KÖHNƏ HADİSƏ HAQDA YENİ NAĞILLAR
Qondarma erməni soyqırımının yüzüncü ildönümü ərəfəsində erməniliyin çirkin niyyəti üzə çıxmış oldu - Türkiyədən maddi kompensasiya və ona qarşı ərazi iddiaları irəli sürmək!
Hər il aprelin sonlarında guya 1915-ci ildə baş vermiş qondarma "erməni soyqırımı"nın tanınması istiqamətində fəallığın artması bu il həmişəki qədər hiss edilmədi. Bunun bir neçə səbəbi var: regional və beynəlxalq siyasi arenada Türkiyə ilə Azərbaycanın əhəmiyyətinin artması; Türkiyə ilə ABŞ-ın yaxınlaşması; Türkiyənin İsraillə və müvafiq olaraq yəhudi lobbisi ilə münasibətlərinin yenidən ilıqlanması və s.
Prezident Obama aprelin 24-dəki ənənəvi müraciətində yenə "soyqırımı" sözünü işlətməsə də, "milyon yarım erməninin Osmanlı İmperiyası tərəfindən kütləvi qətliama məruz qaldığını" söyləyib. Ağ Ev sahibinin bu fikri Ankaranın təəssüfünə səbəb olub. Türkiyənin Xarici İşlər Nazirliyi bu bəyanatı "mübahisəli tarixi hadisələrə birtərəfli şərh" kimi qiymətləndirib.
Bununla yanaşı, ABŞ parlamentinin hər iki palatasının xarici məsələlər komitələrində "erməni soyqırımı"nın tanınması məqsədilə hər hansı bir qanun layihəsi hazırlanmayıb.
Fikrimizcə, bu il "erməni soyqırımı" məsələsi ətrafında ajiotajın olmamasının əsas səbəblərindən biri dünya erməniliyinin bütün gücünü hadisənin 2015-ci ildə qeyd olunacaq 100 illiyinə yönəltməsidir.
Hər şeydən əvvəl qeyd etmək lazımdır ki, 2015-ci il ermənilik üçün qarşıya qoyulmuş hədəflərə nail olunması baxımından son tarix deyil. Əksinə, bu il onların genişmiqyaslı təbliğat müharibəsinə start verdikləri il olacaq. Nəticədə, Türkiyə beynəlxalq arenada görünməmiş təzyiqlərlə üzləşəcək. İndiyədək ermənilik ayrı-ayrı ölkələrdə çalışır, həmin ölkələrin rəhbərliyindəki antitürk və ermənipərəst qüvvələr bu prosesə qoşulurdusa, indi bütünlükdə dünya ictimaiyyətində antitürk əhvalının yaradılmasına nail olunması üçün ümumi səfərbərlik elan olunacaq. Bu proseslərin piki isə, güman ki, Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyinə - 2023-cü ilə təsadüf edəcək.
Yüzillik avantüranın tarixi
XX yüzilliyin ilk yarısında ermənilik quya Osmanlı Türkiyəsində Birinci Dünya müharibəsi zamanı erməni xalqının soyqırımına məruz qaldığına dair saxtakarlığı "əsaslandırmaq" üçün "elmi" əsas hazırladı.
Psevdoalimlər "gənc türklər" hökumətinin ermənilərə münasibətdə çox sərt olduğunu sübut etməyə çalışırdılar. Amma bu zaman onlar erməni terrorçuları və Osmanlı İmperiyasının əleyhdarlarından ibarət qeyri-nizami ordu tərəfindən saysız-hesabsız müsəlman əhalinin qətlə yetirilməsi haqda susurdular.
Ötən əsrin 70-ci illərinin əvvəllərində erməni və ermənipərəst saxtakarların köməkliyi ilə "soyqırımı" haqqında mifin yaradılması işində yeni mərhələyə start verildi. Bu mərhələ qanlı qisas aksiyaları, yəni terror vasitəsilə diqqətin "iztirablı" erməni xalqına cəlb olunmasına yönəlmişdi.
1973-cü ildən başlayaraq, 80-ci illərin sonunadək beynəlxalq erməni terrorizmi ASALA və CSAQ kimi təşkilatların vasitəsilə türk diplomatlarına və dövlət rəsmilərinə yüzlərlə hücum təşkil edildi. Bu terror hücumlarının məqsədi dünya ictimaiyyətinə "erməni soyqırımı"nın xatırladılması idi.
