"ÖZÜNÜ ASMIŞ ADAMIN EVİNDƏ KƏNDİRDƏN DANIŞMAZLAR"
Məlum olduğu kimi, 2012-ci ilin sonunda məşhur beynəlxalq təşkilat olan "Trans-parency International" (TI) növbəti Korrupsiya Qavrama İndeksini (KQİ) açıqlayıb. Bu təşkilat illik hesabatı korrupsiyanın yayılma səviyyəsinə dair qurumun rəyinə və çoxsaylı tədqiqatlara əsasən hazırlayır. TI xüsusi olaraq vurğulayır ki, hesabatda ən aşağı reytinqi olan dövlət ümumilikdə dünyada yox, yalnız qurumun indeksinə düşənlər arasında ən korrupsiyalaşmışıdır.
Biz reytinqlərin təhlili üzərində dayanmayacağıq. Çünki TI-nin metodologiyasına nəzər salmaq daha maraqlıdır.
1995-ci ildə KQİ ilk dəfə açıqlandıqdan sonra TI birmənalı şəkildə "nöqsansız, yanlışlığın olmadığı və ən etibarlı üsullarla təhlil edilmiş məlumatlara" əsaslandığını, metodologiyasını təkmilləşdirməklə maksimum dəqiqliyə nail olmağa çalışdığını bildirirdi. KQİ -də 2012-ci ildə də yeniliklər var. Ötən 17 ildə metodologi-ya, ən azı, 3 dəfə radikal şəkildə dəyişdirilib. Əslində, bunu ideala nail olmaq cəhdləri kimi yüksək qiymətləndirmək də olardı. Amma...
Vaxtından əvvəl irəli qaçmadan və KQİ-nin necə tərtib edildiyinə nəzər salaq.
Lap əvvəllər TI 3 il ərzində keçirilmiş müxtəlif rəy sorğularının nəticələrini və ekspert qiymətləndirmələrini toplayırdı. O zaman qəribə bir ənənə də qoyuldu: nədənsə KQİ-yə daxil edilən dövlətlərin siyahısı hər il dəyişirdi. Bu isə bir ölkədə vəziyyətin digərlərinin fonunda necə göründüyünü müşahidə etməyə imkan vermirdi. Üstəlik, TI ictimai rəyin öyrənilməsindən geniş istifadə edirdi və bu, elə ilk andan şübhələrə səbəb olurdu. Çünki onlar "küçədən keçən"in yalnız məişət korrupsiyası haqda danışa biləcəyindən xəbərdar idilər. Bu insanlar hakimiyyətin yuxarı eşalonlarında, parlamentdə və ya partiyalarda baş verənlərdən məlumatlı ola bilməz.
Yalnız 2004-cü ildə "ayılan" TI bundan sonra KQİ-nin yalnız ekspert qiymətləndirmələrilə tərtib olunmasını qərara aldı və təşkilatın yaydığı press-relizdə bu, belə əsaslandırıldı: "Biznes nümayəndələri adi vətəndaşlarla müqayisədə yuxarı səviyyədə baş verən korrupsiya hallarından daha çox məlumatlıdırlar. Vətəndaşların əksəriyyəti yalnız aşağı səviyyədə baş verən korrupsiya hallarından xəbərdardırlar".
Amma TI-nin ictimai rəyin öyrənilməsindən tam imtina etdiyini düşünürsünüzsə, yanılırsınız. Onlar daha bir "alət" - Qlobal Korrupsiya Barometri (QKB) yaratdılar və bu zaman da əsas kimi müxtəlif səviyyələrdə korrupsiyanın həcminə dair əhalinin rəyini götürməyə başladılar. Maraqlıdır ki, KQİ-2007 press-relizində Barometrin "vətəndaşların gündəlik həyatda üzləşdiyi korrupsiya hallarına münasibətinin öyrənilməsinə, belə halların üzə çıxarılmasına" yönəldiyi bildirilir. Amma TI bizi yanıldır: QKİ-2007 vətəndaşlara onların məlumatları olmayan sahələrdəki korrupsiya hallarına dair suallar ünvanlayırdı: partiyalar, parlament və QHT-lər.
Deyəsən, TI "olmaz, amma çox istəyirsənsə, olar" prinsipi ilə işləyir.
