HARMONİYA VƏ DAHİLİK
Nədənsə incəsənət haqda danışarkən daha çox bəstəkarlara, aktyorlara, yazıçılara, dramaturqlara diqqət yönəldilir. Onları bir araya toplayaraq harmonik və dahiyanə bir şey yaradan şəxslər, sanki, diqqətdən kənarda qalır. Yaxın günlərdə Azərbaycanın görkəmli teatr rejissorlarından biri olmuş Şəmsi Bədəlbəylinin anadan olmasının 103-cü ildönümü tamam oldu.
Teatr rejissoru üçün ən böyük dəyərlərdən biri insanları bir araya toplamağı, təşkilatçılıq etməyi bacarması, hər kəsi başa düşməsi, bir çox məsələlərdə onlar üçün əsl "atalıq" etməsidir. Şekspirin "Qlobus"undan tutmuş, müasir eksperimental teatrlaradək, bütün teatrlarda intriqa olub. Etiraf etmək lazımdır ki, bu, təəssüfləndirici də olsa, teatr üçün normal haldır. Bu halda rejissorun görə biləcəyi yeganə iş insanları başa düşmək və barışdırmaqdır. Bu, yalnız teatrın fəaliyyətini davam etdirə bilməsi üçün yox, həm də onun hər zaman yüksək səviyyədə qalması üçün vacibdir. İngilis Pratçettin öz kitabında yazdığı kimi, "teatrda yalnız bir dəyişməz qayda var: şou davam etməlidir".
Təşkilatçı
Şəmsi Bədəlbəyli işi yalnız təşkilatçı kimi deyil, həm də dahiyanə şəkildə görən şəxs kimi, bütün həmkarlarından fərqlənirdi. "O, nadir insan idi", - deyə "R+" jurnalına açıqlamasında Dövlət Musiqili Komediya Teatrının aktrisası Afaq Bəşirqızı bildirib: "O, aktyorlara hər zaman diqqətlə yanaşır, onların həyatı, problemləri ilə maraqlanır, hər zaman aktyorlara kömək etməyə çalışırdı".
Aktrisanın sözlərinə görə, aktyorların əməkhaqlarının həddindən artıq az olduğu dövrdə Bədəlbəyli qurumları gəzir, pul axtarır, aktyorlara güzəştlər, məzuniyyət və s. "qoparırdı". Rejissor aktyorların hər zaman sərbəst şəkildə öz işlərilə məşğul ola bilməsi üçün çalışırdı ki, onlar heç nədən narahatlıq keçirməsinlər: "O, qızıl insan idi. Heç zaman heç kimə köməklik göstərməkdən imtina etmirdi".
Bədəlbəylinin rejissorluq karyerası kifayət qədər uzun çəkdi. 50-ci illərdə o, Opera və Balet Teatrında Hacıbəyovun "Koroğlu" "Əsli və Kərəm"ini, Rossininin "Sevilya bərbəri"ni səhnələşdirib.
1949-cu ildə Bədəlbəyli Musiqili Komediya Teatrına rəhbərlik etməyə başlayıb. Bununla yanaşı, o, Milli Akademik Dram Teatrında da tamaşalar qoyurdu. Bu teatrda o, M.F.Axundovun "Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah", Cəlil Məmmədquluzadənin "Ölülər", Şekspirin "Kral Lir" və bir çox digər əsərləri səhnələşdirmişdi. Bədəlbəylinin istedadı o qədər yüksək qiymətləndirilirdi ki, onu digər teatrlara da dəvət edirdilər. Rejissor karyerası boyunca Türkmənistan Opera və Balet Teatrında da çalışıb.
Bədəlbəylinin böyük, son dərəcə vacib dəyəri onun hər zaman istedadı hiss edə bilməsində, bu zaman qətiyyən mükafatlara, diplomlara, adlara fikir verməməsi idi. Məhz, bu səbəbdən, onun doğma Musiqili Komediya Teatrında adı-sanı olmayan çoxlu istedadlı şəxslər çalışırdılar. Həmin insanlar, məhz, bu teatrda çalışmaqla məşhurlaşmış, ad-san qazanmışdılar. "O, aktyorlardakı istedadı qeyri-adi həssaslıqla duyurdu. Məhz, bu səbəbdən, Musiqili Komediya Teatrını yeni səviyyəyə yüksəlmiş, səyyar tamaşalar verirdi və sonda bu zirvəyə yüksəldi", - deyə Afaq Bəşirqızı bildirir.