Terrorçu təşkilatların məhv edilməsindən sonra ermənilik fəaliyyət istiqamətini dəyişdi. 1990-cı illərin ortalarında biz dünya ölkələrinin 1915-ci il hadisələrini soyqırımı kimi tanımasına yönəlmiş siyasi aksiyaların şahidi olduq. Bu məqsədlə erməni diasporu xüsusi təşkilatlar yaratdı və ayrı-ayrı ölkələrdə onların fəaliyyəti kifayət qədər uğurlu alındı.
"Xatırlamaq, xatırlatmaq, tələb etmək"
Erməni millətçilərinin "soyqırımı"nı yüz illiyi ərəfəsindəki strategiyasına qayıdaraq qeyd etmək lazımdır ki, onlar eyni vaxtda bir neçə istiqamətdə fəaliyyət göstərirlər.
İlk növbədə bu, Xolokostun inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanuna uyğun qanunların qəbulu məqsədilə kampaniyanın aparılmasıdır.
Belə qanun yalnız İsveçrədə qəbul edilib. Ötən il onun Fransada da təkrarlanması cəhdi iflasa uğrayıb. Lakin qanun layihəsinin müəllifi Valeri Buaye Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinə etdiyi qeyri-qanuni səfəri zamanı bildirib ki, onlar "Avropa Parlamentinin deputatları ilə birlikdə məsələnin yenidən qaldırılması üçün səyləri davam etdirəcəklər".
"Soyqırımı"nın tanınması və buna görə üzr istənilməsi tələbilə Türkiyə rəhbərliyi və ictimaiyyətinə təzyiqlərin artdığı da müşahidə olunur. Bu mənada 2000-ci ildə Türkiyə ziyalılarının bəzi marginal nümayəndələrinin (onların arasında erməni əsillilərin sayı heç də az deyil) ermənilərdən üzr istənilməsi kampaniyasına başlaması, həmçinin zaman-zaman Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması, sərhədlərin açılması siyasətinin aktuallaşması da sadəcə erməniliyin strategiyasıdır.
Erməni təşkilatlarının ABŞ prezidentinin "soyqırımı" sözünü işlətməməsindən narazılığı, "soyqırımı"n inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanunun qəbuluna cəhdləri, Türkiyə rəhbərliyini guya "tarixi ədalətin zəfər çalması" üçün 100 il əvvəl baş vermiş hadisəyə görə ermənilərdən üzr istəməyə çağırmasında məqsəd birdir: qondarma soyqırımının qanuniləşdirilməsi.
"Soyqırımı" anlayışı hər şeydən əvvəl hüquqi termindir və müvafiq olaraq, onun qəbulu özü ilə hüquqi məsuliyyət də gətirəcək. Məhz bu yerdə erməniliyin əsas məqsədi aydın olur - Türkiyədən pul təzminatının tələb edilməsi və ərazi iddialarının təmini...
Erməniliyin məqsədi "tarixi ədalətin zəfər çalması" və ya faciə qurbanlarının xatirəsinə hörmət yox, məhz bu iki məsələdir.
Xatırladaq ki, Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən Türkiyəyə ərazi iddiaları əvvəllər də irəli sürülüb. 2011-ci il iyulun 23-də Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan Saxkadzorda (1947-ci ilədək - Dərəçiçək) "Qərbi Ermənistan"ın (Şərqi Anadolu) geri qaytarılması ilə bağlı sualı belə cavablandırıb: "Bütün bunlar gələcək nəsildən asılıdır". Sarqsyan bununla Ermənistan gənclərini faktiki olaraq, Türkiyənin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmış ərazisinin bir hissəsini işğal etməyə səsləyib.
Ərazi və maddi tələblər haqda "erməni soyqırımı"nın 100 illiyi ilə bağlı tədbirlərin koordinasiyası üzrə ümumerməni komissiyasının bu günlərdə İrəvanda keçirilmiş iclasında da açıq şəkildə danışılıb.