Daha bir nümunə: 2002-ci ildə ABŞ-da 60 milyardlıq enerji nəhəngi Enron müflis oldu. Amma məsələ heç də yalnız hadisənin miqyasında deyil. Məlum oldu ki, dünyanın sahəsinə uyğun 5 əsas şirkətlərindən biri olan auditor Artur Andersen səhmdarları təhlükə haqda xəbərdar etmək əvəzinə Enron menecerlərinə zərərin gizlədilməsi yollarını öyrədirmiş! Bu, korrupsiyanın vəziyyətilə bağlı reytinqdə ABŞ-ın mövqeyinə təsir göstərdimi? TI-nin məlumatına görə, 2002-ci ildə bu reytinq 7,7 bal olub, bir il sonra isə yalnız 7,5-ə düşüb. Elə həmin il Azərbaycan da reytinqdə eyni dərəcədə - 0,2 bənd düşmüşdü. Bəs, bizdə buna nə səbəb olmuşdu? Heç nə. KQİ-də bu qərəz nə ilə bağlıdır? Üsullardakı nöqsanlarla, yoxsa?..
TI-nin 1990-cı illərin ortalarında utanmadan bəyan etdiyi kimi, KQİ "vəziyyətin ani görüntüsünü, korrupsiyanın səviyyəsinə dair bir anlıq qiymətləndirməni özündə əks etdirir və illik dəyişiklikləri nəzərə almır".
Amma KQİ 3 il ərzində toplanmış məlumatlara əsaslanırsa, hansı ani görüntüdən danışmaq olar?! İllik dəyişiklikləri nəzərə almayan "bir anlıq qiymətləndirmə" nə olan şeydir?! Razılaşın ki, qəribədir (yeri gəlmişkən, nədənsə TI arxivdə əməlli-başlı "təmizləmə" də aparıb: köhnə press-relizlərdən metodika ilə bağlı çoxsaylı izahlar itib və yalnız quru cədvəllər qalıb).
TI bəzi hallarda səhvlərini etiraf edir. Sitat: "KQİ üçün keçən ekspert qiymətləndirməsi əsasən... inkişaf etmiş ölkələrin sahibkarları tərəfindən təqdim edilmişdi. İnkişaf etməkdə olan ölkələrin ekspertlərinin qiymətləndirmələrinə… xeyli az yer verilmişdi". Amma belə etiraflara istisna hallarda rast gəlinir.
Qeyd edək ki, TI əvvəllər də tənqidlərlə üzləşib. Hələ 2002-ci ildə analitiklər V. Baranov və D. Qorbatov "Metodoloji yanlış, yoxsa hesablama rasizmi?" adlı məqalələrində təşkilatın məlumatlarına şübhələrini ortaya qoymuşdular. Lakin təəssüf ki, metodikanın təkmilləşdirilməsi və KQİ-nin artımı ilə şübhələr daha da dərinləşdi. Necə deyərlər, "meşənin dərinliklərinə getdikcə, daha kök partizanlarla rastlaşırsan".
"Korrupsiyanın səviyyəsində ciddi dəyişikliklər ləng gedir", - deyə TI iddia edir. Onda hər il KQİ-nin açıqlanmasının mənası nədir? Bundan başqa, əgər KQİ-də illik dəyişiklik cüzi olursa, nədən, məsələn, 2001-ci ildə 2,3 bal toplamış Rusiya bir ildən sonra 12% "sıçrayaraq" 2,7 bal yığdı?! 2,3 balı 2,6 bala qaldıran (11%) Pakistanda da "sıçrayış" olub. Ukrayna və Gürcüstanın bir il sonra reytinqlərini xeyli yaxşılaşdırmaları üçün müvafiq olaraq "narıncı inqilab" və "qızılgül inqilabı" olmalı imiş. Halbuki TI israrla bir ildə KQİ-də dəyişikliyin çox cüzi olduğunu bildirir. Bütün bunlara rəğmən, TI ölçü qaydalarındakı nöqsanlarla bağlı susmağa üstünlük verir. Aydındır ki, KQİ və QKB real vəziyyətə yox, insanların təsəvvürlərinə əsaslanır. Amma bu parametrlər arasında birbaşa əlaqə heç də vacib deyil. Bunu 2000-ci ildə Latın Amerikasının 17 ölkəsində araşdırma aparmış Latinobarometro da təsdiqləyib. TI-nin Rusiya şöbəsinin rəhbəri Y.Panfilova Antikorrupsiya Şəbəkəsinin (İstanbul, 2003) görüşündə bildirmişdi ki, meksikalılar korrupsiyanı "çox ciddi" problem sayır. Amma korrupsiya səviyyəsinə görə Meksikadan xeyli aşağı olan Çilidə də qiymətləndirmə eyni olub. Yəni korrupsiyanın səviyyəsi aşağı ola, amma insanlar onun yüksək olduğunu düşünə bilər və ya əksinə.