Rejissor nəsli
Şəmsi Bədəlbəyli, sanki, ailəsinin ənənəsini davam etdirirdi. Onun atası Bədəl bəy, əmisi Əhməd bəy də Milli Musiqili və Dram Teatrının yüksəlişi üçün çox işlər görmüşdülər. Şəmsinin həm də müəllim olan atası operalarda, operettalarda və dramlarda aktyor kimi səhnəyə çıxırdı.
Dram teatrında onun ilk işi Mirzə Fətəli Axundovun "Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah" komediyası olub. Bu tamaşa Bədəlbəyliyə böyük uğur gətirib. Şəmsi Bədəlbəylinin tamaşaları parlaq, gözəl kaloriti ilə, zərif musiqi tərtibatı və mükəmməl aktyor heyətilə fərqlənirdi.
O, dövrün bütün məşhur yaradıcılıq insanları ilə işləyə bilirdi - istər bəstəkarlarla, istər dramaturqlarla, istərsə də yazıçı və şairlərlə; rejissor fəaliyyəti zamanı Sabit Rəhmanla, Mirzə İbrahimovla, Səid Rüstəmovla, Fikrət Əmirovla, Süleyman Ələsgərovla məsləhətləşirdi. Bədəlbəyli tamaşaya elə bir həyat verirdi ki, onu yalnız tamaşaçılar deyil, ən sərt tənqidçilər də gurultulu alqışlarla qarşılayırdılar.
Ş.Bədəlbəylinin tamaşalarında baş rolları dövrün Lütfəli Abdullayev, Əlihüseyn Qafqazlı, Münəvvər Kələntərli, Nəsibə Zeynalova, Bəşir Səfəroğlu kimi məşhur aktyorları oynayıblar.
Bədəlbəyli xarici görünüşcə ciddi, hətta sərt insan təsiri bağışlasa da, əslində, yumoru çox sevir, onun tamaşalarında sağlam yumora, gülüşə böyük yer verilirdi.
Həyatını incəsənətə xidmətə həsr etmiş Şəmsi Bədəlbəyli kinematoqrafiyanın inkişafında da öz izini qoyub. O, hətta bir sıra bədii və sənədli filmlərdə çəkilib. Bədəlbəylinin obrazları yanaşmanın ciddiliyi və ifanın təbiiliyi ilə seçilir. "O qızı tapın", "Axırıncı aşırım" və digər məşhur filmlərə bu gün də baxdıqda dahi və təkrarolunmaz Şəmsi Bədəlbəylinin oynadığı rollar bizi heyrətləndirir.
Moskvada aldığı teatr təhsili Bədəlbəyliyə tamaşalarla yanaşı, operaları da səhnələşdirmək imkanı verirdi. Amma şübhəsiz ki, onun əsas töhfəsi doğma Musiqili Komediya Teatrına olub. Faktiki olaraq Bədəlbəylinin dövründə formalaşmış həmin gənc teatr elə onun dövründə də daha adlı-sanlı "həmkarlar"la bir sıraya yüksəlib, faktiki olaraq, tamaşaçıların ən sevimli teatrına çevrilib. Bədəlbəylinin həm rejissor, həm bədii rəhbər, həm də bu gün deyildiyi kimi, menecer kimi gördüyü ən böyük iş, məhz, budur.
HAQQINDA
Şəmsi Bədəlbəyli. 23 fevral 1911-ci ildə doğulub. Azərbaycan SSR-in xalq artistidir. SSRİ xalq artisti Fərhad Bədəlbəylinin atası, bəstəkar Əfrasiyab Bədəlbəylinin qardaşıdır. 1927-1932-ci illərdə Dövlət Konservatoriyasında təhsil alıb. 1932-1942-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Dram Teatrında rejissor köməkçisi və rejissor kimi çalışıb. 1943-1949, 1956-1961, 1963-1974-cü illərdə filarmoniyanın bədii rəhbəri, 1974-1976-cı illərdə direktoru olub. 1976-cı ildə Teatr Cəmiyyətinin sədri postunu tutub. 23 may 1986-cı ildə dünyasını dəyişib.

103 years have passed since the birth of the greatest director Samsi Badalbayli
It so happened that in stories about art, much more attention is paid to composers, actors, writers and playwrights, and far less attention - to people who managed to bring them together and create something harmonious and of genius. These days mark 103 years since the birth of one of the greatest Azerbaijani theatre directors Samsi Badalbayli.