Xatırladaq ki, bu komissiya Ermənistanda iki il əvvəl yaradılıb. Ermənistan və separatçı "Dağlıq Qarabağ respublikası"nın rəhbərləri, dini liderlər və əsas siyasi qurumların, xeyriyyəçi və mədəni diaspor təşkilatlarının üzvləri bu komissiyada təmsil olunurlar. Ayrı-ayrı yerlərdə yerli komitələr də yaradılıb. Komitə üzvləri bu yaxınlarda İrəvanda bir araya gələrək xüsusi proqramın hazırlanması ilə məşğul olublar. O, mayın 30-da ümumerməni komissiyasının iclasına təqdim edilməlidir.
Bu toplantıda ayrı-ayrı ictimai xadimlərin çıxışları və bəyanatları erməniliyin 2015-2023-cü illər üçün hansı strategiyanı hazırladığını açıq şəkildə göstərir.
Məsələn, toplantıya sədrlik edən Kilikiya Katolikosu I Aram bu strategiyanı 3 sözlə ifadə edib: "Xatırlamaq, xatırlatmaq və tələb etmək". Kompensasiya tələbinə də əhəmiyyət verilməli olduğunu deyən I Aram ötən il təşkil edilmiş, Türkiyəyə təzyiqlərin hüquqi yollarının müzakirə edildiyi "Tanınmaqdan ödəməyə" forumunu xatırladıb.
Komissiyanın katibi Ayk Demoyanın da fikirləri maraqlıdır: "Bilirik ki, erməni soyqırımının bəzi nəticələrilə bağlı heç nə edə bilmərik - qurbanlar, kilsələrin dağıdılması və s. Əsas məsələ ərazilərin itirilməsidir".
Beləliklə, erməniliyin əsas məqsədi göz qarşısındadır - kompensasiya şəklində ciddi məbləğ və ərazilər. Son illər ayrı-ayrı erməni komitələrinin, həmçinin fiziki şəxslərin xüsusilə Amerikanın məhkəmə orqanlarına bu mövzuda ünvanladıqları iddiaların sayı artıb. Onlar XX əsrin əvvəllərində Osmanlı İmperiyasında maddi zərərə məruz qaldıqlarını iddia edirlər. Əvvəllər bu iddialar absurd olduğu üçün təmin edilmirdisə, indi daha yüksək məhkəmə instansiyalarına müraciətlər hazırlanır. Ayk Demoyanın sözlərinə görə, Ermənistanın məsələ ilə bağlı Beynəlxalq Məhkəməyə müraciət edəcəyi də istisna deyil. Həmin iddiada ərazi iddiaları ilə yanaşı, maddi təzminat da tələb oluna bilər.
Aprelin 24-də isə ermənilərin iki dini lideri - II Qaregin və I Aram Türkiyədən erməni kilsəsinin əmlakının geri qaytarılmasını tələb ediblər.
Ermənilərin Türkiyəyə qarşı ərazi və maddi iddiaları müxtəlif şəxslər tərəfindən mütəmadi şəkildə səsləndirilir. Bu iddiaları irəli sürənlər arasında "Daşnaksutyun" terrorçu partiyasının nümayəndəsi Kiro Manoyan və partiyanın lideri Vaan Ovannisyan da var. Onlar ərazi iddialarının aspektlərinin aydın şəkildə göstərilməsi üçün araşdırmanın aparıldığını bildirirlər. Ermənistan müxalifətinin məşhur lideri Raffi Ovannisyan isə ölkəsinin Türkiyənin dövlət sərhədlərini hələ də tanımadığını bəyan edir. Bundan başqa, Ermənistan Milli Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru Ruben Safrastyan da analoji iddiaları səsləndirənlər sırasındadır. O, Ermənistanın ərazi iddialarını açıq şəkildə ortaya qoymalı olduğunu bildirir.
Siyahını uzatmaq da olar. Görün-düyü kimi, ermənilər arasında xəyalpərəst və avantüristlərin sayı kifayət qədər çoxdur.
Ermənistandakı ağır iqtisadi vəziyyəti nəzərə alsaq, onların maddi kompensasiyaya, əlbəttə ki, ehtiyacları var. Görünür, ermənilər boş dövlət büdcəsini digər ölkələrin vergi ödəyiciləri hesabına doldurulmasından başqa heç nə düşünə bilmirlər.