Digər qitədə də analoji vəziyyətdir. "Afrobarometr" göstərib ki, bu ölkələrdə korrupsiyanın səviyyəsi onun insanlar tərəfindən təsəvvür edildiyindən aşağıdır. İnsanların korrupsiyanı ən vacib problemlər arasında eyni cür qiymətləndirmədikləri də məlum olub. Başqa sözlə, TI-də etno-mədəni amillərin korrupsiya haqda təsəvvürə təsir göstərdiyini yaxşı bilirlər, lakin buna o qədər də önəm vermirlər: KQİ "mədəni düşüncələr əsasında təhrif olunmayan kompleks düşüncələrə əsaslanır". Yəni tədqiqatların dəqiqliyi və etibarlılığı, çətin anlaşılan izahatların kölgəsində qalır.
Və nəhayət, məlum olduğu kimi, KQİ hazırlanarkən müxtəlif üsullarla aparılmış tədqiqatlar zamanı toplanmış rəqəmlərin cəmi əsas götürülür. Bu isə əlbəttə ki, xətaları azaldır (bir halda insandan rüşvət vermək məcburiyyətində tez-tez qalıb-qalmadığı soruşulur, digər variantda korrupsiyanın səviyyəsini qiymətləndirməsi istənilir, üçüncü halda korrupsiya ilə mübarizənin effektivliyi haqda fikri öyrənilir).
Mövzu eyni olmağına, eynidir. Amma əslində, qiymətləndirilən məsələ fərqlidir. Fil ilə bağlı hind hekayəsini xatırlayırsınızmı? Ömür boyu fil görməmiş korlar təsadüfən yolda bu canlı ilə qarşı-qarşıya gəlirlər. Onların hər biri filə toxunaraq fikrini söyləyir. Korun biri əli ilə filin dişinə toxunur: necə də şiş və möhkəmdir. Fil nizəyə oxşayır! İkincisi filin quyruğuna toxunur: sanki kəndirdir! Üçüncünün əli heyvanın qulağına dəyir: fil yelpiyə bənzəyir! Dördüncüsü ayağına toxunur: sanki ağacdır!
Burada da vəziyyət eynidir. Hər bir elementin ümumilikdə nəticəyə aidiyyəti var. Amma onları birləşdirərək reallığı əks etdirəcək mənzərə yaratmaq mümkündürmü? Başqa sözlə, istənilən göstəriciləri birləşdirmək olar, amma sonda bu, hansı xətaları meydana çıxaracaq? Axı, anketlərdəki suallar bir-birindən fərqli olduğundan, hər bir ölkədə KQİ üçün indikatorlar müxtəlif, spesifik ola bilər. Deməli, xəta o qədər böyük olacaq ki, məlumatların müqayisə edilməsinin mənası yoxdur.
Beləliklə, söhbət yalnız heç də statistik səhvlərdən yox, həm də məna səhvindən gedir. Çünki hər yerdə tədqiqat predmeti fərqlidir. Onda "Transparency International" əslində nəyi ölçməklə məşğuldur?
TI ekspertləri bildirir ki, informasiya mənbələrinin azalması ilə etimad intervalının hesablanmasında dəqiqlik də azalır. Bu halda ilkin məlumatlara qayıtmaq lazımdır. Biz bu məsləhətə əməl etdik və… ilkin mənbələr arasında Azərbaycanın yaddaşlarda pis qalmış "Puls-R" xidmətinin keçirdiyi sorğunun nəticələrini tapdıq. Onun sorğularında, bir qayda olaraq, kişilər qadınlardan çox olur. Statistikaya görə isə bu, əksinə olmalıdır! Yəni bu xidmətin, demək, həm də TI-nin məlumatlarına inanmaq olmaz.
