"KARATENİN BRİLYANTI"
Yaponlar onu "karatenin brilyantı" adlandırırlar. Dəfələrlə dünya və Avropa birinciliklərinin qalibi, dünyanın lider karateçilərindən biri olan Rafael Ağayevin aktivində yalnız Olimpiya medalı yoxdur. O da sadəcə ona görə ki, onun təmsil etdiyi idman növü olimpiya oyunlarının siyahısına daxil deyil. Bu yaxınlarda "Qəbələ" klubuna keçən R. Ağayev Macarıstanda keçirilmiş 48-ci Avropa Çempionatında növbəti qızıl medalı qazanıb. Bakıda böyük çoşğuyla qarşılanan idmançı suallarımıza həvəslə cavab verdi.
- Yəqin, artıq Avropa Çempionatında qələbə sənin üçün adi uğur kimi qəbul olunur?
- Deməzdim. Hər bir qələbənin öz yeri var. Çoxları elə bilir ki, titullu idmançı üçün mübarizə aparmaq asandır. Amma elə deyil. Bizə qarşı daha çox hazırlaşırlar. Hamı istəyir ki, titullu idmançıya qalib gəlsin. Budapeştdəki yarış heç də asan olmadı. Döyüşlərimi görənlər bu fikri təsdiqləyər.
- Ən çətin döyüş hansı oldu?
- Finala qədər 4 görüş keçirdim və hamısında qalib gəldim. Əvvəlcə Avstriya, Slovakiya, Portuqaliya vəİtaliya idmançılarından güclü oldum. Bu görüşlər arasında italiyalı idmançı Luidci Busayla duelim daha maraqlı, həm də prinsipial idi. Ötən il Dünya Çempionatının finalında məhz onunla mübarizə aparmışdım. Həmin görüş 0-0 hesabıyla başa çatsa da, hakimlər qələbəni ona verdi. Bu qərar mənəçox pis təsir etdi. Bilirdim ki, nə vaxtsa qarşıma çıxacaq və onda sözümü deyəcəm.
- Deməli, ən çətin döyüşün elə Luidci Busaya qarşı olub.....
- Bu dəfə açıq qələbəüçün yarışdım və güclü olduğumu sübut etdim. Revanş barədə düşünmürdüm, yoxsa yaxşı hazırlaşa bilməzdim. Sadəcə qələbə istəyirdim. Ən çətin döyüşə gəldikdə, finalı xüsusi qeyd etməliyəm. Həlledici mübarizədə holland rəqibinə qalib gələrək Avropa çempionu oldum. Bu, təkcə mənim deyil, həm də "Qəbələ" idman klubunun uğurudur. Hazırda bildiyiniz kimi, bu komandanı təmsil edirəm. Hazırlığıma yüksək səviyyədəşərait yaradıldığından onlara təşəkkür etməyə bilmərəm.
- Yadındadır, Avropa Çempionatında neçənci dəfədir qalib gəlirsən? Hesabı itirməmisən ki?
- (gülür) Əlbəttə, yadımdadır. Bu mənim qitə birinciliklərində 8-ci çempionluğum oldu. Karate üzrə 8 qat Avropa çempionuyam. Amma titullarımın sayını artırmaq istərdim. Heç bir idmançı uğurlarını unuda bilməz. Hamısı böyük zəhmətlə qazanılır.
- Final görüşünə Rusiya kanalında baxırdım. "Boyets" kanalında sənin haqqında xoş sözlər eşitmək çox sevindirici oldu. Adətən, bizim idmançılar barədəəcnəbi şərhçilər o qədər çox danışmır...
- Sonradan mənə dedilər ki, haqqımda dünya karatesinin lideri kimi sözlər deyilib. Bizim bütün idmançılarımız xoş sözlərə layiqdirlər. O ki qaldı rus şərhçisinə, onlar tez-tez Bakıya gələrək məndən müsahibə götürürlər. Bəlkə, yaxşı tanıdığı üçün elə danışıb.
- Rafael Ağayev dəfələrlə dünya çempionu olub, Avropa çempionatında qələbə qazanıb. İnanmıram ki, reallaşmayan arzun olsun...
- Əslində, Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək istəyərdim. Amma karate ora daxil deyil, ona görə arzum hələ həyata keçməyib. 2015-ci ildə Bakıda ilk dəfə Avropa Olimpiya Oyunları olacaq. Ora karate daxil edilib. Qismət olsa, Vətənimdə keçirilən yarışda uğur qazanmaq istərdim.
- Nəyə görə karate Olimpiya proqramına daxil edilmir?
- Karate idmanda ən populyar növlərdən biridir. Bir sıra idman növlərini, bəlkə də, qabaqlayır. Sadəcə, döyüşdə zərbə zamanı rəqiblə "kontakt" çox olduğu üçün mübahisələr var. İstənilən halda karate çox populyardır və qədim idman növüdür. Bir sıra döyüş filmlərinin ortaya çıxması populyarlığı daha da artırdı.
- Avropa Olimpiya Oyunlarından gözləntin nə olacaq?
- Fikrimcə, Bakışəhəri tarixi oyunları yüksək səviyyədə keçirəcək. Qitənin bütün ölkələri təşkilatçılığımıza heyran qalacaq. Öz növbəmdə bu yarışda iştirak edərək qələbə qazanmaq istərdim. İndi yaxşı formadayam. Fikrimcə, gücüm çatacaq qələbə qazanmağa. Əgər yaxşı vəziyyətimi saxlaya bilmişəmsə, bundan sonra da qoruya bilərəm. Belə mötəbər yarışda iştirak etməsəm özümü bağışlamaram. Karatenin Avropa oyunlarında olması bizi olimpiya hərəkatına bir qədər də yaxınlaşdırır.