Ərazi iddialarına gəlincə, bunu başa düşmək daha çətindir. Ölkə əhalisinin kütləvi immiqrasiyasının qarşısını ala bilməyən Ermənistan rəhbərliyi hansı məntiqlə başqasına məxsus torpaqlara iddia edir?
İstənilən halda, bütün bunlar göstərir ki, yaxın illərdə erməniliyin sərsəm ideyalarının gerçəkləşdirilməsi məqsədilə Türkiyəyə qarşı gücləndirilmiş və geniş kampaniyaya şahidlik edəcəyik - həqiqətdə baş verməmiş soyqırımından tutmuş, ərazi iddiaları və maddi təzminat tələbinədək.

New fairy tales, old histories
The ultimate aim of the Armenian community on the threshold of the century of so called "genocide" is monetary compensation from Turkey as well as the satisfaction of territorial claims
Armenia's attempts to ensure the recognition of the Armenian genocide ahead of the anniversary of the 1915 events has been less intense recently. This had several reasons: the growing importance of Turkey and Azerbaijan on the regional and global political scene, closer ties between Turkey and the USA and the warming in Turkey's relations with Israel, and consequently, with the Jewish lobby.
Despite the fact that President Obama did not use the word genocide in his traditional address on 24 April, he said that "half a million Armenians were subjected to mass annihilation in the Ottoman Empire", which upset Ankara. The Turkish Foreign Ministry described the statement as a "one-dimensional commentary about disputable historical events".
At the same time, it needs to be mentioned that the US Congress has not passed a bill in recognition of "the Armenian genocide".
We believe that one of the reasons for the absence of commotion around the "genocide" this year is the fact that the global Armenian community aim to direct all their efforts towards the 100th anniversary to be marked in 2015.
First and foremost, it needs to be said that the year 2015 is not the deadline by which Armenians need to fulfill all their plans. On the contrary, the year will mark the beginning of a large-scale propaganda war as a result of which Turkey will be subjected to unprecedented pressure by the international community. So far Armenia conducted its campaign in individual countries and anti-Turkish and pro-Armenian forces in the governments of these countries have been involved in them. Now they are starting an all-out mobilization to fuel anti-Turkish sentiment in the international community. Turkey is likely to be hit the hardest in 2023 - the hundredth anniversary of the Turkish Republic.
History of an adventure spanning a century
In the first half of the 20th century, Armenian community created a "scientific" basis for the invented genocide of the Armenian people which allegedly took place in Ottoman Turkey during the first world war.
As the pseudo-scientists sought to prove the brutality of the Turkish government against Armenians, they kept silent about a large number of Muslim victims who died at the hands of Armenian terrorists and the guerrilla forces of the opponents of the Ottoman Empire.
The beginning of the 1970s marked 70 years since pro-Armenian forces first attempted to create a myth about the "genocide" and a new phase in their campaign began - to direct, through their bloody acts of revenge and terror, the world's attention to the "long-suffering" Armenian people.
Starting from 1973 to the end of the 1980s, global Armenian terrorism through organizations such as ASALA and DzhSag, carried out hundreds of attacks on Turkish diplomats and public officers. The aim of these terrorist acts was to remind the international community of the "genocide of Armenians".
After the terrorist organizations were destroyed, the Armenian community changed the focus of their activities. Starting from the mid 1990s we have witnessed political campaigns aimed at ensuring that members of the international community legally recognize the 1915 events as a genocide. To attain this end, the Armenian diaspora created special organizations, some of which carried out very successful campaigns in a number of countries.
"Remember, remind, demand"
To understand the Armenian nationalists' strategy, it is necessary to point out several tactics in their comprehensive campaign.
First of all, they tried to push through laws banning the denial of the genocide, similar to the law on the criminalization of Holocaust denial.
Despite the fact that such a law was only adopted in Switzerland and failed in France last year, its author Val?rie Boyer, who paid an illegal visit to Azerbaijan's occupied territories, said that "together with European parliamentarians we continue our attempts to ensure that the issue is raised again."