Bunu oxumaq (və inanın ki, həm də yazmaq) heç də xoş deyil. Amma reallıq budur.
Gəlin söhbəti yekunlaşdıraq. "Transparency International" lap əvvəldən məlumatlarının qüsursuz olması ilə öyünsə də, o, metodikasını dəfələrlə dəyişib. Yəni TI arxa tarixlə olsa belə, etiraf edir ki, "dünən" ideal kimi görünüb, "bu gün" isə belə deyil. TI-də metodika ilə bağlı narazılıqlar yaranır və o, təkmilləşdirilir. Bu, aydındır. "Centlmenlər həmişə qaydalara əməl edirlər və heç vaxt uduzmurlar. Onlar sadəcə hərdən qaydaları dəyişirlər". Amma belə olan vəziyyətdə ortaya sual çıxır: bu dəyişikliklər tədqiqatın dəqiqliyinə hansı təsiri göstərir? Cavab isə yoxdur. TI susur. Mənim dəfələrlə ünvanladığım suallara baxmayaraq, qurumun nə Azərbaycan, nə Rusiya, nə Qazaxıstan, nə də Ukrayna ofisləri suala cavab verib. Hətta TI-nin Berlin ofisi belə, bu ağrılı mövzunun müzakirəsinə maraq göstərməyib.
"Özünü asmış adamın evində kəndirdən danışmazlar"? Sadalanan faktlara rəğmən, onların KQİ-nin yanlışlığı haqda danışmaq istəməmələri bizi pis bir nəticəyə gəlməyə vadar edir. İldən-ilə on minlərlə insanın rəyini soruşan "Transparency International" ortaya qarışıq məlumatlar əsasında hazırlanmış şübhəli indekslər çıxarır və ona inanmaq olmaz. Bütün bunlardan hansı nəticəyə gəlmək olar? Bu indekslər nəyə xidmət edir? Belə fikir yaranır ki, bu reytinqlər də "yol xəritələri", "country" risk və digər indekslər kimi, siyasi xarakterlidir. Bəli, bizdə korrupsiya var və effektiv mübarizə olmadan ondan tam yaxa qurtarmaq mümkün deyil. Bu "bədxassəli şiş"lə mübarizə aparmaq üçün bütün qüvvələr səfərbər olunmalıdır. Və reytinqlərin müqayisəsi, bu məsələdə müsbət təsir göstərə, korrupsiyaya qarşı adekvat mübarizə yolları tapmağa yardım göstərə bilər.

"В ДОМЕ ПОВЕШЕННОГО НЕ ГОВОРЯТ О ВЕРЕВКЕ"
Как известно, еще в конце 2012 года известная международная организация Transparency Inter-national (TI) опубликовала очередной Индекс восприятия коррупции (ИВК). Он ранжирует страны в зависимости от представлений о распространенности этой "болячки" и составляется на основе многих исследований. Страна с минимальным рейтингом, отмечает TI, является самой коррумпированной не в мире, а лишь среди попавших в ее индекс. Мы не будем подробно останавливаться на анализе рейтингов, так как более интересно изучить саму методологию TI.
С 1995 г., когда ИВК впервые увидел свет, TI неизменно подчеркивает, что использует "безупречные данные, не содержащие искажений и проанализированные самыми надежными методами" и старается добиться максимальной точности, совершенствуя методику. Содержит новшества и ИВК-2012. Это минимум третья радикальная трансформация инструментария за минувшие 17 лет. Собственно, в этом можно увидеть похвальное стремление к идеалу, если бы не несколько существенных "но". Впрочем, не будем забегать вперед и посмотрим, как составляется ИВК.
На первых порах TI использовала собранные за три года данные разных опросов общественного мнения и экспертные оценки. Правда, практически сразу была заложена странная традиция. Список стран, включаемых в ИВК, каждый год почему-то менялся, что мешало понять, как смотрится ситуация в стране на фоне других государств. К тому же TI широко использовала зондажи общественного мнения, хотя это с самого начала вызывало сомнения. Там не могли не знать, что "человек с улицы" может судить только о бытовой коррупции. Ему не доступна информация о происходящем в высших эшелонах власти, в парламенте или партиях. "Прозрела" TI лишь в 2004 г. Было решено сфокусировать ИВК только на экспертных оценках, поскольку, цитирую пресс-релиз, "представители бизнеса гораздо больше, чем простые граждане, осведомлены о верхушечной коррупции. Большинство же граждан имеют представление лишь о низовой коррупции".