One of the biggest advantages of a theatre director is the ability to bring together and organize people, understand each and every one and be a "father" for them in many ways. Not a single theatre - from Shakespeare's Globe to modern experimental theatre - has managed without intrigue. We must confess that, unfortunately, this is the normal state of the theatre. The only thing that the director can do in this case is to understand and reconcile people. This is necessary to ensure that the work of the theatre not only does not stop, but is always at the appropriate level. As the Englishman Pratchett wrote in his book: "In the theatre, there is only one hard and fast rule: the show must go on."
Organizer
Samsi Badalbayli was one of those who were able not only to organize work better than many of their colleagues, but always do it very well. "He was a unique person," the actress of the State Musical Comedy Theatre, Afaq Basirqizi, says in an interview with R+. "He always had a very sensitive approach to the actors, inquired about their lives and problems and always tried to help."
As the actress says, there was a time when actors had very low wages, and Badalbayli went to various authorities, wringing money, holidays and benefits. He tried to ensure that nothing bothers the actors so they can always carry out their work freely. "He was a man of gold and never refused to help anyone," the actress says.
The directorial career of Badalbayli was unusually long. In the 1950s, he staged Hacibayli's "Koroglu" and "Asli and Karam" Rossini's "The Barber of Seville" at the Opera and Ballet Theatre. Badalbayli headed the Musical Comedy Theatre from 1949. However, along with it, he made productions at the National Academic Drama Theatre. He staged "Monsieur Jordan and Dervish Mastali Shah" by Mirza Fatali Axundov, "The Dead" by Calil Mammadquluzada, "King Lear" by Shakespeare and many other performances. Badalbayli's talent was valued so highly that he was invited to other theatres too. He also worked in the Opera and Ballet Theatre in Turkmenistan.
A big and very important advantage for the director was that Badalbayli could always feel the talent and never looked at awards, diplomas and titles. This is precisely why many talented people without regalia, who became famous and received titles later, played in his Musical Comedy Theatre. "He had a great flair for talented actors, and in fact, it was thanks to him that the Musical Comedy Theatre rose to a new level, staging away performances and becoming what it became," Afaq Basirqizi says.
Director's pedigree
We can say that Samsi Badalbayli continued the family tradition. After all, his father Badal Bay and uncle Ahmad Bay did a lot to revive the national music and drama theatre. In addition, his father was a teacher and went onstage as an actor in operas, operettas and dramas.
His first work in the drama theatre was the production of Mirza Fatali Axundov's comedy "Monsieur Jordan and Dervish Mastali Shah", which brought him success. Performances of Samsi Badalbayli stood out for their brightness, colourfulness, subtle musical accompaniment and perfect cast.
He knew how to work with all of the most prominent creative people of that era - composers, playwrights, poets and writers; he consulted Sabit Rahman, Mirza Ibrahimov, Said Rustamov, Fikrat Amirov and Suleyman Alasgarov. He breathed such a life into productions and acting that performances were met with applause not only from spectators but also from harsh critics.
His productions featured famous actors of the time: Lutfali Abdullayev, Alihuseyn Qafqazli, Munavvar Kalantarli, Nasiba Zeynalova and Basir Safaroglu.
Badalbayli, who made an impression as a strict and even harsh man outwardly, really loved humour, and his productions pay considerable attention to healthy humour and laughter.
Devoting all his life to art, Samsi Badalbayli left a mark on the development of cinema. He even starred in a number of films and documentaries, and his roles stood out for their serious approach and natural acting. And now when we watch these films, including the famous "O qızı tapın" ("Find That Girl"), "Axırıncı aşırım" ("The Last Pass"), etc., we are struck by the roles into which the great and unique Samsi Badalbayli breathed life.
Theatrical education in Moscow allowed Badalbayli to produce both performances and operas. But, of course, he made the biggest contribution to his Musical Comedy Theatre - that same young theatre, which had actually taken shape under him, was on a par with other more famous "colleagues" and turned out to be the favourite of the audience. Isn't it the best thing that Badalbayli did as a director, an art director or, as they say today, a manager?
ABOUT HIM
Samsi Badalbayli was born on 23 February 1911. He was a people's artist of the Azerbaijan SSR. He was the father of USSR People's Artist Farhad Badalbayli and brother of the composer Afrasiab Badalbayli. In 1927-1932, he studied at the State Conservatory. In 1932-1942, he was an assistant director and director at the Azerbaijan State Drama Theatre. In 1943-1949, 1956-1961 and 1963-1974, he was artistic director of the Philharmonic. In 1974-1976, he was director of the Philharmonic. From 1976, he was chairman of the Theatrical Society. He died on 23 May 1986.