- 4 qat dünya, 8 qat Avropa çempionu Rafael Ağayev titullarının sayını artırmaqda davam edəcəkmi?
- Özümdə güc hiss edənə qədər yarışacam. Atam deyir ki, 5-ci dəfə dünya çempionu olum. Avropa çempionatlarında isə qələbələrimin sayı 10 olsun. Siz də deyirsiniz ki, titulum çoxdur. Valideynimin arzusunu həyata keçirməliyəm. Qarşıda çoxlu sayda hədəflər var. 5-ci dəfə Dünya Çempionatında qələbə qazanmaq üçün çox işləməliyəm.
- Rusiyalı həmkarın deyir ki, sən yarış zamanı sakitcə döyüşmürsən, əsl şou göstərirsən. Bu nə deməkdir?

The four-time world and eight-time European champion, Rafael Agayev, has spoken with R+ about his key to success
Japanese fans call him "the karate diamond". Rafayel Agayev is a many-time European and world champion and one of the leading karate fighters.
The only medal he lacks is an Olympic medal only because karate is not an Olympic sport.
Agayev, who recently joined the Qabala club, won another gold medal at the 48th European championship in Hungary.
- You are probably accustomed to winning European championships.
- Each victory is very important. Many people think that renowned sportsmen find it easy to win. This is not true. Our rivals prepare for a fight against us more thoroughly and everybody wants to defeat a renowned sportsman. The Budapest championship was not easy. Those who saw my fights can confirm this.
- What was your hardest battle like?
- Until I reached the final I went through four phases and defeated sportsmen from Austria, Slovakia, Portugal and Italy. Italian Luigi Busa was particularly outstanding of these. Fighting against him was of a particular importance. I met him last year in the world championship final. The match ended in a 0:0 draw but the arbiters gave him the victory. The decision strongly disappointed me at the time but I knew that we would meet on the rink again and I would be able to demonstrate my skills.
- So, your toughest fight was with Luigi Busa
- That time I only fought for victory and I proved that I was stronger. I was not thinking of a revenge. I only wanted to win. Talking about the toughest fight I should mention the final with a Dutch Karate fighter. I eventually won the game and became a world champion. I would like to thank the Gabala sports club for creating good conditions to prepare for the championship.
- How many gold medals have won in the European championship? Don't you lose track?
- (Smiles) No, I don't. This is my seventh victory in the continental championship. However, I want to win more. No sportsman forgets about their success.
- I watched your final fight on the Russian channel Boets. They greatly praised your skills. It does not always happen that Azerbaijani sportsmen get so much praise on foreign channels.
- I have been told that I was named the leading karate fighter in the world. All our sportsmen deserve praise. As for the Russian commentators, they often arrive in Baku and interview me.
-You have won many continental and world championships. Do you have an unfulfilled dream?
- I would very much like to take part in summer Olympics but karate is not an Olympic sport and my dream will remain unfulfilled so far. Baku will host the European Olympics for the first time in 2015. Karate has been included in it. I want to fight very well at home.
- Why is karate not included in the Olympic programme?
- Karate is one of the most popular sport types. However, the fight involves many contacts with the opponent which causes a lot of disputes. In any event, it is one of the ancient and most popular sport types. A number of films helped promote karate to an even greater extent.
- What are your expectations of the European Olympics?
- I think Baku will host these historic Olympics at a high level and all the countries in the continent will be impressed at the high organizational level. For my part, I would like to win. I think I will be able to do so since I am in a good shape now. I will never forgive myself if I fail to participate in the Olympics. The inclusion of karate in the programme brings us closer to the Olympic movement.
- You are a four-time world and eight-time European champion. Will you continue gaining more titles?
- I will fight as long as I can. My father wants me to become a five-time world and 10-time European champion. I need to fulfill my father's wish. I have many goals. To become the five-time world championship, I need to work a lot.
- Russian commentators say that you give your fans a real show. What do you think of this?
- I try to give a dynamic fight. Spectators want to see interesting stunts and beautiful strikes. This is probably why they say that my strikes are reminiscent of a show. During the fights I do not like taking a minute's rest.
- Rafael Agayev is a favourite sportsman for many fans. Does this increase your sense of responsibility?
- I am an ordinary person but if I see a lot of fans during a match, I am very happy. I guess they love my victories. I would like to always have them by my side. No sportsman can win all the time. I may lose at some point.
- What is the secret of your success? What specifically do you do during the trainings?
- When trainings end I do not run away home. Whenever I can I do some training in taekwondo which reduces pain in the legs. During the matches I am psychologically prepared to face my opponent.
- You lead a youth national karate team of Azerbaijan. How good are your kids?
- Sportsmen in our team have their private coaches. I lead the general process of trainings. After I was appointed the chief coach, three Azerbaijani sportsmen became European champions and one became a world champion. However, I need to admit that I prefer training myself to training youth.
- Sportsmen usually participate in various films. Have you had any such experience?
- I took part in a film called Don't Be Afraid, I am with You-2. I was asked to do one of the leads but a trauma did not allow me to do so. Therefore, I played a relatively minor role. Films are an ordinary thing for a karate fighter.