Но если вы подумаете, что в TI вообще отказались от зондажей общественного мнения, то ошибетесь. Там создали еще один "прибор" - Барометр мировой коррупции (БМК), основанный на опросах населения и касающийся восприятия и столкновений с коррупцией на разных уровнях. Интересно, что в пресс-релизе ИВК-2007 подчеркивается, что Барометр мировой коррупции "направлен на оценку отношения граждан к коррупции и случаев столкновения с ней в повседневной жизни". Но TI нас вводит в заблуждение. Для того же БМК-2007, например, гражданам задавались вопросы о коррупции в сферах, где они не компетентны: в партиях, парламенте и НПО. Похоже, TI действует по принципу "если нельзя, но очень хочется - то можно".
Еще пример: в 2002 г. в США обанкротился 60-миллиардный энергетический колосс Enron. Но дело не только в масштабах события. Как выяснилось, Arthur Ander-sen - аудитор банкрота, входящего в пятерку мировых компаний, вместо того чтобы предупредить акционеров о финансовой опасности, советовал менеджерам Enron, как скрывать убытки! Отразилось ли это на рейтинге коррупции США? По данным TI, в 2002 г. он составил 7,7 балла, а на следующий год опустился только до 7,5. На те же 0,2 пункта опустился тогда и рейтинг Азербайджана, но что в этом плане существенного произошло у нас? Ничего. Почему же ИВК столь пристрастен: из-за изъянов методики или сервильности составления?
Как без тени смущения заявляла TI в середине 1990-х, ИВК "представляет собой моментальный снимок ситуации, дает представление о текущих, сиюминутных оценках уровня коррупции, не фокусируя внимание на ежегодных изменениях". Но о каком блиц-фото может идти речь, если ИВК строится на основе усредненных данных за трехлетний период?! И что это за "сиюминутные оценки", которые игнорируют ежегодные изменения?! Согласитесь, это какой-то оксюморон. (Кстати, по каким-то причинам TI основательно "подчистила" архив: из старых пресс-релизов исчезли многие объяснения методики, остались лишь сухие таблицы).
Впрочем, иногда TI признает свои огрехи. Цитата: "В прошлом экспертные оценки для ИВК зачастую были представлены предпринимателями из... развитых стран. Точка зрения экспертов развивающихся стран была представлена... значительно меньше". Но такие признания - исключение. Правило - это выпячивание мнимых или действительных достоинств своей методики и отказ от обсуждения спорных моментов.
Заметим, что в адрес TI критика высказывалась и раньше. Еще в 2002 г. в статье "Методологическая ошибка или вычислительный расизм" аналитики В.Баранов и Д.Горбатов выразили сомнения в качестве информации TI. Но, увы, с совершенствованием методики и ростом числа ИВК сомнения лишь увеличились. Как говорится, "чем дальше в лес, тем толще партизаны".
"Существенные изменения уровня коррупции происходят медленно", - утверждает TI. Но тогда какой смысл в ежегодном ИВК? И если ежегодные подвижки в ИВК не могут быть значительными, то почему, например, Россия, "заработавшая" в 2001 г. 2,3 балла, на следующий год "подпрыгнула" на 12%, набрав 2,7 балла?! Прыжок совершил и Пакистан, который переместился с отметки в 2,3 балла до 2,6 (разница в 11%). Стоило свершиться "оранжевой революции" в Украине и "революции роз" в Грузии, как уже на следующий год их рейтинг улучшился, хотя, как уверяла TI, на ежегодные изменения ИВК реагирует слабо. Но в TI предпочитают не распространяться по поводу погрешности измерения.
