My brother and sister are fond of karaoke singing. I graduated with honors from the Faculty of Choral Conducting of the Vano Sarajishvili State Conservatory in Tbilisi. For a long time, I was responsible for the musical accompaniment of Georgia's national team of rhythmic gymnastics, taught at the School of Art and worked with many Georgian performers. My pupils include Katie Melua, a British contemporary music star, Katie Topuriya, the vocalist of the A-Studio group, Nino Surguladze, a La Scala soloist, singer Irakli Pirtskhalava, and performers of the Session and Dia Mix groups. By the way, I had been working with Nino Surguladze for as many as 12 years! And Katie Melua attended my classes since she was six years old. I am proud of my students! Their success and creativity give me the strength to move on and work further.
- How come that you ended up in Baku?
- It happened in 2008, when life became very hard in Georgia. Because of economic and political woes, many people lost their jobs; electricity and gas were cut off every day. At that time, I really needed a job and at least some stability. Having lost all hopes, I called composer and pianist Givi Usenashvili, an old friend of mine living in Baku, and asked him for help. A few days later, Givi called me back and said that I would soon be visited by Sevda Alakbarzada, a very talented Azerbaijani singer, who would like to take a few lessons in vocal signing. Sevda was a very kind and hardworking girl. I worked with her every day for several hours during a month and a half, and then she returned to Baku. After some time, Givi again called me and invited me on behalf of Sevda and himself to move to Baku and start working there. After a moment's consideration, I packed my suitcases, took my kitten Zsuzsi and came to you. [Mziya laughs.] Now I live here together with Zsuzsi. I am very grateful to Givi and Sevda for their invitation and for giving me a chance for self-actualization in Baku.
- How were you received in Baku?
- Just think of it, I have never been here before. I listened to the Azerbaijani music at school and in conservatory. I was particularly impressed by Azerbaijani mugam and music composed by Vaqif Mustafazada. My first student in Baku was Tunzala Agayeva, a very diligent and talented singer. She was followed by other performers such as Samira Allahverdi, Natavan Habibi, Nura Suri, Roza Zargarli, Gunay Ibrahimli, Aynisan Quliyeva, Gunel Qurbanova, Azad Sabanov, Eurovision stars including Safura Alizada, Aysel Teymurzada, Samir Cavadzada, Suada Alakbarova, little Rufat Mammadov and Sabina Mammadova. I cannot recall all of them…
- Do you have any special teaching methods?
- There are no perfect methods of teaching. Professional singing involves singing on a good vocal base with the use of special breathing technique. This is what imparts tone and strength to the voice and turns the singer's body into a large resonating chamber. I use a proven and working technique of vocal training. I help singers to reveal themselves, their voice and soul. The most important thing is to learn singing with one's soul.
- Can any person be trained to sing?
- If a person comes with the desire to attain something, absorbs information like a sponge, makes every effort and works hard - then it is possible to work even with a weak voice. This would involve breathing technique, correct sound articulation, developing an ear for music and rhythm. It is feasible. Of course, there are a small percentage of people who just have no ear for music. In such cases, I simply say: do something else. I am a strict and demanding teacher. I do not like when people are lazy or half-hearted in their work.
- You worked with Safura Alizada and Aysel Teymurzada, Eurovision finalists from Azerbaijan. Are you proud that your students performed at such a prestigious song contest?
- I am very proud. Both girls are very talented and hold much promise. Safura and Aysel always came to their lessons in spite of the weather. They used to work for hours. Too bad they do not sing now.
- What did you tell them before their departure for Eurovision?
- I told them: "Put your soul in the song." After all, music is akin to language. It is just another means of communication, whereby you can talk and express your feelings and emotions.
- The selection of national contestants for Eurovision has not yet finished. Do you follow this process? Are there any participants you would like to mention specifically?
- I follow every selection stage because my students, Fuad Asadov and Samira Afandiyeva, are among the participants. There was a time when Azad Sabanov attended my classes and consultations for six weeks. Fuad Asadov was a participant in the Ukrainian version of the international vocal project X-Factor, the fourth season. He is a teacher of English and has a beautiful voice and a lot of charm. Samira Afandiyeva graduated from the A. Zeynalli Music School, majoring in pop singing. Several years ago, she participated in the local TV show Yeni Ulduz. She possesses a remarkable voice and feels confident onstage. Azad Sabanov is a born performer too. He has a beautiful voice and captivating plasticity of movement onstage. Such performers as Azad appeal to all categories of viewers. All of them are dear to me and I love them all. It is hard for me to choose one of them as the most worthy...