In addition, there has been increased pressure on the Turkish government and public to recognize the genocide and apologize to the Armenian people. In this context, the campaign to ensure that Turkey apologizes to the Armenians, which was launched by several fringe representatives of Turkish intelligentsia (some of whom are of Armenian descent) in 2000, as well as attempts to facilitate the warming of relations and encourage the opening of the border with Armenia are all parts of the global Armenian strategy.
Armenian organizations' dissatisfaction with the fact that the US president does not use the word "genocide", attempts to push through laws that criminalize denial of the so-called genocide and calls to the Turkish leadership to simply apologize to Armenians for events of the last century so that "the historical truth can prevail" - serve one aim - to provide a legal base for an invented genocidal act.
The term "genocide" is first of all a legal term and its adoption will naturally involve legal responsibility. The ultimate aim of the Armenian community becomes evident here - to receive monetary compensation from Turkey and to create grounds for its territorial claims…
These two aims, rather than "the celebration of historical justice" or paying respects to the memory of the victims of the tragic events, are their main motivation.
Armenian leaders have voiced their territorial claims to Turkey before. Commenting on the prospect of the return of "western Armenia" (eastern Anatolia) on 23 July 2011, Armenian President Serzh Sargsyan said: "all this depends on the future generation". By saying this he encouraged Armenian youth to occupy parts of the universally acknowledged territories of modern Turkey.
Participants in a recent session of the pan-Armenian commission for coordinating events dedicated to the 100th anniversary of the "genocide of Armenians" held in Yerevan openly discussed the territorial and material claims.
The commission was set up in Armenia two years ago and included high ranking officials from Armenia and the separatist Karabakh republic, religious figures and representatives of the major political, charity and cultural organizations of the Armenian diaspora. Local committees were set up in different parts of the country. Representatives of the committee recently gathered in Yerevan to design special programmes which are to be presented to the session of the pan-Armenian commission on 30 May.
The speeches made by participants in the session and individual Armenian public figures make it possible to draw appropriate  conclusions on the Armenian strategy for the period of 2015 and 2023.
Addressing participants in the session, Catholicos of the Great House of Cilicia, Aram I, summed up this strategy briefly: "to remember, remind and demand". Speaking about the necessity to demand compensation, Aram I remembered the international forum called "from recognition to compensation", organized last year, which discussed legal means of exerting pressure on Turkey.
Interestingly, Aik Demoyan, the secretary of the commission, said: "we know that we cannot reverse certain consequences of the Armenian genocide, such as the deaths of the victims and destroyed churches. Nevertheless, the main consequence of the events is the loss of territory."
This is basically Armenia's major goal - to secure a lump sum as a compensation and seize territories. Various Armenian committees and individuals last year placed lawsuits, mainly at American judicial bodies, regarding the compensation of material loss Armenia suffered under the Ottoman Empire at the beginning of the 20th century. While previously these lawsuits tended to be rejected due to their absurdity, now Armenians tend to apply to higher judicial authorities. According to Demoyan, it is possible that Armenia may lodge a lawsuit at an international court. The suit may refer to territorial as well as material claims.
On 24 April, two Armenian spiritual leaders - Karekin II and Adam I - demanded that Turkey should return Armenian church property.
Armenians' material and territorial claims to Turkey come from different sources, including Kiro Ma-noyan, spokes-man for the Das-hnaktyutun terrorist party and its leader Vahan Hovhannisyan, who speak about preparations for a research project which they said will present various aspects of territorial cla-ims; opposition leader Raffi Ho-vhannisyan who says that Ar-menia never recognized Tur-key's state borders; the director of the institute of Oriental Studies of the Armenian Academy of Sciences, Ruben Safrastyan, who claims that Armenia should declare its territorial claims, and so forth. As you can see, there are a lot of dreamers and adventurers among them.
Given the difficult economic situation it is experiencing, Armenia does need monetary compensation. it seems like the global Armenian community cannot think of anything else apart from replenishing an empty treasury at the expense of another country's taxpayers. As for the territorial claims, this is harder to understand. Being incapable to keep the population from emigrating en masse, what is the logic of laying claim to foreign lands?
In any event, all this points to the fact that in the coming years we will witness an intensified and comprehensive campaign against Turkey. These campaigns will seek to attain crazy ideas, such as the recognition of the genocide that never took place or territorial claims and material compensation.