Известно, что ИВК и БМК базируются не на реальной ситуации, а на представлениях людей. Но прямая связь между этими параметрами совсем не обязательна. Это подтвердил и Latinobarometro - обследование 17 стран Латинской Америки, проведенное в 2000 г. Как подчеркивала на встрече т.н. Антикоррупционной сети (Стамбул, 2003) глава российского отделения TI Е.Панфилова, мексиканцы посчитали коррупцию "очень серьезной" проблемой. Но такого же мнения придерживаются и в Чили, хотя там уровень коррупции намного ниже. То есть коррупция может быть малой, а восприниматься как большая, и наоборот. Аналогичная картина зафиксирована и на другом континенте. Как показал "Афробарометр", личный опыт коррупции в этих странах, как правило, ниже уровней ее восприятия, и коррупция неодинаково оценивается респондентами среди наиболее важных проблем. Иными словами, в TI отдают отчет в том, что этнокультурные факторы влияют на представления о коррупции, но реагируют обтекаемо: ИВК "основывается на комплексе представлений, не искаженных культурными предубеждениями". То есть точность и надежность инструментария исследований остаются скрытой "дымовой завесой" малопонятных объяснений и отговорок.
И еще. При составлении ИВК, как известно, сводятся воедино цифры, полученные в ходе обследований по разным методикам. А это, конечно, уменьшает погрешность (в одном случае спрашивают, как часто приходится давать взятки, в другом - оценивают уровень коррупции, в третьем - эффективность борьбы с ней). Тематика едина, но на деле оценивается не одно и то же, как говорится, дьявол таится в деталях. Помните индийскую притчу о слоне? Слепцы, никогда не встречавшие это животное, случайно сталкиваются с ним на дороге. Каждый ощупывает его руками и рассказывает о своих впечатлениях. Один слепой протянул руки и ощупал бивень: какой крепкий и острый, слон похож на копье! Второй коснулся хвоста: он похож на веревку! Третий потрогал ухо: слон похож на опахало! Четвертый взялся за ногу: слон похож на дерево! Вот так и здесь. Каждый элемент имеет отношение к целому, но можно ли сложить из них "картинку" и насколько точно она отразит реальность? Иначе говоря, агрегировать можно любые показатели, но в какую погрешность это в итоге выливается? Ведь из-за разности вопросов в анкетах у каждой страны набор индикаторов для ИВК может быть специфическим, значит, погрешность окажется настолько большой, что нет смысла сравнивать данные. Так что речь идет не только о статистической ошибке, которая по умолчанию не может быть маленькой, но и о смысловой, т.к. предмет исследования везде разный. Но тогда что же измеряет Transparency International на самом деле?
С уменьшением числа источников информации, отмечают эксперты TI, точность расчета доверительного интервала падает, в этих случаях целесообразно обращение к исходным данным. Мы последовали этому совету и… обнаружили среди первоисточников итоги опроса, проведенного печально известной азербайджанской службой "Пульс-Р", в выборке которой мужчин всегда больше женщин, тогда как по статистике должно быть все наоборот! То есть данным этой службы, а значит, и TI, нельзя доверять. Это неприятно читать (и, поверьте, писать), но такова реальность.
Расставим точки над "i". Хотя Transparency International с самого начала всячески выпячивала безупречность своих данных, на практике она не раз модифицировала методику. То есть TI признает, пусть и задним числом: то, что "вчера" выдавалось за идеал, "сегодня" таковым не является. Что ж, у TI возникают претензии к методике и ее совершенствуют, и это понятно. "Джентльмены всегда играют по правилам и не проигрывают, они лишь иногда изменяют правила". Но тогда закономерен вопрос: как эти изменения сказывались на точности исследований? Но ответа нет, TI хранит молчание. Несмотря на мои неоднократные запросы, ни в азербайджанском, ни в российском, ни в казахстанском, ни в украинском отделениях TI, ни в ее берлинском офисе не захотели обсуждать эту болезненную тему. "В доме повешенного не говорят о веревке"? Этот принципиальный отказ говорить о погрешности ИВК на фоне перечисленных фактов приводит к неутешительному выводу. Transparency Internati-onal, опрашивающая из года в год десятки тысяч человек, производит сомнительные индексы, выстроенные из мешанины данных, им нельзя верить.
Какой вывод от всей этой суеты? Чему служат эти индексы? Складывается впечатление, что подобные рейтинги, как и "дорожные карты", country risk и прочие индексы, политически сервильны. Да, коррупция у нас есть, и без эффективной борьбы с ней страна не может полноценно развиваться, нужно мобилизовать все силы для борьбы с этой "раковой опухолью". И составление рейтингов может сослужить здесь добрую службу, помогая найти адекватные меры противодействия. Но, как оказывается, здесь Transparency Inter-national не помощник.