- What qualities should be possessed by a performer representing Azerbaijan at the Eurovision contest?
- He or she should combine good looks, a beautiful voice and the ability to "live a whole life" on the stage. I keep watching the Eurovision Song Contest since 2008. As far as I remember, one day Manana, who is my long-standing friend, suggested that I should watch a TV broadcast of Eurovision. "Just listen to the voices they have," she said. I took a seat in front of a TV set and was stupefied. The singing of Elnur Huseynov and Samir Cavadzada impressed me most of all. It was a beautiful song, an excellent performance, a colorful show - all that was needed for the Eurovision stage. At first, I even thought that this duet was "invited" from Europe. But when I learned that these guys were from Azerbaijan, I was pleasantly surprised. I think that was one of the brightest and most memorable performances Azerbaijan has had on the Eurovision stage during the entire history of its participation in the contest. The same can be said about the performance staged by the duet Aysel Teymurzada and Arash as well as the song presented by Farid Mammadov. By the way, it was Aysel who "hoisted" the duet to the second place during their performance in Moscow. Arash was so nervous onstage that he hit the wrong note in the song but Aysel quickly corrected the situation and sang the song to the end clearly and without any hesitation. Charming Aysel won the hearts of the whole of Europe.
- What can you say about the current state of the show business in Azerbaijan?
- I do not like what is happening in the show business today. It has become vulgar, even dirty. This applies not only to the Azerbaijani show business. I do not understand why a female singer should need to strip off onstage. A good artiste should present her voice in the first place. Music needs not to be accompanied by the demonstration of a naked body, as it is already a very intimate means of expressing one's feelings - emotional, passionate and sensual. This is God's gift to us, humans. As for the show business, I believe that it develops very slowly and not quite correctly in Azerbaijan. Most of the Azerbaijani performers earn at the wedding parties. And they need promotion on television only to be invited to more weddings and corporate parties. However, a performer must first and foremost be concerned with creativity. An artiste should cultivate his/her abilities, grow professionally, record new albums, give song recitals, and participate in international festivals and contests. After all, what does the term "show business" imply? It implies a fair competition between the singers. The goal of the competition is not in getting a high wedding fee but in the development of creativity. In addition, I would like music critics to finally emerge in Azerbaijan, which should make the singers strive for perfection and create a healthy competition.
- I wonder what kind of music does a voice coach listen at leisure?
- Various kinds, but it should be good and quality music. I listen to jazz, soul and pop music. I like Michael Jackson, Stevie Wonder, and Mays. I also like to listen to Alim Qasimov. He is brilliant and unique, and there will be no-one like him! Despite the fact that I do not understand sometimes what he sings about, I feel the greatness of this music. This is divine music! Mugam performed by Alim Qasimov sounds like a prayer - very sincere and deep. He is an incredible artiste! I am acquainted with his daughter, Farqana Qasimova, a very talented singer too. We worked together on one of her projects, and I am glad that mugam singing is passed from generation to generation. The art of mugam is one of the highest points of the spirituality of the Azerbaijani people.
- Is it possible, in your opinion, to interlace modern pop music with folk tunes?
- Why not? What is important, the melody should not be altered or distorted. If a song produced by such a mix has a full and quality sounding, I am only in favor!
- What does Baku mean for you?
- I have been living here for almost 6 years, and Baku has become my second home during this time. I love this city as much as Kutaisi. When I am on a visit to Georgia, I begin missing Baku and I am drawn back. I feel very comfortable and relaxed here. I admire the beauty of Baku, its architecture. It is an incredibly beautiful city with friendly and hospitable people, like in my country. I am grateful to my Azerbaijani friends for their support and understanding. Special thanks to my neighbors for their patience. [Mziya laughs.] There is very poor soundproofing in the house where I live, but my neighbors are philosophical in their attitude: it is not a pipe or drums, after all. I work with students all day long, and my neighbors have to listen to singing warm-up and rehearsals for hours. However, none of them have ever complained about the loud singing or music during this time. I am very lucky to have such neighbors and such friends...